East Germany 1979/80

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1979/1980

ROUND 1
18/ 8/1979
1. FC Magdeburg             2:0 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo          3:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Chemie Leipzig          2:2 BSG Stahl Riesa
BSG Sachsenring Zwickau     1:0 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Carl Zeiss Jena          3:1 1. FC Union Berlin
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  0:3 SG Dynamo Dresden
Hallescher FC Chemie        3:2 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 2
25/ 8/1979
1. FC Lokomotive Leipzig    2:3 Hallescher FC Chemie
1. FC Magdeburg             4:0 BSG Chemie Leipzig
1. FC Union Berlin          1:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Stahl Riesa             1:1 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue              1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt          3:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
SG Dynamo Dresden           3:0 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 3
29/ 8/1979
Berliner FC Dynamo          2:1 1. FC Magdeburg
BSG Chemie Leipzig          2:1 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau     0:1 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena          2:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt          1:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  5:0 BSG Stahl Riesa
Hallescher FC Chemie        1:0 1. FC Union Berlin

ROUND 4
 1/ 9/1979
1. FC Magdeburg             3:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
1. FC Union Berlin          2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Chemie Leipzig          1:2 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa             0:3 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue              2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt          3:2 BSG Sachsenring Zwickau
SG Dynamo Dresden           3:0 Hallescher FC Chemie

ROUND 5
15/ 9/1979
1. FC Lokomotive Leipzig    1:0 1. FC Union Berlin
Berliner FC Dynamo          3:0 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau     3:0 BSG Stahl Riesa
FC Carl Zeiss Jena          3:2 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt          2:5 SG Dynamo Dresden
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  2:0 BSG Chemie Leipzig
Hallescher FC Chemie        2:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 6
29/ 9/1979
1. FC Magdeburg             2:0 BSG Sachsenring Zwickau
Berliner FC Dynamo          4:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Chemie Leipzig          2:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Riesa             0:0 Hallescher FC Chemie
BSG Wismut Aue              0:0 1. FC Union Berlin
FC Karl-Marx-Stadt          2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden           3:0 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 7
 6/10/1979
1. FC Lokomotive Leipzig    3:2 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Sachsenring Zwickau     0:3 BSG Chemie Leipzig
FC Carl Zeiss Jena          2:0 Berliner FC Dynamo
FC Rot-Weiß Erfurt          3:1 BSG Stahl Riesa
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  2:0 BSG Wismut Aue
Hallescher FC Chemie        5:1 1. FC Magdeburg
17/10/1979
1. FC Union Berlin          0:3 SG Dynamo Dresden

ROUND 8
27/10/1979
1. FC Magdeburg             2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
Berliner FC Dynamo          5:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Chemie Leipzig          2:0 Hallescher FC Chemie
BSG Stahl Riesa             2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue              2:1 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt          1:1 1. FC Union Berlin
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  2:2 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 9
 3/11/1979
1. FC Lokomotive Leipzig    1:1 1. FC Magdeburg
1. FC Union Berlin          2:0 BSG Stahl Riesa
BSG Sachsenring Zwickau     1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Carl Zeiss Jena          3:0 BSG Wismut Aue
FC Rot-Weiß Erfurt          2:2 BSG Chemie Leipzig
Hallescher FC Chemie        3:1 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden           1:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 10
24/11/1979
1. FC Magdeburg             5:1 1. FC Union Berlin
Berliner FC Dynamo          1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Chemie Leipzig          1:5 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Stahl Riesa             1:3 SG Dynamo Dresden
BSG Wismut Aue              2:2 FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena          3:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  2:2 Hallescher FC Chemie

ROUND 11
 1/12/1979
1. FC Lokomotive Leipzig    0:0 Berliner FC Dynamo
1. FC Union Berlin          0:0 BSG Chemie Leipzig
BSG Sachsenring Zwickau     0:0 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt          0:0 BSG Stahl Riesa
FC Rot-Weiß Erfurt          0:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Hallescher FC Chemie        1:0 FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden           3:1 1. FC Magdeburg

ROUND 12
 9/12/1979
1. FC Magdeburg             2:0 FC Karl-Marx-Stadt
Berliner FC Dynamo          2:0 1. FC Union Berlin
BSG Chemie Leipzig          1:4 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau     2:0 Hallescher FC Chemie
BSG Wismut Aue              0:0 BSG Stahl Riesa
FC Carl Zeiss Jena          1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  0:5 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 13
15/12/1979
1. FC Lokomotive Leipzig    2:1 FC Carl Zeiss Jena
1. FC Union Berlin          0:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Stahl Riesa             0:0 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt          1:1 BSG Chemie Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt          4:0 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie        2:1 BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden           1:2 Berliner FC Dynamo

ROUND 14
23/ 2/1980
1. FC Lokomotive Leipzig    4:0 BSG Sachsenring Zwickau
1. FC Union Berlin          1:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Riesa             1:0 BSG Chemie Leipzig
BSG Wismut Aue              3:0 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt          1:3 Berliner FC Dynamo
FC Rot-Weiß Erfurt          1:2 Hallescher FC Chemie
SG Dynamo Dresden           4:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 15
 1/ 3/1980
Berliner FC Dynamo          9:1 BSG Stahl Riesa
BSG Chemie Leipzig          0:1 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau     2:0 1. FC Union Berlin
FC Carl Zeiss Jena          0:1 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt          1:0 BSG Wismut Aue
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  3:1 FC Karl-Marx-Stadt
Hallescher FC Chemie        1:1 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 16
 8/ 3/1980
1. FC Lokomotive Leipzig    0:2 FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Magdeburg             0:1 Berliner FC Dynamo
1. FC Union Berlin          0:2 Hallescher FC Chemie
BSG Stahl Riesa             1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue              5:2 BSG Chemie Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt          0:0 FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden           3:1 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 17
15/ 3/1980
1. FC Lokomotive Leipzig    2:0 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo         10:0 BSG Chemie Leipzig
BSG Sachsenring Zwickau     2:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena          2:0 BSG Stahl Riesa
FC Rot-Weiß Erfurt          2:0 1. FC Union Berlin
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  0:0 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie        0:1 SG Dynamo Dresden

