Cyprus 2013/14


First Division 
Cyprus Cup 
Second Division 
Third Division 
Fourth Division 
Cup for Third and Fourth Division 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2013/14 Cypriot First Division


Each team played against every other team twice, once at home and once away, for a total of 26 matches. After these matches, the two teams with the worst records were relegated to the Second Division. The remaining twelve teams were divided into two groups: 1st-6th, 7th-12th. 

The teams ranked first through sixth played out the champion and the participants for the European competitions. Teams ranked seventh through 12th determined the third and fourth relegated clubs. Every team played twice against its group opponents. Regular season records are carried over without any modifications.

First round

Table
------
    Team	              Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD    Points   Head-to-head
 1. AEL Limassol	        26	19	 5	 2	48	16	32	62                     [Qualification to Second Round, Group A]
 2. Apollon Limassol	        26	19	 2	 5	47	19	28	59     [2 1 0 1 3-2 3] [Qualification to Second Round, Group A]
 3. APOEL Nicosia	        26	18       5	 3	56	18	38	59     [2 1 0 1 2-3 3] [Qualification to Second Round, Group A]
 4. Ermis Aradippou	        26	15	 7	 4	44	28	16	52	               [Qualification to Second Round, Group A]
 5. Omonia Nicosia	        26	13	 8	 5	45	22	23	47                     [Qualification to Second Round, Group A]
 6. Anorthosis Famagusta	26	11	 5	10	46	36	10	38                     [Qualification to Second Round, Group A]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 7. AEK Larnaca		        26	10	 7	 9	37	28	 9	37	               [Qualification to Second Round, Group B]
 8. Nea Salamina Famagusta	26	12	 2	12	26	31	-5	35   [-3]              [Qualification to Second Round, Group B]
 9. Doxa Katokopias	        26	7	 7	12	33	45     -12	28                     [Qualification to Second Round, Group B]
10. Ethnikos Achna	        26	 6	 5	15	27	38     -11	23                     [Qualification to Second Round, Group B]
11. AEK Kouklia	                26	 6	 3	17	27	64     -37	21                     [Qualification to Second Round, Group B]
12. Aris Limassol	        26	 3	11	12	29	40     -11	20                     [Qualification to Second Round, Group B]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13. Enosi Neon Paralimniou	26	 5	 7	14	29	45     -16	19   [-3]              [Relegated]
14. Alki Larnaca	        26	 0	 2	24	14	78     -64     -39  [-41]              [Relegated]

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored
       Nea Salamina Famagusta 3 points deducted by Cyprus Football Association because they failed to meet the financial criteria of UEFA.
       Enosi Neon Paralimniou 3 points deducted by Cyprus Football Association because they failed to meet the financial criteria of UEFA.
       Alki Larnaca 41 points deducted for many financial reasons.
       
Cross-Table
------------
                        AKK	AKL	AEL	ALK	ANR	APN	APL	ARS	DXK	ETH	ENP	ERM	NSL	OMN
AEK Kouklia		        2-1	0-4	2-1	1-5	1-6	1-3	2-0	0-0	0-2	2-2	0-1	2-0	0-4
AEK Larnaca	        3-1		1-2	6-0	2-1	1-1	0-2	2-2	1-2	2-1	2-0	0-0	0-1	0-0
AEL Limassol	        1-0	1-1		3-0	3-1	2-1	0-1	2-1	1-0	3-1	4-1	1-0	2-0	3-1
Alki Larnaca	        0-3	2-5	0-3		0-4	1-3	1-2	0-1	0-4	1-6	1-1	1-2	0-2	0-1
Anorthosis Famagusta	2-2	1-1	0-2	3-1		1-2	3-1	1-0	1-2	2-1	3-2	0-1	1-1	3-1
APOEL Nicosia	        5-0	1-1	2-2	3-0	1-0		2-1	1-0	5-1	2-0	3-0	3-0	3-1	2-0
Apollon Limassol	4-0	3-0	0-1	2-1	1-1	2-0		3-2	2-1	0-1	3-0	1-0	1-2	1-0
Aris Limassol	        4-0	0-3	1-1	0-0	2-0	1-3	0-1		2-2	1-1	1-1	3-3	0-1	1-1
Doxa Katokopias	        3-1	0-1	0-1	5-1	1-6	1-1	0-2	1-1		1-1	1-1	2-4	2-0	0-6
Ethnikos Achna	        1-2	0-2	0-2	2-1	1-2	0-2	1-3	2-2	0-3		1-1	1-2	2-0	1-2
Enosi Neon Paralimniou	2-1	0-1	1-3	5-0	4-0	0-3	0-1	4-1	1-0	0-0		0-2	0-1	0-3
Ermis Aradippou	        5-2	2-1	1-1	3-1	0-0	2-0	0-0	2-1	5-1	1-0	3-2		1-0	1-1
Nea Salamina Famagusta	3-1	2-0	2-0	2-1	0-3	0-1	0-3	2-1	1-0	0-1	1-1	4-1		0-1
Omonia Nicosia	        2-1	1-0	0-0	5-0	3-2	0-0	2-4	1-1	0-0	1-0	4-0	2-2	3-0	


Results by round
------------------
Round 1
[Aug 31]
Anorthosis       3-1 Omonia           
AEK Kouklion     2-1 AEK Larnaka      
[Sep 1]
Alki             0-1 Aris             
Doxa             2-0 Nea Salamina     
Ethnikos         0-2 AEL              
[Sep 2]
APOEL            3-0 ENP              
Apollon          1-0 Ermis            

Round 2
[Sep 14]
AEL              2-1 APOEL            
Nea Salamina     3-1 AEK Kouklion     
Omonia           4-0 ENP              
[Sep 15]
AEK Larnaka      2-1 Ethnikos         
Anorthosis       3-1 Apollon          
Aris             2-2 Doxa             
[Sep 16]
Ermis            3-1 Alki             

Round 3
[Sep 21]
Doxa             2-4 Ermis            
ENP              1-3 AEL              
[Sep 22]
AEK Kouklion     2-0 Aris             
Alki             0-4 Anorthosis       
Ethnikos         2-0 Nea Salamina     
[Sep 23]
APOEL            1-1 AEK Larnaka      
Apollon          1-0 Omonia           

Round 4
[Sep 28]
Apollon          2-1 Alki             
Nea Salamina     0-1 APOEL            
[Sep 29]
AEK Larnaka      2-0 ENP              
Anorthosis       1-2 Doxa             
Aris             1-1 Ethnikos         
Omonia           0-0 AEL              
[Sep 30]
Ermis            5-2 AEK Kouklion     

