Trofeo Ciudad de La Línea (La Línea de la Concepción,Cádiz - Spain)) 1970-2008


Friendly tournament played in August since 1970 in the southern Spanish city of La Línea de la Concepción, near Gibraltar.
The tournament is played at the Estadio Municipal de La Línea de la Concepción, where they dispute their regular meetings of the local team, Real Balompédica Linense.
Real Balompédica Linense is a Spanish football team based in La Línea de la Concepción, in the autonomous community of Andalusia. Founded in 1912.

Finals

Trofeo Ciudad de la Línea
 1 1970  Valencia FC		2-0 Sevilla FC
 2 1971  SK Rapid Wien		1-0 RC Celta de Vigo
 3 1972  Dukla Praha		1-1 FK Sarajevo
 4 1973  Real Betis		1-1 CF Os Belenenses
 5 1974  Hajduk Split		2-1 Real Betis
 6 1975  RCD Espanyol 		2-0 Steaua Bucuresti
 7 1976  Málaga CF		0-0 Valencia CF
 8 1977  UD Salamanca		4-2 Club Nacional
 9 1978  Birmingham City	2-1 Sporting de Gijón
10 1979  Hungary Olympics	2-0 Club Monterrey
11 1980  Algeciras CF		1-0 Real Balompédica Linense
12 1981  Real Madrid CF		3-0 Leeds United AFC
13 1982  Real Madrid CF		2-0 Athletic club de Bilbao
14 1983  Atlético de Madrid	4-3 Cádiz CF
   1984   Not played
15 1985  FC Barcelona		3-1 Atlético MG
16 1986  Real Madrid		2-0 Fluminense FC
Torneo  Balompédica Linense
   1987  Spartak Moskva		  * Triangular Trophy
   1988  RCD Mallorca		2-1 Real Balompédica Linense
Trofeo Ciudad de la Línea
17 1989  Atlético de Madrid	1-0 Sevilla FC
18 1990  SS Lazio 		1-1 Real Madrid CF
19 1991  FC Barcelona		1-0 BP Hónved
20 1992  Atlético de Madrid	2-2 CR Flamengo
21 1993  Valencia FC		1-0 Sevilla FC
22 1994  Real Madrid CF		3-0 PSV Eindhoven
23 1995  FC Barcelona		3-2 Olympique Lyon
   1996   Not played
24 1997  Real Valladolid 	1-0 Real Betis
25 1998  Aston Villa FC		2-1 Sevilla FC
26 1999  RB Linense		2-1 Málaga CF
27 2000  Real Madrid CF		2-1 Middlesbrough FC
28 2001  Sevilla CF		2-1 Málaga CF
29 2002  Sevilla CF		2-0 Club Nacional
30 2003  Sevilla CF		2-1 Real Balompédica Linense
31 2004  Atlético de Madrid	2-0 Real Zaragoza
   2005-2008 Not played
 

Number of Wins: (Ciudad  de la Línea)

5 Real Madrid CF

4 Atlético de Madrid

3 FC Barcelona
  Sevilla FC

2 Valencia CF 

1 SK Rapid Wien (AUT)
  Dukla Praha (RCH)
  Real Betis Balompié
  Hajduk Split (CRO)
  RCD Espanyol
  Málaga CF
  UD Salamanca
  Birmingham City FC (ENG)
  Hungary Olympics (HUN)
  Algeciras CF
  SS Lazio (ITA)
  Real Valladolid
  Aston Villa FC (ENG)
  Real Balompédica Linense

Number of Wins: (Trofeo Linense)

1 Spartak Moskva (Rusia)
  RCD Mallorca (Spain)


1970

Participants:   
Valencia CF (Spain)
RSC Anderlecht (Belgium)
CA San Lorenzo de Almagro (Argentina)
Sevilla FC (Spain)

Semifinals [Aug 8]
Valencia Cf	2-0 RSC Anderlecht
  [1-0 Jara 2´, 2-0 Claramunt 24´].
Valencia CF: Abelardo; Sol, Aníbal, Martínez, Antón, Claramunt, Fuertes (Poli),
             Pellicer, Jara, Paquito, Sergio (Forment).
Anderlecht:  Trappeniers; Heylens, Martens, Nordhal (Elizen), Velkenurs, 
             Desanghese, Colassi, Esderrestedt, Mulder, Van Himst, Puis.		        
Sevilla FC	1-0 CA San Lorenzo   
  [1-0 Acosta 13´].
Sevilla FC:  Rodri; Isabelo, Santos, Hita, Costa, Pazos, 
             Lora, Antonio, Acosta, Eloy, Berruezo.
San Lorenzo: Buttice; Villar, Doria, Alberch, Rolls, Tells, 
             Cocco, Tojo, González, Veglio, Fischer.

Third place match [Aug 9]
CA San Lorenzo 	3-2 RSC Anderlecht  
  [0-1 Puis 4´, 0-2 Mulder 15´, 1-2 Rosi 27´, 
   2-2 Fischer 61´, 3-2 García Ameijenda 73´].
San Lorenzo: Buticce; Doria (Calics 45´), Albrecht, Rosi, Villar (Sconfianza 45´), 
             Telch, García Ameijenda, Tojo, González, Fischer, Veglio.
Anderlecht:  Trappenier; Heylens, Velkeneers, Martens, Nordahl, Desanghere,
             Colassi, Ejerdersedt, Mulder, Van Himst, Puis (Elizeu 45´).

Final [Aug 9]
Valencia CF	2-0 Sevilla FC   
  [1-0 Paquito 30´, 2-0 Jara 70´].
Valencia CF: Abelardo (Pesudo 80´); Sol, Roberto, Martínez, Antón, Claramunt, 
             Fuertes (Poli 69´), Pellicer, Jara, Paquito, Sergio.     
Sevilla FC:  Rodri; Isabelo, Costas, Hita, Santos (Toñanes 14´)(Morón 60´), 
             Pazos, Lora, Antonio, Acosta, Eloy, Berruezo.

1971

Participants:   
SK Rapid Wien (Austria)
Málaga CF (Spain)
RC Celta de Vigo (Spain)
Dinamo Bucuresti (Romania)
Semifinals [Aug 6,7]
Málaga CF 	2-2 SK Rapìd Wien      [Rapid on pen]
  [1-0 Vilanova 38´, 1-1 Bjrregaard 40´, 1-2 Lorenzn 80´, 
   2-2 Viberti 90´]. 
Málaga CF:    Deusto; Montero, Arias, Monreal; Viberti, Martínez; Álvarez, 
              Vilanova, Roldán (Mori 73´), Migueli (Benítez 22´), Pons.
Rapid Wien:   Antrich; Jgodic, Hof, Foch (Seffel 22´); Ullman, Walzer; 
              Bjrrenaard, Ey, Loren, Flogel, Gallos.
Celta de Vigo	3-0 Dinamo Bucuresti 
  [1-0 Jiménez 44´, 2-0 Jiménez 52´, 3-0 Doblas 61´].
RC Celta:     López; Navarro, Hidalgo, Manolo, Rivas, Robles, Lezcano, Juan,   
              Rodilla (Doblas 58´), Rivera, Jiménez.
D. Bucuresti: Constantinescu; Cheran, Nunveiller III, Deleanu, Toenescu, Satmareanu,
              Lucescu, Dumitrache, Nunveiller VI, Dinu, Dimitrescu.

Third place match [Aug 8]
Málaga CF	4-3 Dinamo Bucuresti  
  [1-0 Roldán 15´, 2-0 Vilanova 23´, 2-1 Lucescu 35´, 2-2 Lucescu 38´,
   2-3 Lucescu (p) 43´, 3-3 Viberti 48´, 4-3 Varela 88´].
Málaga CF:    Goicoechea; Macías, Martín, Monreal, Viberti, Benítez, Álvarez,
              Vilanova (Varela), Roldán (Mori), Migueli, Pons.
D. Bucuresti: Cavai (Constantinescu); Dobrau, Nunveiller III, Cheran, Gabrile, Satmareanu (Estunescu), 
              Salceanu (Dumitrescu), Mustacea (Dumitrache), Popescu, Tinu, Lucescu.       

