China 2006

CSL (Chinese Super League)

Final Table:

 1.Shandong Luneng Taishan      28  22  3  3  74-26  69  Champions
 2.Shanghai Shenhua             28  14 10  4  37-19  52
 3.Beijing Guoan                28  13 10  5  27-16  49
 4.Changchun Yatai              28  13  7  8  41-26  46
 5.Dalian Shide                 28  13  6  9  43-29  45
 6.Tianjin Teda                 28  10 10  8  40-38  40
 7.Shanghai United              28   9 12  7  32-25  39
 8.Xiamen Lanshi                28   9 11  8  28-27  38
 9.Xi'an Chanba                 28   8 12  8  33-34  36
10.Wuhan Guanggu                28   8  7 13  28-42  31
11.Shenzhen Kingway             28   8  6 14  22-42  30
12.Shenyang Ginde               28   6  8 14  22-43  26  [2 1 1 0 2-1 4]
13.Liaoning                     28   6  8 14  24-42  26  [2 0 1 1 1-2 1]
14.Qingdao Zhongneng            28   6  7 15  25-36  25
-------------------------------------------------------
15.Chongqing Lifan              28   3  7 18  20-51  16  Relegated

NB: Beijing Hyundai lost sponsors and returned to former nam Beijing Guoan;
    Sichuan Guancheng folded;
    Shanghai International moved to Xi'an and were renamed Xi'an Chanba;
    Shanghai Zobon merged with Shanghai Jiucheng into Shanghai United
      (also reported as Shanghai Liancheng)
    Shenzhen Jianlibao were renamed Shenzhen Kingway
    Wuhan Huanghelou were renamed Wuhan Guanggu

Round 1
[Mar 11]
Chongqing Lifan		2-1	Liaoning
  [Huo Zhiyu 55, Jia Wenpeng 88; Xu Liang 65]
Qingdao Zhongneng	0-0	Beijing Guoan  
Wuhan Guanggu		2-0	Shenyang Ginde
  [Zhou Yi 75, Wang Wenhua 90]
Xi'an Chanba		1-1	Shanghai United
  [Ayew 63; Yang Lin 41]
[Mar 12]
Shanghai Shenhua	0-0	Changchun Yatai
Shenzhen Kingway	2-3	Tianjin Teda
  [Lu Bofei 42, Li Yi 45; Wang Jun 35, Li Benjian 39, Wu Weian 52]
Xiamen Lanshi		1-3	Shandong Luneng
  [Jelic 75; Li Jinyu 24, 85, Zheng Zhi 76]
Dalian Shide		bye

Round 2
[Mar 18]
Dalian Shide		2-0	Liaoning
  [Jankovic 58, Zou Jie 67]
Shanghai Shenhua	2-2	Xiamen Lanshi
  [Jovanovic 6, Ramirez 34; Jelic 13, 83]
[Mar 19]
Beijing Guoan  		1-2	Shanghai United
  [Kenesei 10; Zhang Xiaorui 44, Tiago 90]
Chongqing Lifan		1-0	Changchun Yatai
  [Dake 58]
Shandong Luneng		3-1	Qingdao Zhongneng
  [Zheng Zhi 15, Zhou Haibin 34, Zivkovic 70; Qu Bo 88]
Tianjin Teda		3-0	Wuhan Guanggu
  [Zhang Shuo 18, Aurio 31, Cao Yang 87]
Xi'an Chanba		0-0	Shenzhen Kingway
Shenyang Ginde          bye

Round 3
[Mar 25]
Qingdao Zhongneng	1-2	Shanghai Shenhua
  [Liu Jian 58; Li Weifeng 20, Jovanovic 28]
Shenzhen Kingway	0-4	Beijing Guoan  
  [Gao Dawei 17, Yang Chen 26, Li Yao 78, Huang Bowen 90]
[Mar 26]
Changchun Yatai		2-1	Dalian Shide
  [Scott 19, Cao Tianbao 47; Zhao Xuri 90]
Shanghai United		5-1	Shandong Luneng
  [Chang Lin 9, Liu Zhiqing 56, Zhang Xiaorui 62, Yang Lin 81,
   Tiago 85; Li Jinyu 37]
Shenyang Ginde		0-0	Tianjin Teda
Wuhan Guanggu		1-0	Xi'an Chanba
  [Zheng Bin 44]
Xiamen Lanshi		3-2	Chongqing Lifan
  [Zou Yougen 6pen, 42pen, Jelic 22pen; Darko 17pen, Velibor 34]
Liaoning		bye

Round 4
[Mar 29]
Beijing Guoan  		1-1	Wuhan Guanggu
  [Tao Wei 6; Zheng Bin 78]
Chongqing Lifan		3-4	Qingdao Zhongneng
  [Velibor 24, 54, Huang Xiyang 85; Jiang Ning 16, 34, 64,
   Liu Junwei 26]
Dalian Shide		1-1	Xiamen Lanshi
  [Jankovic 74; Zhang Tianzheng 66]
Liaoning		1-1	Changchun Yatai
  [Xu Liang 51; Cao Tianbao 46]
Shandong Luneng		2-0	Shenzhen Kingway
  [Zheng Zhi 1, 14]
Xi'an Chanba		3-0	Shenyang Ginde
  [Wu Chengying 29, Zhao Zuojun 30, Li Yan 44]
[Mar 30]
Shanghai Shenhua	0-0	Shanghai United
Tianjin Teda		bye

Round 5
[Apr 1]
Shenyang Ginde		0-1	Beijing Guoan  
  [Kenesei 65]
Tianjin Teda		2-2	Xi'an Chanba
  [Lu Yan 56, Hao Junmin 70; Wu Chengying 45, Huang Yong 58]
Wuhan Guanggu		1-2	Shandong Luneng
  [Gilson 1pen; Zivkovic 76, Han Peng 84]
Xiamen Lanshi		0-0	Liaoning
[Apr 2]
Qingdao Zhongneng	0-1	Dalian Shide
  [Wang Sheng 16]
Shanghai United		3-0	Chongqing Lifan
  [Jiang Kun 6, Chang Lin 85, Zhang Xiaorui 90]
Shenzhen Kingway	1-0	Shanghai Shenhua
  [Xin Feng 43]
Changchun Yatai         bye

Round 6 [Apr 8]
Beijing Guoan  		1-1	Tianjin Teda
  [Cao Yang 66og; Wu Weian 75]
Changchun Yatai		3-0	Xiamen Lanshi
  [Gao Jian 25, Gao Ming 65, Scott 81]
Chongqing Lifan		0-1	Shenzhen Kingway
  [Daniel 11]
Dalian Shide		1-0	Shanghai United
  [Zou Jie 12]
Liaoning		0-0	Qingdao Zhongneng
Shandong Luneng		3-1	Shenyang Ginde
  [Li Jinyu 52, Ri Ke Fu 58, Lu Zheng 83; Chen Tao 20]
Shanghai Shenhua	3-1	Wuhan Guanggu
  [Ramirez 12, 79, Xiao Zhanbo 49; Tan Si 51]
Xi'an Chanba		bye

Round 7
[Apr 15]
Shanghai United		1-2	Liaoning
  [Adnaldo 41; Zhang Yonghai 19, Zhao Junzhe 85]
Wuhan Guanggu		2-1	Chongqing Lifan
  [Zheng Bin 6, Gilson 63; Darko 55]
Xi'an Chanba		0-2	Beijing Guoan  
  [Xu Yunlong 8, Yang Xiangchuang 90]
[Apr 16]
Qingdao Zhongneng	0-1	Changchun Yatai
  [Tang Jing 53]
Shenyang Ginde		1-0	Shanghai Shenhua
  [Xu Bo 24]
Shenzhen Kingway	1-2	Dalian Shide
  [Li Jianhua 7; Jankovic 67pen, 80]
Tianjin Teda		0-3	Shandong Luneng
  [Han Peng 22, Zheng Zhi 24, Li Jinyu 76]
Xiamen Lanshi		bye

Round 8
[Apr 19]
Changchun Yatai		2-0	Shanghai United
  [Scott 29, Cao Tianbao 52]
Chongqing Lifan		0-1	Shenyang Ginde
  [Pu Ke 89]
Liaoning		2-1	Shenzhen Kingway
  [Guo Hui 48, 67; Xin Feng 90]
Shandong Luneng		5-1	Xi'an Chanba
  [Li Jinyu 18, Wang Yun 23og, Zheng Zhi 38, 85, Han Peng 42;
   Ye Zhanggen 79]
Shanghai Shenhua	1-0	Tianjin Teda
  [Gao Lin 15]
Xiamen Lanshi		0-0	Qingdao Zhongneng
[Apr 20]
Dalian Shide		2-0	Wuhan Guanggu
  [Hu Zhaojun 24, Yan Song 37]
Beijing Guoan  		bye

Round 9
[Apr 22]
Beijing Guoan  		0-0	Shandong Luneng
[Apr 23]
Shanghai United		1-1	Xiamen Lanshi
  [Jiang Kun 30; Jelic 17]
Shenyang Ginde		3-2	Dalian Shide
  [Xu Bo 26, Yang Fusheng 87, Yu Guijun 88; Jankovic 42pen, 51]
Shenzhen Kingway	1-0	Changchun Yatai
  [Huang Fengtao 40]
Tianjin Teda		1-0	Chongqing Lifan
  [Wu Weian 42]
Wuhan Guanggu		1-1	Liaoning
  [Gilson 85; Xu Liang 90]
Xi'an Chanba		0-0	Shanghai Shenhua
Qingdao Zhongneng	bye

