East Germany 1973/74

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1973/1974

ROUND 1
18/ 8/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   2:2 BSG Stahl Riesa
1. FC Magdeburg            2:1 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo         3:0 BSG Chemie Leipzig
BSG Energie Cottbus        1:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 FC Hansa Rostock
FC Rot-Weiß Erfurt         0:3 FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden          1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 2
22/ 8/1973
BSG Chemie Leipzig         3:3 BSG Energie Cottbus
BSG Stahl Riesa            1:1 1. FC Magdeburg
BSG Wismut Aue             2:2 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena         1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Hansa Rostock           5:0 Berliner FC Dynamo
FC Karl-Marx-Stadt         3:0 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt         0:3 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 3
25/ 8/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   2:0 BSG Chemie Leipzig
1. FC Magdeburg            0:1 FC Karl-Marx-Stadt
Berliner FC Dynamo         3:0 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Energie Cottbus        0:0 FC Hansa Rostock
BSG Sachsenring Zwickau    2:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 3:1 BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden          5:2 BSG Stahl Riesa

ROUND 4
 1/ 9/1973
BSG Chemie Leipzig         1:2 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa            1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Carl Zeiss Jena         3:2 BSG Wismut Aue
FC Hansa Rostock           1:5 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         4:4 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 BSG Energie Cottbus

ROUND 5
 8/ 9/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Magdeburg            3:1 FC Hansa Rostock
Berliner FC Dynamo         0:2 FC Carl Zeiss Jena
BSG Energie Cottbus        1:3 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue             2:0 BSG Stahl Riesa
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:0 FC Karl-Marx-Stadt
SG Dynamo Dresden          2:2 BSG Chemie Leipzig

ROUND 6
15/ 9/1973
Berliner FC Dynamo         5:0 BSG Energie Cottbus
BSG Chemie Leipzig         1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Sachsenring Zwickau    2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         3:0 BSG Stahl Riesa
FC Hansa Rostock           2:0 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt         4:1 BSG Wismut Aue
FC Rot-Weiß Erfurt         1:2 1. FC Magdeburg

ROUND 7
 6/10/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   4:3 Berliner FC Dynamo
1. FC Magdeburg            4:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Energie Cottbus        0:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Riesa            2:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue             2:0 BSG Chemie Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:2 FC Hansa Rostock
SG Dynamo Dresden          1:0 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 8
13/10/1973
Berliner FC Dynamo         3:3 1. FC Magdeburg
BSG Chemie Leipzig         4:0 BSG Stahl Riesa
BSG Energie Cottbus        0:7 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Sachsenring Zwickau    3:0 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena         6:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Hansa Rostock           1:0 BSG Wismut Aue
FC Rot-Weiß Erfurt         0:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 9
20/10/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   2:0 FC Carl Zeiss Jena
1. FC Magdeburg            1:0 BSG Energie Cottbus
BSG Stahl Riesa            0:2 FC Hansa Rostock
BSG Wismut Aue             0:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt         3:1 BSG Chemie Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 BSG Sachsenring Zwickau
SG Dynamo Dresden          3:1 Berliner FC Dynamo

ROUND 10
27/10/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   1:2 1. FC Magdeburg
Berliner FC Dynamo         2:4 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Energie Cottbus        1:2 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau    1:2 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena         5:1 BSG Chemie Leipzig
FC Hansa Rostock           1:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt         4:0 BSG Stahl Riesa

ROUND 11
24/11/1973
1. FC Magdeburg            3:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Chemie Leipzig         2:0 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Riesa            2:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue             1:1 Berliner FC Dynamo
FC Karl-Marx-Stadt         2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:0 BSG Energie Cottbus
SG Dynamo Dresden          1:0 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 12
 1/12/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   3:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
1. FC Magdeburg            0:3 SG Dynamo Dresden
Berliner FC Dynamo         4:1 BSG Stahl Riesa
BSG Energie Cottbus        1:2 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena         2:1 FC Hansa Rostock
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 BSG Chemie Leipzig


13.ROUND
 8/12/1973
BSG Chemie Leipzig         1:2 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Stahl Riesa            1:2 BSG Energie Cottbus
BSG Wismut Aue             2:0 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Hansa Rostock           3:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt         2:1 Berliner FC Dynamo
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 4:3 1. FC Magdeburg
SG Dynamo Dresden          1:3 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 14
26/ 1/1974
BSG Chemie Leipzig         0:1 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa            1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue             1:1 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena         2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Hansa Rostock           3:2 BSG Sachsenring Zwickau
FC Karl-Marx-Stadt         0:0 BSG Energie Cottbus
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:3 SG Dynamo Dresden

ROUND 15
 2/ 2/1974
1. FC Lokomotive Leipzig   3:2 FC Karl-Marx-Stadt
1. FC Magdeburg            0:0 BSG Stahl Riesa
Berliner FC Dynamo         0:2 FC Hansa Rostock
BSG Energie Cottbus        0:0 BSG Chemie Leipzig
BSG Sachsenring Zwickau    0:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:0 FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden          2:2 BSG Wismut Aue

ROUND 16
 9/ 2/1974
BSG Chemie Leipzig         0:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Stahl Riesa            0:4 SG Dynamo Dresden
BSG Wismut Aue             1:4 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Carl Zeiss Jena         5:1 BSG Sachsenring Zwickau
FC Hansa Rostock           3:0 BSG Energie Cottbus
FC Karl-Marx-Stadt         0:2 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt         0:1 Berliner FC Dynamo

