Cyprus 2010/11


First Division 
Cyprus Cup 
Second Division 
Third Division 
Fourth Division 
Cup for Third and Fourth Division 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2010/11 Cypriot First Division


Each team played against every other team twice, once at home and once away, for a total of 26 matches. After these matches, the two teams with the worst records were relegated to the Second Division. The remaining twelve teams were divided into three groups: 1st-4th, 5th-8th and 9th-12th. 

The teams ranked first through fourth played out the champion and the participants for the European competitions. Teams ranked ninth through 12th determined the third relegated club, while the remaining four teams played a placement round. Every team played twice against its group opponents. Regular season records are carried over without any modifications.

First round

Table
------
    Team	              Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head
 1. APOEL Nicosia	        26	20	2	 4	55	19	36	62	                  [Qualification to Second Round, Group A]
 2. Omonia Nicosia	        26	14	8	 4	38	16	22	50                        [Qualification to Second Round, Group A]
 3. Anorthosis Famagusta	26	13	6	 7	46	31	15	45                        [Qualification to Second Round, Group A]
 4. AEK Larnaca	                26	12	6	 8	36	30	 6	42                        [Qualification to Second Round, Group A]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 5. Apollon Limassol	        26	11	5	10	40	37	 3	38	                  [Qualification to Second Round, Group B]
 6. Olympiakos Nicosia	        26	 9	9	 8	41	41	 0	36	 [2 1 1 0 4-1 4]  [Qualification to Second Round, Group B]
 7. Enosi Neon Paralimniou	26	10	6	10	26	25	 1	36       [2 0 1 1 1-4 1]  [Qualification to Second Round, Group B]
 8. AEL Limassol	        26	 8	9	 9	28	35	-7	33	 [2 1 1 0 2-1 4]  [Qualification to Second Round, Group B]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 9. Ethnikos Achna	        26	 8	9	 9	25	27	-2	33	 [2 0 1 1 1-2 1]  [Qualification to Second Round, Group C]
10. Ermis Aradippou	        26	 7	9	10	31	38	-7	30	                  [Qualification to Second Round, Group C]
11. Alki Larnaca	        26	 8	5	13	30	40     -10	29                        [Qualification to Second Round, Group C]
12. AEP Paphos	                26	 6	8	12	33	37	-4	26                        [Qualification to Second Round, Group C]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13. Doxa Katokopias	        26	 5	5	16	25	55     -30	20	                  [Relegated]
14. APOP Kinyras Pegeia 	26	 4	7	15	24	47     -23	19                        [Relegated]

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored

Cross-Table
------------
                        AEK	AEL	AEP	ALK	ANR	APN	APL	APK	DXK	ETH	ENP	ERM	OLM	OMN
AEK Larnaca			0-0	2-1	0-2	3-0	1-2	2-2	3-2	2-0	1-1	0-2	2-1	1-1	1-2
AEL Limassol	        1-2		1-0	1-0	1-3	2-2	2-3	2-0	3-0	2-1	0-0	1-2	3-2	0-0
AEP Paphos	        2-0	2-2		1-2	1-2	1-1	1-0	0-0	5-0	0-1	0-1	3-1	1-3	1-1
Alki Larnaca	        1-2	3-0	2-3		2-3	2-1	2-3	0-0	1-1	2-2	0-3	0-1	0-0	0-4
Anorthosis Famagusta	2-1	4-0	1-1	1-2		2-0	1-2	3-0	4-1	1-1	3-1	4-0	2-1	0-0
APOEL Nicosia	        1-0	2-0	5-1	1-0	2-1		2-1	6-2	3-1	0-1	2-1	1-0	4-1	3-0
Apollon Limassol	1-2	3-0	1-0	1-2	1-2	0-5		2-1	4-0	1-1	1-0	1-1	2-1	2-0
APOP Kinyras Pegeia	0-0	3-4	0-1	1-2	3-1	0-5	2-1		1-1	1-0	0-2	1-3	1-3	0-1
Doxa Katokopias	        1-4	0-0	2-1	3-0	2-2	0-1	1-1	4-3		0-2	1-0	1-0	1-2	2-3
Ethnikos Achna	        0-1	0-0	2-1	2-1	0-2	0-1	0-2	0-0	3-2		2-2	1-0	0-1	0-0
Enosi Neon Paralimniou	0-2	1-1	2-1	0-2	0-0	1-0	2-1	1-0	1-0	1-2		3-1	1-3	0-1
Ermis Aradippou	        1-1	0-0	2-2	3-1	3-0	0-2	2-2	1-1	2-1	1-1	1-0		2-2	0-0
Olympiakos Nicosia	2-3	0-2	2-2	1-1	2-2	1-2	2-1	1-1	1-0	3-2	1-1	3-2		0-2
Omonia Nicosia	        2-0	2-0	1-1	2-0	1-0	0-1	3-1	0-1	6-0	1-0	0-0	4-1	2-2	


Second round

Group A

Final Table
-----------
    Team	        Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points  
1. APOEL Nicosia	32	24	2	 6	63	22	41	74	[Champions] [2011/12 UEFA Champions League]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Omonia Nicosia	32	18	9	 5	45	19	26	63	[Cup Winner] [2011/12 UEFA Europa League]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Anorthosis Famagusta	32	16	7	 9	51	34	17	55	[2011/12 UEFA Europa League]
4. AEK Larnaca	        32	12	6	14	37	42	-5	42	[2011/12 UEFA Europa League]

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored
       The fourth team, AEK, qualified to 2011/12 UEFA Europa League because the second team, Omonia, already qualified to the same competition through 2010-2011 Cypriot Cup.