Round 10
[Apr 29]
Changchun Yatai		2-0	Wuhan Guanggu
  [Wang Dong 68, Gao Jian 72]
Chongqing Lifan		1-1	Xi'an Chanba
  [Wu Qing 46; Vicente 49]
Qingdao Zhongcheng	1-0	Shanghai United
  [Qu Bo 68]
Xiamen Lanshi		0-0	Shenzhen Kingway
[Apr 30]
Dalian Shide		2-1	Tianjin Teda
  [Jankovic 61, Ji Mingyi 90; Zolic 34]
Liaoning		1-1	Shenyang Ginde
  [Yang Shanping 90; Yang Fusheng 64]
Shanghai Shenhua	0-0	Beijing Guoan  
Shandong Luneng		bye

Round 11
[May 6]
Beijing Guoan  		1-0	Chongqing Lifan
  [Yan Xiangchuang 58]
Shenyang Ginde		0-2	Changchun Yatai
  [Gao Jian 52, Du Zhenyu 57]
Shenzhen Kingway	1-0	Qingdao Zhongneng
  [Li Fei 69]
Wuhan Guanggu		1-1	Xiamen Lanshi
  [Gilson 69; Zou Yougen 47]
[May 7]
Shandong Luneng		2-1	Shanghai Shenhua
  [Li Jinyu 10, 13; Zheng Kewei 21]
Tianjin Teda		4-2	Liaoning
  [Agbo 4, 41, Lu Yan 13, Wu Weian 14; Guo Hui 17, Yang Xu 18]
Xi'an Chanba		4-2	Dalian Shide
  [Wu Chengying 40, 48, Vicente 44, 50; Pantelic 75, Zhai Yanpeng 82]
Shanghai United		bye

Round 12 [May 10]
Changchun Yatai		3-1	Tianjin Teda
  [Cao Tianbao 68, 84, Wang Dong 82; Wu Weian 27]
Chongqing Lifan		2-2	Shandong Luneng
  [Velibor 32, Hu Wei 67; Cui Peng 26, Zheng Zhi 59]
Dalian Shide		0-0	Beijing Guoan  
Liaoning		1-1	Xi'an Chanba
  [Xu Liang 29; Wang Peng 22]
Qingdao Zhongneng	0-0	Wuhan Guanggu
Shanghai United		0-0	Shenzhen Kingway
Xiamen Lanshi		1-2	Shenyang Ginde
  [Zou Yougen 65; Li Zhenhong 61, Yang Chen 79]
Shanghai Shenhua	bye

Round 13
[May 13]
Beijing Guoan  		1-0	Liaoning
  [Tao Wei 37]
Shandong Luneng		0-0	Dalian Shide
Shanghai Shenhua	2-0	Chongqing Lifan
  [Ramirez 9, Li Weifeng 20]
Tianjin Teda		3-2	Xiamen Lanshi
  [Lu Yan 3, Aurio 51, Wu Weian 56; Zou Yougen 43, Joaquim 54]
Wuhan Guanggu		1-1	Shanghai United
  [Wang Xiaoshi 68; Zhao Zhipeng 69]
Xi'an Chanba		1-1	Changchun Yatai
  [Wang Yun 38; Wang Dong 34]
[Jul 7]
Shenyang Ginde		2-2	Qingdao Zhongneng
  [Xu Bo 37, Wang Gang 85; Jiang Ning 54, Liu Jian 90]
Shenzhen Kingway	bye

Round 14
[May 20]
Changchun Yatai 	4-1 	Beijing Guoan  
  [Scott 10, Tang Jing 68, Cabrero 82, Cao Tianbao 90; Zhang Shuai 63]
Shenzhen Kingway 	1-0 	Wuhan Guanggu
  [Xin Feng 50]
[May 21]
Dalian Shide 		1-2 	Shanghai Shenhua
  [Zou Jie 18; Du Wei 8, Ramirez 82]
Liaoning  		0-5 	Shandong Luneng
  [Li Jinyu 18, 44, 49, 52, Gao Yao 55]
Qingdao Zhongneng 	3-2 	Tianjin Teda
  [Bai Yi 38, Liu Jian 48, Shi Hanjun 90; Cao Yang 5, 56]
Xiamen Lanshi 		0-1 	Xi'an Chanba
  [Wang Yun 89]
[Aug 4]
Shanghai United		1-1     Shenyang Ginde
  [Martinez 2; Wang Qiang 74]
Chongqing Lifan		bye

Round 15
[May 24]
Beijing Guoan   	1-0 	Xiamen Lanshi
  [Tao Wei 53]
Chongqing Lifan 	1-0 	Dalian Shide
  [Darko 60]
Shandong Luneng 	2-0 	Changchun Yatai
  [Shu Chang 29, Han Peng 42]
Tianjin Teda 		3-1 	Shanghai United 
  [Lu Yan 28, 60, Zhang Shuo 53; Martinez 25]
Xi'an Chanba 		2-1 	Qingdao Zhongneng
  [Zheng Tao 27, Vicente 38; Fabiano 74]
[May 25]
Shanghai Shenhua 	3-0 	Liaoning 
  [Zhang Yuning 37, Ramirez 44, Li Weifeng 85]
[Aug 9]
Shenyang Ginde		1-2	Shenzhen Kingway
  [Liu Jianye 85pen; Zhang Ye 43, 62]
Wuhan Guanggu		bye

Round 16
[May 27]
Shanghai United  	1-1 	Xi'an Chanba
  [Qu Shaoyan 9; Vicente 90]
Shenyang Ginde	 	0-1 	Wuhan Guanggu
  [Rong Hao 9]
[May 28]
Beijing Guoan  		1-0	Qingdao Zhongneng
  [Wang Changqing 67]
Changchun Yatai		0-1	Shanghai Shenhua
  [Ramirez 65]
Shandong Luneng		2-0	Xiamen Lanshi
  [Zhou Haibin 70, Li Jinyu 79]
Tianjin Teda		2-0	Shenzhen Kingway
  [Agbo 68, Mao Biao 79]
[May 30]
Liaoning 		1-0	Chongqing Lifan
  [Wang Xinxin 77]
Dalian Shide 		bye

Round 17 
[Jul 12]
Wuhan Guanggu 		3-4 	Tianjin Teda
  [Li Hao 14, Gilson 63pen, 67; Lu Yan 23, Han Yanming 29, Wu Weian 55,
   Cao Yang 60]
Shanghai United  	0-0 	Beijing Guo'an
Qingdao Zhongneng 	1-2 	Shandong Luneng
  [Liu Jian 22; Zheng Zhi 13, Zhou Haibin 31]
Changchun Yatai 	3-1 	Chongqing Lifan
  [Du Zhenyu 28, Scott 51, Marian 89; Delibasic 76]
Liaoning 	 	2-1 	Dalian Shide
  [Guo Hui 28, Zhao Junzhe 60pen; Zhu Ting 24]
Shenzhen Kingway 	2-2 	Xi'an Chanba
  [Xin Feng 19, Lu Bofei 88pen; Bulat 48, Vicente 71]
[Jul 13]
Xiamen Lanshi 		2-1 	Shanghai Shenhua
  [Zhang Tianzheng 19, Zou Yougen 81; Ramirez 88]
Shenyang Ginde	 	bye

Round 18
[Jul 15]
Shandong Luneng		3-1	Shanghai United
  [Zheng Zhi 4pen, Li Jinyu 8, 15; Jiang Kun 69]
Xi'an Chanba		3-0	Wuhan Guanggu
  [Wang Peng 62, Wang Yun 70, Vicente 80]
[Jul 16]
Beijing Guoan  		2-0	Shenzhen Kingway
  [Gao Dawei 52, 68]
Chongqing Lifan		0-1	Xiamen Lanshi
  [Zou Yougen 82]
Dalian Shide		3-2	Changchun Yatai
  [Jankovic 12, Zhu Ting 37, Pantelic 69; Scott 15, Du Zhenyu 82]
Shanghai Shenhua	2-0	Qingdao Zhongneng
  [Wang Ke 55, Cheng Liang 60]
Tianjin Teda		2-0	Shenyang Ginde
  [Makinwa 14, Lu Yan 69]
Liaoning		bye

Round 19
[Jul 22]
Xiamen Lanshi 		1-0     Dalian Shide
  [Zou Yougen 72]
Shenyang Ginde	 	2-1     Xi'an Chanba
  [Wang Qiang 25, Liu Jianye 53pen; Qu Nannan 34]
Shenzhen Kingway 	0-3     Shandong Luneng	
  [Li Jinyu 37, 89, Li Jianhua 63og]
Shanghai United         1-1     Shanghai Shenhua
  [Tiago 50; Ramirez 59]
[Jul 23]
Qingdao Zhongneng 	1-1 	Chongqing Lifan
  [Qu Bo 40; Delibasic 90]
Changchun Yatai 	2-0     Liaoning
  [Wang Dong 5, Cao Tianbao 73]
Wuhan Guanggu           1-1     Beijing Guoan  
  [Wang Xiaoshi 80; Gao Dawei 66]
Tianjin Teda            bye