ROUND 17
16/ 2/1974
1. FC Lokomotive Leipzig   3:2 FC Hansa Rostock
1. FC Magdeburg            1:0 BSG Chemie Leipzig
Berliner FC Dynamo         4:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Energie Cottbus        1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue             0:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:0 BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden          2:1 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 18
20/ 2/1974
BSG Chemie Leipzig         0:1 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau    3:1 BSG Energie Cottbus
BSG Stahl Riesa            2:0 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena         4:0 Berliner FC Dynamo
FC Hansa Rostock           2:2 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt         1:3 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt         3:1 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 19
23/ 2/1974
1. FC Lokomotive Leipzig   2:0 BSG Sachsenring Zwickau
1. FC Magdeburg            2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Energie Cottbus        1:1 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa            2:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue             1:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 4:1 BSG Chemie Leipzig
SG Dynamo Dresden          2:1 FC Hansa Rostock

ROUND 20
 2/ 3/1974
Berliner FC Dynamo         2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Leipzig         0:0 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau    1:3 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena         3:0 BSG Energie Cottbus
FC Hansa Rostock           0:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Karl-Marx-Stadt         3:3 BSG Stahl Riesa
FC Rot-Weiß Erfurt         4:5 SG Dynamo Dresden

ROUND 21
 9/ 3/1974
1. FC Lokomotive Leipzig   1:0 BSG Energie Cottbus
1. FC Magdeburg            3:0 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa            0:0 BSG Chemie Leipzig
BSG Wismut Aue             2:0 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt         2:2 FC Carl Zeiss Jena
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 5:0 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden          1:0 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 22
16/ 3/1974
Berliner FC Dynamo         3:0 SG Dynamo Dresden
BSG Chemie Leipzig         2:2 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Energie Cottbus        0:4 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau    0:3 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Carl Zeiss Jena         2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Hansa Rostock           0:0 BSG Stahl Riesa
FC Rot-Weiß Erfurt         3:0 BSG Wismut Aue

ROUND 23
23/ 3/1974
1. FC Magdeburg            0:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Leipzig         0:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Riesa            1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue             0:2 BSG Sachsenring Zwickau
FC Karl-Marx-Stadt         4:2 FC Hansa Rostock
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:0 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden          7:0 BSG Energie Cottbus

ROUND 24
30/ 3/1974
1. FC Lokomotive Leipzig   2:3 SG Dynamo Dresden
Berliner FC Dynamo         1:0 BSG Wismut Aue
BSG Energie Cottbus        1:3 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Sachsenring Zwickau    0:2 BSG Stahl Riesa
FC Carl Zeiss Jena         1:2 1. FC Magdeburg
FC Hansa Rostock           0:1 BSG Chemie Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt         3:1 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 25
 3/ 4/1974
BSG Chemie Leipzig         0:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Stahl Riesa            0:1 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue             2:1 BSG Energie Cottbus
FC Hansa Rostock           3:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 BSG Sachsenring Zwickau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden          0:1 1. FC Magdeburg

ROUND 26
 6/ 4/1974
1. FC Lokomotive Leipzig   3:2 BSG Wismut Aue
1. FC Magdeburg            3:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Berliner FC Dynamo         2:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Energie Cottbus        1:2 BSG Stahl Riesa
BSG Sachsenring Zwickau    2:1 BSG Chemie Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         3:0 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt         0:0 FC Hansa Rostock

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. 1. FC Magdeburg ...................... 39   26   16 -  7 -  3   50: 27 +23 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. FC Carl Zeiss Jena ................... 36   26   16 -  4 -  6   55: 26 +29 Cup Winners [EC2]
 3. SG Dynamo Dresden .................... 35   26   15 -  5 -  6   55: 40 +15 UEFA Cup [EC3]
 4. FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........... 34   26   13 -  8 -  5   48: 27 +21 UEFA Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 5. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 30   26   11 -  8 -  7   49: 35 +14
 6. Berliner FC Dynamo ................... 27   26   12 -  3 - 11   42: 41 + 1
 7. FC Hansa Rostock ..................... 25   26   10 -  5 - 11   37: 35 + 2
 8. BSG Sachsenring Zwickau .............. 25   26   10 -  5 - 11   37: 41 - 4
 9. FC Karl-Marx-Stadt ................... 24   26    7 - 10 -  9   42: 46 - 4
10. BSG Wismut Aue ....................... 22   26    7 -  8 - 11   29: 38 - 9
11. BSG Stahl Riesa ...................... 21   26    7 -  9 - 10   25: 42 -17
12. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 19   26    5 -  9 - 12   27: 39 -12
------------------------------------------------------------------------------
13. BSG Chemie Leipzig ................... 15   26    3 -  9 - 14   22: 39 -17 Relegated
14. BSG Energie Cottbus .................. 10   26    1 -  8 - 17   16: 58 -42 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

NOTE:
BSG Stahl Riesa -2 points, for using for their Winter-Break prepation a not permited Trainigs Camp!

    TOP-SCORERS:
 20 Hans-Bert Matoul ........ 1. FC Lokomotive Leipzig
 14 Joachim Streich ......... Hansa Rostock
 12 Peter Kotte ............. Dynamo Dresden
 12 Jürgen Sparwasser ....... 1. FC Magdeburg
 11 Heinz Dientzsch ......... Sachsenring Zwickau
 10 Norbert Schumann ........ Carl Zeiss Jena
 10 Hans-Heinrich Wolf ...... Karl-Marx-Stadt
 10 Peter Zirau ............. Vorwärts Frankfurt/O.
  9 Frieder Andrich ......... Vorwärts Frankfurt/O.
  9 Peter Ducke ............. Carl Zeiss Jena
  9 Martin Hoffmann ......... 1. FC Magdeburg
  9 Eberhard Vogel .......... Carl Zeiss Jena