Final [Aug 8]
SK Rapid Wien	1-0 RC Celta de Vigo   [aet]
  [1-0 Lorenz 95´].
Rapid Wien:   Antrich; Jacodio, Hof, Fock; Ullman (Schefell 23´), Walzer; 
              Berregegaerc, Ey, Loren, Flogel (Katsner 45´), Gallos.
RC Celta:     López; Pedrito, Ribas, Hidalgo; Manolo (Almagro 72´), Robles; 
              Lezcano, Juan, Rodilla, Rivera, Jiménez.  

1972

Participants:   
FK Sarajevo (Yugoslavia)
Málaga CF (Spain)
Dukla Praha (Czechoslovakia)
Granada CF (Spain)
 
Semifinals [Aug 4,5]
FK Sarajevo	2-1 Málaga CF    
  [1-0 Piric 22´, 1-1 Vilanova 50´, 2-1 Petrovic 78´]
FK Sarajevo:  Muftic; Tesan, Muzurovic, Slivo, Lubura, Resevic, Saranm,	
              Piric, Musemic, Ceric, Simic (Petrociv).
Málaga CF:    Deusto; Montero, Monreal, Martínez, Macías, Migueli, Álvarez,
              Vilanova, Bustillo (Búa 65´), Galindo (Benítez 45´), Roldán.	
Dukla Praha	1-1 Granada CF   	[Dukla on pen]
  [1-0 Nehoda 65´, 1-1 Echecopar 80´].
Dukla Praha:  Viktor; Samek, Nivak, Bendl; Dporak Geleti (Smidkln 62´); 
              Slany, Moder, Psurny, Herda, Nehoda.
Granada CF:   Izcoa; Martos, Susi (Aguilar 70´), Falito, Castellanos, Fernández, 
              Santos (Chirri 70´), Porta, Dueñas, Echecopar, Vicente.

Third place match [Aug 6]
Granada CF	3-1 Málaga CF  
  [1-0 Echecopar 15´, 2-0 Porta 20´, 3-0 Vicente 35´, 
   3-1 Migueli 85´].
Granada CF:   Izcoa; Martos, Aguilera, Falito, Santos, Fernández, Chirri, Porta, 
              Dueñas, Erhecopar (Santos), Vicente.
Málaga CF:    Goicoechea (Desusto 45´); Montero (Galindo 45´), Irles, Macías, Arias 
              (Benítez 45´), Martínez, Álvarez, Vilanova, Bustillo, Migueli, Roldan.

Final [Aug 6]
Dukla Praha	1-1 FK Sarajevo  	[Dukla on pen]
  [1-0 Herba 30´, 1-1 Siric 40´].
Dukla Praha:  Vitkor; Samek, Novak, Bendl, Dvorak, Formen, 
              Siany, Moder, Dyba, Vsllrney, Herba.
FK Sarajevo:  Miiftlc; Tesan, Muzurovic, Sljivo, Lubunr, Rasevic, 
              Sarán, Piric, Petkvia, Dupovac, Simic.

1973

Participants:   
Real Betis (Spain)
SG Eintracht Frankfurt (Germany)
Málaga CF (Spain)
Os Belenenses (Portugal)

Semifinals [Aug 3,4]
Málaga CF	1-2 CF Os Belenenses    [Betis on pen]
  [0-1 Carlos 10´, 1-1 Álvarez 27´, 1-2 Godinho 77´].
Málaga CF:   Goicoechea; Montero, Macías, Monreal; Viberti (Requejo 64´), Martínez;
             Álvarez (Orozco 84´), Galindo, Bustillo, Migueli, Bua (Perrone 58´). 
Belenenses:  Mourinho; Murca, Calado, Fleitas; Pietra, Quaresma;
             Ñito, Ernesto, Carlos, Codinho, Ramalho (Cardoso 78´). 
Real Betis	0-0 Eintracht Frankfurt  [Betis on pen]
  [-].
Real Betis:  Esnaola; Bizcocho, Biosca, Telechia; Sabaté, Jenaro (Orife 55´); 
             Del Pozo, Olmedo, Nebot (Aramburu 76´), Rogelio, Benítez.
Eintracht:   Wienhold; Heichel, Kiemann, Trinklein; Andree (Kalb 45´), 
             Holzenbein; Kerbel, Weidle, Grabowski, Müller, Rohrbach.

Third place match [Aug 5]
E. Frankfurt	2-0 Málaga CF   
  [1-0 Rohrbach 2´, 2-0 Holzenbein 78´]
Eintracht :  Kuriter; Fichel, Kliemann, Trinklein, Andree, Holzenbein, 
             Kraus, Widle, Nickel, Kalo, Rohrbach.
Málaga CF:   Goicoechea; Aráez, Monreal, Parra, Macías, Viberti (Vilanova), 
             Bustillo (Migueli), Galindo, Orozco, Requejo, Búa.	

Final [Aug 5]
Real Betis	1-1 Os Belenenses        [aet; Betis on pen]
  [1-0 Aramburu 110´, 1-1 Godinho 115´].
Real Betis:  Esnaola, Bizcocho, Telechía, Biosca, Sabaté, Mellado, Del Pozo, 
             Olmedo, Nebot (Orife), Rogelio (Aramburu), Benítez.
Belenenses:  Mouriho; Murca, Calado, Freitas, Pietra, Quaresma, Quinito, Ernesto 
             (Pincho), Luis Carlos, Godinho, Ramache (Cardoso).

1974

Participants:   
Hajduk Split (Yugoslavia)
Valencia FC (Spain)
Unión Española de Chile (Chile)
Real Betis Balompié (Spain)

Semifinals [Aug 2,3]
Hajduk Split	1-0 Valencia FC 
  [1-0 Surjac 15´].
Hajduk Split: Meskovic; Doni, Rosizic (Mijac 70´), Lukerki, Buhan; Muzinic, 
              Oblack, Jercovic; Bolzut, Surjac, Zungil.
Valencia CF:  Balaguer; Sol, Barrachina, J. Martínez, Cerveró; Tirapu, Claramunt, 
              Planelles (lico 73´), Sergio (Keita 57´), Quino (Escolá 67´), Jara.        	        
Real Betis	1-0 Unión Española   
  [1-0 Anzarda 77´].
Real Betis:   Esnapla; Bizcocho, Iglesias (Verga 45´), Cobos: Sabaté, Biosca; Benitez, 
              López, Rogelio (Mamelli 62´), Alabanda, Anzarda (Aramburu 82´).
U. Española:  Eloch; Arendaño, Maldonado, Soto; Arias, Lasheras, Gaete, 
              Catafau (Trujillo 66´), Ahumada, Palacio, Houseman.

Third place match [Aug 4]
Valencia FC	4-1 Unión Española Chile
  [1-0 Quni 15´, 2-0 Sergio 55´, 3-0 Quino 65´, 3-1 gaete (p) 72´, 
   4-1 Escolá 84´]
Valencia FC:   Balaguer; Sol (Martín Villa), Barrachina, Martínez, Antón (Claramunt II), Claramunt I, 
               Víctor (Sergio), Tirapú, Quino, Cerveró, Escola.	
U. Española:   Quinocho (Vallejo), Aventano, Maldonado, Soto, Hoffnan, Las Heras, 
               Cáete, Catafau (Acevedo), Ahumada, Trujillo, Miranda.

