Cyprus - Cup History 1934-1996


Overview Finals
1934/35 | 1935/36 | 1936/37 | 1937/38 | 1938/39 | 1939/40 | 1940/41 | 1944/45 | 1945/46 | 1946/47 | 1947/48 | 1948/49 | 1949/50 | 1950/51 | 1951/52 | 1952/53 | 1953/54 | 1954/55 | 1958/59 | 1961/62 | 1962/63 | 1963/64 | 1964/65 | 1965/66 | 1966/67 | 1967/68 | 1968/69 | 1969/70 | 1970/71 | 1971/72 | 1972/73 | 1973/74 | 1974/75 | 1975/76 | 1976/77 | 1977/78 | 1978/79 | 1979/80 | 1980/81 | 1981/82 | 1982/83 | 1983/84 | 1984/85 | 1985/86 | 1986/87 | 1987/88 | 1988/89 | 1989/90 | 1990/91 | 1991/92 | 1992/93 | 1993/94 | 1994/95 | 1995/96

1934/35

Quarterfinals        
        Anorthosis Famagusta 7-2 Olympiakos Nicosia 
        APOEL Nicosia        1-0 EPA Larnaca
        Trast AC             5-2 Aris Limassol
        LTSK                 3-2 AEL Limassol

Semifinals        
        APOEL Nicosia        1-0 LTSK
        Trast AC             3-2 Anorthosis Famagusta
        
Final [18/11/1934, GSP]
        APOEL Nicosia        0-0 Trast AC 

Final Replay [25/11/1934, GSP]
        Trast AC             1-0 APOEL Nicosia
          [Tsingis 55]
TRAST AC: Kalisperas, Hambis, Kouloumas, Votsis, Mallios, Ionidis,
  Tillyros, Akop, Aram, Fenek, Tsingis.
APOEL Nicosia: Kyriou, Hatziiosif, Kramvis, Psyllos, Kokis, Fytis,
  Natar, Arxontidis, Gavriilidis, Symeonidis, Moiris Avraamidis. 

1935/36

Quarterfinals                
        APOEL Nicosia        3-2 Anorthosis Famagusta
        EPA Larnaca          7-3 Olympiakos Nicosia  
        Trast AC             4-2 Aris Limassol
        LTSK             1-1 4-2 AEL Limassol 

Semifinals                
        Trast AC             4-1 APOEL Nicosia
        LTSK                 4-0 EPA Larnaca 

Final [03/11/1935, GSP]
        Trast AC             4-1 LTSK
          [Aram 25, 80, Salakian 74, Tsingis 84; Dervish 19]
TRAST AC: Theofilos, Hambis, Kouloumas, Votsis, Mallios, Sofoklis,
  Akop, Aram, Salakian, Fenek, Tsingis.
LTSK: Emver, Kaptan, Huseyin I, Orhan, Keremez, Huseyin II, Salih,
  Mureket, Talaat, Dervish, Faik.

1936/37

Quarterfinals        
        APOEL Nicosia        6-2 Anorthosis Famagusta
        Olympiakos Nicosia   3-2 Aris Limassol 
        Trast AC             4-1 AEL Limassol        
        LTSK                 bye
        
Semifinals                
        APOEL Nicosia        3-1 LTSK
        Trast AC             4-1 Olympiakos Nicosia

Final [28/02/1937, GSP]
        APOEL Nicosia        2-1 Trast AC 
          [Arhontidis 46, Moiris Avraamidis 80; Fenek 44]
APOEL Nicosia: Mouskis, Pakkos, Evgenis, Petsas, Kokis, Nikolis,
  Arhontidis, Lambertidis, Gavriilidis, Zetas, Moiris Avraamidis.
TRAST AC: Trantas, Hambis, Kouloumas, Votsis, Sofoklis, Akop,
  Aram, Tillyros, Taliadoros, Fenek, Tsingis.

1937/38

NB: no information on quarterfinals or semifinals available!

Final [27/03/1938, GSP]
        Trast AC             2-1 AEL Limassol 
TRAST AC: Theofilos, Kouloumas, Votsis, Mallios, Aram, Salakian,
  Andreas I,  Tillyros,  Akop, Fenek, Tsingis.
AEL Limassol: Vyris, Xioutas, Andreas, Houris, V. Aivaliotis, Dimos,
  Souloupis, Pikis, Panikos Aradipiotis, Ittalos, Iordanis.

1938/39

Preliminary Round
        LTSK                 4-1 Olympiakos Nicosia
                 
Quarterfinals                
        AEL Limassol         3-1 EPA Larnaca 
        APOEL Nicosia        7-0 Aris Limassol 
        POL Larnaca      3-3 2-3 LTSK
        NB: POL = Pezoporikos

Semifinals                
        AEL Limassol         2-0 LTSK
        APOEL Nicosia        bye
                        
Final [16/07/1939, GSP]
        AEL Limassol         3-1 APOEL Nicosia
          [Panikos Aradipiotis 60, 63, Trimikliniotis 80;
           Arhontidis 26]
AEL Limassol: Lolos, Soleas, Xioutas, Houris, V. Aivaliotis, Dimos,
  K. Aivaliotis, Panikos Aradipiotis, Militzis, Ittalos, 
  Trimikliniotis.
APOEL Nicosia: Mouskis, Patsalidis, Petsas, Kokis, Aristeidou,
  Arhontidis, Lambertidis, Gavriilidis, Zetas, Vassileiou,
  Moiris Avraamidis.

1939/40

  
Quarterfinals                
        AEL Limassol     1-1 5-0 Olympiakos Nicosia
        POL Larnaca          7-4 EPA Larnaca 
        APOEL Nicosia        bye
        LTSK                 bye

Semifinals        
        AEL Limassol         2-0 APOEL Nicosia
        POL Larnaca          5-2 LTSK 
        
Final [11/02/1940, GSP]
        AEL Limassol     1-1 abd POL Larnaca 
        NB: abandoned in 45' due to rain

Final Replay [18/02/1940, GSP]
        AEL Limassol         3-1 POL Larnaca 
          [Panikos Aradipiotis 50, 70, 83; Taliadoros 30]
AEL Limassol: Pieridis, Soleas, Xioutas, Mavros, Giannis, Thanos,
  V. Aivaliotis, Dimos, K. Aivaliotis, Ittalos, Panikos Aradipiotis.
Pezoporikos (POL) Larnaca: Xanthos, Lillis, Alkis, Pantelakis,
  Papyros I, Irakleidis, Stylianidis, Mavroftis, Taliadoros,
  Tzyrkotis, Papyros II.

1940/41

NB: no information on quarterfinals available!

Semifinals        
        AEL Limassol         9-0 EPA Larnaca 
        APOEL Nicosia        5-0 Olympiakos Nicosia   

Final [11/05/1941, GSP]
        APOEL Nicosia        2-1 AEL Limassol 

1944/45

Quarterfinals
        AEL Limassol         1-0 LTSK
        APOEL Nicosia        4-0 Olympiakos Nicosia 
        POL Larnaca          bye
        EPA Larnaca          bye
                                
Semifinals        
        APOEL Nicosia    2-0 abd POL Larnaca         [abandoned at 2-0, POL
        EPA Larnaca          4-3 AEL Limassol         walked off]
        
Final [14/04/1945, GSP]
        EPA Larnaca          3-1 APOEL Nicosia 
          [Heimonidis 50, 62, Dikran 68; Arhontidis 30]
EPA Larnaca: Mavros, Hambis, Papien, Aristos, Dikran, Miltis, 
  Grigoriadis, Georgiadis, Heimonidis, Potonidis, Meletiou.
APOEL Nicosia: Mouskis, Evgenis, Tsingis, Kokis, Aristeidou,
  Zenonos, Arhontidis, Andreas, Siantris, Zetas, Vassileiou.

1945/46

Quarterfinals
        AEL Limassol     2-2 5-6 POL Larnaca  
        APOEL Nicosia        9-0 LTSK         
        Olympiakos Nicosia   bye
        EPA Larnaca          bye
             
Semifinals          
        APOEL Nicosia        4-0 Olympiakos Nicosia  
        EPA Larnaca          2-1 POL Larnaca  
                        
Final [14/04/1946, GSP]
        EPA Larnaca          2-1 APOEL Nicosia 
          [Georgiadis 10, Heimonidis 47; Zetas 1]
EPA Larnaca: Mavros, Hambis, Papien, Miltis, Dikran, Aristos,
  Grigoriadis, Georgiadis, Heimonidis, Potonidis, Meletiou.
APOEL Nicosia: Mouskis, Tsingis, Evgenis, Takis, Kokis, Zenonos,
  Arhontidis, Andreas, Siantris, Zetas, Vassileiou.

1946/47

Quarterfinals
        Anorthosis Famagusta 3-0 LTSK
        APOEL Nicosia        4-1 AEL Limassol
        Olympiakos Nicosia   3-2 POL Larnaca   
        EPA Larnaca          bye

Semifinals 
        APOEL Nicosia        4-0 Olympiakos Nicosia   
        Anorthosis Famagusta 3-1 EPA Larnaca  
                        
Final [27/04/1947, GSP]
        APOEL Nicosia        4-1 Anorthosis Famagusta
          [Arhontidis 1, Vassileiou 35, Avraamidis 58, 90;
           Kostakis 52]

1947/48

NB: only 5 participants; AYMA were an Armenian club

Quarterfinals
        AEL Limassol         4-0 AYMA
        Olympiakos Nicosia   bye
        APOEL Nicosia        bye
        LTSK                 bye

Semifinal
        AEL Limassol         3-2 Olympiakos Nicosia
        APOEL Nicosia        8-1 LTSK
                        
Final [01/02/1948, GSP]
        AEL Limassol         2-0 APOEL Nicosia
          [Aradipiotis 82, 88]

1948/49

Quarterfinals         
        Anorthosis Famagusta 3-0 POL Larnaca   
        APOEL Nicosia        3-0 Olympiakos Nicosia
        LTSK                 5-1 EPA Larnaca 
        AEL Limassol         4-1 AYMA

Semifinals
        APOEL Nicosia        3-2 AEL Limassol 
        Anorthosis Famagusta 5-1 LTSK
                        
Final [03/04/1949, GSP]
        APOEL Nicosia    3-2 abd Anorthosis Famagusta
        NB: abandoned in 87' due to fights in crowd and between
            players

Final Replay [19/06/1949, GSP]
        Anorthosis Famagusta 3-0 APOEL Nicosia 
          [Thalassitis 32, Tzortzis 75, Stylianidis 84]
Anorthosis Famagusta: Kotsios, Xanthos, Rafael, Fikret, Aristos,
  Lazaridis, Thalassitis, Ali, Kostakis, Stylianidis, Tzortzis.
APOEL Nicosia: Lellos, Tsingis, Takis, Papapetrou, Andreas,
  Avraamidis, Pithkias, Arhontidis, Siantris, Zetas, Grigoriadis.

1949/50

Quarterfinals
        Anorthosis Famagusta 2-1 Olympiakos Nicosia 
        EPA Larnaca          3-1 AEL Limassol    
        LTSK                 1-0 APOEL Nicosia  
        POL Larnaca          2-1 AYMA 
                                                      
Semifinals              
        EPA Larnaca          3-1 LTSK
        Anorthosis Famagusta 3-2 POL Larnaca
      
Final [19/03/1950, GSP]
        EPA Larnaca      0-1 abd Anorthosis Famagusta 
        NB: abandoned in 82' due to pitch invasion

Final Replay [23/04/1950, GSP]
        EPA Larnaca          2-1 Anorthosis Famagusta 
          [Drousiotis 14, Terzian 88; Papadopoulos 35]
EPA Larnaca: Mavros, Huseyin, Hristodoulidis, Neofytou, Stefos,
  Metaxas, Thalis, Aram, Terzian, Heimonidis, Drousiotis.
Anorthosis Famagusta: Kotsios, Xanthos, Mantzalos, Fikret, Aristos,
  Voskaris, Meletiou, Lazaridis, Stylianidis, Tzortzis, Papadopoulos.

1950/51

Quarterfinals
        Anorthosis Famagusta 1-0 AEL Limassol  
        EPA Larnaca          5-2 Çetin Kaya
        Olympiakos Nicosia   2-1 AYMA 
        Pezoporikos Larnaca  1-2 APOEL Nicosia        
                  
Semifinals
        EPA Larnaca          3-2 Anorthosis Famagusta 
        Olympiakos Nicosia   0-1 APOEL Nicosia 

Final [25/02/1950, GSP]
        APOEL Nicosia        7-0 EPA Larnaca
          [Grigoriadis 22, Mikis 35, Kotsios 47, Andreas 59, 83,
           Siantris 67, 69]
APOEL Nicosia: Lellos, Arhontidis, Papapetrou, Kotsios, Loizos,
  Lazaridis, Grigoriadis, Zetas, Andreas, Siantris, Mikis.
EPA Larnaca: Mavros, Papien, Thalassetis, Dervish, Takis, Kostakis,
  Lyrkos, Aram, Terzian, Alexis, Drousiotis.

