China 2017


China Super League

China Super League

Final Table:

 1.Guangzhou Evergrande                30  20  4  6  69-42  64  [C]  Champions
 2.Shanghai SIPG                       30  17  7  6  72-39  58
 3.Tianjin Quanjian                    30  15  9  6  46-33  54  [P] 
 4.Hebei China Fortune (Qinhuangdao)   30  15  7  8  55-38  52  [2 1 1 0 3-2 4]
 5.Guangzhou R&F                       30  15  7  8  59-46  52  [2 0 1 1 2-3 1]
 6.Shandong Luneng (Ji'nan)            30  13 10  7  49-33  49
 7.Changchun Yatai                     30  12  8 10  46-41  44
 8.Guizhou Hengfeng Zhicheng (Guiyang) 30  12  6 12  39-45  42  [P]
 9.Beijing Guoan                       30  11  7 12  42-42  40
10.Chongqing Lifan                     30   9  9 12  37-40  36
11.Shanghai Shenhua                    30   9  8 13  52-55  35
12.Jiangsu Suning (Nanjing)            30   7 11 12  40-45  32
13.Tianjin Teda                        30   8  7 15  30-49  31
14.Henan Jianye (Zhengzhou)            30   7  9 14  34-46  30
--------------------------------------------------------------
15.Yanbian Fude (Yanji)                30   5  7 18  32-64  22       Relegated
16.Liaoning Whowin (Shenyang)          30   4  6 20  30-74  20       Relegated

Round 1
[Mar 3]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 1-1 Liaoning Whowin           
[Mar 4]
Guangzhou R&F             2-0 Tianjin Quanjian          
Shanghai SIPG             5-1 Changchun Yatai           
Shandong Luneng           2-0 Tianjin Teda              
[Mar 5]
Chongqing Lifan           0-0 Yanbian Fude              
Shanghai Shenhua          4-0 Jiangsu Suning            
Henan Jianye              0-0 Hebei China Fortune       
Guangzhou Evergrande      2-1 Beijing Guoan             

Round 2
[Mar 10]
Jiangsu Suning            0-0 Tianjin Teda              
Shandong Luneng           2-1 Guangzhou Evergrande      
Shanghai SIPG             2-0 Yanbian Fude              
[Mar 11]
Chongqing Lifan           1-1 Hebei China Fortune       
Guizhou Hengfeng Zhicheng 1-1 Beijing Guoan             
Shanghai Shenhua          1-1 Tianjin Quanjian          
[Mar 12]
Guangzhou R&F             1-0 Changchun Yatai           
Henan Jianye              1-1 Liaoning Whowin           

Round 3
[Apr 1]
Yanbian Fude              0-1 Guangzhou R&F             
Tianjin Quanjian          1-0 Henan Jianye              
Guangzhou Evergrande      3-2 Shanghai SIPG             
Hebei China Fortune       1-0 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
[Apr 2]
Changchun Yatai           0-2 Shandong Luneng           
Liaoning Whowin           3-1 Jiangsu Suning            
Tianjin Teda              2-0 Chongqing Lifan           
Beijing Guoan             2-1 Shanghai Shenhua          

Round 4
[Apr 7]
Jiangsu Suning            1-2 Chongqing Lifan           
Shanghai SIPG             2-1 Shandong Luneng           
Beijing Guoan             1-0 Henan Jianye              
[Apr 8]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 0-0 Tianjin Teda              
Guangzhou Evergrande      2-2 Guangzhou R&F             
Hebei China Fortune       4-2 Shanghai Shenhua          
[Apr 9]
Changchun Yatai           1-1 Liaoning Whowin           
Tianjin Quanjian          1-0 Yanbian Fude              