ROUND 18
22/ 3/1980
1. FC Magdeburg             1:1 FC Carl Zeiss Jena
1. FC Union Berlin          2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Leipzig          1:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Stahl Riesa             1:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue              1:4 Berliner FC Dynamo
FC Karl-Marx-Stadt          1:0 Hallescher FC Chemie
SG Dynamo Dresden           1:1 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 19
29/ 3/1980
1. FC Lokomotive Leipzig    4:2 SG Dynamo Dresden
1. FC Union Berlin          0:2 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau     1:0 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena          3:0 BSG Chemie Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt          2:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  0:0 Berliner FC Dynamo
Hallescher FC Chemie        1:1 BSG Stahl Riesa

ROUND 20
 5/ 4/1980
1. FC Magdeburg             2:0 Hallescher FC Chemie
Berliner FC Dynamo          1:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Chemie Leipzig          1:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Stahl Riesa             1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue              0:3 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Karl-Marx-Stadt          2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden           1:0 1. FC Union Berlin

ROUND 21
12/ 4/1980
1. FC Lokomotive Leipzig    5:0 BSG Stahl Riesa
1. FC Union Berlin          2:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Sachsenring Zwickau     2:1 Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena          3:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt          3:3 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie        2:0 BSG Chemie Leipzig
SG Dynamo Dresden           4:2 BSG Wismut Aue

ROUND 22
19/ 4/1980
1. FC Magdeburg             2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
Berliner FC Dynamo          4:1 Hallescher FC Chemie
BSG Chemie Leipzig          0:0 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Stahl Riesa             2:0 1. FC Union Berlin
BSG Wismut Aue              0:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt          1:3 SG Dynamo Dresden
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  3:1 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 23
26/ 4/1980
1. FC Lokomotive Leipzig    3:0 BSG Chemie Leipzig
1. FC Union Berlin          2:3 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau     2:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt          1:0 BSG Wismut Aue
FC Rot-Weiß Erfurt          0:2 Berliner FC Dynamo
Hallescher FC Chemie        2:3 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
SG Dynamo Dresden           5:0 BSG Stahl Riesa

ROUND 24
30/ 4/1980
1. FC Magdeburg             2:2 SG Dynamo Dresden
Berliner FC Dynamo          4:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Leipzig          0:2 1. FC Union Berlin
BSG Stahl Riesa             1:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue              2:1 BSG Sachsenring Zwickau
FC Carl Zeiss Jena          4:1 Hallescher FC Chemie
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  2:2 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 25
 3/ 5/1980
1. FC Lokomotive Leipzig    1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
1. FC Union Berlin          0:6 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa             4:0 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt          3:0 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt          0:1 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie        3:1 BSG Sachsenring Zwickau
SG Dynamo Dresden           4:0 BSG Chemie Leipzig

ROUND 26
10/ 5/1980
1. FC Magdeburg             5:2 BSG Stahl Riesa
Berliner FC Dynamo          1:0 SG Dynamo Dresden
BSG Chemie Leipzig          0:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Sachsenring Zwickau     3:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue              2:1 Hallescher FC Chemie
FC Carl Zeiss Jena          1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  3:1 1. FC Union Berlin

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. Berliner FC Dynamo ................... 43   26   20 -  3 -  3   72: 16 +56 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. SG Dynamo Dresden .................... 42   26   20 -  2 -  4   65: 22 +43 UEFA Cup [EC3]
 3. FC Carl Zeiss Jena ................... 32   26   13 -  6 -  7   41: 24 +17 Cup Winners [EC2]
 4. 1. FC Magdeburg ...................... 30   26   12 -  6 -  8   45: 37 + 8 UEFA Cup [EC3]
 5. FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........... 30   26   11 -  8 -  7   41: 40 + 1 UEFA Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 6. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 29   26   11 -  7 -  8   50: 34 +16
 7. Hallescher FC Chemie ................. 28   26   12 -  4 - 10   38: 37 + 1
 8. BSG Sachsenring Zwickau .............. 22   26    9 -  4 - 13   27: 42 -15
 9. BSG Wismut Aue ....................... 20   26    8 -  4 - 14   26: 42 -16
10. BSG Stahl Riesa ...................... 20   26    5 - 10 - 11   22: 53 -31
11. FC Karl-Marx-Stadt ................... 19   26    6 -  7 - 13   26: 38 -12
12. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 18   26    6 -  6 - 14   33: 38 - 5
------------------------------------------------------------------------------
13. 1. FC Union Berlin ................... 16   26    6 -  4 - 16   18: 44 -26 Relegated
14. BSG Chemie Leipzig ................... 15   26    4 -  7 - 15   21: 58 -37 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 21 Dieter Kühn ............. 1. FC Lokomotive Leipzig
 19 Joachim Streich ......... 1. FC Magdeburg
 16 Gerd Weber .............. Dynamo Dresden
 15 Helmut Pelka ............ BFC Dynamo
 13 Hans-Jürgen Riediger .... BFC Dynamo
 12 Frank Terletzki ......... BFC Dynamo
 11 Holger Krostitz ......... HFC Halle
  9 Eberhard Vogel .......... Carl Zeiss Jena
  8 Volker Großmann ......... 1. FC Lokomotive Leipzig
  8 Peter Kotte ............. Dynamo Dresden
  8 Wolf-Rüdiger Netz ....... BFC Dynamo
  8 Udo Schmuck ............. Dynamo Dresden