 1. FC MAGDEBURG:
 TRAINER: Heinz Krügel

 [Appearances/Goals]
 26/ 0 Klaus Decker
 26/ 8 Jürgen Pommerencke
 26/ 0 Ulrich Schulze
 26/ 3 Wolfgang Seguin
 26/ 3 Axel Tyll
 24/12 Jürgen Sparwasser
 23/ 9 Martin Hoffmann
 23/ 1 Manfred Zapf
 21/ 5 Hans-Jürgen Hermann
 18/ 2 Wolfgang Abraham
 16/ 4 Siegmund Mewes
 14/ 0 Detlef Enge
  8/ 0 Jürgen Achtel
  8/ 0 Helmut Gaube
  7/ 2 Detlef Raugust
  6/ 0 Wolfgang Steinbach
  5/ 0 Bodo Sommer
  4/ 0 Norbert Pysall
  3/ 0 Jörg Ohm
  1/ 0 Peter Kohde

CROSSTABLE 1973/1974
                                 Mag CZJ DyD VoF LoL BFC HaR SaZ KMS StR WiA RWE ChL EnC  Ave. Spectators
 1. 1. FC Magdeburg              XXX 3:0 0:3 3:2 0:0 3:0 3:1 4:1 0:1 0:0 2:1 2:2 1:0 1:0      16.154
 2. FC Carl Zeiss Jena           1:2 XXX 3:0 1:0 2:2 4:0 2:1 5:1 6:1 3:0 3:2 2:1 5:1 3:0       9.615
 3. SG Dynamo Dresden            0:1 1:3 XXX 1:1 1:0 3:1 2:1 1:0 2:1 5:2 2:2 1:0 2:2 7:0      27.231
 4. FC Vorwärts Frankfurt/Oder   4:3 0:0 2:3 XXX 1:1 1:0 1:2 1:1 1:0 0:0 3:1 5:0 4:1 1:0       5.538
 5. 1. FC Lokomotive Leipzig     1:2 2:0 2:3 3:0 XXX 4:3 3:2 2:0 3:2 2:2 3:2 1:1 2:0 1:0      11.885
 6. Berliner FC Dynamo           3:3 0:2 3:0 2:4 2:1 XXX 0:2 4:1 2:1 4:1 1:0 3:0 3:0 5:0       7.538
 7. FC Hansa Rostock             2:3 3:1 2:0 0:2 1:5 5:0 XXX 3:2 1:1 0:0 1:0 3:0 0:1 3:0      13.692
 8. BSG Sachsenring Zwickau      1:3 2:1 3:0 0:3 2:2 2:0 2:0 XXX 1:1 0:2 1:2 0:0 2:1 3:1       9.462
 9. FC Karl Marx Stadt           0:2 2:2 4:4 1:3 3:0 2:1 4:2 1:1 XXX 3:3 4:1 2:1 3:1 0:0      13.846
10. BSG Stahl Riesa              1:1 2:1 0:4 1:1 1:1 0:1 0:2 2:1 2:0 XXX 2:0 1:0 0:0 1:2       7.000
11. BSG Wismut Aue               1:1 0:0 2:2 1:4 2:0 1:1 2:0 0:2 1:1 2:0 XXX 0:0 2:0 2:1       8.231
12. FC Rot-Weiß Erfurt           1:2 0:3 4:0 0:0 3:1 0:1 0:0 0:3 3:1 4:0 3:0 XXX 1:1 1:1      11.231
13. BSG Chemie Leipzig           1:2 0:1 0:1 1:1 0:0 0:1 2:0 1:2 2:2 4:0 0:0 0:1 XXX 3:3      12.462
14. BSG Energie Cottbus          0:4 0:1 1:2 1:3 0:7 1:1 0:0 1:3 1:1 1:2 1:2 1:1 0:0 XXX       8.692

RELEGATED:
BSG Chemie Leipzig
BSG Energie Cottbus

PROMOTED:
ASG Vorwärts Stralsund
Hallescher FC Chemie

ZUSCHAUER: 2.161.500 (schnitt: 11.876)
SPIELE:          182
TORE:            534 (schnitt: 2,93)

Aufstiegsrunde zur Oberliga: (Promotions Play-offs)
                                HaC VoS UnB ChB WiG
 1. Hallescher FC Chemie        XXX 1:0 0:1 3:1 2:0   13  8  6-1-1  12: 5 + 7 Promoted
 2. ASG Vorwärts Stralsund      1:1 XXX 1:1 0:0 5:0   10  8  3-4-1  12: 6 + 6 Promoted
 3. 1.FC Union Berlin           1:2 1:1 XXX 3:1 3:0   10  8  4-2-2  11: 6 + 5
 4. BSG Chemie Böhlen           0:1 1:2 1:0 XXX 1:0    6  8  2-2-4   6:10 - 4
 5. BSG Wismut Gera             1:2 1:2 0:1 1:1 XXX    1  8  0-1-7   3:17 -14

