East Germany 1987/88

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1987/1988

ROUND 1
 8/ 8/1987
1. FC Lokomotive Leipzig   1:0 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo         2:1 1. FC Magdeburg
FC Hansa Rostock           3:2 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt         2:0 BSG Stahl Brandenburg
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 1. FC Union Berlin
Hallescher FC Chemie       0:0 FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden          0:0 BSG Stahl Riesa

ROUND 2
14/ 8/1987
1. FC Magdeburg            2:0 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt         2:1 SG Dynamo Dresden
15/ 8/1987
1. FC Union Berlin         0:4 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Brandenburg      2:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Stahl Riesa            0:0 Hallescher FC Chemie
BSG Wismut Aue             1:0 FC Hansa Rostock
FC Carl Zeiss Jena         3:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 3
22/ 8/1987
1. FC Lokomotive Leipzig   1:1 Berliner FC Dynamo
1. FC Union Berlin         2:1 BSG Stahl Brandenburg
FC Hansa Rostock           2:0 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt         6:1 BSG Stahl Riesa
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:0 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie       1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden          3:0 BSG Wismut Aue

ROUND 4
26/ 8/1987
1. FC Lokomotive Leipzig   5:0 FC Hansa Rostock
1. FC Magdeburg            3:1 SG Dynamo Dresden
Berliner FC Dynamo         4:1 BSG Stahl Brandenburg
BSG Stahl Riesa            2:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue             1:1 Hallescher FC Chemie
FC Carl Zeiss Jena         2:1 1. FC Union Berlin
FC Rot-Weiß Erfurt         2:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 5
 5/ 9/1987
1. FC Union Berlin         0:0 BSG Stahl Riesa
BSG Stahl Brandenburg      1:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Hansa Rostock           0:4 Berliner FC Dynamo
FC Karl-Marx-Stadt         3:2 BSG Wismut Aue
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 5:1 FC Rot-Weiß Erfurt
Hallescher FC Chemie       2:2 1. FC Magdeburg
SG Dynamo Dresden          0:0 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 6
 9/ 9/1987
1. FC Lokomotive Leipzig   1:0 Hallescher FC Chemie
1. FC Magdeburg            1:1 FC Karl-Marx-Stadt
Berliner FC Dynamo         5:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Riesa            1:1 BSG Stahl Brandenburg
BSG Wismut Aue             1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Hansa Rostock           1:1 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt         7:1 1. FC Union Berlin

ROUND 7
25/ 9/1987
Hallescher FC Chemie       2:2 FC Hansa Rostock
26/ 9/1987
1. FC Union Berlin         3:2 BSG Wismut Aue
BSG Stahl Brandenburg      2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         1:0 BSG Stahl Riesa
FC Karl-Marx-Stadt         2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 3:0 1. FC Magdeburg
SG Dynamo Dresden          3:1 Berliner FC Dynamo

ROUND 8
 2/10/1987
1. FC Magdeburg            5:1 1. FC Union Berlin
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 FC Carl Zeiss Jena
 3/10/1987
1. FC Lokomotive Leipzig   2:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Berliner FC Dynamo         3:0 BSG Stahl Riesa
BSG Wismut Aue             1:0 BSG Stahl Brandenburg
FC Hansa Rostock           0:0 FC Karl-Marx-Stadt
SG Dynamo Dresden          1:1 Hallescher FC Chemie

ROUND 9
16/10/1987
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:0 FC Hansa Rostock
Hallescher FC Chemie       2:2 Berliner FC Dynamo
17/10/1987
1. FC Union Berlin         0:2 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Stahl Brandenburg      1:0 1. FC Magdeburg
BSG Stahl Riesa            4:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         0:0 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         2:2 SG Dynamo Dresden

ROUND 10
 6/11/1987
FC Hansa Rostock           3:3 1. FC Union Berlin
Hallescher FC Chemie       0:0 FC Karl-Marx-Stadt
 7/11/1987
1. FC Lokomotive Leipzig   3:1 BSG Stahl Brandenburg
1. FC Magdeburg            1:1 FC Carl Zeiss Jena
Berliner FC Dynamo         3:3 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue             2:3 BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden          4:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 11
20/11/1987
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:4 Hallescher FC Chemie
21/11/1987
1. FC Union Berlin         1:5 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Brandenburg      3:1 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Riesa            0:0 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena         2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         2:4 Berliner FC Dynamo
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 BSG Wismut Aue

ROUND 12
 5/12/1987
1. FC Lokomotive Leipzig   2:0 BSG Stahl Riesa
1. FC Magdeburg            3:1 FC Rot-Weiß Erfurt
Berliner FC Dynamo         2:1 BSG Wismut Aue
FC Hansa Rostock           2:4 FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt         3:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Hallescher FC Chemie        -  1. FC Union Berlin         [abandoned at 10' (0:0) due fog]
SG Dynamo Dresden          3:1 BSG Stahl Brandenburg
 8/12/1987
Hallescher FC Chemie       3:2 1. FC Union Berlin

