Comoros 2005

Championnat de Comores 2005
===========================

Winners: Coin Nord (Mitsamiouli) [other sources: Elan Club (Mitsoudjé) or
                                                 Chirazienne (Domoni)]

Championships
=============

NB: Comoros has 3 divisions with promotion and relegation. The first
    division is divided into 3 sections: the island of Grande Comore 
    (Ngazidja) has a league of 14 clubs (12?!), Anjouan one of 12 and
    Moheli (Mwali?) one of 8 (10?!). At the end of the season, the 
    champions of each island play for the championship of the Comoros.

Ngazidja 
--------

Division 1

Participants (12):
Elan Club (Mitsoudjé)
USS (Seléa)
Coin Nord (Mitsamiouli)
Apaches (Mitsamiouli)
Etoile du Sud (Foumbouni)
Chouani Club (Mitsoudjé)
Dynamo de Chamlé
Union Sportive (Zilimadjou)
Enfants des Comores (Vouvouni)
Aventure Club (Ouellah Mitsamiouli)
Rapide (Moroni)     
Mboubé (Ouellah Mitsamiouli) 

Round 1
[Jan 22]
Dynamo     0-2 Elan Club
Coin Nord  1-2 Aventure
[Jan 23]
Chouani    0-2 Mboubé 

Round 15 [Aug ?]
Elan       1-1 Enfants des Comores
Apaches    2-1 Zilimadjou  
 
Top of Table:

 1.Coin Nord               33
 2.Elan                    31  [one match in hand]
 3.Etoile du Sud           31


Division 2

Groupe A

Participants (10):
Espérance Mdjoiezi
Panasco (Malé)
Etoile Polaire (Badjini)
Olympique (Foumbouni)
Puzzolane (Mbachilé)
Fejesco de Koimbani (Badjini)
Bizness
Karthala
Ouragan (Ouzioini)
Accord du Sud

Round 1 
[Jan 22]
Panasco    1-0 Espérance
Fejesco    7-2 Ouragan 
[Jan 23]
Etoile P.  1-1 Olympique 

Groupe B

Participants (10):
Ouragan-Moroni
3 Fb
APCD de Douniani (Mboudé)
Etoile Rouge
Mgongwa (Ntsoudjini)
Nouvelle Vague
Itsangou
Hahaya Fc
Petit Assuré 
Changani

Round 1 [Jan 23]
APCD       2-0 Mgongwa


Anjouan
-------
Start Jan 8

Championship split in two groups of 6 teams each,
both playing 10 rounds (double round robin)

Group A - clubs from Mirontsy, Mutsamudu, Sima

Round 1
AJSM                     0-0 Citadelle 
Etoile d'Or              2-0 Ngazi 
Atletico                 2-3 Steel Nouvel

Round 2
Steel Nouvel             0-0 AJSM 
Citadelle                1-1 Etoile d'Or 
Ngazi                    3-0 Atletico 
 
Round 3
AJSM                     1-1 Ngazi 
Etoile d'Or              1-0 Steel Nouvel
Atletico                 0-1 Citadelle 

Table:

 1.Etoile d'Or (Mirontsy)         9               19  Qualified
 2.AJSM (Mutsamudu)              10               18  Qualified
 3.Citadelle (Mutsamudu)         10               16  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Steel Nouvel (Sima)           10               13
 5.Ngazi (Mvuni)                  9               12
 6.Atlético (Mutsamudu)          10                7

Group B - clubs from Ouani, Tsembéhou, Domoni

Round 1 [Jan 12]
Faigaffe                 2-0 Eclypso
Etoile Filante           4-0 Chirazienne 
Comorozine               1-2 Mgnamba

Round 2 
Eclypso                  2-2 Comorozine
Chirazienne              1-3 Faigaffe
Mgnamba                  3-2 Etoile Filante

Round 3 [Jan 23]
Faigaffe                 1-0 Mgnamba
Etoile Filante           1-1 Eclypso
Comorozine               2-0 Chirazienne