 BSG BERLINER FC DYNAMO:
 TRAINER: Jürgen Bogs

 [Appearances/Goals]
 26/12 Frank Terletzki
 26/ 2 Norbert Trieloff
 26/ 2 Artur Ullrich
 25/ 0 Bodo Rudwaleit
 25/ 2 Rainer Troppa
 24/15 Hartmut Pelka
 24/ 4 Bernd Schulz
 22/ 8 Wolf-Rüdiger Netz
 22/ 7 Ralf Sträßer
 21/ 1 Michael Noack
 20/13 Hans-Jürgen Riediger
 18/ 1 Roland Jüngling
 12/ 1 Bernd Brillat
 12/ 1 Reinhard Lauck
 10/ 0 Olaf Seier
  6/ 0 Rainer Ernst
  6/ 3 Detlef Helms
  2/ 0 Frank Rohde
  2/ 0 Reinhard Schwerdtner
  1/ 0 Andreas Rath

CROSSTABLE 1979/1980
                                 BFC DyD CZJ Mag VoF LoL HaC SaZ WiA StR KMS RWE UnB  ChL  Ave. Spectators
 1. Berliner FC Dynamo           XXX 1:0 1:0 2:1 4:0 4:1 4:1 5:0 3:0 9:1 3:0 1:0 2:0 10:0      14.923
 2. SG Dynamo Dresden            1:2 XXX 3:0 3:1 4:1 3:0 3:0 3:1 4:2 5:0 1:0 1:1 1:0  4:0      24.615
 3. FC Carl Zeiss Jena           2:0 0:1 XXX 3:2 3:1 1:1 4:1 3:0 3:0 2:0 2:1 1:1 3:1  3:0       8.615
 4. 1. FC Magdeburg              0:1 2:2 1:1 XXX 3:2 2:1 2:0 2:0 2:0 5:2 2:0 2:1 5:1  4:0      12.808
 5. FC Vorwärts Frankfurt/Oder   0:0 0:3 2:2 0:0 XXX 0:5 2:2 3:1 2:0 5:0 3:1 2:2 3:1  2:0       5.385
 6. 1. FC Lokomotive Leipzig     0:0 4:2 2:1 1:1 1:1 XXX 2:3 4:0 2:0 5:0 3:2 0:2 1:0  3:0      10.923
 7. Hallescher FC Chemie         3:1 0:1 1:0 5:1 2:3 1:1 XXX 3:1 2:1 1:1 2:0 3:2 1:0  2:0      18.231
 8. BSG Sachsenring Zwickau      2:1 0:1 2:0 1:0 1:1 1:0 2:0 XXX 0:0 3:0 2:0 3:1 2:0  0:3       7.962
 9. BSG Wismut Aue               1:4 2:1 0:1 3:0 0:3 2:1 2:1 2:1 XXX 0:0 2:2 1:0 0:0  5:2       9.500
10. BSG Stahl Riesa              1:1 1:3 0:3 0:0 1:1 2:2 0:0 1:1 4:0 XXX 1:0 1:0 2:0  1:0       6.892
11. FC Karl Marx Stadt           1:3 1:3 0:0 3:0 3:0 2:2 1:0 3:2 1:0 0:0 XXX 2:1 1:1  1:1       9.123
12. FC Rot-Weiß Erfurt           0:2 2:5 0:1 3:3 0:1 1:2 1:2 4:0 1:0 3:1 2:0 XXX 2:0  2:2      10.846
13. 1. FC Union Berlin           0:6 0:3 1:1 2:3 0:1 2:1 0:2 1:0 0:2 2:0 2:1 2:1 XXX  0:0      16.308
14. BSG Chemie Leipzig           1:2 1:4 2:1 0:1 1:2 1:5 2:0 1:1 2:1 2:2 0:0 0:0 0:2  XXX      14.769

RELEGATED:
1. FC Union Berlin
BSG Chemie Leipzig

PROMOTED:
FC Hansa Rostock
BSG Chemie Böhlen

ZUSCHAUER: 2.221.700 (schnitt: 12.207)
SPIELE:          182
TORE:            525 (schnitt: 2,88)

Aufstiegsrunde zur Oberliga: (Promotions Play-offs)
                                HaR ChB EnC WiG DyF
 1. FC Hansa Rostock            XXX 1:0 4:0 3:1 3:1    14  8  7-0-1  20: 6 +14 Promoted
 2. BSG Chemie Böhlen           3:1 XXX 2:2 3:2 2:1     9  8  3-3-2  13:12 + 1 Promoted
 3. BSG Energie Cottbus         1:2 1:1 XXX 2:1 3:2     9  8  3-3-2  10:12 - 2
 4. BSG Wismut Gera             0:1 3:1 0:0 XXX 0:0     4  8  1-2-5   7:11 - 4
 5. SG Dynamo Fürstenwalde      0:5 1:1 0:1 1:0 XXX     4  8  1-2-5   6:15 - 9

    Top-Scorers:
  5 Rainer Jarohs ........... Hansa Rostock
  5 Lieswitz ................ Chemie Böhlen
  5 Peter Zierau ............ Energie Cottbus