ROUND 13
11/12/1987
FC Rot-Weiß Erfurt         1:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 Berliner FC Dynamo
12/12/1987
1. FC Union Berlin         1:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Brandenburg      2:1 Hallescher FC Chemie
BSG Stahl Riesa            3:2 FC Hansa Rostock
BSG Wismut Aue             0:0 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena         1:2 SG Dynamo Dresden

ROUND 14
27/ 2/1988
1. FC Union Berlin         2:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Stahl Brandenburg      3:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Riesa            0:0 SG Dynamo Dresden
BSG Wismut Aue             1:0 1. FC Lokomotive Leipzig
15/ 3/1988
1. FC Magdeburg            2:1 Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena         0:0 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt         2:2 FC Hansa Rostock

ROUND 15
 5/ 3/1988
Berliner FC Dynamo         2:1 1. FC Union Berlin
FC Hansa Rostock           2:0 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:3 BSG Stahl Brandenburg
Hallescher FC Chemie       3:0 BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden          5:1 FC Rot-Weiß Erfurt
19/ 4/1988
1. FC Lokomotive Leipzig   3:1 1. FC Magdeburg

ROUND 16
12/ 3/1988
1. FC Magdeburg            2:1 FC Hansa Rostock
Berliner FC Dynamo         0:2 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Stahl Brandenburg      3:2 1. FC Union Berlin
BSG Stahl Riesa            1:2 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue             1:3 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena         2:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt         2:3 Hallescher FC Chemie

ROUND 17
18/ 3/1988
Hallescher FC Chemie       0:1 BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden          3:1 1. FC Magdeburg
19/ 3/1988
1. FC Union Berlin         2:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Brandenburg      0:0 Berliner FC Dynamo
FC Hansa Rostock           1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 BSG Stahl Riesa

ROUND 18
26/ 3/1988
1. FC Lokomotive Leipzig   1:1 SG Dynamo Dresden
1. FC Magdeburg            2:0 Hallescher FC Chemie
Berliner FC Dynamo         5:1 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Riesa            1:2 1. FC Union Berlin
BSG Wismut Aue             1:3 FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena         1:1 BSG Stahl Brandenburg
FC Rot-Weiß Erfurt         2:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 19
 1/ 4/1988
1. FC Union Berlin         2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
 2/ 4/1988
BSG Stahl Brandenburg      2:0 BSG Stahl Riesa
FC Karl-Marx-Stadt         3:2 1. FC Magdeburg
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:0 BSG Wismut Aue
Hallescher FC Chemie       0:0 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden          2:0 FC Hansa Rostock
19/ 4/1988
FC Carl Zeiss Jena         2:3 Berliner FC Dynamo

ROUND 20
 6/ 4/1988
1. FC Lokomotive Leipzig   1:0 FC Karl-Marx-Stadt
1. FC Magdeburg            2:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Berliner FC Dynamo         1:0 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Riesa            0:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue             1:0 1. FC Union Berlin
FC Hansa Rostock           5:2 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt         2:2 BSG Stahl Brandenburg

ROUND 21
16/ 4/1988
1. FC Union Berlin         0:0 1. FC Magdeburg
BSG Stahl Brandenburg      5:2 BSG Wismut Aue
BSG Stahl Riesa            1:3 Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena         2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 FC Hansa Rostock
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
Hallescher FC Chemie       0:0 SG Dynamo Dresden

ROUND 22
22/ 4/1988
1. FC Magdeburg            1:0 BSG Stahl Brandenburg
FC Hansa Rostock           6:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
23/ 4/1988
1. FC Lokomotive Leipzig   2:1 1. FC Union Berlin
Berliner FC Dynamo         1:2 Hallescher FC Chemie
BSG Wismut Aue             0:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden          3:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 23
 7/ 5/1988
1. FC Union Berlin         1:1 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Brandenburg      3:2 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Stahl Riesa            2:3 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena         2:1 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt         3:1 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt         2:2 Berliner FC Dynamo
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:0 SG Dynamo Dresden

ROUND 24
14/ 5/1988
1. FC Lokomotive Leipzig   0:0 FC Carl Zeiss Jena
1. FC Magdeburg            1:1 BSG Stahl Riesa
Berliner FC Dynamo         3:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue             1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Hansa Rostock           3:1 BSG Stahl Brandenburg
Hallescher FC Chemie       1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
SG Dynamo Dresden          0:0 1. FC Union Berlin

ROUND 25
21/ 5/1988
1. FC Union Berlin         3:2 Hallescher FC Chemie
BSG Stahl Brandenburg      4:1 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Riesa            0:2 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue             1:1 Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena         0:1 FC Hansa Rostock
FC Rot-Weiß Erfurt         3:1 1. FC Magdeburg
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 5:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 26
28/ 5/1988
1. FC Lokomotive Leipzig   3:1 FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Magdeburg            0:1 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo         1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Hansa Rostock           2:2 BSG Stahl Riesa
FC Karl-Marx-Stadt         2:3 1. FC Union Berlin
Hallescher FC Chemie       2:1 BSG Stahl Brandenburg
SG Dynamo Dresden          3:1 FC Carl Zeiss Jena