1951/52

Quarterfinals
        Anorthosis Famagusta 0-3 Pezoporikos Larnaca 
        AEL Limassol         3-1 AYMA                 
        APOEL Nicosia        4-0 Olympiakos Nicosia 
        EPA Larnaca          0-4 Çetin Kaya
                                      
Semifinals
        APOEL Nicosia        0-3 Pezoporikos Larnaca 
        Çetin Kaya           1-0 AEL Limassol         

Final [06/04/1952, GSP]
        Çetin Kaya           4-1 Pezoporikos Larnaca 
          [Partak 40, 59, Vedat 56, 74; Pyrgos 55]
Çetin Kaya: Edem, Selcuk, Suat, Huseyin, Tuniser, Partak, Vedat,
  Erol, Ali, Dervish, Tefterali.
Pezoporikos Larnaca: Hambis, Pilavakis, Panaghi, Kaissidis, Haralambous,
  Lazaros, Kyriakidis, Papadopoulos, Pepinos, Pyrgos, Heimonidis.

1952/53

First Round
        AEL Limassol         5-0 SEAAS         
        Anorthosis Famagusta 7-1 Demirspor  
        APOEL Nicosia        1-0 Pezoporikos Larnaca 
        EPA Larnaca         10-1 Aris Limassol 
        Çetin Kaya      2-2 10-2 Turkish Aviation 
        Olympiakos Nicosia   bye
        AYMA                 bye

Quarterfinals        
        Anorthosis Famagusta 2-1 Olympiakos Nicosia
        APOEL Nicosia    2-2 0-3 EPA Larnaca
        Çetin Kaya           3-1 AYMA                   
        AEL Limassol         bye
                                      
Semifinals
        AEL Limassol         1-2 Çetin Kaya
        EPA Larnaca          2-0 Anorthosis Famagusta

Final [19/04/1953, GSP]
        EPA Larnaca          2-1 Çetin Kaya 
          [Kilis 8, Dikran 28; Tefterali 29]

1953/54

First Preliminary Round
        Turkish Aviation     4-1 Gençlik Gücü
        Panellinios          2-5 Doğan Birliği

Second Preliminary Round
        Doğan Birliği        2-0 APOP Paphos

Third Preliminary Round
        Turkish Aviation     3-2 Doğan Birliği

First Round
        AEL Limassol         3-1 Olympiakos Nicosia 
        Anorthosis Famagusta 8-5 AYMA         
        Anteos               1-5 Pezoporikos Larnaca 
        Omonia Nicosia   2-2 3-0 EPA Larnaca         
        Turkish Aviation     2-6 Demirspor         
        Çetin Kaya           7-1 Aris Limassol 
        APOEL Nicosia        bye
        Salamina Famagusta   bye

Quarterfinals        
        Anorthosis Famagusta 4-2 Omonia Nicosia 
        Pezoporikos Larnaca  6-2 AEL Limassol 
        Salamina Famagusta   8-5 Demirspor        
        Çetin Kaya           2-1 APOEL Nicosia 

Semifinals
        Salamina Famagusta   0-1 Pezoporikos Larnaca 
        Çetin Kaya           3-1 Anorthosis Famagusta 
NB: Salamina were the first second division club to reach the semifinals

Final [27/06/1954, GSP]
        Çetin Kaya           2-1 Pezoporikos Larnaca
          [Vedat 16, 58; Papadopoulos 60]

1954/55

First Round
        AEL Limassol         4-2 Orfeas         
        Anorthosis Famagusta 3-2 Turkish Aviation 
        Aris Limassol        0-1 Omonia Nicosia 
        EPA Larnaca          3-2 Demirspor 
        Olympiakos Nicosia   1-0 AYMA         
        Pezoporikos Larnaca 10-0 Anteos 
        Salamina Famagusta   3-2 APOEL Nicosia
        Çetin Kaya           7-0 Gençlik Gücü 

Quarterfinals
        Anorthosis Famagusta 4-1 AEL Limassol
        Olympiakos Nic.  2-2 0-4 EPA Larnaca
        Pezoporikos Larnaca  4-2 Salamina Famagusta
        Çetin Kaya           3-2 Omonia Nicosia        

Semifinals
        EPA Larnaca          3-2 Anorthosis Famagusta 
        Pezoporikos Larnaca  4-1 Çetin Kaya 

Final [10/07/1955, GSP]        
        EPA Larnaca          2-1 Pezoporikos Larnaca
          [Terzian 3, Louroutziatis 60; Aristos 61]
EPA Larnaca: Pyrgos, Stelios, Michalakis I, Takis I, Terzian, Peron,
  Theodoros, Louroutziatis, Kokis, Alexis, Spyros.
Pezoporikos Larnaca: Lakis, Michalakis II, Panaghis, Papadopoulos,
  Miltis, Myritis, Yangos, Aristos, Loukaidis, Takis II, Nonis.

1958/59

First Round
        AEL Limassol     3-2 2-3 Apollon Limassol     [AEL on draw]
        Anorthosis Famg. 8-0 0-2 Pezoporikos Larnaca 
        Panellinios      3-0 0-4 Aris Limassol
        EPA Larnaca     12-0 2-3 AYMA        
        Olympiakos Nic.  5-0 4-2 APOP Paphos
        PAEK             5-3 3-1 Amathus
        Salamina Famg.   4-0 2-3 ENAO 
        Alki Larnaca     2-8 0-3 APOEL Nicosia 
        Orfeas           2-1 0-7 Omonia Nicosia 

Quarterfinals
        AEL Limassol         3-2 EPA Larnaca
        Olympiakos Nicosia   3-0 Salamina Famagusta 
        PAEK                 0-5 Anorthosis Famagusta 
        APOEL Nicosia        4-0 Aris Limassol 
        Omonia Nicosia       bye

Intermediate Round
        Omonia Nicosia       0-3 Anorthosis Famagusta 
        AEL Limassol         bye
        Olympiakos Nicosia   bye
        APOEL Nicosia        bye

Semifinals
        Anorthosis Famagusta 3-1 APOEL Nicosia
        AEL Limassol     3-3 2-1 Olympiakos Nicosia

Final [27/06/1959, GSP]        
        Anorthosis Famagusta 1-0 AEL Limassol
          [Pantelakis 28pen]
Anorthosis Famagusta: Papyros, Haralambous, Iakovou, Siailos, Tsoukas,
  Oddysseas, Sialis, Zangylos, Asprou, Pantelakis, Antis.
AEL Limassol: Malaktos, Andreou, Kostas, Marios, Lefkis, Loukas,
  Z.Papadopoulos, Pampos, P.Papadopoulos, Foivos, Tooulis.

1961/62

First Round
        AEL Limassol         1-0 Apollon Limassol
        Alki Larnaca         1-5 Anorthosis Famagusta
        Anagennisi           0-7 Omonia Nicosia
        APOEL Nicosia        0-2 Orfeas Nicosia
        APOP Paphos         0-11 EPA Larnaca    
        Ethnikos Asteras     2-5 Pezoporikos Larnaca
        Olympiakos Nicosia   7-0 AYMA 
        Salamina Famagusta   5-1 Keravnos Strovolos 

Quarterfinals
        Anorthosis Famagusta 1-0 Omonia Nicosia
        EPA Larnaca          0-1 AEL Limassol 
        Olympiakos Nicosia   2-1 Pezoporikos Larnaca 
        Orfeas Nicosia       0-2 Salamina Famagusta 

Semifinals
        AEL Limassol         1-3 Anorthosis Famagusta
        Olympiakos Nicosia   2-1 Salamina Famagusta 

Final [17/06/1962, GSP]
        Anorthosis Famagusta 5-2 Olympiakos Nicosia 
          [Antis 31, Siailos 41, 43, Sialis 49, Haralambous 56;
           Kosmas 12, Pieridis 72]
Anorthosis Famagusta: Papyros, Haralambous, Siailis, Kostas, Karas,
   Siailos, Sialis, Asprou, Kokkinis, Thomas, Antis.
Olympiakos Nicosia: Filotas, Hatzikonstantis, Mavros, Matsoukaris,
   Feidias, Kosmas, Dimitriadis, Pieridis, Efthymiadis, Daskalos, 
   Sotirakis.

1962/63

First Round
        AEL                 11-0 AEK Famagusta
        Alki Larnaca         7-0 Anagennisi Larnaca
        Anorthosis Famagusta 5-2 Apollon Limassol 
        APOEL Nicosia        6-0 Keravnos Strovolos 
        Olympiakos Nicosia   4-0 Ethnikos Asteras
        Omonia Nicosia       6-1 Aris Limassol  
        Orfeas Nicosia       2-1 Evagoras Paphos  
        Salamina Famagusta   5-0 Pezoporikos Larnaca 

Quarterfinals
        AEL Limassol         1-4 Anorthosis Famagusta 
        Alki Larnaca         1-0 Salamina Famagusta    
        APOEL Nicosia        2-1 Olympiakos Nicosia 
        Omonia Nicosia       3-0 Orfeas Nicosia     

Semifinals
        Alki Larnaca         0-1 APOEL Nicosia   
        Omonia Nicosia       1-3 Anorthosis Famagusta 

Final [23/06/1963, GSP] 
        APOEL Nicosia        2-2 Anorthosis Famagusta 

Final Replay [30/06/1963, GSP]
        APOEL Nicosia        1-0 Anorthosis Famagusta
          [Papallos 56]
APOEL Nicosia: Aloneftis, Assiotis, Haritakis, Hiotis, Partakis,
   Pantelas, Nikakis, Tassouris, Nikaros, Papallos, Antros.
Anorthosis Famagusta: Papyros, Siailis, Iakovou, K. Pieris, Karas,
   Sialis, Asprou, Kokkinis, Thomas, Kovis, Antis.

1963/64

NB: only 7 participants

Quarterfinals
        AEL Limassol 1-1 1-1 4-1 Apollon Limassol 
        Anorthosis F.    1-0 2-1 Salamina Famagusta  
        APOEL Nicosia    1-1 2-1 Omonia Nicosia 
        Olympiakos Nicosia   bye

Semifinals
        Anorthosis Famagusta 1-0 AEL Limassol 
        APOEL Nicosia        4-2 Olympiakos Nicosia

Final [09/07/1964, GSP]
        Anorthosis Famagusta 3-0 APOEL Nicosia 
          [Kokkinis 59, Asprou 73, Zangylos 75]
Anorthosis Famagusta: Papyros, Siailis, Karas, Tofis, Asprou, Kokkinis,
  Thomas, Antis, Antonakis, Zangylos, Hatzigiannis.
APOEL Nicosia: Mavroudis, Assiotis, Haritakis, Hiotis, Partakis,
   Pantelas, Kostaras, Nikaros, Stylianou, Papallos, Antros.

1964/65

First Round
        AEL Limassol         1-2 Omonia Nicosia   
        APOEL Nicosia        4-6 Apollon Limassol  
        EPA Larnaca          1-0 Anorthosis Famagusta  
        Salamina Famagusta   3-2 Aris Limassol 
        Orfeas Nicosia       bye 
        Alki Larnaca         bye
        Olympiakos Nicosia   bye
        Pezoporikos Larnaca  bye

Quarterfinals
        Apollon Limassol     3-1 Orfeas Nicosia 
        EPA Larnaca          0-1 Alki Larnaca        
        Omonia Nicosia       1-0 Olympiakos Nicosia   
        Pezoporikos Larnaca  0-4 Salamina Famagusta

Semifinals
        Alki Larnaca         0-3 Omonia Nicosia  
        Apollon Limassol     4-1 Salamaina Famagusta 

Final [04/07/1965, GSP]
        Omonia Nicosia       5-1 Apollon Limassol
          [Koukos 5, Antonakis 43, 82, Melis 76, K. Hristoforou 89;
           Panikos Krystallis 52]
Omonia Nicosia: N. Eleftheriadis, Kattos, Akis, Kostas, Antonis, Esso,
  Drossos, Antonakis, Melis, K. Hristoforou, Koukos.
Apollon Limassol: Evagoras, Petridis, Georgiou, Kavazis, Konstantinou,
  Polyviou, Dimitrakis, Yolitis, Krystallis, G. Vassileiadis,
  K. Vassileiadis.