Round 5
[Oct 5]
AEL              1-1 AEK Larnaka      
Ethnikos         1-2 Ermis            
[Oct 6]
AEK Kouklion     1-5 Anorthosis       
Alki             0-1 Omonia           
ENP              0-1 Nea Salamina     
[Oct 7]
APOEL            1-0 Aris             
Doxa             0-2 Apollon          

Round 6
[Oct 19]
Alki             0-4 Doxa             
Apollon          4-0 AEK Kouklion     
Ermis            2-0 APOEL            
[Oct 20]
Anorthosis       2-1 Ethnikos         
Aris             1-1 ENP              
Nea Salamina     2-0 AEL              
Omonia           1-0 AEK Larnaka      

Round 7
[Oct 26]
AEK Kouklion     2-1 Alki             
AEK Larnaka      0-1 Nea Salamina     
Doxa             0-6 Omonia           
[Oct 27]
AEL              2-1 Aris             
ENP              0-2 Ermis            
[Oct 28]
APOEL            1-0 Anorthosis       
Ethnikos         1-3 Apollon          

Round 8
[Nov 2]
Alki             1-6 Ethnikos         
Apollon          2-0 APOEL            
Doxa             3-1 AEK Kouklion     
Ermis            1-1 AEL              
[Nov 3]
Anorthosis       3-2 ENP              
Aris             0-3 AEK Larnaka      
Omonia           3-0 Nea Salamina     

Round 9
[Nov 9]
AEL              3-1 Anorthosis       
Ethnikos         0-3 Doxa             
Nea Salamina     2-1 Aris             
[Nov 10]
AEK Kouklion     0-4 Omonia           
AEK Larnaka      0-0 Ermis            
[Nov 11]
APOEL            3-0 Alki             
ENP              0-1 Apollon          

Round 10
[Nov 23]
Alki             1-1 ENP              
Apollon          0-1 AEL              
Doxa             1-1 APOEL            
[Nov 24]
AEK Kouklion     0-2 Ethnikos         
Anorthosis       1-1 AEK Larnaka      
Ermis            1-0 Nea Salamina     
Omonia           1-1 Aris             

Round 11
[Nov 30]
Aris             3-3 Ermis            
Nea Salamina     0-3 Anorthosis       
[Dec 1]
AEL              3-0 Alki             
ENP              1-0 Doxa             
Ethnikos         1-2 Omonia           
[Dec 2]
AEK Larnaka      0-2 Apollon          
APOEL            5-0 AEK Kouklion     

Round 12
[Dec 7]
Anorthosis       1-0 Aris             
Apollon          1-2 Nea Salamina     
Doxa             0-1 AEL              
Ethnikos         0-2 APOEL            
[Dec 8]
AEK Kouklion     2-2 ENP              
Alki             2-5 AEK Larnaka      
Omonia           2-2 Ermis            

Round 13
[Dec 14]
AEK Larnaka      1-2 Doxa             
AEL              1-0 AEK Kouklion     
Nea Salamina     2-1 Alki             
[Dec 15]
ENP              0-0 Ethnikos         
Ermis            0-0 Anorthosis       
[Dec 16]
APOEL            2-0 Omonia           
Aris             0-1 Apollon          

Round 14
[Dec 21]
Aris             0-0 Alki             
Ermis            0-0 Apollon          
Omonia           3-2 Anorthosis       
[Dec 22]
AEK Larnaka      3-1 AEK Kouklion     
AEL              3-1 Ethnikos         
ENP              0-3 APOEL            
[Dec 23]
Nea Salamina     1-0 Doxa             

Round 15
[Jan 4]
AEK Kouklion     2-0 Nea Salamina     
Alki             1-2 Ermis            
APOEL            2-2 AEL              
Apollon          1-1 Anorthosis       
Ethnikos         0-2 AEK Larnaka      
[Jan 5]
Doxa             1-1 Aris             
ENP              0-3 Omonia           

Round 16
[Jan 11]
AEK Larnaka      1-1 APOEL            
Aris             4-0 AEK Kouklion     
[Jan 12]
AEL              4-1 ENP              
Anorthosis       3-1 Alki             
Ermis            5-1 Doxa             
Omonia           2-4 Apollon          
[Jan 13]
Nea Salamina     0-1 Ethnikos         

Round 17
[Jan 18]
Alki             1-2 Apollon          
Doxa             1-6 Anorthosis       
ENP              0-1 AEK Larnaka      
[Jan 19]
AEK Kouklion     0-1 Ermis            
AEL              3-1 Omonia           
APOEL            3-1 Nea Salamina     
[Jan 20]
Ethnikos         2-2 Aris             

Round 18
[Jan 25]
Anorthosis       2-2 AEK Kouklion     
Aris             1-3 APOEL            
Nea Salamina     1-1 ENP              
Omonia           5-0 Alki             
[Jan 26]
AEK Larnaka      1-2 AEL              
Apollon          2-1 Doxa             
Ermis            1-0 Ethnikos         

Round 19
[Feb 1]
AEK Kouklion     1-3 Apollon          
APOEL            3-0 Ermis            
ENP              4-1 Aris             
Ethnikos         1-2 Anorthosis       
[Feb 2]
AEK Larnaka      0-0 Omonia           
AEL              2-0 Nea Salamina     
Doxa             5-1 Alki             

Round 20
[Feb 5]
Alki             0-3 AEK Kouklion     
Anorthosis       1-2 APOEL            
Aris             1-1 AEL              
Nea Salamina     2-0 AEK Larnaka      
Omonia           0-0 Doxa             
[Feb 6]
Apollon          0-1 Ethnikos         
Ermis            3-2 ENP              

Round 21
[Feb 8]
AEK Kouklion     0-0 Doxa             
AEK Larnaka      2-2 Aris             
[Feb 9]
APOEL            2-1 Apollon          
ENP              4-0 Anorthosis       
Ethnikos         2-1 Alki             
Nea Salamina     0-1 Omonia           
[Feb 10]
AEL              1-0 Ermis            

Round 22
[Feb 15]
Alki             1-3 APOEL            
Aris             0-1 Nea Salamina     
Doxa             1-1 Ethnikos         
Omonia           2-1 AEK Kouklion     
[Feb 16]
Anorthosis       0-2 AEL              
Apollon          3-0 ENP              
Ermis            2-1 AEK Larnaka      

Round 23
[Feb 22]
AEL              0-1 Apollon          
APOEL            5-1 Doxa             
Ethnikos         1-2 AEK Kouklion     
[Feb 23]
AEK Larnaka      2-1 Anorthosis       
Aris             1-1 Omonia           
ENP              5-0 Alki             
[Feb 24]
Nea Salamina     4-1 Ermis            

