East Germany (Germany - RL Nordost) 1990/91


NORD-OST Fußball OBERLIGA 1990/1991

ROUND 1
11/ 8/1990
1. FC Dynamo Dresden          2:0 FC Carl Zeiss Jena
1. FC Magdeburg               1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Energie Cottbus            1:1 BSV Stahl Brandenburg
FC Hansa Rostock              1:1 Eisenhüttenstädter FC Stahl
FC Rot-Weiß Erfurt            4:0 FC Berlin
FC Sachsen Leipzig            0:0 Chemnitzer FC
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 3:3 Hallescher FC Chemie

ROUND 2
17/ 8/1990
FC Carl Zeiss Jena            0:3 FC Hansa Rostock
Hallescher FC Chemie          1:2 FC Rot-Weiß Erfurt
18/ 8/1990
1. FC Lokomotive Leipzig      1:0 FC Sachsen Leipzig
BSV Stahl Brandenburg         4:1 1. FC Dynamo Dresden
Chemnitzer FC                 2:0 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder
Eisenhüttenstädter FC Stahl   0:0 1. FC Magdeburg
FC Berlin                     1:2 FC Energie Cottbus

ROUND 3
31/ 8/1990
1. FC Lokomotive Leipzig      0:0 Eisenhüttenstädter FC Stahl
FC Hansa Rostock              2:0 BSV Stahl Brandenburg
 1/ 9/1990
1. FC Dynamo Dresden          4:1 FC Berlin
1. FC Magdeburg               4:3 FC Carl Zeiss Jena
FC Energie Cottbus            1:0 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt            0:0 Chemnitzer FC
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 1:3 FC Sachsen Leipzig

ROUND 4
 5/ 9/1990
BSV Stahl Brandenburg         2:2 1. FC Magdeburg
Chemnitzer FC                 1:1 FC Energie Cottbus
FC Berlin                     0:3 FC Hansa Rostock
FC Carl Zeiss Jena            3:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Sachsen Leipzig            1:0 Eisenhüttenstädter FC Stahl
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 4:1 FC Rot-Weiß Erfurt
Hallescher FC Chemie          3:1 1. FC Dynamo Dresden

ROUND 5
14/ 9/1990
FC Hansa Rostock              1:1 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt            0:1 FC Sachsen Leipzig
15/ 9/1990
1. FC Dynamo Dresden          1:1 Chemnitzer FC
1. FC Lokomotive Leipzig      2:0 BSV Stahl Brandenburg
1. FC Magdeburg               3:3 FC Berlin
Eisenhüttenstädter FC Stahl   3:2 FC Carl Zeiss Jena
FC Energie Cottbus            0:1 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder

ROUND 6
28/ 9/1990
FC Berlin                     1:0 1. FC Lokomotive Leipzig
Hallescher FC Chemie          2:0 1. FC Magdeburg
29/ 9/1990
BSV Stahl Brandenburg         2:1 Eisenhüttenstädter FC Stahl
Chemnitzer FC                 0:2 FC Hansa Rostock
FC Rot-Weiß Erfurt            3:1 FC Energie Cottbus
FC Sachsen Leipzig            0-2 FC Carl Zeiss Jena         [awarded; abandoned due riots at 83' (0:1)]
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 1:2 1. FC Dynamo Dresden

ROUND 7
 5/10/1990
FC Carl Zeiss Jena            1:1 BSV Stahl Brandenburg
FC Energie Cottbus            4:1 FC Sachsen Leipzig
FC Hansa Rostock              2:0 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder
 6/10/1990
1. FC Dynamo Dresden          3:0 FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Lokomotive Leipzig      0:3 Hallescher FC Chemie
1. FC Magdeburg               4:0 Chemnitzer FC
Eisenhüttenstädter FC Stahl   0:0 FC Berlin

ROUND 8
10/10/1990
Chemnitzer FC                 2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt            1:1 FC Hansa Rostock
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 3:2 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie          2:0 Eisenhüttenstädter FC Stahl
13/10/1990
FC Berlin                     0:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Energie Cottbus            1:1 1. FC Dynamo Dresden
FC Sachsen Leipzig            3:3 BSV Stahl Brandenburg

ROUND 9
26/10/1990
FC Carl Zeiss Jena            0:2 Hallescher FC Chemie
FC Hansa Rostock              2:0 FC Energie Cottbus
27/10/1990
1. FC Dynamo Dresden          7:0 FC Sachsen Leipzig
1. FC Lokomotive Leipzig      4:3 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder
1. FC Magdeburg               1:2 FC Rot-Weiß Erfurt
BSV Stahl Brandenburg         1:0 FC Berlin
Eisenhüttenstädter FC Stahl   2:1 Chemnitzer FC