    Top-Scorer:
  5 Dieter Boelsen .......... BSG Chemie Böhlen

FDGB POKAL 1973/1974 QUALIFYING ROUND: ================= BSG Motor Hermsdorf - BSG Sachenring Zwickau II ............. 0:2 1. FC Magdenburg II - BSG Stahl Hennigsdorf ................. 2:1 BSG Chemie Böhlen - FC Carl Zeiss Jena II ................... 2:0 ROUND 1: ======== BSG Lokomotive Bergen - ASG Vorwärts Stralsund .............. 0:6 BSG Aufbau Sternberg - TSG Wismar ........................... 0:4 BSG Lokomotive Prenzlau - BSG Shiffahrt/Hafen Rostock ....... 0:2 BSG Aufbau Schwedt - ASV Vorwärts Neubrandenburg ............ 2:0 Berliner FC Dynamo II - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ......... 1:4 aet BSG Motor Babelsberg - SG Dynamo Schwerin ................... 2:0 BSG Motor Schönebeck - 1. FC Union Berlin ................... 2:4 SG Jänschwalde - BSG Aktivist Schwarze Pumpe ................ 3:4 BSG WaMa Görlitz - FSV Lokomotive Dresden ................... 0:1 BSG Motor Germania Karl-Marx-Stadt - SG Dynamo Dresden II ... 0:4 BSG Chemie Leipzig II - BSG Wismut Gera ..................... 0:1 BSG Wismut Gera II - BSG Motor Werdau ....................... 1:2 ASV Vorwärts Meiningen II - BSG Zentronik Sömmerda .......... 1:0 BSG Chemie Buna Schkopau - ASG Vorwärts Cottbus ............. 0:1 BSG Glückauf Sondershausen - ASV Vorwärts Meiningen ......... 3:0 BSG Motor Nord Torgelow - BSG KKW Nord Greifswald ........... 3:1 BSG Motor Warnowwerft Warnemünde - Berliner FC Dynamo II .... 0:2 BSG Verkehrsbetriebe Waren - BSG Stahl Brandenburg .......... 1:3 BSG Motor Köpenick Berlin - BSG Motor Eberswalde ............ 0:2 BSG Aufbau Großräschen - ASK Vorwärts Löbau ................. 2:7 BSG Motor Hennigsdorf - BSG EAB 47 Lichtenberg Berlin ....... 1:3 BSG Motor/Vörwärts Oscherleben - Hallescher FC Chemie ....... 1:2 BSG Chemie Wolfen - FC Karl-Marx-Stadt II ................... 1:0 aet SG Dynamo Eisleben - BSG Motor Nordhausen West .............. 3:2 BSG Wismut Pirna-Copitz - ASK Vorwärts Leipzig .............. 0:1 BSG Motor WeMa Plauen - BSG Chemie Zeitz .................... 2:1 aet BSG Wismut Aue II - TSG Gröditz ............................. 5:1 aet BSG Chemie Glas Ilmenau - FC Rot-Weiß Erfurt II ............. 3:0 BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort - Hallescher FC Chemie II . 3:2 aet BSG Post Neubrandenburg - FC Vorwärts Frankfurt/Oder II ..... 1:0 BSG Motor Schwerin - BSG Chemie Veritas Wittenberge ......... 3:1 SG Dynamo Fürstenwalde - FC Hansa Rostock II ................ 3:4 BSG Motor Steinach - 1. FC Lokomotive Leipzig II ............ 1:2 BSG Sachsenring Zwickau II - BSG Stahl Maxhütte ............. 3:0 BSG Chemie Böhlen - BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt ..... 3:0 1. FC Magdenburg II - BSG Lokomotive Stendal ................ 2:2 aet, 4-2 pen INTERMEDIATE ROUND: =================== ASV Vorwärts Meiningen II - BSG Wismut Gera ................. 2:3 BSG Motor Nord Torgelow - BSG Motor Eberswalde .............. 0:0 aet, 3-4 pen SG Dynamo Eisleben - 1. FC Magdenburg II .................... 1:3 BSG Motor WeMa Plauen - BSG Chemie Böhlen ................... 1:3 BSG Wismut Aue II - BSG Motor Werdau ........................ 1:2 BSG Chemie Glas Ilmenau - BSG Sachsenring Zwickau II ........ 2:3 BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort - ASK Vorwärts Leipzig .... 0:1 aet BSG Glückauf Sondershausen - 1. FC Lokomotive Leipzig ....... 1:4 ASK Vorwärts Löbau - SG Dynamo Dresden II ................... 3:4 ASG Vorwärts Stralsund - Berliner FC Dynamo ................. 1:0 Hallescher FC Chemie - BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 0:2 BSG Stahl Eisenhüttenstadt - FC Hansa Rostock II ............ 2:1 aet TSG Wismar - BSG Aufbau Schwedt ............................. 6:4 FSV Lokomotive Dresden - BSG Motor Babelsberg ............... 3:2 BSG EAB 47 Lichtenberg 47 Berlin - BSG Chemie Wolfen ........ 2:0 BSG Stahl Brandenburg - BSG Post Neubrandenburg ............. 4:1 BSG Schiffahrt/Hafen Rostock - BSG Motor Schwerin ........... 4:1 ASG Vorwärts Cottbus - 1. FC Union Berlin ................... 0:6 ROUND 2: ======== FSV Lokomotive Dresden - BSG Sachsenring Zwickau ............ 