1965/66

First Round
        Anorthosis Famagusta 7-0 EPA Larnaca 
        APOEL                1-2 Apollon Limassol  
        Aris Limassol        4-1 Keravnos Strovolos
        Olympiakos Nicosia   6-1 AEL Limassol 
        Pezoporikos Larnaca  2-7 Omonia Nicosia  
        Alki Larnaca         bye
        APOP Paphos          bye
        Salamina             bye

Quarterfinals
        Anorthosis Famagusta 7-0 Alki Larnaca  
        Apollon Limassol     5-1 APOP Paphos 
        Aris Limassol    1-1 0-8 Salamina Famagusta   
        Pezoporikos Larnaca  0-1 Olympiakos Nicosia

Semifinals
        Apollon Limassol     2-1 Olympiakos Nicosia 
        Salamina Famagusta   1-0 Anorthosis Famagusta

Final [26/06/1966, GSP] 
        Apollon Limassol     4-2 Salamina Famagusta
          [Yolitis 33, Antros 40, Panagidis 60, Krystallis 72;
           Kotrofos 15, Orfanidis 45]
Apollon Limassol: Evagoras, Fassoulis, Georgiou, Kavazis, Gavalas,
  Themistokleous, Antros, Yolitis, Krystallis, K. Vassileiadis,
  Panagidis.
Salamina Famagusta: Varnavas, Antis, Sialos, Yeros, Orfanidis,
  Kyriakos, Pitsiaoulos, Katsianis, Kotrofos, Konteatis, Panikos.

1966/67

First Round
        AEL Limassol     1-1 0-1 Omonia Nicosia   
        Alki Larnaca        10-0 EPAL     
        Anorthosis Famagusta 1-0 ENP Paralimni 
        Apollon Limassol     3-1 ASIL Lysi 
        Aris Limassol        1-4 APOEL Nicosia    
        EPA Larnaca          4-2 APOP Paphos       
        Evagoras Paphos      0-3 Salamina Famagusta   
        Olympiakos Nicosia   3-4 Pezoporikos Larnaca

Quarterfinals
        Apollon Limassol     3-1 APOEL Nicosia   
        Omonia Nicosia       0-1 Anorthosis Famagusta   
        Pezoporikos Larnaca  5-1 EPA Larnaca 
        Salamina Famagusta   0-1 Alki Larnaca  

Semifinals
        Anorthosis Famagusta 0-1 Apollon Limassol 
        Pezoporikos Larnaca  1-2 Alki Larnaca   

Final [02/07/1967, GSP]
        Apollon Limassol     1-0 Alki Larnaca
          [Panagidis 76]
Apollon Limassol: Papaionnou, Fassoulis, Georgiou, Kavazis,
  Themistokleous, Konstantinou, Dimitrakis, Krystallis,
  G. Vassileiadis, K. Vassileiadis, Panagidis.
Alki Larnaca: Theodosis, Lefteris, Nikolis, Kokis, Alexandrou,
  Thanassis, Savvis, Panais, Leivadiotis, Ilias, Athanassis.

1967/68

First Preliminary Round
        AEK Famagusta        2-4 Orfeas Nicosia
        EPAL                 9-1 Ethnikos Asteras 
        PAEK                 1-0 Arion  

Second Preliminary Round
        Orfeas Nicosia       2-3 EPAL 
        PAEK                 1-0 ENAD 

First Round
        APOEL Nicosia        1-0 Omonia Nicosia     
        Apollon Limassol     3-2 Anorthosis Famagusta   
        APOP Paphos          0-4 Alki Larnaca    
        EPA Larnaca          2-0 Salamina Famagusta    
        EPAL                 2-3 ASIL Lysi           
        PAEK                 3-2 Aris Limassol  
        ENP Paralimni        4-3 Evagoras Paphos   
        Pezoporikos Larnaca  5-1 AEL Limassol   

Quarterfinals
        Alki Larnaca         1-0 ASIL Lysi  
        APOEL Nicosia       12-0 PAEK      
        Apollon Limassol 0-0 0-1 EPA Larnaca  
        Pezoporikos Larnaca  6-0 ENP Paralimni  

Semifinals
        Alki Larnaca         3-4 APOEL Nicosia   
        EPA Larnaca          2-1 Pezoporikos Larnaca 

Final [07/07/1968, GSP]
        APOEL Nicosia        2-1 EPA Larnaca
          [Leonidas 17, Nikaros 54; Marios 90]
APOEL Nicosia: Vassileiou, Lefteris, Hiotis, Solis, Haritakis,
  Stefanis, Leonidas, Pakkos, Nikaros, Stylianou, Kettenis.
EPA Larnaca: Alkiviadis, Kollas, Kostas, Theodorou, Giannakis,
  Haris, Skeparnidis, Tassos, Marios, Louis, Prokopis.

1968/69

First Round
        AEK Famagusta        0-2 EPA Larnaca   
        Alki Larnaca         2-1 Olympiakos Nicosia   
        Aris Limassol        3-1 Arion      
        ASIL Lysi            0-1 Apollon Limassol
        Digenis Akr. Morphou 2-4 APOEL Nicosia
        Evagoras Paphos      3-4 Anorthosis Famagusta  
        Omonia Nicosia       1-0 Pezoporikos Larnaca
        ENP Paralimni        0-1 Salamina Famagusta 

Quarterfinals
        Anorthosis Famagusta 0-1 Apollon Limassol
        Aris Limassol        3-4 Omonia Nicosia  
        EPA Larnaca          0-3 APOEL Nicosia    
        Salamina Famagusta   3-0 Alki Larnaca  

Semifinals
        APOEL Nicosia        2-0 Apollon Limassol 
        Omonia Nicosia       2-0 Salamina Famagusta    

Final [29/06/1969] 
        APOEL Nicosia        1-0 Omonia Nicosia
          [Leonidas 33]
APOEL Nicosia: Papageorgiou, Lefteris, Hiotis, Solis, Stavrakas,
  Pantelas, Stefanis, Leonidas, Pakkos (48 Nikakis), Nikaros,
  Stylianou (76 Takis).
Omonia Nicosia: Hristakis, Kattos, Akis, Kostas, Loukas, Efstathiou
  (76 Renos), Mitsios, Antonakis, A. Haralambous, N. Haralambous,
  Kanaris (62 Drossos).

1969/70

First Round
        Alki Larnaca         3-0 EPAL           
        Anorthosis Famagusta 4-2 ENP Paralimni 
        Apollon Limassol     1-2 APOEL Nicosia
        Aris Limassol    1-1 0-1 Pezoporikos Larnaca   
        ASIL Lysi            4-2 Digenis Akritas Morphou   
        EPA Larnaca          6-1 APOP Paphos      
        Evagoras Paphos      0-3 AEL Limassol    
        Salamina Famagusta   2-1 Omonia Nicosia    

Quarterfinals
        AEL Limassol         1-2 APOEL Nicosia 
        Alki Larnaca         3-0 ASIL Lysi            
        EPA Larnaca          1-3 Pezoporikos Larnaca    
        Salamina F'gusta 1-1 1-3 Anorthosis Famagusta   

Semifinals
        Alki Larnaca         3-1 Anorthosis Famagusta 
        Pezoporikos Larnaca  2-0 APOEL Nicosia 

Final [03/05/1970, GSP] 
        Pezoporikos Larnaca  2-1 Alki Larnaca 
          [Haris 64, 86; Athanassis 90]
Pezoporikos Larnaca: Palmyris, Giannakis, Paridis, Kallis, Karapitas,
  Filiastidis (Dinos), Kounnidis, Haris, Stavrinos, Leonidas, Kokos.
Alki Larnaca: Theodossis, Savvis, Takis, Alexandrou, Nikolis, Andreou,
  Tartaros, Sergis (Vassos), Panais, Athanassis, Ilias (Fokos).

1970/71

First Round
        Anorthosis Famagusta 7-1 AEL Limassol         
        Apollon Limassol     0-1 Alki Larnaca 
        APOP Paphos          0-6 APOEL Nicosia                         
        Aris Limassol        3-0 AE Morphou                
        Digenis Akritas M.   1-2 Salamina Famagusta        
        Olympiakos Nicosia   7-1 ASIL Lysi                
        Omonia Nicosia       2-0 Pezoporikos Larnaca                
        ENP Paralimni        4-0 Othellos Athienou                

Quarterfinals
        Alki Larnaca         0-1 ENP Paralimni        
        APOEL Nicosia        2-0 Aris Limassol                
        Olympiakos Nicosia   1-2 Omonia Nicosia         
        Salamina F'gusta 0-0 1-2 Anorthosis Famagusta 

Semifinals
        Anorthosis Famagusta 4-1 APOEL Nicosia        
        ENP Paralimni        1-4 Omonia Nicosia        
        
Final [30/05/1971, GSP] 
        Omonia Nicosia       1-1 Anorthosis Famagusta [aet]
          [Kaiafas 23; Soleas 28]
Omonia Nicosia: D. Eleftheriadis, Kattos, Antonakis, Loukas, Drakos,
  Antoniou, Tselepis (Mitsios), Kathitziotis (Siakolas), Kaiafas,
  N. Haralambous, Kanaris.
Anorthosis Famagusta: Fanos, Mertakkas, Hatzigiannis, Tofis (Larkou),
  Siailis, Theoharidis (Karas), Soleas, Mantis, Antonakis, Kokkinis,
  Panagidis.

Final Replay [06/06/1971, GSE] 
        Anorthosis Famagusta 1-0 Omonia Nicosia       [aet]
          [Panagidis 104]
Anorthosis Famagusta: Fanos, Mertakkas, Hatzigiannis, Larkou, Siailis,
  Theoharidis, Soleas, Mantis, Antonakis Kkafas, Kokkinis, Panagidis.
Omonia Nicosia: D. Eleftheriadis, Kattos, Antonakis, Loukas, Drakos,
  Antoniou, Tselepis, Kathitziotis, Kaiafas, N. Haralambous, Kanaris.

1971/72

First Round
        AEL Limassol         7-1 Orfeas Nicosia 
        Anorthosis Famagusta 7-1 AE Kythreas 
        Apollon Limassol     1-0 Halkanoras                
        Apollon Athienou     0-5 Pezoporikos Larnaca 
        APOP Paphos          3-0 Ethnikos Assias 
        Omonia Aradippou     2-0 ENAD                 
        Aris Limassol    2-2 1-3 Alki Larnaca                 
        ASIL Lysi            3-2 AE Morphou                 
        Achilleas            1-3 Digenis Akritas Morphou 
        Ethnikos Achnas      5-2 Othellos Athienou         
        Ethnikos Asteras     0-3 Keravnos Strovolos 
        EPA Larnaca          2-1 AEK Famagusta                 
        Evagoras Paphos      0-1 Salamina Famagusta         
        Omonia Nicosia       6-0 Neos Eonas                
        PAEK                 0-2 ENP Paralimni        
        Parthenonas          0-4 APOEL Nicosia        

Second Round
        Alki Larnaca     0-0 0-0 APOP Paphos          [6-5 pen]
        Anorthosis Famagusta 0-2 ENP Paralimni        
        APOEL Nicosia        3-1 Apollon Limassol        
        Digenis Akritas  1-1 0-0 Salamina Famagusta   [4-3 pen]
        EPA Larnaca          3-0 Omonia Aradippou        
        Keravnos Strovolos   0-3 Ethnikos Achnas        
        Omonia Nicosia       3-1 ASIL Lysi        
        Pezoporikos L.   0-0 0-0 AEL Limassol         [4-3 pen]

Quarterfinals
        Alki Larnaca         0-1 Omonia Nicosia
        APOEL Nicosia        1-0 Digenis Akritas Morphou
        EPA Larnaca          1-0 ENP Paralimni        
        Pezoporikos Larnaca  4-1 Ethnikos Achnas        

Semifinals
        Omonia Nicosia       4-2 EPA Larnaca        
        Pezoporikos Larnaca  3-2 APOEL Nicosia 

Final [11/06/1972, GSP] 
        Omonia Nicosia       3-1 Pezoporikos Larnaca  [aet]
          [Rotsidis 65, Kanaris 94, Antoniou 109; Melis 78]
Omonia Nicosia: Hristakis, Kattos, Loukas, Drakos, Antonakis,
  Antoniou, Rotsidis, Kathitziotis, Kaiafas, N. Haralambous, Kanaris.
Pezoporikos (POL) Larnaca: Kiriakidis, Iakovou, Filippou, Paridis,
  Kallis, Stavros Papadopoulos, Leonidas, Dafy, Kounnidis, Haris, Melis.