Final [Aug 4]
Hajduk Split	2-1 Real Betis Balompié
  [1-0 Jerkovic 13´, 1-1 Anzarda 47´, 2-1 Zungull 88´]
Hajduk Split:  Meskovic; Doni, Rozic, Salov, Loketin, Buljan, Zungull, Muzinic (Mijanc), 
               Oblak (Smolcic), Jerkovic, Surjak.
Real Betis:    Esnaola, Cardeñosa, Cobo, Sabaté, Alabancia [Cuiñas], López, 
               Benítez, Varga, Rogelio, Biosca, Anzarda (Mameli).

1975

Participants:   
RCD Espanyol Barcelona (Spain)
Hajduk Split (Yugoslavia)
Steaua Bucuresti (Romania)
Sevilla FC (Spain)
 
Semifinals [Aug 1,2]
RCD Espanyol	1-1 Hajduk Split      [Español on pen]
  [0-1 Zungul 39´, 1-1 Caszely (p) 89´].
RCD Espanyol:  Borja; Ramos, Verdugo, Fernández, Amado (Da Silva), Ferrer, Ortiz Aquino,
               Cuesta (José Manuel), Solsona, Amiano (José María), Osorio, Caszely.
Hajduk Split:  Katacinic, Dzonic, Rozio, Peruzovic, Luketin, Buhan, Zungcl, Balevski, 
               Jovanic, Jerkovic, Surjak.
Steaua B.	1-0 Sevilla FC   
  [1-0 Raducanu 75´].
S. Bucuresti:  Moraru; Anghelini, Yigu, Zahin, Honhon, Sames, Stroe (Raducanu),
               Botez, Lordanescu (Nastase), Dumitru, Zamfir.	
Sevilla FC:    Paco; Hita, San José, Jaén, Álvarez, Santos, Biri-Biri (Ventosa),
               Blanco, Tuda (Cantudo), Rubio (Lora), Plaza.

Third place match [Aug 4]
Sevilla FC	1-0 Hajduk Split  
  [1-0 Rubio 78´].
Sevilla FC:    Gustavo Fernández; Blanco, Álvarez, Gómez, Jaén, Santos (Rivas II 61´), 
               Lora, Ventosa (Plaza 17´), Cantudo (Duda 45´), Rúbio, García.   
Hajduk Split:  Simonic; Dzonic, Boljat, Peruzovic, Mijac, Buhan, Zungul (Valevski 30´), 
               Tordevic (Luketin 45´), Jovanic, Jerkovic, Suriak.          

Final [Aug 4]
RCD Espanyol 	2-0 Steaua Bucuresti 
  [1-0 Solsona 35´, 2-0 Cuesta 69´].
RCD Espanyol:  Borja; Ramos, Ortiz, Verdugo, Ferrer, Fernández Amado, M. Cuesta 
               (José Manuel 83´) Solsona, Amiano, Osorio, Caszely (José María 30´). 
S. Bucuresti:  Moraru; Angelini, Vigu, Zahiv, Jonjon, Sames, Raducanov, 
               Botex (Nastase 45´), Iordanescu, Dumitru, Zamfir.	

1976

Participants:   
Valencia FC (Spain)
FC Amsterdam (Netherlands)
Málaga CF (Spain)
Dinamo Tbilisi (Georgia)

Semifinals [Aug 6,7]
Valencia FC	4-0 FC Amsterdam     
  [1-0 Diarte (p) 40´, 2-0 Ré 45´, 3-0 Rep 57´, 
   4-0 saura 75´].
Valencia CF:  Balaguar; Carrete, Castellanos, Cerveró; Jesús Martínez, 
              Tirapu; Rep, Saura, Diarte, Juan Carlos, Keita. 
FC Amsterdam: Jonbloed; Delewi, Swerissen, V. Veangdaal; Bianchi, Van de Merkt; 
              Wetzel, Petersen, Sieeman, Dejony, Otto.  	
Málaga CF	0-0 Dinamo Tbilisi    	[Málaga on pen]
  [-]
Málaga CF:    Corral; Aráez, Laguna, Uriarte (Vilanova); Macías, Requejo; 
              Quevedo, Migueli (García), Castronovo, Bustillom Esteban.
D. Tiblissi:  Soaula; Dsodsvashvili, Chelldze, Jinchakasvlli; Jisanisvili (Gutsaev), Chevadze; 
              Machaidse I, Koidse, Daraselia (Kopalevskiv), Kipiani, Machaidse II.

Third place match [Aug 8]
Dinamo Tbilisi	6-1 FC Amsterdam 
  [1-0 Chelebadze 1´, 1-1 Petersen 20´, 2-1 Dazazelia 35´,  
   3-1 Machaidze 39´, 4-1 Kipiani 41´, 5-1 Darazalia 49´, 
   6-1 Chevadze 83´].   	
D. Tiblissi:  Goguia; Dsodsuashvili, Chelidze, Jinchakashvili, Jisanishvili; 
              Chivadze, Machaidze; Koridze, Chelebadze, Kipiani (Machaidse), Dazazelia.
FC Amsterdam: Jongb (Wieman); Swerissen, Veemendha (Swart), Bianchi; 
              Merke, Wetzel; Petersen, Sieeman, De Jong, Ohg (Hassers).

Final [Aug 8]
Málaga CF	0-0 Valencia FC         [Málaga on pen]
  [-]
Málaga CF:   Corral, Aráez, Macías, Vilanova, Laguna (Migueli); Requejo, 
             García; Bustillo, Quevedo (Aicart), Castronovo (Cervera), Esteban.
Valencia CF: Balaguer, Carrete, Jesús Martínez, Castellanos; Domingo, Saura; 
             Tirapu, Juan Carlos, Rep (Cordero), Diarte, Faubel (Teca).

1977

Participants:   
UD Salamanca (Spain)
Club Nacional de Montevideo (Uruguay)
Stoke City FC (England)
Cádiz CF (Spain)

Semifinals [Aug 5,6]
UD Salamanca	2-0 Stoke City FC   
  [1-0 Abez 50´, 2-0 Tomé 25´].
UD Salamanca: D´Alessandro; Pedraza, Rezza, Corominas, López, (Enrique), Albadalejo, 
              Alves, Juanito, Amiano (Ángel), Tomé, Abez (Álex). 	
Stoke City:   Shilton; Bodd, Bowers, Mahoney, Smicht, Boors, Conroy,
              Richardson, Gregory, Salmons (Waddington), Crooks (Goodmin).
Club Nacional	1-1 Cádiz CF            [Nacional on pen]
  [1-0 Ocampo 22´, 1-1 Miguel Ángel (p) 31´].

Third place match [Aug 7]
Stoke City	2-1 Cádiz CF  
  [1-0 Goodwin 50´, 1-1 Ortega 67´, 2-1 Gregory 80´].  
Stoke City:   Shilton; Lumsdun, Bowers, Mahoney (Gadington 45´); Dodd, Bloor (Smith 45´); 
              Goodwin, Richardson, Gregory, Salmons, Croks (Conroy 45´).  
Cádiz CF:     Bocoya; Cenitagoya, Rosado (Quino 45´), Ortega; Román, Pedrito; Escobar, 
              José Antonio,  Weis, Ibáñez (Miguel Ángel 45´), Mané (Lobato 45´). 

Final [Aug 7]
UD Salamanca	4-2 Club Nacional   
  [0-1 Mamelli 1´, 1-1 Tomé 50´, 2-1 Báez 60´, 
   3-1 Juanito (p) 68´, 4-1 Ameijenda 71´, 4-2 Carrasco 78´].
UD Salamanca: D´Alessandro; Pedraza, Rezza (Enrique 57´), Corominas; Joaquín (Amiano 31´), 
              Albadalejo; Alves (Ameijenda 73´) , Juanito, Ángel, Tomé, Báez.
C. Nacional:  Rodríguez; De los Santos, Taborda, Vita; Mamelli (Jiménez 42´), Piazza; 
              Carrasco, Moller, MOntero Castillo, Caillaba (Dedeus 70´), Ocampos.