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. Berliner FC Dynamo ................... 37   26   15 -  7 -  4   59: 30 +29 CHAMPIONS + Cup Winners [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 37   26   14 -  9 -  3   42: 21 +21 UEFA Cup [EC3]
 3. SG Dynamo Dresden .................... 33   26   12 -  9 -  5   47: 24 +23 UEFA Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 4. BSG Stahl Brandenburg ................ 29   26   12 -  5 -  9   44: 37 + 7
 5. Hallescher FC Chemie ................. 26   26    7 - 12 -  7   33: 33 =
 6. FC Carl Zeiss Jena ................... 26   26    8 - 10 -  8   28: 29 - 1 Cup Winners Cup [EC2]
 7. 1. FC Magdeburg ...................... 25   26    9 -  7 - 10   34: 33 + 1
 8. FC Karl-Marx-Stadt ................... 25   26    8 -  9 -  9   40: 45 - 5
 9. FC Hansa Rostock ..................... 23   26    7 -  9 - 10   42: 49 - 7
10. BSG Wismut Aue ....................... 23   26    8 -  7 - 11   24: 34 -10
11. 1. FC Union Berlin ................... 22   26    7 -  8 - 11   35: 54 -19
12. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 21   26    8 -  5 - 13   40: 49 - 9
------------------------------------------------------------------------------
13. FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........... 21   26    6 -  9 - 11   33: 43 -10 Relegated
14. BSG Stahl Riesa ...................... 16   26    3 - 10 - 13   23: 43 -20 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 20 Andreas Thom ............ BFC Dynamo
 15 Jürgen Heun ............. Rot-Weiß Erfurt
 13 Jens Pfahl .............. Stahl Riesa
 12 Reiner Ernst ............ BFC Dynamo
 12 Hans Richter ............ Karl-Marx-Stadt
 12 Olaf Seier .............. 1. FC Union Berlin
 11 Thomas Doll ............. BFC Dynamo
 10 Markus Wuckel ........... 1. FC Magdeburg
  9 Michael Glowatzky ....... Karl-Marx-Stadt
  9 Thorsten Gütschow ....... Dynamo Dresden
  9 Frank Jeske ............. Stahl Brandenburg
  9 Lutz Schnürer ........... Vorwärts Frankfurt/O.

 BSG BERLINER FC DYNAMO:
 TRAINER: Jürgen Bogs

 [Appearances/Goals]
 26/20 Andreas Thom
 26/ 1 Frank Rohde
 26/ 0 Bodo Rudwaleit
 25/12 Rainer Ernst
 25/ 0 Waldemar Ksienzyk
 24/ 0 Bernd Schulz
 23/11 Thomas Doll
 23/ 5 Frank Pastor
 22/ 0 Marco Köller
 22/ 1 Bernd Schulz
 16/ 4 Burkhard Reich
 15/ 0 Christian Backs
 15/ 0 Eike Küttner
 13/ 0 Jürgen Fügner
 10/ 1 Thomas Grether
  6/ 1 Dirk Anders
  6/ 1 Svend Fochler
  3/ 0 Heiko Brestich
  2/ 0 Andreas Belka
  2/ 0 Hendrik Herzog
  2/ 1 Peter Kaehlitz

CROSSTABLE 1987/1988
                                 BFC LoL DyD StB HaC CZJ Mag KMS HaR WiA UnB RWE VoF StR  Ave. Spectators
 1. Berliner FC Dynamo           XXX 0:2 1:1 4:1 1:2 5:0 2:1 3:1 5:1 2:1 2:1 3:3 1:0 3:0        8.792
 2. 1. FC Lokomotive Leipzig     1:1 XXX 1:1 3:1 1:0 0:0 3:1 1:0 5:0 1:0 2:1 3:1 2:1 2:0        9.131
 3. SG Dynamo Dresden            3:1 0:0 XXX 3:1 1:1 3:1 3:1 3:0 2:0 3:0 0:0 5:1 4:0 0:0       19.308
 4. BSG Stahl Brandenburg        0:0 3:2 4:1 XXX 2:1 1:1 1:0 3:1 3:1 5:2 3:2 2:0 2:0 2:0       10.192
 5. Hallescher FC Chemie         2:2 0:0 0:0 2:1 XXX 0:0 2:2 0:0 2:2 0:1 3:2 1:0 1:1 3:0       12.692
 6. FC Carl Zeiss Jena           2:3 2:2 1:2 1:1 0:0 XXX 2:1 3:0 0:1 0:0 2:1 2:0 2:1 1:0        5.277
 7. 1. FC Magdeburg              2:1 2:0 3:1 1:0 2:0 1:1 XXX 1:1 2:1 0:1 5:1 3:1 2:0 1:1       10.077
 8. FC Karl Marx Stadt           2:4 2:2 2:2 2:0 3:1 1:1 3:2 XXX 1:1 3:2 2:3 1:1 3:1 6:1        8.338
 9. FC Hansa Rostock             0:4 1:1 1:1 3:1 5:2 2:4 2:0 0:0 XXX 2:0 3:3 3:2 6:0 2:2       14.269
10. BSG Wismut Aue               1:1 1:0 1:3 1:0 1:1 0:0 0:0 1:3 1:0 XXX 1:0 1:0 1:1 2:3        8.415
11. 1. FC Union Berlin           0:4 0:2 1:5 2:1 3:2 2:1 0:0 1:1 1:1 3:2 XXX 2:1 2:2 0:0        9.346
12. FC Rot-Weiß Erfurt           2:2 1:2 2:1 2:2 2:3 1:0 3:1 2:0 2:2 1:0 7:1 XXX 2:0 1:0        7.577
13. FC Vorwärts Frankfurt/Oder   1:1 2:2 1:0 1:3 1:4 1:0 3:0 5:0 2:0 0:0 1:1 5:1 XXX 1:1        3.408
14. BSG Stahl Riesa              1:3 0:2 0:0 1:1 0:0 0:1 0:0 1:2 3:2 2:3 1:2 4:1 2:2 XXX        5.000