Cross-Table
------------
                        AEK	ANR	APN	OMN
AEK Larnaca		        0-1	0-1	1-2
Anorthosis Famagusta	2-0		1-2	0-0
APOEL Nicosia	        3-0	0-1		2-0
Omonia Nicosia	        3-0	1-0	1-0	


Group B

Final Table
-----------
    Team	              Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points   Head-to-head
5. Apollon Limassol	        32	14	 7	11	55	44	11	49	
6. Enosi Neon Paralimniou	32	12	 8	12	33	34	-1	44
7. AEL Limassol	                32	10	11	11	37	45	-8	41	 [4 3 0 1 8-5 9]
8. Olympiakos Nicosia	        32	10	11	11	48	53	-5	41       [4 1 0 3 5-8 3]

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored

Cross-Table
------------
                        AEL	APL	ENP	OLM
AEL Limassol		        1-1	1-1	2-1
Apollon Limassol	3-1		3-0	5-1
Enosi Neon Paralimniou	2-3	2-1		1-0
Olympiakos Nicosia	2-1	2-2	1-1	


Group C

Final Table
-----------
    Team	        Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head
 9. Ethnikos Achna	32	10	 9	13	29	37	-8	39	[4 2 1 1 7-8 7]	
10. Alki Larnaca	32	11	 6	15	40	48	-8	39      [4 1 1 2 8-7 4]
11. Ermis Aradippou	32	 9	11	12	38	45	-7	38
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
12. AEP Paphos	        32	 8	11	13	44	44	 0	35	                 [Relegated]  

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored

Cross-Table
------------
                ALK	AEP	ETH	ERM
Alki Larnaca		1-3	2-3	1-0
AEP Paphos	1-1		0-1	1-1
Ethnikos Achna	0-3	0-3		0-1
Ermis Aradippou	1-2	3-3	1-0


Teams home grounds
------------------
AEK Larnaca              New GSZ Stadium
AEL Limassol             Tsirion Stadium
AEP Paphos               Pafiako Stadium
Alki Larnaca             Antonis Papadopoulos Stadium
Anorthosis Famagusta	 Antonis Papadopoulos Stadium
APOEL Nicosia	         New GSP Stadium
Apollon Limassol	 Tsirion Stadium
APOP Kinyras Pegeia      Peyia Municipal Stadium
Doxa Katokopias          Makario Stadium
Ethnikos Achna           Dasaki Stadium
Enosi Neon Paralimniou	 Tasos Markou Stadium
Ermis Aradippou          Ammochostos Stadium
Olympiakos Nicosia       New GSP Stadium
Omonia Nicosia	         New GSP Stadium

Note: season started on 28 August 2010, season ended on 14 May 2011 
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2010/11 Cyprus Cup 

(1) = 2010/11 Cypriot First Division 
(2) = 2010/11 Cypriot Second Division

Only teams from the First and Second division participated (28 teams total). Teams from the lower divisions (Third and Fourth) competed in a separate cup competition (2010/11 Cypriot Cup for Third and Fourth Division).

All rounds, except the final, were played in a two-legged format, each team playing a home and an away match against their opponent. The team which scored more goals on aggregate, was qualifying to the next round. If the two teams scored the same number of goals on aggregate, then the team which scored more goals away from home was advancing to the next round.

If both teams had scored the same number of home and away goals, then extra time was following after the end of the second leg match. If during the extra thirty minutes both teams had managed to score, but they had scored the same number of goals, then the team who scored the away goals was advancing to the next round (i.e. the team which was playing away). If there weren’t scored any goals during extra time, the qualifying team was determined by penalty shootout.


First round
-----------------------------
In the first round participated 13 of 14 teams of the 2010/11 Cypriot Second Division and 11 of 14 of the 2010/11 Cypriot First Division. The three first division teams and the one second division team which were qualified for 2009/10 Cyprus Cup's semifinals (Apollon Limassol, APOEL Nicosia, AEL Limassol, Aris Limassol) did not participated in this round. 

The Cypriot First Division teams were not drawn together and played the second leg at home.

