Burundi 2013/14


Ligue A
Coupe du Président de la République 2014
Ligue B
Lower Levels

Ligue A

Table:

 1.LLB Académic (Bujumbura)            26  17  8  1  45- 9  59  Champions
 2.Flambeau de l'Est (Ruyigi)          26  17  5  4  44-13  56
 3.Inter Star (Bujumbura)              25  15  6  4  55-13  51
 4.Le Messager (Ngozi)                 26  15  5  6  45-23  50
 5.Vital'ô (Bujumbura)                 26  13  5  8  31-18  44
 6.Athlético Olympique (Bujumbura)     26  12  4 10  23-20  40
 7.Prince Louis (Bujumbura)            26  10  9  7  32-27  39
 8.Les Guêpiers du Lac (Bujumbura)     25   9  9  7  30-21  36
 9.Académie Tchité FC (Bujumbura)      26   8  6 12  19-28  30
10.Muzinga (Bujumbura)                 26   7  6 13  30-37  27
11.Royal FC (Muramvya)                 26   7  6 13  21-41  27
12.Volontaires                         26   4  7 15  15-54  19
--------------------------------------------------------------
13.Flamengo de Ngagara (Bujumbura)     26   2  6 19  16-63  11  Relegated
14.Espoir de Gatumba (Mutimbuzi)       26   1  7 18  15-54  10  Relegated

Round 1 [Dec 21]
Vital'ô             1-2 Les Guêpiers du Lac 
LLB Académic        4-1 Muzinga             
Volontaires         1-0 Espoir              
Royal FC            0-0 Inter Star          
Flambeau de l'Est   0-0 Académie Tchité     
Le Messager Ngozi   1-0 Flamengo            
Prince Louis        1-1 Athlético Olympique 

Round 2 [Dec 24]
Muzinga             0-2 Flambeau de l'Est   
Athlético Olympique 0-0 Le Messager Ngozi   
Espoir              0-2 Vital'ô             
Flamengo            0-3 Prince Louis        
Les Guêpiers du Lac 4-0 Volontaires         
Inter Star          0-0 LLB Académic        
Académie Tchité     1-0 Royal FC            

Round 3 [Dec 28]
Athlético Olympique 0-1 Volontaires         
Vital'ô             2-0 Flamengo            
Prince Louis        2-0 Espoir              
Les Guêpiers du Lac 0-0 Le Messager Ngozi   
Flambeau de l'Est   0-0 Inter Star          
Royal FC            0-2 LLB Académic        
Académie Tchité     1-1 Muzinga             

Round 4 [Dec 31]
Athlético Olympique 0-1 Vital'ô             
Prince Louis        0-0 Les Guêpiers du Lac [also reported 1-1]
Royal FC            0-1 Flambeau de l'Est   
Le Messager Ngozi   0-0 LLB Académic        
Espoir              1-1 Muzinga             
Volontaires         1-1 Flamengo            
Académie Tchité     0-1 Inter Star          

Round 5
[Jan 18]
Espoir              0-0 Académie Tchité     
Muzinga             1-0 Royal FC            
[Feb 26]
Inter Star          9-1 Volontaires         
Vital'ô             2-2 Prince Louis        
LLB Académic        3-0 Flamengo            
Les Guêpiers du Lac 3-0 Athlético Olympique 
[Jun 14]
Flambeau de l'Est   1-0 Le Messager Ngozi       

Round 6
[Jan 25]
Volontaires         0-0 Prince Louis        
Le Messager Ngozi   0-1 Royal FC            
Muzinga             1-1 Flamengo            
[Mar 8]
Athlético Olympique 2-1 Espoir              
Inter Star          1-1 Les Guêpiers du Lac 
[Mar 9]
Académie Tchité     1-4 LLB Académic        [also reported 0-4]
[Mar 19]
Vital'ô             0-1 Flambeau de l'Est   

Round 7
[Feb 1]
Royal FC            2-0 Prince Louis        
Le Messager Ngozi   4-0 Volontaires         
Flamengo            0-1 Académie Tchité     
Espoir              0-0 LLB Académic        
Muzinga             0-1 Vital'ô             
Inter Star          3-1 Athlético Olympique 
[Feb 2]
Les Guêpiers du Lac 0-1 Flambeau de l'Est   