Round 24 [Mar 9]
AEK Kouklion     1-6 APOEL            
Alki             0-3 AEL              
Anorthosis       1-1 Nea Salamina     
Apollon          3-0 AEK Larnaka      
Doxa             1-1 ENP              
Ermis            2-1 Aris             
Omonia           1-0 Ethnikos         

Round 25
[Mar 15]
AEK Larnaka      6-0 Alki             
APOEL            2-0 Ethnikos         
Aris             2-0 Anorthosis       
ENP              2-1 AEK Kouklion     
Ermis            1-1 Omonia           
[Mar 16]
AEL              1-0 Doxa             
Nea Salamina     0-3 Apollon          

Round 26 [Mar 19]
AEK Kouklion     0-4 AEL              
Alki             0-2 Nea Salamina     
Anorthosis       0-1 Ermis            
Apollon          3-2 Aris             
Doxa             0-1 AEK Larnaka      
Ethnikos         1-1 ENP              
Omonia           0-0 APOEL  


Second round

Group A

Final Table
-----------
    Team	        Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head
1. APOEL Nicosia	36	25	 6	 5	80	25	55	81      [2 2 1 1 9-4 7]        [Champions] [2014/15 UEFA Champions League]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. AEL Limassol	        36	25       6	 5	68	29	39	81	[2 1 1 2 4-9 4]        [2014/15 UEFA Champions League]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Apollon Limassol	36	24	 5	 7	66	29	37	77	                       [2014/15 UEFA Europa League]
4. Ermis Aradippou	36	18	 8	10	55	54	 1	62	                       [2014/15 UEFA Europa League]
5. Omonia Nicosia	36	16	11	 9	59	37	22	59	                       [2014/15 UEFA Europa League]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. Anorthosis Famagusta	36	12	 6	18	57	64	-7	42	


Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored
       Since cup winners APOEL qualified for the 2014-15 UEFA Champions League and the runners-up Ermis finished top-four, all of the Europa League spots revert into league positions.

Cross-Table
------------
                        AEL	ANR	APN	APL	ERM	OMN
AEL Limassol			4-3	0-3	0-1	4-0	2-0
Anorthosis Famagusta	0-3		0-1	2-2	1-2	1-2
APOEL Nicosia	        3-0	8-1		3-0	1-2	2-1
Apollon Limassol	1-1	3-0	2-1		5-1	0-0
Ermis Aradippou  	0-3	0-2	1-2	0-4		2-1
Omonia Nicosia	        2-3	3-1	0-0	2-1	3-3	

Notes: Tha match AEL-APOEL was abandoned (at 0-0) after 52 minutes as a result of the injury of APOEL's player Kaka who was hit by firecrackers thrown by AEL fans. The match replayed 15 days later, ending 1–0 to APOEL. The Cyprus Football Association's decision to award APOEL a 3–0 win, was taken six days after APOEL's 1–0 win in the rematch.

Results by round
------------------
Round 27 [Mar 23]
Anorthosis       0-3 AEL              
Apollon          0-0 Omonia           
Ermis            1-2 APOEL            

Round 28
[Mar 29]
AEL              4-0 Ermis            
APOEL            3-0 Apollon          
[Mar 30]
Omonia           3-1 Anorthosis       

Round 29 [Apr 5]
Anorthosis       1-2 Ermis            
Apollon          1-1 AEL              
Omonia           0-0 APOEL            

Round 30 [Apr 13]
AEL              2-0 Omonia           
Anorthosis       0-1 APOEL            
Ermis            0-4 Apollon          

Round 31
[Apr 22]
APOEL            3-0 AEL              
[Apr 23]
Apollon          3-0 Anorthosis       
Omonia           3-3 Ermis            

Round 32
[Apr 26]
AEL              4-3 Anorthosis       
APOEL            1-2 Ermis            
[Apr 27]
Omonia           2-1 Apollon          

Round 33 [May 3]
Anorthosis       1-2 Omonia           
Apollon          2-1 APOEL            
Ermis            awd AEL              [awarded 0-3, originally 0-2]

Round 34 [May 7]
AEL              0-1 Apollon          
APOEL            2-1 Omonia           
Ermis            0-2 Anorthosis       

Round 35
[May 10]
Apollon          5-1 Ermis            
Omonia           2-3 AEL              
[May 11]
APOEL            8-1 Anorthosis       

Round 36
[May 16]
Ermis            2-1 Omonia           
[May 17]
AEL              abd APOEL            [abandoned at 0-0 in 52' due to crowd trouble]
[May 18]
Anorthosis       2-2 Apollon          
[May 31]
AEL              awd APOEL            [awarded 0-3, originally 0-1; replay behind closed doors]


Group B

Final Table
-----------
    Team	              Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points 
 7. Nea Salamina Famagusta	36	17	 3	16	43	49	-6	51	
 8. AEK Larnaca          	36	13	11	12	49	36	13	50
 9. Ethnikos Achna	        36	12	 8	16	48	45	 3	44
10. Doxa Katokopias	        36	11	 9	16	50	61     -11	42
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11. Aris Limassol	        36	 8	13	15	51	57	-6	37	[Relegated]  
12. AEK Kouklia	                36	 6	 5	25	34	94     -60	23      [Relegated]  

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored
       Nea Salamina Famagusta 3 points deducted by Cyprus Football Association because they failed to meet the financial criteria of UEFA.
 
Cross-Table
------------
                        AKK	AKL	ARS	DXK	ETH	NSL
AEK Kouklia		        0-0	1-2	1-1	1-4	1-4
AEK Larnaca	        1-0		1-1	6-1	0-0	3-0
Aris Limassol	        7-2	3-1		3-1	1-1	1-2
Doxa Katokopias	        4-0	0-0	2-0		1-0	1-3
Ethnikos Achna	        5-0	2-0	3-0	3-2		1-1
Nea Salamina Famagusta	2-1	1-0	3-4	0-4	1-2	


Results by round
------------------
Round 27 [Mar 22]
Aris             3-1 AEK Larnaka      
Ethnikos         3-2 Doxa             
Nea Salamina     2-1 AEK Kouklion     

Round 28
[Mar 29]
Doxa             1-3 Nea Salamina     
[Mar 30]
AEK Kouklion     1-2 Aris             
AEK Larnaka      0-0 Ethnikos         

Round 29
[Apr 5]
AEK Kouklion     1-1 Doxa             
[Apr 6]
Aris             1-1 Ethnikos         
Nea Salamina     1-0 AEK Larnaka      

Round 30 [Apr 12]
AEK Larnaka      1-0 AEK Kouklion     
Aris             3-1 Doxa             
Ethnikos         1-1 Nea Salamina     

Round 31 [Apr 23]
AEK Kouklion     1-4 Ethnikos         
Doxa             0-0 AEK Larnaka      
Nea Salamina     3-4 Aris             

