Cuba 2013


Campeonato Nacional de Liga 2013

Campeonato Nacional de Liga 2013

NB: 98th edition

Qualifying Stage | Regular Stage | Competencia Final

Qualifying Stage (Apertura)

NB: played in 4 groups of 4, with each province and the Isla de la Juventud entering a team;
    top-2 of each group qualify for regular stage; note that Artemisa and Mayabeque are
    provinces formed in 2010 when the province of La Habana was split into 3 parts.

Final Tables:

Llave A
 1.Pinar del Río                       6   4  1  1  12- 6  13  Qualified
 2.La Habana                           6   2  3  1  10- 4   9  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Artemisa (San Cristóbal)            6   2  1  3   6-11   7
 4.Isla de la Juventud (Nueva Gerona)  6   0  3  3   3-10   3

Llave B
 1.Villa Clara (Zulueta)               6   4  1  1  18- 6  13  Qualified
 2.Cienfuegos                          6   4  0  2  10- 6  12  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Matanzas                            6   2  2  2   9- 9   8
 4.Mayabeque (Güines)                  6   0  1  5   4-20   1

Llave C
 1.Camagüey                            6   2  3  1   9- 5   9  Qualified
 2.Ciego de Ávila (Morón)              6   1  4  1   5- 5   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Las Tunas                           6   1  4  1   6- 7   7
 4.Sancti Spíritus                     6   1  3  2   4- 7   6

Llave D
 1.Guantánamo                          6   2  3  1   6- 6   9  Qualified
 2.Holguín (Banes)                     6   3  0  3   5- 6   9  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Granma (Bayamo)                     6   2  2  2   9- 7   8
 4.Santiago de Cuba                    6   2  1  3   5- 6   7

Round 1 [Feb 2]
Llave A
La Habana           3-1 Pinar del Río       
Artemisa            1-1 Isla de la Juventud 
Llave B
Cienfuegos          2-1 Mayabeque           
Villa Clara         2-2 Matanzas            
Llave C
Camagüey            0-0 Sancti Spíritus     
Ciego de Ávila      1-1 Las Tunas           
Llave D
Granma              2-2 Guantánamo          
Santiago de Cuba    0-1 Holguín             

Round 2 [Feb 6]
Llave A
Isla de la Juventud 1-1 La Habana           
Pinar del Río       2-1 Artemisa            
Llave B
Matanzas            awd Cienfuegos          [awarded 0-3; Matanzas did not provide for refereed]
Mayabeque           1-4 Villa Clara         [at Villa Clara]
Llave C
Las Tunas           1-3 Camagüey            
Sancti Spíritus     1-0 Ciego de Ávila      
Llave D
Granma              awd Santiago de Cuba    [awarded 3-0; Santiago de Cuba did not show]
Holguín             0-1 Guantánamo          

Round 3 [Feb 9]
Llave A
Pinar del Río       4-1 Isla de la Juventud 
La Habana           5-0 Artemisa            
Llave B
Matanzas            1-1 Mayabeque           
Villa Clara         2-1 Cienfuegos          
Llave C
Las Tunas           2-1 Sancti Spíritus     
Camagüey            1-2 Ciego de Ávila      
Llave D
Holguín             1-0 Granma              
Santiago de Cuba    0-0 Guantánamo          

Round 4 [Feb 13]
Llave A
Pinar del Río       0-0 La Habana           
Isla de la Juventud 0-1 Artemisa            
Llave B
Mayabeque           0-2 Cienfuegos          [at Cienfuegos]
Matanzas            0-2 Villa Clara         
Llave C
Sancti Spíritus     1-4 Camagüey            
Las Tunas           1-1 Ciego de Ávila      
Llave D
Guantánamo          1-1 Granma              
Holguín             2-0 Santiago de Cuba    

Round 5 [Feb 16]
Llave A
Artemisa            1-2 Pinar del Río       
La Habana           0-0 Isla de la Juventud 
Llave B
Villa Clara         8-1 Mayabeque           
Cienfuegos          1-3 Matanzas            
Llave C
Camagüey            1-1 Las Tunas           
Ciego de Ávila      1-1 Sancti Spíritus     
Llave D
Santiago de Cuba    2-0 Granma              
Guantánamo          2-0 Holguín             