RELEGATED:
FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Stahl Riesa

PROMOTED:
BSG Energie Cottbus
BSG Sachsenring Zwickau

ZUSCHAUER: 1.714.300 (schnitt: 9.419)
SPIELE:          182
TORE:            524 (schnitt: 2,88)

FDGB POKAL 1987/1988 QUALIFICATION ROUND: ==================== BSG Chemie IW Ilmenau - BSG Chemie Wilhelm-Pieck-Stadt Guben 3:3 aet, 6-7 pen ROUND 1: ======== BSG Funkwerk Kölleda - FC Carl Zeiss Jena ................... 1:5 SG Dynamo Eisleben - BSG Wismut Aue ......................... 1:4 BSG Kabel-Werk-Oberspree Berlin - Hallescher FC Chemie ...... 3:3 aet, 3-4 pen SG Dynamo Dresden II - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........... 2:1 BSG Aktivist Brieske-Senftenberg - FC Karl-Marx-Stadt ....... 0:2 BSG Chemie Veritas Wittenberge - FC Hansa Rostock ........... 0:5 TSG Gröditz - 1. FC Lokomotive Leipzig ...................... 0:4 BSG Chemie Petrol-Chemisches-Kombinat Schwedt - BFC Dynamo .. 2:7 BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald - 1. FC Union Berlin ......... 0:2 SG Dynamo Rostock-Mitte - 1. FC Magdenburg .................. 1:4 BSG Stahl Thale - FC Rot-Weiß Erfurt ........................ 2:3 BSG Motor Süd Brandenburg - BSG Stahl Brandenburg ........... 0:3 BSG Lokomotive Zwickau - SG Dynamo Dresden .................. 2:4 BSG Fortschritt Weida - BSG Sachsenring Zwickau ............. 0:2 1. FC Lokomotive Leipzig II - FC Energie Cottbus ............ 1:4 BSG Stahl Hennigsdorf - BSG Rotation Berlin ................. 0:2 1. FC Magdenburg II - BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort ..... 1:1 aet, 3-4 pen ASG Vorwärts Bad Salzungen - BSG Motor Weimar ............... 1:2 BSG Schiffahrt/Hafen Rostock - BSG Post Neubrandenburg ...... 3:2 BSG Motor Grimma - FC Vorwärts Frankfurt/Oder II ............ 4:4 aet, 8-7 pen BSG Motor Schönebeck - BSG Chemie Leipzig ................... 3:2 BSG Chemie Böhlen - BSG Motor Ludwigsfelde .................. 3:1 BSG Motor Nordhausen - Berliner FC Dynamo II ................ 1:3 TSG Markkleeberg - BSG Stahl Eissenhüttenstadt .............. 1:2 ASG Vorwärts Stralsund - ISG Schwerin ....................... 3:2 BSG Wismut Gera - BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau ......... 4:1 BSG Chemie Buna Schkopau - BSG Motor Babelsberg ............. 4:0 SG Dynamo Schwerin - FC Carl Zeiss Jena II .................. 4:1 BSG Glückauf Sondershausen - BSG Motor Suhl ................. 1:2 SG Dynamo Fürstenwalde - BSG Fortschritt Bischofswerda ...... 1:2 ASG Vorwärts Dessau - BSG Aktivist Schwarze Pumpe ........... 3:1 ROUND 2: ======== BSG Rotation Berlin - FC Rot-Weiß Erfurt .................... 0:1 ASG Vorwärts Dessau - SG Dynamo Dresden ..................... 1:2 BSG Schiffahrt/Hafen Rostock - BSG Stahl Brandenburg ........ 0:4 BSG Motor Suhl - BSG Wismut Aue ............................. 0:6 BSG Chemie Buna Schkopau - FC Hansa Rostock ................. 2:4 BSG Stahl Eissenhüttenstadt - Berliner FC Dynamo ............ 1:4 BSG Motor Weimar - FC Carl Zeiss Jena ....................... 1:3 aet BSG Sachsenring Zwickau - Berliner FC Dynamo II ............. 