Cuba 2018


Campeonato Nacional de Liga 2018

Campeonato Nacional de Liga 2018

NB: 103rd edition

Group Stage | Final Stage

Group Stage

Llave A | Llave B | Llave C

Llave A

NB: rounds 1-6 in Santiago de Cuba, rounds 7-12 in Sancti Spíritus     

Final Table:

 1.Santiago de Cuba                   12   8  2  2  20- 6  26  [C]              Qualified
 2.Sancti Spíritus                    12   4  4  4   8- 9  16                   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Las Tunas                          12   4  3  5   9-16  15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.La Habana                          12   3  1  8  10-16  10                   Relegation Playoff

Round 1 [Feb 19] 
Santiago de Cuba    3-0 La Habana           
Las Tunas           1-0 Sancti Spíritus     

Round 2 [Feb 22]
Santiago de Cuba    2-0 Las Tunas           
Sancti Spíritus     1-0 La Habana           

Round 3 [Feb 25]
La Habana           4-1 Las Tunas           
Santiago de Cuba    3-0 Sancti Spíritus     

Round 4 [Feb 28]
Sancti Spíritus     0-0 Las Tunas           
Santiago de Cuba    2-1 La Habana           

Round 5 [Mar 3]
La Habana           2-0 Sancti Spíritus     
Santiago de Cuba    2-1 Las Tunas           

Round 6 [Mar 6]
Las Tunas           1-0 La Habana           
Santiago de Cuba    2-1 Sancti Spíritus     

Halfway Table:

 1.Santiago de Cuba                    6   6  0  0  14- 3  18  [C]
 2.Las Tunas                           6   2  1  3   4- 8   7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.La Habana                           6   2  0  4   7- 8   6
 4.Sancti Spíritus                     6   1  1  4   2- 8   4

Round 7 [Mar 21]
Las Tunas           0-4 Santiago de Cuba    
Sancti Spíritus     0-0 La Habana           

Round 8 [Mar 24]
Santiago de Cuba    1-0 La Habana           
Sancti Spíritus     3-1 Las Tunas           

Round 9 [Mar 27]
La Habana           1-3 Las Tunas           
Sancti Spíritus     0-0 Santiago de Cuba    

Round 10 [Mar 30]
Santiago de Cuba    0-0 Las Tunas           
Sancti Spíritus     2-0 La Habana           

Round 11 [Apr 2]
La Habana           2-1 Santiago de Cuba    
Sancti Spíritus     0-0 Las Tunas           

Round 12 [Apr 5]
Las Tunas           1-0 La Habana           
Sancti Spíritus     1-0 Santiago de Cuba    

Final Table:

 1.Santiago de Cuba                   12   8  2  2  20- 6  26  [C]              Qualified
 2.Sancti Spíritus                    12   4  4  4   8- 9  16                   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Las Tunas                          12   4  3  5   9-16  15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.La Habana                          12   3  1  8  10-16  10                   Relegation Playoff

Llave B

NB: rounds 1-6 in Camagüey, rounds 7-12 in Cienfuegos

Final Table:

 1.Pinar del Río                      12   6  4  2  17-11  22  [P]              Qualified
 2.Camagüey                           12   5  2  5  15-13  17  [4 2 0 2 7-5 6]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Cienfuegos                         12   5  2  5  15-16  17  [4 2 0 2 5-7 6]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Isla de la Juventud (Nueva Gerona) 12   3  2  7  12-19  11

NB: as best fourth placed team, Isla de la Juventud are exempt from the Torneo de Ascenso

Round 1
[Feb 19]
Camagüey            0-1 Cienfuegos          
[Feb 20]
Pinar del Río       2-1 Isla de la Juventud 

Round 2 [Feb 22]
Camagüey            1-3 Pinar del Río       
Isla de la Juventud 1-3 Cienfuegos          

Round 3 [Feb 25]
Cienfuegos          1-2 Pinar del Río       
Camagüey            2-0 Isla de la Juventud 

Round 4 [Feb 28]
Isla de la Juventud 0-3 Pinar del Río       
Camagüey            3-0 Cienfuegos          

Round 5 [Mar 3]
Cienfuegos          0-1 Isla de la Juventud 
Camagüey            0-1 Pinar del Río       

Round 6 [Mar 6]
Pinar del Río       0-0 Cienfuegos          
Camagüey            2-3 Isla de la Juventud 

Halfway Table:

 1.Pinar del Río                       6   5  1  0  11- 3  16  [P]
 2.Cienfuegos                          6   2  1  3   5- 7   7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Camagüey                            6   2  0  4   8- 8   6
 4.Isla de la Juventud (Nueva Gerona)  6   2  0  4   6-12   6

Round 7 [Mar 21]
Pinar del Río       2-2 Isla de la Juventud 
Cienfuegos          1-4 Camagüey            

Round 8 [Mar 24]
Isla de la Juventud 0-0 Camagüey            
Cienfuegos          0-0 Pinar del Río       

Round 9 [Mar 27]
Camagüey            1-0 Pinar del Río       
Cienfuegos          2-1 Isla de la Juventud 

Round 10 [Mar 30]
Isla de la Juventud 2-0 Pinar del Río       
Cienfuegos          awd Camagüey            [awarded 3-0; abandoned at 2-0 in 
                                             second half, Camagüey walked off]
Round 11 [Apr 2]
Camagüey            1-0 Isla de la Juventud 
Cienfuegos          2-3 Pinar del Río       

Round 12 [Apr 5]
Pinar del Río       1-1 Camagüey            
Cienfuegos          2-1 Isla de la Juventud 