1972/73

Preliminary Round
        Doxa Katokopias      0-2 Ermis Aradippou 
        Iraklis              0-1 ENAZ         
        Karavas              0-3 AEK Kytreas
        Neos Eonas           1-0 Faros        

First Round
        AEK Famagusta        3-4 APOEL Nicosia        
        AEL Limassol         2-0 Ethnikos Achnas
        Alki Larnaca         4-1 Orfeas Nicosia        
        Anorthosis Famagusta 4-0 Othellos Athienou        
        Apollon Limassol     2-0 Digenis Akritas Morphou        
        APOP Paphos          2-3 Halkanoras
        Omonia Aradippou     0-3 ENP Paralimni        
        Ethnikos Asteras 1-1 1-3 AEK Kytreas        
        ENAD                 1-4 PAEK        
        Ermis Aradippou      0-1 ENAZ                
        Evagoras Paphos      2-1 ASIL Lysi                
        Keravnos Strov.  1-1 1-5 Ethnikos Assias        
        Neos Eonas           0-1 Aris Limassol                
        Olympiakos Nic.  1-1 3-1 EPA Larnaca        
        Parthenonas          0-3 Salamina Famagusta                        
        Pezoporikos Larnaca  9-2 AE Morphou        

Second Round
        AEL Limassol         1-0 Apollon Limassol        
        Aris Limassol        3-0 ENAZ                
        Evagoras Paphos      0-2 Alki Larnaca        
        AEK Kytreas      0-0 0-5 Anorthosis Famagusta 
        PAEK                 0-3 APOEL Nicosia                
        ENP Paralimni        3-1 Ethnikos Assias        
        Salamina Famagusta   0-2 Pezoporikos Larnaca        
        Halkanoras           1-3 Olympiakos Nicosia        

Quarterfinals
        AEL Limassol         0-2 Pezoporikos Larnaca
        APOEL Nicosia        2-1 Alki Larnaca                
        Aris Limassol        2-0 ENP Paralimni                
        Olympiakos Nicosia   2-0 Anorthosis Famagusta

Semifinals
        APOEL Nicosia        1-0 Aris Limassol         
        Olympiakos Nicosia   0-1 Pezoporikos Larnaca

Final [17/06/1973, GSP] 
        APOEL Nicosia        1-0 Pezoporikos Larnaca
          [Stylianou 12]
APOEL Nicosia: Irodotou, Tsiripillis, Kolokasis, N. Pantziaras,
  Athanatos, Stefanis, Leonidas, Stavros Paraskevas (Loizos),
  Miamiliotis, Stylianou, Kritikos (70 Timotheou).
Pezoporikos (POL) Larnaca: Kiriakidis, Iakovou, Stelios, Filippou,
  Kallis, Leonidas, Kounnidis, Stavros Papadopoulos, Melis, Dafy
  (Pantelidis), Lazaros Iakovou (Sergis).
Referee: Jackson (England).        

1973/74

Preliminary Round
        Akritas          1-0 0-2 Faros                 
        Achilleas        2-2 0-2 Doxa Katokopias
        Deryneia         1-0 2-2 AEK Famagusta
        Ermis Aradippou  1-0 2-0 Parthenonas
        Iraklis          0-0 1-0 ASOV                
        Karavas          2-0 2-0 ENAD                 
        AEK Kythreas     1-0 2-4 Ethnikos Asteras 
        Orfeas Nicosia   1-0 2-1 LALL                

First Round
        Alki Larnaca     4-0 4-0 Orfeas Nicosia                    
        APOP Paphos     10-0 2-0 Ethnikos Asteras        
        Omonia Aradippou 0-0 1-3 Keravnos Strovolos
        Aris Limassol    3-0 3-0 Ermis Aradippou                
        ASIL Lysi        2-0 1-0 AE Morphou                
        Ethnikos Assias  2-1 1-3 Olympiakos Nicosia        
        Ethnikos Achnas  1-1 0-4 AEL Limassol                
        Deryneia         0-3 0-4 Apollon Limassol        
        Digenis Akritas  2-0 4-0 Karavas                
        Doxa Katokopias  0-3 1-6 Anorthosis Famagusta
        Iraklis          0-3 0-4 EPA Larnaca                
        Omonia Nicosia   2-1 5-0 Neos Eonas                
        PAEK             2-1 0-3 Evagoras Paphos        
        ENP Paralimni    3-0 4-2 Faros                
        Pezoporikos L.   1-0 1-1 Othellos Athienou
        Halkanoras       0-1 1-3 Salamina Famagusta         

Second Round
        AEL Limassol     1-1 1-2 ASIL Lysi                
        APOP Paphos      1-1 0-6 Olympiakos Nicosia                
        Aris Limassol    1-2 2-2 Omonia Nicosia        
        Digenis Akritas  0-0 1-2 Apollon Limassol
        EPA Larnaca      1-1 0-0 ENP Paralimni         
        Evagoras Paphos  0-3 0-7 Anorthosis Famagusta        
        Keravnos Strov.  0-6 0-5 Pezoporikos Larnaca         
        Salamina F'gusta 1-0 0-3 Alki Larnaca        
  
Quarterfinals
        Anorthosis Fam.  2-0 1-0 Alki Larnaca
        Apollon Limassol 4-1 0-1 Pezoporikos Larnaca
        Omonia Nicosia   0-1 3-0 Olympiakos Nicosia        
        ENP Paralimni    5-0 2-1 ASIL Lysi                

Semifinals
        Apollon Limassol 3-5 0-0 ENP Paralimni         
        Omonia Nicosia   4-1 1-2 Anorthosis Famagusta 

Final [26/06/1974, GSP] 
        Omonia Nicosia       2-0 ENP Paralimni
          [Kaiafas 49, Siakolas 75]
Omonia Nicosia: D. Eleftheriadis, Tsiaklis, Kontogiorgis, Iakovou
  (83 Loukas), Mocanu, Kartampis, Antros Savva, Siakolas, Kaiafas,
  N. Haralambous, Mouskos (46 Fratila).
ENP Paralimni: Dimos, Mavros, Papaloukas, Kizas, Forsos, Sialis,
  Konstantinou, Giannakis, Mertakkas (78 Kourris),
  Dimitris Economou-« Koudas », Kyriakos (58 Vlittis).

1974/75

First Round
        AEL Limassol         1-0 Digenis Akritas Morphou
        Alki Larnaca         1-0 Aris Limassol                
        Anorthosis Famagusta 7-1 ASIL Lysi                
        Apollon Limassol     2-0 APOP Paphos                
        Evagoras Paphos      1-0 Pezoporikos Larnaca
        Omonia Nicosia       2-2 Olympiakos Nicosia   [6-4 pen]
        ENP Paralimni        2-0 APOEL Nicosia        
        Salamina Famagusta   1-1 EPA Larnaca          [5-3 pen]

Quarterfinals
        Anorthosis Famagusta 2-2 Alki Larnaca         [10-9 pen]
        Evagoras Paphos      0-1 Apollon Limassol          
        Omonia Nicosia       4-0 AEL Limassol        
        Salamina Famagusta   0-2 ENP Paralimni        

Semifinals
        Apollon Limassol     0-1 Anorthosis Famagusta
        Omonia Nicosia       2-2 ENP Paralimni        [4-5 pen]

Final [06/07/1975, GSP] 
        Anorthosis Famagusta 3-2 ENP Paralimni 
          [Mantis 54, Fivos Vrahimis 80, Theoharidis 86;
           Vlittis 30, Papaloukas 63]
Anorthosis Famagusta: Fanos, Kovis, Nikolas (46 Artemis), Lysandrou,
  Tartaros, Theoharidis, Soleas, Mantis, Antonakis Kkafas, Fotos
  (46 Achilleos), Fivos Vrahimis.
ENP Paralimni: Dimos, Emilios, Papaloukas, Kizas, Mertakkas, Sialis
  (46 Kezos), Heimonas, Dimitris Economou-« Koudas », Konstantinou,
  Vlittis, Kyriakos (60 Kyrkos).
Note: due to the Turkish invasion participation was limited to the first
      division teams, APOEL (in the Greek league as 1974 champions) and
      APOP Paphos (2nd Division). Many teams played with shoes and shirts
      on loan from other teams! 

1975/76

Preliminary Round
        Anorthosis Famagusta 2-1 Akritas Chlorakas         
        Omonia Aradippou     2-0 Keravnos Strovolos         
        Evagoras Paphos      3-2 Deryneia        

First Round
        Alki Larnaca         1-0 AEL Limassol         
        Anorthosis Famagusta 3-0 PAEK                
        APOEL Nicosia        8-0 ENAD                
        Apollon Limassol     4-0 Ethnikos Achnas        
        APOP Paphos          4-2 Doxa Katokopias        
        Aris Limassol        5-1 Ethnikos Asteras        
        ASIL Lysi        0-0 2-0 AE Morphou                 
        EPA Larnaca          3-2 Ethnikos Assias                
        Ermis Aradippou      0-1 Pezoporikos Larnaca        
        Evagoras Paphos     10-1 AE Kythreas                        
        Iraklis          1-1 1-1 Parthenonas          [4-2 pen]
        Othellos Athienou    1-0 Omonia Aradippou                
        Omonia Nicosia       4-1 Olympiakos Nicosia                
        ENP Paralimni        3-1 Digenis Akritas Morphou
        Salamina Famagusta   6-1 Faros                                
        Halkanoras           4-0 Orfeas Nicosia        

Second Round
        Alki Larnaca         2-1 Apollon Limassol                 
        APOEL Nicosia        2-1 Evagoras Paphos                 
        APOP Paphos      1-1 2-3 Aris Limassol                
        EPA Larnaca          4-0 Othellos Athienou
        Omonia Nicosia       3-0 Halkanoras        
        ENP Paralimni        2-1 ASIL Lysi        
        Pezoporikos Larnaca  1-0 Anorthosis Famagusta 
        Salamina Famagusta   4-1 Iraklis                

Quarterfinals
        Alki Larnaca         2-0 Aris Limassol                
        APOEL Nicosia        3-0 EPA Larnaca                 
        Omonia Nicosia       2-0 ENP Paralimni                
        Pezoporikos Larnaca  4-1 Salamina Famagusta         

Semifinals
        Alki Larnaca         2-0 Pezoporikos Larnaca
        APOEL Nicosia        1-0 Omonia Nicosia
        
Final [27/06/1976, Tsireion] 
        APOEL Nicosia        6-0 Alki Larnaca 
          [Miamiliotis 17, 80, Kritikos 31, 58, Markou 75, 78]
APOEL Nicosia: G. Pantziaras, Menelaou, Kolokasis, N. Pantziaras,
  Lillos, Stefanis, Leonidas, Markou, Kritikos, Stylianou, Miamiliotis
  (65 Tsiripillis).
Alki Larnaca: Perikleous, Hristakis, Olympios, Manolis, M. Panagiotou,
  Andreou, Theodosiou, Aggelis, D. Panagiotou, Antonakis, Violaris.

1976/77

Preliminary Round
        AEL Limassol        11-0 Doxa Katokopias  
        ASIL Lysi            3-4 Adonis Idaliou                     
        Digenis Akritas M.   5-0 Achilleas     
        Ermis Aradippou      4-2 AEK Famagusta        
        Iraklis              1-2 EPA Larnaca                       
        AE Kythreas          0-7 Alki Larnaca               
        Neos Eonas Limassol  2-6 Evagoras Paphos   
        Othellos Athienou    0-1 ENP Paralimni        
        Orfeas Nicosia       0-1 Keravnos Strovolos     
        PAEK                 0-8 Pezoporikos Larnaca       

First Round
        Adonis Idaliou       2-1 Ermis Aradippou                
        AEL Limassol         0-3 ENP Paralimni                     
        Alki Larnaca         3-0 Akritas Chlorakas              
        APOEL Nicosia        6-0 Faros                      
        Apollon Limassol    13-1 ASOV                         
        APOP Paphos          2-0 Parthenonas                     
        Omonia Aradippou     1-2 Anorthosis Famagusta           
        Digenis Akritas M.   1-0 Keravnos Strovolos   
        Ethnikos Achnas      1-6 Omonia Nicosia               
        Ethnikos Asteras     0-6 Evagoras Paphos              
        ENAD                 1-3 Aris Limassol               
        EPA Larnaca          2-1 Ermis Aradippou            
        THOI Lakatamia       4-0 Olympiada                       
        Olympiakos Nicosia   5-0 Deryneia      
        Pezoporikos Larnaca  3-0 Halkanoras              
        Salamina Famagusta   2-0 Ethnikos Assias      

Second Round
        Adonis Idaliou       1-4 Apollon Limassol     
        APOEL Nicosia    2-2 0-1 ENP Paralimni                  
        Aris Limassol        0-2 Anorthosis Famagusta         
        EPA Larnaca          1-0 Salamina Famagusta        
        Evagoras Paphos      0-3 Alki Larnaca         
        THOI Lakatamia       0-1 Digenis Akritas Morphou  
        Omonia Nicosia       1-2 Olympiakos Nicosia  
        Pezoporikos Larnaca  1-0 APOP Paphos           
                        
Quarterfinals
        Alki Larnaca         4-1 EPA Larnaca                       
        Apollon Limassol     1-0 Digenis Akritas Morphou  
        ENP Paralimni        1-2 Olympiakos Nicosia         
        Pezoporikos L.   0-0 3-1 Anorthosis Famagusta    

Semifinals
        Alki Larnaca         1-0 Pezoporikos Larnaca  
        Olympiakos Nicosia   2-0 Apollon Limassol      

Final [12/06/1977, GSP] 
        Olympiakos Nicosia   2-0 Alki Larnaca 
          [Aristidou 12, 89]
Olympiakos Nicosia: Dinos Adamou, Papageorgiou-"Pappas", Kalotheou,
  Lagos-"Faketti", Sotirakis Georgiou, Aristidou, Kikas, Prodromou 
  (68 Mavris), Efthimiadis, Loukas (81 Tsouris), Konstantinou.
Alki Larnaca: Perikleous, Yokas, D. Fantousis, Spyrou, M. Panagiotou,
  Andreou, T. Fantousis (60 Panais), Aggelis (50 Ioannou),
  D. Panagiotou, Antonakis, Theodosiou.
Referee : Kouniadis