1978

Participants:   
Sporting Gijón (Spain)
ŠK Slovan Bratislava (Czechoslovakia)
Real Zaragoza (Spain)
Birmingham City FC (England)

Semifinals [Aug 4,5]
Sporting Gijón	3-2 ŠK Slovan Bratislava 
  [1-0 Redondo 60´, 2-0 Doria (p) 75´, 2-1 Nobotni 80´, 
   3-1 Ferrero 85´, 3-2 Pekarin 87´].
Sp. Gijón:    Castro; Redondo, González, Doria, Rezza, Uría, Morán, Joaquín,
              (Urbano), Abad (Mesa), David (Ciriaco), Ferrero.
ŠK Slovan:    Matura; Elefant, (Hilk), Pekarin, Sekil, Gogh, Bojkovski, 
              Masti, Svehlik, Varadint, Nobotni, Takan (Kristof)
Birmingham City	1-0 Real Zaragoza    
  [1-0 Ainscow 19´].
Birmingham:   Freeman; Calderwood, Proadhurts, Toes; Emmanuel, Borowclough; 
              Fillon, Ainscow, Bertschin, Fox, Given.
R. Zaragoza:  Nieves; India, Oñaederra, Camus (Pérez Aguerri 45´), Antic; Victor, García Castany 
              (Mendieta 45´); Alonso (Benedé 75´), Arnorrurtu, Arrúa, Barrachina.

Third place Match [Aug 5]
ŠK Slovan	5-4 Real Zaragoza   
  [1-0 Vovotoy 5´, 1-1 Alonso 25´, 2-1 Vovotoy 28´, 
   3-1 Mosuis 35´, 4-1 Musuis 40´´, 5-1 Vovotoy 42´,
   ´5-2 Alonso 65´, 5-3 Antic (p) 70´, 5-4 Alonso 83´].
ŠK Slovan:    Hros; Kristof, Dekavik, Cernil, Bogh; Bojkowsky, 
              Mosuis, Suchok, Vavadin, Vovotoy, Varga.
R. Zaragoza:  Nieves; Benedé, India, Oñaederra, Antic; Barrachina, Alonso, 
              García Castany, Amorrortu, Arrúa (Mendieta), Víctor (Salvatierra).	

Final [Aug 5]
Birmingham City	2-1 Sporting Gijón     
  [1-0 Fox 53´, 1-1 Doria (p) 67´, 2-1 Ballowcons].
Birmingham:  Freeman; Calderwood, Proadllurts, Emmanuel, Borowclugh; 
             Billon, Ainscow, Fox; Bertshin, Barlow, Balowcons.
Sp. Gijón:   Castro; Redondo, Doria, Rezza, González (Urbano); Uría, 
             Joaquín, David (Ciriaco); Morán, Abel (Mesa), Ferrero.

1979

Participants:   
Select Olympic Hungary
Club Monterrey (México)
UD Almeria (Spain)
Málaga CF (Spain)

Semifinals [Aug 3,4]
S. Ol. Hungary	3-1 Málaga CF  
  [1-0 Fekete 13´, 2-0 Weimper 32´, 3-0 Tatar 44´,
   3-1 Nieto 65´]. 
Hungary:    Toth; Szanto, Dunai (Zalamon); Kutusi, Pasztor, Hab; Borostian, 
            Tatar (Oblah), Kiss, Weimper, Fekete.
Málaga CF:  Corral; Aráez (Aido), Macías, Filgueira (Salcedo); Cantaruti, Nacho; 
            Collantés (Migueli), Martín, Nieto, Orozco y Santi.	
Club Monterrey	4-3 UD Almeria  
  [1-0 Ciordia 21´, 1-1 Garay (p) 23´, 2-1 Sánchez 30´,
   2-2 Rolón 35´, 2-3 Serrán 41´, 3-3 Mendoza 59´,
   4-3 Mendoza 79´].     
Monterrey:  Cortés; Plata, R. Cisneros, Gómez, Gutiérrez; Sánchez, Ciordia;
            Cartaccio, Mendoza (Trevinho), E. Cisneros (Sanata), Loya (Alfaro). 
UD Almeria: César; Paniagua, Maxi, Garay; Penero, Gordguevish; Rojas, 
            Corral (Andújar), Rolón, Vila, Serrán (Abarca).

Third place match [Aug 5]
Málaga CF	0-0 UD Almeria           [Málaga on pen]
  [-].
Málaga CF:  Corral; Azáe, Macías, Salcedo, Cantarutti, Nacho (Aldo), Collantes, 
            Martín {Javi), Nieto, Orozco (Juan Carlos), Santi.
UD Almeria: César; Paniagua, Dgordgevic, Garay, Piñero, Oscar, Rolón, Corral (Andújar), 
            Rojas(Abarca), Vilá, Serrán.

Final [Aug 5]
S. Ol. Hungary	2-0 Club Monterrey   
  [1-0 Woimper 23´, 2-0 Fekete 57´].
Hungary:     Szücs; Szanto, Dunai, Kutasi, Pasztor (Qlan) Rab, Borostyan, Tatar, 
             Kiss (Fulop), Woinpor, Fekete.
Monterrey:   Ledesma; Plata, R. Cisneros, Gómez, Gutiérrez, Sánchez, Isiordia, 
             Cardaccio (Vidal), Mendoza (Alfaro), E. Cisneros (Sanate), Loya.

1980

Participants:   
Algeciras CF (Spain)
Real Balompédica Linense (Spain)
KAC Kenitra (Morocco)
Lusitano de Évora (Portugal)

Semifinals [Aug 23,24]
Algeciras CF	0-0 Lusitano     [Algeciras on pen.]
  [-].
Algeciras:   Goyo; Valencia, Trasante, Maraver, Asía; Pastor, Ventura, Heredia; 
             Carracedo, Villalba, Galleguito. (+Calabuíg, Bartoli, Gallego).
Luistano:    Fígueredo; Leonel, Pío, Zambujo, Cunha; Ze Chico, Lopes, 
             Mosca; Zorrinho, Avelar, Nedo. (+ Silva, Santos, Gaspar).
RB Linense	x-x KAC Kenitra

Third place match [Aug 25]
Lusitano	3-2 Kenitra

Final [Aug 25]
Algeciras CF	1-0 Real Balompédica Linense 
  [1-0 Bartolí 105´].		
Algeciras:   Gómez, Valencia, Trassante, Malavert, José Antonio Asián, Pastor, Ventura 
             (Calabuig 45´), Heredia (Bartolí), Carracedo, Villalba, Galleguito
RB Linense:  Tinajero, García, Bautista, Aparicio, Lorenzo, Iñaki, Joaquín, 
             Noly, Juani (Rafa 79´), Vera, Quirós (Charlo 89´). 

1981

Participants:   
Real Madrid CF (Spain)
Leeds United AFC (England)
Sporting de Gijón (Spain)
SK Partizan Beograd (Yugoslavia)  
       
Semifinals [Aug 7,8]
Real Madrid	3-2 SK Partizan      	
 [0-1 Vukotic 21´, 1-1 Santillana 29´, 2-1 Isidro 49´, 2-2 Delmas 50´,
  3-2 Stielike 87´].
Real Madrid:	Miguel Ángel; San José (Ángel 70´), Camacho, Stielike, Benito (Carcelén 45´); 
                García Cortés, García Navajas, Isidro, Del Bosque; Santillana (Juanito 45´), Pineda. 
FK Partizan:	Stongic; Lingarsql, Lidic (Kuznarski 69´), Stokovic, Rogevic (Radovic 62´), 
                Kalikanin, Vukotic, Simagic, Delmas, Zikovic, Vargas.
Leeds United	3-2 Sporting de Gijón  	
 [1-0 Graham 25´, 0-2 Flyn, 1-2 Campuzano 60´, 1-3 Parlani 75´,
  2-3 campuzano (p) 85´].
Leeds United:   Lukic; Greenhg (Fitm), Graigh, Flyn, Hard, Cherry, Mird, Harris, 
                Parlani, Gray, Graham.
Sp. Gijon:      Rivero; Redondo, Cundi (Pereda), Jiménez, Maceda, Uría, 
                Pedro (Urrechu), Joaquín (Andrés), Mesa, Ciriaco, Campuzano.