Round 32 [Apr 27]
AEK Kouklion     1-4 Nea Salamina     
AEK Larnaka      1-1 Aris             
Doxa             1-0 Ethnikos         

Round 33 [May 4]
Aris             7-2 AEK Kouklion     
Ethnikos         2-0 AEK Larnaka      
Nea Salamina     0-4 Doxa             

Round 34 [May 7]
AEK Larnaka      3-0 Nea Salamina     
Doxa             4-0 AEK Kouklion     
Ethnikos         3-0 Aris             

Round 35 [May 11]
AEK Kouklion     0-0 AEK Larnaka      
Doxa             2-0 Aris             
Nea Salamina     1-2 Ethnikos         

Round 36 [May 18]
AEK Larnaka      6-1 Doxa             
Aris             1-2 Nea Salamina     
Ethnikos         5-0 AEK Kouklion     

Teams home grounds
------------------
AEK Kouklia              Pafiako Stadium
AEK Larnaca              New GSZ Stadium
AEL Limassol             Tsirion Stadium
Alki Larnaca             New GSZ Stadium
Anorthosis Famagusta	 Antonis Papadopoulos Stadium
APOEL Nicosia	         New GSP Stadium
Apollon Limassol	 Tsirion Stadium
Aris Limassol            Tsirion Stadium
Doxa Katokopias          Makario Stadium
Ethnikos Achna           Dasaki Stadium
Enosi Neon Paralimniou	 Tasos Markou Stadium
Ermis Aradippou          Ammochostos Stadium
Nea Salamina Famagusta   Ammochostos Stadium
Omonia Nicosia	         New GSP Stadium

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2013/14 Cyprus Cup 

(1)  = 2013/14 Cypriot First Division 
(B1) = 2013/14 Cypriot Second Division Group B1
(B2) = 2013/14 Cypriot Second Division Group B2

Only teams from the First and Second division (Group B1 and Group B2) participated (30 teams total). Teams from the lower divisions (Third and Fourth) competed in a separate cup competition (2013/14 Cypriot Cup for Third and Fourth Division).

First round
-----------------------------
In the first round participated 28 teams. The following two teams advanced directly to second round, meeting the winners of first round ties: Apollon Limassol (2012/13 Cyprus Cup winner) and AEL Limassol (2012/13 Cyprus Cup finalist).
 
The Cypriot First Division teams were not drawn together.

The winner was qualifying to the next round. If a match was drawn, extra time was following. If extra time was drawn, the winner was decided by penalty shootout.

[23 October 2013]
AEZ Zakakiou (B2)		2 - 5	AEK Kouklia (1)
Anorthosis Famagusta (1)	0 - 0	Anagennisi Deryneia (B1)           [5 - 4 pen]	
Doxa Katokopias (1)		9 - 0	ASIL Lysi (B2)
Enosis Neon Parekklisia (B2)	0 - 2	Olympiakos Nicosia (B1)	
Enosi Neon Paralimniou (1)	5 - 3	Chalkanoras Idaliou (B2)           [aet; normal time score was 3 - 3]	
Ethnikos Achna (1)		2 - 0	A.O. Ayia Napa (B1)
Nea Salamina Famagusta (1)	4 - 1	Karmiotissa Pano Polemidion (B2)	
Nikos & Sokratis Erimis (B1)	0 - 4	Omonia Nicosia (1)	
Omonia Aradippou (B1)		0 - 5	Ermis Aradippou (1)
Onisilos Sotiras (B2)		3 - 1	APEP Pitsilia (B1)
Othellos Athienou (B1)		1 - 2	AEK Larnaca (1)                    
PAEEK (B2)		        0 - 1	Aris Limassol (1)

[30 October 2013]
Alki Larnaca (1)		3 - 0	AEP Paphos (B1)

[19 December 2013]
Digenis Oroklinis (B2)		2 - 4	APOEL Nicosia (1)                  [aet; normal time score was 2 - 2]




The next 3 rounds were played in a two-legged format, each team playing a home and an away match against their opponent. The team which scored more goals on aggregate, was qualifying to the next round. If the two teams scored the same number of goals on aggregate, then the team which scored more goals away from home was advancing to the next round.

If both teams had scored the same number of home and away goals, then extra time was following after the end of the second leg match. If during the extra thirty minutes both teams had managed to score, but they had scored the same number of goals, then the team who scored the away goals was advancing to the next round (i.e. the team which was playing away). If there weren’t scored any goals during extra time, the qualifying team was determined by penalty shootout.


Second round
-----------------------------
In the second round participated the winners of the first round ties and the two first division teams which were qualified for 2012/13 Cyprus Cup's final.

First leg
[8 January 2014]	
AEK Kouklia (1)		        1 - 0	Ermis Aradippou (1)
APOEL Nicosia (1)		1 - 0	AEL Limassol (1)
Apollon Limassol (1)		1 - 0	Nea Salamina Famagusta (1)
Enosi Neon Paralimniou (1)	0 - 0	Ethnikos Achna (1)	
Olympiakos Nicosia (B1)		1 - 3	Doxa Katokopias (1)

[15 January 2014]
Omonia Nicosia (1)		1 - 0	Aris Limassol (1)
Anorthosis Famagusta (1)	1 - 1	AEK Larnaca (1)

[22 January 2014]
Alki Larnaca (1)		3 - 3	Onisilos Sotiras (B2)


Second leg
[15 January 2014]
Doxa Katokopias (1)		6 - 0	Olympiakos Nicosia (B1)
Ermis Aradippou (1)		 awd    AEK Kouklia (1)             [awarded 3–0 win as a result of AEK Kouklia fielding three ineligible players. The match originally ended 0–1 to AEK Kouklia]

[22 January 2014]
AEL Limassol (1)		0 - 1	APOEL Nicosia (1)
Nea Salamina Famagusta (1)      0 - 3	Apollon Limassol (1)

[29 January 2014]
AEK Larnaca (1)		        3 - 1	Anorthosis Famagusta (1)
Aris Limassol (1)		1 - 1	Omonia Nicosia (1)
Ethnikos Achna (1)		1 - 1	Enosi Neon Paralimniou (1)   [away goals rule]
Onisilos Sotiras (B2)		0 - 2	Alki Larnaca (1)


Quarterfinals
-----------------------------
First leg
[12 February 2014]
Alki Larnaca (1)		0 - 0	APOEL Nicosia (1)
Doxa Katokopias (1)		1 - 0	Enosi Neon Paralimniou (1)
Omonia Nicosia (1)		2 - 1	Apollon Limassol (1)

[19 February 2014]
AEK Larnaca (1)		        0 - 0	Ermis Aradippou (1)