FDGB POKAL 1979/1980 QUALIFICATION ROUND: ==================== BSG Motor Stralsund - BSG Rotation Berlin ................... 2:0 BSG Motor Eberswalde - ASV Vorwärts Neubrandenburg .......... 1:0 BSG Motor Süd Brandenburg - BSG Motor Babelsberg ............ 2:5 ROUND 1: ======== BSG Chemie Premnitz - BSG Stahl Hennigsdorf ................. 1:3 BSG Bergmann Borsig Pankow Berlin II - BSG Motor Babelsberg . 0:8 FC Energie Cottbus II - FSV Lokomotive Dresden .............. 0:1 ASG Vorwärts Kamenz - BSG Motor Fritz-Heckert Karl-Marx-Stadt 3:0 BSG Landbau Bad Langensalza - ASG Vorwärts Plauen ........... 2:5 aet ASG Vorwärts Strausberg - BSG Motor Stralsund ............... 5:0 BSG WiWeNa Naumburg - BSG Motor Nordhausen .................. 1:2 BSG Motor Neustadt/Orla - BSG Chemie IW Ilmenau ............. 4:2 aet BSG Fortschritt Meerane - BSG Fortschritt Weida ............. 1:3 BSG MAB Schkeuditz - BSG Chemie Zeitz ....................... 1:3 BSG Traktor Klötze - BSG Lokomotive Stendal ................. 1:0 BSG Lokomotive Malchin - BSG Post Neubrandenburg ............ 0:9 BSG Motor Hennigsdorf - ISG Schwerin Süd .................... 4:0 ASG Vorwärts Stralsund II - TSG Wismar ...................... 1:2 BSG Aufbau Stenberg - BSG Shiffahrt/Hafen Rostock ........... 1:0 BSG Lokomotive Meiningen - BSG Motor Rudisleben ............. 2:6 BSG Motor Wolgast - FC Hansa Rostock ........................ 0:3 SG Dynamo Schwerin - BSG Bergmann Borsig Pankow Berlin ...... 3:0 BSG NARVA Berlin - TSG Neustrelitz .......................... 1:0 BSG Fortschritt Weißenfels - BSG Motor Suhl ................. 6:4 BSG Akt. Brieske/Senftenberg - BSG Stahl Eissenhüttenstadt .. 3:0 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - BSG Halbleiterwerk Frankfurt/O. 3:0 BSG Wismut Gera - SG Dynamo Eisleben ........................ 2:0 BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort - BSG Stahl Blankenburg ... 0:1 BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald - BSG Motor Eberswalde ....... 4:4 aet, 4-3 aet BSG Stahl Nordwest Leipzig - BSG Stahl Brandenburg .......... 1:2 TSG Gröditz - ASG Vorwärts Dessau ........................... 1:2 BSG Motor ROBUR Zittau - BSG Fortschritt Bischofswerda ...... 0:1 TSG Lübbenau - BSG Chemie Böhlen ............................ 1:7 BSG Motor Hermsdorf - BSG Motor Werdau ...................... 1:2 BSG Robotron Sömmerda - BSG Chemie Buna Schkopau ............ 0:4 BSG Chemie Schwarza - BSG Aktivist Espenhain ................ 4:5 BSG Chemie PCK Schwedt - ASG Vorwärts Stralsund ............. 1:2 BSG Einheit Wernigerode - BSG Motor Weimar .................. 1:4 BSG Chemie Wolfen - FC Energie Cottbus ...................... 2:4 BSG Chemie Veritas Wittenberge - BSG Bau Rostock ............ 3:4 INTERMEDIATE ROUND: =================== BSG Motor Neustadt/Orla - BSG Motor Rudisleben .............. 1:2 BSG Traktor Klötze - SG Dynamo Schwerin ..................... 1:3 BSG Fortschritt Weißenfels - BSG Chemie Zeitz ............... 2:1 BSG NARVA Berlin - BSG Bau Rostock .......................... 1:8 BSG Motor Babelsberg - BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 3:0 BSG Post Neubrandenburg - BSG Motor Hennigsdorf ............. 3:2 BSG Stahl Hennigsdorf - TSG Wismar .......................... 2:4 BSG Chemie Buna Schkopau - BSG Fortschritt Weida ............ 3:1 ASG Vorwärts Kamenz - BSG Wismut Gera ....................... 4:1 BSG Motor Werdau - BSG Fortschritt Bischofswerda ............ 4:0 ASG Vorwärts Stralsund - BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald ..... 5:1 BSG Aufbau Stenberg - FC Hansa Rostock ...................... 1:3 FC Energie Cottbus - BSG Stahl Brandenburg .................. 1:0 BSG Motor Weimar - ASG Vorwärts Plauen ...................... 2:1 aet BSG Stahl Blankenburg - BSG Aktivist Espenhain .............. 3:0 ASG Vorwärts Dessau - BSG Motor Nordhausen .................. 1:0 FSV Lokomotive Dresden - BSG Chemie Böhlen .................. 1:2 aet ASG Vorwärts Strausberg - BSG Aktivist Brieske/Senftenberg .. 