Third place match [Aug 9]
SK Partizan	3-2 Sporting de Gijón   
  [1-0 Zikovic 31´, 1-1 Andrés 40´, 1-2 Pedro 62´,
   12-2 Stokovic (p) 70´, 3-2 Zikovic 74´].
SK Partizan:    Ivansevic; Lingarsqui, Dadovic, Lidic, Stokovic; Kalikanin, Delmas, Rogevic 
                (Bermesovic 60´), Zikovic; Tinsonovic (Randanovic 74´), Vargas.
Sp. Gijón:      Claudio; Pereda (Vallina 32´), Maceda (Doria 45´), Jiménez, Cundi; 
                Joaquín, Mesa, David; Andrés, Urrechu, Campuzano (Pedro 45´).	

Final [Aug 9]
Real Madrid	3-0 Leeds United AFC    	
 [1-0 Isidro 25´, 2-0 Santillana 26´, 3-0 Cunningham 76´].
Real Madrid:    Miguel Ángel; San José (Ito 70´), García Navajas, Benito (Ángel 60´), García Cortés; 
                Stielike, Camacho, Del Bosque; Isidro, Santillana (Juanito 45´), Cunningham. 
Leeds United:   Lukic; Hird, Hart, Cherry, F. Gray; Flynn, Connor (Stevenson 45´), 
                E. Gray; Harris, Parlane, Graham.

1982

Participants:   
Vojvodina Novi Sad (Yugoslavia)
Real Madrid CF (Spain)
Nottingham Forest (England)
Athletic Club de Bilbao (Spain)

Semifinals [Aug 6,7]
Real Madrid	2-1 Vojvodina NS            
 [1-0 Stielike 60´, 1-1 Tintar 85´, 2-1 Santillana 87´].
Real Madrid:	Agustín; San José, Camacho, Gallego, Bonet, Del Bosque, Ito, Metgod, 
		Santillana, Stielike, García Hernández (Ángel 45´).
Vojvodina:	Ciric; Mokus, Mesaros (Tintar 45´), Zovro, Bekvalac, Grubor, Micovic, Dic, 
		Medic (Durovic 45´), Rac (Naravadic 45´), Pejovic.
Ath. Bilbao	3-1 Nottingham Forest 
  [1-0 Liceranzu 2´, 2-0 Dani 21´, 3-0 Sarabia 45´, 
   3-1 Proctor (p) 90´].
Ath. Bilbao:    Zubizarreta; Urquiaga, Liceranzu, Goicoechea, Núñez; De Andrés (Uturbi), 
                Gallego, Sola (De la Fuente); Dani, Sarabia (Noriega), Argote.
Nott. Forest:   Sutton; Gunn, Bowyer, Proktor, Faircloush; Todo, Fashann, Wallace 
                (Dovenport); Robertson, Gray (Hodge), Waish (Wigley).

Third place match [Aug 8]
Vojvodina NS	2-1 Nottingham Forest  
  [1-0 Pejovic 3´, 2-0 Grubor 37´, 2-1 Wallace 72´].   
Vojvodina NS:   Ciric; Mokus (Naranovic 80´), Mesaros, Zovko, Bekvalac; Grubor, 
                Micovic, Ilic (Medic 56´); Pejovic (Sanmardzija 80´), Durovic, Rac.
Nottingham:     Sutton; Gunn, Bowyer, Proctor, Ass; Todd (Fairclogh 45´), 
                Wigley, Wallace; Davenport, Gray (Walsh 74´), Hodge. 

Final [Aug 8]
Real Madrid	2-0 Athletic Club de Bilbao        
 [1-0 Santillana 65´, 2-0 Stielike 80´].
Real Madrid:   Agustín; Juan José, Gallego, Bonet, Camacho, Metgod; Del Bosque, Stielike 
               (Fraile 89´), García Hernández (Pineda 64´); Ito, Santillana (Ángel 75´). 
Ath. Bilbao:   Zubizarreta; Tirapu, De la Fuente, Liesranzu (Urquiaga 78´), Bolaños, De Andrés, 
               Rastrojo (Solé 56´), Urtubi, Salinas (Sarabia 60’), Noriega, Argote.

1983

Participants:   
Club Atlético Madrid (Spain)
Liverpool FC (England)
Cádiz CF (Spain)
Dinamo Bucuresti (Romania)
 
Semifinals [Aug 12,13]
At. Madrid	2-1 Liverpool FC    
  [1-0 Hugo Sánchez 29´, 2-0 Hugo Sánchez 51´, 2-1 Hodgson 75´].
At. Madrid:   Mejías; Marcelino, Arteche, Balbino, Quique; Votava (Mínguez 45´), 
              Julio Prieto, Landáburu (Rubio 65´), Marina; Pedraza (Cabrera 71´), Hugo Sánchez.
Liverpool FC: Grobelaar; neal, Thompson, Hansen, Kennedy; Lee, Lawrenson, 
              Nickols (Hodgson 55´), Souness; Dalglish, Robinson.
Cádiz CF	2-1 Dinamo Bucuresti  
  [1-0 Mágico González (p), 2-0 Mejias II 85´, 2-1 Jamanelli 85´].
Cádiz CF:     Claudio; Chano, Amarillo, Manolito, Vojinovic; Dos Santos, 
              Dieguito (López ), Escobar; Vilches (Mejías II), Mejías I, «Mágico» González. 
D. Bucuresti: Moraru; Margineu, Stanescu, Jon Morin, Nicolae; Andone, 
              Neuteanu (Radu), Mutescu, Draonza; Custof, Jamanelli.     	

Third place match [Aug 14]
Liverpool FC	3-2 Dinamo Bucuresti  
  [1-0 Robinson 23´, l-l Custeau 35´ 2-1 Robinson 40´, 
   2-2 Marau 70´, 3-2 Dalglish 88´].
Liverpool FC: Grobbelar; Neal (Modason), Kennedy, Lawrensson, Thornpson; 
              Jansen, Lee, Nichols; Dalglish, Robinson, Souness.
D. Bucuresti: Moratu; Retmic, Stanescu, Andoni, Mobila; J. Marau, 
              Nemteanu, Multescu; Dragnea, Custeau, Jamanelli.

Final [Aug 14]
Atlético Madrid	4-3 Cádiz CF   
  [1-0 Hugo Sánchez 2´, 1-1 Escobar 8´, 1-2 González 18´, 
   1-3 López 27´, 2-3 Arteche 55´, 3-3 Quique 83´, 
   4-3 Julio Prieto 85´].   
At. Madrid:   Pereira (Mejías 72´); Marcelino, Arteche, Quique, Balbino; Julio Prieto, 
              Pedraza, Marina, Hugo Sánchez, Landáburu (Rubio 45´), Mínguez (Manolo 89´).
Cádiz CF:     Claudio; Chano, Vojinovic, Amarillo (Padilla 86´), Manolito; Dos Santos, 
              Mejías II, Escobar, López (Vilches 80´); Mejías I, González.	