Round 5
[Apr 14]
Chongqing Lifan           2-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
[Apr 15]
Changchun Yatai           2-3 Shanghai Shenhua          
Henan Jianye              1-1 Jiangsu Suning            
Tianjin Quanjian          1-1 Shanghai SIPG             
Shandong Luneng           1-0 Beijing Guoan             
[Apr 16]
Yanbian Fude              1-1 Hebei China Fortune       
Tianjin Teda              0-3 Guangzhou Evergrande      
[Apr 17]
Liaoning Whowin           1-4 Guangzhou R&F             

Round 6
[Apr 21]
Jiangsu Suning            1-2 Guangzhou R&F             
Shanghai SIPG             3-0 Hebei China Fortune       
Beijing Guoan             1-1 Tianjin Quanjian          
Guangzhou Evergrande      2-1 Liaoning Whowin           
[Apr 22]
Tianjin Teda              3-1 Yanbian Fude              
Guizhou Hengfeng Zhicheng 0-2 Shanghai Shenhua          
[Apr 23]
Changchun Yatai           1-0 Henan Jianye              
Shandong Luneng           1-1 Chongqing Lifan           

Round 7
[Apr 28]
Guangzhou R&F             1-3 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
[Apr 29]
Liaoning Whowin           2-4 Beijing Guoan             
Tianjin Quanjian          2-2 Jiangsu Suning            
Yanbian Fude              1-0 Changchun Yatai           
Henan Jianye              2-4 Guangzhou Evergrande      
Hebei China Fortune       4-0 Tianjin Teda              
[Apr 30]
Chongqing Lifan           1-1 Shanghai SIPG             
[Sep 19]
Shanghai Shenhua          0-0 Shandong Luneng           

Round 8
[May 5]
Jiangsu Suning            1-1 Yanbian Fude              
Guangzhou Evergrande      3-2 Shanghai Shenhua          
[May 6]
Tianjin Quanjian          1-3 Changchun Yatai           
Shanghai SIPG             3-0 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
Chongqing Lifan           2-3 Henan Jianye              
[May 7]
Tianjin Teda              1-1 Liaoning Whowin           
Shandong Luneng           3-0 Guangzhou R&F             
Beijing Guoan             1-4 Hebei China Fortune       

Round 9
[May 12]
Guangzhou R&F             1-1 Hebei China Fortune       
[May 13]
Liaoning Whowin           2-1 Chongqing Lifan           
Yanbian Fude              1-2 Beijing Guoan             
Henan Jianye              0-0 Shanghai Shenhua          
Guizhou Hengfeng Zhicheng 2-1 Tianjin Quanjian          
[May 14]
Changchun Yatai           0-1 Guangzhou Evergrande      
Tianjin Teda              0-1 Shanghai SIPG             
Jiangsu Suning            2-1 Shandong Luneng           

Round 10
[May 19]
Beijing Guoan             2-2 Guangzhou R&F             
Guangzhou Evergrande      2-1 Jiangsu Suning            
[May 20]
Shanghai Shenhua          1-3 Shanghai SIPG             
Yanbian Fude              1-1 Shandong Luneng           
Hebei China Fortune       2-0 Liaoning Whowin           
Chongqing Lifan           0-1 Tianjin Quanjian          
[May 21]
Changchun Yatai           1-1 Tianjin Teda              
Henan Jianye              0-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 

Round 11
[May 26]
Guangzhou Evergrande      2-0 Chongqing Lifan           
Guangzhou R&F             0-0 Shanghai Shenhua          
[May 27]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 2-2 Jiangsu Suning            
Liaoning Whowin           3-1 Yanbian Fude              
Hebei China Fortune       2-1 Changchun Yatai           
Shanghai SIPG             5-1 Beijing Guoan             
Tianjin Quanjian          3-0 Tianjin Teda              
[May 28]
Shandong Luneng           3-2 Henan Jianye              

Round 12
[Jun 2]
Henan Jianye              1-1 Guangzhou R&F             
Chongqing Lifan           1-0 Beijing Guoan             
Tianjin Teda              2-1 Shanghai Shenhua          
[Jun 3]
Yanbian Fude              1-3 Guangzhou Evergrande      
Shanghai SIPG             4-1 Liaoning Whowin           
Shandong Luneng           1-2 Tianjin Quanjian          
Jiangsu Suning            1-2 Hebei China Fortune       
[Jun 4]
Changchun Yatai           1-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 