Round 4 [Feb 5]
Faigaffe                 bt  Etoile Filante

Round 5 [Feb 13]
Etoile Filante           1-0 Comorozine

Round 6 or 7?
Comorozine               3-0 Etoile Filante

Round 6 or 7?
Etoile Filante           awd Faigaffe         [awarded 0-3, originally 1-1,
                                               crowd trouble]
Round 8 [Mar 19]
Etoile Filante           2-1 Mgnamba

Round 9 [Mar 26]
Eclypso                  drw Etoile Filante

Round 10 [Apr 2]
Chirazienne              1-3 Etoile Filante
Eclypso                  lt  Faigaffe
Mgnamba                  lt  Comorozine

Final Ranking:
 1.Faigaffe (Ouani)              10   8  2  0     26  Qualified
 2.Chirazienne (Domoni)          10               16  Qualified
 3.Etoile Filante (Tsembéhou)    10   4  2  4     14  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Comorozine (Domoni)           10               12  (13?)
 5.Eclypso (Ouani)               10                8
 6.Mgnamba (Domoni)              10                7

NB: top-3 of both groups play off for Anjouan championship;
    bottom-3 of both group play off against relegation (4 to be relegated)

Anjouan Championship Playoff ("championnat d'élite")

Round 1 [Jun 4]
Etoile Filante           0-0 Faigaffe
Chirazienne              1-0 Etoile d'Or
Citadelle                0-0 AJSM

Round 2
[Jun 11]
Faigaffe                  -  Chirazienne
Etoile d'Or               -  Citadelle
[Jun 12]
AJSM                     0-1 Etoile Filante

Round 3 [Jun 18]
Etoile Filante           2-4 Etoile d'Or

Final Ranking:
 1.Chirazienne (Domoni) 
 2.Etoile d'Or (Mirontsy)    
 3.Etoile Filante (Tsembéhou)  

Champions: Chirazienne

Promoted to top level 2006: Gombessa (Mutsamudu)


Mwali
-----

Championnat de l'Île - Première Division

Round 8?
[Apr 30]
Fomboni Club             2-0 Silex de Miringoni
USB de Boingoma          0-1 Befa de Nioumachoi
[May 1]
Dynamique de Mabahoni    3-1 Chevalier de Mdjimbia
Belle Lumière de Djoiezi 2-2 Etoile du Centre de Salamani  
Sargonko de Djando       2-2 Rafale Club de Fomboni

NB: penultimate round of first half of championship

Leaders: Fomboni Club 21 points

Final [Jul 6]
Belle Lumière            bt  Fomboni Club

Champions: Belle Lumière


Coupe des Comores 2005

Phase Eliminatoire

[Apr 16]
Aventure de Ouellah (Mitsamiouli) 1-4 Mboubé (Ouellah Mitsamiouli) 
  [NB: both clubs reported as playing in the 3rd division of Ouellah
       Mitsamiouli though both clubs play in the Division 1 of Ngazidja]
Dalis (Ouellah Mitsamiouli)       3-5 Galaxie (Koua-Mitsamiouli)
  [Coupe des Comores, District Nord]

[May 7]
Galaxie (Koua-Mitsamiouli)        0-4 Avenir (Ntsaouéni)
  [likely but not certain that match was part of Coupe de Comores]

NB: after the first phase, only 4 of the 12 top level clubs remain
    in the cup competition, the other 8 having been eliminated by
    2nd or 3rd level opposition

NB: tournament proper to start May 21; draw on May 18

1/16 Finals
[May 21]
Coin Nord de Mitsamiouli          1-0 Fejesko de Koimbani (Badjini)
3FB de Mitsamiouli                0-1 Requin Club de Bandamadji-Domba    
Union Sportive de Mbéni (USM)     4-1 Biznesse
Elan club de Mitsoudjé            8-0 Mbinga Club 
Aventure de Ouellah (Mitsamiouli) 2-5 Union sportive de Zilimadjou (USZ) 
Sotema Club                       1-2 Dynamo de Chamlé
[May 22]
Accord du Sud                     2-1 Rapasse
Black Jazz                        1-3 Etoile Rouge de Sima Oichili   
Espérance de Mdjoiézi             8-0 Ngazi Club
Apache club de Mitsamiouli        4-3 Enfant des Comores (Vouvouni, Bambao) 
Mgongwa club de Ntsoudjini        abd Mboubé club de Ouellah (Mitsamiouli) [Mboubé qualified]
Texas de Ouzio                    0-1 M'zaléndro de Ntsaouéni 