2:1 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - 1. FC Lokomotive Leipzig ...... 1:5 1. FC Magdenburg II - BSG Chemie Leipzig .................... 0:1 BSG Schiffahrt/Hafen Rostock - FC Vörwärts Frankfurt/Oder ... 0:9 BSG Motor Werdau - FC Carl Zeiss Jena ....................... 1:8 ASK Vorwärts Leipzig - BSG Wismut Aue ....................... 0:4 1. FC Union Berlin - ASG Vorwärts Stralsund ................. 1:1 aet, 2-4 pen BSG Wismut Gera - SG Dynamo Dresden ......................... 2:3 BSG Stahl Brandenburg - Berliner FC Dynamo .................. 1:4 BSG Chemie Böhlen - FC Rot-Weiß Erfurt ...................... 2:6 1. FC Lokomotive Leipzig II - FC Energie Cottbus ............ 2:5 BSG Motor Eberswalde - FC Hansa Rostock ..................... 2:5 BSG Sachsenring Zwickau II - BSG Stahl Riesa ................ 0:3 SG Dynamo Dresden II - BSG Stahl Eissenhüttenstadt .......... 3:0 BSG EAB 47 Lichtenberg Berlin - FC Karl-Marx-Stadt .......... 0:1 TSG Wismar - 1. FC Magdenburg ............................... 1:4 ROUND 3: [Teams in capital qualified] ======== 1. FC Lokomotive Leipzig - FC CARL ZEISS JENA ............... 2:0, 1:4 SG DYNAMO DRESDEN - BSG Wismut Aue .......................... 2:1, 1:1 BSG Chemie Leipzig - BSG STAHL RIESA ........................ 1:2, 1:1 1. FC MAGDENBURG - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ............... 3:0, 1:1 FC Rot-Weiß Erfurt - BERLINER FC DYNAMO ..................... 2:1, 0:1 SG DYNAMO DRESDEN II - FC Hansa Rostock ..................... 4:0, 2:5 FC KARL-MARX-STADT - ASG Vorwärts Stralsund ................. 2:0, 2:1 FC ENERGIE COTTBUS - FSV Lokomotive Dresden ................. 1:0, 1:1 QUARTER-FINALS: =============== 1. FC Magdenburg - BERLINER FC DYNAMO ....................... 0:2, 0:2 FC Karl-Marx-Stadt - SG DYNAMO DRESDEN ...................... 0:0, 1:4 BSG Stahl Riesa - FC CARL ZEISS JENA ........................ 1:5, 1:3 SG Dynamo Dresden II - FC ENERGIE COTTBUS ................... 2:0, 0:4 SEMI-FINALS: ============ Berliner FC Dynamo - SG DYNAMO DRESDEN ...................... 1:0, 0:2 FC Energie Cottbus - FC CARL ZEISS JENA ..................... 1:1, 1:7 FINAL: [13/4/1974; Leipzig] ====== »Zentralstadion« - att.: 32.000 FC Carl Zeiss Jena - SG Dynamo Dresden ...................... 3:1 aet 0-1 20' Häfner 1-1 78' Schlutter 2-1 114' Schumann 3-1 116' Bransch FC CARL ZEISS JENA: SG DYNAMO DRESDEN: ******************* ****************** Blochwitz Boden Bransch Dörner Göhr Helm Weise Sammer Kurbjuweit Wätzlich Goebel Häfner -> /76' Schmuck Irmscher Ganzera -> /110' Richter Schlutter Kreische Schumann Heidler P. Ducke Riedel Vogel -> /68' Stein Kotte Trainer: Meyer Trainer: Fritzsch REFEREES: Glöckner [LM: Männig, Bahrs] DDR-Liga 1973/1974 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== VoS PoN DyS VoN Wis KKW Han SHR BaR EiG DVB MoS 1. ASG Vorwärts Stralsund XXX 3:3 2:1 2:0 0:0 4:0 1:0 1:0 4:0 6:0 8:1 1:0 2. BSG Post Neubrandenburg 1:2 XXX 0:0 2:1 3:1 1:1 2:2 2:2 1:0 2:1 6:0 5:0 3. SG Dynamo Schwerin 0:1 1:0 XXX 2:0 2:4 1:0 4:1 6:0 4:0 2:1 2:0 1:1 4. ASG Vor. Neubrandenburg 3:3 0:1 1:1 XXX 4:0 2:0 0:1 3:0 2:0 1:1 10:0 1:0 5. TSG Wismar 1:0 2:3 1:0 2:1 XXX 5:1 2:1 1:0 0:0 7:0 5:0 2:0 6. BSG K.K.W. Nord-Greifswald 1:2 0:1 1:1 0:0 4:2 XXX 3:2 4:1 1:0 4:1 5:0 5:0 7. FC Hansa Rostock II 0:1 0:1 3:1 1:1 2:1 0:1 XXX 0:0 2:1 4:0 3:0 3:0 8. BSG Schiffahrt/Hafen Ros. 0:1 2:1 0:2 0:6 6:0 3:1 3:1 XXX 4:0 1:1 5:2 4:0 9. TSG Bau Rostock 1:3 2:2 0:1 0:1 0:0 1:1 2:0 1:0 XXX 4:2 1:0 0:0 10. BSG Einheit Güstrow 0:1 1:5 2:0 0:1 2:1 1:1 1:3 1:2 0:0 XXX 4:1 3:1 11. BSG Demminer V.B. 0:2 1:1 1:1 0:1 1:0 2:1 1:1 4:0 2:2 0:1 XXX 2:1 12. BSG Motor Schwerin 1:3 0:0 0:2 1:1 1:1 0:1 0:1 2:0 1:1 0:3 3:1 XXX NOTE: Dynamo Schwerin - Post Neubrandenburg (2:1) replayed and ended 1:0. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. ASG Vorwärts Stralsund ............... 39 22 18 - 3 - 1 51: 13 +38 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Post Neubrandenburg .............. 30 22 11 - 8 - 3 43: 32 +11 3. SG Dynamo Schwerin ................... 27 22 11 - 5 - 6 35: 19 +16 4. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 26 22 10 - 6 - 6 40: 17 +23 5. TSG Wismar ........................... 