Round 13
[Jun 17]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 0-2 Guangzhou Evergrande      
Hebei China Fortune       1-0 Tianjin Quanjian          
Henan Jianye              3-1 Yanbian Fude              
Shanghai Shenhua          2-2 Chongqing Lifan           
[Jun 18]
Beijing Guoan             2-0 Tianjin Teda              
Guangzhou R&F             1-1 Shanghai SIPG             
Jiangsu Suning            0-1 Changchun Yatai           
Liaoning Whowin           0-3 Shandong Luneng           

Round 14
[Jun 24]
Yanbian Fude              0-2 Shanghai Shenhua          
Liaoning Whowin           1-2 Tianjin Quanjian          
Shandong Luneng           2-2 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
Tianjin Teda              1-2 Guangzhou R&F             
Chongqing Lifan           1-1 Changchun Yatai           
[Jun 25]
Shanghai SIPG             4-1 Henan Jianye              
Guangzhou Evergrande      2-0 Hebei China Fortune       
[Jun 26]
Beijing Guoan             0-0 Jiangsu Suning            

Round 15
[Jun 30]
Shanghai Shenhua          8-1 Liaoning Whowin           
[Jul 1]
Changchun Yatai           2-1 Beijing Guoan             
Guangzhou R&F             3-4 Chongqing Lifan           
Hebei China Fortune       0-0 Shandong Luneng           
Henan Jianye              0-0 Tianjin Teda              
Jiangsu Suning            0-1 Shanghai SIPG             
[Jul 2]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 1-2 Yanbian Fude              
Tianjin Quanjian          4-3 Guangzhou Evergrande      

Round 16
[Jul 7]
Tianjin Quanjian          2-1 Guangzhou R&F             
[Jul 8]
Yanbian Fude              0-4 Chongqing Lifan           
Beijing Guoan             2-0 Guangzhou Evergrande      
Hebei China Fortune       2-3 Henan Jianye              
Jiangsu Suning            2-2 Shanghai Shenhua          
Liaoning Whowin           0-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
[Jul 9]
Changchun Yatai           4-2 Shanghai SIPG             
Tianjin Teda              0-2 Shandong Luneng           

Round 17
[Jul 14]
Tianjin Teda              1-1 Jiangsu Suning            
[Jul 15]
Yanbian Fude              1-3 Shanghai SIPG             
Beijing Guoan             2-0 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
Guangzhou Evergrande      2-1 Shandong Luneng           
Hebei China Fortune       1-2 Chongqing Lifan           
Liaoning Whowin           1-2 Henan Jianye              
[Jul 16]
Changchun Yatai           3-2 Guangzhou R&F             
Tianjin Quanjian          3-0 Shanghai Shenhua          

Round 18
[Jul 22]
Chongqing Lifan           2-1 Tianjin Teda              
Shandong Luneng           3-2 Changchun Yatai           
Jiangsu Suning            4-0 Liaoning Whowin           
Guizhou Hengfeng Zhicheng 4-3 Hebei China Fortune       
Shanghai SIPG             2-2 Guangzhou Evergrande      
[Jul 23]
Guangzhou R&F             6-2 Yanbian Fude              
Shanghai Shenhua          1-2 Beijing Guoan             
Henan Jianye              1-1 Tianjin Quanjian          

Round 19
[Jul 28]
Henan Jianye              0-2 Beijing Guoan             
[Jul 29]
Yanbian Fude              0-2 Tianjin Quanjian          
Chongqing Lifan           1-2 Jiangsu Suning            
Guangzhou R&F             4-2 Guangzhou Evergrande      
Shanghai Shenhua          3-2 Hebei China Fortune       
[Jul 30]
Liaoning Whowin           1-0 Changchun Yatai           
Shandong Luneng           2-1 Shanghai SIPG             
[Sep 27]
Tianjin Teda              3-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 