Round 8
[Feb 4]
LLB Académic        1-2 Athlético Olympique 
Flamengo            1-1 Royal FC            
Espoir              1-2 Le Messager Ngozi   
Volontaires         1-1 Muzinga             
Vital'ô             0-0 Inter Star          
[Mar 19]
Académie Tchité     0-1 Les Guêpiers du Lac 
[Apr 8]
Flambeau de l'Est   1-1 Prince Louis        

Round 9
[Feb 8]
Vital'ô             1-0 Royal FC            
Les Guêpiers du Lac 2-0 Flamengo            
Inter Star          1-2 Prince Louis        
[Feb 9]
Muzinga             0-1 Athlético Olympique 
LLB Académic        3-0 Volontaires         
[Mar 12]
Le Messager Ngozi   2-2 Académie Tchité     
[Mar 30]
Espoir              0-2 Flambeau de l'Est   

Round 10
[Feb 11]
Vital'ô             1-0 Le Messager Ngozi   
[Feb 12]
Athlético Olympique 2-1 Flamengo            
LLB Académic        3-1 Les Guêpiers du Lac 
Royal FC            2-2 Espoir              
[Mar 12]
Muzinga             1-4 Inter Star          
[Mar 15]
Prince Louis        1-0 Académie Tchité     
Volontaires         0-4 Flambeau de l'Est   

Round 11
[Feb 17]
Flamengo            1-6 Inter Star          
[Feb 26]
Le Messager Ngozi   3-2 Muzinga             
[Mar 8]
Royal FC            2-1 Volontaires         
[Mar 12]
Prince Louis        1-1 LLB Académic        
[Mar 15]
Les Guêpiers du Lac 2-2 Espoir              
[Mar 22]
Académie Tchité     0-0 Vital'ô             
Flambeau de l'Est   0-1 Athlético Olympique 

Round 12
[Feb 19]
Prince Louis        2-1 Le Messager Ngozi   
Académie Tchité     1-0 Volontaires         
Les Guêpiers du Lac 0-2 Muzinga             
[Feb 20]
Athlético Olympique 0-0 Royal FC            
Vital'ô             0-1 LLB Académic        
Inter Star          1-0 Espoir              
Flambeau de l'Est   6-0 Flamengo            

Round 13
[Feb 22]
Muzinga             1-1 Prince Louis        
[Feb 23]
Académie Tchité     0-0 Athlético Olympique 
LLB Académic        2-1 Flambeau de l'Est   
Vital'ô             5-0 Volontaires         
Le Messager Ngozi   2-1 Inter Star          
Royal FC            1-4 Les Guêpiers du Lac 
Flamengo            2-0 Espoir              

Round 14
[Apr 5]
Académie Tchité     2-1 Flamengo            
Prince Louis        2-0 Royal FC            
[Apr 6]
Vital'ô             0-2 Muzinga             
[Jun 11]
Flambeau de l'Est   0-0 Les Guêpiers du Lac 
Athlético Olympique 0-2 Inter Star          
LLB Académic        3-0 Espoir              
Volontaires         0-0 Le Messager Ngozi   

Round 15
[Apr 9]
Muzinga             4-1 Volontaires         
Inter Star          0-1 Vital'ô             
Royal FC            1-0 Flamengo            
Les Guêpiers du Lac 1-0 Académie Tchité     
Athlético Olympique 0-1 LLB Académic        
[Jun 1]
Le Messager Ngozi   6-0 Espoir              
[Jun 17]
Prince Louis        2-3 Flambeau de l'Est   

Round 16
[Apr 12]
Flamengo            0-5 Les Guêpiers du Lac 
Athlético Olympique 1-0 Muzinga             
Royal FC            3-2 Vital'ô             
Flambeau de l'Est   3-0 Espoir              
Volontaires         0-0 LLB Académic        
Académie Tchité     0-2 Le Messager Ngozi   [also reported 1-2]
[Apr 13]
Prince Louis        1-1 Inter Star          

Round 17 [Apr 16]
Inter Star          3-0 Muzinga             
Les Guêpiers du Lac 0-0 LLB Académic        
Le Messager Ngozi   2-1 Vital'ô             
Flambeau de l'Est   2-0 Volontaires         
Espoir              1-2 Royal FC            
Flamengo            0-3 Athlético Olympique [also reported 0-4]
Académie Tchité     3-0 Prince Louis        