24 22 10 - 4 - 8 38: 31 + 7 6. BSG Kern-Kraft-Werk Nord-Greifswald .. 23 22 9 - 5 - 8 36: 30 + 6 7. FC Hansa Rostock II .................. 20 22 9 - 4 - 9 31: 26 + 5 8. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ......... 19 22 8 - 3 - 11 33: 40 - 7 9. TSG Bau Rostock ...................... 16 22 4 - 8 - 10 16: 31 -15 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Einheit Güstrow .................. 16 22 6 - 4 - 12 26: 47 -21 Relegated 11. BSG Demminer Verkehrs-Betriebe ....... 12 22 4 - 4 - 14 19: 63 -44 Relegated 12. BSG Motor Schwerin ................... 10 22 2 - 6 - 14 12: 41 -29 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ NOTE: Hansa Rostock II -2 Points, for using (Bernhard Zuch and Christian Radtke) players of the First Team, and where ineligible to play in the Second Team agaist Schiffahrt (1:3) TOP SCORERS : 18 Michael Jendrusch .... Post Neubrandenburg 11 Klaus Marowski ....... Vorwärts Stralsund 11 Wolfgang Feige ....... Vorwärts Neubrandenburg 9 Hans-Joachim Peters .. Einheit Güstrow 9 Hans-Joachim Fröck ... TSG Wismar 9 Dieter See ........... Dynamo Schwerin DS-Liga Staffel B: ================== UnB StE ByD EAB StH VoF AuS DyF MoB VoC MoE EPB 1. 1. FC Union Berlin XXX 2:2 1:0 1:0 2:0 1:0 4:0 8:1 0:1 6:0 2:1 6:0 2. BSG Stahl Eisenhüttenst. 0:1 XXX 2:2 1:0 2:2 1:0 1:0 8:2 2:1 4:1 3:0 4:2 3. Berliner FC Dynamo II 2:2 0:0 XXX 1:2 4:1 4:0 2:0 3:0 2:3 2:1 1:2 4:1 4. BSG EAB Lichtenberg 47 B. 1:1 1:0 1:1 XXX 2:1 1:1 1:1 3:1 2:0 1:0 2:0 0:0 5. BSG Stahl Henningsdorf 2:1 1:1 2:2 2:1 XXX 1:4 2:3 1:1 2:5 1:0 2:2 7:1 6. FC Vorwärts Frankfurt II 1:3 4:2 1:1 2:0 0:3 XXX 1:3 1:5 0:0 1:1 2:0 3:0 7. BSG Aufbau Schwedt 2:1 0:1 0:0 0:0 2:1 2:2 XXX 1:2 3:0 1:0 1:1 1:0 8. SG Dynamo Fürstenwalde 0:2 3:1 2:0 4:1 0:2 1:3 1:1 XXX 4:0 4:2 1:1 4:1 9. BSG Motor Babelsberg 0:1 1:1 1:3 0:2 1:1 2:0 2:0 9:1 XXX 0:1 0:0 5:2 10. ASG Vorwärts Cottbus 0:1 3:4 1:4 1:0 2:1 0:2 4:1 5:2 4:2 XXX 2:0 4:1 11. BSG Motor Eberswalde 0:2 2:2 0:1 0:1 1:1 4:1 2:1 1:0 3:3 0:2 XXX 3:1 12. BSG Einheit Pankow Berlin 0:0 0:4 3:2 3:3 1:3 1:4 1:1 1:1 2:0 3:0 0:1 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. 1. FC Union Berlin ................... 34 22 15 - 4 - 3 48: 13 +35 + 2. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 29 22 11 - 7 - 4 46: 28 +18 3. Berliner FC Dynamo II ................ 25 22 9 - 7 - 6 41: 26 +15 4. BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin ........ 25 22 9 - 7 - 6 25: 21 + 4 5. BSG Stahl Henningsdorf ............... 21 22 7 - 7 - 8 39: 38 + 1 6. FC Vorwärts Frankfurt II ............. 21 22 8 - 5 - 9 33: 36 - 3 7. BSG Aufbau Schwedt ................... 21 22 7 - 7 - 8 24: 29 - 5 8. SG Dynamo Fürstenwalde ............... 20 22 8 - 4 - 10 40: 55 -15 9. BSG Motor Babelsberg ................. 19 22 7 - 5 - 10 36: 36 = ------------------------------------------------------------------------------ 10. ASG Vorwärts Cottbus ................. 19 22 9 - 1 - 12 34: 41 - 7 Relegated 11. BSG Motor Eberswalde ................. 19 22 6 - 7 - 9 24: 31 - 7 Relegated 12. BSG Einheit Pankow Berlin ............ 11 22 3 - 5 - 14 24: 60 -36 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 14 Michael Jakob ........ 1. FC Union Berlin 14 Wolfram Herlitschke .. Stahl Henningsdorf 10 Wolfgang Statnik ..... Stahl Henningsdorf 10 Werner Seibt ......... Motor Babelsberg 10 Dieter Hempel ........ Dynamo Fürstenwalde DS-Liga Staffel C: ================== HaC Mag LVH LoH VoL StB LoL VeW CBS RoL ChW MoS 1. Hallescher FC Chemie XXX 3:0 5:0 3:2 3:0 2:1 3:1 9:0 2:0 7:0 4:0 6:1 2. 1. FC Magdenburg II 2:2 XXX 1:0 3:1 0:0 1:1 1:1 3:2 0:0 2:1 4:0 5:2 3. BSG Lok/Vor. Halberstadt 2:3 1:2 XXX 1:0 2:0 2:1 2:1 1:1 1:0 2:0 1:0 3:0 4. BSG Lokomotive Stendal 2:2 4:0 2:0 XXX 0:1 3:1 2:0 4:3 1:0 0:0 2:1 3:0 5. ASG Vorwärts Leipzig 1:2 1:0 0:1 0:0 XXX 1:1 0:2 1:3 1:1 5:1 2:0 4:0 6. BSG Stahl Brandenburg 1:6 1:1 3:2 2:0 0:1 XXX 0:2 3:1 3:1 6:0 5:1 3:1 7. 1. FC Lokomot. Leipzig II 0:2 0:2 1:3 0:0 1:2 4:3 XXX 5:2 3:0 5:1 1:0 1:0 8. BSG C/M Veritas Wittenber. 