First leg
[10 November 2010]
Adonis Idaliou (2)		3 - 2	Ermis Aradippou (1)
Anagennisi Deryneia (2)		0 - 1	Olympiakos Nicosia (1)
APEP Pitsilia (2)		1 - 0	ASIL Lysi (2)
Atromitos Yeroskipou (2)	1 - 2	APOP Kinyras Pegeia (1)	
Chalkanoras Idaliou (2)		0 - 4	Omonia Nicosia (1)
Digenis Akritas Morphou (2)	0 - 1	AEK Larnaca (1)	
Nea Salamina Famagusta (2)	0 - 2	Ethnikos Achna (1)	
Omonia Aradippou (2)		0 - 3	Enosi Neon Paralimniou (1)
Onisilos Sotiras (2)		0 - 2	Alki Larnaca (1)
Othellos Athienou (2)		1 - 4	Doxa Katokopias (1)

[24 November 2010]
Akritas Chlorakas (2)		0 - 3	Anorthosis Famagusta (1)
PAEEK (2)		        2 - 3	AEP Paphos (1)
	
	
Second leg
[24 November 2010]
AEK Larnaca (1)		        2 - 1	Digenis Akritas Morphou (2)		
ASIL Lysi (2)		        2 - 1	APEP Pitsilia (2)		
Doxa Katokopias (1)		2 - 0	Othellos Athienou (2)		
Enosi Neon Paralimniou (1)	3 - 0	Omonia Aradippou (2)			
Ermis Aradippou (1)		3 - 0	Adonis Idaliou (2)		
Ethnikos Achna (1)		2 - 0	Nea Salamina Famagusta (2)		
Omonia Nicosia (1)		2 - 0	Chalkanoras Idaliou (2)		

[1 December 2012]
AEP Paphos (1)		        4 - 3	PAEEK (2)	
Anorthosis Famagusta (1)	5 - 0	Akritas Chlorakas (2)		
APOP Kinyras Pegeia (1)		2 - 3	Atromitos Yeroskipou (2)	
Olympiakos Nicosia (1)		2 - 1	Anagennisi Deryneia (2)	

[8 December 2012]
Alki Larnaca (1)		4 - 0	Onisilos Sotiras (2)	


Second round
-----------------------------
In the second round participated the winners of the first round ties and the four teams which were qualified for 2009/10 Cyprus Cup's semifinals.

First leg
[12 January 2011]	
AEL Limassol (1)		0 - 1	Aris Limassol (2)
AEP Paphos (1)		        0 - 0	Olympiakos Nicosia (1)
Anorthosis Famagusta (1)	2 - 0	APEP Pitsilia (2)	
APOEL Nicosia (1)		1 - 1	Apollon Limassol (1)
Doxa Katokopias (1)		0 - 1	AEK Larnaca (1)
Ermis Aradippou (1)		0 - 1	Ethnikos Achna (1)

[19 January 2011]
Omonia Nicosia (1)		6 - 0	Atromitos Yeroskipou (2)

[26 January 2011]
Enosi Neon Paralimniou (1)	0 - 1	Alki Larnaca (1)


Second leg
[19 January 2011]
AEK Larnaca (1)		        4 - 1	Doxa Katokopias (1)
Apollon Limassol (1)		2 - 0	APOEL Nicosia (1)
Ethnikos Achna (1)		1 - 1	Ermis Aradippou (1)

[26 January 2011]
Aris Limassol (2)		0 - 0	AEL Limassol (1)
Atromitos Yeroskipou (2)	2 - 2	Omonia Nicosia (1)
Olympiakos Nicosia (1)		3 - 1	AEP Paphos (1)

[2 February 2011]
APEP Pitsilia (2)		0 - 1	Anorthosis Famagusta (1)

[16 February 2011]
Alki Larnaca (1)		4 - 3	Enosi Neon Paralimniou (1)


Quarterfinals
-----------------------------
First leg
[9 March 2011]
AEK Larnaca (1)		        1 - 2	Anorthosis Famagusta (1)
Alki Larnaca (1)		0 - 3	Ethnikos Achna (1)
Olympiakos Nicosia (1)		1 - 1	Apollon Limassol (1)

[16 March 2011]
Omonia Nicosia (1)		3 - 0	Aris Limassol (2)

Second leg
[16 March 2011]
Anorthosis Famagusta (1)	1 - 1	AEK Larnaca (1)
Ethnikos Achna (1)		0 - 2	Alki Larnaca (1)
Apollon Limassol (1)		3 - 2	Olympiakos Nicosia (1)

[6 April 2011]
Aris Limassol (2)		1 - 3	Omonia Nicosia (1)


Semifinals
-----------------------------
First leg
[20 April 2011]
Apollon Limassol (1)		1 - 1	Anorthosis Famagusta (1)
Omonia Nicosia (1)		1 - 0	Ethnikos Achna (1)


Second leg
[4 May 2011]
Anorthosis Famagusta (1)	1 - 2	Apollon Limassol (1)
Ethnikos Achna (1)		1 - 1	Omonia Nicosia (1)


Final (18 May 2011 - Neo GSZ Stadium)
-----------------------------------

Omonia Nicosia   1 - 1  Apollon Limassol  [normal time score was 1-1, aet 1-1, 4-3 pen]
[Elias Charalambous 85'; Michalis Konstantinou 14']

