China Third Level 2008

Yijidui

First Stage

Northern Group

Round 1 [May 3]
Hangzhou Sanchao           1-1 Shenyang Dongjin
Nanjing Baotai             2-1 Tianjin Dongli
Tianjin Locomotive         0-0 Hebei Tiangong
Xi'an Shiyuan              0-0 Xinjiang Ticai

Round 2
[May 10]
Hebei Tiangong             3-1 Xi'an Shiyuan
Shenyang Dongjin           1-0 Tianjin Dongli
Tianjin Locomotive         3-0 Hangzhou Sanchao
[Jun 21]
Xinjiang Ticai             1-0 Nanjing Baotai

Round 3 [May 17]
Nanjing Baotai             0-3 Shenyang Dongjin
Tianjin Dongli             0-1 Tianjin Locomotive
Xi'an Shiyuan              0-0 Hangzhou Sanchao
Xinjiang Ticai             3-2 Hebei Tiangong

Round 4
[May 30]
Tianjin Locomotive         2-0 Nanjing Baotai
[May 31]
Hangzhou Sanchao           0-0 Hebei Tiangong
Shenyang Dongjin           1-1 Xinjiang Ticai
Xi'an Shiyuan              2-0 Tianjin Dongli

Round 5
[Jun 7]
Shenyang Dongjin           1-0 Tianjin Locomotive
Tianjin Dongli             0-0 Hebei Tiangong
Xinjiang Ticai             1-1 Hangzhou Sanchao
[Jun 8]
Nanjing Baotai             1-4 Xi'an Shiyuan

Round 6
[Jun 14]
Hangzhou Sanchao           3-1 Tianjin Dongli
Shenyang Dongjin           2-1 Xi'an Shiyuan
Tianjin Locomotive         3-1 Xinjiang Ticai
[Jun 15]
Nanjing Baotai             1-3 Hebei Tiangong

Round 7 [Jun 21]
Nanjing Baotai             1-2 Hangzhou Sanchao
Shenyang Dongjin           4-0 Hebei Tiangong
Tianjin Locomotive         2-1 Xi'an Shiyuan
Xinjiang Ticai             1-1 Tianjin Dongli

Round 8 [Jul 5]
Hebei Tiangong             3-2 Tianjin Locomotive
Shenyang Dongjin           1-0 Hangzhou Sanchao
Tianjin Dongli             1-0 Nanjing Baotai
Xinjiang Ticai             0-3 Xi'an Shiyuan

Round 9 [Jul 12]
Hangzhou Sanchao           2-1 Tianjin Locomotive
Nanjing Baotai             0-0 Xinjiang Ticai
Tianjin Dongli             0-1 Shenyang Dongjin
Xi'an Shiyuan              2-2 Hebei Tiangong

Round 10 [Jul 19]
Hangzhou Sanchao           3-1 Xi'an Shiyuan
Hebei Tiangong             2-1 Xinjiang Ticai
Shenyang Dongjin           3-0 Nanjing Baotai
Tianjin Locomotive         4-1 Tianjin Dongli

Round 11 [Aug 30]
Hebei Tiangong             2-0 Hangzhou Sanchao
Nanjing Baotai             1-4 Tianjin Locomotive
Tianjin Dongli             2-1 Xi'an Shiyuan
Xinjiang Ticai             0-1 Shenyang Dongjin

Round 12 [Sep 6]
Hangzhou Sanchao           5-1 Xinjiang Ticai
Hebei Tiangong             2-0 Tianjin Dongli
Tianjin Locomotive         0-0 Shenyang Dongjin
Xi'an Shiyuan              2-0 Nanjing Baotai

Round 13 [Sep 13]
Hebei Tiangong             1-0 Nanjing Baotai
Tianjin Dongli             0-2 Hangzhou Sanchao
Xi'an Shiyuan              2-2 Shenyang Dongjin
Xinjiang Ticai             1-0 Tianjin Locomotive

Round 14 [Sep 20]
Hangzhou Sanchao           1-0 Nanjing Baotai
Hebei Tiangong             2-2 Shenyang Dongjin
Tianjin Dongli             0-1 Xinjiang Ticai
Xi'an Shiyuan              1-0 Tianjin Locomotive

Final Table: 