0:2 0:1 2:2 2:1 0:0 3:2 1:0 XXX 1:1 1:3 4:1 1:1 9. BSG Chemie Buna Schkopau 1:1 1:1 4:1 2:2 0:1 0:1 4:0 3:1 XXX 1:0 2:1 5:1 10. BSG Rotation 1950 Leipzig 1:3 1:2 1:2 0:0 1:3 3:3 1:1 2:3 2:0 XXX 0:2 2:0 11. BSG Chemie Wolfen 2:3 1:2 1:2 0:1 1:0 0:0 1:2 1:3 1:1 1:0 XXX 0:2 12. BSG Motor Schönebeck 0:2 0:3 1:4 2:6 2:4 0:2 1:6 1:2 2:0 1:0 0:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. Hallescher FC Chemie ................. 41 22 19 - 3 - 0 75: 17 +58 ++ ------------------------------------------------------------------------------ 2. 1. FC Magdenburg II .................. 31 22 12 - 7 - 3 36: 23 +13 3. BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt .. 28 22 13 - 2 - 7 35: 29 + 6 4. BSG Lokomotive Stendal ............... 26 22 10 - 6 - 6 36: 23 +13 5. ASG Vorwärts Leipzig ................. 25 22 10 - 5 - 7 28: 21 + 7 6. BSG Stahl Brandenburg ................ 23 22 9 - 5 - 8 43: 35 + 8 7. 1. FC Lokomotive Leipzig II .......... 23 22 10 - 3 - 9 37: 31 + 6 8. BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge . 21 22 8 - 5 - 9 36: 47 -11 9. BSG Chemie Buna Schkopau ............. 19 22 6 - 7 - 9 22: 27 - 5 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Rotation 1950 Leipzig ............ 10 22 3 - 4 - 15 20: 50 -30 Relegated 11. BSG Chemie Wolfen .................... 9 22 3 - 3 - 16 15: 41 -26 Relegated 12. BSG Motor Schönebeck ................. 8 22 3 - 2 - 17 18: 62 -44 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ ASG Vorwärts Leipzig "moved" to Dessau to become the newly formed ASG Vorwärts Dessau, who took the place and the players over. TOP SCORERS : 18 Manfred Vogel ........ HFC Chemie 17 Werner Peter ......... HFC Chemie 12 Rüdiger Bast ......... Lokomotive Stendal 10 Wolgang Schmidt ...... HFC Chemie 10 Manfred Schüler ...... Lokomotive/Vorwärts Halberstadt 10 Karl-Heinz Hermann ... 1. FC Lokomotive Leipzig II 10 Wolfgang Liptow ...... Rotation 1950 Leipzig DS-Liga Staffel D: ================== ChB ABS SaZ ASP MoW DyD Grö LoD MKM StR VoL KMS 1. BSG Chemie Böhlen XXX 4:0 1:1 2:1 0:0 1:1 1:0 1:1 2:1 2:1 2:1 3:2 2. BSG Aktivist Brieske-Senf. 1:1 XXX 1:1 0:1 2:1 1:1 2:2 2:1 2:1 1:0 3:0 3:2 3. BSG Sachsenring Zwickau II 2:3 2:2 XXX 1:1 0:1 2:2 4:0 2:2 3:3 1:0 0:2 2:1 4. BSG Aktivist Schwarze P. 3:0 1:2 2:0 XXX 0:3 1:2 2:0 4:2 4:2 1:1 2:2 3:0 5. BSG Motor Werdau 1:1 1:2 1:1 1:0 XXX 1:5 1:2 0:3 0:0 5:2 2:0 5:0 6. SG Dynamo Dresden II 3:0 (1) 0:1 1:1 4:2 XXX 2:3 1:1 1:1 1:1 2:2 1:0 7. TSG Gröditz 4:1 2:0 0:1 0:1 1:1 1:0 XXX 3:0 1:0 1:2 1:1 0:0 8. FSV Lokomotive Dresden 1:2 2:2 2:1 1:1 1:0 1:0 2:1 XXX 6:2 0:1 3:1 1:1 9. BSG Motor Germania KMS 0:4 0:0 2:0 3:1 2:1 1:3 0:0 4:3 XXX 0:5 3:1 1:0 10. BSG Stahl Riesa II 0:2 4:2 2:3 0:1 0:1 0:4 0:1 1:0 3:2 XXX 8:1 3:1 11. ASG Vorwärts Löbau 0:1 3:1 0:1 4:1 1:2 3:2 1:1 2:0 0:3 5:1 XXX 0:3 12. FC Karl-Marx-Stadt II 0:2 0:0 1:5 0:0 0:1 2:1 1:0 1:1 4:2 1:0 3:3 XXX NOTE: (1) Dynamo Dresden II - Aktivist Brieske-Senftenberg (3:0) awarded afterwards with 0:0 on Goals and 0-2 on Points for Aktivist, for using ineligible the player Hartmut Schade from the Oberliga Team. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Chemie Böhlen .................... 37 22 13 - 6 - 3 36: 24 +12 + 2. BSG Aktivist Brieske-Senftenberg ..... 31 22 9 - 8 - 5 29: 30 - 1 3. BSG Sachsenring Zwickau II ........... 28 22 8 - 8 - 6 34: 29 + 5 4. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 24 22 9 - 6 - 7 32: 27 + 5 5. BSG Motor Werdau ..................... 24 22 9 - 5 - 8 31: 27 + 4 6. SG Dynamo Dresden II ................. 22 22 7 - 8 - 7 37: 26 +11 7. TSG Gröditz .......................... 22 22 8 - 6 - 8 24: 23 + 1 8. FSV Lokomotive Dresden ............... 21 22 7 - 7 - 8 34: 33 + 1 9. BSG Motor Germania Karl-Marx-Stadt ... 19 22 7 - 5 - 10 33: 44 -11 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Stahl Riesa II ................... 18 22 8 - 2 - 12 35: 36 - 1 Relegated 11. ASG Vorwärts Löbau ................... 17 22 6 - 5 - 11 33: 45 -12 Relegated 12. FC Karl-Marx-Stadt II ................ 