Round 18
[Apr 19]
Inter Star          4-0 Flamengo            
Volontaires         1-1 Royal FC            
Espoir              1-2 Les Guêpiers du Lac 
Vital'ô             1-0 Académie Tchité     
Athlético Olympique 0-1 Flambeau de l'Est   
[Apr 20]
LLB Académic        3-0 Prince Louis        
Muzinga             2-3 Le Messager Ngozi   

Round 19 [Apr 30]
Inter Star          4-0 Le Messager Ngozi   
Prince Louis        1-0 Muzinga             
Espoir              0-0 Flamengo            
Flambeau de l'Est   0-0 LLB Académic        
Les Guêpiers du Lac 0-0 Royal FC            
Athlético Olympique 0-1 Académie Tchité     
Volontaires         1-2 Vital'ô             

Round 20
[May 3]
Flamengo            1-3 Le Messager Ngozi   
Espoir              2-2 Volontaires         
Les Guêpiers du Lac 0-0 Vital'ô             
Muzinga             0-0 LLB Académic        
Athlético Olympique 1-0 Prince Louis        
[May 4]
Académie Tchité     0-4 Flambeau de l'Est   
Inter Star          2-0 Royal FC            

Round 21
[May 7]
Prince Louis        1-0 Flamengo            
Volontaires         1-0 Les Guêpiers du Lac 
Royal FC            1-0 Académie Tchité     [also reported 2-0]
[Jun 4]
Flambeau de l'Est   1-0 Muzinga             
Le Messager Ngozi   1-0 Athlético Olympique 
[Jun 14]
Vital'ô             5-1 Espoir              
LLB Académic        1-0 Inter Star          

Round 22
[Jun 7]
Inter Star          5-0 Espoir              
Le Messager Ngozi   2-1 Prince Louis        
Royal FC            1-2 Athlético Olympique 
Les Guêpiers du Lac 1-2 Muzinga             
Vital'ô             1-2 LLB Académic        
[Jun 8]
Académie Tchité     1-2 Volontaires         
Flamengo            2-4 Flambeau de l'Est   

Round 23
[Jun 21]
Vital'ô             0-0 Flamengo            
Le Messager Ngozi   3-0 Les Guêpiers du Lac 
Espoir              0-2 Prince Louis        
Volontaires         0-2 Athlético Olympique 
Inter Star          awd Flambeau de l'Est   [awarded 2-0; originally 0-5, but Flambeau
[Jun 22]                                     found guilty of arranging the result]
Muzinga             0-2 Académie Tchité     
LLB Académic        5-0 Royal FC            

Round 24
[Jun 27]
Muzinga             1-2 Espoir              
Vital'ô             1-0 Athlético Olympique 
[Jun 28]
Inter Star          4-1 Académie Tchité     
Les Guêpiers du Lac 1-1 Prince Louis        
Flambeau de l'Est   5-1 Royal FC            
Volontaires         1-2 Flamengo            
LLB Académic        2-1 Le Messager Ngozi   

Round 25
[Jul 2]
Académie Tchité     2-1 Espoir              
Volontaires         0-1 Inter Star          
Le Messager Ngozi   1-4 Flambeau de l'Est   [awarded 2-0; originally 1-4, but Flambeau
Flamengo            0-3 LLB Académic         found guilty of arranging the result]
Royal FC            1-2 Muzinga             
[Jul 3]
Prince Louis        0-1 Vital'ô             [also reported 0-2]
Athlético Olympique 2-0 Les Guêpiers du Lac 

Round 26
[Jul 6]
Flamengo            1-5 Muzinga             
Royal FC            1-5 Le Messager Ngozi   
Espoir              0-2 Athlético Olympique 
Flambeau de l'Est   1-0 Vital'ô             
LLB Académic        1-0 Académie Tchité     
Prince Louis        5-2 Volontaires         
[tba]
Les Guêpiers du Lac n/p Inter Star          [apparently not played]

Table:

 1.LLB Académic (Bujumbura)            26  17  8  1  45- 9  59  Champions
 2.Flambeau de l'Est (Ruyigi)          26  17  5  4  44-13  56
 3.Inter Star (Bujumbura)              25  15  6  4  55-13  51
 4.Le Messager (Ngozi)                 26  15  5  6  45-23  50
 5.Vital'ô (Bujumbura)                 26  13  5  8  31-18  44
 6.Athlético Olympique (Bujumbura)     26  12  4 10  23-20  40
 7.Prince Louis (Bujumbura)            26  10  9  7  32-27  39
 8.Les Guêpiers du Lac (Bujumbura)     25   9  9  7  30-21  36
 9.Académie Tchité FC (Bujumbura)      26   8  6 12  19-28  30
10.Muzinga (Bujumbura)                 26   7  6 13  30-37  27
11.Royal FC (Muramvya)                 26   7  6 13  21-41  27
12.Volontaires                         26   4  7 15  15-54  19
--------------------------------------------------------------
13.Flamengo de Ngagara (Bujumbura)     26   2  6 19  16-63  11  Relegated
14.Espoir de Gatumba (Mutimbuzi)       26   1  7 18  15-54  10  Relegated

Promoted: Le Messager (Bujumbura), Rusizi FC, Olympique Star, Nyanza United
          (formerly known as Abawigeze); Inter FC had originally secured
          promotion but were punished by the FFB and Nyanza promoted instead



Coupe du Président de la République 2014

NB: 3rd edition

Round 1
[Jul 12]
Ligala's            1-0 Les Amis
Olympic Star        3-2 Olympic Muremera  
Volontaires         0-3 Académie Tchité
LLB Académic        1-0 Vital'ô             
Inter FC            0-0 Abawigeze FC        [4-5 pen]
Guêpiers du Lac     1-1 AC Tanganyika       [3-4 pen]
Mugina FC           2-1 BS Dynamik
Flambeau de l'Est   0-0 Delta Star          [4-5 pen] 
[Jul 13]
Rusizi FC           0-0 Le Messager Buj.    [5-4 pen]
Les Eléphants       2-1 Muzinga FC
Royal de Moramvya   0-0 Flamengo            [4-2 pen] 
Athlético Olympique 4-0 Espoir
Inter Star          4-0 Les Lierres FC   
Unité FC            3-2 Prince Louis
Le Messager Ngozi   3-0 Flambeau du Centre     
Jeunes Athlétiques  2-1 Les Crocos FC
 
Round 2 
[Jul 19]
Unité FC            1-0 Royal FC
Jeunes Athlétiques  0-0 Delta Star          [9-8 pen]  
LLB Académic        5-0 Ligala's  
Olympic Star        1-3 Les Eléphants
Athlético Olympique 0-0 Académie Tchité     [6-7 pen] 
[Jul 20]
Rusizi FC           1-1 Inter Star          [2-4 pen]  
Le Messager Nzogi   2-0 AC Tanganyika
Mugina FC           0-0 Abawigeze FC        [9-10 pen]
 
Quarterfinals [Jul 26]
LLB Académic        3-0 Académie Tchité
Abawigeze FC        0-1 Unité FC
Le Messager Ngozi   1-1 Inter Star          [5-4 pen]
Jeunes Athletics    0-5 Les Eléphants  
 
Semifinals [Aug 2]
Unité FC            0-2 Le Messager Ngozi
LLB Académic        1-0 Les Elephants
 
Final [Aug 23]
LLB Académic        1-1 Le Messager Ngozi   [4-3 pen]


Ligue B

Poule A
Winners:    AC Rusizi
Runners-up: Le Messager Bujumbura
 
Poule B
Winners:    Olympic Star (Muyinga)
Runners-up: Abawigeze FC (later renamed Nyanza United)


Lower Levels

Qualified for promotion tournament to Ligue B: Les Lierres, Rapido, Inter Petrol and Standard

Promoted to Ligue B: Les Lierres

3e Division

Participating 31 teams in 3 groups 
 
Group A
Champions: Muha
 
Group B
Champions: Mukaza
 
Group C
Champions: Ntahangwa
 
Relegated to 4e Divison: 17 Sport and Béton.

4e Division´

Participating 42 teams in 4 groups
 
Promoted to Division 3: Senga FC and Azam FC
Relegated: Imboneza, Toyota FC, AS Rangers and Aigle Postal


2012/13.

2014/15.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 30 Jul 2015

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.