1985

Participants:   
FC Barcelona (Spain)
FC Boavista (Portugal)
Cádiz CF (Spain)
Atletico Mineiro (Brazil)

Semifinals [Aug 14,15]
FC Barcelona	3-1 FC Boavista   
  [1-0 Marcos 7´, 2-0 Alexanco 17´, 2-1 Walker 33´, 
   3-1 Amarilla 87´].
FC Barcelona:  Amador; Gerardo, Moratalla, Alexanco, Manolo, Víctor, Calderé, Rojo 
               (Urbano 78´), Marcos, Carrasco (Clos 78´), Archibald (Amarilla 78´).   
FC Boavista:   Alfredo; Queiro, Frederico, Caetano, Agatao, Adao, Quinito (Tonanha 26´), 
               Walker, Filipovic (Rafael 60´), Rebeiro (Coelho 40´), Casaca.	
Cádiz CF	2-3 Atlético Mineiro 
  [1-0 Mejias I 19´, 1-1 Everton 28´, 2-1 Pintinho 30´, 
   2-2 Isidoro 41´, 2-3 Everton 56´].    	
Cádiz CF:      Paco; Sanchez, Padilla, Arreitu, Benito; Pintinho, 
               Mejias II, Hurtado, Mejías I, Escobar, Amarillo.
At. Mineiro:   Pereira; Elzo, Oliveira, Luizinho, Joao Luiz; Heleno (Nelinho 67´), 
               Isidoro Everton, Sergio Araujo, Vitor Capucho (Valença  72´), Edivaldo.

Third place match [Aug 16]
Cádiz CF	1-1 FC Boavista           [Cádiz CF on pen]
  [0-1 Casaca 40´, 1-1 Mejías I (p) 85´].
Cádiz CF:      Jaro; Sánchez, Bolaños, José Manuel, Generelo; Benito, Escobar, Pintinho 
              (Mejías I 45´); Villa, Hurtado (Francis II 56´), Francis (Mejías II 45´).
FC Boavista:   Paulinho; Queiro (Antonio Manuel 45´), Frederico, Baray, Quinito; Adao, 
               Pires (Almeida 58´), Bonanha, Walker, Filipovic (Rafael 45´), Casaca.

Final [Aug 16]
FC Barcelona	3-1 Atletico Mineiro  
  [1-0 Archibald 9´, 2-0 Archibald 40´, 3-0 Archibald 46´, 
   3-1 Everton 85´].
FC Barcelona:  Urruticoechea; Gerardó, Migueli (Moratalla 57´), Alesanco, Manolo, Víctor, 
               Calderé (Pedraza 74´), Rojo, Marcos (Esteban 67), Clos´, Archibal.
At. Mineiro:   Pereira; Nelinho, Oliveira, Luisinho, Joao Luiz (Valenca 82´), Elzo, Isidoro, 
               Everton, Sergio Araujo, Vito Capucho (Alysson 49´), Edivaldo.	

1986

Participants:   
Real Madrid CF (Spain)
Fluminense FC (Brazil)
Club Nacional Montevideo (Uruguay)
Sporting Gijón (Spain)

Semifinals [Aug 1,2]
Real Madrid	2-1 Club Nacional       	
 [1-0 Valdano 48´, 2-0 Hugo Sánchez 55´, 2-1 Silvera].
Real Madrid: Buyo; Chendo, Camacho, Gallego, Mino; Solana, Míchel, Martín Vázquez, 
             Valdano (Juanito 75´); Butragueño, Hugo Sánchez.  
Nacional:    Velischco; Barrios, Aguiar, Cardaccio, Villazan; Carrasco, Ostolaza 
            (Romerito 72´), Pinto, Saavedra; Silva (Silvero 52´), Cabrera.
Fluminense FC	1-1 Sporting Gijón  	[Fluminense on pen]
  [0-1 Cundi 4´, 1-1 Ricardo (p)74´].
Sp. Gijón:   Ablanedo II; Espinosa, Cundi, Ablanedo I, Jiménez; Esteban, Eloy, 
             Joaquín; Quini (Flores 51´), Jaime (Marcelino 76´), Zurdi.   
Fluminense:  Paulo Víctor; Ricardo, Vica, Leomil, Martín; Eduardo, Romerito,
             Edson (paulinho 65´), Washington, René (gallo 65´), Tato.  

Third place match [Aug 3]
Club Nacional	1-0 Sporting de Gijón  
  [1-0  Cabrera 45´].
Nacional:    Belincho; Barrios, Villasanz, Aguiar, Cardaccio; Pintos, Silvera,
             Carrasco (Lancieri 63´), Ostolaza; Savedra (lemos 63´), Cabrera (Añón 77´).
Sp. Gijón:   Ablanedo II (Pedro 83´); tati, Cundi (Emilio 57´), Ablanedo I; Jiménez,
             Esteban (Juanma 86´), Villa (Eloy 57´), Joaquín, Flores; Jaime (Zurdi 57´),
             Marcelino.

Final [Aug 3]
Real Madrid	2-0 Fluminense FC     	
 [1-0 Hugo Sánchez 89´, 2-0 Michel 90´].
Real Madrid:  Agustín; Chendo, Camacho, Gallego, Mino; Solana (Santillana 70´), 
              Martín Vázquez, Míchel, Valdano; Butragueño, Hugo Sánchez. 
Fluminense:   Paolo Vitor; Leomir, Vica, Ricardo, Renato; René (Gallo 45´), 
              Jandir, Edson, Tato (Paulino 45´), Romerito; Washington.

1987   Trofeo Balompédicva Linense

Participants:   
RCD Mallorca (Spain)
Spartak Moskva (Rusia)
Real Balompédica Linense (Spain)
                
[Aug 7]
RB Linense	0-1 RCD Mallorca
  [0-1 Higuera 56´].
RB Linense:   Domingo; Salvador, Panadero, Aparicio (Umbría 78´), Garay; Arias (Acris 85´), 
              Braojos (Lito 45´), García; Torremocha, Márquez (Ruiz 45´), Arregui.
RCD Mallorca: Belza; Izquierdo (Chano 57´), Amer, García Jiménez, Paco Bonet; Bernal (Luis García 45´), 
              Higuera, Crespí (Nadal 45´), Magdaleno (Hassan 45´); Pepe Bonet (Orejuela 45´), Trobiani.		 

[Aug 8]
RCD Mallorca	0-2 Spartak Moskva    
 [0-1 Schumarov, 0-2 Pasulko].
RCD Mallorca: Zaki; Chano, Lema (Izquierdo 45´), G. Jiménez (Bernal 45´), Paco Bonet, Luís García,
              Higuera (Magdaleno 60´), Nadal, Trobiani (Crespi 67´), Pepe Bonet (Amer 45´), Hassan.
Sp. Moskva:   Chezchesov; Cayunov, B. Kuznetsov, Hydyatulin, Bubnov, Mostovoi (Kapustin 75´),
              E. Kuznetsov, Pasulko, Schamarov, Cherenokov (Novikov 67´), Rodionov.
[Aug 9]
RB Linense	1-3 Spartak Moskva
  [0-1 Novikov 25´, 0-2 Radionov (p) 40´, 1-2 Manel (p) 49´,
   1-3 E. Kuznetsov 72´].
RB Linense:  Raudona; Salvador, Panadero, Aparicio, Garay; Arias, 
             Manel, Gárcía, Torremocha; Márquez, Arregui (Lito 45´).
So. Moskva:  Dasaev; Cayumov, E. Kuznetsov, Hydyatoulin, Publov (Shalimov); Mostovoi, B. Kuznetsov 
             (Kasputin 45´), Pasutko (Suslapanosov 45´), Schazov; Novikov, Rodionov.