9 22 5 - 6 - 11 23: 37 -14 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 11 Werner Hartmann ...... Lokomotive Dresden 12 Hans-Georg Schönemann Aktivist Brieske-Senftenberg 9 Klaus Havenstein ..... Vorwärts Löbau 8 Norbert Straßburger .. Lokomotive Dresden 8 Kurt Hartung ......... Lokomotive Dresden DS-Liga Staffel E: ================== WiG CZJ MoS ChZ MNW MoS ZeS VoM RWE ChS MoE StM 1. BSG Wismut Gera XXX 0:0 1:0 4:0 5:1 3:1 0:0 1:0 4:1 4:0 0:0 3:1 2. FC Carl Zeiss Jena II 0:2 XXX 3:0 0:0 1:1 6:1 1:0 1:4 2:0 3:1 3:0 7:0 3. BSG Motor "E.Thälmann" S. 2:0 2:2 XXX 2:2 1:1 1:1 2:0 1:1 4:0 3:0 3:3 2:0 4. BSG Chemie Zeitz 1:2 0:0 0:2 XXX 4:0 2:0 1:1 1:1 1:0 1:1 6:0 3:0 5. BSG Motor Nordhausen-West 0:0 1:1 5:1 2:1 XXX 0:2 1:1 2:1 2:1 0:0 4:0 4:1 6. BSG Motor Steinach 1:3 1:0 4:2 2:0 3:1 XXX 0:3 1:1 2:2 1:0 3:3 6:0 7. BSG Zentronik Sömmerda 2:2 1:2 1:3 2:1 1:1 0:0 XXX 0:3 0:2 2:0 2:1 1:0 8. ASG Vorwärts Meiningen 0:1 1:4 3:0 2:2 1:0 0:0 5:1 XXX 3:1 1:0 1:1 1:1 9. FC Rot-Weiss Erfurt II 0:2 0:0 0:1 0:2 2:0 1:1 1:2 3:1 XXX 0:0 3:0 3:2 10. BSG Chemie Schwarza 0:2 0:4 0:2 1:1 1:1 1:1 2:2 1:0 0:0 XXX 1:1 0:0 11. BSG Motor Eisenach 1:2 1:2 1:3 2:3 1:2 1:0 0:0 3:2 1:1 2:4 XXX 5:2 12. BSG Stahl Maxhütte 1:3 0:8 0:3 1:3 0:3 3:2 (1) 2:0 2:4 1:1 3:1 XXX NOTE: (1) St. Maxhütte - Ze. Sömmerda (1:0) awarded with 0:0 on Goals and 0-2 on Points for Zentronik, for using ineligible the player Paul Thore. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Wismut Gera ...................... 37 22 16 - 5 - 1 44: 12 +32 + 2. FC Carl Zeiss Jena II ................ 31 22 12 - 7 - 3 50: 16 +34 3. BSG Motor "Ernst Thälmann" Suhl ...... 28 22 11 - 6 - 5 40: 28 +12 4. BSG Chemie Zeitz ..................... 24 22 8 - 8 - 6 35: 25 +10 5. BSG Motor Nordhausen-West ............ 24 22 8 - 8 - 6 32: 29 + 3 6. BSG Motor Steinach ................... 22 22 7 - 8 - 7 33: 33 = 7. BSG Zentronik Sömmerda ............... 22 22 7 - 8 - 7 22: 28 - 6 8. ASG Vorwärts Meiningen ............... 21 22 7 - 7 - 8 32: 27 + 5 9. FC Rot-Weiss Erfurt II ............... 18 22 6 - 6 - 10 25: 32 - 7 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Chemie Schwarza .................. 15 22 2 - 11 - 9 14: 32 -18 Relegated 11. BSG Motor Eisenach ................... 15 22 3 - 7 - 12 28: 50 -22 Relegated 12. BSG Stahl Maxhütte ................... 9 22 3 - 3 - 16 20: 63 -43 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ The newly founded Football section of ASG Vorwärts Plauen took the place and the players of the demolished ASG Vorwärts Meiningen over. TOP SCORERS : 14 Harald Schramm ....... Chemie Zeitz 11 Udo Korn ............. Wismut Gera 11 Hans-Jürgen Pohl ..... Vorwärts Meiningen 11 Erhard Mosert ........ Motor "ET" Suhl 9 Horst Bormann ........ Chemie Zeitz 9 Heinz Zubek .......... Wismut Gera 9 Reinhard Schreiber ... Zentronik Sömmerda RELEGATED: BSG Einheit Güstrow BSG Demminer Verkehrsbetriebe BSG Motor Schwerin ASG Vorwärts Cottbus BSG Motor Eberswalde BSG Einheit Pankow Berlin BSG Rotation 1950 Leipzig BSG Chemie Wolfen BSG Motor Schönebeck BSG Stahl Riesa II ASG Vorwärts Löbau FC Karl-Marx-Stadt II BSG Chemie Schwarza BSG Motor Eisenach BSG Stahl Maxhütte PROMOTED: BSG Narva Berlin (previously known as BSG Glühlampenwerk Berlin) BSG Lokomotive Cottbus BSG Motor Bautzen TSG Ruhla BSG Stahl Finow BSG Motor Hermsdorf SG Dynamo Eisleben BSG Wismut Aue II BSG Lokomotive Ost-Leipzig BSG Stahl Blankenburg BSG Verkehrsbetriebe Waren BSG Motor Ludwigsfelde BSG Lokomotive Bergen BSG Aufbau Boitzenburg BSG Kali Werra Tiefenort BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] Champions (or runners-up, 3rd placed) promoted Berlin : BSG Narva Berlin Cottbus : BSG Lokomotive Cottbus Dresden : BSG Motor Bautzen Erfurt : TSG Ruhla Frankfurt : BSG Stahl Finow Gera : BSG Motor Hermsdorf Halle : SG Dynamo Eisleben Karl-Marx-Stadt : BSG Wismut Aue II Leipzig : BSG Lokomotive Ost Leipzig Magdeburg : BSG Stahl Blankenburg Neubrandenburg : BSG Verkehrsbetriebe Waren Potsdam : BSG Motor Ludwigsfelde Rostock West : BSG Lokomotive Bergen (**) Rostock Ost : BSG Motor Warnowwerft Warnemünde-Rostock Schwerin : BSG Aufbau Boitzenburg Suhl : BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort ROSTOCK FINALS: BSG Lokomotive Bergen - BSG Motor Warnowwerft Warnemünde .. 1:1 BSG Motor Warnowwerft Warnemünde - BSG Lokomotive Bergen .. 1:3

1972/73.

1973/74 (additional details first level).

1974/75.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.