0:1 ASG Vorwärts Stralsund - SG Dynamo Dresden II ............... 0:2 BSG Fortschritt Weida - 1. FC Magdenburg .................... 2:2 aet, 7-6 pen SG Dynamo Schwerin - 1. FC Lokomotive Leipzig ............... 0:2 BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort - Hallescher FC Chemie .... 0:5 BSG Motor Schönebeck - FC Karl-Marx-Stadt ................... 0:1 BSG Motor Grimma - 1. FC Union Berlin ....................... 2:2 aet, 3-4 pen FC Energie Cottbus - BSG Chemie Böhlen ...................... 2:0 BSG Fortschritt Bischofswerda - BSG Wismut Gera ............. 2:1 ROUND 3: ======== 1. FC Lokomotive Leipzig - FC Rot-Weiß Erfurt ............... 2:1 FC Karl-Marx-Stadt - 1. FC Union Berlin ..................... 1:0 BSG Wismut Aue - SG Dynamo Dresden .......................... 1:2 Hallescher FC Chemie - BSG Stahl Brandenburg ................ 1:0 Berliner FC Dynamo - Berliner FC Dynamo II .................. 3:2 FC Hansa Rostock - FC Energie Cottbus ....................... 3:2 FC Carl Zeiss Jena - SG Dynamo Dresden II ................... 2:1 BSG Fortschritt Bischofswerda - BSG Fortschritt Weida ....... 2:1 aet QUARTER-FINALS: =============== FC Carl Zeiss Jena - SG Dynamo Dresden ...................... 4:0 BSG Fortschritt Bischofswerda - Berliner FC Dynamo .......... 0:1 1. FC Lokomotive Leipzig - Hallescher FC Chemie ............. 2:1 FC Hansa Rostock - FC Karl-Marx-Stadt ....................... 2:1 SEMI-FINALS: ============ FC Carl Zeiss Jena - 1. FC Lokomotive Leipzig ............... 1:1 aet, 3-2 pen Berliner FC Dynamo - FC Hansa Rostock ....................... 4:0 FINAL: [4/6/1988; Berlin] ====== »Stadion der Weltjugend« - att: 40.000 Berliner FC Dynamo - FC Carl Zeiss Jena ..................... 2:0 aet 1-0 102' Doll 2-0 116' M. Schulz BERLINER FC DYNAMO: FC CARL ZEISS JENA: ******************* ******************* Rudwaleit Bräutigam Rohde Peschke Ksienzyk Röser Reich Ludwig Köller Penzel B. Schulz Stolz Ernst Raab Küttner Meixner Doll -> /118' Forchler Böger Pastor -> /114' M. Schulz Lesser -> /109' Burow Thom Strässer REFEREE: M. Stupp DDR-Liga 1987/1988 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== EnC RoB BeD MoL ABS PoN KKW DyS DyF VoS MoB ASP MoS VoF StE LoS LAP HaR 1. BSG Energie Cottbus XXX 2:0 5:0 4:1 1:1 5:0 4:3 1:0 3:1 4:0 3:0 2:2 2:0 6:2 0:0 0:1 2:1 1:1 2. BSG Rotation Berlin 1:1 XXX 1:2 0:2 1:1 5:0 2:0 1:1 1:0 1:0 3:2 1:1 1:2 1:0 1:0 1:1 0:0 4:3 3. Berliner FC Dynamo II 0:0 1:2 XXX 0:2 5:1 2:1 2:3 1:1 0:0 1:0 4:1 3:3 4:1 2:0 1:1 2:1 1:1 3:2 4. BSG Motor Ludwigsfelde 0:1 1:1 1:2 XXX 2:1 1:2 1:0 4:0 0:0 2:1 0:1 2:0 3:1 1:1 3:1 1:0 1:0 6:1 5. BSG Aktivist Brieske-Senf. 0:2 3:5 2:0 0:0 XXX 2:1 1:0 1:1 4:1 2:0 5:0 1:0 0:0 2:1 1:1 1:0 1:0 2:1 6. BSG Post Neubrandenburg 1:4 1:0 2:2 2:0 1:0 XXX 4:2 1:1 2:2 2:2 1:1 2:0 4:1 1:1 1:1 2:2 1:0 1:0 7. BSG Kernkraftwerk Greifs. 