Cyprus 2021/22

First Division
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2021/22 Cypriot First Division

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Apollon Limassol               22  14  4  4  37-21  46                   Group A
 2.APOEL Nicosia                  22  11  6  5  35-25  39  [2 1 1 0 1-0 4]  Group A
 3.AEK Larnaca                    22  10  9  3  31-17  39  [2 0 1 1 0-1 1]  Group A
 4.Anorthosis Famagusta           22  11  5  6  36-26  38                   Group A
 5.Aris Limassol                  22  10  6  6  23-20  36  [P]              Group A
 6.Pafos FC                       22   8 10  4  27-19  34                   Group A
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Omonia Nicosia                 22   9  4  9  25-25  31  [C]              Group B
 8.AEL Limassol                   22   7  4 11  26-28  25                   Group B
 9.Olympiakos Nicosia             22   5  7 10  14-23  22  [2 1 1 0 1-0 4]  Group B
10.Doxa Katokopias                22   5  7 10  18-30  22  [2 0 1 1 0-1 1]  Group B
11.PAEEK                          22   3  6 13  17-35  15  [P]              Group B
12.Ethnikos Achna                 22   3  4 15  13-33  13                   Group B

Round 1
[Aug 20]
AEK              1-1 Doxa             
[Aug 21]
Pafos            4-0 APOEL            
[Aug 22]
Olympiakos       1-2 Aris             
[Aug 23]
Apollon          4-2 Ethnikos         
[Dec 22]
PAEEK            0-2 Anorthosis       
Omonia           1-0 AEL              

Round 2
[Sep 11]
Ethnikos         1-3 PAEEK            
Aris             0-1 Apollon          
[Sep 12]
Doxa             2-0 Anorthosis       
AEK              2-1 Omonia           
[Sep 13]
APOEL            0-1 Olympiakos       
AEL              4-0 Pafos            

Round 3
[Sep 17]
PAEEK            0-0 Aris             
[Sep 18]
Pafos            1-1 AEK              
Olympiakos       1-1 AEL              
[Sep 19]
Apollon          2-1 APOEL            
[Sep 20]
Omonia           2-1 Doxa             
Anorthosis       2-1 Ethnikos         

Round 4
[Sep 24]
Doxa             0-0 Ethnikos         
[Sep 25]
Aris             3-2 Anorthosis       
[Sep 26]
AEL              0-1 Apollon          
Omonia           1-1 Pafos            
[Sep 27]
AEK              1-0 Olympiakos       
APOEL            1-0 PAEEK            

Round 5
[Oct 1]
PAEEK            1-3 AEL              
Apollon          1-4 AEK              
[Oct 2]
Ethnikos         0-3 Aris             
Pafos            1-1 Doxa             
[Oct 3]
Anorthosis       2-1 APOEL            
Olympiakos       1-0 Omonia           

Round 6
[Oct 16]
AEK              3-0 PAEEK            
Pafos            1-1 Olympiakos       
[Oct 17]
Omonia           1-0 Apollon          
AEL              2-1 Anorthosis       
[Oct 18]
Doxa             1-2 Aris             
APOEL            2-1 Ethnikos         

Round 7
[Oct 22]
Olympiakos       1-0 Doxa             
[Oct 23]
Ethnikos         2-2 AEL              
Apollon          2-0 Pafos            
[Oct 24]
Aris             0-1 APOEL            
[Oct 25]
Anorthosis       1-2 AEK              
PAEEK            1-0 Omonia           

Round 8
[Oct 29]
Omonia           0-1 Anorthosis       
[Oct 30]
Doxa             2-2 APOEL            
AEL              0-1 Aris             
[Oct 31]
AEK              1-0 Ethnikos         
Olympiakos       0-2 Apollon          
[Nov 1]
Pafos            2-0 PAEEK            

Round 9
[Nov 5]
Apollon          3-0 Doxa             
PAEEK            0-0 Olympiakos       
[Nov 6]
APOEL            3-0 AEL              
Aris             1-0 AEK              
[Nov 7]
Anorthosis       1-0 Pafos            
Ethnikos         0-2 Omonia           

Round 10
[Nov 20]
Olympiakos       3-2 Anorthosis       
Pafos            3-0 Ethnikos         
[Nov 21]
Omonia           3-0 Aris             
Doxa             0-0 AEL              
[Nov 22]
Apollon          3-1 PAEEK            
AEK              0-0 APOEL            

Round 11
[Nov 26]
Ethnikos         1-0 Olympiakos       
[Nov 27]
Aris             0-0 Pafos            
PAEEK            1-2 Doxa             
[Nov 28]
AEL              0-2 AEK              
[Nov 29]
Anorthosis       1-1 Apollon          
[Dec 26]
APOEL            4-2 Omonia           

Round 12
[Dec 3]
Aris             1-0 Olympiakos       
[Dec 4]
Doxa             1-4 AEK              
Anorthosis       2-3 PAEEK            
[Dec 5]
APOEL            1-1 Pafos            
AEL              0-1 Omonia           
[Dec 6]
Ethnikos         0-1 Apollon          