Round 20
[Jul 26]
Dalian Shide            3-1     Qingdao Zhongneng 
  [Liu Junwei 52og, Zhu Ting 55, Zhao Xuri 90; Liu Jian 33]
Beijing Guoan           1-0     Shenyang Ginde
  [Yan Xiangchuang 15]
Liaoning                0-0     Xiamen Lanshi 	
Shandong Luneng	        5-1     Wuhan Guanggu   
  [Pazin 17, 67, Zheng Zhi 22pen, Li Jinyu 49, Han Peng 59; Zhou Yi 18]
Shanghai Shenhua	1-0     Shenzhen Kingway
  [Sun Xiang 72pen]
[Jul 27]
Xi'an Chanba            1-1     Tianjin Teda     
  [Wang Peng 6; Cao Yang 82pen]      
Chongqing Lifan         0-1     Shanghai United  
  [Rong Yu 45]
Changchun Yatai 	bye

Round 21
[Jul 29]
Shenyang Ginde 		2-7 	Shandong Luneng
  [Wang Suolong 51, Yang Fusheng 84; Li Jinyu 18, 52, 54, Han Peng 20, 37,
   Gluscevic 81, Zheng Zhi 86]
Wuhan Guanggu 		0-2 	Shanghai Shenhua
  [Du Wei 76, Ramirez 88]
Qingdao Zhongneng 	2-0 	Liaoning 
  [Liu Junwei 7, Jiang Ning 50]
[Jul 30]
Tianjin Teda	 	0-0 	Beijing Guoan  
Shenzhen Kingway 	0-0 	Chongqing Lifan
Shanghai United  	1-1 	Dalian Shide
  [Tiago 74pen; Quan Lei 56]
Xiamen Lanshi 		0-0 	Changchun Yatai
Xi'an Chanba            bye

Round 22
[Aug 19]
Chongqing Lifan         0-2     Wuhan Guanggu
  [Wang Wenhua 22, Di You 80]
Changchun Yatai         2-1     Qingdao Zhongneng
  [Du Zhenyu 67, 72; Fabiano 89pen]
Shanghai Shenhua        0-0     Shenyang Ginde	
Dalian Shide            5-0     Shenzhen Kingway
  [Zhang Yaokun 17, Zhu Ting 22, 85, Zou Jie 50, Jankovic 68pen]
[Aug 20]
Liaoning                2-0     Shanghai United	
  [Guo Hui 46, Zhao Junzhe 80]
Beijing Guoan           3-1     Xi'an Chanba	
  [Tao Wei 8, 58, Gao Dawei 90; Zheng Tao 46]
Shandong Luneng         2-1     Tianjin Teda
  [Zheng Zhi 52, 65; Zolic 33]		
Xiamen Lanshi		bye

Round 23
[Aug 23]
Xi'an Chanba	 	0-2 	Shandong Luneng
  [Li Jinyu 7, Zheng Zhi 38]
Tianjin Teda 		1-1 	Shanghai Shenhua
  [Zolic 68; Xie Hui 46]
Shenyang Ginde	 	1-1 	Chongqing Lifan
  [Xu Yang 40; Gan Rui 54]
Wuhan Guanggu	 	0-1 	Dalian Shide
  [Zhang Yaokun 14]
Shenzhen Kingway 	2-2 	Liaoning 
  [Zhang Ye 21, Lu Bofei 75; Yang Xu 88, 90]
Qingdao Zhongneng 	0-1 	Xiamen Lanshi
  [Joaquim 15pen]
[Aug 24]
Shanghai United  	2-1 	Changchun Yatai
  [Martinez 80, Tiago 84; Du Zhenyu 56]
Beijing Guoan           bye

Round 24
[Aug 26]
Liaoning                2-1     Wuhan Guanggu
  [Xu Liang 10, Guo Hui 53; Li Hao 82]
Shanghai Shenhua        1-1     Xi'an Chanba	
  [Sun Xiang 31; Vicente 46]
[Aug 27]
Dalian Shide            3-1     Shenyang Ginde
  [Zhang Yaokun 3, Zhu Ting 28, Pantelic 89; Puc 45]	
Xiamen Lanshi		0-0     Shanghai United
Changchun Yatai         3-0     Shenzhen Kingway
  [Du Zhenyu 2, Gao Ming 40, Wang Wanpeng 49]
Shandong Luneng         1-0     Beijing Guoan   
  [Han Peng 1]
Chongqing Lifan         1-1     Tianjin Teda
  [Wu Qing 53; Liu Wei 45]
Qingdao Zhongneng       bye

Round 25
[Sep 9]
Beijing Guoan           0-1 	Shanghai Shenhua
  [Shen Longyuan 53]
Shenyang Ginde 		1-0 	Liaoning
  [Chen Tao 33]
[Sep 10]
Xi'an Chanba 		2-0 	Chongqing Lifan
  [Vicente 80, Wang Peng 82]
Tianjin Teda 		0-0 	Dalian Shide
Wuhan Guanggu 		4-2 	Changchun Yatai
  [Sun Feng 42, Zheng Bin 48, Gilson 50, Zhang Xinxin 65;
   Cao Tianbao 27, Cabrero 37]
Shenzhen Kingway 	3-2 	Xiamen Lanshi
  [Zhang Ye 25, Zajac 72, Bogdan 80; Joaquim 65, 90]
Shanghai United  	1-0 	Qingdao Zhongneng
  [Yang Lin 49]
Shandong Luneng         bye

Round 26
[Sep 16]
Qingdao Zhongneng 	2-1 	Shenzhen Kingway
  [Yuan Lin 63og, Qu Bo 70; Bogdan 64]
Changchun Yatai 	0-0 	Shenyang Ginde
Dalian Shide 		1-0 	Xi'an Chanba
  [Zhu Ting 15]
[Sep 17]
Xiamen Lanshi 		2-0 	Wuhan Guanggu
  [Wang Bo 39, Bai Lei 55]
Liaoning  		0-1 	Tianjin Teda
  [Cao Yang 86]
Chongqing Lifan 	1-1 	Beijing Guoan   
  [Wu Qing 44; Du Wenhui 26]
[Oct 5]
Shanghai Shenhua      	2-1	Shandong Luneng   
  [Jovanovic 52, Ramirez 61; Lu Zheng 3]
Shanghai United  	bye

Round 27
[Sep 23]
Xi'an Chanba 		2-1 	Liaoning 
  [Wang Peng 26, Huang Yong 68; Chen Xing 15]
Shandong Luneng 	4-0 	Chongqing Lifan
  [Han Peng 3, Li Jinyu 32, Zheng Zhi 55, 90]
Shenyang Ginde 		0-0 	Xiamen Lanshi
Wuhan Guanggu 		2-1 	Qingdao Zhongneng
  [Gilson 58, 90; Qu Bo 48]
[Sep 24]
Beijing Guoan   	1-0 	Dalian Shide
  [Du Wenhui 86]
Shenzhen Kingway 	0-2 	Shanghai United 
  [Yin Xifu 5, 54]
Tianjin Teda 		1-1 	Changchun Yatai
  [Zhang Shuo 4; Jiang Pengxiang 68]
Shanghai Shenhua      	bye

Round 28
[Sep 30]
Changchun Yatai 	1-1 	Xi'an Chanba
  [Gao Jian 45; Vicente 39]
Xiamen Lanshi 		3-1 	Tianjin Teda
  [Joaquim 40, Bai Lei 70, Jelic 89; Cao Yang 81]
Dalian Shide 		1-4	Shandong Luneng
  [Zou Jie 45; Zheng Zhi 9, 33, Li Jinyu 85, Han Peng 86]
Shanghai United  	0-0 	Wuhan Guanggu
[Oct 1]
Qingdao Zhongneng 	2-1 	Shenyang Ginde
  [Jiang Ning 16, Qu Bo 76; Tayousong 82]
Liaoning  		1-2 	Beijing Guoan   
  [Guo Hui 49; Du Wenhui 24, Wang Changqing 83]
Chongqing Lifan 	2-5	Shanghai Shenhua   
  [Deneirang 4, Huo Zhiyu 85; Ma Jianqing 1, 82, Xie Hui 35,
   Li Weifeng 63, Gao Lin 85]
Shenzhen Kingway 	bye

Round 29 [Oct 15]
Beijing Guoan  		1-0	Changchun Yatai
  [Du Wenhui 69]
Shandong Luneng		3-1	Liaoning
  [Li Jinyu 19, Pazin 27, Zheng Zhi 58; Wang Xinxin 17]
Shanghai Shenhua	1-1	Dalian Shide
  [Ramirez 59; Zou Jie 73]
Shenyang Ginde		1-3	Shanghai United
  [Tayousong 58; Zhang Xiaorui 30, Rong Yu 43, Jiang Kun 48]
Tianjin Teda		1-1	Qingdao Zhongneng
  [Zhang Shuo 3; Jiang Ning 55]
Wuhan Guanggu		2-1	Shenzhen Kingway
  [Wang Xiaoshi 28, Zheng Bin 76; Li Yi 39]
Xi'an Chanba		0-2	Xiamen Lanshi
  [Feng Tao 62, Zou Yougen 80
Chongqing Lifan 	bye

