Colombia (Cup) 2008


Copa Colombia-Postobón 2008

First Phase

Final Tables:

Group A
 1.Atlético Junior (Barranquilla)         10   6  2  2  15- 8  20  Qualified
 2.Unión Magdalena (Santa Marta)          10   6  1  3  13- 7  19  Qualified
 3.Barranquilla FC                        10   6  1  3  10- 6  19
 4.Real Cartagena                         10   4  1  5   6- 6  13
 5.Córdoba FC (Montería)                  10   3  1  6   6-12  10
 6.Valledupar FC                          10   2  0  8   5-16   6

Group B
 1.Atlético Nacional (Medellín)           10   6  3  1  12- 5  21  Qualified
 2.Envigado FC                            10   4  3  3  17- 8  15  Qualified
 3.CD Independiente Medellín              10   4  3  3  12-12  15
 4.Deportes Pereira                       10   2  5  3  11- 9  11
 5.Deportivo Rionegro                     10   2  3  5   8-16   9
 6.CD Itagüí-Ditaires                     10   2  3  5   8-18   9  [*]
[*] Bajo Cauca FC changed name to CD Itagüí-Ditaires mid-season

Group C
 1.Boyacá Chicó FC (Tunja)                10   6  2  2  21- 9  20  Qualified
 2.Cúcuta Deportivo                       10   5  2  3  13-10  17  Qualified
 3.Real Santander CD (Bucaramanga)        10   5  2  3  14-15  17
 4.Atlético Bucaramanga                   10   4  3  3  15- 8  15
 5.Alianza Petrolera (Barrancabermeja)    10   3  2  5  10-14  11
 6.Patriotas FC (Tunja)                   10   0  3  7   6-23   3

Group D
 1.CD La Equidad (Bogotá)                 10   5  5  0  14- 8  20  Qualified
 2.Centauros Villavicencio                10   5  1  4  15-14  16  Qualified
 3.Independiente Santa Fe (Bogotá)        10   4  4  2   9- 8  16
 4.Academia FC (Bogotá)                   10   3  4  3   8- 8  13
 5.CD Millonarios (Bogotá)                10   3  3  4  10- 8  12
 6.Bogotá FC                              10   0  3  7   3-13   3

Group E
 1.Deportivo Cali                         10   6  2  2  18- 6  20  Qualified
 2.Depor FC (Jamundí)                     10   6  0  4  11-10  18  Qualified
 3.Deportivo Pasto                        10   5  3  2  10-10  18
 4.Deportes Quindío (Armenia)             10   4  3  3   8- 9  15
 5.Corporación Tuluá                      10   2  3  5   8-13   9
 6.América de Cali                        10   1  1  8   6-13   4

Group F
 1.Once Caldas (Manizales)                10   5  5  0  22- 9  20  Qualified
 2.Expreso Rojo (Cartagena)               10   5  5  0  10- 4  20  Qualified
 3.Deportes Tolima (Ibagué)               10   5  2  3  19-12  17
 4.Atlético Huila (Neiva)                 10   2  5  3  13-13  11
 5.Girardot FC                            10   1  3  6   8-26   6
 6.Juventud Soacha                        10   1  2  7   8-16   5

Round 1 [Mar 12]
Valledupar FC     1-2 Atl. Junior
Córdoba FC        1-0 Real Cartagena
Barranquilla FC   2-1 U. Magdalena
Atl. Nacional     2-0 Dep. Pereira
Dvo. Rionegro     1-3 Envigado FC
Bajo Cauca FC     2-2 I. Medellín            [in Montelivano]
Boyacá Chicó FC   3-0 Cúcuta Dvo. 
Alianza Petrolera 0-0 Atl. Bucaramanga
Real Santander CD 1-1 Patriotas FC
I. Santa Fe       1-1 La Equidad
Academia FC       1-0 Millonarios
Centauros         3-1 Bogotá FC
Dvo. Pasto        2-1 América de Cali
Dvo. Cali         3-0 Depor FC
Cortuluá          1-1 Dep. Quindío
Once Caldas       5-4 Atl. Huila
Dep. Tolima       0-2 Expreso Rojo
Girardot FC       0-2 Juventud Soacha