1988 Trofeo Balompédica Linense

Participants:   
RCD Mallorca (Spain)
Real Balompédica Linense (Spain)

Final [Aug 21]
RB Linense	1-2 RCD Mallorca
  [0-1 Endika 35´, 1-1 Quinichi 85´, 1-2 Vulic 101´].
RB Linense:   Domingo, Salvador, Suárez (García 90´), Aparicio, Arias; Torremocha, Acrís 
              (Alonso 46’), Ordás, Márquez (Ruíz 79’); Martin (Quinichi 66’), Juli.
RCD Mallorca: Mallo; Sala, García Cortés (Alvaro 62’), Rivas, Albistegui, Pepe Bonet; 
               Endika, Pedraza (Vulic 75’), Manoló (Nadal 46’), Crespí, Trobiani.

1989

Participants:   
Sevilla FC (Spain)
SE Palmeiras (Brazil)
Club Atlético Madrid (Spain)
Slovan Bratislava (Slovakia)

Semifinals [Aug 5]
Sevilla FC	2-2 SE Palmeiras     	[Sevilla on pen]
  [0-1 Edson 14´, 1-1 Polster (p) 30´, 2-1 Rafa Paz 60´,
   2-2 Heraldo 89´].
Sevilla FC:   Fernando; Rafa Paz (Rafita 78´), Diego, Prieto, Martagón; Jiménez, 
              Francisco, Bengoechea, Antoñito; Polster (Pascual 78´), Ramón.
SE Palmeiras: Velloso; Edson, Toninho (Marco Antonio 45´), Dario, Junior; Dida, Mauricinho, 
              Ribamar (Paulinho 65´); Graucho, Edu, Mirandinha (Heraldo 60´).
At. Madrid	3-1 Slovan Bratislav  
  [1-0 Ferreira 11´, 2-0 Baltazar 70´, 3-0 Baltazar 72´,
   3-1 Tizen 89´].
At. Madrid:   Abel; Torrecilla, Goicoechea, Ferreira, Tomás; Marina, 
              Donato, Orejuela; Pizo Gómez, Manolo, Futre.  
ŠK Slovan:    ?.
   	
Third place match [Aug 6]
Slovan B.	4-2 SE Palmeiras   
  [0-1 Vladimir 9´,1-1 Mauricinho 11´, 2-1 Varga 37, 
   3-1 Vladislav 69´, 4-1 Chvila  73´, 4-2 Caréca 89´].
ŠK Slovan:    Fisan; Chvila, Ondrej (Stupala), Vladimir II, Juriga; Vladimir I, 
              Ladislav, Repacik; Varga (Vankovic), Jaroslav (Josef), Tizel. 
SE Palmeiras: Veloso; Epson, Toninho, Darío, Júnior, Didá, Mauricinho, 
              Ribamar (Eraldo); Gaucho, Edu (Careca), Mirandinha (Paulinho).   	

Final [Aug 6]
At. Madrid	1-0 Sevilla FC
  [1-0 Baltazar 48´].
At. Madrid:  Elduayen; Juan Carlos, Armando, Luis García, Sólozabal; Aguilera 
             (Manolo 87´), Abadía; Baltazar (Julián 63´), Marcos, Bustingorri (Parra 56´).  
Sevilla FC:  Fernando; Diego, Giménez, Mino, Martagón; Francisco (Zúñiga 45´), Pascual 
             (Rafa Paz 38´), Bengoechea; Rafita (Pozo 59´), Polster, Antoñito.

1990

Participants:   
Real Madrid CF (Spain)
SS Lazio (Italy)
Cádiz CF (Spain)
CA Peñarol Montevideo (Uruguay)
 
Semifinals [Aug 10,11]
Real Madrid	2-1 CA Peñarol   		
 [1-0 Da Silva 69´, 1-1 Hugo Sánchez (p) 79´, 2-1 Paco Llorente 90´].
Real Madrid: Buyo; Chendo, Gordillo (Losada 75´), F. Hierro, Spasic; Aragón (Milla 47´), 
	     Maqueda, Míchel, Villarroya  (P. Llorente 59´); Hugo Sánchez, Hagi, 
CA Peñarol:  Ferro; Trasante, Méndez, Domínguez, Sánchez, Paz, Silvera (Cedres 45´), Montero, 
	     Silvero, Cabrera (López 64´), Generali (Da Silva 45´).
Cádiz CF	2-3 SS Lazio 
  [0-1 Rubén Sosa, 0-2 Pin, 1-2 Oliva, 2-2 Husillos,
   2-3 Solda].
Cádiz CF:    Szendrei; Raúl, Linares, Cortijo, Carmelo; Oliva, Quevedo,
             Mejías; "Mágico" González, Barla, Husillos. (* Aragón, Poli, Marcelo).
SS Lazio:    Fiori; bergodi, Pin, Gregucci, Sergio; Solda, Sciosa, Madonna,
             Domini; Riedle, Rubén Sosa . (+ Icadi, Bertoni).       		

Third place match [Aug 12]
CA Peñarol	2-0 Cádiz CF  
  [1-0 Da Silva 85´, Paz 90´].   
CA Peñarol:  Ferro; Trasante, Méndez, Domínguez, Sánchez; Montero, Silvero,
             Da Silva, López; Cabrera (Cedrés 59´), Paz.
Cádiz CF:    Bermell; Juan José, Carmelo, Oliva, Cortijo; Quevedo, Linares, Bernardo 
             (Manolito 45´), Paco Aragón; Mejías (Romo 68´), Barla.		

Final [Aug 12]
SS Lazio	1-1 Real Madrid  CF   	[SS Lazio on pen.]
 [0-1 Riedle 99´, 1-1 Hugo Sánchez 120´].
Real Madrid: Jaro; Chendo, Tendillo, Sanchís, Gordillo (Villarroya 80´), Spasic; Hagi 
             (Paco Llorente 60´), Michel, Milla (Maqueda, 51´); Butragueño, Hugo Sánchez. 
SS Lazio:    Fiori; Bergodi, Pin (Campugnani 57´), Sergio, Gregucci; Solda, Sclosa, 
             Domini (Icardi 79´), Madonna (Nardecchia 85´); Riedle, Ruben Sosa.

1991

Participants:   
FC Barcelona  (Spain)
SE Honvéd Budapest (Hungary)

Final [Aug 16]
FC Barcelona	1-0 SE Honvéd 
  [1-0 Ferrer]
Fc Barcelona:   Zubizarreta; Nando, Alexanko (Ferrer), Amor, Serna, Cristobal, Pinilla (Goikoetxea), 
                Stoichkov, Laudrup (Koeman), Witschge, Begiristain.  	
SE Honved:      Gulyas; Csabi, Cseprequi, Kovacks, Csehi, Mazozsay (Urbany), Piok, 
                Berczy, Negreau (Halmay), Pisont, Vince.	

1992

Participants:   
Club Atlético Madrid (Spain)
CR Flamengo (Brazil)

Final [Aug 23]
At. Madrid	2-2 CR Flamengo  	[Atlético Madrid on pen.]   
  [0-1 Paolo Nunes 52´, 1-1 Luis García 61´, 2-1 Sabas 101´,
   2-2 Gaucho 119´].
At. Madrid:  Abel; Solozábal, Aguilera (Tomás 72´), Toni (Orejuela 61´), López; 
             Donato, Schuster, Alfredo (Alfaro 52´), Vizcaino; Luis García, Sabas.
CR Flamengo: Gilmar; Charles (Fabinho 70´), Reogerio, Wilson Gotardo, Junior (Marquinhos 73´); 
             Paolo Nunes (Marcelinho 68´), Uidemar, Gaucho; Julio César, Zinho, Pia.

1993

Participants:   
Valencia FC (Spain)
Sevilla FC (Spain)

Final [Aug 23]
Valencia FC	1-0 Sevilla FC     	1-0
   [1-0 Mijatovic 13´]. 
Valencia CF:  Sempere; Serer, Belodedici, Camarasa, Quique Flores, Giner, Fernando Gómez, 
              Mijatovic (Eloy 87´), Penev, Pizzi (Gálvez 72´), Arroyo. 
Sevilla FC:   Unzué; Rafa Paz (Prieto 46´), Jiménez, Cortijo, Diego, Martagón, Moya, 
              Marcos, Suker, Bango, Carvajal (Pineda 46´).