Second leg
[19 February 2014]
APOEL Nicosia (1)		3 - 0	Alki Larnaca (1)
Apollon Limassol (1)		1 - 0	Omonia Nicosia (1)    [away goals rule]
Enosi Neon Paralimniou (1)	1 - 1	Doxa Katokopias (1)

[12 March 2014]
Ermis Aradippou (1)		2 - 0	AEK Larnaca (1)


Semifinals
-----------------------------
First leg
[2 April 2014]
APOEL Nicosia (1)		4 - 1	Doxa Katokopias (1)
Apollon Limassol (1)		2 - 1	Ermis Aradippou (1)


Second leg
[9 April 2014]
Doxa Katokopias (1)		0 - 4	APOEL Nicosia (1)
Ermis Aradippou (1)		4 - 1	Apollon Limassol (1)  [aet]


Final (21 May 2014 - New GSP Stadium)
-----------------------------------

APOEL Nicosia   2 - 0  Ermis Aradippou
[Tomas De Vincenti 6', Cillian Sheridan 28']

Cupwinner: APOEL Nicosia

Referee: Christos Nicolaides
Assistant referees: Michalis Sotiriou, Sotiris Victoros
Fourth official: Ioannis Anastasiou

Attendance: 11.463

APOEL Nicosia: Dionisis Chiotis, Mario Sergio, Marios Antoniades, Marcelo Jose Oliveira, Joao Guilherme Leme Amorim, Nuno Morais (Nektarios Alexandrou 62'), Vinicius Oliveira Franco, Constantinos Charalambidis, Tomas De Vincenti, Gustavo Manduca (Tiago Gomes 24'), Cillian Sheridan (Cesar Santin 80')

Ermis Aradippou: Giannis Arabatzis, Levan Maghradze, Dragan Zarkovic, Paulo Pina, Joao Pedro dos Santos Goncalves "China", Giannis Taralidis, Matthieu Bemba, Carlos Cesar dos Santos  "Cesinha" (Stelios Demetriou 70'), Armend Alimi (Ioannis Okkas 59'), Emanuel Jesus Bonfim Evaristo "Manou" (Andreas Papathanasiou 76'), Jose Henrique Souto Esteves

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


2013/14 Cypriot Second Division

The league was split into a two tier system, Group B1 and Group B2 with 8 teams participating in each division. All teams played against each other four times, twice at home and twice away, for a total of 28 matches.

The first two teams of Group B1 were promoted to Cypriot First Division, while the first two teams of Group B2 were promoted to Group B1. The last four teams of Group B1 were relegated to Group B2, while the last four teams of Group B2 were relegated to Cypriot Third Division. However, after the end of the season Cyprus Football Association merged the two groups, creating a unified Second Division. So all the teams that were relegated from B1 to B2 and the teams that promoted from B2 to B1 participated in the new unified Second Division.

Group B1

Final Table
------
   Team                        Played	Won	Draw   Lost	GF	GA	GD	Points 
1. A.O. Ayia Napa	        28	19	6	 3	58	29	29	63	   [Champions] [Promoted to First Division]
2. Othellos Athienou	        28	17	4	 7	55	25	30	55	   [Promoted to First Division]]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Anagennisi Deryneia	        28	16	3	 9	67	36	31	51	
4. Omonia Aradippou	        28	13	6	 9	41	33	 8	45
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5. Nikos & Sokratis Erimis	28	10	3	15	48	49	-1	33	  [Relegated to Group B2]
6. Olympiakos Nicosia	        28	 9	2	17	36	43	-7	23  [-6]  [Relegated to Group B2]
7. APEP Pitsilia	        28	 6	4	18	22	61     -39	19  [-3]  [Relegated to Group B2]
8. AEP Paphos	                28	 6	4	18	24	75     -51	-8  [-30] [Relegated to Group B2]

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored
       Olympiakos Nicosia six points deducted for financial reasons.
       APEP Pitsilia three points deducted for financial reasons.
       AEP Paphos 30 points deducted for financial reasons. Afte the end of the season merged with AEK Kouklia to form Pafos FC.
       Season started on 14 September 2013, season ended on 12 April 2014

Cross-Table
------------
Round 1st through 14th
                        ANP	AEP	AND	APP	NSE	OTH	OLM	OMN
A.O. Ayia Napa		        2-1	1-0	3-0	1-1	2-1	3-1	1-1
AEP Paphos	        1-2		1-0	1-1	1-2	0-2	1-0	0-3
Anagennisi Deryneia	1-1	7-0		2-1	5-1	0-0	4-0	2-1
APEP Pitsilia	        0-2	0-0	0-0		1-0	1-6	2-1	3-2
Nikos & Sokratis Erimis	1-2	1-2	4-1	1-0		0-0	1-3	1-0
Othellos Athienou	1-3	3-1	3-1	5-0	2-1		2-0	1-2
Olympiakos Nicosia	3-2	1-0	0-1	2-0	0-1	1-2		4-1
Omonia Aradippou	0-0	1-1	1-0	1-0	1-0	1-0	0-0	

Round 15th through 28th
                        ANP	AEP	AND	APP	NSE	OTH	OLM	OMN
A.O. Ayia Napa		        2-0	2-1	3-0	3-2	1-1	2-1	3-2
AEP Paphos	        1-4		0-6	3-1	3-2	0-3	1-1	1-5
Anagennisi Deryneia	5-2	5-2		7-0	3-2	1-3	3-1	2-0
APEP Pitsilia	        1-1	1-2	2-3		1-5	0-3	1-0	2-1
Nikos & Sokratis Erimis	0-2	7-1	1-3	1-4		4-2	1-3	0-0
Othellos Athienou	1-0	3-0	3-0	2-0	1-3		1-0	2-2
Olympiakos Nicosia	2-3	6-0	1-4	1-0	1-3	0-2		1-2
Omonia Aradippou	0-5	4-0	3-0	3-0	3-2	1-0	0-2	

Teams home grounds
------------------
A.O. Ayia Napa          Ayia Napa Municipal Stadium
AEP Paphos              Pafiako Stadium
Anagennisi Deryneia     Anagennisi Football Ground
APEP Pitsilia           Kyperounta Municipal Stadium
Nikos & Sokratis Erimis Erimi Municipal Stadium
Othellos Athienou	Othellos Athienou Stadium
Olympiakos Nicosia      Makario Stadium
Omonia Aradippou	Aradippou Municipal Stadium

