Cambodia 2014


Metfone C-League
Hun Sen Cup

Metfone C-League 2014

Regular Stage 

Regular Stage

Final Table:

 1.Phnom Penh Crown                 22  17  3  2  57-20  54  Champions
 2.Boeung Ket Rubber Field          22  15  2  5  56-27  47
 3.Naga Corp                        22  11  7  4  41-18  40
 4.Svay Rieng                       22  11  6  5  54-26  39
 5.TriAsia Phnom Penh               22  10  4  8  33-22  34
 6.National Police Commissary       22   7  7  8  32-29  28
 7.Build Bright United              22   7  6  9  26-44  27
 8.Asia Euro University             22   6  8  8  35-48  26
 9.National Defense Ministry        22   5  8  9  28-38  23
10.Western University               22   5  7 10  26-36  22
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Kirivong Sok Sen Chey            22   3  4 15  13-49  13  Relegation Playoff
12.Albirex Niigata (PP)             22   2  4 16  25-69  10  Relegation Playoff

Round 1
[Jan 25]
Boeung Ket Rubber Field       4-1 Albirex Niigata (PP)          
Kirivong Sok Sen Chey         0-2 National Police Commissary    
Build Bright United           1-1 TriAsia Phnom Penh            
[Jan 26]
Naga Corp                     3-0 National Defense Ministry     
Phnom Penh Crown              4-0 Asia Euro University          
[Apr 2]
Svay Rieng                    0-0 Western University            

Round 2
[Feb 1]
TriAsia Phnom Penh            2-1 Boeung Ket Rubber Field       
Western University            3-1 Asia Euro University          
Kirivong Sok Sen Chey         0-0 Naga Corp                     
Albirex Niigata (PP)          2-6 Svay Rieng                    
[Feb 2]
National Defense Ministry     1-1 Phnom Penh Crown              
National Police Commissary    1-1 Build Bright United           

Round 3
[Feb 8]
Boeung Ket Rubber Field       1-2 National Police Commissary    
Naga Corp                     5-0 Build Bright United           
Svay Rieng                    0-0 Asia Euro University          
TriAsia Phnom Penh            8-1 Albirex Niigata (PP)          
[Feb 9]
Western University            0-0 National Defense Ministry     
Phnom Penh Crown              2-0 Kirivong Sok Sen Chey         

Round 4
[Feb 15]
Svay Rieng                    1-0 TriAsia Phnom Penh            
Asia Euro University          1-1 National Defense Ministry     
Western University            1-1 Kirivong Sok Sen Chey         
Boeung Ket Rubber Field       2-1 Naga Corp                     
[Feb 16]
Phnom Penh Crown              5-0 Build Bright United           
Albirex Niigata (PP)          0-5 National Police Commissary    

Round 5
[Feb 22]
National Defense Ministry     3-1 Svay Rieng                    
Kirivong Sok Sen Chey         1-1 Asia Euro University          
Phnom Penh Crown              1-3 Boeung Ket Rubber Field       
Build Bright United           2-0 Western University            
[Feb 23]
Naga Corp                     2-0 Albirex Niigata (PP)          
National Police Commissary    0-1 TriAsia Phnom Penh            

Round 6
[Mar 1]
National Defense Ministry     0-0 Kirivong Sok Sen Chey         
TriAsia Phnom Penh            0-1 Naga Corp                     
Asia Euro University          3-2 Build Bright United           
Albirex Niigata (PP)          1-4 Phnom Penh Crown              
[Mar 2]
Western University            0-2 Boeung Ket Rubber Field       
Svay Rieng                    1-1 National Police Commissary    

Round 7
[Mar 29]
Asia Euro University          2-3 Boeung Ket Rubber Field       
National Police Commissary    1-2 Naga Corp                     
National Defense Ministry     0-1 Build Bright United           
TriAsia Phnom Penh            0-1 Phnom Penh Crown              
[Mar 30]
Svay Rieng                    4-1 Kirivong Sok Sen Chey         
Albirex Niigata (PP)          2-1 Western University            