Round 30 [Oct 22]
Changchun Yatai         3-2     Shandong Luneng  
  [Du Zhenyu 4, Wang Dong 19, Cao Tianbao 67; Zheng Zhi 16,
   Li Jinyu 83]
Dalian Shide            6-0     Chongqing Lifan
  [Zou Jie 26, 86, Jankovic 40, Zhu Ting 64, Pantelic 73,
   Zhang Yalin 81]
Liaoning                1-2     Shanghai Shenhua  
  [Xu Liang 73; Cheng Liang 7, Ramirez 47]
Qingdao Zhongneng       0-1     Xi'an Chanba	
  [Wang Peng 72]
Shanghai United         3-0     Tianjin Teda  
  [Li Gang 19, Yin Xifu 25, Rong Yu 57]
Shenzhen Kingway        2-0     Shenyang Jinde 
  [Li Yi 46, Li Fei 90] 
Xiamen Lanshi           2-0     Beijing Guoan    
  [Zou Yougen 10, Wang Bo 61]
Wuhan Guanggu		bye

Final Table:

 1.Shandong Luneng Taishan      28  22  3  3  74-26  69  Champions
 2.Shanghai Shenhua             28  14 10  4  37-19  52
 3.Beijing Guoan                28  13 10  5  27-16  49
 4.Changchun Yatai              28  13  7  8  41-26  46
 5.Dalian Shide                 28  13  6  9  43-29  45
 6.Tianjin Teda                 28  10 10  8  40-38  40
 7.Shanghai United              28   9 12  7  32-25  39
 8.Xiamen Lanshi                28   9 11  8  28-27  38
 9.Xi'an Chanba                 28   8 12  8  33-34  36
10.Wuhan Guanggu                28   8  7 13  28-42  31
11.Shenzhen Kingway             28   8  6 14  22-42  30
12.Shenyang Ginde               28   6  8 14  22-43  26  [2 1 1 0 2-1 4]
13.Liaoning                     28   6  8 14  24-42  26  [2 0 1 1 1-2 1]
14.Qingdao Zhongneng            28   6  7 15  25-36  25
-------------------------------------------------------
15.Chongqing Lifan              28   3  7 18  20-51  16  Relegated

NB: Sichuan Guancheng folded;
    Shanghai International moved to Xi'an and were renamed Xi'an Chanba;
    Shanghai Zobon merged with Shanghai Jiucheng into Shanghai United
      (also reported as Shanghai Liancheng)
    Shenzhen Jianlibao were renamed Shenzhen Kingway
    Wuhan Huanghelou were renamed Wuhan Guanggu

Top Scorers
26	Li Jinyu			Shandong Luneng
21	Zheng Zhi			Shandong Luneng
13	Luis Ramírez (Honduras)		Shanghai Shenhua
11	Vicente (Brazil)		Xi'an Chanba
10	Han Peng			Shandong Luneng
        Zoran Jankovic (Bulgaria)	Dalian Shide
        Zou Yougen			Xiamen Lanshi

Stadia
Beijing Guoan  		Fengtai Stadium			Beijing
Changchun Yatai		Changchun Stadium		Changchun
Chongqing Lifan		Yanghe Stadium			Chongqing
Dalian Shide		Jinzhou Stadium			Dalian
Liaoning		City Stadium			Anshan
(Rounds 10-16)		Lei Feng Stadium		Fushun
Qingdao Zhongneng	Yizhong Stadium			Qingdao
Shandong Luneng		Provincial Stadium		Ji'nan
Shanghai Shenhua	Hongkou Stadium			Shanghai
Shanghai Liancheng	Yuanshen Sports Centre		Shanghai
Shenyang Ginde		Wulihe Stadium			Shenyang
Shenzhen Jianlibao	City Stadium			Shenzhen
Tianjin Teda		Minyuan Stadium			Tianjin
(from Round 7)		Teda Stadium			Tianjin
Wuhan Huanghelou	Xinhualu Stadium		Wuhan
Xi'an Chanba		Coca Cola Stadium		Xi'an
Xiamen Lanshi		City Stadium			Xiamen



All Star Game [Oct 29, Ji'nan]
North				3-2	South
  [Du Zhenyu 24, Zheng Zhi 31, Han Peng 66; Vicente 43, 86]




Round 1
[Mar 15]
Chongqing Lifan		2-2	Henan Jianye            [aet]
  [Wang Anzhi 10, Fan Yun 110; Tomic 20, Zhang Miao 92] [at District Stadium, Fuling]
  [Henan progressed because of scoring first goal in extra time]
Guangzhou Yiyao		1-0	Nanchang August 1st
  [Liu Xiaofeng 49]
Hunan Xiangjun		awd	Nanjing Yoyo            [awarded 0-3, walkover]
Jiangsu Shuntian	5-0	Changchun Yatai
  [Yi Youyou 11, 63, Mushangazhike 18, Liu Fei 55, Liu Jiapeng 75]
Liaoning Zhongyu	1-2	Shenyang Ginde          [at City Stadium, Jinzhou]
  [Chen Xing 53; Pu Ke 56, 75]
Shanxi Luhua		0-1	Tianjin Teda
  [Lu Yan 54]
Shanghai Shenhua	awd	Yanbian                 [awarded 3-0, walkover]
Shenzhen Kingway	2-0	Shanghai Qunying
  [Zhu Yongxing 59, Huang Fengtao 68]
Wuhan Guanggu		0-1	Shanghai United
  [Zhang Xiaorui 40pen]
Zhejiang Lucheng	2-1	Qingdao Zhongneng       [aet]
  [Huang Long 74, Tike 98; Lu Gang 51]
[Mar 16]
Qingdao Hailifeng	1-0	Chengdu Blades
  [Yu Dabao 22]
Xi'an Chanba		2-0	Beijing Hongdeng
  [Ayew 15, Zhang Xincheng 38]

Round 2 [Apr 5]
Beijing Guoan  		0-2	Zhejiang Lucheng
  [Orlando 14, 78]
Dalian Shide		4-1	Jiangsu Shuntian
  [Yan Song 16, Ma Shuai 23, Wang Shouting 38, Zhu Ting 89;
   Wu Pingfeng 13]
Shandong Luneng		5-0	Qingdao Hisense
  [Gluscevic 10, 17, 90, Han Peng 30, 54]
Shanghai Shenhua	5-1	Henan Jianye		[at Yuanshen Sports Centre, Shanghai]
  [Mao Jianqing 43, Li Weifeng 50, Wu Weichao 60, 71, Xiao Zhanbo 78;
   Zhao Peng 86 pen]
Shenyang Ginde		1-1	Tianjin Teda		[aet, 3-4 pen]
  [Pu Ke 60; Hao Junmin 85]
Shenzhen Kingway	6-1	Nanjing Yoyo
  [Daniel 13, 24, Fan Xiaodong 23, Zhao Shen 38, Sui Donglu 78,
   Huang Fengtao 84; Zhu Yucheng 18]
Xi'an Chanba		2-1	Shanghai United		[at City Stadium, Baoji]
  [Huang Yong 46, 89; Chang Lin 90]
Xiamen Lanshi		2-1	Guangzhou Yiyao
  [Jelic 30, 44; Wen Xiaoming 34]

Quarterfinals

First Legs [Jun 29]
Shanghai Shenhua	1-2	Shandong Luneng		[at Yuanshen Sports Centre, Shanghai]
  [Du Wei 65; Gao Yao 53, Han Peng 58]
Shenzhen Kingway	2-1	Zhejiang Lucheng	[at Ningxia Stadium, Yinchuan]
  [Li Yi 23, Zhao Kun 60; Yang Zheng 26]
Tianjin Teda		1-2	Dalian Shide		[at Teda Stadium, Tianjin]
  [Mao Biao 90; Zou Jie 78, Quan Lei 87]
Xi'an Chanba		3-0	Xiamen Lanshi
  [Zheng Tao 51, Shen Han 55, Vicente 71]

Second Legs [Jul 8]
Dalian Shide		1-0	Tianjin Teda
  [Zhao Xuri 39]
Shandong Luneng		1-0	Shanghai Shenhua
  [Zheng Zhi 23]
Xiamen Lanshi		0-2	Xi'an Chanba		[at City Sports Centre, Pujiang]
  [Wang Peng 11, Du Ping 84]
Zhejiang Lucheng	2-0	Shenzhen Kingway
  [Cao Xuan 58, Ma Cheng 68]

Semifinals

First Legs [Aug 12]
Zhejiang Lucheng	1-3     Dalian Shide
  [Orlando 87; Zhu Ting 15, Zou Jie 33, Jankovic 78]
Xi'an Chanba	        1-3     Shandong Luneng	
  [Wang Peng 63; Li Jinyu 54, Han Peng 61, Pazin 78]

Second Legs [Sep 1]
Dalian Shide            3-4     Zhejiang Lucheng
  [Zhu Ting 8, Zou Jie 83, Ma Shuai 90; Sun Wei 3, 14, Cui Fengbo 6,
   Cai Chuchuan 25]
Shandong Luneng	        1-0     Xi'an Chanba	
  [Zivkovic 53]

Final [Nov 18, He Long Stadium, Changsha]
Dalian Shide            0-2     Shandong Luneng	        
  [Li Jinyu 34, Han Peng 73]



Second Level 2006


China League

Final Table:

 1.Henan Jianye                 24  18  5  1  38-13  59  Promoted
 2.Zhejiang Lucheng             24  17  4  3  41-18  55  Promoted
-------------------------------------------------------
 3.Guangzhou Yiyao              24  15  3  6  45-25  48  [aka Guangzhou Pharmaceutical]
 4.Chengdu Blades               24  11  5  8  27-18  38
 5.Nanjing Yoyo                 24  10  5  9  24-20  35
 6.Jiangsu Shuntian             24   9  6  9  37-31  33
 7.Qingdao Hisense              24   8  7  9  25-32  31
 8.Yanbian                      24   8  5 11  28-22  29
 9.Shanxi Luhu                  24   7  5 12  32-41  26
10.Shanghai Qunying             24   5  7 12  15-37  22  [aka Shanghai Stars]
11.Nanchang August 1st          24   4  8 12  11-27  20
12.Beijing Hongdeng             24   4  7 13  18-40  19
-------------------------------------------------------
13.Hunan Xiangjun               24   2  9 13  16-33  15  Relegated

NB: Chengdu Wuniu bought by Sheffield United and renamed Chengdu Blades
    Dalian Changbo bought by Tibet Luhu, located to Taiyuan and renamed
      Shanxi Luhu
    Guangzhou Rizhiquan lose sponsor and renamed Guangzhou Yiyao
    Shanghai Jiucheng renamed Shanghai Qunying

Round 1
[Mar 25]
Chengdu Blades		1-0	Nanjing Yoyo
  [Tang Hai 87]
Guangzhou Yiyao		2-1	Hunan Xiangjun
  [Yang Pengfeng 65, 90; Luo Tongliang 38]
Jiangsu Shuntian	4-0	Nanchang August 1st
  [Yi Youyou 12, 60, Mushangazhike 61, Karpan 71]
Shanghai Qunying	1-0	Yanbian
  [Chen Dong 37]
Zhejiang Lucheng	3-0	Beijing Hongdeng
  [Tico 16, 85, Huang Long 90]
[Mar 26]
Qingdao Hisense		0-0	Henan Jianye
Shanxi Luhu 		bye

Round 2
[Apr 1]
Hunan Xiangjun		0-1	Qingdao Hisense
  [Sand 25]
Nanchang August 1st	0-1	Zhejiang Lucheng	
  [Tico 70]
Nanjing Yoyo		2-0	Shanghai Qunying
  [Qu Shengqing 24, Xiao Zhi 84]
Shanxi Luhu 		1-4	Jiangsu Shuntian
  [Huang Lei 36; Chen Bo 12, Karpan 15, 21, Mushangazhike 89]
[Apr 2]
Beijing Hongdeng	0-3	Guangzhou Yiyao
  [Lu Lin 5, 75, Yang Pengfeng 55]
[May 31]
Henan Jianye		2-1	Chengdu Blades
  [Li Zhaonan 55, Liu Xiang 72; David 24]
Yanbian                 bye

Round 3
[Apr 8]
Chengdu Blades		1-0	Hunan Xiangjun
  [Wang Song 78]
Guangzhou Yiyao		2-1	Nancheng August 1st
  [Zou You 6, Schumacher 35; Wang Bo 38]
Qingdao Hisense		2-1	Beijing Hongdeng
  [Zhang Bo 8, Yu Dabao 45; Danilov 65pen]
Yanbian			1-0	Nanjing Yoyo
  [Zheng Linguo 50]
Zhejiang Lucheng	3-1	Shanxi Luhu
  [Orlando 11, Ma Cheng 68, Tico 88; Rodrigues 87]
[Apr 9]
Shanghai Qunying	1-2	Henan Jianye
  [Li Long 33 pen; Lu Feng 4, Yao Bin 8]
Jiangsu Shuntian        bye

Round 4
[Apr 15]
Henan Jianye		1-0	Yanbian
  [Yao Bing 81]
Hunan Xiangjun		0-0	Shanghai Qunying
Jiangsu Shuntian	1-3	Zhejiang Lucheng
  [Yu Shunping 67; Tico 48, 57, Shen Liuxi 90]
Nancheng August 1st	0-1	Qingdao Hisense
  [Claudinei 74]
Shanxi Luhu		2-0	Guangzhou Yiyao
  [Rodrigues 3, Huang Lei 21]
[Apr 16]
Beijing Hongdeng	3-1	Chengdu Blades
  [Vidovic 28, Lu Ming 41, Lin Zhen 57; Li Yong 23]
Nanjing Yoyo		bye

Round 5 [Apr 22]
Chengdu Blades		2-0	Nancheng August 1st
  [Wang Yi 33, Tang Hai 60]
Guangzhou Yiyao		2-1	Jiangsu Shuntian
  [Yang Pengfeng 34, Wen Xiaoming 37; Lai Shicheng 65]
Nanjing Yoyo		0-0	Henan Jianye
Qingdao Hisense		3-0	Shanxi Luhu
  [Claudinei 10, Yu Yang 50, Wang Jinxu 85]
Shanghai Qunying	2-2	Beijing Hongdeng
  [Zheng Wei 31, Li Ming 77; Vidovic 19, Jia Wei 55]
Yanbian			1-0	Hunan Xiangjun
  [Zhao Ming 37]
Zhejiang Lucheng	bye

Round 6 [Apr 29]
Beijing Hongdeng	1-0	Yanbian
  [Jia Wei 49]
Hunan Xiangjun		3-4	Nanjing Yoyo
  [Wang Fengqing 9, Wang Chen 45, Zhang Yuanjie 54; Ryndzyuk 1, 87, 
   Tao Fei 25, Xiao Zhi 90]
Nanchang August 1st	0-0	Shanghai Qunying
Jiangsu Shuntian	1-1	Qingdao Hisense
  [Wu Pingfeng 62; Claudinei 67]
Shanxi Luhu		0-0	Chengdu Blades
Zhejiang Lucheng	2-1	Guangzhou Yiyao
  [Tico 26, Cai Chuchuan 66; Yang Pengfeng 62]
Henan Jianye		bye

Round 7 [May 6]
Chengdu Blades		3-1	Jiangsu Shuntian
  [Wang Yi 23, Santos 26, Tang Hai 80; Yin Youyou 61]
Henan Jianye		1-0	Hunan Xiangjun
  [Liu Xiang 87]
Nanjing Yoyo		2-1	Beijing Hongdeng
  [Cui Guanghao 15, Li Weiliang 68; Vidovic 65]
Qingdao Hisense		2-0	Zhejiang Lucheng
  [Zhang Bo 85, Claudinei 89]
Shanghai Qunying	1-0	Shanxi Luhu
  [Xu Wenbin 22]
Yanbian			2-1	Nanchang August 1st
  [Zhang Shudong 45, Wen Huyi 90; Gu Zhongqing 75]
Guangzhou Yiyao		bye

Round 8 
[May 13]
Guangzhou Yiyao		3-1	Qingdao Hisense
  [Wen Xiaoming 52, 58, Li Yan 90; Yu Dabao 50]
Jiangshu Shuntian	2-0	Shanghai Qunying
  [Li Chi 58, 59]
Nanchang August 1st	0-0	Nanjing Yoyo
Shanxi Luhu		1-0	Yanbian
  [Guo Hui 75]
Zhejiang Lucheng	2-1	Chengdu Blades
  [Orlando 30, Huang Yong 90; Wang Song 26]
[May 14]
Beijing Hongdeng	1-3	Henan Jianye
  [Vidovic 20; Yao Bing 21, Yiwo 61, Wu Hao 80]
Hunan Xiangjun		bye

Round 9 [May 20]
Chengdu Blades		0-1	Guangzhou Yiyao
  [Raducanu 39]
Henan Jianye		2-0	Nanchang August 1st
  [Wu Hao 25, Yiwo 62]
Hunan Xiangjun		1-2	Beijing Hongdeng
  [Agbo 37; Zhao Kuo 42, Vidovic 77]
Nanjing Yoyo		1-0	Shanxi Luhu
  [Li Weiliang 52]
Shanghai Qunying	0-0	Zhejiang Lucheng
Yanbian			0-1	Jiangsu Shuntian
  [Wu Pingfeng 85]
Qingdao Hisense		bye

Round 10 [May 27]
Guangzhou Yiyao		5-1	Shanghai Qunying
  [Li Zhihai 3, Papura 57, Raducanu 60, 78, Wen Xiaoming 70; Wei Li 84og]
Jiangsu Shuntian	1-1	Nanjing Yoyo
  [Ilie 28; Ronic 84]
Nanchang August 1st	1-0	Hunan Xiangjun
  [Gu Zhongqing 90]
Qingdao Hisense		0-1	Chengdu Blades
  [Wang Yi 29]
Shanxi Luhu		0-1	Henan Jianye
  [Zhao Peng 58]
Zhejiang Lucheng	2-2	Yanbian
  [Tico 3, Ma Cheng 60; Yu Feng 50, Wen Huyi 71]
Beijing Hongdeng	bye

Round 11 
[Jun 3]
Beijing Hongdeng	1-2	Nanchang August 1st
  [Vidovic 79; Xiao En 10, Miao Jia 78]
Henan Jianye		3-3	Jiangsu Shuntian
  [Jin Haibo 72, Wu Hao 90, Yao Bing 91; Mushangazhike 16, Li Chi 58,
   Wang Yang 89]
Hunan Xiangjun		2-2	Shanxi Luhu
  [Zhang Yuanjie 12, Xiudi 56; Rodrigues 26, Zhou Haozheng 53]
Nanjing Yoyo		1-2	Zhejiang Lucheng
  [Cui Guangzhi 26; Samuair 31, Orlando 53]
Yanbian			2-3	Guangzhou Yiyao
  [Zheng Lin 12, Wen Huyi 26; Raducanu 31, Wun Xiaoming 60, 69]
[Jun 4]
Shanghai Qunying	1-2	Qingdao Hisense
  [Zheng Wei 80; Sand 49, Yu Dabao 60]
Chengdu Blades		bye

