Curaçao 2013


Sekshon Pagá | Sekshon Amatùr

Sekshon Pagá

Regular Season | Kaya 6 | Kaya 4 | Final

Regular Season

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito              18  14  3  1  46-12  45  Qualified
 2.CRKSV Jong Holland (Willemstad)     18   9  6  3  27-11  33  Qualified
 3.SV Centro Social Deportivo Barber   18   9  5  4  35-22  32  Qualified
 4.SV Undeba (Banda'bou)               18   7  5  6  27-26  26  Qualified
 5.SV Victory Boys (Noord Zapateer)    18   6  5  7  18-22  23  Qualified
 6.CRKSV Jong Colombia (Boca Samí)     18   5  7  6  27-31  22  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)       18   4  8  6  15-17  20
 8.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)     18   4  5  9  15-36  17
 9.RKVFC Sithoc (Mahuma)               18   3  5 10  12-31  14
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.VESTA (Willemstad)                  18   2  5 11  19-33  11  Relegation Playoff

Round 1
[Mar 10]
Centro Dominguito   1-1 Jong Colombia
[Mar 15]
Undeba              1-2 SUBT
[Mar 16]
Sithoc              1-0 Victory Boys
Jong Holland        1-1 Hubentut Fortuna
[Mar 17]
VESTA               0-3 Centro Barber 

Round 2
[Mar 22]
Hubentut Fortuna    2-1 Undeba              
[Mar 23]
SUBT                1-0 Sithoc           
Jong Colombia       0-3 Jong Holland        
[Mar 24]
Centro Barber       0-4 Centro Dominguito   
Victory Boys        1-0 VESTA               

Round 3
[Apr 5]
Sithoc              0-0 Centro Barber       
[Apr 6]
VESTA               awd Hubentut Fortuna    [awarded 3-0; originally 1-3,
Centro Dominguito   1-1 SUBT                 Hubentut used ineligible player]
[Apr 7]
Jong Holland        1-0 Victory Boys        
Undeba              1-1 Jong Colombia       

Round 4
[Apr 12]
Victory Boys        0-5 Centro Dominguito   
[Apr 13]
Centro Barber       2-2 Undeba              
Jong Colombia       1-1 Sithoc              
[Apr 14]
SUBT                0-0 Hubentut Fortuna    
Jong Holland        2-0 VESTA               

Round 5
[Apr 19]
VESTA               1-2 Sithoc              
[Apr 20]
Centro Dominguito   5-0 Hubentut Fortuna    
Undeba              2-0 Victory Boys        
[Apr 21]
Jong Holland        0-0 SUBT                
Centro Barber       2-2 Jong Colombia       

Round 6
[Apr 27]
Jong Holland        1-1 Undeba              
SUBT                1-1 Centro Barber       
[Apr 28]
Sithoc              1-2 Hubentut Fortuna    
[Apr 29]
Centro Dominguito   3-2 VESTA               
[May 8]
Victory Boys        1-1 Jong Colombia       

Round 7
[May 3]
Jong Holland        1-1 Centro Dominguito   [abandoned at 1-1 in 73' due to
[May 4]                                      fighting; result stood]
VESTA               0-3 SUBT                
Centro Barber       3-0 Victory Boys        
[May 5]
Undeba              2-1 Sithoc              
Hubentut Fortuna    2-3 Jong Colombia       

Round 8
[May 11]
Centro Dominguito   2-0 Sithoc              
Undeba              2-3 VESTA               
[May 13]
Jong Colombia       0-0 SUBT                
[May 15]
Centro Barber       0-2 Jong Holland        
[May 22]
Hubentut Fortuna    2-1 Victory Boys        

Round 9
[May 17]
Undeba              0-2 Centro Dominguito   
[May 18]
Centro Barber       2-1 Hubentut Fortuna    
VESTA               2-3 Jong Colombia       
[May 19]
Sithoc              0-2 Jong Holland        
SUBT                1-2 Victory Boys        

Round 10
[Jun 7]
Centro Dominguito   4-3 Jong Colombia       
[Jun 8]
SUBT                1-2 Undeba              
Victory Boys        2-0 Sithoc              
[Jun 9]
Jong Holland        2-0 Hubentut Fortuna    
[Jun 12]
Centro Barber       3-1 VESTA               

Round 11
[Jun 15]
Jong Colombia       1-2 Jong Holland        
Sithoc              1-0 SUBT                
[Jun 17]
Undeba              2-0 Hubentut Fortuna    
[Jun 18]
Centro Barber       2-1 Centro Dominguito   
[Jun 19]
VESTA               0-0 Victory Boys        

