Botswana 2018/19


Premier League
Orange FA Cup 2019
Top-8
First Division

Premier League

Table:

 1.Township Rollers (Gaborone)              23  16  5  2  48-14  53  [C]
 2.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 24  14  8  2  45-16  50
 3.Police XI (Gaborone)                     24  12  7  5  33-24  43
 4.Orapa United (Orapa)                     24  13  3  8  27-21  42
 5.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 24  11  7  6  26-20  40
 6.Gaborone United (Gaborone)               24  10  7  7  36-26  34  [-3]
 7.Sharps Shooting Stars (Gaborone)         24   8  8  8  29-26  32
 8.Extension Gunners (Lobatse)              24   8  8  8  28-29  32
 9.Miscellaneous (Serowe)                   23   8  7  8  25-27  31
10.Security Systems (Otse)                  24   8  6 10  26-31  30
11.BR Highlanders (Mahalapye)               24   8  5 11  23-32  29  [P]
12.Notwane (Gaborone)                       24   6 10  8  21-23  28  [P]
13.Centre Chiefs (Mochudi)                  24   4  9 11  21-32  21
-------------------------------------------------------------------
14.Prisons XI (Gaborone)                    24   5  4 15  21-40  19  [P]
15.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                24   4  7 13  20-40  19
16.Black Forest (Mmankgodi)                 24   4  3 17  19-47  15

NB: Gaborone United 3 points deducted by a decision of the FIFA Disciplinary Commission

Round 1
[Aug 18]
Security Systems      1-2 Notwane               
  [Eric Molefi 1-1; Michael Pepukane 20pen, Lesego Lubinda 72]
Sankoyo Bush Bucks    1-1 Miscellaneous         
  [Gosaitse Manuel 59; Moyenga Chakova 0-1]
BR Highlanders        0-1 Police                
  [Bonolo Fraizer 39]
Extension Gunners     3-3 Centre Chiefs         
  [Kenanao Kgetholetsile 11, 31, 80pen; Bakang Leshona 53, Unobatsha Mbaiwa 73, 78]
Orapa United          1-1 BDF                   
  [Gofaone Mabaya 85; Keeagile Kobe 0-1]
Prisons               0-5 Jwaneng Galaxy        
  [Thero Setsile, Patrick Kaunda, Lebogang Ditsele, Gofaone Molapi, Gilbert Baruti]
[Aug 19]
Sharps Shooting Stars 3-1 Gaborone United       
  [Khumo Bogale 6, Tshepo Malgas 75, 83; Obonwe Maome 88pen]
[Aug 22]
Black Forest          1-4 Township Rollers      
  [Donald Botshoma 1-1; Joel Mogorosi 0-1, 1-2, Tumisang Orebonye 1-3, 1-4]

Round 2
[Aug 24]
Orapa United          2-1 Sankoyo Bush Bucks    
  [Tendai Nyumasi 25pen, Kobamelo Kebaikanye 72; Refilwe Senyane 29]
[Aug 25]
Jwaneng Galaxy        5-0 Security Systems      
  [Tebogo Sembowa (2), Patrick Kaunda (2), Atisang Batsi 45]
Miscellaneous         2-1 Black Forest          
  [Atang Morwamang 31, Kaelo Kgano 47; Maikano Maikano 55]
Centre Chiefs         0-3 Sharps Shooting Stars 
  [Khumoetsile Kufigwa 60, Gift Maworere 85, Allen Ndodole 88]
Gaborone United       1-1 Police                
  [Jackie Mothatego 19; Bonolo Fraizer 88]
Extension Gunners     2-1 BR Highlanders        
  [Oabile Makopo 3, Ogomoditse Sitang 24; Mosimanegape Ntwaetsile 53og]
[Aug 26]
BDF                   2-1 Prisons               
  [Lovemore Bogatsu 51, 71; Kitso Mpuisang 26]
[Dec 19]
Notwane               0-0 Township Rollers      

