Burundi 2018/19


Ligue A
Coupe du Président de la République 2019

Ligue A

Table:

 1.Aigle Noir (Makamba)                21  16  3  2  51-17  51
 2.Musongati FC (Gitega)               21  13  3  5  45-25  42
 3.Vital'ô (Bujumbura)                 21  10  4  7  21-16  34
 4.Ngozi City FC (Ngozi)               21   9  5  7  21-26  32
 5.Bujumbura City (Bujumbura)          21   8  6  7  23-19  30
 6.Le Messager (Ngozi)                 21   8  6  7  23-24  30  [C]
 7.Rukinzo FC (Bujumbura)              21   8  4  9  26-22  28  [P]
 8.Kayanza United (Kayanza)            21   6  9  6  18-20  27  [P]
 9.LLB S4A FC (Bujumbura)              21   6  7  8  20-23  25
10.Les Lierres FC (Bujumbura)          21   4 12  5  18-23  24
11.Bumamuru Standard FC (Cibitoke)     21   7  3 11  16-21  24  [P]
12.Flambeau du Centre (Gitega)         21   5  8  8  24-29  23
13.Flambeau de l'Est (Ruyigi)          21   5  8  8  13-20  23
--------------------------------------------------------------
14.Olympic Star (Muyinga)              21   5  8  8  22-32  23
15.Athlético Olympique (Bujumbura)     21   6  5 10  15-25  23
16.Le Messager (Bujumbura)             21   4  5 12  21-35  17

Round 1
[Aug 17]
Flambeau du Centre  0-1 Messager Bujumbura  
[Aug 18]
Bumamuru Standard   2-0 Rukinzo             
Aigle Noir          2-0 Vital'ô             
Kayanza United      1-1 Les Lierres         
Athlético Olympique 0-0 Ngozi City          
[Aug 19]
Musongati           4-1 Olympic Star        
Bujumbura City      1-1 LLB S4A             
Le Messager Ngozi   2-0 Flambeau de l'Est   

Round 2 [Aug 22]
Aigle Noir          5-2 Flambeau du Centre  
Olympic Star        2-0 Bumamuru Standard   
Ngozi City          1-0 Bujumbura City      
LLB S4A             0-0 Kayanza United      
Flambeau de l'Est   1-0 Vital'ô             
Les Lierres         1-1 Le Messager Ngozi   
Rukinzo             0-0 Athlético Olympique 
Messager Bujumbura  1-2 Musongati           

Round 3
[Aug 25]
Les Lierres         2-1 LLB S4A             
Rukinzo             5-0 Ngozi City          
Flambeau de l'Est   1-1 Aigle Noir          
Bujumbura City      1-1 Kayanza United      
Olympic Star        3-2 Messager Bujumbura  
[Aug 26]
Le Messager Ngozi   1-2 Vital'ô             
Flambeau du Centre  0-3 Musongati           
Bumamuru Standard   0-1 Athlético Olympique 

Round 4
[Sep 4]
Flambeau du Centre  3-0 Olympic Star        
Messager Bujumbura  0-2 Bumamuru Standard   
Musongati           4-1 Rukinzo             
Kayanza United      2-0 Vital'ô             
LLB S4A             1-0 Ngozi City          
[Sep 5]
Les Lierres         1-1 Flambeau de l'Est   
Aigle Noir          2-0 Le Messager Ngozi   
Athlético Olympique 0-1 Bujumbura City      

Round 5
[Sep 8]
Olympic Star        0-1 Aigle Noir          
Bumamuru Standard   1-1 Flambeau du Centre  
Flambeau de l'Est   0-0 Ngozi City          
Bujumbura City      0-0 Messager Bujumbura  
Vital'ô             0-0 Les Lierres         
[Sep 9]
Rukinzo             1-1 Kayanza United      
LLB S4A             1-1 Athlético Olympique 
Le Messager Ngozi   1-4 Musongati           

Round 6
[Sep 11]
Flambeau de l'Est   2-1 Olympic Star        
Ngozi City          1-1 Les Lierres         
Flambeau du Centre  0-0 Rukinzo             
Messager Bujumbura  1-1 Vital'ô             
[Sep 12]
Musongati           2-1 Bujumbura City      
Kayanza United      0-1 Bumamuru Standard   
Athlético Olympique 1-2 Le Messager Ngozi   
Aigle Noir          2-0 LLB S4A             

Round 7
[Sep 15]
Athlético Olympique 1-1 Flambeau du Centre  
LLB S4A             2-2 Messager Bujumbura  
[Sep 16]
Bumamuru Standard   1-0 Flambeau de l'Est   
Rukinzo             1-3 Aigle Noir          
Vital'ô             0-0 Bujumbura City      
Musongati           1-1 Les Lierres         
Olympic Star        1-2 Ngozi City          
Le Messager Ngozi   0-0 Kayanza United      