Round 20
[Aug 5]
Beijing Guoan             2-2 Shandong Luneng           
Guangzhou Evergrande      3-0 Tianjin Teda              
Guizhou Hengfeng Zhicheng 1-0 Chongqing Lifan           
Hebei China Fortune       3-0 Yanbian Fude              
Jiangsu Suning            2-2 Henan Jianye              
Shanghai Shenhua          1-1 Changchun Yatai           
[Aug 6]
Guangzhou R&F             4-1 Liaoning Whowin           
Shanghai SIPG             0-0 Tianjin Quanjian          

Round 21
[Aug 9]
Yanbian Fude              3-1 Tianjin Teda              
Chongqing Lifan           1-0 Shandong Luneng           
Guangzhou R&F             4-2 Jiangsu Suning            
Henan Jianye              0-2 Changchun Yatai           
Shanghai Shenhua          0-3 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
[Aug 10]
Hebei China Fortune       2-2 Shanghai SIPG             
Liaoning Whowin           0-3 Guangzhou Evergrande      
Tianjin Quanjian          2-2 Beijing Guoan             

Round 22
[Aug 12]
Shandong Luneng           5-0 Shanghai Shenhua          
[Aug 13]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 2-0 Guangzhou R&F             
Changchun Yatai           1-1 Yanbian Fude              
Beijing Guoan             4-0 Liaoning Whowin           
Guangzhou Evergrande      2-1 Henan Jianye              
Shanghai SIPG             3-2 Chongqing Lifan           
[Aug 14]
Tianjin Teda              0-2 Hebei China Fortune       
[Sep 28]
Jiangsu Suning            1-0 Tianjin Quanjian          

Round 23
[Aug 19]
Yanbian Fude              0-4 Jiangsu Suning            
Guizhou Hengfeng Zhicheng 2-1 Shanghai SIPG             
Hebei China Fortune       2-0 Beijing Guoan             
Liaoning Whowin           1-1 Tianjin Teda              
Shanghai Shenhua          0-3 Guangzhou Evergrande      
[Aug 20]
Changchun Yatai           1-1 Tianjin Quanjian          
Guangzhou R&F             1-1 Shandong Luneng           
Henan Jianye              0-0 Chongqing Lifan           

Round 24
[Sep 8]
Guangzhou Evergrande      3-1 Changchun Yatai           
[Sep 9]
Shandong Luneng           0-0 Jiangsu Suning            
Shanghai SIPG             3-1 Tianjin Teda              
[Sep 10]
Beijing Guoan             4-4 Yanbian Fude              
Chongqing Lifan           2-0 Liaoning Whowin           
Hebei China Fortune       2-1 Guangzhou R&F             
Shanghai Shenhua          1-2 Henan Jianye              
Tianjin Quanjian          3-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 

Round 25
[Sep 15]
Tianjin Teda              1-5 Changchun Yatai           
[Sep 16]
Guangzhou R&F             2-1 Beijing Guoan             
Liaoning Whowin           1-2 Hebei China Fortune       
Shandong Luneng           1-1 Yanbian Fude              
Shanghai SIPG             6-1 Shanghai Shenhua          
Tianjin Quanjian          2-1 Chongqing Lifan           
[Sep 17]
Guizhou Hengfeng Zhicheng 2-1 Henan Jianye              
Jiangsu Suning            2-2 Guangzhou Evergrande      

Round 26
[Sep 22]
Beijing Guoan             0-1 Shanghai SIPG             
Chongqing Lifan           2-2 Guangzhou Evergrande      
[Sep 23]
Yanbian Fude              1-0 Liaoning Whowin           
Jiangsu Suning            0-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
Shanghai Shenhua          3-1 Guangzhou R&F             
Tianjin Teda              4-1 Tianjin Quanjian          
[Sep 24]
Changchun Yatai           0-0 Hebei China Fortune       
Henan Jianye              2-1 Shandong Luneng           