Cupwinner: Omonia Nicosia (qualified to 2011/12 UEFA Europa League)

Referee: Massimo Busacca
Assistant referees: Matthias Arnet,  Manuel Navarro
Fourth official: Jerome Laperriere

Attendance: 12.000

Omonia Nicosia: Davidson Morais, Christos Karipidis (Timo Wenzel 77'), Antonis Georgallides, Constantinos Makrides, Elias Charalambous, Andreas Avraam, Lomana LuaLua (Georgios Efrem 58'), Francisco Aguirre, Michalis Konstantinou, Leandro Marcolini Pedroso de Almeida, Efstathios Aloneftis (Jose Manuel Rueda 95')  

Apollon Limassol: Antonio Pedro de Brito Lopes, Giorgos Merkis, Ales Chvalovsky, Moustapha Bangura, Samuel Neva, Nasief Morris (Jose Semedo 58'), Aldo Adorno, Ion Erice Dominguez, Miljan Mrdakovic, Daniel Quinteros (Antonio Nunez 34'), Kamil Kosowski (Andreas Stavrou 73')        


Penalty kicks
Omonia Nicosia                       Apollon Limassol
                                    (0-1) Miljan Mrdakovic
Michalis Konstantinou (1-1)              
                                    (1-2) Moustapha Bangura
Georgios Efrem (2-2)            
                                    (saved) Andreas Stavrou
Jose Manuel Rueda (3-2)               
                                    (3-3) Jose Semedo
Francisco Aguirre (4-3)                  
                                    (saved) Ion Erice Dominguez
	
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2010/11 Cypriot Second Division

Each team played against every other team twice, once at home and once away, for a total of 26 matches. After these matches, the three teams with the worst records were relegated to the Second Division. The first four teams were qualified for the Promotion Group. At the Promotion Group every team played every other team twice, once at home and once away. The three teams with the best records were promoted to First Division. Regular season records are carried over without any modifications.

Teams ranked ninth through 12th would determin the third relegated club. The relegation group was scheduled to be played under a single match format: every team would play only one match against each of the other three teams, in a neutral stadium. However, after the first matchday results (ASIL-APEP 3-3, Chalkanoras-Onisilos 2-3), the points difference of the 12th placed team from the other teams could not be overcome any more, so Cyprus Football Association decided to cancel all the matches of the rest two matchdays.

First round

Table
------
   Team                        Played	Won	Draw   Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head
 1. Aris Limassol	        26	15	 5	 6	41	20	21	50	                        [Qualification to Promotion Group]
 2. Nea Salamina Famagusta	26	13	 9	 4	45	19	26	48                              [Qualification to Promotion Group]
 3. Omonia Aradippou	        26	14       5	 7	37	27	10	47                              [Qualification to Promotion Group]
 4. Anagennisi Deryneia	        26	12	 6	 8	28	25	 3	42                              [Qualification to Promotion Group]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 5. Othellos Athienou	        26	10	11	 5	28	22	 6	41	
 6. Atromitos Yeroskipou	26	12	 4	10	35	26	 9	40
 7. PAEEK	                26	10	 6	10	36	36	 0	36
 8. Akritas Chlorakas	        26	 9	 7	10	34	38	-4	34
 9. APEP Pitsilia	        26	 8	 9	 9	33	34	-1	33	[2 1 0 1 2-2 3, 2 away goals]
10. Chalkanoras Idaliou	        26	 9	 6	11	41	44	-3	33      [2 1 0 1 2-2 3, 2 away goals]
11. Onisilos Sotiras	        26	 8	 8	10	26	30	-4	32
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
12. ASIL Lysi	                26	 6	 5	15	20	41     -21	23                              [Relegated]
13. Digenis Akritas Morphou	26	 5	 6	15	24	45     -21	21	                        [Relegated]
14. Adonis Idaliou	        26	 4	 7	15	24	45     -21	19                              [Relegated]