ROUND 10
 2/11/1990,
FC Rot-Weiß Erfurt            1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 0:0 Eisenhüttenstädter FC Stahl
 3/11/1990
1. FC Dynamo Dresden          0:0 FC Hansa Rostock
Chemnitzer FC                 1:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Energie Cottbus            0:0 1. FC Magdeburg
FC Sachsen Leipzig            1:4 FC Berlin
Hallescher FC Chemie          0:2 BSV Stahl Brandenburg

ROUND 11
 9/11/1990
FC Carl Zeiss Jena            4:1 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder
FC Hansa Rostock              2:1 FC Sachsen Leipzig
10/11/1990
1. FC Lokomotive Leipzig      3:1 FC Energie Cottbus
1. FC Magdeburg               3:1 1. FC Dynamo Dresden
BSV Stahl Brandenburg         1:1 Chemnitzer FC
Eisenhüttenstädter FC Stahl   0:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Berlin                     0:0 Hallescher FC Chemie

ROUND 12
23/11/1990
1. FC Dynamo Dresden          2:0 1. FC Lokomotive Leipzig
24/11/1990
Chemnitzer FC                 1:0 FC Berlin
FC Energie Cottbus            0:0 Eisenhüttenstädter FC Stahl
FC Rot-Weiß Erfurt            1:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 0:0 BSV Stahl Brandenburg
25/11/1990
FC Hansa Rostock              2:0 1. FC Magdeburg
28/11/1990
FC Sachsen Leipzig            1:3 Hallescher FC Chemie

ROUND 13
30/11/1990
FC Carl Zeiss Jena            2:0 FC Energie Cottbus
 1/12/1990
1. FC Lokomotive Leipzig      3:2 FC Hansa Rostock
1. FC Magdeburg               0:0 FC Sachsen Leipzig
BSV Stahl Brandenburg         2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
Eisenhüttenstädter FC Stahl   0:0 1. FC Dynamo Dresden
FC Berlin                     2:1 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder
Hallescher FC Chemie          0:0 Chemnitzer FC

ROUND 14
23/ 2/1991
BSV Stahl Brandenburg         2:1 FC Energie Cottbus
Chemnitzer FC                 0:0 FC Sachsen Leipzig
FC Carl Zeiss Jena            3:2 1. FC Dynamo Dresden
Hallescher FC Chemie          1:1 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder
19/ 3/1991
FC Berlin                     0:0 FC Rot-Weiß Erfurt
28/ 3/1991
1. FC Lokomotive Leipzig      2:0 1. FC Magdeburg
30/ 3/1991
Eisenhüttenstädter FC Stahl   0:0 FC Hansa Rostock

ROUND 15
 1/ 3/1991
1. FC Dynamo Dresden          1:0 BSV Stahl Brandenburg
FC Hansa Rostock              3:1 FC Carl Zeiss Jena
 2/ 3/1991
1. FC Magdeburg               0:4 Eisenhüttenstädter FC Stahl
FC Energie Cottbus            0:1 FC Berlin
FC Rot-Weiß Erfurt            3:2 Hallescher FC Chemie
FC Sachsen Leipzig            0:0 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 0:1 Chemnitzer FC

ROUND 16
 8/ 3/1991
FC Carl Zeiss Jena            2:0 1. FC Magdeburg
 9/ 3/1991
BSV Stahl Brandenburg         2:3 FC Hansa Rostock
Chemnitzer FC                 2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
Eisenhüttenstädter FC Stahl   3:0 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Sachsen Leipzig            3:0 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder
Hallescher FC Chemie          1:1 FC Energie Cottbus
10/ 3/1991
FC Berlin                     1:4 1. FC Dynamo Dresden

ROUND 17
15/ 3/1991
1. FC Dynamo Dresden          3:1 Hallescher FC Chemie
1. FC Magdeburg               1:0 BSV Stahl Brandenburg
16/ 3/1991
1. FC Lokomotive Leipzig      2:0 FC Carl Zeiss Jena
Eisenhüttenstädter FC Stahl   3:0 FC Sachsen Leipzig
FC Energie Cottbus            0:2 Chemnitzer FC
FC Hansa Rostock              3:2 FC Berlin
FC Rot-Weiß Erfurt            2:1 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder

ROUND 18
22/ 3/1991
FC Berlin                     0:0 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena            2:1 Eisenhüttenstädter FC Stahl
23/ 3/1991
BSV Stahl Brandenburg         1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
Chemnitzer FC                 0:0 1. FC Dynamo Dresden
FC Sachsen Leipzig            2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 2:2 FC Energie Cottbus
Hallescher FC Chemie          1:1 FC Hansa Rostock