Group B2

Final Table
------
    Team	               Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head
1. Karmiotissa Pano Polemidion	28	17	7	 4	55	23	32	58	                 [Champions] [Promoted to Group B1]
2. Enosis Neon Parekklisia	28	13	8	 7	41	33	 8	47	[2 2 1 1 8-3 7]  [Promoted to Group B1]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. AEZ Zakakiou	                28	13	8	 7	38	26	12	47	[2 1 1 2 3-8 4]
4. Digenis Oroklinis	        28	11	7	10	28	29	-1	40	
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5. PAEEK	                28	10	8	10	34	28	 6	38	                 [Relegated to Third Division]
6. ASIL Lysi	                28	10	3	15	28	38     -10	33                       [Relegated to Third Division]
7. Chalkanoras Idaliou	        28	 9	5	14	39	37	 2	32                       [Relegated to Third Division]
8. Onisilos Sotiras	        28	 3	6	19	13	62     -49	15                       [Relegated to Third Division]

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored
       Onisillos Sotiras were dissolved after the end of the season due to financial problems.
       Season started on 14 September 2012, season ended on 12 April 2013

Cross-Table
------------
Round 1st through 14th
                                AEZ	ASL	DGN	ENP	KRM	ONS	PKK	CHL
AEZ Zakakiou		                3-0	2-0	1-1	1-2	1-1	0-0	1-0
ASIL Lysi	                2-0		2-2	0-1	1-0	2-1	1-0	0-5
Digenis Oroklinis	        1-2	1-0		0-0	0-1	1-0	2-1	0-1
Enosis Neon Parekklisia	        2-0	3-2	1-0		2-0	1-1	2-3	2-2
Karmiotissa Pano Polemidion	6-0	2-0	3-3	1-1		0-0	1-1	3-1
Onisilos Sotiras	        2-1	0-3	1-1	0-2	1-5		0-0	1-2
PAEEK	                        1-0	0-1	1-0	2-1	3-3	2-0		3-0
Chalkanoras Idaliou	        1-2	2-0	3-1	0-0	2-2	1-0	0-0	


Round 15th through 28th
                                AEZ	ASL	DGN	ENP	KRM	ONS	PKK	CHL
AEZ Zakakiou		                1-0	1-1	4-0	0-0	0-0	3-0	2-1
ASIL Lysi	                0-1		2-2	2-0	0-2	2-0	2-1	2-0
Digenis Oroklinis	        1-1	1-0		2-1	1-0	2-0	1-0	2-1
Enosis Neon Parekklisia	        2-1	2-2	2-1		0-3	4-0	1-1	2-1
Karmiotissa Pano Polemidion	0-2	2-1	2-0	2-1		4-1	3-0	1-0
Onisilos Sotiras	        0-5	2-1	1-0	0-3	0-2		0-8	1-2
PAEEK	                        0-0	1-0	0-1	1-2	0-2	2-0		1-1
Chalkanoras Idaliou	        2-3	3-0	0-1	1-2	1-3	5-0	1-2	


Teams home grounds
------------------
AEZ Zakakiou                 Zakaki Municipal Stadium
ASIL Lysi	             Stadium Grigoris Afxentiou
Digenis Oroklinis	     Oroklinis Municipal Stadium
Enosis Neon Parekklisia      Parekklisia Municipal Stadium
Karmiotissa Pano Polemidion  Pano Polemidia Municipal Stadium
Onisilos Sotiras             Sotira Municipal Stadium 
PAEEK                        Stadium Keryneia Epistrophi
Chalkanoras Idaliou          Chalkanoras Stadium (Dimitris Chamatsos)  
 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
      
2013/14 Cypriot Third Division

Final Table
-----------
    Team	                      Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head
 1. Elpida Xylofagou	                26	18	8	 0	43	10	33	62	                    [Champions] [Promoted]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
 2. ENAD Polis Chrysochous	        26	18	6	 2	59	20	39	60	                    [Promoted]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 3. E.N. TH.O.I. Lakatamias	        26	16	6	 4	58	24	34	54	
 4. Achyronas Liopetriou	        26	14	3	 9	42	25	17	45
 5. MEAP Pera Choriou Nisou	        26	12	2	12	35	40	-5	38
 6. Ormideia FC	                        26	 9	9	 8	32	31	 1	36	[2 1 1 0 3-1 4]
 7. Foinikas Ayias Marinas Chrysochous	26	10	6	10	41	40	 1	36      [2 0 1 1 1-3 1]
 8. Ethnikos Assia	                26	10	5	11	37	46	-9	35	
 9. Akritas Chlorakas	                26	 9	5	12	25	35     -10	32
10. Ethnikos Latsion	                26	 7	9	10	27	38     -11	30
11. Digenis Akritas Morphou	        26	 6	7	13	24	40     -16	25	[2 2 0 0 2-0 6]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12. Spartakos Kitiou	                26	 7	4	15	31	52     -21	25	[2 0 0 2 0-2 0]   [Relegated]
13. Adonis Idaliou	                26	 4	5	17	33	51     -18	17	                  [Relegated]
14. Konstantios & Euripidis Trachoniou	26	 3	3	20	31	66     -35	12                        [Relegated]

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored
       Konstantios & Euripidis Trachoniou withdrew for 2014/2015 Cypriot Fourth Division.


Cross-Table
------------
                        ADN	AKR	ACH	DGN	THO	ETA	ETL	ELP	END	KET	MPN	ORM	SPR	FNK
Adonis Idaliou		        1-2	0-2	1-4	1-1	2-4	3-1	0-1	1-3	4-2	1-2	2-1	1-1	1-2
Akritas Chlorakas       2-1		1-0	1-3	0-3	1-0	0-1	0-1	0-3	1-0	2-0	0-1	1-0	0-0
Achyronas Liopetriou	2-1	2-0		1-0	2-0	5-3	1-1	0-1	1-3	4-0	3-0	1-2	4-2	1-0
Digenis Akritas Morphou	2-3	0-0	0-3		1-4	0-0	2-2	0-0	0-2	5-0	1-0	0-0	1-0	0-3
E.N. TH.O.I. Lakatamias	1-1	3-2	2-0	3-0		0-0	3-0	0-0	2-2	3-3	2-0	2-1	3-1	3-1
Ethnikos Assia	        1-0	2-2	0-1	3-1	0-3		0-0	1-4	1-2	2-1	1-0	2-0	3-1	1-2
Ethnikos Latsion	1-1	3-1	0-0	1-0	0-1	2-3		0-2	1-1	4-2	2-1	1-1	1-1	0-2
Elpida Xylofagou	3-1	1-0	2-0	3-0	3-1	2-1	3-0		0-0	3-0	1-1	1-1	3-0	3-1
ENAD Polis Chrysochous	1-0	1-1	2-1	3-1	3-2	7-0	2-0	0-0		4-1	2-0	3-0	5-0	1-1
Konstantios & Euripidis	2-1	0-2	0-3	4-0	0-3	0-2	0-2	0-0	1-2		2-3	1-3	3-2	4-5
MEAP Pera Choriou Nisou	2-0	3-2	2-1	2-2	0-3	1-2	1-2	0-1	3-5	2-1		2-1	3-1	3-1
Ormideia FC	        2-2	2-2	0-0	1-0	1-3	3-0	1-1	1-2	2-1	2-1	0-1		2-1	3-1
Spartakos Kitiou	2-1	3-0	2-1	0-1	0-6	3-2	2-0	1-2	1-0	2-2	1-2	1-1		2-0
Foinikas	        4-3	1-2	1-3	0-0	2-1	3-3	4-1	1-1	0-1	2-1	0-1	0-0	4-1	