Round 13
[Dec 10]
Pafos            1-0 AEL              
[Dec 11]
PAEEK            0-2 Ethnikos         
[Dec 12]
Apollon          0-2 Aris             
Olympiakos       1-1 APOEL            
[Dec 13]
Omonia           1-1 AEK              
Anorthosis       2-0 Doxa             

Round 14
[Dec 17]
Aris             1-1 PAEEK            
[Dec 18]
Ethnikos         0-2 Anorthosis       
APOEL            1-1 Apollon          
[Dec 19]
AEL              3-0 Olympiakos       
Doxa             2-1 Omonia           
[Dec 20]
AEK              1-3 Pafos            

Round 15
[Jan 3]
Ethnikos         0-1 Doxa             
[Jan 5]
Pafos            1-1 Omonia           
[Feb 9]
Olympiakos       0-0 AEK              
PAEEK            1-3 APOEL            
[Feb 10]
Apollon          2-1 AEL              
Anorthosis       3-1 Aris             

Round 16
[Jan 8]
Aris             2-1 Ethnikos         
AEK              2-1 Apollon          
[Jan 10]
Omonia           1-0 Olympiakos       
[Feb 17]
APOEL            0-2 Anorthosis       
[Feb 18]
Doxa             1-1 Pafos            
AEL              0-0 PAEEK            

Round 17
[Jan 14]
Aris             1-0 Doxa             
PAEEK            2-2 AEK              
[Jan 15]
Olympiakos       1-2 Pafos            
Ethnikos         0-3 APOEL            
[Jan 16]
Anorthosis       2-1 AEL              
Apollon          2-0 Omonia           

Round 18
[Jan 22]
Pafos            0-1 Apollon          
AEL              1-0 Ethnikos         
[Jan 23]
APOEL            1-1 Aris             
Doxa             0-0 Olympiakos       
[Jan 24]
Omonia           2-1 PAEEK            
AEK              1-1 Anorthosis       

Round 19
[Jan 28]
PAEEK            0-2 Pafos            
[Jan 29]
Ethnikos         0-0 AEK              
Anorthosis       1-1 Omonia           
[Jan 30]
APOEL            2-0 Doxa             
Apollon          2-1 Olympiakos       
[Jan 31]
Aris             1-2 AEL              

Round 20
[Feb 5]
AEK              0-0 Aris             
[Feb 6]
Pafos            1-1 Anorthosis       
AEL              2-3 APOEL            
[Feb 7]
Omonia           0-2 Ethnikos         
Doxa             0-3 Apollon          
[Feb 22]
Olympiakos       1-0 PAEEK            

Round 21
[Feb 13]
Ethnikos         0-1 Pafos            
[Feb 14]
Anorthosis       3-1 Olympiakos       
APOEL            1-0 AEK              
[Feb 15]
AEL              3-2 Doxa             
PAEEK            2-2 Apollon          
[Feb 16]
Aris             0-2 Omonia           

Round 22
[Feb 25]
Omonia           2-4 APOEL            
Pafos            1-1 Aris             
[Feb 26]
AEK              3-1 AEL              
Apollon          2-2 Anorthosis       
[Feb 27]
Doxa             1-0 PAEEK            
Olympiakos       0-0 Ethnikos         

Final Table:

 1.Apollon Limassol               22  14  4  4  37-21  46                   Group A
 2.APOEL Nicosia                  22  11  6  5  35-25  39  [2 1 1 0 1-0 4]  Group A
 3.AEK Larnaca                    22  10  9  3  31-17  39  [2 0 1 1 0-1 1]  Group A
 4.Anorthosis Famagusta           22  11  5  6  36-26  38                   Group A
 5.Aris Limassol                  22  10  6  6  23-20  36  [P]              Group A
 6.Pafos FC                       22   8 10  4  27-19  34                   Group A
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Omonia Nicosia                 22   9  4  9  25-25  31  [C]              Group B
 8.AEL Limassol                   22   7  4 11  26-28  25                   Group B
 9.Olympiakos Nicosia             22   5  7 10  14-23  22  [2 1 1 0 1-0 4]  Group B
10.Doxa Katokopias                22   5  7 10  18-30  22  [2 0 1 1 0-1 1]  Group B
11.PAEEK                          22   3  6 13  17-35  15  [P]              Group B
12.Ethnikos Achna                 22   3  4 15  13-33  13                   Group B

Playoff Stage

Group A | Group B

Group A

Table:

 1.Apollon Limassol               31  16 10  5  50-32  58       Champions
 2.APOEL Nicosia                  31  14 10  7  47-38  52
 3.AEK Larnaca                    31  13 12  6  43-29  51
 4.Anorthosis Famagusta           31  13 10  8  48-37  49
 5.Aris Limassol                  31  12 11  8  34-32  47  [P]
 6.Pafos FC                       31  10 13  8  36-29  43