Round 12 [Jun 8]
Chengdu Blades		3-0	Shanghai Qunying
  [Yao Xia 5, Wang Yi 54, Tang Hai 68]
Guangzhou Yiyao		0-1	Nanjing Yoyo
  [Xiao Zhi 65]
Jiangsu Shuntian	4-1	Hunan Xiangjun
  [Mushangazhike 1, 58, Li Chi 48, Ilie 56; Zhang Yuanjie 90]
Qingdao Hisense		2-1	Yanbian
  [Claudinei 58, Yu Dabao 59; Zhang Shudong 83]
Shanxi Luhu		4-1	Beijing Hongdeng
  [Rodrigues 17, 24, Chen Jun 80, Guo Hui 88; Vidovic 85]
Zhejiang Lucheng	1-0	Henan Jianye
  [Orlando 70]
Nanchang August 1st	bye

Round 13 [Jul 15]
Beijing Hongdeng	0-0	Jiangsu Shuntian
Henan Jianye		1-0	Guangzhou Yiyao
  [Gebiaosi 77pen]
Hunan Xiangjun		2-1	Zhejiang Lucheng
  [Luo Tongliang 4, Tu Quanxin 13; Cao Xuan 40]
Nanchang August 1st	2-1	Shanxi Luhu
  [Jin Xing 46, Zhang Xian 63; Hu Jun 15og]
Nanjing Yoyo		1-1	Qingdao Hisense
  [Xieliao 39; Sand 36]
Yanbian			1-1	Chengdu Blades
  [Wen Huyi 9; Zhou Wei 19pen]
Shanghai Qunying	bye

Round 14 [Jul 22]
Beijing Hongdeng	1-1	Zhejiang Lucheng
  [Li Nan 90; Samuel 33]
Henan Jianye		2-0	Qingdao Hisense
  [Gomes 14, He Bin 66]
Hunan Xiangjun		0-0	Guangzhou Yiyao
Nanchang August 1st	0-2	Jiangsu Shuntian
  [Gu Zhongqing 45og, Li Zhi 72]
Nanjing Yoyo		2-0	Chengdu Blades
  [Xieliao 46, 53]
Yanbian			6-0	Shanghai Qunying
  [Zheng Linguo 9, Wen Huyi 20, 25, 35, Qian Xuefeng 63, Han Songfeng 73]
Shanxi Luhu		bye

Round 15
[Jul 28]
Shanghai Qunying	1-0	Nanjing Yoyo
  [Chen Dong 55]
[Jul 29]
Chengdu Blades		0-0	Henan Jianye
Guangzhou Yiyao		5-1	Beijing Hongdeng
  [Li Zhihai 22, Raducanu 28, Lu Lin 57, 72, Li Zhixing 82; Yu Chen 90]
Jiangsu Shuntian	1-2	Shanxi Luhu
  [Zhang Bo 58; Rodrigues 35, Chen Jun 50]
Zhejiang Lucheng	1-0	Nanchang August 1st
  [Tico 85]
[Jul 30]
Qingdao Hisense		1-1	Hunan Xiangjun
  [Claudinei 1; Tong Di 90]
Yanbian			bye

Round 16
[Aug 5]
Beijing Hongdeng	1-1	Qingdao Hisense
  [Yu Chen 3; Yu Dabao 35]
Hunan Xiangjun		0-3	Chengdu Blades
  [Emako 45, Everson 83, Li Guoxu 90]
Nanchang August 1st	0-0	Guangzhou Yiyao
Nanjing Yoyo		1-2	Yanbian
  [Xieliao 27; Zola 18, Wen Huyi 34]
Shanxi Luhu		1-2	Zhejiang Lucheng
  [Chen Jun 80; Tico 10, 75]
[Aug 6]
Henan Jianye		2-0	Shanghai Qunying
  [Liu Xiang 37, Jin Zijie 86]
Jiangsu Shuntian	bye

Round 17
[Aug 18]
Shanghai Qunying	0-0	Hunan Xiangjun
[Aug 19]
Chengdu Blades		3-0	Beijing Hongdeng
  [Emako 5, Li Guoxu 65, Wang Yi 90]
Guangzhou Yiyao		5-1	Shanxi Luhu
  [Schumacher 17, 80, Papura 25, 79, Li Zhihai 31; Renato 66pen]
Qingdao Hisense		1-1	Nanchang August 1st
  [Xiao Jinliang 40; Diaz 25]
Yanbian			1-2	Henan Jianye
  [Zheng Linguo 1; Lu Feng 52, Wang Yujing 81]
Zhejiang Lucheng	3-1	Jiangsu Shuntian
  [Orlando 10, 65, Tico 33; Yin Youyou 45]
Nanjing Yoyo		bye

Round 18 [Aug 26]
Beijing Hongdeng	1-0	Shanghai Qunying
  [Vidovic 67]
Henan Jianye		3-2	Nanjing Yoyo
Jin Zijie 9, Gomes 46,  He Bin 55; Xiao Zhi 74, Xieliao 90]
Hunan Xiangjun		1-1	Yanbian
  [Liu Jiaqing 80; Zheng Guolin 33]
Jiangsu Shuntian	2-3	Guangzhou Yiyao
  [Wang Yang 36, Mushangazhike 89pen; Luo Yang 6, Tang Dechao 30,
   Schumacher 77pen]
Nanchang August 1st	1-1	Chengdu Blades
  [Xiao Bojie 12; Ding Qi 23]
Shanxi Luhu		5-3	Qingdao Hisense
  [Huang Lei 7pen, Rodrigues 10, Han Deming 20, 30, Renato 89;
   Sand 9, Claudinei 37, Yu Dabao 45]
Zhejiang Lucheng	bye

Round 19
[Sep 8]
Shanghai Stars		0-0	Nanchang August 1st
[Sep 9]
Chengdu Blades		2-0	Shanxi Luhu
  [Zhao Minghui 46, 85]
Guangzhou Yiyao		3-2	Zhejiang Lucheng
  [Kala 6, 53, Li Yan 29; Orlando 37, Huang Yong 90]
Nanjing Yoyo		1-0	Hunan Xiangjun
  [Xieliao 40]
Qingdao Hisense		2-1	Jiangsu Shuntian
  [Claudinei 8pen, Ding Wei 75; Cao Huo 89]
Yanbian			0-0	Beijing Hongdeng
Henan Jianye		bye

Round 20 [Sep 16]
Beijing Hongdeng	0-1	Nanjing Yoyo
  [Xieliao 25]
Hunan Xiangjun		0-2	Henan Jianye
  [He Bin 41pen, Yao Bing 68]
Jiangsu Shuntian	0-0	Chengdu Blades
Nanchang August 1st	0-0	Yanbian
Shanxi Luhu		2-2	Shanghai Stars
  [Guo Huo 33, Li Gen 86; Chen Liang 55, Zheng Wei 81]
Zhejiang Lucheng	2-0	Qingdao Hisense
  [Orlando 39, Tico 45]
Guangzhou Yiyao		bye

Round 21 [Sep 23]
Chengdu Blades		0-2	Zhejiang Lucheng
  [Yang Zheng 8, Orlando 54]
Henan Jianye		1-0	Beijing Hongdeng
  [Liu Xiang 90pen]
Nanjing Yoyo		0-1	Nanchang August 1st
  [Zhang Hui 90]
Qingdao Hisense		1-1	Guangzhou Yiyao		
  [Yu Dabao 55; Wen Xiaoming 18]
Shanghai Stars		1-3	Jiangsu Shuntian
  [Zheng Wei 68; Wang Yang 28, 90, Lu Maochun 77]
Yanbian			1-0	Shanxi Luhu
  [Wen Huyi 40]
Hunan Xiangjun		bye

Round 22 [Sep 30]
Beijing Hongdeng	0-0	Hunan Xiangjun
Guangzhou Yiyao		2-0	Chengdu Blades
  [Li Zhixing 24, Wen Xiaoming 50]
Jiangsu Shuntian	0-3	Yanbian
  [Han Dongri 20, Wen Huyi 44, 90]
Nanchang August 1st	0-1	Henan Jianye
  [He Bin 45pen]
Shanxi Luhu		1-1	Nanjing Yoyo
  [Guo Hui 35; Wang Xinhua 42]
Zhejiang Lucheng	3-0	Shanghai Stars
  [Wang Hongyou 7, Zhang Xu 33, Sun Wei 45]
Qingdao Hisense		bye

Round 23 [Oct 7]
Chengdu Blades		1-0	Qingdao Hisense
  [Zhou Wei 21]
Henan Jianye		4-1	Shanxi Luhu
  [Gomez 9pen, 70, Lu Feng 33, 69; Wang Tong 71]
Hunan Xiangjun		2-1	Nanchang August 1st
  [Liu Jiaqing 78, Wang Chen 85; Miao Jia 4]
Nanjing Yoyo		0-1	Jiangsu Shuntian
  [Mushangazhike 88]
Shanghai Stars		1-2	Guangzhou Yiyao
  [Chen Dong 31; Kala 27, Wen Xiaoming 54]
Yanbian			0-1	Zhejiang Lucheng
  [Huang Long 69]
Beijing Hongdeng	bye