Final Table:

 1.Pinar del Río                      12   6  4  2  17-11  22  [P]              Qualified
 2.Camagüey                           12   5  2  5  15-13  17  [4 2 0 2 7-5 6]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Cienfuegos                         12   5  2  5  15-16  17  [4 2 0 2 5-7 6]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Isla de la Juventud (Nueva Gerona) 12   3  2  7  12-19  11

NB: as best fourth placed team, Isla de la Juventud are exempt from the Torneo de Ascenso

Llave C

NB: rounds 1-6 in Morón and Venezuela (Ciego de Ávila province), rounds 7-12 in Villa Clara province

Final Table:

 1.Ciego de Ávila (Morón)             11   7  2  2  24-11  23                   Qualified
 2.Granma                             12   5  3  4  14-16  18                   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Guantánamo                         11   4  2  5  17-14  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Villa Clara (Zulueta)              12   3  1  8  13-27  10                   Relegation Playoff

NB: remaining match not played due to irrelevance

Round 1 [Feb 26]
Guantánamo          1-0 Villa Clara         
Ciego de Ávila      1-1 Granma              

Round 2 [Feb 28]
Villa Clara         1-2 Granma              
Ciego de Ávila      2-1 Guantánamo          

Round 3 [Mar 3]
Granma              1-1 Guantánamo          
Ciego de Ávila      3-2 Villa Clara         

Round 4 [Mar 6]
Villa Clara         0-0 Guantánamo          
Ciego de Ávila      3-0 Granma              

Round 5 [Mar 9]
Granma              5-0 Villa Clara         
Ciego de Ávila      4-2 Guantánamo          

Round 6 [Mar 12]
Guantánamo          0-2 Granma              
Ciego de Ávila      1-1 Villa Clara         

Halfway Table:

 1.Ciego de Ávila (Morón)              6   4  1  1  14- 8  13
 2.Granma                              6   3  2  1  11- 6  11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Guantánamo                          6   1  2  3   5- 9   5
 4.Villa Clara (Zulueta)               6   1  1  4   5-12   4

Round 7
[Mar 21]
Villa Clara         0-1 Granma              
[Apr 7]
Ciego de Ávila      n/p Guantánamo          

Round 8 [Mar 24]
Granma              1-1 Ciego de Ávila      
Villa Clara         2-1 Guantánamo          

Round 9 [Mar 27]
Guantánamo          2-0 Granma              
Villa Clara         0-4 Ciego de Ávila      

Round 10 [Mar 30]
Guantánamo          1-2 Ciego de Ávila      
Villa Clara         5-0 Granma              

Round 11 [Apr 2]
Ciego de Ávila      0-1 Granma              
Villa Clara         1-6 Guantánamo          

Round 12 [Apr 5]
Granma              0-2 Guantánamo          
Villa Clara         0-3 Ciego de Ávila      

Final Table:

 1.Ciego de Ávila (Morón)             11   7  2  2  24-11  23                   Qualified
 2.Granma                             12   5  3  4  14-16  18                   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Guantánamo                         11   4  2  5  17-14  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Villa Clara (Zulueta)              12   3  1  8  13-27  10                   Relegation Playoff

NB: remaining match not played due to irrelevance


Final Stage

Table:

 1.Santiago de Cuba                    7   5  1  1   9- 2  16  [C]
 2.Ciego de Ávila (Morón)              7   4  1  2  13-10  13
 3.Pinar del Río                       7   3  3  1  10- 7  12  [P]
 4.Sancti Spíritus                     7   2  1  4   6-10   7
 5.Camagüey                            7   2  1  4   6-11   7
 6.Granma                              7   1  1  5  10-14   4

Round 1 [Apr 28]
Ciego de Ávila      2-0 Camagüey            
Pinar del Río       2-1 Granma              
Santiago de Cuba    2-0 Sancti Spíritus     

Round 2
[May 5]
Sancti Spíritus     0-2 Granma              
Ciego de Ávila      1-1 Pinar del Río       
Camagüey            abd Santiago de Cuba    [abandoned at 0-0 at half-time due to rain]
[Jun 5]
Camagüey            0-2 Santiago de Cuba    [second half]

Round 3 [May 12]
Santiago de Cuba    2-0 Granma              
Camagüey            1-1 Pinar del Río       
Sancti Spíritus     2-1 Ciego de Ávila      

Round 4 [May 19]
Pinar del Río       0-1 Santiago de Cuba    
Granma              3-4 Ciego de Ávila      
Camagüey            1-0 Sancti Spíritus     

Round 5
[May 26]
Granma              1-2 Camagüey            
[Jun 13]
Ciego de Ávila      1-0 Santiago de Cuba    
Pinar del Río       2-1 Sancti Spíritus     

Round 6 [Jun 2]
Granma              2-2 Pinar del Río       
Camagüey            2-4 Ciego de Ávila      
Sancti Spíritus     1-1 Santiago de Cuba    

Round 7 [Jun 9]
Granma              1-2 Sancti Spíritus     
Pinar del Río       2-0 Ciego de Ávila      
Santiago de Cuba    1-0 Camagüey            

Table:

 1.Santiago de Cuba                    7   5  1  1   9- 2  16  [C]
 2.Ciego de Ávila (Morón)              7   4  1  2  13-10  13
 3.Pinar del Río                       7   3  3  1  10- 7  12  [P]
 4.Sancti Spíritus                     7   2  1  4   6-10   7
 5.Camagüey                            7   2  1  4   6-11   7
 6.Granma                              7   1  1  5  10-14   4


2017

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 14 Jun 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.