Round 12
[Jun 21]
Centro Dominguito   3-1 SUBT                
[Jun 22]
Sithoc              1-5 Centro Barber       
Jong Colombia       3-1 Undeba              
[Jun 23]
Jong Holland        0-0 Victory Boys        
Hubentut Fortuna    1-1 VESTA               

Round 13
[Jul 3]
Victory Boys        1-2 Centro Dominguito   
[Jul 7]
Undeba              2-2 Centro Barber       
VESTA               1-1 Jong Holland        
[Jul 8]
SUBT                1-1 Hubentut Fortuna    
[Jul 9]
Jong Colombia       0-0 Sithoc              

Round 14
[Jul 12]
Sithoc              2-2 VESTA               
[Jul 13]
Centro Dominguito   awd Hubentut Fortuna    [awarded 3-0; originally 0-1, 
Jong Holland        3-0 SUBT                 Hubentut used ineligible player]
[Jul 14]
Victory Boys        0-0 Undeba              
Centro Barber       3-1 Jong Colombia       

Round 15
[Jul 19]
Undeba              2-1 Jong Holland        
[Jul 20]
VESTA               0-2 Centro Dominguito   
Hubentut Fortuna    1-1 Sithoc              
[Jul 21]
Centro Barber       0-2 SUBT                
Jong Colombia       2-4 Victory Boys        

Round 16
[Aug 9]
SUBT                0-0 VESTA               
[Aug 10]
Centro Dominguito   2-0 Jong Holland        
Centro Barber       1-2 Victory Boys        
[Aug 11]
Hubentut Fortuna    2-1 Jong Colombia       
Sithoc              0-4 Undeba              

Round 17
[Aug 16]
Victory Boys        3-0 Hubentut Fortuna    
[Aug 17]
Centro Barber       1-0 Jong Holland        
VESTA               1-2 Undeba              
[Aug 18]
Sithoc              0-1 Centro Dominguito   
SUBT                0-1 Jong Colombia       

Round 18
[Aug 23]
Sithoc              1-5 Jong Holland        
[Aug 24]
Jong Colombia       3-2 VESTA               
Victory Boys        1-1 SUBT                
[Aug 25]
Centro Dominguito   4-0 Undeba              
Centro Barber       5-0 Hubentut Fortuna    

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito              18  14  3  1  46-12  45  Qualified
 2.CRKSV Jong Holland (Willemstad)     18   9  6  3  27-11  33  Qualified
 3.SV Centro Social Deportivo Barber   18   9  5  4  35-22  32  Qualified
 4.SV Undeba (Banda'bou)               18   7  5  6  27-26  26  Qualified
 5.SV Victory Boys (Noord Zapateer)    18   6  5  7  18-22  23  Qualified
 6.CRKSV Jong Colombia (Boca Samí)     18   5  7  6  27-31  22  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)       18   4  8  6  15-17  20
 8.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)     18   4  5  9  15-36  17
 9.RKVFC Sithoc (Mahuma)               18   3  5 10  12-31  14
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.VESTA (Willemstad)                  18   2  5 11  19-33  11  Relegation Playoff

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Sep 30]
VESTA               2-1 CH Mahuma           

Second Leg [Oct 7]
CH Mahuma           1-1 VESTA               

NB: both remain at former level

Kaya 6

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito               5   4  0  1  17- 6  12  Qualified
 2.SV Victory Boys (Noord Zapateer)     5   2  2  1   8- 7   8  Qualified
 3.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      5   2  2  1   3- 2   8  Qualified
 4.SV Centro Social Deportivo Barber    5   1  3  1   7- 5   6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Undeba (Banda'bou)                5   1  1  3   7-13   4
 6.CRKSV Jong Colombia (Boca Samí)      5   1  0  4   2-11   3

Round 1
[Sep 1]
Centro Dominguito   4-0 Jong Colombia       
[Sep 2]
Jong Holland        1-1 Victory Boys        
[Sep 3]
Centro Barber       2-2 Undeba              

Round 2
[Sep 6]
Victory Boys        2-4 Centro Dominguito   
[Sep 7]
Jong Colombia       1-2 Undeba              
[Sep 8]
Jong Holland        0-0 Centro Barber       

Round 3
[Sep 13]
Undeba              0-1 Jong Holland        
[Sep 14]
Centro Dominguito   3-2 Centro Barber       
[Sep 15]
Jong Colombia       0-2 Victory Boys        

Round 4
[Sep 20]
Centro Dominguito   6-1 Undeba              
[Sep 21]
Jong Holland        0-1 Jong Colombia       
[Sep 22]
Centro Barber       0-0 Victory Boys        