Round 27
[Oct 13]
Guangzhou Evergrande      4-3 Yanbian Fude              
[Oct 14]
Liaoning Whowin           3-3 Shanghai SIPG             
Guizhou Hengfeng Zhicheng 2-3 Changchun Yatai           
Hebei China Fortune       3-2 Jiangsu Suning            
Tianjin Quanjian          0-0 Shandong Luneng           
[Oct 15]
Guangzhou R&F             3-2 Henan Jianye              
Shanghai Shenhua          1-2 Tianjin Teda              
[Oct 25]
Beijing Guoan             1-0 Chongqing Lifan           

Round 28
[Oct 20]
Shandong Luneng           3-1 Liaoning Whowin           
[Oct 21]
Yanbian Fude              1-2 Henan Jianye              
Tianjin Quanjian          2-1 Hebei China Fortune       
[Oct 22]
Changchun Yatai           3-1 Jiangsu Suning            
Chongqing Lifan           1-1 Shanghai Shenhua          
Guangzhou Evergrande      5-1 Guizhou Hengfeng Zhicheng 
Shanghai SIPG             1-2 Guangzhou R&F             
Tianjin Teda              2-0 Beijing Guoan             

Round 29 [Oct 29]
Changchun Yatai           3-1 Chongqing Lifan           
Guangzhou R&F             3-2 Tianjin Teda              
Guizhou Hengfeng Zhicheng 3-0 Shandong Luneng           
Hebei China Fortune       3-0 Guangzhou Evergrande      
Henan Jianye              2-4 Shanghai SIPG             
Jiangsu Suning            1-0 Beijing Guoan             
Shanghai Shenhua          5-1 Yanbian Fude              
Tianjin Quanjian          4-1 Liaoning Whowin           

Round 30 [Nov 4]
Beijing Guoan             1-2 Changchun Yatai           
Chongqing Lifan           0-2 Guangzhou R&F             
Guangzhou Evergrande      1-2 Tianjin Quanjian          
Liaoning Whowin           1-4 Shanghai Shenhua          
Shandong Luneng           5-4 Hebei China Fortune       
Shanghai SIPG             2-3 Jiangsu Suning            
Tianjin Teda              1-0 Henan Jianye              
Yanbian Fude              3-0 Guizhou Hengfeng Zhicheng 

Final Table:

 1.Guangzhou Evergrande                30  20  4  6  69-42  64  [C]  Champions
 2.Shanghai SIPG                       30  17  7  6  72-39  58
 3.Tianjin Quanjian                    30  15  9  6  46-33  54  [P] 
 4.Hebei China Fortune (Qinhuangdao)   30  15  7  8  55-38  52  [2 1 1 0 3-2 4]
 5.Guangzhou R&F                       30  15  7  8  59-46  52  [2 0 1 1 2-3 1]
 6.Shandong Luneng (Ji'nan)            30  13 10  7  49-33  49
 7.Changchun Yatai                     30  12  8 10  46-41  44
 8.Guizhou Hengfeng Zhicheng (Guiyang) 30  12  6 12  39-45  42  [P]
 9.Beijing Guoan                       30  11  7 12  42-42  40
10.Chongqing Lifan                     30   9  9 12  37-40  36
11.Shanghai Shenhua                    30   9  8 13  52-55  35
12.Jiangsu Suning (Nanjing)            30   7 11 12  40-45  32
13.Tianjin Teda                        30   8  7 15  30-49  31
14.Henan Jianye (Zhengzhou)            30   7  9 14  34-46  30
--------------------------------------------------------------
15.Yanbian Fude (Yanji)                30   5  7 18  32-64  22       Relegated
16.Liaoning Whowin (Shenyang)          30   4  6 20  30-74  20       Relegated

Promoted: Dalian Yifang, Beijing Renhe

2016

2018

list of champions

list of final tables 1951-89

list of cup winners

list of super cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Mar 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.