Round 8
[Apr 5]
Asia Euro University          3-1 Albirex Niigata (PP)          
Svay Rieng                    0-1 Naga Corp                     
Kirivong Sok Sen Chey         0-1 Build Bright United           
National Police Commissary    0-1 Phnom Penh Crown              
[Apr 6]
TriAsia Phnom Penh            1-1 Western University            
National Defense Ministry     1-7 Boeung Ket Rubber Field       

Round 9
[Apr 26]
National Defense Ministry     4-1 Albirex Niigata (PP)          
TriAsia Phnom Penh            0-2 Asia Euro University          
Svay Rieng                    0-1 Build Bright United           
Naga Corp                     1-1 Phnom Penh Crown              
[Apr 27]
National Police Commissary    4-3 Western University            
Kirivong Sok Sen Chey         1-0 Boeung Ket Rubber Field       

Round 10
[May 3]
Kirivong Sok Sen Chey         1-0 Albirex Niigata (PP)          
National Police Commissary    0-1 Asia Euro University          
National Defense Ministry     2-3 TriAsia Phnom Penh            
[May 4]
Build Bright United           0-2 Boeung Ket Rubber Field       
Naga Corp                     5-0 Western University            
[May 21]
Svay Rieng                    3-3 Phnom Penh Crown              

Round 11
[May 10]
Albirex Niigata (PP)          0-3 Build Bright United           
TriAsia Phnom Penh            1-0 Kirivong Sok Sen Chey         
National Defense Ministry     2-0 National Police Commissary    
Western University            0-1 Phnom Penh Crown              
[May 11]
Asia Euro University          1-1 Naga Corp                     
[Jun 4]
Boeung Ket Rubber Field       2-1 Svay Rieng                    

Round 12
[May 17]
National Police Commissary    5-0 Kirivong Sok Sen Chey         
TriAsia Phnom Penh            0-1 Build Bright United           
Western University            0-5 Svay Rieng                    
Asia Euro University          1-9 Phnom Penh Crown              
[May 18]
Albirex Niigata (PP)          1-2 Boeung Ket Rubber Field       
National Defense Ministry     2-1 Naga Corp                     

Round 13
[May 24]
Boeung Ket Rubber Field       2-1 TriAsia Phnom Penh            
Asia Euro University          2-2 Western University            
[May 25]
Phnom Penh Crown              2-1 National Defense Ministry     
Build Bright United           0-1 National Police Commissary    
[Jun 4]
Naga Corp                     3-1 Kirivong Sok Sen Chey         
[Jun 11]
Svay Rieng                    3-0 Albirex Niigata (PP)          

Round 14
[May 31]
National Police Commissary    0-0 Boeung Ket Rubber Field       
Albirex Niigata (PP)          1-1 TriAsia Phnom Penh            
[Jun 1]
National Defense Ministry     1-1 Western University            
Kirivong Sok Sen Chey         0-3 Phnom Penh Crown              
[Jun 11]
Build Bright United           1-1 Naga Corp                     
[Jun 18]
Asia Euro University          1-4 Svay Rieng                    

Round 15
[Jun 7]
Naga Corp                     0-2 Boeung Ket Rubber Field       
National Defense Ministry     3-3 Asia Euro University          
TriAsia Phnom Penh            3-2 Svay Rieng                    
Kirivong Sok Sen Chey         0-3 Western University            
[Jun 8]
Build Bright United           1-3 Phnom Penh Crown              
National Police Commissary    2-2 Albirex Niigata (PP)          

Round 16
[Jun 14]
National Police Commissary    3-2 National Defense Ministry     
Kirivong Sok Sen Chey         1-4 TriAsia Phnom Penh            
Phnom Penh Crown              2-0 Western University            
Build Bright United           2-2 Albirex Niigata (PP)          
[Jun 15]
Svay Rieng                    2-1 Boeung Ket Rubber Field       
Naga Corp                     3-1 Asia Euro University          