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored


Cross-Table
------------
                        ADN	AKR	ANG	APP	ARS	ASL	ATR	DGN	NSL	OTH	OMN	ONS	PKK	CHL
Adonis Idaliou		0-0	2-4	2-1	1-2	0-0	3-2	2-1	0-1	1-1	1-1	1-1	0-1	1-3
Akritas Chlorakas	4-1		3-2	1-1	0-2	3-0	1-3	1-0	0-0	2-1	1-1	1-0	2-2	1-3
Anagennisi Deryneia	0-2	2-1		2-1	1-1	1-0	3-1	0-0	1-1	0-2	1-0	0-1	1-0	2-0
APEP Pitsilia	        1-1	3-0	2-1		1-3	1-0	2-1	4-0	1-3	0-0	0-1	1-1	2-0	2-2
Aris Limassol	        2-1	2-0	1-0	3-1		5-0	0-1	3-1	2-1	1-1	2-0	0-0	2-1	2-0
ASIL Lysi	        2-1	1-2	0-1	0-0	0-2		2-1	1-1	1-3	1-0	0-1	0-0	1-2	3-2
Atromitos Yeroskipou	2-0	1-2	1-1	0-1	1-0	2-0		4-1	0-1	0-0	0-1	3-0	4-2	1-2
Digenis Akritas Morphou	1-0	1-1	0-0	3-1	4-2	1-0	0-1		0-5	0-1	0-1	2-2	2-3	3-0
Nea Salamina Famagusta	3-0	4-0	1-2	4-1	1-0	1-1	0-0	0-0		1-1	0-0	4-0	1-0	2-2
Othellos Athienou	1-0	2-0	2-0	1-1	1-1	2-1	1-2	3-2	1-1		1-1	2-1	1-0	2-1
Omonia Aradippou	3-1	1-0	0-2	2-0	2-1	2-1	0-0	3-1	1-2	3-0		3-1	0-1	2-0
Onisilos Sotiras	3-0	2-1	3-0	1-1	0-2	0-1	0-1	2-0	2-0	0-0	3-1		2-1	0-0
PAEEK	                0-0	2-2	0-1	0-2	0-0	2-3	2-1	1-0	3-2	1-1	5-3	4-1		1-0
Chalkanoras Idaliou	5-3	1-5	0-0	2-2	1-0	5-1	1-2	4-0	0-3	1-0	3-4	1-0	2-2	


Promotion Group

Final Table
-----------
    Team	              Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points 
1. Aris Limassol	        32	16	 9	 7	49	25	24	57	[Champions] [Promoted]	
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Nea Salamina Famagusta	32	14	13	 5	50	25	25	55	[Promoted]	
3. Anagennisi Deryneia	        32	15	 9	 8	37	27	10	54      [Promoted]	
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. Omonia Aradippou	        32	15	 6	11	42	41	 1	51
 
Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored

Cross-Table
------------
                        ANG	ARS	NSL	OMN
Anagennisi Deryneia	        0-0	3-1	3-0
Aris Limassol      	0-0		1-1	2-3
Nea Salamina Famagusta	0-0	1-1		1-0
Omonia Aradippou	1-3	0-4	1-1	

Teams home grounds
------------------
Adonis Idaliou	        Adonis Idaliou Stadium	
Akritas Chlorakas	Chloraka Municipal Stadium
Anagennisi Deryneia     Anagennisi Football Ground
APEP Pitsilia           Kyperounta Municipal Stadium
Aris Limassol           Tsirion Stadium
ASIL Lysi	        Stadium Grigoris Afxentiou
Atromitos Yeroskipou	Geroskipou Municipality Stadium
Digenis Akritas Morphou	Makario Stadium
Nea Salamina Famagusta  Ammochostos Stadium
Othellos Athienou	Othellos Athienou Stadium
Omonia Aradippou	Aradippou Municipal Stadium
Onisilos Sotiras	Sotira Municipal Stadium 
PAEEK	                Stadium Keryneia Epistrophi
Chalkanoras Idaliou     Chalkanoras Stadium (Dimitris Chamatsos)   

Note: season started on 18 September 2010, season ended on 15 May 2011 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
2010/11 Cypriot Third Division

Final Table
-----------
    Team	               Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head
 1. Ethnikos Assia	        26	15	 7	 4	43	23	20	52	                 [Champions] [Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------		
 2. Enosis Neon Parekklisia	26	13	 9	 4	49	29	20	48	                 [Promoted]
 3. A.O. Ayia Napa	        26	12	11	 3	39	14	25	47	[2 1 1 0 1-0 4]	 [Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
 4. ENAD Polis Chrysochous	26	13	 8	 5	36	24	12	47	[2 0 1 1 0-1 1]	
 5. Spartakos Kitiou	        26	11	 7	 8	38	33	 5	40	
 6. AEK Kouklia	                26	11	 6	 9	32	36	-4	39
 7. Frenaros FC 2000	        26	 7	13	 6	28	23	 5	34
 8. AEZ Zakakiou	        26	 9	 6	11	35	46     -11	33
 9. Anagennisi Germasogeias	26	 8	 7	11	31	38	-7	31
10. Nikos & Sokratis Erimis	26	 7	 8	11	33	41	-8	29	[2 1 1 0 2-0 4]
11. Elpida Xylofagou	        26	 7	 8	11	25	34	-9	29      [2 0 1 1 0-2 1]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
12. Digenis Oroklinis	        26	 5	 9	12	31	41     -10	24	                 [Relegated]
13. MEAP Pera Choriou Nisou	26	 5	 6	15	31	44     -13	21                       [Relegated]
14. Iraklis Gerolakkou	        26	 4	 5	17	24	49     -25	17                       [Relegated]


Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored

Cross-Table
------------
                        ANP	AEZ	AEK	ANG	DGN	ETH	ELP	END	ENP	IRK	MPN	NSK	SPR	FRN
A.O. Ayia Napa		        1-0	8-0	3-0	0-0	0-0	1-1	1-0	3-1	4-0	2-0	2-0	1-1	0-0
AEZ Zakakiou	        1-0		3-2	3-0	3-1	2-2	2-1	1-1	1-1	3-1	1-0	2-2	3-2	2-1
AEK Kouklia	        0-2	3-0		0-0	2-0	1-3	3-1	1-0	1-1	2-1	1-1	2-1	1-2	0-1
Anagennisi Germasogeias	3-0	1-1	0-1		1-3	0-1	1-0	0-2	0-2	3-3	3-2	3-1	1-1	1-1
Digenis Oroklinis	1-1	1-0	2-2	3-6		2-2	1-2	2-3	1-1	2-0	3-0	0-1	1-0	1-1
Ethnikos Assia	        1-2	3-0	2-0	0-1	2-1		2-2	3-0	0-0	3-0	2-4	3-2	2-2	1-0
Elpida Xylofagou	1-2	3-0	1-0	1-0	2-1	0-1		0-0	1-2	2-0	1-1	0-0	0-2	0-0
ENAD Polis Chrysochous	0-0	2-0	2-0	2-0	2-2	1-1	3-1		2-2	4-2	2-1	2-0	2-1	2-0
Enosis Neon Parekklisia	1-1	5-3	2-3	3-1	2-0	3-1	5-0	1-1		3-0	2-1	2-1	1-1	1-1
Iraklis Gerolakkou	1-1	2-1	0-1	0-1	1-1	0-1	1-0	1-2	1-2		4-3	2-0	0-1	1-1
MEAP Pera Choriou Nisou	0-3	4-0	1-2	2-2	1-0	0-1	2-2	0-1	0-2	3-0		0-2	1-1	1-1
Nikos & Sokratis Erimis	0-0	1-1	2-2	1-1	3-1	0-3	2-0	1-0	0-1	4-3	3-1		4-5	1-1
Spartakos Kitiou	1-0	3-1	0-0	0-2	2-0	0-2	0-1	3-0	3-2	0-0	0-2	4-1		3-1
Frenaros FC 2000	1-1	3-1	0-2	2-0	1-1	0-1	2-2	0-0	2-1	1-0	3-0	0-0	4-0	

Note: season started on 18 September 2010, season ended on 27 March 2011.

Teams home grounds
------------------
A.O. Ayia Napa                  Ayia Napa Municipal Stadium
AEZ Zakakiou	        	Zakaki Municipal Stadium
AEK Kouklia	        	Chloraka Municipal Stadium
Anagennisi Germasogeias         Germasogeia Municipal Stadium
Digenis Oroklinis	        Oroklini Municipal Stadium
Elpida Xylofagou	        Michalonikion Stadium
Ethnikos Assia      	        Makario Stadium
ENAD Polis Chrysochous	        Poli Chrysochous Municipal Stadium
Enosis Neon Parekklisia         Parekklisia Municipal Stadium
Iraklis Gerolakkou	        Kykkos Stadium
MEAP Pera Choriou Nisou         Theodorio Koinotiko
Nikos & Sokratis Erimis         Erimi Municipal Stadium
Spartakos Kitiou	        Kiti Municipal Stadium
Frenaros FC 2000                Frenaro Municipal Stadium

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2010/11 Cypriot Fourth Division

Final Table
-----------
    Team	                      Played	Won    Draw	Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head
 1. Ormideia FC	                        26	17	7	 2	52	24	28	58	                [Champions] [Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
 2. POL/AE Maroni	                26	17	5	 4	52	27	25	56	                [Promoted]
 3. Achyronas Liopetriou	        26	12	9	 5	35	21	14	45                      [Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 4. Karmiotissa Pano Polemidion	        26	13	5	 8	49	36	13	44	
 5. E.N. TH.O.I. Lakatamias	        26	12	4	10	41	39	 2	40
 6. P.O. Xylotymvou 2006	        26	10	8	 8	42	37	 5	38
 7. Kissos FC Kissonergas	        26	11	3	12	40	44	-4	36
 8. Ethnikos Latsion	                26	 9	5	12	24	37     -13	32	[4 2 2 0 5-3 8]
 9. Dynamo Pervolion	                26	 8	8	10	44	41	 3	32      [4 1 1 2 6-6 4]
10. Konstantios & Euripidis Trachoniou	26	 9	5	12	35	35	 0	32      [4 1 1 2 4-6 4]
11. Foinikas Ayias Marinas Chrysochous	26	 8	7	11	37	42	-5	31	
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12. Anagennisi Trachoniou	        26	 6	8	12	31	45     -14	26	[2 1 0 1 4-2 3] [Relegated]
13. ASPIS Pylas	                        26	 7	5	14	25	41     -16	26      [2 1 1 1 2-4 3] [Relegated]
14. Enosis Kokkinotrimithia	        26	 2	3	21	21	59     -38	 9	                [Relegated]


Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored


Cross-Table
------------
                                ANT	ASP	ACH	DNM	ENT	ETH	ENK	KRM	KSS	KET	POX	ORM	POL	FNK
Anagennisi Trachoniou		        3-0	0-0	2-2	0-2	2-0	2-2	4-4	2-1	0-1	1-2	3-1	1-3	1-0
ASPIS Pylas	                2-1		0-1	0-0	0-2	1-2	1-0	0-1	1-0	3-2	3-2	1-3	3-3	3-2
Achyronas Liopetriou	        2-0	1-0		2-1	3-1	2-0	1-2	2-2	0-0	1-0	2-1	1-1	4-1	0-0
Dynamo Pervolion	        5-0	1-0	2-0		2-3	1-1	3-2	3-2	3-0	3-1	1-3	1-1	1-1	1-2
E.N. TH.O.I. Lakatamias	        3-0	2-0	3-1	2-2		1-0	3-1	1-2	2-2	1-4	1-0	0-2	3-1	1-1
Ethnikos Latsion	        3-0	0-1	0-3	2-1	1-0		3-2	0-2	0-1	2-1	2-2	1-2	1-1	1-0
Enosis Kokkinotrimithia	        0-1	0-0	0-3	1-3	1-2	0-1		2-1	2-4	1-1	1-2	0-2	0-2	0-2
Karmiotissa Pano Polemidion	1-0	3-1	0-0	1-1	3-2	5-0	3-1		2-1	2-1	2-1	0-1	2-3	3-0
Kissos FC Kissonergas	        2-1	2-1	1-0	2-0	2-2	5-1	4-0	3-1		0-1	1-0	1-3	1-5	3-2
Konstantios & Euripidis	        0-0	0-0	1-3	2-1	2-1	0-0	3-1	1-3	4-1		4-2	0-1	2-3	1-2
P.O. Xylotymvou 2006	        2-2	4-1	1-1	2-1	0-1	1-1	2-1	3-1	2-0	1-0		1-1	0-0	4-1
Ormideia FC FC	                2-2	2-0	1-1	4-2	5-1	1-0	6-1	2-1	1-0	1-1	2-2		2-1	3-1
POL/AE Maroni	                3-1	2-1	2-0	3-1	1-0	2-1	2-0	0-0	3-0	2-0	5-1	1-0		1-2
Foinikas	                2-2	2-2	1-1	2-2	3-1	0-1	2-0	3-2	5-3	0-2	1-1	1-2	0-1		
	
Notes: The match Ethnikos Latsion - Anagennisi Trachoniou interrupted at 2-0; awarded 3-0.
       The match Ethnikos Latsion - Achyronas Liopetriou interrupted at 1-3; awarded 0-3.
       Season started on 18 September 2010, season ended on 27 March 2011. 

Teams home grounds
------------------
Anagennisi Trachoniou	 Anagennisi Municipal Stadium
ASPIS Pylas	         Pyla Municipal Stadium
Achyronas Liopetriou	 Liopetri Municipal Stadium
Dynamo Pervolion         Pervolia Municipal Stadium
Ethnikos Latsion	 Latsia Municipal Stadium
Enosis Kokkinotrimithia	 Kokkinotrimithia Municipal Stadium
E.N. TH.O.I. Lakatamias	 EN THOI Stadium
Karmiotissa	         Pano Polemidia Municipal Stadium
Kissos FC Kissonergas    Kissonerga Municipal Stadium
Konstantios & Euripidis	 Trachoni Municipal Stadium
P.O. Xylotymvou	         Xylotympou Municipal Stadium
Ormideia FC	         Ormideia Municipal Stadium
POL/AE Maroni            Maroni Municipal Stadium
Foinikas                 Euripides Municipal Stadium

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Promoted in 2011/12 Cypriot Fourth Division from regional leagues:
Elpida Astromeriti
AEK Korakou
Kedros Ayia Marina Skylloura
  
Levadiakos/Salamina Livadion also secured their participation in the 2011/12 Cypriot Fourth Division through the amateur divisions. However, Cyprus Football Association decided that the team did not meet basic requirements for the registering as a member of the federation. After an extraordinary general meeting it was decided that the team was eventually able to join the Cyprus Football Association. But, because the 2011/12 Cypriot Fourth Division had already began, it was decided that the team would book a place to the 2012/13 Cypriot Fourth Division, the next seasons' championship.
    
Furthermore, AEK Kythreas also participated in 2011/12 Cypriot Fourth Division. AEK's relegation during 2009/10 Cypriot Fourth Division forced the team to suspend operations. The team resumed operations in 2011/12 season. According to a specific regulation, the refugees football clubs that were resuming their operations could participate in the Cypriot Fourth Division. So, AEK's application to participate in the fourth division was accepted.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2010/11 Cypriot Cup for Third and Fourth Division

(3) = 2010/11 Cypriot Third Division 
(4) = 2010/11 Cypriot Fourth Division

Only teams from the Third and Fourth division could participate. Participation was not compulsory. 24 of 28 participated that season. 