Round 23
[Mar 5]
APOEL            1-1 Aris             
Anorthosis       1-3 AEK              
[Mar 7]
Pafos            0-0 Apollon          

Round 24
[Mar 12]
Aris             2-1 Pafos            
[Mar 13]
AEK              1-2 APOEL            
Apollon          1-1 Anorthosis       

Round 25
[Mar 19]
Pafos            2-2 Anorthosis       
[Mar 20]
APOEL            0-0 Apollon          
Aris             2-0 AEK              

Round 26
[Apr 2]
Anorthosis       4-1 APOEL            
[Apr 3]
Apollon          1-1 Aris             
[Apr 4]
Pafos            2-0 AEK              

Round 27
[Apr 9]
AEK              3-3 Apollon          
[Apr 10]
APOEL            2-1 Pafos            
Aris             1-1 Anorthosis       

Round 28
[Apr 16]
Apollon          0-2 Pafos            
[Apr 17]
Aris             1-2 APOEL            
[Apr 18]
AEK              1-0 Anorthosis       

Round 29
[Apr 29]
Pafos            1-1 Aris             
[Apr 30]
Anorthosis       1-1 Apollon          
[May 1]
APOEL            1-1 AEK              

Round 30
[May 8]
AEK              1-1 Aris             
Apollon          3-2 APOEL            
[May 9]
Anorthosis       1-0 Pafos            

Round 31
[May 13]
AEK              2-0 Pafos            
[May 14]
APOEL            1-1 Anorthosis       
Aris             1-4 Apollon          

Round 32
Apollon           -  AEK              
Pafos             -  APOEL            
Anorthosis        -  Aris             

Table:

 1.Apollon Limassol               31  16 10  5  50-32  58       Champions
 2.APOEL Nicosia                  31  14 10  7  47-38  52
 3.AEK Larnaca                    31  13 12  6  43-29  51
 4.Anorthosis Famagusta           31  13 10  8  48-37  49
 5.Aris Limassol                  31  12 11  8  34-32  47  [P]
 6.Pafos FC                       31  10 13  8  36-29  43

Group B

Table:

 7.Omonia Nicosia                 31  14  7 10  43-37  49  [C]
 8.AEL Limassol                   31  13  5 13  41-38  44
 9.Olympiakos Nicosia             31  10  9 12  29-30  39
10.Doxa Katokopias                31   7 10 14  27-41  31
---------------------------------------------------------
11.Ethnikos Achna                 31   5  8 18  20-39  23       Relegated
12.PAEEK                          31   3  7 21  25-61  16  [P]  Relegated

Round 23
[Mar 4]
Doxa             1-1 Olympiakos       
[Mar 7]
AEL              2-1 PAEEK            
[Apr 20]
Ethnikos         0-0 Omonia           

Round 24
[Mar 11]
Olympiakos       0-1 AEL              
[Mar 12]
Omonia           2-2 Doxa             
[Mar 14]
PAEEK            0-4 Ethnikos         

Round 25
[Mar 18]
Ethnikos         0-0 Doxa             
PAEEK            0-1 Olympiakos       
[Mar 19]
AEL              1-1 Omonia           

Round 26
[Apr 2]
Ethnikos         1-0 Olympiakos       
[Apr 3]
Doxa             0-1 AEL              
[Apr 4]
Omonia           4-2 PAEEK            

Round 27
[Apr 8]
Olympiakos       3-0 Omonia           
[Apr 9]
AEL              2-0 Ethnikos         
[Apr 11]
PAEEK            0-3 Doxa             

Round 28
[Apr 16]
Olympiakos       1-0 Doxa             
[Apr 17]
Omonia           1-0 Ethnikos         
[Apr 18]
PAEEK            0-3 AEL              

Round 29
[Apr 29]
AEL              0-4 Olympiakos       
[Apr 30]
Ethnikos         0-0 PAEEK            
[May 1]
Doxa             0-2 Omonia           

Round 30
[May 6]
Olympiakos       4-3 PAEEK            
[May 7]
Omonia           3-2 AEL              
[May 9]
Doxa             2-1 Ethnikos         

Round 31
[May 13]
PAEEK            2-5 Omonia           
[May 16]
AEL              3-1 Doxa             
Olympiakos       1-1 Ethnikos         

Round 32
Omonia            -  Olympiakos       
[Apr 9]
Ethnikos          -  AEL              
[Apr 11]
Doxa              -  PPAEEK            

Table:

 7.Omonia Nicosia                 31  14  7 10  43-37  49  [C]
 8.AEL Limassol                   31  13  5 13  41-38  44
 9.Olympiakos Nicosia             31  10  9 12  29-30  39
10.Doxa Katokopias                31   7 10 14  27-41  31
---------------------------------------------------------
11.Ethnikos Achna                 31   5  8 18  20-39  23       Relegated
12.PAEEK                          31   3  7 21  25-61  16  [P]  Relegated


2020/21.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Xaris Xarilaou for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Xaris Xarilaou
Last updated: 19 May 2022

(C) Copyright Xaris Xarilaou and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.