Round 8
[Sep 22]
Messager Bujumbura  0-1 Athlético Olympique 
Bujumbura City      2-0 Les Lierres         
Kayanza United      0-3 Aigle Noir          
Flambeau de l'Est   2-1 Rukinzo             
Flambeau du Centre  2-2 LLB S4A             
[Sep 23]
Musongati           2-3 Bumamuru Standard   
Vital'ô             0-0 Olympic Star        
Ngozi City          3-1 Le Messager Ngozi   

Round 9
[Sep 29]
Aigle Noir          5-2 Messager Bujumbura  
Athlético Olympique 0-1 Musongati           
Bumamuru Standard   0-1 Ngozi City          
[Sep 30]
Olympic Star        0-0 Kayanza United      
Rukinzo             1-0 Vital'ô             
Les Lierres         0-0 Flambeau du Centre  
Le Messager Ngozi   0-1 Bujumbura City      
Flambeau de l'Est   0-2 LLB S4A             

Round 10
[Oct 6]
Messager Bujumbura  0-1 Rukinzo             
Flambeau de l'Est   0-0 Kayanza United      
Le Messager Ngozi   0-0 Olympic Star        
Flambeau du Centre  1-2 Ngozi City          
Bujumbura City      1-0 Bumamuru Standard   
[Oct 7]
Les Lierres         1-0 Athlético Olympique 
Vital'ô             1-0 LLB S4A             
Musongati           1-4 Aigle Noir          

Round 11
[Oct 12]
Bujumbura City      0-3 Flambeau du Centre  
Athlético Olympique 0-1 Flambeau de l'Est   
[Oct 13]
Rukinzo             3-0 Le Messager Ngozi   
LLB S4A             0-3 Musongati           
Ngozi City          1-2 Aigle Noir          
Olympic Star        1-1 Les Lierres         
Vital'ô             1-0 Bumamuru Standard   
[Oct 14]
Kayanza United      2-1 Messager Bujumbura  

Round 12
[Oct 19]
Athlético Olympique 0-1 Vital'ô             
Les Lierres         2-1 Messager Bujumbura  
[Oct 10]
Kayanza United      0-1 Ngozi City          
Bujumbura City      1-1 Aigle Noir          
[Oct 21]
Bumamuru Standard   0-3 LLB S4A             
Flambeau de l'Est   1-3 Musongati           
Le Messager Ngozi   3-3 Flambeau du Centre  
Rukinzo             2-0 Olympic Star        

Round 13
[Oct 26]
Bujumbura City      2-1 Rukinzo             
[Oct 27]
Les Lierres         0-0 Bumamuru Standard   
Flambeau du Centre  1-1 Flambeau de l'Est   
Aigle Noir          7-0 Athlético Olympique 
Messager Bujumbura  1-2 Le Messager Ngozi   
[Oct 28]
Vital'ô             3-0 Ngozi City          
Musongati           1-0 Kayanza United      
LLB S4A             0-0 Olympic Star        

Round 14
[Nov 3]
Flambeau de l'Est   0-1 Bujumbura City      
Flambeau du Centre  1-2 Kayanza United      
Olympic Star        3-1 Athlético Olympique 
Ngozi City          1-1 Messager Bujumbura  
Vital'ô             1-0 Musongati           
[Nov 4]
Le Messager Ngozi   2-1 Bumamuru Standard   
Aigle Noir          2-0 Les Lierres         
LLB S4A             1-0 Rukinzo             

Round 15
[Nov 23]
Athlético Olympique 2-0 Kayanza United      
[Nov 24]
Messager Bujumbura  1-1 Flambeau de l'Est   
Bujumbura City      7-2 Olympic Star        
[Nov 25]
Bumamuru Standard   0-1 Aigle Noir          
Musongati           5-1 Ngozi City          
Rukinzo             0-2 Les Lierres         
[Dec 12]
Vital'ô             3-1 Flambeau du Centre  
LLB S4A             1-0 Le Messager Ngozi   

Round 16
[Nov 30]
LLB S4A             0-0 Bujumbura City      
[Dec 1]
Flambeau de l'Est   1-0 Messager Bujumbura  
Flambeau du Centre  0-1 Athlético Olympique 
Ngozi City          0-1 Bumamuru Standard   
Les Lierres         2-2 Kayanza United      
[Dec 2]
Olympic Star        1-3 Musongati           
[Dec 19]
Le Messager Ngozi   1-0 Rukinzo             
Vital'ô             3-2 Aigle Noir          

Round 17
[Dec 8]
Les Lierres         0-0 Musongati           
Ngozi City          1-0 Flambeau de l'Est   
Bumamuru Standard   1-2 Olympic Star        
Aigle Noir          3-1 Bujumbura City      
[Dec 9]
Messager Bujumbura  2-1 LLB S4A             
Athlético Olympique 0-2 Rukinzo             
Flambeau du Centre  1-0 Vital'ô             
Kayanza United      0-1 Le Messager Ngozi   