Round 24 [Oct 14]
Guangzhou Yiyao		1-0	Yanbian
  [Li Yan 69]
Jiangsu Shuntian	0-1	Henan Jianye
  [Wang Yujing 90]
Nanchang August 1st	0-0	Beijing Hongdeng
Qingdao Hisense		0-2	Shanghai Stars
  [Chen Dong 16, 35]
Shanxi Luhu		1-1	Hunan Xiangjun
  [Tao Peng 45; Liu Jiaqing 55]
Zhejiang Lucheng	1-0	Nanjing Yoyo
  [Orlando 21]
Chengdu Blades		bye

Round 25 [Oct 21]
Beijing Hongdeng	1-3	Shanxi Luhu
  [Zhao Kuo 55; Rodrigues 42, Tao Peng 45, 90pen]
Henan Jianye		1-1	Zhejiang Lucheng
  [Gomez 68; Orlando 22]
Hunan Xiangjun		1-1	Jiangsu Shuntian
  [Shi Ming 75; Farami 30]
Nanjing Yoyo		1-0	Guangzhou Yiyao
  [Xieliao 54]
Shanghai Stars		1-0	Chengdu Blades
  [Geng Zhiqiang 90]
Yanbian			4-0	Qingdao Hisense
  [Zola 59, Zheng Linguo 60, Yang Chao 66, Wen Huyi 89]
Nanchang August 1st	bye

Round 26 [Oct 28]
Chengdu Blades		2-0	Yanbian
  [Zhou Wei 55pen, 69]
Guangzhou Yiyao		1-3	Henan Jianye
  [Yang Pengfeng 57; Telunchev 27, Yue Yang 40, Zhao Peng 69]
Jiangsu Shuntian	2-0	Beijing Hongdeng
  [Wang Yang 10, Famila 35]
Qingdao Hisense		0-2	Nanjing Yoyo
  [Xieliao 50, 55]
Shanxi Luhu		3-0	Nanchang August 1st
  [Li Xuebai 12, Renato 59, Guo Hui 73]
Zhejiang Lucheng	2-0	Hunan Xiangjun
  [Tico 20, 40pen]
Shanghai Stars		bye

Final Table:

 1.Henan Jianye                 24  18  5  1  38-13  59  Promoted
 2.Zhejiang Lucheng             24  17  4  3  41-18  55  Promoted
-------------------------------------------------------
 3.Guangzhou Yiyao              24  15  3  6  45-25  48  [aka Guangzhou Pharmaceutical]
 4.Chengdu Blades               24  11  5  8  27-18  38
 5.Nanjing Yoyo                 24  10  5  9  24-20  35
 6.Jiangsu Shuntian             24   9  6  9  37-31  33
 7.Qingdao Hisense              24   8  7  9  25-32  31
 8.Yanbian                      24   8  5 11  28-22  29
 9.Shanxi Luhu                  24   7  5 12  32-41  26
10.Shanghai Qunying             24   5  7 12  15-37  22  [aka Shanghai Stars]
11.Nanchang August 1st          24   4  8 12  11-27  20
12.Beijing Hongdeng             24   4  7 13  18-40  19
-------------------------------------------------------
13.Hunan Xiangjun               24   2  9 13  16-33  15  Relegated

NB: Chengdu Wuniu bought by Sheffield United and renamed Chengdu Blades
    Dalian Changbo bought by Tibet Luhu, located to Taiyuan and renamed
      Shanxi Luhu
    Guangzhou Rizhiquan lose sponsor and renamed Guangzhou Yiyao
    Shanghai Jiucheng renamed Shanghai Qunying

Topscorer
15	Tico (Brazil)		Zhejiang Lucheng


Stadia
Beijing Hongdeng	Shijingshan Stadium		Beijing
Chengdu Blades		Chengdu Sports Centre		Chengdu
Guangzhou Yiyao		Yuexiushan Stadium		Guangzhou
Henan Jianye		Hanghai Stadium			Zhengzhou
Hunan Xiangjun		He Long Stadium			Changsha
Jiangsu Shuntian	Wutaishan Stadium		Nanjing
Nancheng August 1st	August 1st Stadium		Nanchang
Nanjing Yoyo		Wutaishan Stadium		Nanjing
Qingdao Hisense		Tiantai Stadium			Qingdao
Shanxi Luhu 		Provincial Stadium		Taiyuan
Shanghai Qunying	Zhabei Stadium			Shanghai
Yanbian			Hailanjiang Stadium             Longjing 
Zhejiang Lucheng	Huanglong Sports Centre		Hangzhou


Third Level 2006


Yijidui

Northern Group

Round 1 [May 6]
Harbin Yiteng			2-1	Xinjiang Ticai
Qingdao Liming			2-1	Liaoning Zhongba
Tianjin Dongli			0-1	Beijing Bus
Tianjin Locomotive		1-1	Hebei Xuechi

Round 2 [May 13]
Beijing Institute of Technology	1-1	Beijing Bus
Harbin Yiteng			1-0	Tianjin Dongli
Qingdao Liming			0-1	Xinjiang Ticai
Tianjin Locomotive		2-0	Liaoning Zhongba

Round 3 [May 20]
Beijing Bus			0-0	Hebei Xuechi
Harbin Yiteng			0-2	Beijing Institute of Technology
Tianjin Dongli			0-1	Qingdao Liming
Xinjiang Ticai			2-0	Liaoning Zhongba

Round 4
[May 27]
Beijing Institute of Technology	4-0	Qingdao Liming
Hebei Xuechi			0-0	Harbin Yiteng
Tianjin Locomotive		0-1	Xinjiang Ticai
[May 28]
Liaoning Zhongba		1-2	Tianjin Dongli

Round 5 [Jun 3]
Beijing Institute of Technology	2-0	Liaoning Zhongba
Hebei Xuechi			2-0	Qingdao Liming
Tianjin Locomotive		3-2	Beijing Bus
Xinjiang Ticai			2-0	Tianjin Dongli

Round 6 [Jul 15]
Beijing Institute of Technology	2-1	Xinjiang Ticai
Harbin Yiteng			1-0	Beijing Bus
Hebei Xuechi			1-0	Liaoning Zhongba
Qingdao Liming			0-1	Tianjin Dongli

Round 7 [Jul 22]
Beijing Bus			1-1	Qingdao Liming
Tianjin Dongli			0-0	Beijing Institute of Technology
Tianjin Locomotive		0-0	Harbin Yiteng
Xinjiang Ticai			1-0	Hebei Xuechi

Round 8 [Jul 29]
Beijing Bus			4-0	Liaoning Zhongba
Harbin Yiteng			2-1	Qingdao Liming
Tianjin Dongli			0-0	Hebei Xuechi
Tianjin Locomotive		4-0	Beijing Institute of Technology

Round 9 [Aug 5]
Hebei Xuechi			0-3	Beijing Institute of Technology
Liaoning Zhongba		1-0	Harbin Yiteng
Qingdao Liming			0-5	Tianjin Locomotive
Xinjiang Ticai			2-0	Beijing Bus

Round 10 [Aug 12]
Beijing Bus			1-1	Tianjin Dongli
Hebei Xuechi			1-1	Tianjin Locomotive
Liaoning Zhongba		2-1	Qingdao Liming
Xinjiang Ticai			0-1	Harbin Yiteng

Round 11 [Aug 19]
Beijing Bus			0-1	Beijing Institute of Technology
Liaoning Zhongba		0-2	Tianjin Locomotive
Tianjin Dongli			2-2	Harbin Yiteng
Xinjiang Ticai			1-1	Qingdao Liming

Round 12 [Aug 26]
Beijing Institute of Technology	0-0	Harbin Yiteng
Hebei Xuechi			0-0	Beijing Bus
Liaoning Zhongba		4-2	Xinjiang Ticai
Tianjin Dongli			0-1	Tianjin Locomotive

Round 13 [Sep 2]
Harbin Yiteng 			4-0 	Hebei Xuechi
Qingdao Liming 			0-7 	Beijing Institute of Technology
Tianjin Dongli 			3-1 	Liaoning Zhongba
Xinjiang Ticai 			1-1 	Tianjin Locomotive

Round 14
[Sep 9]
Beijing Bus			0-0	Tianjin Locomotive
Qingdao Liming			1-2	Hebei Xuechi
Tianjin Dongli			0-0	Xinjiang Ticai
[Sep 10]
Liaoning Zhongba		1-2	Beijing Institute of Technology

Round 15 [Sep 16]
Beijing Bus			2-2	Harbin Yiteng
Liaoning Zhongba		0-4	Hebei Xuechi
Tianjin Locomotive		2-0	Tianjin Dongli
Xinjiang Ticai			1-1	Beijing Institute of Technology

Round 16 [Sep 23]
Beijing Institute of Technology	4-0	Tianjin Dongli
Harbin Yiteng			4-0	Tianjin Locomotive
Hebei Xuechi			1-0	Xinjiang Ticai
Qingdao Liming			0-2	Beijing Bus

Round 17 [Sep 30]
Beijing Institute of Technology	1-1	Tianjin Locomotive
Hebei Xuechi			1-0	Tianjin Dongli
Liaoning Zhongba		0-2	Beijing Bus
Qingdao Liming			0-2	Harbin Yiteng