 1.Shenyang Dongjin             14   9  5  0  23- 7  32  Qualified
 2.Hebei Tiangong               14   7  5  2  22-16  26  Qualified
 3.Hangzhou Sanchao             14   7  4  3  20-13  25  Qualified
 4.Tianjin Locomotive           14   7  2  5  22-12  23  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Xi'an Shiyuan                14   5  4  5  21-17  19  [*]
 6.Xinjiang Ticai               14   4  5  5  12-19  17
 7.Tianjin Dongli               14   2  2 10   7-21   8
 8.Nanjing Baotai               14   1  1 12   6-28   4
 -.Beijing Baxy                 withdrew
 -.Qingdao Liming               withdrew

[*] Xi'an Shiyuan moved from southern to northern group after withdrawals
    of Beijing Baxy and Qingdao Liming

Southern Group

Round 1 [May 3]
Guangdong Rizhiquan        1-1 Tianjin Tuandi
Guizhou Zhicheng           0-0 Hunan Xiangtao
Ningbo Huaao               5-0 Zhanjiang Tiandi
Wenzhou Tomorrow           0-1 Suzhou Qupushi

Round 2
[May 9]
Guangdong Rizhiquan        3-0 Zhanjiang Tiandi
[May 10]
Hunan Xiangtao             1-0 Ningbo Huaao
Suzhou Qupushi             0-1 Guizhou Zhicheng
Tianjin Tuandi             1-0 Wenzhou Tomorrow

Round 3 [May 17]
Guangdong Rizhiquan        5-2 Guizhou Zhicheng
Hunan Xiangtao             1-0 Wenzhou Tomorrow
Suzhou Qupushi             2-0 Ningbo Huaao
Zhanjiang Tiandi           0-1 Tianjin Tuandi

Round 4 [May 31]
Guangdong Rizhiquan        2-0 Wenzhou Tomorrow
Ningbo Huaao               0-2 Guizhou Zhicheng
Suzhou Qupushi             4-0 Zhanjiang Tiandi
Tianjin Tuandi             2-0 Hunan Xiangtao

Round 5 [Jun 7]
Hunan Xiangtao             0-1 Guangdong Rizhiquan
Tianjin Tuandi             4-1 Suzhou Qupushi
Wenzhou Tomorrow           1-1 Ningbo Huaao
Zhanjiang Tiandi           0-2 Guizhou Zhicheng

Round 6 [Jun 14]
Guizhou Zhicheng           1-0 Tianjin Tuandi
Ningbo Huaao               0-1 Guangdong Rizhiquan
Suzhou Qupushi             2-1 Hunan Xiangtao
Zhanjiang Tiandi           0-1 Wenzhou Tomorrow

Round 7 [Jun 21]
Guangdong Rizhiquan        1-1 Suzhou Qupushi
Guizhou Zhicheng           0-0 Wenzhou Tomorrow
Tianjin Tuandi             0-0 Ningbo Huaao
Zhanjiang Tiandi           0-2 Hunan Xiangtao

Round 8 [Jul 5]
Hunan Xiangtao             3-1 Guizhou Zhicheng
Suzhou Qupushi             2-1 Wenzhou Tomorrow
Tianjin Tuandi             3-4 Guangdong Rizhiquan  
Zhanjiang Tiandi           1-0 Ningbo Huaao

Round 9 [Jul 12]
Guizhou Zhicheng           1-1 Suzhou Qupushi
Ningbo Huaao               0-1 Hunan Xiangtao
Wenzhou Tomorrow           0-1 Tianjin Tuandi
Zhanjiang Tiandi           1-0 Guangdong Rizhiquan

Round 10
[Jul 19]
Guizhou Zhicheng           1-1 Guangdong Rizhiquan
Tianjin Tuandi             5-0 Zhanjiang Tiandi
Wenzhou Tomorrow           0-1 Hunan Xiangtao
[Jul 20]
Ningbo Huaao               0-0 Suzhou Qupushi

Round 11 [Aug 30]
Guizhou Zhicheng           4-0 Ningbo Huaao
Hunan Xiangtao             2-1 Tianjin Tuandi
Wenzhou Tomorrow           1-2 Guangdong Rizhiquan
Zhanjiang Tiandi           0-0 Suzhou Qupushi

Round 12 [Sep 6]
Guangdong Rizhiquan        4-3 Hunan Xiangtao
Guizhou Zhicheng           3-2 Zhanjiang Tiandi
Ningbo Huaao               1-1 Wenzhou Tomorrow
Suzhou Qupushi             1-2 Tianjin Tuandi