1:2 ROUND 2: ======== BSG Motor Weimar - 1. FC Magdenburg ......................... 0:4 SG Dynamo Schwerin - 1. FC Union Berlin ..................... 3:2 BSG Motor Werdau - SG Dynamo Dresden ........................ 0:4 TSG Wismar - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ..................... 0:1 aet BSG Chemie Buna Schkopau - FC Karl-Marx-Stadt ............... 0:1 BSG Fortschritt Weißenfels - FC Rot-Weiß Erfurt ............. 2:6 FC Hansa Rostock - FC Energie Cottbus ....................... 4:1 ASG Vorwärts Kamenz - Berliner FC Dynamo .................... 1:2 BSG Stahl Blankenburg - FC Carl Zeiss Jena .................. 2:3 ASG Vorwärts Stralsund - BSG Chemie Leipzig ................. 5:0 BSG Motor Babelsberg - BSG Stahl Riesa ...................... 0:3 BSG Chemie Böhlen - BSG Wismut Aue .......................... 5:4 aet BSG Motor Rudisleben - Hallescher FC Chemie ................. 0:1 TSG Bau Rostock - ASG Vorwärts Dessau ....................... 1:3 BSG Aktivist Brieske/Senftenberg - BSG Sachsenring Zwickau .. 1:3 BSG Post Neubrandenburg - 1. FC Lokomotive Leipzig .......... 2:5 aet ROUND 3: ======== SG Dynamo Dresden - Hallescher FC Chemie .................... 4:0 ASG Vorwärts Dessau - FC Hansa Rostock ...................... 1:3 1. FC Lokomotive Leipzig - SG Dynamo Schwerin ............... 4:0 BSG Stahl Riesa - 1. FC Magdenburg .......................... 4:3 aet BSG Chemie Böhlen - Berliner FC Dynamo ...................... 0:2 FC Rot-Weiß Erfurt - FC Karl-Marx-Stadt ..................... 3:1 FC Carl Zeiss Jena - BSG Sachsenring Zwickau ................ 3:1 ASG Vorwärts Stralsund - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ......... 1:2 QUARTER-FINALS: =============== FC Hansa Rostock - FC Carl Zeiss Jena ....................... 1:2 FC Rot-Weiß Erfurt - BSG Stahl Riesa ........................ 2:0 1. FC Lokomotive Leipzig - Berliner FC Dynamo ............... 2:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder - SG Dynamo Dresden .............. 0:1 SEMI-FINALS: ============ FC Carl Zeiss Jena - SG Dynamo Dresden ...................... 1:1 aet, 3-2 pen FC Rot-Weiß Erfurt - 1. FC Lokomotive Leipzig ............... 4:2 aet FINAL: [17/5/1980; Berlin] ====== »Stadion der Weltjugend« - att: 45.000 FC Carl Zeiss Jena - FC Rot-Weiß Erfurt ..................... 3:1 aet 0-1 40' Romstedt 1-1 81' Rab 2-1 94' Kurbjuweit 3-1 97' Sengewald FC CARL ZEISS JENA: FC ROT-WEIß ERFURT: ******************* ******************* Grapenthin Benkert Schnuphase Teich Schilling Becker Weise Göpel Kurbjuweit Brosselt Hoppe K. Schröder -> /97' Hornik Lindemann Fritz Krause Vogel -> /96' Vlay Trocha -> /60' Töpfer Iffarth Raab Heun Vogel -> /72' Sangewald Romstedt Trainer: Meyer Trainer: Pfeifer REFEREES: Kirschen [LM: Einbeck, Di Carlo] DDR-Liga 1979/1980 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== Han VoS BaR ISG SHR PoN DyS Wis KKW MoW HyP NoT 1. FC Hansa Rostock XXX 3:0 2:0 2:1 3:2 4:1 4:0 5:0 10:0 4:0 1:0 7:0 2. ASG Vorwärts Stralsund 0:3 XXX 3:1 2:2 2:2 5:2 3:1 0:1 4:0 10:1 4:0 8:0 3. TSG Bau Rostock 0:5 2:2 XXX 3:2 0:1 4:0 4:1 3:2 4:1 5:0 5:0 5:1 4. ISG Schwerin-Süd 2:2 1:1 4:1 XXX 2:1 3:3 3:2 1:1 2:1 2:0 2:0 5:1 5. BSG Schiffahrt/Hafen R. 0:3 0:2 2:2 1:0 XXX 2:0 2:1 6:1 2:1 7:3 3:1 3:0 6. BSG Post Neubrandenburg 0:1 1:1 2:1 2:1 2:0 XXX 1:1 0:0 3:1 7:0 1:0 6:1 7. SG Dynamo Schwerin 1:2 1:2 3:3 0:3 1:0 1:2 XXX 2:0 3:0 6:1 3:1 2:0 8. TSG Wismar 0:2 2:1 1:2 3:2 2:2 0:0 0:5 XXX 4:2 0:2 7:2 2:1 9. BSG Kern-Kraft-Werk Greif. 0:1 2:0 1:2 0:1 1:0 5:3 2:0 1:2 XXX 1:2 2:1 1:0 10. BSG Motor WW Warnemünde 0:4 0:1 1:6 0:0 0:0 2:1 0:2 2:2 1:1 XXX 2:2 2:0 11. BSG Hydraulik Parchim 1:5 1:3 0:5 1:1 1:0 1:1 0:2 2:0 1:3 4:3 XXX 1:0 12. BSG Nord "Max Matern" To. 0:4 1:2 1:2 0:7 0:4 1:4 1:1 1:1 1:3 1:2 3:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. FC Hansa Rostock ..................... 43 22 21 - 1 - 0 77: 8 +69 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. ASG Vorwärts Stralsund ............... 29 22 12 - 5 - 5 56: 27 +29 3. TSG Bau Rostock ...................... 