Round 3
[Aug 31]
Security Systems      0-3 BDF                   
  [Moatlhodi Ralesota 44, 75, Phenyo Serameng 62]
Gaborone United       1-2 Extension Gunners     
  [Obonwe Maome 51pen; Ogomoditse Sitang (2)]
[Sep 1]
Police                4-1 Black Forest          
  [Bonolo Fraiser (2), Eliphas Nyambi, Joseph Joseph 90; Koketso Majafi]
Jwaneng Galaxy        0-0 Township Rollers      
Sharps Shooting Stars 1-0 Orapa United          
  [Tshepo Malgas 84]
Sankoyo Bush Bucks    1-2 Prisons               
  [Gosaitse Manuel; Olebogeng Ranko, David Makakaba]
[Sep 2]
Notwane               2-2 Miscellaneous         
  [Michael Pepukani 84pen, Emanuel Sekwena 90+; Sadiki Takunda 28,
   Mooketsi Gareonne 80]
BR Highlanders        0-0 Centre Chiefs         

Round 4
[Sep 15]
Centre Chiefs         0-1 Gaborone United       
Miscellaneous         0-0 Jwaneng Galaxy        
Prisons               1-1 Police                
Extension Gunners     0-2 Orapa United          
Sankoyo Bush Bucks    0-3 Security Systems      
Sharps Shooting Stars 0-1 Township Rollers      
[Sep 16]
Black Forest          2-0 Notwane               
BDF                   1-0 BR Highlanders        

Round 5
[Sep 22]
Notwane               2-2 Sharps Shooting Stars 
Gaborone United       1-1 BR Highlanders        
Extension Gunners     1-0 Prisons               
Orapa United          2-0 Centre Chiefs         
Jwaneng Galaxy        3-1 Black Forest          
Miscellaneous         0-0 BDF                   
Township Rollers      4-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Sep 23]
Security Systems      0-1 Police                

Round 6
[Sep 25]
Prisons               1-1 Centre Chiefs         
Notwane               0-1 Jwaneng Galaxy        
[Sep 26]
Sankoyo Bush Bucks    1-1 Gaborone United       
Sharps Shooting Stars 3-2 Miscellaneous         
Security Systems      2-1 Extension Gunners     
Black Forest          0-2 BDF                   
BR Highlanders        0-1 Orapa United          
[Sep 27]
Police                0-3 Township Rollers      

Round 7
[Oct 6]
Extension Gunners     0-1 Township Rollers      
Prisons               0-1 BR Highlanders        
Black Forest          4-2 Sankoyo Bush Bucks    
Orapa United          3-1 Gaborone United       
Jwaneng Galaxy        1-1 Sharps Shooting Stars 
[Oct 7]
Centre Chiefs         2-1 Security Systems      
Miscellaneous         1-0 Police                
BDF                   2-0 Notwane               

Round 8
[Oct 20]
Extension Gunners     3-1 Miscellaneous         
Police                3-1 Orapa United          
BR Highlanders        3-2 Security Systems      
Gaborone United       3-0 Prisons               
Sankoyo Bush Bucks    0-2 Notwane               
Sharps Shooting Stars 2-1 Black Forest          
Centre Chiefs         1-1 Township Rollers      
[Oct 21]
BDF                   0-0 Jwaneng Galaxy        

Round 9
[Oct 26]
Miscellaneous         awd Centre Chiefs         [awarded 2-0, Centre Chiefs dns]
Notwane               0-0 Police                
[Oct 27]
Security Systems      1-0 Gaborone United       
Jwaneng Galaxy        2-1 Sankoyo Bush Bucks    
Black Forest          0-1 Extension Gunners     
Prisons               0-1 Orapa United          
Sharps Shooting Stars 3-0 BDF                   
[Oct 28]
Township Rollers      1-0 BR Highlanders        

Round 10
[Nov 2]
Orapa United          2-0 Security Systems      
[Nov 3]
Gaborone United       0-1 Township Rollers      
Prisons               1-1 Notwane               
BDF                   0-0 Sankoyo Bush Bucks    
BR Highlanders        1-0 Miscellaneous         
Extension Gunners     0-2 Sharps Shooting Stars 
[Nov 4]
Centre Chiefs         0-0 Black Forest          
Police                2-1 Jwaneng Galaxy        

Round 11
[Nov 9]
Police                1-2 BDF                   
Notwane               1-0 Centre Chiefs         
[Nov 10]
Township Rollers      1-2 Orapa United          
Miscellaneous         2-3 Gaborone United       
Jwaneng Galaxy        1-1 Extension Gunners     
Black Forest          1-1 BR Highlanders        
Sankoyo Bush Bucks    1-0 Sharps Shooting Stars 
[Nov 11]
Security Systems      0-1 Prisons               