Round 5
[Sep 27]
Centro Dominguito   0-1 Jong Holland        
[Sep 28]
Centro Barber       3-0 Jong Colombia       
[Sep 29]
Victory Boys        3-2 Undeba              

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito               5   4  0  1  17- 6  12  Qualified
 2.SV Victory Boys (Noord Zapateer)     5   2  2  1   8- 7   8  Qualified
 3.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      5   2  2  1   3- 2   8  Qualified
 4.SV Centro Social Deportivo Barber    5   1  3  1   7- 5   6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Undeba (Banda'bou)                5   1  1  3   7-13   4
 6.CRKSV Jong Colombia (Boca Samí)      5   1  0  4   2-11   3

Kaya 4

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito               3   2  1  0   7- 3   7  Qualified
 2.SV Centro Social Deportivo Barber    3   1  1  1   5- 4   4  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      3   1  1  1   6- 8   4
 4.SV Victory Boys (Noord Zapateer)     3   0  1  2   4- 7   1

Round 1 
[Oct 5]
Centro Dominguito   3-0 Centro Barber       
[Oct 6]
Victory Boys        2-4 Jong Holland        

Round 2 
[Oct 12]
Centro Dominguito   2-2 Jong Holland        
[Oct 13]
Centro Barber       1-1 Victory Boys        

Round 3 
[Oct 19]
Jong Holland        0-4 Centro Barber       
[Oct 20]
Centro Dominguito   2-1 Victory Boys        

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito               3   2  1  0   7- 3   7  Qualified
 2.SV Centro Social Deportivo Barber    3   1  1  1   5- 4   4  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      3   1  1  1   6- 8   4
 4.SV Victory Boys (Noord Zapateer)     3   0  1  2   4- 7   1

Final [Oct 27]
Centro Dominguito   2-1 Centro Barber       
  [Ivanny Calvenhoven 39, Luidjino Hoyer 49; Norman Hoyer 42]


Sekshon Amatùr

Regular Phase | Playoff 

Regular Phase

Last Reported Table:

 1.RKSV Scherpenheuvel                 21  14  3  4  48-16  45  Qualified
 2.SV Centro Hubenil Mahuma            20  14  3  3  43-13  45  Qualified
 3.UD Tera Korá                        21  11  4  6  49-37  37  Qualified
 4.FC Buena Vista                      20  11  3  6  35-27  36
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Inter Willemstad                    19  10  5  4  49-29  35  Qualified
 6.SV Indekor                          20   9  4  7  30-31  31
 7.SV Deportivo Marquita               18   9  1  8  23-18  28
 8.SV New Song                         20   7  1 12  32-36  22
 9.SOV Santa Cruz                      20   5  2 13  14-36  17
10.SV De Koning                        20   3  2 15  13-52  11
11.SV Bonam                            19   2  0 17  16-57   6

Playoff

Round 1 [Sep 4]
Scherpenheuvel      0-0 Inter Willemstad    
CH Mahuma           1-0 Tera Korá           

Round 2
[Sep 9]
CH Mahuma           1-0 Inter Willemstad    
[Sep 10]
Tera Korá           0-2 Scherpenheuvel      

Round 3
[Sep 16]
Inter Willemstad    6-0 Tera Korá           
[Sep 17]
CH Mahuma           2-1 Scherpenheuvel      

Final Table:

 1.SV Centro Hubenil Mahuma             3   3  0  0   4- 1   9   Final
 2.Inter Willemstad                     3   1  1  1   6- 1   4   Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.RKSV Scherpenheuvel                  3   1  1  1   3- 2   4
 4.UD Tera Korá                         3   0  0  3   0- 9   0

Final [Sep 23]
CH Mahuma           3-1 Inter Willemstad    

NB: CH Mahuma qualify to promotion playoff

Third Division

Last Reported Table:

 1.Hubentut Fortuna 2                  10   7  1  2  31-13  22
 2.SV Undeba 2                          8   6  1  1  31- 9  19
 3.SV Centro Hubenil Mahuma 2          10   5  2  3  25-20  17
 4.SV Juventud Westpunt                 9   3  1  5  15-24  10
 5.Haitian Union Klub Football         10   2  3  5  14-39   9
 6.Caribbean International University  11   2  2  7  17-26   8
 7.SV SUBT 2                            2   0  2  0   6- 6   2
 8.SV Victory Boys 2                    2   0  0  2   1- 3   0

NB: SUBT 2 and Victory Boys 2 apparently withdrew during the season



2012

2014

list of champions


About this document

Thanks to Hans Schöggl

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 10 Apr 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.