29 22 13 - 3 - 6 60: 35 +25 4. ISG Schwerin-Süd ..................... 27 22 10 - 7 - 5 47: 27 +20 5. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ......... 24 22 10 - 4 - 8 40: 28 +12 6. BSG Post Neubrandenburg .............. 24 22 9 - 6 - 7 42: 35 + 7 7. SG Dynamo Schwerin ................... 21 22 9 - 3 - 10 39: 34 + 5 8. TSG Wismar ........................... 20 22 7 - 6 - 9 31: 44 -13 9. BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald ....... 17 22 8 - 1 - 13 29: 47 -18 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Motor Warnowwerft Warnemünde ..... 15 22 5 - 5 - 12 24: 66 -42 Relegated 11. BSG Hydraulik Parchim ................ 11 22 4 - 3 - 15 20: 56 -36 Relegated 12. BSG Nord "Max Matern" Torgelow ....... 4 22 1 - 2 - 19 14: 72 -58 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 23 Rainer Jarohs ........ Hansa Rostock 20 Gerhard Krentz ....... Bau Rostock 14 Harald Biehl ......... Vorwärts Stralsund 12 Wolfgang Schwerin .... ISG Schwerin-Süd 11 Jörg Seering ......... Hansa Rostock 11 Hans-Jürgen Pohl ..... Dynamo Schwerin 11 Wilfgang Schumann .... KKW Greifswald DS-Liga Staffel B: ================== DyF ChS VoN StB HaF StH StE MoH KWO MoB RoB Neu 1. SG Dynamo Fürstenwalde XXX 0:2 1:1 6:1 2:1 1:0 5:0 3:1 2:1 5:0 2:0 3:0 2. BSG Chemie PCK Schwedt 1:0 XXX 1:1 2:1 2:0 2:2 3:0 1:0 3:0 1:0 4:1 2:0 3. ASG Vorwärts Neubrandenb. 1:1 2:2 XXX 5:2 5:2 1:0 0:0 5:0 3:1 0:0 1:3 1:1 4. BSG Stahl Brandenburg 1:2 0:0 1:1 XXX 3:0 1:2 1:0 3:1 1:1 2:0 1:0 2:0 5. BSG Halbleiterwerk Frankf. 0:0 0:2 1:0 1:1 XXX 5:1 1:1 8:0 2:0 2:0 1:1 0:0 6. BSG Stahl Henningsdorf 3:2 0:1 2:1 1:2 2:1 XXX 1:0 1:1 3:2 2:1 4:1 0:1 7. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 1:1 0:0 0:0 2:2 0:1 3:2 XXX 0:0 3:2 3:2 4:1 3:0 8. BSG Motor Henningsdorf 1:1 2:1 7:3 0:0 3:3 2:2 2:2 XXX 2:1 1:3 3:1 2:2 9. BSG Kabelwerk Oberspree B. 0:0 1:0 1:2 2:1 2:1 2:0 4:0 1:2 XXX 3:1 1:3 0:0 10. BSG Motor Babelsberg 0:0 3:0 0:0 1:2 0:0 0:0 0:1 3:1 0:0 XXX 2:0 2:0 11. BSG Rotation Berlin 0:1 0:0 2:0 2:1 0:1 1:3 1:0 2:1 3:1 2:0 XXX 0:1 12. TSG Neustrelitz 1:2 0.0 0:2 0:0 1:1 3:1 0:1 1:2 1:2 2:3 2:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SG Dynamo Fürstenwalde ............... 31 22 12 - 7 - 3 40: 16 +24 + 2. BSG Chemie PCK Schwedt ............... 31 22 12 - 7 - 3 30: 13 +17 3. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 24 22 7 - 10 - 5 35: 28 + 7 4. BSG Stahl Brandenburg ................ 23 22 8 - 7 - 7 29: 29 = 5. BSG Halbleiterwerk Frankfurt ......... 22 22 7 - 8 - 7 32: 26 + 6 6. BSG Stahl Henningsdorf ............... 22 22 9 - 4 - 9 32: 34 - 2 7. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 22 22 7 - 8 - 7 24: 29 - 5 8. BSG Motor Henningsdorf ............... 20 22 6 - 8 - 8 34: 47 -13 9. BSG Kabelwerk Oberspree Berlin ....... 18 22 7 - 4 - 11 28: 33 - 5 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Motor Babelsberg ................. 18 22 6 - 6 - 10 21: 27 - 6 Relegated 11. BSG Rotation Berlin .................. 18 22 8 - 2 - 12 24: 34 -10 Relegated 12. TSG Neustrelitz ...................... 15 22 4 - 7 - 11 16: 29 -13 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 23 Ralph Conrad ......... Vorwärts Frankfurt/Oder 12 Wolfgang Hefter ...... Chemie PCK Schwedt 11 Detlef Schulz ........ Dynamo Fürstenwalde 11 Peter Satkowski ...... Motor Henningsdorf 9 Dieter Turobin ....... Halbleiterwerk Frankfurt 8 Rüdinger Uentz ....... Vorwärts Neubrandenburg 8 Roland Bohn .......... Halbleiterwerk Frankfurt DS-Liga Staffel C: ================== ChB VoD StB CBS StT ChZ LoS DyE ChW EiW ChP LoH 1. BSG Chemie Böhlen XXX 2:0 2:2 2:1 2:0 4:1 4:2 4:3 1:0 8:1 6:0 4:1 2. ASG Vorwärts Dessau 2:0 XXX 0:0 1:1 3:1 6:2 2:0 2:0 1:1 3:1 3:2 7:1 3. BSG Stahl Blankenburg 2:2 0:1 XXX 2:1 1:1 1:1 1:1 1:3 2:1 0:0 1:0 4:1 4. BSG Chemie Buna Schkopau 0:0 7:1 0:3 XXX 1:1 0:1 2:0 4:1 1:2 4:0 1:1 3:0 5. BSG Stahl Thale 0:2 0:1 1:1 2:2 XXX 2:0 2:1 1:0 1:1 1:1 1:1 1:1 6. BSG Chemie Zeitz 2:9 3:1 0:1 1:1 2:2 XXX 2:0 2:2 1:0 1:0 5:0 3:1 7. BSG Lokomotive Stendal 1:1 0:0 1:0 1:0 2:1 1:1 XXX 1:1 3:1 3:1 1:0 6:0 8. SG Dynamo Eisleben 1:2 2:4 1:3 1:2 2:1 3:1 2:0 XXX 0:0 1:3 3:1 7:1 9. BSG Chemie Wolfen 2:4 3:1 1:1 0:2 1:2 0:1 2:2 4:0 XXX 2:2 0:1 1:0 10. BSG Einheit Wernigerode 1:3 0:3 1:1 (1) 1:7 3:0 2:0 2:2 3:1 XXX 0:0 4:0 11. BSG Chemie Premnitz 1:2 3:3 0:0 2:3 0:1 2:1 2:0 2:1 1:2 1:0 XXX 4:0 12. BSG Lokomotive Halberst. 