Round 2 [Mar 26]
Bogotá FC         0-0 I. Santa Fe
Real Cartagena    2-0 Valledupar FC          [in Magangué]
Cúcuta Dvo.       1-1 Real Santander CD
Depor FC          2-0 Dvo. Pasto
Envigado FC       1-2 Atl. Nacional
Expreso Rojo      0-0 Once Caldas
Atl. Huila        1-2 Girardot FC
Atl. Junior       1-0 Barranquilla FC
La Equidad        0-0 Academia FC
U. Magdalena      2-0 Córdoba FC
I. Medellín       0-2 Dvo. Rionegro          [in Itagüí]
Dep. Pereira      1-1 Bajo Cauca FC
América de Cali   1-2 Cortuluá
Atl. Bucaramanga  0-2 Boyacá Chicó FC
Juventud Soacha   1-2 Dep. Tolima
Millonarios       3-0 Centauros
Patriotas FC      1-2 Alianza Petrolera
Dep. Quindío      3-2 Dvo. Cali
 
Round 3 
[Apr 9]
Barranquilla FC   1-0 Real Cartagena
Córdoba FC        0-2 Valledupar FC
Atl. Nacional     3-1 I. Medellín
Bajo Cauca FC     2-0 Dvo. Rionegro          [in Montelibano]
Dep. Pereira      0-1 Envigado FC
Boyacá Chicó FC   8-1 Real Santander CD
Alianza Petrolera 2-0 Cúcuta Dvo.
Atl. Bucaramanga  7-0 Patriotas FC
Academia FC       2-1 Bogotá FC
Centauros         3-0 I. Santa Fe
Millonarios       2-2 La Equidad
América de Cali   0-1 Depor FC
Dvo. Pasto        1-0 Dep. Quindío
Cortuluá          1-1 Dvo. Cali
Girardot FC       1-1 Expreso Rojo
Juventud Soacha   0-1 Atl. Huila
Dep. Tolima       1-1 Once Caldas
[Apr 16]
U. Magdalena      1-1 Atl. Junior
 
Round 4 [Apr 30]
Córdoba FC        1-0 Atl. Junior
Real Cartagena    1-0 U. Magdalena
Valledupar FC     0-1 Barranquilla FC
Dvo. Rionegro     0-0 Atl. Nacional
I. Medellín       1-1 Dep. Pereira
Bajo Cauca FC     0-0 Envigado FC
Boyacá Chicó FC   2-1 Patriotas FC
Real Santander CD 1-0 Alianza Petrolera
Cúcuta Dvo.       0-2 Atl. Bucaramanga
I. Santa Fe       2-1 Academia FC
Centauros         1-2 La Equidad
Bogotá FC         0-0 Millonarios
Cortuluá          1-2 Depor FC
Dvo. Cali         4-0 Dvo. Pasto
Dep. Quindío      1-0 América de Cali
Expreso Rojo      2-1 Juventud Soacha
Dep. Tolima       2-2 Atl. Huila
Once Caldas       5-0 Girardot FC

Round 5 [May 7]
Atl. Junior       2-1 Real Cartagena
U. Magdalena      2-0 Valledupar FC
Barranquilla FC   1-0 Córdoba FC
Dep. Pereira      4-0 Dvo. Rionegro
Atl. Nacional     1-0 Bajo Cauca FC
Envigado FC       0-0 I. Medellín
Alianza Petrolera 2-2 Boyacá Chicó FC
Atl. Bucaramanga  2-0 Real Santander CD
Patriotas FC      1-1 Cúcuta Dvo.
Millonarios       2-0 I. Santa Fe
Academia FC       2-0 Centauros
La Equidad        1-0 Bogotá FC
Dvo. Pasto        1-0 Cortuluá
América de Cali   0-1 Dvo. Cali
Depor FC          2-0 Dep. Quindío
Atl. Huila        1-1 Expreso Rojo
Juventud Soacha   2-2 Once Caldas
Girardot FC       2-6 Dep. Tolima

Round 6 
[May 28]
Atl. Junior       4-0 Valledupar FC
Real Cartagena    0-0 Córdoba FC             [in Magangue]
U. Magdalena      2-0 Barranquilla FC
Dep. Pereira      0-0 Atl. Nacional
Envigado FC       3-1 Dvo. Rionegro
I. Medellín       3-0 Bajo Cauca FC
Cúcuta Dvo.       3-0 Boyacá Chicó FC
Atl. Bucaramanga  2-1 Alianza Petrolera
Patriotas FC      0-2 Real Santander CD
Millonarios       0-0 Academia FC
La Equidad        0-0 I. Santa Fe
América de Cali   2-3 Dvo. Pasto
Depor FC          2-1 Dvo. Cali
Dep. Quindío      1-0 Cortuluá
Juventud Soacha   1-1 Girardot FC
Expreso Rojo      1-0 Dep. Tolima
[Jul 16]
Bogotá FC         1-2 Centauros
Atl. Huila        0-0 Once Caldas