Round 13 [Sep 13]
Guangdong Rizhiquan        8-2 Ningbo Huaao
Hunan Xiangtao             3-1 Suzhou Qupushi
Tianjin Tuandi             4-0 Guizhou Zhicheng
Wenzhou Tomorrow           1-0 Zhanjiang Tiandi

Round 14 [Sep 20]
Hunan Xiangtao             4-0 Zhanjiang Tiandi
Ningbo Huaao               1-3 Tianjin Tuandi
Suzhou Qupushi             1-1 Guangdong Rizhiquan
Wenzhou Tomorrow           1-4 Guizhou Zhicheng

Final Table:

 1.Guangdong Rizhiquan          14   9  4  1  34-16  31  Qualified
 2.Tianjin Tuandi               14   9  2  3  28-11  29  Qualified
 3.Hunan Xiangtao               14   9  1  4  22-12  28  Qualified
 4.Guizhou Zhicheng             14   7  4  3  22-17  25  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Suzhou Qupushi               14   5  5  4  17-15  20
 6.Wenzhou Tomorrow             14   2  3  9   7-17   9
 7.Ningbo Huaao                 14   1  4  9  10-25   7
 8.Zhanjiang Tiandi             14   2  1 11   4-31   7


NB: in addition to the 4 teams qualified from both groups, two University
    teams (Three Gorges University and Shenzhen University) are admitted
    to the playoffs, which will therefore have 10 clubs



Playoffs (in Chengdu)

NB: Shenyang Dongjin and Guangdong Rizhiquan byes to semifinals
    as group winners

First Round 

First Legs [Dec 9]
Hebei Tiangong             0-2 Hunan Xiangtao
Three Gorges University    3-0 Shenzhen University
Tianjin Locomotive         4-0 Guizhou Zhicheng
Hangzhou Sanchao           0-2 Tianjin Tuanbo

Second Legs [Dec 11]
Hunan Xiangtao             0-1 Hebei Tiangong
Shenzhen University        1-3 Three Gorges University
Guizhou Zhicheng           2-1 Tianjin Locomotive
Tianjin Tuanbo             4-1 Hangzhou Sanchao

Second Round

First Legs [Dec 13]
Hunan Xiangtao             0-1 Tianjin Locomotive
Three Gorges University    0-2 Tianjin Tuanbo

Second Legs [Dec 15]
Tianjin Locomotive         4-1 Hunan Xiangtao
Tianjin Tuanbo             0-2 Three Gorges University     [aet, 3-5 pen]

Semifinals

First Legs [Dec 19]
Shenyang Dongjin           0-1 Three Gorges University
Tianjin Locomotive         0-1 Guangdong Rizhiquan

Second Legs [Dec 21]
Three Gorges University    0-1 Shenyang Dongjin            [aet, 3-4 pen]
Guangdong Rizhiquan        3-1 Tianjin Locomotive

Third Place Match [Dec 23]
Tianjin Locomotive         1-2 Three Gorges University

Final [Dec 23]
Guangdong Rizhiquan        0-1 Shenyang Dongjin

NB: Shenyang Dongjin and Guangdong Rizhiquan promoted to 
    China League



Stadiums

Northern Group
Hangzhou Sanchao      Xiacheng District Stadium             Hangzhou
Hebei Tiangong        Yutong International Sports Centre    Shijiazhuang
Nanjing Baotai        Hehai University Stadium              Nanjing
Shenyang Dongjin      Shenyang Artillery Institute Stadium  Shenyang
Tianjin Dongli        Dongli Sports Centre                  Tianjin
Tianjin Locomotive    Locomotive Stadium                    Tianjin
Xi'an Shiyuan         City Stadium                          Xianyang
Xinjiang Ticai        Xinjiang Sports Centre                Urumqi

Southern Group
Guangdong Rizhiquan   Century Lotus Stadium                 Foshan
Guizhou Zhicheng      New Sports Centre                     Guiyang
Hunan Xiangtao        People's Stadium                      Changsha
Ningbo Huaao          Huamao Foreign Language School        Ningbo
Suzhou Qupushi        City Stadium                          Suzhou
Tianjin Tuandi        Hedong Sports Centre                  Tianjin
Wenzhou Tomorrow      City Stadium                          Wenzhou
Zhanjiang Tiandi      City Sports Centre                    Zhanjiang


2007

list of champions

list of final tables 1951-89

list of cup winners

list of super cup winners


About this document

Prepared and maintained by Tom Lewis for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Tom Lewis (Tom.Lewis@btinternet.com)
Last updated: 2 Jan 2009

(C) Copyright Tom Lewis and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.