1/8 Finals [May 28,29]
Elan club de Mitsoudjé            4-1 Espérance de Mdjoiézi       
Nouvelle Vague de Hantsambou      1-7 Union sportive de Zilimadjou (USZ) 
Requin de Bandamadji-Domba        1-2 Accord du Sud de Inané 
APCD de Douniani                  0-2 Union Sportive de Mbéni (USM)
Etoile du Sud                     w/o Mboubé club de Ouellah (Mitsamiouli) [Mboubé dns]
Etoile Rouge de Sima Oichili      2-0 Chouani-Club 
M'zaléndro de Ntsaouéni           2-3 Apache club de Mitsamiouli  
Coin Nord de Mitsamiouli          lt  Dynamo de Chamlé

Quarterfinals

First Legs [Jun 4,5?]
Apache club de Mitsamiouli        3-1 Etoile Rouge de Sima 
Elan club de Mitsoudjé            2-1 Union sportive de Zilimadjou 
Union Sportive de Mbéni           1-1 Etoile du Sud       
Dynamo de Chamlé                  1-0 Accord du Sud d'Inané 

Second Legs [Jun 11,12]
Etoile Rouge de Sima Oichili      0-3 Apache club de Mitsamiouli  
Union sportive de Zilimadjou      0-1 Elan club de Mitsoudjé            
Etoile du Sud                     1-0 Union Sportive de Mbéni
Accord du Sud d'Inané             1-2 Dynamo de Chamlé

Quarterfinals (Semifinals?) [Aug 27-Sep 1]

NB: final phase at Grande Comore (Ngazidja)

[Jun 5; status matches not known; possibly consolation tournament]
Mboubé Club (Ouellah Mitsamiouli) 6-1 Ngazi (Djoumoi-chongo, Hambou) 
Aventure (Ouellah Mitsamiouli)    1-0 Enfants des Comores (Vouvouni, Bambao) 



Coupe de l'Unité 2005

Semifinal
Anjouan                           bt  Ngazidja

Final [Jul 7, at Anjouan]
Anjouan                           bt  Mohéli                             



Coupe du Président de l'Île (Anjouan) [aka Coupe du 3 Août] 2005

Semifinals
Tsembéhou                         bt  Ngazidja
Bandrani                          bt  [?]

Final [Aug 4, stade de Hombo, Mutsamudu]
Tsembéhou                         2-0 Bandrani 
  [?, Fédéral]


Coupe de l'Union des Clubs de Moroni 2005
=========================================

[Oct 4]
US Zilimadjou   abd Elan Club de Mitsoudje  [abandoned at 1-1 in 80' due
                                             to disappearance of ball]

NB: above match was part of second half of union championship, to
    resume after Ramadan

Winners: Elan Club de Mitsoudje 


Coupe de Champions 2005 (in Djoiezi, Mwali)
=======================

Participants:
Mwali champions: Belle Lumière (Djoiezi) 
Anjouan champions: Chirazienne (Domoni)
Ngazidja champions: Volcan Club (Moroni) [??]

First Semifinal [Dec 23, 2005]
Belle Lumière   drw Chirazienne          [0-5 pen]

Second Semifinal [Dec 25, 2005]
Volcan Club     1-0 Belle Lumière

Final [Dec 27, 2005]
Chirazienne     1-0 Volcan Club
  [Basler 5]

NB: also reported to have been final of Coupe de Comores (?),
    apparently won by Volcan Club


Coupe de l'Amitié 2005/06 
=========================

Participants:
Gombessa Club (Mutsamudu, Anjouan)
FC Hahaya (Hahya, Ngazidja)
Volcan Club (Moroni, Ngazidja)

First Semifinal [Dec 28]
Gombessa        2-0 FC Hahaya

Second Semifinal [Dec 30]
FC Hahaya       bt  Volcan Club

Final [Moroni, Jan 2]
Gombessa Club   2-0 FC Hahaya 


2003/04

2006

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 21 Nov 2013

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2005/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.