Round 7 
[May 24]
Girardot FC       1-1 Atl. Huila
[Jun 4]
Barranquilla FC   0-0 Atl. Junior
Valledupar FC     0-1 Real Cartagena
Córdoba FC        2-1 U. Magdalena
Bajo Cauca FC     1-0 Dep. Pereira           [in Montelibano]
Atl. Nacional     1-0 Envigado FC
Dvo. Rionegro     1-2 I. Medellín
Real Santander CD 1-2 Cúcuta Dvo.
Boyacá Chicó FC   0-0 Atl. Bucaramanga
Alianza Petrolera 3-1 Patriotas FC
Academia FC       1-2 La Equidad
I. Santa Fe       1-0 Bogotá FC              [in Zipaquira]
Cortuluá          1-2 América de Cali
Dvo. Pasto        2-0 Depor FC
Dvo. Cali         2-0 Dep. Quindío
Dep. Tolima       3-1 Juventud Soacha
Once Caldas       1-1 Expreso Rojo
[Jun 11]
Centauros         2-0 Millonarios

Round 8 [Jul 30]
Atl. Junior       1-2 U. Magdalena
Real Cartagena    1-0 Barranquilla FC        [in Magangué] 
Valledupar FC     1-0 Córdoba FC
Envigado FC       1-1 Dep. Pereira
I. Medellín       1-0 Atl. Nacional
Dvo. Rionegro     1-0 Itagüí                 [in La Ceja]
Patriotas FC      1-1 Atl. Bucaramanga
Cúcuta Dvo.       2-0 Alianza Petrolera
Real Santander CD 2-0 Boyacá Chicó FC
La Equidad        2-1 Millonarios
Bogotá FC         0-0 Academia FC
I. Santa Fe       3-0 Centauros              [in Zipaquirá]
Depor FC          1-0 América de Cali
Dep. Quindío      1-1 Dvo. Pasto
Dvo. Cali         3-0 Cortuluá
Atl. Huila        2-0 Juventud Soacha
Expreso Rojo      1-0 Girardot FC            [in Fusagasugá]
Once Caldas       1-0 Dep. Tolima
 
Round 9
[Aug 5] 
Millonarios       2-0 Bogotá FC              [in Zipaquira]
[Aug 6]
Atl. Junior       3-2 Córdoba FC
U. Magdalena      1-0 Real Cartagena
Barranquilla FC   3-1 Valledupar FC
Envigado FC       7-0 Itagüí
Dep. Pereira      2-0 I. Medellín
Atl. Nacional     0-0 Dvo. Rionegro          [in Envigado]
Patriotas FC      0-1 Boyacá Chicó FC
Atl. Bucaramanga  0-1 Cúcuta Dvo.
Alianza Petrolera 0-2 Real Santander CD
La Equidad        2-2 Centauros
Academia FC       1-1 I. Santa Fe
Depor FC          1-2 Cortuluá
América de Cali   0-0 Dep. Quindío
Dvo. Pasto        0-0 Dvo. Cali
Atl. Huila        1-2 Dep. Tolima
Juventud Soacha   0-1 Expreso Rojo
Girardot FC       1-5 Once Caldas 

Round 10 [Aug 13]
Real Cartagena    0-1 Atl. Junior            [in Magangué]
Córdoba FC        0-2 Barranquilla FC 
Valledupar FC     0-1 U. Magdalena  
I. Medellín       2-1 Envigado FC  
Itagüí            2-3 Atl. Nacional  
Dvo. Rionegro     2-2 Dep. Pereira 
Cúcuta Dvo.       3-0 Patriotas FC     
Real Santander CD 3-1 Atl. Bucaramanga  
Boyacá Chicó FC   3-0 Alianza Petrolera      [in Sogamoso]
Centauros         2-0 Academia FC  
I. Santa Fe       1-0 Millonarios  
Bogotá FC         0-2 La Equidad  
Dep. Quindío      1-0 Depor FC         
Cortuluá          0-0 Dvo. Pasto 
Dvo. Cali         1-0 América de Cali
Dep. Tolima       3-0 Girardot FC   
Once Caldas       2-0 Juventud Soacha
Expreso Rojo      0-0 Atl. Huila   

Final Tables:

Group A
 1.Atlético Junior (Barranquilla)         10   6  2  2  15- 8  20  Qualified
 2.Unión Magdalena (Santa Marta)          10   6  1  3  13- 7  19  Qualified
 3.Barranquilla FC                        10   6  1  3  10- 6  19
 4.Real Cartagena                         10   4  1  5   6- 6  13
 5.Córdoba FC (Montería)                  10   3  1  6   6-12  10
 6.Valledupar FC                          10   2  0  8   5-16   6