Round 17
[Jun 21]
Boeung Ket Rubber Field       3-2 Western University            
Phnom Penh Crown              4-2 Albirex Niigata (PP)          
National Defense Ministry     0-3 Kirivong Sok Sen Chey         
TriAsia Phnom Penh            1-1 Naga Corp                     
[Jun 22]
Asia Euro University          1-1 Build Bright United           
Svay Rieng                    2-2 National Police Commissary    

Round 18
[Jun 28]
Build Bright United           1-1 National Defense Ministry     
Phnom Penh Crown              2-1 TriAsia Phnom Penh            
[Jun 29]
Boeung Ket Rubber Field       4-1 Asia Euro University          
Western University            3-2 Albirex Niigata (PP)          
[Jul 9]
Kirivong Sok Sen Chey         0-9 Svay Rieng                    
Naga Corp                     0-0 National Police Commissary    

Roud 19
[Jul 5]
Albirex Niigata (PP)          2-2 Asia Euro University          
Build Bright United           2-1 Kirivong Sok Sen Chey         
Phnom Penh Crown              3-1 National Police Commissary    
[Jul 6]
Western University            1-0 TriAsia Phnom Penh            
Boeung Ket Rubber Field       1-1 National Defense Ministry     
[Jul 16]
Naga Corp                     2-2 Svay Rieng                    

Round 20
[Jul 12]
Build Bright United           0-3 Svay Rieng                    
Phnom Penh Crown              1-0 Naga Corp                     
Albirex Niigata (PP)          1-2 National Defense Ministry     
Asia Euro University          0-1 TriAsia Phnom Penh            [also reported 0-2]
[Jul 13]
Western University            0-0 National Police Commissary    
Boeung Ket Rubber Field       3-0 Kirivong Sok Sen Chey         

Round 21
[Jul 19]
Phnom Penh Crown              2-3 Svay Rieng                    
Asia Euro University          5-2 National Police Commissary    
TriAsia Phnom Penh            2-0 National Defense Ministry     
Albirex Niigata (PP)          2-1 Kirivong Sok Sen Chey         
[Jul 20]
Boeung Ket Rubber Field      10-5 Build Bright United           
Western University            1-2 Naga Corp                     

Round 22
[Jul 26]
Build Bright United           0-4 Western University            
National Defense Ministry     1-2 Svay Rieng                    
National Police Commissary    0-2 TriAsia Phnom Penh            
Asia Euro University          3-1 Kirivong Sok Sen Chey         
[Jul 27]
Albirex Niigata (PP)          1-6 Naga Corp                     
Boeung Ket Rubber Field       1-2 Phnom Penh Crown              

Final Table:

 1.Phnom Penh Crown                 22  17  3  2  57-20  54  Champions
 2.Boeung Ket Rubber Field          22  15  2  5  56-27  47
 3.Naga Corp                        22  11  7  4  41-18  40
 4.Svay Rieng                       22  11  6  5  54-26  39
 5.TriAsia Phnom Penh               22  10  4  8  33-22  34
 6.National Police Commissary       22   7  7  8  32-29  28
 7.Build Bright United              22   7  6  9  26-44  27
 8.Asia Euro University             22   6  8  8  35-48  26
 9.National Defense Ministry        22   5  8  9  28-38  23
10.Western University               22   5  7 10  26-36  22
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Kirivong Sok Sen Chey            22   3  4 15  13-49  13  Relegation Playoff
12.Albirex Niigata (PP)             22   2  4 16  25-69  10  Relegation Playoff

Topscorer:
23 Dzarma Bata (Svay Rieng)


Promotion/Relegation Playoff

NB: played in Dec 2014, between the bottom-2 teams of the first level and the top-2 teams of
    the Division 1A qualifiers; all matches at Tonle Bati (FFC headquarters)

Albirex Niigata (PP)          1-1 Kirivong Sok Sen Chey         
Albirex Niigata (PP)          2-0 CMAC                          
Kirivong Sok Sen Chey         0-0 CMAC                          

Final Table:

 1.Albirex Niigata (PP)              2   1  1  0   3- 1   4
 2.Kirivong Sok Sen Chey (Takeo)     2   0  2  0   1- 1   2
-----------------------------------------------------------
 3.CMAC                              2   0  1  1   0- 2   1
 -.Sihanoukville                     withdrew