Round 18
[Dec 15]
Athlético Olympique 1-0 Vital'ô             
LLB S4A             2-0 Flambeau de l'Est   
Ngozi City          0-0 Olympic Star        
Kayanza United      1-0 Rukinzo             
[Dec 16]
Flambeau du Centre  1-1 Aigle Noir          
Messager Bujumbura  1-0 Bujumbura City      
Le Messager Ngozi   3-0 Les Lierres         
Bumamuru Standard   2-1 Musongati           

Round 19
[Dec 21]
Messager Bujumbura  1-4 Ngozi City          
[Dec 22]
Les Lierres         1-2 Rukinzo             
LLB S4A             1-2 Flambeau du Centre  
Flambeau de l'Est   0-0 Bumamuru Standard   
[Dec 23]
Bujumbura City      0-2 Vital'ô             
Kayanza United      2-2 Olympic Star        
Musongati           1-1 Le Messager Ngozi   
Athlético Olympique 1-2 Aigle Noir          

Round 20
[Dec 25]
Bumamuru Standard   1-2 Messager Bujumbura  
[Dec 26]
Rukinzo             4-1 Musongati           
Flambeau de l'Est   0-0 Le Messager Ngozi   
Athlético Olympique 1-1 Les Lierres         
Flambeau du Centre  1-0 Bujumbura City      
Ngozi City          2-0 Vital'ô             
Olympic Star        2-0 LLB S4A             
Aigle Noir          1-2 Kayanza United      

Round 21
[Dec 29]
Les Lierres         1-3 Vital'ô             
Aigle Noir          1-0 Bumamuru Standard   
Flambeau du Centre  0-2 Le Messager Ngozi   
Kayanza United      2-1 Flambeau de l'Est   
Bujumbura City      3-0 Ngozi City          
[Dec 30]
Olympic Star        1-1 Rukinzo             
Musongati           3-1 LLB S4A             
Athlético Olympique 3-1 Messager Bujumbura  

Table:

 1.Aigle Noir (Makamba)                21  16  3  2  51-17  51
 2.Musongati FC (Gitega)               21  13  3  5  45-25  42
 3.Vital'ô (Bujumbura)                 21  10  4  7  21-16  34
 4.Ngozi City FC (Ngozi)               21   9  5  7  21-26  32
 5.Bujumbura City (Bujumbura)          21   8  6  7  23-19  30
 6.Le Messager (Ngozi)                 21   8  6  7  23-24  30  [C]
 7.Rukinzo FC (Bujumbura)              21   8  4  9  26-22  28  [P]
 8.Kayanza United (Kayanza)            21   6  9  6  18-20  27  [P]
 9.LLB S4A FC (Bujumbura)              21   6  7  8  20-23  25
10.Les Lierres FC (Bujumbura)          21   4 12  5  18-23  24
11.Bumamuru Standard FC (Cibitoke)     21   7  3 11  16-21  24  [P]
12.Flambeau du Centre (Gitega)         21   5  8  8  24-29  23
13.Flambeau de l'Est (Ruyigi)          21   5  8  8  13-20  23
--------------------------------------------------------------
14.Olympic Star (Muyinga)              21   5  8  8  22-32  23
15.Athlético Olympique (Bujumbura)     21   6  5 10  15-25  23
16.Le Messager (Bujumbura)             21   4  5 12  21-35  17


Coupe du Président de la République 2018

NB: 8th edition

1/16 Finals (top level clubs seeded for this round)
[Jan 10]
Vital'ô             0-0 Lumière (Mwumba)    [3-5 pen]
Rukinzo             1-0 Les Crocos (Rumonge)
Bujumbura City      2-1 Sangwe FC (Bururi)  
Les Lierres         1-1 Unité FC (Muyinga)  [4-2 pen]
Flambeau du Centre  2-2 Delta Star          [4-3 pen]
[Jan 11]
Le Messager Ngozi   2-1 Muzinga             
Aigle Noir          2-0 Busoni Star         
Musongati           1-1 BS Dynamik          [5-4 pen]
Kayanza United      2-0 Jeunes Athlétiques  
[Jan 12]
Messager Bujumbura  1-1 Butare City         [4-3 pen]
Athlético Olympique 1-2 Moso Sugar (Rutane) 
Bumamuru Standard   2-3 Top Junior (Kayanza)
Flambeau de l'Est   1-0 Royal FC (Muramvya) 
[Jan 13]
LLB S4A             1-0 Rumonge City        
Olympic Star        1-2 Inter Star          
Ngozi City          2-1 Santé FC (Ngozi)    

1/8 Finals
Lumière              -  Aigle Noir          
Moso Sugar           -  Rukinzo             
Bujumbura City       -  Inter Star          
Top Junior           -  Ngozi City          
Flambeau du Centre   -  Musongati           
Flambeau de l'Est    -  Le Messager Ngozi   
Kayanza United       -  Messager Bujumbura  
Les Lierres          -  LLB S4A             


2017/18.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 17 Jan 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.