Round 12
[Oct 3]
Orapa United          2-0 Miscellaneous         
Township Rollers      2-0 Prisons               
[Nov 27]
Gaborone United       2-0 Black Forest          
Sankoyo Bush Bucks    1-1 Police                
[Nov 28]
Jwaneng Galaxy        1-0 Centre Chiefs         
BDF                   1-1 Extension Gunners     
BR Highlanders        1-0 Notwane               
[Nov 29]
Sharps Shooting Stars 1-1 Security Systems      

Round 13
[Oct 23]
Orapa United          1-1 Black Forest          
Security Systems      0-1 Township Rollers      
[Dec 1]
Prisons               1-3 Miscellaneous         
BR Highlanders        0-3 Jwaneng Galaxy        
Centre Chiefs         0-1 BDF                   
[Dec 2]
Gaborone United       1-0 Notwane               
Police                2-1 Sharps Shooting Stars 
Extension Gunners     1-1 Sankoyo Bush Bucks    

Round 14
[Dec 11]
Sankoyo Bush Bucks    2-1 Centre Chiefs         
Sharps Shooting Stars 1-1 BR Highlanders        
[Dec 12]
Police                1-0 Extension Gunners     
BDF                   1-4 Township Rollers      
Notwane               1-0 Orapa United          
[Dec 13]
Black Forest          1-2 Prisons               
Miscellaneous         0-0 Security Systems      
Jwaneng Galaxy        1-0 Gaborone United       

Round 15
[Nov 7]
Orapa United          1-0 Jwaneng Galaxy        
Miscellaneous         0-1 Township Rollers      
[Dec 15]
Extension Gunners     0-0 Notwane               
[Dec 16]
BDF                   0-2 Gaborone United       
Security Systems      4-0 Black Forest          
BR Highlanders        1-0 Sankoyo Bush Bucks    
Prisons               0-1 Sharps Shooting Stars 
[Jan 16]
Centre Chiefs         1-0 Police                

Round 16
[Jan 11]
Orapa United          0-2 Prisons               
Notwane               0-1 Security Systems      
[Jan 12]
BDF                   3-0 Black Forest          
Miscellaneous         0-0 Sharps Shooting Stars 
Centre Chiefs         2-2 Extension Gunners     
Police                2-1 BR Highlanders        
Gaborone United       1-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Jan 13]
Township Rollers      1-3 Jwaneng Galaxy        

Round 17
[Jan 18]
Township Rollers      1-1 Notwane               
[Jan 19]
Black Forest          1-2 Miscellaneous         
Sankoyo Bush Bucks    0-1 Orapa United          
Sharps Shooting Stars 2-2 Jwaneng Galaxy        
Police                3-2 Gaborone United       
Security Systems      1-1 Centre Chiefs         
[Jan 20]
BR Highlanders        1-2 Extension Gunners     
Prisons               1-0 BDF                   

Round 18
[Jan 29]
Black Forest          1-0 Sharps Shooting Stars 
Miscellaneous         2-0 Sankoyo Bush Bucks    
BDF                   1-1 Police                
[Jan 30]
Extension Gunners     1-1 Gaborone United       
Centre Chiefs         2-2 Notwane               
Orapa United          1-0 BR Highlanders        
Jwaneng Galaxy        2-1 Prisons               
[Jan 31]
Township Rollers      1-1 Security Systems      

Round 19
[Feb 2]
Gaborone United       3-1 Orapa United          
Extension Gunners     2-0 Black Forest          
Police                2-1 Miscellaneous         
Centre Chiefs         3-2 Prisons               
[Feb 3]
Sankoyo Bush Bucks    2-3 BDF                   
BR Highlanders        0-6 Township Rollers      
Sharps Shooting Stars 0-2 Notwane               
Security Systems      0-2 Jwaneng Galaxy        

Round 20
[Feb 13]
Prisons               1-3 Gaborone United       
Notwane               0-0 BDF                   
[Feb 15]
Black Forest          1-0 Centre Chiefs         
[Feb 16]
Sharps Shooting Stars 0-0 Sankoyo Bush Bucks    
Jwaneng Galaxy        2-2 Police                
Orapa United          0-2 Township Rollers      
Miscellaneous         0-0 Extension Gunners     
[Feb 17]
Security Systems      3-3 BR Highlanders        