Notes: Ormideia FC - Ethnikos Assia: original score 3-3; awarded 3-0.
       MEAP - E.N. TH.O.I.:original score 1-0; awarded 0-3
       Elpida - Ethnikos Latsion: original score 0-1; awarded 3-0.
       Season started on 14 September 2013, season ended on 30 March 2014.

Teams home grounds
------------------
Adonis Idaliou                  Adonis Idaliou Stadium
Akritas Chlorakas               Chloraka Municipal Stadium
Achyronas Liopetriou            Liopetri Municipal Stadium
Digenis Akritas Morphou         Makario Stadium
Ethnikos Assia                  Makario Stadium
Ethnikos Latsion                Latsia Municipal Stadium
Elpida Xylofagou	        Michalonikion Stadium
ENAD Polis Chrysochous	        Poli Chrysochous Municipal Stadium
E.N. TH.O.I. Lakatamias         EN THOI Stadium
Konstantios & Euripidis         Trachoni Municipal Stadium
MEAP Pera Choriou Nisou         Theodorio Koinotiko
Ormideia FC                     Ormideia Municipal Stadium
Spartakos Kitiou	        Kiti Municipal Stadium
Foinikas                        Euripides Municipal Stadium
 
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2013/14 Cypriot Fourth Division

Final Table
-----------
    Team	                      Played	Won    Draw	Lost	GF	GA	GD	Points  Head-to-head 
 1. Enosi Neon Ypsona	                28	21	3	 4	67	27	40	66	                     [Champions] [Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. Amathus Ayiou Tychona	        28	20	5	 3	77	20	57	65	                     [Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 3. ASPIS Pylas	                        28	20	4	 4	68	27	41	64	
 4. Iraklis Gerolakkou	                28	16	4	 8	55	25	30	52
 5. Digenis Akritas Ipsona	        28	13	9	 6	44	28	16	48
 6. Elpida Astromeriti	                28	13	3	12	44	39	 5	42	[2 1 0 1 2-2 3, 2 away goal]
 7. P.O. Xylotymvou 2006	        28	12	6	10	44	39	 5	42      [2 1 0 1 2-2 3, 1 away goal]
 8. Livadiakos/Salamina Livadion	28	11	3	14	32	49     -17	36	[2 2 0 0 4-1 6]
 9. Frenaros FC 2000 	                28	11	3	14	43	45	-2	36      [2 0 0 2 1-4 0]
10. Lenas Limassol	                28	10	4	14	41	44	-3	34	[2 1 0 1 3-2 3]
11. Omonia Oroklinis	                28	10	4	14	35	46     -11	34      [2 1 0 1 2-3 3]
12. Olympias Lympion	                28	 8	7	13	39	39	 0	31	
13. Enosis Kokkinotrimithia	        28	 8	4	16	24	56     -32	28
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14. OXEN Peristeronas	                28	 6	3	19	23	58     -35	21	                     [Relegated]
15. Kissos FC Kissonergas	        28	 0	0	28	 0	94     -94	 0                           [Relegated]

Notes: 3-1-0 points system
       Rules for classification: 1) points, 2) head-to-head points, 3) head-to-head goal difference, 4) head-to-head away goals scored, 5) goal difference, 6) number of goals scored
       Kissos FC Kissonergas withdrew from the league after the 22nd matchday. The decision to withdraw was taken after the team received heavy penalties by the judicial committee of the Cyprus Football Association. The rest Kissos FC' scheduled matches until the end of the season were cancelled and all the opponents awarded a 3–0 win over Kissos FC. Also, all the points the team already won were were deducted and reduced to zero.

Cross-Table
------------
                                AMT	ASP	DGN	ENY	ELP	ENK	IRK	KSS	LSL	LNL	OLL	OMN	OXN	POX	FRN
Amathus Ayiou Tychona		        0-0	0-0	3-1	0-0	3-0	4-2	6-0	5-1	0-0	5-1	5-0	6-0	5-2	1-0
ASPIS Pylas	                2-3		2-2	0-3	3-2	4-1	3-2	7-0	2-0	2-1	1-0	3-2	3-0	3-1	3-1
Digenis Akritas Ipsona	        0-1	1-1		0-0	1-0	2-0	3-2	3-0	1-0	3-3	1-1	3-1	5-1	1-1	3-1
Enosi Neon Ypsona	        2-1	3-2	5-2		4-1	7-1	1-1	3-0	2-0	0-0	2-1	5-1	2-1	4-1	3-2
Elpida Astromeriti	        2-4	0-4	1-2	0-1		2-1	2-1	3-0	2-0	4-1	2-1	2-1	4-0	0-1	2-1
Enosis Kokkinotrimithia	        2-1	0-5	0-0	0-1	1-0		0-3	3-0	0-1	3-1	0-2	1-1	1-0	0-5	2-2
Iraklis Gerolakkou	        2-1	0-1	1-0	2-1	0-0	2-0		3-0	8-1	1-0	3-1	3-0	2-0	4-0	2-0
Kissos FC Kissonergas	        0-3	0-3	0-3	0-3	0-3	0-3	0-3		0-3	0-3	0-3	0-3	0-3	0-3	0-3
Livadiakos/Salamina Livadion	1-3	0-2	1-0	1-3	3-2	1-2	1-1	3-0		1-0	1-2	2-1	2-0	1-6	3-1
Lenas Limassol	                0-3	1-4	0-1	1-2	1-1	0-3	1-0	5-0	2-0		3-2	3-1	3-0	2-1	1-2
Olympias Lympion	        0-2	1-1	1-1	1-2	3-2	5-0	1-1	3-0	2-1	1-2		0-1	1-1	0-0	2-0
Omonia Oroklinis	        1-1	0-3	2-1	1-2	1-2	3-0	0-3	3-0	0-1	2-1	2-1		3-0	1-0	1-1
OXEN Peristeronas	        0-3	1-2	1-0	2-1	0-2	0-0	1-2	3-0	1-1	1-2	2-1	2-1		0-1	1-2
P.O. Xylotymvou 2006	        0-3	1-0	1-3	2-1	1-2	2-0	1-0	3-0	1-1	5-4	1-1	0-0	3-0		0-2
Frenaros FC 2000 	        1-5	1-2	1-2	0-3	3-1	3-0	2-1	4-0	0-1	1-0	2-1	1-2	5-2	1-1	

Notes: The match Lenas Limassol - Enosis Kokkinotrimithia awarded 0-3.
       Season started on 14 September 2013, season ended on 3 May 2014.