1977/78

Preliminary Round
        Alki Larnaca         5-0 Aris Limassol    
        Anorthosis F'gusta  14-1 Olympiada              
        Apollon Limassol    10-0 Faros          
        Doxa Katokopias      1-2 Ermis Aradippou      
        EPA Larnaca          7-1 ASIL Lysi                           
        Neos Eonas Limassol  0-2 Digenis Akritas Morphou   
        Omonia Nicosia      13-2 AEK Famagusta                   
        PAEEK                0-1 Salamina Famagusta              

First Round
        Alki Larnaca         2-0 Adonis Idaliou           
        Anorthosis Fam.  1-1 0-4 ENP Paralimni              
        Omonia Aradippou     0-1 APOEL Nicosia             
        Aris Limassol        2-3 Omonia Nicosia                      
        Ethnikos Assias      0-1 Ethnikos Achnas                        
        Achilleas            1-6 AEL Limassol                              
        Deryneia             1-0 Parthenonas                         
        ENAD                 0-1 APOP Paphos                       
        EPA Larnaca          2-1 Digenis Akritas Morphou         
        Ermis Aradippou      1-0 Akritas Chlorakas        
        Keravnos Strovolos   3-2 Evagoras Paphos          
        AEK Kytreas          2-0 AE Morphou                    
        Othellos Athienou    3-1 Orfeas Nicosia              
        Olympiakos Nicosia   2-1 Apollon Limassol           
        Salamina Famagusta   3-1 THOI Lakatamia                
        Halkanoras           0-3 Pezoporikos Larnaca          
                        
Second Round
        AEL Limassol        12-0 Othellos Athienou 
        Alki Larnaca         4-0 AEK Kythreas       
        APOP Paphos          0-2 Omonia Nicosia              
        Ermis Aradippou      0-4 EPA Larnaca             
        Keravnos Strovolos   1-0 Pezoporikos Larnaca  
        Olympiakos Nicosia   2-1 Ethnikos Achnas       
        ENP Paralimni        7-1 Deryneia              
        Salamina F'gusta 0-0 1-4 APOEL Nicosia    

Quarterfinals
        AEL Limassol         1-3 Olympiakos Nicosia              
        Alki Larnaca         0-1 EPA Larnaca                      
        APOEL Nicosia        1-0 Keravnos Strovolos             
        ENP Paralimni        1-3 Omonia Nicosia              

Semifinals
        Omonia Nicosia       0-2 APOEL Nicosia         
        EPA Larnaca      0-0 0-1 Olympiakos Nicosia    

Final [11/06/1978, GSP]     
        APOEL Nicosia        3-0 Olympiakos Nicosia 
          [Antoniou 20, Miamiliotis 25, Markou 33]
APOEL Nicosia: G. Pantziaras (75 Irodotou), Menelaou, Stefanou,
  Stavrou, N. Pantziaras, Stefanis, Miamiliotis (75 Ermogenidis),
  K. Pantziaras, Hatzithomas, Markou, Antoniou.
Olympiakos Nicosia: Varnavas Hristofi, Papageorgiou-"Pappas", Loukas,
  Sotirakis Georgiou, Lagos-"Faketti", Aristidou, Marios
  (70 Efthimiadis), Kalotheou, Koullis (23 Bouras), Mavris, Savvidis.

1978/79

Preliminary Round     
        AEK Famagusta        1-2 Olympiada     
        ASIL Lysi            4-0 ENAD          
        Doxa Katokopias      1-3 Deryneia     
        Iraklis              1-5 AE Morphou             
        THOI Lakatamia       2-0 Achilleas            
        Faros                1-3 AEK Kythreas      
        Orfeas Nicosia       3-0 PAEEK           
        Parthenonas          2-1 Ethnikos Assias    

First Round
        AEL Limassol         3-1 Omonia Aradippou              
        AE Morphou           0-2 Ethnikos Achnas           
        Alki Larnaca         3-2 Ermis Aradippou              
        Anorthosis F'gusta  10-1 THOI Lakatamia      
        Apollon Limassol     2-0 AEK Kythreas            
        APOP Paphos          2-0 Parthenonas                        
        ASIL Lysi            3-0 Digenis Akritas Morphou       
        Deryneia             0-4 Olympiakos Nicosia              
        EPA Larnaca          5-0 Akritas Chlorakas            
        Keravnos Strovolos   1-5 Aris Limassol              
        Neos Eonas Limassol  2-1 Adonis Idaliou       
        Othellos Athienou    0-6 Omonia Nicosia        
        Orfeas Nicosia       1-2 Pezoporikos Larnaca     
        ENP Paralimni       10-0 Olympiada              
        Salamina Famagusta   5-0 Evagoras Paphos        
        Halkanoras           1-2 APOEL Nicosia                      

Second Round
        Alki Larnaca         0-1 Aris Limassol            
        Anorthosis Famagusta 2-1 APOP Paphos         
        APOEL Nicosia        4-0 Salamina Famagusta  
        Apollon Limassol     3-0 ASIL Lysi          
        Ethnikos Achnas  0-0 1-4 Omonia Nicosia             
        EPA Larnaca          2-4 ENP Paralimni           
        Neos Eonas Limassol  1-2 Olympiakos Nicosia 
        Pezoporikos Larnaca  0-2 AEL Limassol      
  
Quarterfinals
        Olympiakos Nicosia   0-3 Anorthosis Famagusta    
        AEL Limassol     1-1 3-0 Apollon Limassol       
        Aris Limassol        3-2 Omonia Nicosia                   
        ENP Paralimni        0-1 APOEL Nicosia                      

Semifinals
        AEL Limassol         2-0 Aris Limassol                
        APOEL Nicosia        1-0 Anorthosis Famagusta     

Final [24/06/1979, Makareion]     
        APOEL Nicosia        1-0 AEL Limassol         [aet]
          [K. Pantziaras 103]
APOEL Nicosia: Irodotou, Menelaou, Stefanou, Stavrou, N. Pantziaras,
  K. Pantziaras, Petrou, Timotheou (86 Maragos), Hatzithomas, Hailis,
  Antoniou.
AEL Limassol: Konstantinou, Antoniou, Giallouris, Mihailidis
  (103 Aristos), Stylianou, Makis, George, Vouras, Aristotelous
  (75 Avgoustis), Mavroudis, Pelentritis.

1979/80

Preliminary Round        
        Akritas Chlorakas    3-2 Olympiada           
        Doxa Katokopias      2-3 Neos Eonas Limassol   
        ENAD             1-1 0-1 Adonis Idaliou     
        Iraklis          2-2 0-2 ASIL Lysi                     
        Faros                0-2 THOI Lakatamia               
        Poseidonas           1-5 KN Maroniton Lakatamia    
        Deryneia             2-1 AEK Kythreas            
        AEK Famagusta        0-1 Ypsonas            
        Ermis Aradippou      2-1 Halkanoras          

First Round
        Adonis Idaliou       3-0 Deryneia                      
        AEL Limassol         7-1 Akritas Chlorakas        
        APOEL Nicosia        4-2 Othellos Athienou     
        Aris Limassol        4-0 Digenis Akritas Morphou    
        ASIL Lysi            0-2 Salamina Famagusta          
        Ethnikos Achnas  1-1 2-4 Alki Larnaca          
        Ermis Aradippou  0-0 0-5 EPA Larnaca              
        Evagoras Paphos      1-0 Olympiakos Nicosia   
        THOI Lakatamia       1-3 AE Morphou            
        KN Maroniton L'tamia 1-0 APOP Paphos      
        Omonia Nicosia       4-0 Omonia Aradippou      
        Orfeas Nicosia       1-3 Apollon Limassol         
        PAEEK Kerynia        1-3 Anorthosis Famagusta     
        ENP Paralimni        5-0 Neos Eonas Limassol       
        Pezoporikos Larnaca  6-0 Ethnikos Assias       
        Ypsonas              1-2 Keravnos Strovolos       

Second Round
        Adonis Idaliou       3-9 Omonia Nicosia          
        AEL Limassol         1-0 Salamina Famagusta        
        AE Morphou           1-5 APOEL Nicosia             
        Alki Larnaca         1-0 ENP Paralimni                 
        Apollon Limassol     2-0 Pezoporikos Larnaca           
        Evagoras Paphos      2-1 Aris Limassol                     
        Keravnos Strovolos   3-2 EPA Larnaca              
        KN Maroniton L'tamia 0-2 Anorthosis Famagusta      
                        
Quarterfinals
        Anorthosis Famagusta 2-3 AEL Limassol       
        Alki Larnaca         1-0 Keravnos Strovolos       
        Apollon Limassol     3-0 APOEL Nicosia     
        Omonia Nicosia       3-0 Evagoras Paphos        

Semifinals
        Apollon Limassol     0-2 Alki Larnaca  
        Omonia Nicosia   0-0 1-0 AEL Limassol    

Final [29/06/1980, Makareion]   
        Omonia Nicosia       3-1 Alki Larnaca
          [Kaiafas 43, 77, Mavris 58; M. Panagiotou 89]
Omonia Nicosia: Marios Praxitelous, Nikos Patikis, Antonas Paraskeva,
  Kleitos Erotokritou, Pampos Kontogiorgis, Kostas Petsas,
  Hristakis Omirou-"Mavris", Filippos Dimitriou, Sotiris Kaiafas,
  Koulis Erotokritou, Andreas Kanaris.
Alki Larnaca: Petrakis Saittis, Marios Ioannou, Vasos Violaris,
  Manolis, Marios Panagiotou, Andreas Mappouras, Kyriakos Pirillos,
  Panais Nikolaou, Dimitris Panagiotou, Giorgos Andreou-I
  (65 Andreou-II), Nikos Leonidou.

1980/81

1 = 1st Division.
x = Division unknown.

Quarterfinals:
--------------
EPA Larnaca(1)              - Apollon Limassol(1)         0-2
Halkanoras Dhali(x)         - Pezoporikos Larnaca(1)      1-5
Nea Salamina Famagusta(1)   - Enosis Neon Paralimni(1)    0-1
Omonia Nicosia(1)           - Aris Limassol(1)            4-0

Semifinals:
-----------
Enosis Neon Paralimni(1)    - Apollon Limassol(1)         1-1
Omonia Nicosia(1)           - Pezoporikos Larnaca(1)      1-0

Replay Semifinals:
------------------
Apollon Limassol(1)         - Enosis Neon Paralimni(1)    0-1

Final:
------
Omonia Nicosia(1)           - Enosis Neon Paralimni(1)    1-1

Replay Final:
-------------
Omonia Nicosia(1)           - Enosis Neon Paralimni(1)    3-0

Cupwinner: Omonia Nicosia.

1981/82

1 = 1st Division.
2 = 2nd Division.

Quarterfinals:
--------------
AEL Limassol(1)             - Apollon Limassol(1)         1-2
Aris Limassol(2)            - APOEL Nicosia(1)            0-2
Omonia Nicosia(1)           - Enosis Neon Paralimni(1)    2-0
Pezoporikos Larnaca(1)      - APOP Paphos(1)              0-1

Semifinals:
-----------
APOP Paphos(1)              - Apollon Limassol(1)         0-1
Omonia Nicosia(1)           - APOEL Nicosia(1)            1-0

Final:
------
Omonia Nicosia(1)           - Apollon Limassol(1)         2-2

Replay Final:
-------------
Omonia Nicosia(1)           - Apollon Limassol(1)         4-1

Cupwinner: Omonia Nicosia.

1982/83

1 = 1st Division.
x = Division unknown.

1st Round:
----------
Adonis(x)                   - EPA Larnaca(1)              2-2
AEL Limassol(1)             - Nea Salamina Famagusta(1)   2-2
Anorthosis Famagusta(1)     - Anagennisis Dherinia(x)     3-0
APOEL Nicosia(1)            - AEM Morphou(x)              1-0
Apollon Limpia(x)           - Linghion Akhna(x)           2-1
Apollon Limassol(1)         - Keravnos Strovolos(x)       4-3
APOP Paphos(1)              - Doxa Katokopia(x)           5-0aet
Enad(x)                     - APEP Pitsilia(x)            1-1 (?)
Enosis Neon Paralimni(1)    - AEK Kithreia(x)             4-0
Evagoras Paphos(x)          - Orfeas Athienou(x)          2-1
KN Maroniton Lakatamia(x)   - Ermis Aradhippou(x)         2-0
Omonia Aradhippou(1)        - Ethnikos Assia(x)           3-0
Othelos Athienou(x)         - Alki Larnaca(1)             2-0
Pezoporikos Larnaca(1)      - Iraklis Yerolakkos(x)       8-1
Sotiras Ypsonas(x)          - Omonia Nicosia(1)           0-4

Replays 1st Ronde:
------------------
EPA Larnaca(1)              - Adonis(x)                   4-0
Nea Salamina Famagusta(1)   - AEL Limassol(1)              ?