Round 18 [Oct 7]
Beijing Bus			3-1	Xinjiang Ticai
Beijing Institute of Technology	2-0	Hebei Xuechi
Harbin Yiteng			2-1	Liaoning Zhongba
Tianjin Locomotive		2-3	Qingdao Liming

Final Table:

 1.Beijing Inst. of Technology	16  10	5  1  32- 9  35  Promotion Playoff
 2.Harbin Yiteng		16   9	5  2  23-10  32  Promotion Playoff
 3.Tianjin Locomotive   	16   7	6  3  25-14  27  Promotion Playoff
 4.Hebei Xuechi			16   6	6  4  13-13  24  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Beijing Bus			16   5	7  4  19-13  22
 6.Xinjiang Ticai		16   6	4  6  17-16  22
 7.Tianjin Dongli		16   3	5  8   9-18  15
 8.Qingdao Liming		16   3	2 11  11-35  11
 9.Liaoning Zhongba		16   3	0 13  12-33   9

Southern Group

Round 1 [May 6]
Anhui Jiufang			2-0	Shanghai Dongya
Guangxi Tianji			0-0	Sichuan
Lijiang Dongba			2-0	Suzhou Qupushi
Ningbo Zhongbao			0-2	Ningbo Huaao

Round 2 [May 13]
Anhui Jiufang			2-0	Ningbo Zhongbao
Guangxi Tianji			2-2	Ningbo Huaao
Suzhou Qupushi			3-0	Sichuan
Wuhan Yaqi			2-0	Shanghai Dongya

Round 3 [May 20]
Anhui Jiufang			2-1	Guangxi Tianji
Ningbo Huaao			3-1	Suzhou Qupushi
Ningbo Zhongbao			1-1	Wuhan Yaqi
Sichuan				3-2	Lijiang Dongba

Round 4 [May 27]
Lijiang Dongba			1-0	Shanghai Dongya
Sichuan				2-1	Ningbo Huaao
Suzhou Qupushi			0-1	Anhui Jiufang
Wuhan Yaqi			3-1	Guangxi Tianji

Round 5 [Jun 3]
Lijiang Dongba			1-0	Ningbo Huaao
Shanghai Dongya			1-1	Ningbo Zhongbao
Sichuan				1-0	Anhui Jiufang
Suzhou Qupushi			0-1	Wuhan Yaqi

Round 6 [Jul 15]
Anhui Jiufang			1-0	Ningbo Huaao
Guangxi Tianji			3-2	Shanghai Dongya
Ningbo Zhongbao			0-1	Lijiang Dongba
Wuhan Yaqi			3-0	Sichuan

Round 7 [Jul 22]
Lijiang Dongba			2-2	Anhui Jiufang
Ningbo Huaao			1-0	Wuhan Yaqi
Ningbo Zhongbao			0-2	Guangxi Tianji
Shanghai Dongya			5-2	Suzhou Qupushi

Round 8 [Jul 29]
Anhui Jiufang			2-1	Wuhan Yaqi
Lijiang Dongba			2-0	Guangxi Tianji
Ningbo Zhongbao			0-0	Suzhou Qupushi
Shanghai Dongya			2-2	Sichuan

Round 9 [Aug 5]
Shanghai Dongya			1-2	Ningbo Huaao
Sichuan				2-0	Ningbo Zhongbao
Suzhou Qupushi			2-1	Guangxi Tianji
Wuhan Yaqi			1-0	Lijiang Dongba

Round 10 [Aug 12]
Ningbo Huaao			2-0	Ningbo Zhongbao
Shanghai Dongya			1-2	Anhui Jiufang
Sichuan				1-0	Guangxi Tianji
Suzhou Qupushi			1-4	Lijiang Dongba

Round 11 [Aug 19]
Ningbo Huaao			7-2	Guangxi Tianji
Ningbo Zhongbao			1-2	Anhui Jiufang
Shanghai Dongya			4-1	Wuhan Yaqi
Sichuan				2-1	Suzhou Qupushi

Round 12 [Aug 26]
Guangxi Tianji			0-2	Anhui Jiufang
Lijiang Dongba			3-0	Sichuan
Suzhou Qupushi			2-0	Ningbo Huaao
Wuhan Yaqi			0-0	Ningbo Zhongbao

Round 13 [Sep 2]
Anhui Jiufang			3-0	Suzhou Qupushi
Guangxi Tianji 			1-1	Wuhan Yaqi
Ningbo Huaao			1-1 	Sichuan
Shanghai Dongya 		3-5 	Lijiang Dongba

Round 14 [Sep 9]
Anhui Jiufang			1-0	Sichuan
Ningbo Huaao			1-0	Lijiang Dongba
Ningbo Zhongbao			0-0	Shanghai Dongya
Wuhan Yaqi			3-2	Suzhou Qupushi

Round 15 [Sep 16]
Lijiang Dongba			2-1	Ningbo Zhongbao
Ningbo Huaao			2-0	Anhui Jiufang
Shanghai Dongya			1-3	Guangxi Tianji
Sichuan				1-1	Wuhan Yaqi

Round 16 [Sep 23]
Anhui Jiufang			2-0	Lijiang Dongba
Guangxi Tianji			1-0	Ningbo Zhongbao
Suzhou Qupushi			1-4	Shanghai Dongya
Wuhan Yaqi			3-0	Ningbo Huaao

Round 17 [Sep 30]
Guangxi Tianji			0-2	Lijiang Dongba
Sichuan				1-1	Shanghai Dongya
Suzhou Qupushi			1-0	Ningbo Zhongbao
Wuhan Yaqi			2-0	Anhui Jiufang

Round 18 [Oct 7]
Guangxi Tianji			3-0	Suzhou Qupushi
Lijiang Dongba			3-0	Wuhan Yaqi
Ningbo Huaao			1-1	Shanghai Dongya
Ningbo Zhongbao			0-4	Sichuan

Final Table:

 1.Anhui Jiufang		16  12	1  3  24-11  37  Promotion Playoff
 2.Lijiang Dongba		16  11	1  4  30-14  34  Promotion Playoff
 3.Wuhan Yaqi			16   8 	4  4  23-16  28  Promotion Playoff
 4.Ningbo Huaao			16   8	3  5  25-17  27  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Sichuan			16   7	5  4  20-19  26
 6.Guangxi Tianji		16   5	3  8  20-27  18
 7.Shanghai Dongya		16   3	5  8  26-29  14
 8.Suzhou Qupushi		16   4	1 11  16-32  13
 9.Ningbo Zhongbao		16   0	5 11   4-23   5


Playoffs in Chongqing

Quarterfinals 

First Legs [Oct 25]
Beijing Institute of Technology	6-0	Ningbo Huaao
Tianjin Locomotive		0-0	Lijiang Dongba
Harbin Yiteng			0-1	Wuhan Yaqi
Hebei Xuechi			0-3	Anhui Jiufang

Second legs [Oct 27]
Ningbo Huaao			1-1	Beijing Institute of Technology
Lijiang Dongba			0-1	Tianjin Locomotive
Wuhan Yaqi			1-2	Harbin Yiteng		      [4-5 pen]
Anhui Jiufang			1-1	Hebei Xuechi

Semifinals

First Leg [Oct 29]
Beijing Institute of Technology	1-1	Tianjin Locomotive
Anhui Jiufang			1-1	Harbin Yiteng

Second Legs [Oct 31]
Tianjin Locomotive		2-2	Beijing Inst. of Technology   [5-6 pen]
Harbin Yiteng			0-0	Anhui Jiufang                 [3-1 pen]

Third Place Match [Nov 2]
Tianjin Locomotive	 	3-3	Anhui Jiufang                 [5-6 pen]

Final [Nov 2]
Beijing Institute of Technology	3-0	Harbin Yiteng
 
NB: both finalists promoted; Anhui Jiufang are expected to buy a second
    level team for 2007


Stadiums
Northern Group
Beijing Bus			Chaolai Sports Centre		Beijing
Beijing Institute of Technology	Engineering University Stadium	Beijing
Harbin Yiteng			Hagongda Stadium		Harbin
Hebei Xuechi			People's Stadium		Baoding
Liaoning Zhongba		Wulihe Stadium			Shenyang
Qingdao Liming			Linzi District Stadium		Zibo
Tianjin Dongli			Dongli Sports Centre		Tianjin
Tianjin Locomotive		Locomotive Stadium		Tianjin
Xinjiang Ticai			Xinjiang Sports Centre		Urumqi

Southern Group
Anhui Jiufang			People's Stadium		Hefei
Guangxi Tianji			Autonomous District Stadium	Nanning
Lijiang Dongba			City Stadium			Lijiang
Ningbo Huaao			Huamao Foreign Language School	Ningbo
Ningbo Zhongbao			City Stadium			Cixi
Shanghai Dongya			Genbao Football Base		Chongming
Sichuan				Sichuan University Stadium	Chengdu
Suzhou Qupushi			City Stadium			Suzhou
Wuhan Yaqi			Hankou Sports Centre		Wuhan

2005

2007

list of champions

list of final tables 1951-89

list of cup winners

list of super cup winners


About this document

Prepared and maintained by Tom Lewis for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Tom Lewis (Tom.Lewis@btinternet.com)
Last updated: 8 Mar 2007

(C) Copyright Tom Lewis and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.