Round 21
[Feb 20]
BR Highlanders        3-1 Prisons               
[Feb 21]
Township Rollers      4-0 Black Forest          
[Feb 22]
Extension Gunners     0-1 Security Systems      
Centre Chiefs         1-2 Miscellaneous         
[Feb 23]
Police                2-1 Notwane               
Sankoyo Bush Bucks    0-5 Jwaneng Galaxy        
Gaborone United       0-0 Sharps Shooting Stars 
[Feb 24]
BDF                   1-0 Orapa United          

Round 22
[Mar 1]
Gaborone United       4-0 Miscellaneous         
[Mar 2]
BDF                   0-1 Centre Chiefs         
BR Highlanders        2-1 Black Forest          
Prisons               1-2 Security Systems      
Extension Gunners     1-2 Jwaneng Galaxy        
Orapa United          1-0 Police                
Notwane               1-0 Sankoyo Bush Bucks    
[Mar 3]
Township Rollers      4-2 Sharps Shooting Stars 

Round 23
[Mar 11]
Black Forest          0-2 Police                
Sharps Shooting Stars 1-3 Extension Gunners     
[Mar 12]
Prisons               1-2 Sankoyo Bush Bucks    
Security Systems      1-0 Orapa United          
Township Rollers      n/p Miscellaneous         [Miscellaneous dns]
[Mar 13]
Jwaneng Galaxy        2-1 BDF                   
Centre Chiefs         0-1 BR Highlanders        
[Mar 14]
Notwane               2-3 Gaborone United       

Round 24
[Mar 16]
Township Rollers      4-1 Extension Gunners     
Police                1-1 Prisons               
Centre Chiefs         2-2 Orapa United          
Sankoyo Bush Bucks    2-1 Black Forest          
[Mar 17]
BDF                   1-0 Sharps Shooting Stars 
Gaborone United       1-1 Security Systems      
Miscellaneous         2-1 BR Highlanders        
Jwaneng Galaxy        1-1 Notwane               

Table:

 1.Township Rollers (Gaborone)              23  16  5  2  48-14  53  [C]
 2.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 24  14  8  2  45-16  50
 3.Police XI (Gaborone)                     24  12  7  5  33-24  43
 4.Orapa United (Orapa)                     24  13  3  8  27-21  42
 5.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 24  11  7  6  26-20  40
 6.Gaborone United (Gaborone)               24  10  7  7  36-26  34  [-3]
 7.Sharps Shooting Stars (Gaborone)         24   8  8  8  29-26  32
 8.Extension Gunners (Lobatse)              24   8  8  8  28-29  32
 9.Miscellaneous (Serowe)                   23   8  7  8  25-27  31
10.Security Systems (Otse)                  24   8  6 10  26-31  30
11.BR Highlanders (Mahalapye)               24   8  5 11  23-32  29  [P]
12.Notwane (Gaborone)                       24   6 10  8  21-23  28  [P]
13.Centre Chiefs (Mochudi)                  24   4  9 11  21-32  21
-------------------------------------------------------------------
14.Prisons XI (Gaborone)                    24   5  4 15  21-40  19  [P]
15.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                24   4  7 13  20-40  19
16.Black Forest (Mmankgodi)                 24   4  3 17  19-47  15

NB: Gaborone United 3 points deducted by a decision of the FIFA Disciplinary Commission


Orange FA Cup 2019

NB: 48 participants; top level clubs 2017/18 have bye in first round

Round 1
"Southern Block"
[Feb 16]
Blue Stars Tshane     1-5 Notwane
Black Peril           5-1 Mogoditshane Fighters  
Holy Ghost            0-1 Red Sparks                     
Jwaneng Fighters      0-0 Digodi Mmankgodi      [3-1 pen]    
Sand Diamonds         0-0 Motaung Yg. Fighters  [4-3 pen]
[Feb 17]
Rovers                0-0 Prisons XI            [10-11 pen]
Broadhurst United     0-1 Atlanta Chiefs
Black Rangers         3-1 King Rogers      
"Northern Block"
[Feb 23]
Calendar Stars        1-1 Maun United Terrors   [4-3 pen]
Great North Tigers    4-3 Eleven Angels
Motlakase             2-2 Peace Makers          [7-8 pen]
Kazungula Fighters    0-0 White Diamonds        [7-6 pen]
Palapye All Stars     2-2 Sua Flamengoes        [1-3 pen]
Santa Green           3-2 Morupule Wanderers
[Feb 24]
Nico United           3-1 TSA Botlhe
Green Lovers          0-4 BR Highlanders        