Group B
 1.Atlético Nacional (Medellín)           10   6  3  1  12- 5  21  Qualified
 2.Envigado FC                            10   4  3  3  17- 8  15  Qualified
 3.CD Independiente Medellín              10   4  3  3  12-12  15
 4.Deportes Pereira                       10   2  5  3  11- 9  11
 5.Deportivo Rionegro                     10   2  3  5   8-16   9
 6.CD Itagüí-Ditaires                     10   2  3  5   8-18   9  [*]
[*] Bajo Cauca FC changed name to CD Itagüí-Ditaires mid-season

Group C
 1.Boyacá Chicó FC (Tunja)                10   6  2  2  21- 9  20  Qualified
 2.Cúcuta Deportivo                       10   5  2  3  13-10  17  Qualified
 3.Real Santander CD (Bucaramanga)        10   5  2  3  14-15  17
 4.Atlético Bucaramanga                   10   4  3  3  15- 8  15
 5.Alianza Petrolera (Barrancabermeja)    10   3  2  5  10-14  11
 6.Patriotas FC (Tunja)                   10   0  3  7   6-23   3

Group D
 1.CD La Equidad (Bogotá)                 10   5  5  0  14- 8  20  Qualified
 2.Centauros Villavicencio                10   5  1  4  15-14  16  Qualified
 3.Independiente Santa Fe (Bogotá)        10   4  4  2   9- 8  16
 4.Academia FC (Bogotá)                   10   3  4  3   8- 8  13
 5.CD Millonarios (Bogotá)                10   3  3  4  10- 8  12
 6.Bogotá FC                              10   0  3  7   3-13   3

Group E
 1.Deportivo Cali                         10   6  2  2  18- 6  20  Qualified
 2.Depor FC (Jamundí)                     10   6  0  4  11-10  18  Qualified
 3.Deportivo Pasto                        10   5  3  2  10-10  18
 4.Deportes Quindío (Armenia)             10   4  3  3   8- 9  15
 5.Corporación Tuluá                      10   2  3  5   8-13   9
 6.América de Cali                        10   1  1  8   6-13   4

Group F
 1.Once Caldas (Manizales)                10   5  5  0  22- 9  20  Qualified
 2.Expreso Rojo (Cartagena)               10   5  5  0  10- 4  20  Qualified
 3.Deportes Tolima (Ibagué)               10   5  2  3  19-12  17
 4.Atlético Huila (Neiva)                 10   2  5  3  13-13  11
 5.Girardot FC                            10   1  3  6   8-26   6
 6.Juventud Soacha                        10   1  2  7   8-16   5


Second Phase

First Legs [Aug 27]
U. Magdalena      2-2 Atl. Nacional  
Centauros         1-0 Boyacá Chicó FC  
Cúcuta Dvo.       0-0 La Equidad  
Depor FC          1-0 Once Caldas  
Envigado FC       1-0 Atl. Junior    
Expreso Rojo      2-1 Dvo. Cali    

Second Legs [Sep 3]
Atl. Nacional     4-0 U. Magdalena  
Boyacá Chicó FC   6-1 Centauros              [in Sogamoso] 
La Equidad        2-0 Cúcuta Dvo.  
Once Caldas       7-4 Depor FC   
Atl. Junior       3-2 Envigado FC           
Dvo. Cali         0-1 Expreso Rojo  
     
Third Phase
 
First Legs [Sep 17]
Expreso Rojo      2-0 Atl. Nacional
Envigado FC       2-1 La Equidad
Boyacá Chicó FC   1-1 Once Caldas            [in Sogamoso] 

 
Second Legs [Oct 1]
Atl. Nacional     1-0 Expreso Rojo
La Equidad        3-1 Envigado FC
Once Caldas       3-1 Boyacá Chicó FC

NB: Envigado FC qualify as best losers
 
Semifinals 

First Legs [Oct 29]
Envigado FC       0-0 La Equidad
Expreso Rojo      0-1 Once Caldas
 
Second Legs 
[Nov 5]
Once Caldas       0-0 Expreso Rojo    
[Nov 6]
La Equidad        4-1 Envigado FC     

Final

First Leg [Nov 12]
La Equidad        1-0 Once Caldas       
 
Second Leg [Nov 20]
Once Caldas       3-3 La Equidad        

La Equidad qualify to Copa Nissan Suramericana 2009.


Topscorers
Dorlan Pabón  Envigado      8
Wilson Mena   Once Caldas   8
 

2007.

list of champions.

list of 2nd division champions.

list of 3rd division champions.

all-time table.

foundation dates clubs.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Juan Pablo Andrés for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Juan Pablo Andrés (jpandres@tutopia.com)
Last updated: 18 Dec 2008

(C) Copyright Juan Pablo Andrés and RSSSF 2008
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.