NB: all clubs remain at former level


Hun Sen Cup 2014

Group Stage

Group A

Round 1 [Feb 19]
Sihanoukville                 5-1 Kratie                        
Boeung Ket Rubber Field       3-2 Naga Corp                     
 
Round 2 [Feb 20]
Kratie                        0-8 Naga Corp                     
Sihanoukville                 0-2 Boeung Ket Rubber Field       
 
Round 3 [Jan 22]
Boeung Ket Rubber Field      17-1 Kratie                        
Naga Corp                     3-0 Sihanoukville                 
 
Final Table:

 1.Boeung Ket Rubber Field           3   3  0  0  22- 3   9  Qualified
 2.Naga Corp                         3   2  0  1  13- 3   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Sihanoukville                     3   1  0  2   5- 6   3
 4.Kratie                            3   0  0  3   2-30   0     
 
Group B

Round 1 [Jan 29]
Svay Rieng                    2-1 Khan Chamkarmon               
Kirivong Sok Sen Chey         3-1 Asia Euro University          
 
Round 2 [Feb 5]
Asia Euro University          1-3 Svay Rieng                    
Khan Chamkarmon               2-6 Kirivong Sok Sen Chey         
 
Round 3 [Feb 19]
Svay Rieng                    1-2 Kirivong Sok Sen Chey         
Asia Euro University          5-1 Khan Chamkarmon               

Final Table:

 1.Kirivong Sok Sen Chey             3   3  0  0  11- 4   9  Qualified
 2.Svay Rieng                        3   2  0  1   6- 4   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Asia Euro University              3   1  0  2   7- 7   3 
 4.Khan Chamkarmon                   3   0  0  3   4-13   0    
 
Group C

Round 1 [Jan 29] 
Phnom Penh Crown              1-1 TriAsia Phnom Penh            
National Police Commissary    9-0 Kampong Chhnang               
 
Round 2 [Feb 12]
TriAsia Phnom Penh            0-1 National Police Commissary    
Kampong Chhnang              0-13 Phnom Penh Crown              
 
Round 3 [Feb 26]
Kampong Chhnang              1-15 TriAsia Phnom Penh            
Phnom Penh Crown              1-0 National Police Commissary    

Final Table:

 1.Phnom Penh Crown                  3   2  1  0  15- 1   7  Qualified
 2.National Police Commissary        3   2  0  1  10- 1   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.TriAsia Phnom Penh                3   1  1  1  16- 3   4 
 4.Kampong Chhnang                   3   0  0  3   1-37   0 
 
Group D

Round 1 [Jan 22]
Build Bright United           8-0 Oddar Meanchey                
National Defense Ministry     3-0 Western University            
 
Round 2 [Feb 12[
Oddar Meanchey                0-7 National Defense Ministry     
Western University            0-1 Build Bright United           
 
Round 3 [Feb 26]
Western University            7-0 Oddar Meanchey                
Build Bright United           2-2 National Defense Ministry     
 
Final Table:
                   
 1.National Defense Ministry         3   2  1  0  12- 2   7  Qualified 
 2.Build Bright United               3   2  1  0  11- 2   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Western University                3   1  0  2   7- 4   3
 4.Odday Meanchey                    3   0  0  3   0-22   0   
 
Quarterfinals [Mar 5]
Phnom Penh Crown              0-1 Build Bright United           
Boeung Ket Rubber Field       5-1 Svay Rieng                    
National Defense Ministry     1-2 National Police Commissary    
Kirivong Sok Sen Chey         0-1 Naga Corp                     
 
Semifinals [Mar 9]
Naga Corp                     0-1 National Police Commissary    
Boeung Ket Rubber Field       0-1 Build Bright United           
 
Third Place Match [Mar 12]
Boeung Ket Rubber Field       1-0 Naga Corp                     
 
Final [Mar 15]
National Police Commissary    2-0 Build Bright United           
 

2013

list of champions

list of cup winners


About this document

Source for Hun Sen Cup: http://asiasoccerpage.blogspot.co.uk

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 16 Jan 2015

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.