Round 2
Notwane                -  Red Sparks
Atlanta Chiefs         -  Jwaneng Fighters
Great North Tigers     -  Miscellaneous
Sand Diamonds          -  Black Peril
Nico United            -  BDF XI
BR Highlanders         -  Union Flamengo Santos
Police XI              -  Sharps Shooting Stars
Prisons XI             -  Tafic
Gaborone United        -  Extension Gunners
Calendar Stars         -  Kazungula Young Fighters
Mochudi Centre Chiefs  -  Gilport Lions
Black Forest           -  Security Systems
Sua Flamingoes         -  Sankoyo Bush Bucks
Jwaneng Galaxy         -  Black Rangers
Township Rollers       -  Santa Green
Peace Makers           -  Orapa United

Final [May 25]     


Top-8

Quarterfinals
[Nov 23]
Orapa United          0-1 BDF                   
[Nov 24]
Miscellaneous         0-1 Gaborone United       
[Nov 25]
Jwaneng Galaxy        2-0 Sharps Shooting Stars 
[Nov 30]
Black Forest          0-1 Township Rollers      
 
Semifinals
[Jan 26]
BDF                   0-4 Jwaneng Galaxy        
[Jan 27]  
Gaborone United       3-3 Township Rollers      [10-9 pen]
 
Final [Mar 9, Francistown]
Jwaneng Galaxy        2-0 Gaborone United       
  [Thero Setsile 14, Atisang Batsi 55]


First Division

First Division North

Halfway Table:

 1.TAFIC (Francistown)                      11  10  1  0  29- 6  31  [R]
-------------------------------------------------------------------
 2.Morupule Wanderers (Palapye)             11   9  0  2  18- 9  27
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Sua Flamingoes (Sua)                     11   7  2  2  17- 7  23
 4.Nico United (Selebi Phikwe)              11   6  2  3  16-12  20
 5.Eleven Angels (Francistown)              11   5  4  2  24-16  19  [P]
 6.Motlakase Power Dynamos (Palapye)        11   3  3  5  14-18  12
 7.ECCO City Greens (Francistown)           11   2  5  4  15-20  11
 8.Green Lovers (Serowe)                    11   3  1  7  10-17  10
 9.Great North Tigers (Francistown)         11   3  1  7  21-29  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Calendar Stars (Francistown)             11   2  3  6  11-19   9
11.Real Movers (Selebi Phikwe)              11   1  3  7  10-16   6
-------------------------------------------------------------------
12.Palapye All Stars (Tswapong)             11   1  3  7   6-22   6  [P]

First Division South

Halfway Table:

 1.Gilport Lions (Lobatse)                  11   7  2  2  17- 7  23  [R]
-------------------------------------------------------------------
 2.Matebejane (Mogoditshane)                11   5  4  2  13- 6  19
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Jwaneng Fighters (Jwaneng)               11   5  4  2  16-12  19  [P]
 4.Broadhurst United (Gaborone)             11   5  4  2  10- 7  19
 5.Black Peril (Tlokweng)                   11   3  7  1  14-11  16
 6.Uniao Flamengo Santos (Gaborone)         11   3  6  2  10- 8  15  [R]
 7.Mochudi Rovers (Mochudi)                 11   4  3  4  10- 9  15
 8.Red Sparks (Tlokweng)                    11   2  6  3  12-16  12
 9.Mogoditshane Fighters (Mogoditshane)     11   3  3  5  11-16  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Black Rangers (Tsabong)                  11   2  5  4   9-10  11
11.Blue Stars (Ghanzi)                      11   1  3  7   8-16   6  [P]
-------------------------------------------------------------------
12.Modipane United (Modipane)               11   0  5  6   7-19   5


2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 21 Mar 2019

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.