1994

Participants:   
Real Madrid CF (Spain)
PSV Eindhoven (Netherlands)

Final [Dec 15]
Real Madrid	3-0 PSV Eindhoven  	
 [1-0 Dubovsky 63´, 2-0 Zamorano 83´, 3-0 Dubovsky 90´].
Real Madrid:	Contreras; Chendo, Lasa, Nando, Milla (L. Martínez), G. Calvo (Quique), 
		M. Vázquez  (Víctor), Guti (Alvaro), Dubovsky, Alfonso, Raúl (Zamorano).
PSV:		Waterreus (Menzo); Faber, Van der Gaag (Hermans), Valckx, Van Mol (Van der Doelen), 
		Santos, Pahlplatz, Numan (Van der Leegte), Zenden, Meiser (Playfair), Ronaldo.

1995

Participants:   
FC Barcelona  (Spain)
Olympique Lyon (France)

Final [Aug 16]
FC Barcelona	3-2 Olympique Lyon  
  [1-0 Cuellar 5´, 2-0 Kodro 7´, 3-0 Óscar 52´,
   3-1 Casanova 66´, 3-2 Fouret 89´].
FC Barcelona:   Lopetegi; Celades (Abelardo), Quique Alvarez, Sergi (Ferrer), Popescu (Toni Velamazan), 
                De la Peña, Oscar, Cuellar, Hagi, Kodro (Prosinecki), Moreno (Figo).	
Olympique L.:   Olmeta; Anselmini, Casanova (Giuly -Devaux-), Moulin, Sassus, Chavrondier, 
                Deplace, Gava, Roy (Patouillard), Assadourian, Maurice (Fouret).

1997

Participants:   
Real Valladolid (Spain)
Real Betis Sevilla (Spain)

Final [Aug 18]   
Real Valladolid	1-0 Real Betis  
  [1-0 Juan Carlos (p) 72´].	
Valladolid:  César; Torres Gómez, Santamaría, Julio César (Antía 45´), Torres Gómez, Quevedo, 
             Eusebio (Soto 60´), Edu, Benjamín (Turiel 77´), Víctor, Peternac (Juan Carlos 60´).
Real Betis:  Prats; Ureña (Otero 67´), Vidakovic, Solozabal, Cañas; Márquez, Jarni, 
             Finidi (Iván 72´); Cuéllar, Fernando (Bjleica 45´), Pier (Kowalczyck 45´)

1998

Participants:   
Sevilla  FC (Spain)
Aston Villa FC (England)  	

Final [Aug 7]
Sevilla FC	1-2 Aston Villa	 	
 [0-1 Thompson 12´, 0-2 Joachim 33´, 1-2 Gluscevic (p) 83´]. 
Sevilla Fc:   Leal, Corona, Hibic, Cordón, Alfredo, Correa (Vukicevic 46´), Tsartas (Cantos 70´), 
              Nando (Arturo 46´), Jesuli, Juric, Gluscevic (Peña 77´).

1999

Participants:  	
Real Balompédica Linense (Spain)
Malaga CF (Spain)

Final [Aug 17]
RB. Linense	2-1 Malaga CF  
  [; Catanha].		

2000

Participants: 
Real Madrid CF (Spain)
Middlesbrough FC (England)

Final [Aug 13]
Real Madrid	2-1 Middlesbrough FC
 [1-0 Figo 3´, 2-0 Makelele 28´, 2-1 Deane 53´].
Real Madrid:   Casillas, Míchel Salgado, Iván Campo (Helguera 46´), Julio Cesar 
               (Karanka 46´), Solari, Figo (Savio 63´), Celades(Flavio 46´), Makelele
               (Rivera 80´), Munitis, Raúl (Geremi 63´), Morientes (Guti 46´).
Middlesbroygh:  Schwarzer, Cooper, Vikers, Pallister, Flemming, Karembeu (Campbell 80´),
                O'Neill (Gavin 83´), Ince, Deane, Whelan (Job 70´), Ricard (Paul Okon 80´).

2001

Participants: 
Sevilla FC (Spain)
Málaga CF (England)

Final [Aug 18] 
Sevilla FC	2-1 Malaga CF
 [1-0 Oliveira 1´, 2-0 Olivera 31´, 2-1 Zárate 51´].
Sevilla FC:    Notario, Alfaro, David, Prieto, Njegus, Tomas (Juanmi 69´),Luis Gil (Alfonso 79´), 
               Casquero (67 Francisco), Víctor Salas (Mario 51´), Reyes, Olivera (Loren 61´).
Malaga CF:     Contreras, Litos, Roteta, Gerardo (Sandro 61´), Dario Silva (Iznata 61´), Musampa (Josemi 61´), 
               Romero (Edgar 61´), Fernando Sanz (Duda 61´), Zarate, Larrainzar, Dely Valdés (Canabal 61´).

2002

Participants: 
Sevilla Fc (Spain)
Club Nacional (Uruguay)

Final [Aug 11]
Sevilla CF	2-0 Nacional Montevideo
 [1-0 Víctor Salas 46´, 2-0 Óscar 60´].
Sevilla FC:   Notario, Redondo, Javi Navarro, Óscar, David Castedo, Marcos Vales, Torrado, Samways, 
              Fredi, Víctor, Moisés (+ Reyes, Alfonso, Juanmi, Antoñito, David Arteaga).
Nacional:     Munúa, Benoit, Lembo, Scotti, Leites, Vanzini, Rodríguez, Morales, Sosa; Coelho, Silva 
              (+ Machado, Méndez, Webo, Del Campo, La Luz).

2003

Participants: 
Real Balompédica Linense(Spain)
Sevilla FC FC (England)

Final [Aug 16]	
RB Linense	1-2 Sevilla CF
 [1-0 Isco 41´; 1-1 Baptista 71´, 1-2 Baptista 90´].
RB. Linense:  Mingote (Ezequiel 52´); Nieto, Fariñas, Gregorio Molina, Rodri, Juanlu (Ricardo 52´), 
              Roberto (Castilla 89´), Diego López, Isco, Oscar (Charly 64´), De María (Mario 65´).
Sevilla FC:   Notario, Javi Navarro, David, Daniel Alves (43 Redondo), Pablo Alfaro, J. Casquero, 
              Gallardo (Navas 65´), Marti, Antoñito, Reyes (Baptista 45´), Marcos Vales (Luis Gil 45´).

2004

Participants: 
Atlético de Madrid (Spain)
Real Zaragoza (Spain)

Final [Oct 8]	
At. Madrid	2-0 Real Zaragoza
 [1-0 Salva 47´, 2-0 Novo 51´]
At. Madrid:   Cuellar (Sergio Aragoneses, 46); Velasco, García Calvo (Iñigo, 74), Santi, 
              Antonio López; Colsa (Raúl Medina, 67), Simeone; Álvaro Novo (Jacobo, 62), 
              Jorge (Aguilera, 46), Nano (Musampa, 79); y Salva (Braulio, 67). 
R. Zaragoza:  Zaparaín; Ponzio (Cancerla, 46), Capi (Camacho, 46), Sergio, Pirri; Generelo 
              (Movilla, 46), Soriano, Óscar, Granero (Villa, 46); Savio (Aránzabal, 46), 
               Drulic (Javi Moreno,46) 46). 

About this document

Prepared and maintained by Javier García, Erik Garin and Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Javier García (jgarcia2608@telefonica.net), Erik Garin (garinerik@hispeed.ch) and Raúl Torre (Raul0867@hotmail.com)
Last updated: 9 Jul 2009

(C) Copyright Javier García, Erik Garin, Raúl Torre and RSSSF 2001/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.