1:3 0:0 0:1 1:0 1:2 1:5 XXX 2:0 4:0 3:1 2:0 0:1 1:0 5:1 3:1 2:1 1:1 3:1 8. SG Dynamo Schwerin 1:0 2:2 2:0 4:0 3:2 0:2 2:5 XXX 1:1 2:2 1:0 1:1 0:0 3:1 3:1 2:0 5:6 2:2 9. SG Dynamo Fürstenwalde 3:2 2:1 1:4 2:2 3:0 1:1 5:0 1:1 XXX 0:1 2:1 1:1 2:1 1:5 0:1 1:0 1:0 3:1 10. ASG Vorwärts Stralsund 0:0 0:3 2:2 3:1 2:2 0:2 1:0 1:0 1:1 XXX 3:1 2:0 5:1 2:1 3:2 1:0 5:0 2:1 11. BSG Motor Babelsberg 1:1 1:3 2:1 2:0 1:1 0:0 5:1 0:0 2:0 5:0 XXX 1:0 4:1 1:2 3:0 7:2 2:0 0:2 12. BSG Aktivist Schwarze P. 0:0 0:0 2:2 0:1 1:1 0:3 2:2 2:1 2:3 2:0 0:2 XXX 1:3 0:0 3:1 5:0 1:1 4:0 13. BSG Motor Schönebeck 1:0 0:2 1:2 2:0 1:1 4:0 2:5 2:2 6:1 2:0 1:0 0:0 ××× 2:1 0:2 2:0 3:0 3:0 14. FC Vorwärts Frankfurt II 1:1 1:2 4:3 0:3 2:1 3:1 1:2 7:2 0:1 4:1 3:0 0:3 3:0 XXX 0:2 6:7 5:1 5:1 15. BSG Stahl Eisenhüttenst. 1:4 0:2 0:1 0:1 1:2 2:1 2:1 1:2 1:1 2:0 0:0 2:0 0:0 1:1 XXX 4:1 2:2 3:1 16. BSG Lokomotive Stendal 0:3 0:3 0:2 1:4 2:0 1:0 3:0 1:3 2:1 0:0 2:0 0:0 2:0 (1) 1:0 XXX 3:0 0:0 17. BSG Lok/Armaturen Prenzlau 0:1 3:1 1:3 1:3 1:4 1:1 0:2 6:0 1:1 3:0 1:0 0:1 1:1 1:0 0:0 2:0 XXX 3:0 18. FC Hansa Rostock II 0:1 1:3 3:4 0:2 2:1 0:0 0:0 1:1 1:1 0:0 4:2 0:0 2:1 6:0 2:0 0:1 2:1 XXX NOTES: (1) BSG Lokomotive Stendal - Vorwärts Frankfurt II Abandoned at 83' (0:1) due riots of the Home-side Supporters and awarded forfeit with 0:3 (Goals) and 0-2 (Points) for Vorwärts. Motor Schönebeck - Aktivist Schwarze Pumpe played in Burg. Lokomotive Stendal - Stahl Eisenhüttenstadt played in Berlin. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Energie Cottbus .................. 50 34 20 - 10 - 4 69: 21 +48 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Rotation Berlin .................. 44 34 17 - 10 - 7 55: 34 +21 3. Berliner FC Dynamo II ................ 43 34 17 - 9 - 8 63: 49 +14 4. BSG Motor Ludwigsfelde ............... 41 34 18 - 5 - 11 51: 35 +16 5. BSG Aktivist Brieske-Senftenberg ..... 37 34 13 - 11 - 10 49: 44 + 5 6. BSG Post Neubrandenburg .............. 37 34 12 - 13 - 9 49: 47 + 2 7. BSG Kernkraftwerk Greifswald ......... 34 34 15 - 4 - 15 56: 55 + 1 8. SG Dynamo Schwerin ................... 34 34 10 - 14 - 10 50: 60 -10 9. SG Dynamo Fürstenwalde ............... 33 34 10 - 13 - 11 44: 54 -10 10. ASG Vorwärts Stralsund ............... 32 34 12 - 8 - 14 41: 52 - 9 11. BSG Motor Babelsberg ................. 31 34 12 - 7 - 15 49: 49 = 12. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 31 34 8 - 15 - 11 38: 38 = 13. BSG Motor Schönebeck ................. 31 34 12 - 7 - 15 45: 51 - 6 ------------------------------------------------------------------------------ 14. FC Vorwärts Frankfurt II ............. 28 34 11 - 6 - 17 60: 65 - 5 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 15. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 28 34 9 - 10 - 15 36: 45 - 9 16. BSG Lokomotive Stendal ............... 27 34 11 - 5 - 18 36: 58 -22 ------------------------------------------------------------------------------ 17. BSG Lok/Armaturen Prenzlau ........... 26 34 8 - 10 - 16 40: 54 -14 Relegated 18. FC Hansa Rostock II .................. 25 34 7 - 11 - 16 40: 57 -17 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 25 Detlef Irrgang ....... Energie Cottbus 20 Dirk Anders .......... BFC Dynamo II 20 Jörg Seering ......... KKW Greifswald 18 Patrik Sander ........ Energie Cottbus 17 Andreas Leuthäuser ... Aktivist Brieske-Senftenberg 14 Steffen Piehl ........ Motor Babelsberg 14 Sven Theis ........... Vorwärts Frankfurt II 14 Detlef Uecker ........ Motor Babelsberg DS-Liga Staffel B: ================== SaZ StT VoD DyD FoB ChL CBS Mar WiG MoS RoS MoG ChB MoW MoN FoW KWT CZJ 1. BSG Sachsenring Zwickau XXX 3:1 3:1 1:2 2:0 1:1 3:2 0:0 0:0 5:1 1:1 2:0 1:1 4:1 2:1 2:1 2:1 7:1 2. BSG Stahl Thale 0:0 XXX 0:0 2:2 1:1 3:2 1:1 3:1 2:1 3:0 3:0 4:2 3:2 1:1 2:1 3:0 0:2 3:0 3. ASG Vorwärts Dessau 3:1 3:2 XXX 2:1 2:0 1:0 1:2 2:1 1:1 2:0 4:2 3:1 2:1 0:0 0:0 2:2 3:3 2:0 4. SG Dynamo Dresden II 1:2 2:2 1:0 XXX 1:2 1:1 2:0 0:1 3:1 2:0 1:0 4:2 1:1 3:1 3:1 2:0 3:0 3:0 5. BSG Fortschritt Bischofsw. 3:1 0:0 0:0 3:3 XXX 3:0 4:1 0:0 5:2 0:2 2:1 4:0 2:1 2:0 1:1 2:0 3:1 2:3 6. BSG Chemie Leipzig 2:0 0:2 1:1 0:2 2:1 XXX 0:1 3:1 1:1 2:0 1:0 2:1 3:2 2:0 2:1 1:0 0:0 1:0 7. BSG Chemie Buna Schkopau 0:1 0:2 3:1 0:0 2:2 1:1 XXX 2:2 1.0 4:0 0:0 2:2 1:2 1:0 1:1 4:0 3:1 1:0 8. TSG Markkleeberg 1:2 2:1 1:4 1:1 3:2 1:2 5:1 XXX 0:1 1.1 1:1 3:1 0:0 2:1 2:1 2:2 6:2 3:1 9. BSG Wismut Gera 2:4 1:0 0:2 1:3 1:1 3:1 2:2 1:1 XXX 1:1 1:2 4:0 0:0 5:1 4:1 2:1 0:0 5:0 10. BSG Motor Suhl 0:0 4:1 3:1 1:0 0:1 0:0 0:0 0:0 1:1 XXX 2:0 1:1 2:0 2:0 0:0 2:0 4:0 1:0 11. BSG Robotron Sömmerda 1:1 0:0 1:1 4:2 2:1 0:1 2:2 1:2 3:1 3:2 XXX 2:2 0:0 2:0 1:3 4:2 2:2 2:1 12. BSG Motor Grimma 1:1 0:0 3:2 2.1 0:0 1:0 0:0 3:2 1:2 1:1 1:2 XXX 2:0 5:2 1:1 1:0 1:0 3:2 13. BSG Chemie Böhlen 1:3 0:0 0:0 1:0 1:2 2:1 1:2 3:2 1:1 3:0 0:3 2:0 XXX 2:2 1:1 1:0 4:1 1:1 14. BSG Motor Weimar 1:1 1:1 3:1 1:1 3:1 0:0 1:2 2:3 0:0 3:2 2:1 0:0 3:1 XXX 0:0 2:1 1:0 2:1 15. BSG Motor Nordhausen 1:3 2:4 1:1 0:1 3:3 1:1 1:1 0:2 1:0 1:1 1:1 1:0 0:0 0:1 XXX 3:4 3:0 2:0 16. BSG Fortschritt Weida 1:2 2:2 0:0 2:1 0:0 0:2 2:3 3:1 1:1 2:0 4:1 1:0 1:0 1:0 0:1 XXX 2:1 4:1 17. BSG Kali-Werra Tiefenort 0:1 3:4 0:2 0:0 2:4 1:2 1:1 0:0 0:0 4:1 2:0 3:1 3:1 2:0 2:1 1:1 XXX 2:0 18. FC Carl Zeiss Jena II 1:4 1:1 1:2 0:5 0:1 1:2 2:2 3:0 0:1 1:1 2:2 0:2 0:0 2:1 0:3 4:0 0:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Sachsenring Zwickau .............. 50 34 20 - 10 - 4 66: 34 +32 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Stahl Thale ...................... 42 34 14 - 14 - 6 57: 40 +17 3. ASG Vorwärts Dessau .................. 42 34 15 - 12 - 7 52: 38 +14 4. SG Dynamo Dresden II ................. 41 34 16 - 9 - 9 57: 35 +22 5. BSG Fortschritt Bischofswerda ........ 41 34 15 - 11 - 8 58: 41 +17 6. BSG Chemie Leipzig ................... 41 34 16 - 9 - 9 40: 33 + 7 7. BSG Chemie Buna Schkopau ............. 39 34 12 - 15 - 7 49: 43 + 6 8. TSG Markkleeberg ..................... 35 34 12 - 11 - 11 53: 50 + 3 9. BSG Wismut Gera ...................... 34 34 10 - 14 - 10 47: 41 + 6 10. BSG Motor Suhl ....................... 33 34 11 - 11 - 12 38: 43 - 5 11. BSG Robotron Sömmerda ................ 32 34 10 - 12 - 12 47: 50 - 3 12. BSG Motor Grimma ..................... 30 34 10 - 10 - 14 41: 54 -13 13. BSG Chemie Böhlen .................... 29 34 8 - 13 - 13 36: 43 - 7 14. BSG Motor Weimar ..................... 28 34 9 - 10 - 15 36: 52 -16 15. BSG Motor Nordhausen ................. 