Olympiakos Nicosia(1) received bye (?).

2nd Round:
----------
Anorthosis Famagusta(1)     - Omonia Aradhippou(1)        5-3
APEP Pitsilia(x)            - Omonia Nicosia(1)           0-8
APOEL Nicosia(1)            - EPA Larnaca(1)              3-1
APOP Paphos(1)              - Olympiakos Nicosia(1)       3-2
Enosis Neon Paralimni(1)    - Apollon Limpia(x)           3-2
Evagoras Paphos(x)          - Apollon Limassol(1)         1-4
Nea Salamina Famagusta(1)   - Othelos Athienou(x)         2-0
Pezoporikos Larnaca(1)      - KN Maroniton Lakatamia(x)   3-1

Quarterfinals:
--------------
Apollon Limassol(1)         - Anorthosis Famagusta(1)     1-1aet
Enosis Neon Paralimni(1)    - Nea Salamina Famagusta(1)   4-2aet
Omonia Nicosia(1)           - APOP Paphos(1)              8-1
Pezoporikos Larnaca(1)      - APOEL Nicosia(1)            1-1aet

Replays Quarterfinals:
----------------------
Anorthosis Famagusta(1)     - Apollon Limassol(1)         2-1
APOEL Nicosia(1)            - Pezoporikos Larnaca(1)      0-0aet (APOEL pen)

Semifinals:
-----------
Anorthosis Famagusta(1)     - Omonia Nicosia(1)           0-1
Enosis Neon Paralimni(1)    - APOEL Nicosia(1)            1-0

Final:
------
Omonia Nicosia(1)           - Enosis Neon Paralimni(1)    2-1

Goals:  8.min Canaris  1-0
       68.min Kittos   1-1
       69.min Aristos  2-1

Cupwinner: Omonia Nicosia.

1983/84

1 = 1st Division.
x = Division unknown.

1/16 Final:
------------
Alki Larnaca(1)             - Anorthosis Famagusta(1)     0-0
Anagennisis Dherinia(x)     - Ermis Aradhippou(1)         2-4
APOEL Nicosia(1)            - Nea Salamina Famagusta(1)   3-2
Apollon Limassol(1)         - Olympiakos Nicosia(x)       3-1
Apollon Limpia(x)           - APOP Paphos(x)              3-0
ASO Ormideia(x)             - Evagoras Paphos(x)          0-2
Enosis Neon Paralimni(1)    - EPA Larnaca(1)              1-1
Ethnikos Assia(x)           - PAEEK Kyrenia(x)            1-2
Halkanoras Dhali(x)         - Aris Limassol(1)            0-3
Neas Eonnas Limassol(x)     - Keravnos Strovolos(x)       2-3
Omonia Aradhippou(1)        - Omonia Nicosia(1)           0-2
Orfeas Athienou(x)          - Ethnikos Akhna(1)           2-1
Othelos Athienou(x)         - Dighenis Morphou(x)         5-3
Pezoporikos Larnaca(1)      - Elpida Xylophaghou(x)       2-0
Sotiras Ypsonas(x)          - AEL Limassol(1)             0-7
TOI Lakatamia(x)            - AEM Morphou(x)              2-0

Replays 1/16 Final:
-------------------
Anorthosis Famagusta(1)     - Alki Larnaca(1)             2-4
EPA Larnaca(1)              - Enosis Neon Paralimni(1)    1-3

1/8 Final:
----------
Alki Larnaca(1)             - Omonia Nicosia(1)           0-2
APOEL Nicosia(1)            - AEL Limassol(1)             1-1
Enosis Neon Paralimni(1)    - TOI Lakatamia(x)            2-0
Ermis Aradhippou(1)         - Othelos Athienou(x)         5-2
Evagoras Paphos(x)          - Apollon Limpia(x)           2-1
Keravnos Strovolos(x)       - Aris Limassol(1)            0-6
PAEEK Kyrenia(x)            - Orfeas Athienou(x)          0-3
Pezoporikos Larnaca(1)      - Apollon Limassol(1)         1-0

Quarterfinals:
--------------
APOEL Nicosia(1)            - Enosis Neon Paralimni(1)    1-0
Omonia Nicosia(1)           - Aris Limassol(1)            1-2
Orfeas Athienou(x)          - Evagoras Paphos(x)          1-0
Pezoporikos Larnaca(1)      - Ermis Aradhippou(1)         2-0

Semifinals:
-----------
APOEL Nicosia(1)            - Orfeas Athienou(x)          3-0
Aris Limassol(1)            - Pezoporikos Larnaca(1)      0-0

Replay Semifinals:
------------------
Pezoporikos Larnaca(1)      - Aris Limassol(1)            3-0

Final (Limassol, 9 june 1984):
------------------------------
APOEL Nicosia(1)            - Pezoporikos Larnaca(1)      3-1aet

Cupwinner: APOEL Nicosia.

1984/85

1 = 1st Division.
x = Division unknown.

1st Round:
----------
APEP Pitsilia(x)            - Apollon Limpia(x)           2-3
ASO Ormideia(x)             - Othelos Athienou(x)         0-1
Dighenis Morphou(x)         - Elpida Xylophaghou(x)       2-1
Doxa Katokopia(x)           - AEK Kithreia(x)             1-0
Halkanoras Dhali(x)         - Ethnikos Devteras(x)        4-0
Iraklis Yerolakkos(x)       - TOI Lakatamia(x)            1-0
KN Maroniton Lakatamia(x)   - ASIL Lisi(x)                3-2
Neas Eonnas Limassol(x)     - Akritas Khlorakas(x)        3-1
Onisilos Sotira(x)          - Sotiras Ypsonas(x)          3-1
Orfeas Athienou(x)          - Keravnos Strovolos(x)       3-0
Ukhen Peristerona(x)        - Ethnikos Assia(x)           1-0

21 clubs received byes.

2nd Round:
----------
AEM Morphou(x)              - Apollon Limpia(x)           2-1 0-1
AEL Limassol(1)             - Olympiakos Nicosia(1)       1-0 3-2
Alki Larnaca(1)             - Aris Limassol(1)            2-0 0-1
Orfeas Nicosia(x)           - Anorthosis Famagusta(1)     0-0 0-0 (4-3pen)
APOEL Nicosia(1)            - Apollon Limassol(1)         1-0 1-1
Dighenis Morphou(x)         - PAEEK Kyrenia(x)            2-4 1-8
EPA Larnaca(1)              - Iraklis Yerolakkos(x)       2-0 2-2
Evagoras Paphos(1)          - Ethnikos Akhna(x)           3-2 0-1
Halkanoras Dhali(x)         - Omonia Aradhippou(1)        1-2 1-1
KN Maroniton Lakatamia(x)   - APOP Paphos(x)              2-0 0-3
Nea Salamina Famagusta(1)   - Enosis Neon Paralimni(1)    4-3 0-1
Neas Eonnas Limassol(x)     - Ermis Aradhippou(x)         2-4 0-3
Omonia Nicosia(1)           - Othelos Athienou(x)         0-0 2-1
Orfeas Athienou(x)          - Doxa Katokopia(x)           0-0 1-2
Pezoporikos Larnaca(1)      - Onisilos Sotira(x)          8-0 5-2
Ukhen Peristerona(x)        - Anagennisis Dherinia(x)     0-6 1-5

3th Round:
----------
AEL Limassol(1)             - Anagennisis Dherinia(x)     4-1 0-1
Alki Larnaca(1)             - Omonia Aradhippou(1)        5-0 0-0
APOP Paphos(x)              - EPA Larnaca(1)              1-0 0-3
Doxa Katokopia(x)           - PAEEK Kyrenia(x)            0-0 0-1
Ethnikos Akhna(x)           - Ermis Aradhippou(x)         0-1 1-1
Omonia Nicosia(1)           - Apollon Limpia(x)           7-0 3-0
Orfeas Nicosia(x)           - APOEL Nicosia(1)            1-2 1-5
Pezoporikos Larnaca(1)      - Nea Salamina Famagusta(1)   4-3 1-3

Quarterfinals:
--------------
AEL Limassol(1)             - Alki Larnaca(1)             1-0 1-1
EPA Larnaca(1)              - Nea Salamina Famagusta(1)   3-0 1-0
Omonia Nicosia(1)           - APOEL Nicosia(1)            3-1 2-3
PAEEK Kyrenia(x)            - Ermis Aradhippou(x)         1-0 1-1

Semifinals:
-----------
AEL Limassol(1)             - PAEEK Kyrenia(x)            3-0 2-1
EPA Larnaca(1)              - Omonia Nicosia(1)           5-1 0-1

Final:
------
AEL Limassol(1)             - EPA Larnaca(1)              1-0

Cupwinner: AEL Limassol.

1985/86

1 = A Katigoria.
2 = B Katigoria.
3 = C Katigoria.

1/16 Final:
-----------
AEM Morphou(3)              - Nea Salamina Famagusta(1)   0-2 1-7
Akritas Khlorakas(2)        - APOEL Nicosia(1)            1-5 0-11 !
Anorthosis Famagusta(1)     - Pezoporikos Larnaca(1)      2-1 1-1
ASO Ormideia(3)             - Apollon Limassol(1)          ?  0-5
Dighenis Morphou(3)         - Evagoras Paphos(2)           ?  2-4
Elpida Xylophaghou(3)       - Olympiakos Nicosia(1)       1-2 0-3
Enosis Neon Paralimni(1)    - Ethnikos Devteras(3)        2-0 3-1
EPA Larnaca(1)              - Alki Larnaca(1)             2-2 0-0
Ethnikos Akhna(2)           - Aris Limassol(1)            2-1 1-3
Keravnos Strovolos(2)       - Anagennisis Dherinia(2)     2-3 2-3
KN Maroniton Lakatamia(3)   - Ermis Aradhippou(1)          ?  2-3
Omonia Nicosia(1)           - Apollon Limpia(2)           4-1 5-0
Onisilos Sotira(3)          - Omonia Aradhippou(2)         ?  1-5
Othelos Athienou(2)         - APOP Paphos(1)               ?  0-4
PAEEK Kyrenia(2)            - Orfeas Athienou(2)          1-0 1-0
TOI Lakatamia(2)            - AEL Limassol(1)              ?  0-0

1/8 Final:
----------
Alki Larnaca(1)             - Evagoras Paphos(2)          1-2 0-0
Anagennisis Dherinia(2)     - APOP Paphos(1)              2-1 0-3
Aris Limassol(1)            - Apollon Limassol(1)         0-1 0-1
Ermis Aradhippou(1)         - AEL Limassol(1)             0-3 0-4
Nea Salamina Famagusta(1)   - Omonia Nicosia(1)           1-2 1-0
Olympiakos Nicosia(1)       - APOEL Nicosia(1)            3-2 0-2
Omonia Aradhippou(2)        - Anorthosis Famagusta(1)     0-1 0-2
PAEEK Kyrenia(2)            - Enosis Neon Paralimni(1)    0-3 1-3

Quarterfinals:
--------------
AEL Limassol(1)             - APOEL Nicosia(1)            1-1 1-5
Apollon Limassol(1)         - Enosis Neon Paralimni(1)    4-1 2-0
APOP Paphos(1)              - Evagoras Paphos(2)          1-1 2-0
Omonia Nicosia(1)           - Anorthosis Famagusta(1)     0-0 1-0

Semifinals:
-----------
APOP Paphos(1)              - APOEL Nicosia(1)            3-2 1-3
Omonia Nicosia(1)           - Apollon Limassol(1)         1-1 0-0

Final:
------
Apollon Limassol(1)         - APOEL Nicosia(1)            2-0

Cupwinner: Apollon Limassol.

1986/87

1 = A-Ethniki.
2 = B-Ethniki.
x = Division unknown.

1/16 Final:
-----------
AEL Limassol(1)             - Evagoras Paphos(2)          3-0 2-1
APEP Pitsilia(2)            - Dinamo Pervolia(x)          1-0 1-0
APOEL Nicosia(1)            - Anorthosis Famagusta(1)     1-0 0-0
Apollon Limassol(1)         - Adonis Dhali(2)             7-1 4-0
APOP Paphos(1)              - Ethnikos Devteras(x)        6-0 2-0
Aris Limassol(1)            - Anagennisis Dherinia(2)     6-0 4-0
Enosis Neon Paralimni(1)    - Alki Larnaca(1)             1-0 1-1
Ethnikos Assia(x)           - Akritas Khlorakas(2)        0-0 1-1
Nea Salamina Famagusta(1)   - Rotsidis Mammari(x)         1-0 1-0
Olympiakos Akhna(x)         - Halkanoras Dhali(x)         5-1 3-4
Omonia Nicosia(1)           - AOL Lakatamia(x)           10-0 7-1 !
Onisilos Sotira(2)          - Omonia Aradhippou(1)        2-0 1-1
Pezoporikos Larnaca(1)      - EPA Larnaca(1)              0-0 0-0nv (Pez.pen)
TOI Lakatamia(2)            - Keravnos Strovolos(2)       2-0 2-0

(2 matches missing).