Round 6
Llave A
Artemisa            2-1 La Habana        
Isla de la Juventud awd Pinar del Río       [awarded 0-3, Pinar del Río were not provided
Llave B                                      with transport by island authorities]
Cienfuegos          1–0 Villa Clara         
Mayabeque           0-3 Matanzas            [at Matanzas]
Llave C
Ciego de Ávila      0–0 Camagüey            
Sancti Spíritus     0–0 Las Tunas           
Llave D
Guantánamo          0-3 Santiago de Cuba    
Granma              3-1 Holguín             

Final Tables:

Llave A
 1.Pinar del Río                       6   4  1  1  12- 6  13  Qualified
 2.La Habana                           6   2  3  1  10- 4   9  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Artemisa (San Cristóbal)            6   2  1  3   6-11   7
 4.Isla de la Juventud (Nueva Gerona)  6   0  3  3   3-10   3

Llave B
 1.Villa Clara (Zulueta)               6   4  1  1  18- 6  13  Qualified
 2.Cienfuegos                          6   4  0  2  10- 6  12  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Matanzas                            6   2  2  2   9- 9   8
 4.Mayabeque (Güines)                  6   0  1  5   4-20   1

Llave C
 1.Camagüey                            6   2  3  1   9- 5   9  Qualified
 2.Ciego de Ávila (Morón)              6   1  4  1   5- 5   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Las Tunas                           6   1  4  1   6- 7   7
 4.Sancti Spíritus                     6   1  3  2   4- 7   6

Llave D
 1.Guantánamo                          6   2  3  1   6- 6   9  Qualified
 2.Holguín (Banes)                     6   3  0  3   5- 6   9  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Granma (Bayamo)                     6   2  2  2   9- 7   8
 4.Santiago de Cuba                    6   2  1  3   5- 6   7

Regular Stage (Clausura)

Final Table:

 1.Camagüey                           21  11  5  5  22-12  38  Qualified
 2.La Habana                          21  10  7  4  29-14  37  Qualified
 3.Pinar del Río                      20  10  4  6  17-16  34  Qualified
 4.Villa Clara (Zulueta)              20   9  6  5  27-17  33  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Cienfuegos                         21   7  6  8  22-21  27
 6.Guantánamo                         20   4  9  7  14-19  21
 7.Ciego de Ávila (Morón)             21   4  7 10  19-29  19
 8.Holguín (Banes)                    20   2  6 12   9-31  12

NB: remaining two matches annulled due to irrelevance

Round 1 [Mar 9]
Cienfuegos          3-0 Holguín             
La Habana           0-2 Camagüey            
Villa Clara         0-0 Guantánamo          
Pinar del Río       1-0 Ciego de Ávila      

Round 2 [Mar 13]
Pinar del Río       0-1 Camagüey            
La Habana           1-1 Ciego de Ávila      
Cienfuegos          0-0 Guantánamo          
Villa Clara         0-0 Holguín             

Round 3 [Mar 16]
Camagüey            2-0 Villa Clara         
Pinar del Río       2-0 Holguín             
La Habana           1-0 Guantánamo          
Ciego de Ávila      1-1 Cienfuegos          

Round 4 [Mar 20]
Cienfuegos          1-1 La Habana           
Villa Clara         0-1 Pinar del Río       
Holguín             2-2 Ciego de Ávila      
Guantánamo          0-1 Camagüey            

Round 5 [Mar 23]
Cienfuegos          2-0 Pinar del Río       
Villa Clara         0-0 La Habana           
Holguín             0-2 Camagüey            
Guantánamo          2-2 Ciego de Ávila      

Round 6 [Mar 27]
Cienfuegos          1-2 Villa Clara         
Ciego de Ávila      1-2 Camagüey            
Pinar del Río       0-1 La Habana           
Holguín             1-2 Guantánamo          

Round 7 [Mar 30]
Camagüey            0–2 La Habana           
Ciego de Ávila      1-1 Villa Clara         
Holguín             1-0 Cienfuegos          
Guantánamo          1-2 Pinar del Río       

Round 8 [Apr 3]
Camagüey            2-0 Cienfuegos          
Villa Clara         4-0 Ciego de Ávila      
Holguín             1-1 Pinar del Río       
Guantánamo          1-1 La Habana           

Round 9 [Apr 6]
Villa Clara         0-0 Camagüey            
Holguín             1-0 La Habana           
Cienfuegos          1-2 Ciego de Ávila      
Pinar del Río       0-0 Guantánamo          

Round 10 
[Apr 10]
Ciego de Ávila      0-2 La Habana           
Camagüey            1-2 Pinar del Río       
Guantánamo          0-0 Cienfuegos          
[May 25]
Holguín             n/p Villa Clara         