27 34 7 - 13 - 14 39: 47 - 8 ------------------------------------------------------------------------------ 16. BSG Fortschritt Weida ................ 27 34 10 - 7 - 17 40: 54 -14 Relegated 17. BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort .... 26 34 8 - 10 - 16 40: 56 -16 Relegated 18. FC Carl Zeiss Jena II ................ 15 34 4 - 7 - 23 29: 71 -42 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 17 Andreas Bielau ....... Saschsenring Zwickau 15 Thomas Weiß .......... Stahl Thale 15 Roci Schiemann ....... Fortschritt Bischofswerda 13 Tino Scholtissek ..... Dynamo Dresden II 12 Andreas Tillmann ..... TSG Merkkleeberg 12 Uli Oevermann ........ Wismut Gera 11 Jörg Engelmann ....... Chemie Leipzig 11 Holger Krositz ....... Chemie Buna Schkopau 11 Lutz Klein ........... Motor Grimma PROMOTION PLAY-OFFS for the Second Level Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 1 StH SHR EiW ISG Neu 1. BSG Stahl Henningsdorf XXX 1:1 3:0 6 4 2-2-0 8: 4 + 4 Promoted 2. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock 2:2 XXX 2:1 5 4 2-1-1 10:10 = Promoted 3. BSG Einheit Wernigerode 1:2 XXX 4:0 4 4 2-0-2 9: 5 + 4 4. ISG Schwerin 5:2 1:3 XXX 3 4 1-1-2 9:10 - 1 5. TSG Neustrelitz 2:4 4:2 XXX 2 4 1-0-3 6:13 - 7 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 2 KWO AkB ChS ChG FoW 1. BSG Kabelwerk Oberspree Berlin XXX 3:0 4:0 7 4 3-1-0 8: 0 + 8 Promoted 2. BSG Aktivist Borna 0:0 XXX 1:0 5 4 2-1-1 2: 4 - 2 Promoted 3. BSG Chemie PCK Schwedt XXX 5:2 2:1 4 4 2-0-2 7: 7 = 4. BSG Chemie WPS Guben. 4:0 XXX 2:2 3 4 1-1-2 8:11 - 3 5. BSG Fortschritt Neustadt-Sach. 0:1 0:1 XXX 1 4 0-1-3 3: 6 - 3 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 3 DyE MKM ChI ElL GAS 1. SG Dynamo Eisleben XXX 1:0 0:0 7 4 3-1-0 10: 2 + 8 Promoted 2. BSG Motor "FH" Karl-Marx-S XXX 3:0 4:0 5 4 2-1-1 8: 2 + 6 Promoted 3. BSG Chemie IW Ilmenau XXX 4:0 3:0 5 4 2-1-1 7: 3 + 4 4. BSG Elektronik Löbenstein 0:6 XXX 1:0 2 4 1-0-3 1:14 -13 5. BSG Glückauf Sondershausen 2:3 1:1 XXX 1 4 0-1-3 3: 8 - 5 RELEGATED: FC Vorwärts Frankfurt II BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau FC Hansa Rostock II BSG Fortschritt Weida BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort FC Carl Zeiss Jena II PROMOTED: BSG Stahl Henningsdorf BSG Schiffahrt/Hafen Rostock BSG Kabelwerk Oberspree Berlin BSG Aktivist Borna SG Dynamo Eisleben BSG Motor "Fritz Heckert" Karl-Marx-Stadt BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] PROMOTED TEAMS IN BOLD Berlin : BSG Kabelwerk Oberspree (KWO) Berlin Cottbus : BSG Chemie Guben Dresden : BSG Fortschritt Neustadt Erfurt : BSG Glückauf Sondershausen Frankfurt : BSG Chemie Petrol-Chemisches-Kombinat Schwedt Gera : BSG Elektronik Lobenstein Halle : SG Dynamo Eisleben Karl-Marx-Stadt : BSG Motor "Fritz-Heckert" Karl-Marx-Stadt Leipzig : BSG Aktivist Borna Magdeburg : BSG Einheit Wernigerode Neubrandenburg : TSG Neustrelitz Potsdam : BSG Stahl Henningsdorf Rostock : BSG Schiffahrt/Hafen Rostock Schwerin : ISG Schwerin Suhl : BSG Chemie IW Ilmenau

1986/87.

1988/89.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.