Teams home grounds
------------------
Amathus Ayiou Tychona        Germasogeia Municipal Stadium
ASPIS Pylas                  Pyla Municipal Stadium
Digenis Akritas Ipsona       Stelios Chari Stadium
Elpida Astromeriti           Akaki Municipal Stadium
Enosi Neon Ypsona            Stelios Chari Stadium
Enosis Kokkinotrimithia      Kokkinotrimithia Municipal Stadium
Iraklis Gerolakkou           Kykkos Stadium
Kissos FC Kissonergas        Kissonerga Municipal Stadium
Livadiakos/Salamina          Ayia Pasaskevi Livadion Municipality Stadium
Lenas Limassol               Trachoni Municipal Stadium
Olympias Lympion             Olympias Lympion Stadium
Omonia Oroklini              Oroklini Municipal Stadium
OXEN Peristeronas            Katokopia Peristerona Stadium
P.O. Xylotymvou	             Xylotympou Municipal Stadium
Frenaros FC 2000             Frenaros Municipal Stadium

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Promoted in 2014/15 Cypriot Fourth Division from regional leagues:
AEN Ayiou Georgiou Vrysoullon-Acheritou
Kouris Erimis 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2013/14 Cypriot Cup for Third and Fourth Division

(3) = 2013/14 Cypriot Third Division 
(4) = 2013/14 Cypriot Fourth Division

Only teams from the Third and Fourth division could participate. Participation was not compulsory. 18 of 29 participated that season. 

First round 
-----------------------------
14 out of the 18 teams were drawn to qualify directly to second round, without needing to play any match.

The winner was qualifying to the next round. If a match was drawn, extra time was following. If extra time was drawn, the winner was decided by penalty shootout.

[30 October 2013]
E.N. TH.O.I. Lakatamias (3)	3 - 0	MEAP Pera Choriou Nisou (3)
Iraklis Gerolakkou (4)		3 - 1	Kissos FC Kissonergas (4)

Achyronas Liopetriou (3)	         bye
Adonis Idaliou (3)	                 bye
Akritas Chlorakas (3)	                 bye
Digenis Akritas Ipsona (4)	         bye
Digenis Akritas Morphou (3)	         bye
Elpida Astromeriti (4)	                 bye
Elpida Xylofagou (3)	                 bye
ENAD Polis Chrysochous (3)	         bye
Ethnikos Assia (3)	                 bye
Foinikas Ayias Marinas Chrysochous (3)	 bye
Konstantios & Euripidis Trachoniou (3)	 bye
Olympias Lympion (4)	                 bye
Ormideia FC (3)	                         bye
OXEN Peristeronas (4)	                 bye


Second round
-----------------------------
The winner was qualifying to the next round. If a match was drawn, extra time was following. If extra time was drawn, the winner was decided by penalty shootout.

[6 November 2013]
Adonis Idaliou  (3)		5 - 1	Iraklis Gerolakkou (4)
Akritas Chlorakas (3)		4 - 2	Ethnikos Assia (3)
Digenis Akritas Morphou (3)	0 - 1	Foinikas Ayias Marinas Chrysochous (3)
Digenis Akritas Ipsona (4)	2 - 1	Olympias Lympion (4)
Elpida Astromeriti (4)		1 - 0	E.N. TH.O.I. Lakatamias (3)
Elpida Xylofagou (3)		3 - 1	Konstantios & Euripidis (3)             [aet; normal time score was 1-1]
ENAD Polis Chrysochous (3)	1 - 0	Achyronas Liopetriou (3)
OXEN Peristeronas (4)		1 - 2	Ormideia FC (3)


The next two rounds were played in a two-legged format, each team playing a home and an away match against their opponent. The team which scored more goals on aggregate, was qualifying to the next round. If the two teams scored the same number of goals on aggregate, then the team which scored more goals away from home was advancing to the next round.

If both teams had scored the same number of home and away goals, then extra time was following after the end of the second leg match. If during the extra thirty minutes both teams had managed to score, but they had scored the same number of goals, then the team who scored the away goals was advancing to the next round (i.e. the team which was playing away). If there weren’t scored any goals during extra time, the qualifying team was determined by penalty shootout.


Quarterfinals
-----------------------------
First leg 
[8 January 2014]
Akritas Chlorakas (3)		           2 - 0	Digenis Akritas Ipsona (4)
Adonis Idaliou  (3)		           1 - 0	Elpida Astromeriti (4)
Foinikas Ayias Marinas Chrysochous (3)     1 - 2	Elpida Xylofagou (3)
Ormideia FC (3)		                   0 - 0	ENAD Polis Chrysochous (3)

Second leg
[15 January 2014]
Digenis Akritas Ipsona (4)	0 - 5	Akritas Chlorakas (3)
Elpida Astromeriti (4)		2 - 1	Adonis Idaliou  (3)                     [away goals rule]
Elpida Xylofagou (3)		5 - 1	Foinikas Ayias Marinas Chrysochous (3)
ENAD Polis Chrysochous (3)	0 - 1	Ormideia FC (3)


Semifinals
-----------------------------
First leg [19 February 2014]
Adonis Idaliou  (3)		0 - 0	Ormideia FC (3)
Akritas Chlorakas (3)		0 - 0	Elpida Xylofagou (3)


Second leg [26 February 2014]	
Elpida Xylofagou (3)		2 - 1	Akritas Chlorakas (3)	
Ormideia FC (3)		        2 - 2	Adonis Idaliou  (3)    [away goals rule]


Final (6 April 2014 - Dasaki Stadium)
-------------------------------------

Adonis Idaliou  2 - 0  Elpida Xylofagou
[Frixos Karaolis 17', Stefanos Anastasiou 90']

Cupwinner: Adonis Idaliou

Referee: Neofytos Neofytou
Assistant referees: Pavlos Georgiou, Giorgos Savva
Fourth official: Iakovos Tokaris

Attendance: 1.400
 


2012/13.

2014/15.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Xaris Xarilaou for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Xaris Xarilaou (e_xaris1@hotmail.com)
Last updated: 14 Jan 2016

(C) Copyright Xaris Xarilaou and RSSSF 2013/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.