Round 11 [Apr 13]
Pinar del Río       2-1 Villa Clara         
Camagüey            0-0 Guantánamo          
La Habana           1-1 Cienfuegos          
Ciego de Ávila      2-0 Holguín             

Round 12 [Apr 17]
Pinar del Río       2-1 Cienfuegos          
La Habana           1-2 Villa Clara         
Ciego de Ávila      1-0 Guantánamo          
Camagüey            1-1 Holguín             

Round 13 [Apr 20]
La Habana           0-0 Pinar del Río       
Villa Clara         2-1 Cienfuegos          
Camagüey            1-0 Ciego de Ávila      
Guantánamo          2-1 Holguín             

Round 14 
[Apr 24]
Ciego de Ávila      0-1 Pinar del Río       
Cienfuegos          2-1 Camagüey            
Guantánamo          0-0 Villa Clara         
[Apr 25]
La Habana           5-0 Holguín             

Round 15 [Apr 27]
Pinar del Río       0-3 Ciego de Ávila      
La Habana           1-1 Camagüey            
Cienfuegos          2-0 Holguín             
Villa Clara         2-3 Guantánamo   

Round 16 [May 4]
Pinar del Río       1-0 Camagüey            
La Habana           3-0 Ciego de Ávila      
Cienfuegos          2-0 Guantánamo          
Villa Clara         awd Holguín             [awarded 3-0, Holguín dns]

Round 17 [May 8]
Pinar del Río       1-0 Holguín             
La Habana           2-1 Guantánamo          
Cienfuegos          2-1 Ciego de Ávila      
Villa Clara         2-0 Camagüey            

Round 18 [May 11]
Pinar del Río       0-2 Villa Clara         
Cienfuegos          1-0 La Habana           
Camagüey            2-0 Guantánamo          
Holguín             1-1 Ciego de Ávila      

Round 19 [May 15]
Villa Clara         1-4 La Habana           
Pinar del Río       0-0 Cienfuegos          
Camagüey            0-0 Holguín             
Guantánamo          1-1 Ciego de Ávila      

Round 20 [May 18]
Villa Clara         3-1 Cienfuegos          
Pinar del Río       1-2 La Habana           
Camagüey            1-0 Ciego de Ávila      
Guantánamo          1-0 Holguín             

Round 21 [May 22]
La Habana           1-0 Holguín             
Cienfuegos          awd Camagüey            [awarded 0-2, no security provided            
Villa Clara         2-0 Ciego de Ávila       by hosts Cienfuegos]
Pinar del Río       n/p Guantánamo          

Final Table:

 1.Camagüey                           21  11  5  5  22-12  38  Qualified
 2.La Habana                          21  10  7  4  29-14  37  Qualified
 3.Pinar del Río                      20  10  4  6  17-16  34  Qualified
 4.Villa Clara (Zulueta)              20   9  6  5  27-17  33  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Cienfuegos                         21   7  6  8  22-21  27
 6.Guantánamo                         20   4  9  7  14-19  21
 7.Ciego de Ávila (Morón)             21   4  7 10  19-29  19
 8.Holguín (Banes)                    20   2  6 12   9-31  12

NB: remaining two matches annulled due to irrelevance

NB: no relegation; Las Tunas and Sancti Spíritus promoted for 2014

Competencia Final

Semifinals

First Legs [May 29]
Pinar del Río       2-2 La Habana           
  [Oscar Sánchez, José Ciprián Alfonso; Yoandir Puga, Miguel Ángel Sánchez]
Villa Clara         3-2 Camagüey            
  [Luis Alberto Villegas 20, Ariel Martínez 40, Yannier Martínez 54;
   Dagoberto Quesada 57, Maikel Celada 87]

Second Legs [Jun 1]
La Habana           2-3 Pinar del Río       
  [Yosel Perdomo 53, Jorge Carlos Fariñas 83; José Ciprian Alfonso 5, 38, Osvaldo Lemus 74]
Camagüey            0-1 Villa Clara         
  [Ariel Martínez 35pen]

Third Place Playoff

NB: not held; Camagüey and La Habana share third place

Final

First Leg [Jun 9]
Pinar del Río       0-3 Villa Clara         
  [Michel Márquez 51og, Ariel Martínez 57pen, 87]

Second Leg [Jun 11]
Villa Clara         4-0 Pinar del Río       
  [Francisco Salazar 14, Luis Alberto Villegas 17, José Dayron Macías 24,
   Yenier Márquez 33]


2012

2014

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 13 Feb 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.