First round 
-----------------------------
The winner was qualifying to the next round. If a match was drawn, extra time was following. If extra time was drawn, the winner was decided by penalty shootout.

[27 October 2010]
AEZ Zakakiou (3)		        1 - 2	AEK Kouklia (3)
Digenis Oroklinis (3)		        2 - 0	Spartakos Kitiou (3)
E.N. TH.O.I. Lakatamias (3)		2 - 3	Ethnikos Assia (4)
Enosis Neon Parekklisia (3)		1 - 3	Anagennisi Germasogeias (3)
Ethnikos Latsion (4)		        2 - 2	Elpida Xylofagou (3)           [normal time score and aet score was 2-2; 4-3 pen]
Foinikas Ayias Marinas Chrysochous (4)	2 - 0	ASPIS Pylas (4)
Frenaros FC 2000 (3)		        1 - 1	ENAD Polis Chrysochous (3)     [normal time score and aet score was 1-1; 2-3 pen]
Konstantios & Euripidis (4)		1 - 0	Kissos FC Kissonergas (4)
MEAP Pera Choriou Nisou (3)		3 - 1	A.O. Ayia Napa (3)             [aet; normal time score was 1-1]
Ormideia FC (4)		                2 - 0	Dynamo Pervolion (4)
P.O. Xylotymvou 2006 (4)		3 - 2	Nikos & Sokratis Erimis (3)
POL/AE Maroni (4)		        3 - 1	Achyronas Liopetriou (4)


Second round
-----------------------------
4 out of the 12 teams were drawn to qualify directly to quarterfinlas, without needing to play any match.

The winner was qualifying to the next round. If a match was drawn, extra time was following. If extra time was drawn, the winner was decided by penalty shootout.

[3 November 2010]
AEK Kouklia (3)		                0 - 2	P.O. Xylotymvou 2006 (4)	
Anagennisi Germasogeias (3)		0 - 5	Ormideia FC (4)	
Foinikas Ayias Marinas Chrysochous (4)	3 - 3	MEAP Pera Choriou Nisou (3)     [normal time score was 2-2; 0-3 pen]
POL/AE Maroni (4)		        1 - 3	Konstantios & Euripidis (4)	

Digenis Oroklinis (3)               bye
Ethnikos Assia (4)                  bye
Ethnikos Latsion (4)                bye
ENAD Polis Chrysochous (3)	    bye


The next two rounds were played in a two-legged format, each team playing a home and an away match against their opponent. The team which scored more goals on aggregate, was qualifying to the next round. If the two teams scored the same number of goals on aggregate, then the team which scored more goals away from home was advancing to the next round.

If both teams had scored the same number of home and away goals, then extra time was following after the end of the second leg match. If during the extra thirty minutes both teams had managed to score, but they had scored the same number of goals, then the team who scored the away goals was advancing to the next round (i.e. the team which was playing away). If there weren’t scored any goals during extra time, the qualifying team was determined by penalty shootout.


Quarterfinals
-----------------------------
First leg 
[12 January 2011]
ENAD Polis Chrysochous (3)	3 - 1	P.O. Xylotymvou 2006 (4)
Ethnikos Latsion (4)		0 - 6	MEAP Pera Choriou Nisou (3)
Konstantios & Euripidis (4)	2 - 2	Digenis Oroklinis (3)

[19 January 2011]
Ethnikos Assia (3)		2 - 2	Ormideia FC (4)


Second leg
[19 January 2011]	
Digenis Oroklinis (3)		2 - 1	Konstantios & Euripidis (4)	
MEAP Pera Choriou Nisou (3)	3 - 0	Ethnikos Latsion (4)
P.O. Xylotymvou 2006 (4)	1 - 2	ENAD Polis Chrysochous (3)

[26 January 2011]	
Ormideia FC (4)		        0 - 2	Ethnikos Assia (3)	


Semifinals
-----------------------------
First leg [16 February 2011]
Ethnikos Assia (3)		2 - 1	MEAP Pera Choriou Nisou (3)
ENAD Polis Chrysochous (3)	3 - 0	Digenis Oroklinis (3)


Second leg [23 February 2011]
MEAP Pera Choriou Nisou (3)	1 - 1	Ethnikos Assia (3)
Digenis Oroklinis (3)		1 - 2	ENAD Polis Chrysochous (3)


Final (30 March 2011 - New GSP Stadium)
-----------------------------------

Ethnikos Assia   1 - 0  ENAD Polis Chrysochous
[Spencel da Costa Bruno 25']

Cupwinner: Ethnikos Assia

Referee: Dimitris Masias
Assistant referees: Marios Dimitriadis, Petros Petrou
Fourth official: Iakovos Tokaris


2009/10.

2011/12.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Thanks to Jan Schoenmakers

Prepared and maintained by Xaris Xarilaou for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Xaris Xarilaou (e_xaris1@hotmail.com)
Last updated: 21 Jan 2016

(C) Copyright Xaris Xarilaou and RSSSF 2013/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.