0:3 1:2 1:3 3:2 2:2 2:0 5:3 1:4 0:3 1:5 4:2 XXX NOTE: (1) Einheit Wernigerode - Chemie Buna Schkopau (1:1) awarded afterwards 0:3 (goals) and 0-2 (Points) The reason was that Wernigerode used a ineligible player. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Chemie Böhlen .................... 38 22 17 - 4 - 1 67: 23 +44 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. ASG Vorwärts Dessau .................. 31 22 13 - 5 - 4 47: 30 +17 3. BSG Stahl Blankenburg ................ 27 22 8 - 11 - 3 30: 20 +10 4. BSG Chemie Buna Schkopau ............. 24 22 9 - 6 - 7 41: 25 +16 5. BSG Stahl Thale ...................... 23 22 7 - 9 - 6 31: 27 + 4 6. BSG Chemie Zeitz ..................... 21 22 8 - 5 - 9 31: 41 -10 7. BSG Lokomotive Stendal ............... 20 22 7 - 6 - 9 29: 32 - 3 8. SG Dynamo Eisleben ................... 18 22 7 - 4 - 11 40: 42 - 2 9. BSG Chemie Wolfen .................... 18 22 6 - 6 - 10 28: 30 - 2 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Einheit Wernigerode .............. 18 22 6 - 6 - 10 31: 45 -14 Relegated 11. BSG Chemie Premnitz .................. 16 22 6 - 4 - 12 25: 38 -13 Relegated 12. BSG Lokomotive Halberstadt ........... 10 22 4 - 2 - 16 26: 73 -47 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 30 Klaus Havestein ...... Chemie Böhlen 18 Veit Gläser .......... Vorwärts Dessau 11 Hans-Hermann Herbst .. Lokomotive Stendal 10 Frank Kuhnt .......... Chemie Buna Schkopau 9 Klaus Bittner ........ Chemie Böhlen 9 Volker Göbel ......... Vorwärts Dessau DS-Liga Staffel D: ================== EnC VoK MoW FoB AkE MKM ASP LoD VoP DyL ABS Sos 1. BSG Energie Cottbus XXX 0:0 2:1 1:0 1:1 4:0 3:1 3:0 5:1 4:0 4:2 2:0 2. ASG Vorwärts Kamenz 0:2 XXX 2:1 1:0 2:2 1:0 2:0 2:0 3:3 2:2 2:1 6:0 3. BSG Motor Werdau 1:0 2:1 XXX 3:2 7:0 2:0 2:0 1:1 4:1 3:3 1:1 6:1 4. BSG Fortschritt Bischofs. 3:2 1:3 2:0 XXX 1:1 2:1 3:2 4:0 1:1 5:0 3:0 5:0 5. BSG Aktivist Espenhain 1:3 0:0 2:0 1:1 XXX 0:1 3:1 0:0 1:1 0:0 5:0 4:1 6. BSG Motor "F.H." Karl-Marx 2:3 1:3 2:0 3:1 1:1 XXX 3:2 4:1 1:0 3:1 1:0 4:2 7. BSG Aktivist Schwarze P. 1:0 0:0 1:1 2:2 0:0 2:0 XXX 1:3 1:0 3:0 1:1 3:1 8. FSV Lokomotive Dresden 4:4 1:3 1:2 1:3 0:0 2:0 0:1 XXX 1:1 2:0 4:1 4:1 9. ASG Vorwärts Plauen 0:3 1:1 0:1 2:0 1:2 0:0 2:0 0:0 XXX 4:1 5:3 3:1 10. SG Dynamo Lübben 1:2 0:1 1:2 0:3 3:1 1:1 0:0 0:0 2:0 XXX 1:0 5:1 11. BSG Aktivist Brieske-Senf. 0:1 1:1 0:1 4:0 1:1 0:1 1:1 3:1 1:0 3:0 XXX 7:1 12. SG Sosa 0:0 2:3 2:1 0:2 1:1 2:0 0:0 1:3 3:3 0:2 2:1 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Energie Cottbus .................. 34 22 15 - 4 - 3 49: 19 +30 + 2. ASG Vorwärts Kamenz .................. 32 22 12 - 8 - 4 39: 20 +19 3. BSG Motor Werdau ..................... 28 22 12 - 4 - 6 42: 25 +17 4. BSG Fortschritt Bischofswerda ........ 26 22 11 - 4 - 7 44: 27 +17 5. BSG Aktivist Espenhain ............... 23 22 5 - 13 - 4 27: 26 + 1 6. BSG Motor "Fritz Heckert" Karl-Marx-S. 23 22 10 - 3 - 9 28: 30 - 2 7. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 20 22 6 - 8 - 8 23: 27 - 4 8. FSV Lokomotive Dresden ............... 19 22 6 - 7 - 9 29: 35 - 6 9. ASG Vorwärts Plauen .................. 18 22 5 - 8 - 9 29: 35 - 6 ------------------------------------------------------------------------------ 10. SG Dynamo Lübben ..................... 16 22 5 - 6 - 11 21: 40 -19 Relegated 11. BSG Aktivist Brieske-Senftenberg ..... 15 22 5 - 5 - 12 31: 37 - 6 Relegated 12. SG Sosa .............................. 10 22 3 - 4 - 15 22: 63 -41 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 19 Peter Zierau ......... Energie Cottbus 12 Karl Krasselt ........ Motor "Fritz Heckert" Karl-Marx-Stadt 11 Wieland Wünsche ...... Fortschritt Bischofswerda 11 Peter Brändel ........ Motor Werdau 10 Karl-Heinz Hermann ... Aktivist Espenhain 10 Frank Papritz ........ Aktivist Schwarze Pumpe DS-Liga Staffel E: ================== WiG MoW KWT MoR FoW LBL MoN MoS ChI MoA MoZ Sch 1. BSG Wismut Gera XXX 1:1 3:0 3:0 1:0 2:0 5:3 4:0 2:1 2:1 6:1 2:1 2. BSG Motor Weimar 2:5 XXX 3:4 2:2 4:0 6:1 3:1 5:1 1:0 3:1 5:0 2:0 3. BSG Kali-Werra Tiefenort 0:0 2:2 XXX 0:0 2:1 4:1 0:0 3:2 1:1 2:0 1:0 4:0 4. BSG Motor Rudisleben 2:1 0:1 3:2 XXX 1:1 0:0 1:1 2:1 0:1 0:2 0:1 2:0 5. BSG Fortschritt Weida 1:1 2:2 2:4 1:1 XXX 1:1 2:1 0:1 1:0 0:0 2:1 4.1 6. BSG Landbau Bad Langensal. 3:0 2:1 0:0 1:1 2:2 XXX 1:1 1:0 3:0 1:0 1:2 2:2 7. BSG Motor Nordhausen 1:1 2:3 3:1 2:3 0:2 3:1 XXX 0:2 2:1 4:0 3:0 5:0 8. BSG Motor Suhl 1:6 2:2 0:0 0:3 2:1 3:4 1:2 XXX 1:1 3:1 5:2 4:2 9. BSG Chemie IW Ilmenau 1:1 1:2 0:1 0:0 3:0 0:0 2:0 1:0 XXX 1:3 5:0 6:0 10. BSG Motor Altenburg 0:1 2:2 1:0 0:1 0:0 4:0 0:0 4:5 1:3 XXX 2:0 2:0 11. BSG Motor Zeulenroda 3:3 1:4 1:2 1:2 0:3 2:1 2:0 1:2 2:1 4:4 XXX 2:1 12. BSG WK Schmalkalden 3:2 0:0 0:1 1:2 0:4 0:3 0:3 0:2 0:0 0:2 2:2 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Wismut Gera ...................... 32 22 13 - 6 - 3 55: 25 +30 + 2. BSG Motor Weimar ..................... 31 22 12 - 7 - 3 56: 30 +26 3. BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort .... 29 22 11 - 7 - 4 34: 23 +11 4. BSG Motor Rudisleben ................. 26 22 9 - 8 - 5 26: 22 + 4 5. BSG Fortschritt Weida ................ 22 22 7 - 8 - 7 30: 28 + 2 6. BSG Landbau Bad Langensalza .......... 22 22 7 - 8 - 7 29: 34 - 5 7. BSG Motor Nordhausen ................. 21 22 8 - 5 - 9 37: 31 + 6 8. BSG Motor Suhl ....................... 21 22 9 - 3 - 10 38: 45 - 7 9. BSG Chemie IW Ilmenau ................ 20 22 7 - 6 - 9 29: 21 + 8 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Motor Altenburg .................. 19 22 7 - 5 - 10 30: 32 - 2 Relegated 11. BSG Motor Zeulenroda ................. 15 22 6 - 3 - 13 28: 55 -27 Relegated 12. BSG (Motor) WK Schmalkalden .......... 6 22 1 - 4 - 17 13: 59 -46 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ Started as BSG Motor Schmalkalden and ended as BSG (Motor) Werkzeugs-Kombinat. TOP SCORERS : 17 Wolfgang Dummer ...... Motor Weimar 14 Werner Schorrig ...... Wismut Gera 12 Horst Weißhaupt ...... Motor Nordhausen 11 Gerd Stuppert ........ Wismut Gera 10 Heinz Zubek .......... Wismut Gera RELEGATED: BSG Motor Warnowwerft Warnemünde BSG Hydraulik Parchim BSG Nord "Max Matern" Torgelow BSG Motor Babelsberg BSG Rotation Berlin TSG Neustrelitz BSG Einheit Wernigerode BSG Chemie Premnitz BSG Lokomotive Halberstadt SG Dynamo Lübben BSG Aktivist Brieske-Senftenberg SG Sosa BSG Motor Altenburg BSG Motor Zeulenroda BSG Motor-Werkzeugs-Kombinat Schmalkalden PROMOTED: BSG Bergmann Borsig Berlin TSG Lübbenau TSG Gröditz BSG Glückauf Sondershausen BSG Motor Eberswalde BSG Motor Hermsdorf BSG Mansfeldkombinat Sangershausen BSG Aufbau Krumhermersdorf BSG Stahl Nordwest Leipzig BSG Chemie Schönebeck BSG Lokomotive Anklam BSG Motor Süd Brandenburg BSG Motor Wolgast BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge BSG Motor Steinach BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] PROMOTED TEAMS IN BOLD Berlin : BSG Bergmann-Borsig Berlin-Pankow Cottbus : TSG Lübbenau Dresden : TSG Gröditz Erfurt : BSG Glückauf Sondershausen Frankfurt Süd : BSG Motor Eberswalde (**) Frankfurt Nord : BSG Stahl Eissenhüttenstadt II Gera : BSG Motor Hermsdorf Halle : BSG Mansfeldkombinat Sangerhausen Karl-Marx-Stadt : BSG Aufbau Krumhermersdorf Leipzig : BSG Stahl Nordwest Leipzig Magdeburg : BSG Chemie Schönebeck Neubrandenburg : BSG Lokomotive Anklam Potsdam Nord : BSG Electronik Nauruppin Potsdam Süd : TSG Gröditz (**) Rostock West : FC Hansa Rostock II Rostock Ost : BSG Motor Wolgast (**) Schwerin : BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge Suhl : BSG Motor Steinach FRANKFURT FINAL: ? POTSDAM FINAL: ? ROSTOCK FINALS: ?

1978/79.

1980/81.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.