1/8 Final:
-----------
resultats unknown.

Quarterfinals:
--------------
APOEL Nicosia(1)            - Apollon Limassol(1)         3-4 2-1
Nea Salamina Famagusta(1)   - Onisilos Sotira(2)          3-1 0-0
Olympiakos Nicosia(1)       - Enosis Neon Paralimni(1)    2-1 2-3
Pezoporikos Larnaca(1)      - AEL Limassol(1)             0-1 0-0

Semifinals:
-----------
AEL Limassol(1)             - Nea Salamina Famagusta(1)   3-1 1-1
Apollon Limassol(1)         - Olympiakos Nicosia(1)       5-2 1-1

Final:
------
AEL Limassol(1)             - Apollon Limassol(1)         1-0

Cupwinner: AEL Limassol.

1987/88

1 = 1st Division.
2 = 2nd Division.
3 = 3rd Division.
4 = 4th Division.

1st Round:
----------
AEK Katholiki(3)            - Ukhen Peristerona(3)        3-0
AEZ Zakaki(3)               - AEM Morphou(3)              2-2 (5-3 pen)
APEAN Ayia Napa(4)          - Rotsidis Mammari(4)         2-0
APOP Palaikhori(4)          - Ethnikos Assia(3)           0-2
ASO Ormideia(3)             - Achironas Liopetri(3)       1-0
ATE PEK Pareklisia(4)       - MEAP Para Khorio Nisou(4)   1-2
Dighenis Ipsonas(2)         - Livanos Kormatiki(3)        2-2 (Ipsonas pen)
Dighenis Morphou(3)         - Kimonas Xylotymbou(4)       7-1
ENAF Agios Dometios(4)      - Tsaggaris Pelendria(4)      2-2 (6-5 pen)
Enosis Kokkini Trimithia(4) - AMEAN Ayios Nikolaos(4)     1-2
Halkanoras Dhali(3)         - Olimpiada Neapolis(4)       7-5
Iraklis Yerolakkos(4)       - KN Maroniton Lakatamia(3)   3-2
Olimpiada Phrenarou(4)      - Elia Lythrodhonda(4)        1-3
Olimpos Xylophaghou(4)      - Triptolemos Evrikhon(4)     1-1 (6-5 pen)
Olimpos Akheritou(4)        - Neas Eonnas Trikamon(3)     1-3
Orfeas Nicosia(2)           - Apollon Limpia(3)           3-1
TOI Avgorou(4)              - AOL Lakatamia(4)            3-1

15 clubs from lower divisions are added.

2nd Round:
----------
Adonis Dhali(2)             - Omonia Aradhippou(2)        0-1
AEZ Zakaki(3)               - TOI Lakatamia(2)            5-1
APEAN Ayia Napa(4)          - PAEEK Kyrenia(2)            3-1
Doxa Katokopia(2)           - Othelos Athienou(2)         3-1
Elpida Xylophaghou(2)       - ASO Ormideia(3)             0-1
ENAF Agios Dometios(4)      - AMEAN Ayios Nikolaos(4)     2-3
Ermis Aradhippou(2)         - Dighenis Ipsonas(2)         0-1
Ethnikos Devteras(2)        - Keravnos Strovolos(2)       0-1
Evagoras Paphos(2)          - AEK Katholiki(3)            1-0
Halkanoras Dhali(3)         - Orfeas Athienou(3)          6-0
Iraklis Yerolakkos(4)       - Dighenis Morphou(3)         0-1
MEAP Para Khorio Nisou(4)   - Akritas Khlorakas(2)        4-2
Olimpos Xylophaghou(4)      - Elia Lythrodhonda(4)        2-1
Onisilos Sotira(2)          - Ethnikos Assia(3)           2-1
Orfeas Nicosia(2)           - Neas Eonnas Trikamon(3)     1-0
TOI Avgorou(4)              - Dighenis Ayios Nikolaos(4)  1-3

The 16 clubs from 1st Division are added.

3th Round (14 and 21 february 1988):
------------------------------------
Alki Larnaca(1)             - Evagoras Paphos(2)          2-1 0-3
AMEAN Ayios Nikolaos(4)     - Olimpos Xylophaghou(4)      2-1 2-4
Anagennisis Dherinia(1)     - Omonia Nicosia(1)           1-1 0-2
Anorthosis Famagusta(1)     - Doxa Katokopia(2)           3-0 2-0
APEAN Ayia Napa(4)          - Enosis Neon Paralimni(1)    2-7 0-7
APEP Pitsilia(1)            - Dighenis Ipsonas(2)         1-1 1-1 (3-2 pen)
APOEL Nicosia(1)            - Dighenis Ayios Nikolaos(4) 11-0 3-0 
Apollon Limassol(1)         - MEAP Para Khorio Nisou(4)   9-0 6-1
ASO Ormideia(3)             - Ethnikos Akhna(1)           1-6 1-6
Dighenis Morphou(3)         - Halkanoras Dhali(3)         0-2 1-1
Keravnos Strovolos(2)       - EPA Larnaca(1)              1-0 0-2
Nea Salamina Famagusta(1)   - AEZ Zakaki(3)              12-0 6-2 
Olympiakos Nicosia(1)       - Aris Limassol(1)            1-1 2-1
Onisilos Sotira(2)          - AEL Limassol(1)             0-4 1-3
Orfeas Nicosia(2)           - Omonia Aradhippou(2)        1-0 2-2
Pezoporikos Larnaca(1)      - APOP Paphos(1)              1-0 0-1 (4-5 pen)

4th Round (2 and 9 mar 1988):
-----------------------------
AEL Limassol(1)             - Anorthosis Famagusta(1)     1-0 4-0 (10 apr)
APEP Pitsilia(1)            - Nea Salamina Famagusta(1)   2-1 0-5
APOEL Nicosia(1)            - Apollon Limassol(1)         2-1 2-1 (16 mar)
APOP Paphos(1)              - Orfeas Nicosia(2)           4-1 0-1 (23 mar)
Enosis Neon Paralimni(1)    - Halkanoras Dhali(3)         2-0 0-4 (10 mar)
Ethnikos Akhna(1)           - Olimpos Xylophaghou(4)      5-0 1-1
Olympiakos Nicosia(1)       - Evagoras Paphos(2)          2-3 2-1
Omonia Nicosia(1)           - EPA Larnaca(1)              3-0 1-0 (31 mar)

Quarterfinals (13 and 27 apr 1988):
-----------------------------------
APOEL Nicosia(1)            - Nea Salamina Famagusta(1)   1-1 2-1 (4 may)
Evagoras Paphos(2)          - AEL Limassol(1)             2-2 0-7
Ethnikos Akhna(1)           - APOP Paphos(1)              0-0 0-4
Omonia Nicosia(1)           - Halkanoras Dhali(3)         3-0 3-0

Semifinals (18 may and 1 june 1988):
------------------------------------
APOEL Nicosia(1)            - AEL Limassol(1)             0-1 0-2
APOP Paphos(1)              - Omonia Nicosia(1)           0-2 1-0

Final (26 june 1988):
---------------------
Omonia Nicosia(1)           - AEL Limassol(1)             2-1

Cupwinner: Omonia Nicosia.

1988/89

1 = 1st Division.
2 = 2nd Division
x = Division unknown.

2nd Round:
----------
Achironas Liopetri(x)       - Omonia Nicosia(1)           1-1 0-4
AEL Limassol(1)             - EPA Larnaca(1)              1-0 2-1
Anagennisis Dherinia(2)     - Nea Salamina Famagusta(1)   2-2 2-3
Anorthosis Famagusta(1)     - Pezoporikos Larnaca(1)      0-0 0-0 (3-4 pen)
APOEL Nicosia(1)            - Ethnikos Akhna(1)           2-0 1-2
APOP Paphos(1)              - Evagoras Paphos(2)          2-1 0-1
Aris Limassol(1)            - Orfeas Nicosia(2)           3-2 5-4
Ermis Aradhippou(2)         - APEP Pitsilia(2)            0-3 1-7

Quarterfinals:
--------------
APEP Pitsilia(2)            - AEL Limassol(1)             0-5 3-3
Aris Limassol(1)            - Omonia Nicosia(1)           2-0 0-2 (9-8 pen)
Evagoras Paphos(2)          - Nea Salamina Famagusta(1)   1-1 0-3
Pezoporikos Larnaca(1)      - APOEL Nicosia(1)            2-1 0-1

Semifinals:
-----------
AEL Limassol(1)             - Nea Salamina Famagusta(1)   2-1 1-1
APOEL Nicosia(1)            - Aris Limassol(1)            0-0 0-1

Final (Limassol):
-----------------
AEL Limassol(1)             - Aris Limassol(1)            3-2aet

Cupwinner: AEL Limassol.

1989/90

1 = A-Ethniki.
2 = B-Ethniki.
x = Division unknown.

1st Round (30/31 dec 1989 and 20/21 jan 1990):
----------------------------------------------
AEK Kithreia(x)             - Alki Larnaca(1)             1-4 2-8
AEL Limassol(1)             - Ethnikos Akhna(1)           0-1 2-1
Akritas Khlorakas(2)        - Apollon Limpia(x)           4-0 1-1
APOEL Nicosia(1)            - Orfeas Nicosia(2)           6-2 1-0
Apollon Limassol(1)         - Pezoporikos Larnaca(1)      0-3 1-0
APOP Paphos(1)              - Olympiakos Nicosia(1)       1-1 1-2
Dighenis Ipsonas(2)         - APEI Ipsonas(x)             0-0 2-1
Doxa Katokopia(2)           - Anorthosis Famagusta(1)     2-3 0-3
EPA Larnaca(2)              - Enosis Neon Paralimni(1)    1-3 3-2
Ethnikos Devteras(2)        - AEK Katholiki(x)            4-2 2-0
Evagoras Paphos(1)          - Aris Limassol(1)            0-4 1-4
Nea Salamina Famagusta(1)   - Keravnos Strovolos(2)       4-0 3-0
Neas Eonnas Trikamon(x)     - Photeakos Phrenaros(x)      1-1 0-1
Omonia Aradhippou(2)        - Livadhiakos Livadhia(x)     1-1 2-1
Omonia Nicosia(1)           - AEZ Zakaki(2)               9-2 1-1
PAEEK Kyrenia(x)            - Anagennisis Dherinia(2)     1-1 0-1

2nd Round (10/11 en 17/18 mar 1990):
------------------------------------
AEL Limassol(1)             - Olympiakos Nicosia(1)       2-1 1-3
Akritas Khlorakas(2)        - Alki Larnaca(1)             0-2 0-0
Anorthosis Famagusta(1)     - Aris Limassol(1)            3-2 0-1
APOEL Nicosia(1)            - Enosis Neon Paralimni(1)    1-1 0-3
Dighenis Ipsonas(2)         - Anagennisis Dherinia(2)     2-1 1-7
Ethnikos Devteras(2)        - Omonia Aradhippou(2)        1-2 1-1
Nea Salamina Famagusta(1)   - Photeakos Phrenaros(x)      6-0 6-0
Omonia Nicosia(1)           - Pezoporikos Larnaca(1)      2-2 2-1

Quarterfinals (4 and 25 apr 1990):
----------------------------------
Alki Larnaca(1)             - Nea Salamina Famagusta(1)   0-1 2-2
Anagennisis Dherinia(2)     - Aris Limassol(1)            0-0 1-6
Enosis Neon Paralimni(1)    - Olympiakos Nicosia(1)       0-1 0-4
Omonia Nicosia(1)           - Omonia Aradhippou(2)        3-0 2-1

Semifinals:
-----------
Olympiakos Nicosia(1)       - Nea Salamina Famagusta(1)   0-2 2-2
Omonia Nicosia(1)           - Aris Limassol(1)            2-1 1-1

Final (Limassol, 10 june 1990):
-------------------------------
Nea Salamina Famagusta(1)   - Omonia Nicosia(1)           3-2

Cupwinner: Nea Salamina Famagusta.

1990/91

1 = A-Ethniki.
2 = B-Ethniki.
3 = C-Ethniki.
x = Division unknown.

1/16 Final:
-----------
AEK Katholiki(3)            - Ethnikos Akhna(2)           1-3 1-1
AEL Limassol(1)             - APOP Paphos(1)              3-0 1-1
Akritas Khlorakas(2)        - Alki Larnaca(1)             4-0 0-2
APEI Ipsonas(x)             - EPA Larnaca(1)              0-6 0-8
Apollon Limassol(1)         - APOEL Nicosia(1)            3-2 2-1
Aris Limassol(1)            - Ethnikos Devteras(2)        7-0 2-3
Enosis Neon Paralimni(1)    - Anorthosis Famagusta(1)     1-2 0-2
Ermis Aradhippou(2)         - Omonia Nicosia(1)           1-6 0-6
Ethnikos Assia(3)           - APEP Pitsilia(1)            1-2 0-2
Evagoras Paphos(2)          - Doxa Katokopia(2)           3-0 3-1
Halkanoras Dhali(2)         - APEP Pelendria(2)           1-5 1-1
Nea Salamina Famagusta(1)   - Anagennisis Dherinia(2)     1-2 1-0
Omonia Aradhippou(2)        - Olympiakos Nicosia(1)       0-0 0-1
Onisilos Sotira(2)          - AEZ Zakaki(3)               3-3 2-1
Pezoporikos Larnaca(1)      - Elpida Xylophaghou(2)       5-1 8-2
Tsaggaris Pelendria(3)      - Orfeas Nicosia(2)           1-2 4-6

1/8 Final:
----------
AEL Limassol(1)             - APEP Pitsilia(1)            6-0 1-1
Akritas Khlorakas(2)        - Onisilos Sotira(2)          2-1 0-0
Anorthosis Famagusta(1)     - Ethnikos Akhna(2)           0-1 1-0 (1-3 pen)
Aris Limassol(1)            - Orfeas Nicosia(2)           4-1 1-1
EPA Larnaca(1)              - Apollon Limassol(1)         0-3 0-3
Olympiakos Nicosia(1)       - Evagoras Paphos(2)          2-1 1-1
Omonia Nicosia(1)           - APEP Pelendria(2)           1-0 2-0
Pezoporikos Larnaca(1)      - Anagennisis Dherinia(2)     4-0 9-1

Quarterfinals:
--------------
AEL Limassol(1)             - Apollon Limassol(1)         0-0 2-1
Ethnikos Akhna(2)           - Olympiakos Nicosia(1)       1-2 2-1 (1-3 pen)
Omonia Nicosia(1)           - Akritas Khlorakas(2)        2-0 3-0
Pezoporikos Larnaca(1)      - Aris Limassol(1)            3-1 2-0

Semifinals:
-----------
AEL Limassol(1)             - Olympiakos Nicosia(1)       0-0 1-2
Pezoporikos Larnaca(1)      - Omonia Nicosia(1)           1-0 0-1 (2-4 pen)

Final (Nicosia, 9 june 1991):
-----------------------------
Omonia Nicosia(1)           - Olympiakos Nicosia(1)       1-0

Cupwinner: Omonia Nicosia.

1991/92

1 = A-Ethniki.
2 = B-Ethniki.
x = Division unknown.

1/16 Final:
-----------
Alki Larnaca(1)             - Livadhiakos Livadhia(x)     5-0 2-0
Anorthosis Famagusta(1)     - Dighenis Oroklinis(x)       3-1 6-1
APEP Pitsilia(2)            - AEL Limassol(1)             1-1 0-3
Apollon Limassol(1)         - AEK Katholiki(x)            2-0 5-0
APOEL Nicosia(1)            - Doxa Katokopia(2)           6-3 6-1
Aris Limassol(1)            - APEAN Ayia Napa(x)          3-0 4-0
Dighenis Ipsonas(x)         - Ukhen Peristerona(x)        3-1 1-2
Doxa Polemidion(x)          - Akritas Khlorakas(2)        3-6 0-4
Ethnikos Akhna(2)           - Enosis Neon Paralimni(1)    0-8 1-4
Ethnikos Devteras(x)        - Omonia Aradhippou(1)        1-4 0-6
Evagoras Paphos(1)          - AEZ Zakaki(x)               4-0 2-1
Halkanoras Dhali(2)         - EPA Larnaca(1)              1-4 4-2
Nea Salamina Famagusta(1)   - Othelos Athienou(x)         6-1 2-1
Olympiakos Nicosia(1)       - Morphou(x)                  3-1 2-2
Omonia Nicosia(1)           - Onisilos Sotira(2)          4-0 3-1
Orfeas Nicosia(2)           - Pezoporikos Larnaca(1)      0-4 0-4

1/8 Final:
----------
AEL Limassol(1)             - Dighenis Ipsonas(x)         6-0 6-0
Akritas Khlorakas(2)        - Evagoras Paphos(1)          1-2 1-2
Anorthosis Famagusta(1)     - Enosis Neon Paralimni(1)    1-0 1-0
APOEL Nicosia(1)            - Alki Larnaca(1)             1-0 5-0
Apollon Limassol(1)         - Pezoporikos Larnaca(1)      2-0 1-0
EPA Larnaca(1)              - Aris Limassol(1)            2-3 2-0
Omonia Aradhippou(1)        - Nea Salamina Famagusta(1)   1-1 2-2
Omonia Nicosia(1)           - Olympiakos Nicosia(1)       3-2 0-0

Quarterfinals:
--------------
AEL Limassol(1)             - Anorthosis Famagusta(1)     1-2 1-0
APOEL Nicosia(1)            - Omonia Nicosia(1)           1-1 2-3
Evagoras Paphos(1)          - EPA Larnaca(1)              2-2 0-2
Omonia Aradhippou(1)        - Apollon Limassol(1)         0-3 1-2

Semifinals:
-----------
Apollon Limassol(1)         - Anorthosis Famagusta(1)     0-0 1-0
EPA Larnaca(1)              - Omonia Nicosia(1)           0-3 1-3

Final:
------
Apollon Limassol(1)         - Omonia Nicosia(1)           1-0

Cupwinner: Apollon Limassol.

1992/93

1 = A-Ethniki.
2 = B-Ethniki.
x = Division unknown.

1st Round:
----------
AEK Kakopetria(x)           - Nea Salamina Famagusta(1)   0-2
AEK Katholiki(x)            - Pezoporikos Larnaca(1)      1-2
AEL Limassol(1)             - AEZ Zakaki(x)               3-1
Anagennisis Dherinia(2)     - Dighenis Oroklinis(x)       3-2
Anorthosis Famagusta(1)     - MEAP Para Khorio Nisou(x)   3-0
APEP Pelendria(2)           - APOP Paphos(1)              0-5
Apollon Limassol(1)         - TOI Lakatamia(2)            2-1
Dighenis Ipsonas(x)         - Omonia Nicosia(1)           1-11 
Doxa Katokopia(2)           - Aris Limassol(1)            1-2
Enosis Neon Paralimni(1)    - Onisilos Sotira(2)          5-2
EPA Larnaca(1)              - Elpida Xylophaghou(x)       5-1
Evagoras Paphos(1)          - APEP Pitsilia(2)            3-0
Iraklis Yerolakkos(x)       - APOEL Nicosia(1)            0-6
Olympiakos Nicosia(1)       - Alki Larnaca(2)             3-1
Omonia Aradhippou(2)        - Ethnikos Akhna(1)           1-2
PAEEK Kyrenia(2)            - Livadhiakos Livadhia(x)     3-1

2nd Round:
----------
AEL Limassol(1)             - Olympiakos Nicosia(1)       2-3 1-1
Anorthosis Famagusta(1)     - Evagoras Paphos(1)          0-0 1-0
Apollon Limassol(1)         - Omonia Nicosia(1)           0-0 1-0
APOP Paphos(1)              - APOEL Nicosia(1)            0-1 1-4
Aris Limassol(1)            - Ethnikos Akhna(1)           1-0 2-1
Nea Salamina Famagusta(1)   - Anagennisis Dherinia(2)     2-0 0-0
PAEEK Kyrenia(2)            - EPA Larnaca(1)              1-2 0-1
Pezoporikos Larnaca(1)      - Enosis Neon Paralimni(1)    3-0 2-1

Quarterfinals:
--------------
APOEL Nicosia(1)            - Anorthosis Famagusta(1)     1-0 3-2
Nea Salamina Famagusta(1)   - Aris Limassol(1)            1-0 3-3
Olympiakos Nicosia(1)       - EPA Larnaca(1)              1-1 2-2
Pezoporikos Larnaca(1)      - Apollon Limassol(1)         1-1 1-2

Semifinals:
-----------
Apollon Limassol(1)         - Olympiakos Nicosia(1)       3-1 2-1
Nea Salamina Famagusta(1)   - APOEL Nicosia(1)            1-0 0-3

Final:
------
APOEL Nicosia(1)            - Apollon Limassol(1)         4-1

Cupwinner: APOEL Nicosia.

1993/94

1 = A-Ethniki.
2 = B-Ethniki.
x = Division unknown.

1st Round:
----------
Alki Larnaca(2)             - Evagoras Paphos(1)          1-0
Anagennisis Dherinia(2)     - Dighenis Morphou(x)         0-2
APEP Pitsilia(1)            - Dighenis Oroklinis(x)       2-0
APOEL Nicosia(1)            - Halkanoras Dhali(2)         6-2
Apollon Limassol(1)         - Achironas Liopetri(x)       8-0
Aris Limassol(2)            - Olympiakos Nicosia(1)       1-2
Dighenis Ipsonas(x)         - AEL Limassol(1)             0-2
Doxa Katokopia(2)           - Omonia Nicosia(1)           0-7
Enosis Neon Paralimni(1)    - AEZ Zakaki(2)               2-0
EPA Larnaca(1)              - Anagennisis Lythrodhonda(x) 6-2
Ethnikos Assia(2)           - Ethnikos Akhna(1)           0-4
Ethnikos Devteras(x)        - Anorthosis Famagusta(1)     1-3
Nea Salamina Famagusta(1)   - Photeakos Phrenaros(x)      1-0
Omonia Aradhippou(1)        - Orfeas Nicosia(2)           4-0
Othelos Athienou(x)         - APEAN Ayia Napa(x)          5-0
Pezoporikos Larnaca(1)      - Onisilos Sotira(2)          4-0

2nd Round:
----------
Alki Larnaca(2)             - EPA Larnaca(1)              0-2 2-1
Anorthosis Famagusta(1)     - Olympiakos Nicosia(1)       1-0 0-0
APEP Pitsilia(1)            - Nea Salamina Famagusta(1)   0-2 0-6
APOEL Nicosia(1)            - Othelos Athienou(x)         3-0 5-1
Enosis Neon Paralimni(1)    - Pezoporikos Larnaca(1)      1-0 1-2
Ethnikos Akhna(1)           - Apollon Limassol(1)         0-2 2-3
Omonia Aradhippou(1)        - Dighenis Morphou(x)         1-0 1-1
Omonia Nicosia(1)           - AEL Limassol(1)             0-0 3-0

Quarterfinals:
--------------
APOEL Nicosia(1)            - Omonia Aradhippou(1)        6-1 2-2
Enosis Neon Paralimni(1)    - Anorthosis Famagusta(1)     1-2 1-3
Nea Salamina Famagusta(1)   - EPA Larnaca(1)              2-1 2-0
Omonia Nicosia(1)           - Apollon Limassol(1)         5-1 0-1

Semifinals:
-----------
APOEL Nicosia(1)            - Anorthosis Famagusta(1)     1-2 1-3
Omonia Nicosia(1)           - Nea Salamina Famagusta(1)   3-2 0-0

Final (28 may 1994):
--------------------
Omonia Nicosia(1)           - Anorthosis Famagusta(1)     1-0aet

Cupwinner: Omonia Nicosia.

1994/95

1 = 1st Division.

Quarterfinals:
--------------
AEL Limassol(1)             - APOEL Nicosia(1)            0-1 1-2
Anorthosis Famagusta(1)     - Apollon Limassol(1)         0-0 0-4
Enosis Neon Paralimni(1)    - Olympiakos Nicosia(1)       3-0 2-3
Omonia Nicosia(1)           - Omonia Aradhippou(1)        0-0 4-1

Semifinals:
-----------
Apollon Limassol(1)         - APOEL Nicosia(1)            2-1 0-0
Omonia Nicosia(1)           - Enosis Neon Paralimni(1)    0-2 1-1

(results don't match with teams qualifying for final (?)

Final (27 may 1995):
--------------------
APOEL Nicosia(1)            - Apollon Limassol(1)         4-2

Cupwinner: APOEL Nicosia.

1995/96

1 = 1st Division.

Quarterfinals:
--------------
AEK Larnaca(1)              - Omonia Aradhippou(1)        7-0 0-1
Apollon Limassol(1)         - Anorthosis Famagusta(1)     1-0 1-0
Nea Salamina Famagusta(1)   - APOEL Nicosia(1)            1-1 1-2
Olympiakos Nicosia(1)       - Omonia Nicosia(1)           1-2 2-2

Semifinals:
-----------
APOEL Nicosia(1)            - Omonia Nicosia(1)           1-2 2-0
Apollon Limassol(1)         - AEK Larnaca(1)              2-2 1-1

Final (29 may 1996):
--------------------
APOEL Nicosia(1)            - AEK Larnaca(1)              2-0aet

Cupwinner: APOEL Nicosia.

Overview Finals

About this document

Prepared and maintained by George J. Vassalos and Dinant Abbink for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: George J. Vassalos (vasalos@otenet.gr) (1934-1980) and Dinant Abbink (d.abbink@chello.nl) (1980-1996)
Last updated: 2 Sep 2010

(C) Copyright George J. Vassalos, Dinant Abbink and RSSSF 2007/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.