ROUND 19
 5/ 4/1991
FC Carl Zeiss Jena            1:0 FC Sachsen Leipzig
FC Hansa Rostock              1:1 Chemnitzer FC
 6/ 4/1991
1. FC Dynamo Dresden          5:0 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder
1. FC Lokomotive Leipzig      2:2 FC Berlin
1. FC Magdeburg               2:0 Hallescher FC Chemie
Eisenhüttenstädter FC Stahl   0:0 BSV Stahl Brandenburg
FC Energie Cottbus            0:1 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 20
12/ 4/1991
Hallescher FC Chemie          2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
13/ 4/1991
BSV Stahl Brandenburg         3:2 FC Carl Zeiss Jena
Chemnitzer FC                 0:2 1. FC Magdeburg
FC Berlin                     1:1 Eisenhüttenstädter FC Stahl
FC Rot-Weiß Erfurt            0:0 1. FC Dynamo Dresden
FC Sachsen Leipzig            1:0 FC Energie Cottbus
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 1:3 FC Hansa Rostock

ROUND 21
17/ 4/1991
FC Carl Zeiss Jena            4:0 FC Berlin
19/ 4/1991
1. FC Magdeburg               1:0 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder
FC Hansa Rostock              0:1 FC Rot-Weiß Erfurt
20/ 4/1991
1. FC Dynamo Dresden          1:1 FC Energie Cottbus
1. FC Lokomotive Leipzig      3:0 Chemnitzer FC
Eisenhüttenstädter FC Stahl   2:4 Hallescher FC Chemie
21/ 4/1991
BSV Stahl Brandenburg         0:0 FC Sachsen Leipzig

ROUND 22
26/ 4/1991
Hallescher FC Chemie          3:1 FC Carl Zeiss Jena
27/ 4/1991
Chemnitzer FC                 3:0 Eisenhüttenstädter FC Stahl
FC Berlin                     1:0 BSV Stahl Brandenburg
FC Energie Cottbus            1:1 FC Hansa Rostock
FC Rot-Weiß Erfurt            1:0 1. FC Magdeburg
FC Sachsen Leipzig            1:0 1. FC Dynamo Dresden
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 2:0 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 23
 4/ 5/1991
1. FC Lokomotive Leipzig      2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Magdeburg               5:1 FC Energie Cottbus
BSV Stahl Brandenburg         2:1 Hallescher FC Chemie
Eisenhüttenstädter FC Stahl   3:0 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder
FC Berlin                     1:1 FC Sachsen Leipzig
FC Carl Zeiss Jena            1:2 Chemnitzer FC
FC Hansa Rostock              3:1 1. FC Dynamo Dresden

ROUND 24
11/ 5/1991
1. FC Dynamo Dresden          1:0 1. FC Magdeburg
Chemnitzer FC                 1:0 BSV Stahl Brandenburg
FC Energie Cottbus            1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt            2:0 Eisenhüttenstädter FC Stahl
FC Sachsen Leipzig            1:1 FC Hansa Rostock
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 1:2 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie          1:0 FC Berlin

ROUND 25
17/ 5/1991
1. FC Lokomotive Leipzig      1:2 1. FC Dynamo Dresden
1. FC Magdeburg               2:1 FC Hansa Rostock
BSV Stahl Brandenburg         4:2 FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder
Eisenhüttenstädter FC Stahl   2:1 FC Energie Cottbus
FC Berlin                     2:1 Chemnitzer FC
FC Carl Zeiss Jena            0:0 FC Rot-Weiß Erfurt
Hallescher FC Chemie          2:1 FC Sachsen Leipzig

ROUND 26
25/ 5/1991
1. FC Dynamo Dresden          3:3 Eisenhüttenstädter FC Stahl
Chemnitzer FC                 1:1 Hallescher FC Chemie
FC Energie Cottbus            0:2 FC Carl Zeiss Jena
FC Hansa Rostock              1:4 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt            2:1 BSV Stahl Brandenburg
FC Sachsen Leipzig            1:1 1. FC Magdeburg
FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder 1:2 FC Berlin

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. FC Hansa Rostock ..................... 35   26   13 -  9 -  4   44: 25 +19 (1) CHAMPIONS + Cup Winners [EC1]
 2. 1. FC Dynamo Dresden ................. 32   26   12 -  8 -  6   48: 28 +20 (1)
------------------------------------------------------------------------------
 3. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 31   26   11 -  9 -  6   30: 26 + 4 (2) UEFA Cup [EC3]
 4. Hallescher FC Chemie ................. 29   26   10 -  9 -  7   40: 31 + 9 (2) UEFA Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 5. Chemnitzer FC ........................ 29   26    9 - 11 -  6   24: 23 + 1 (2)
 6. FC Carl Zeiss Jena ................... 28   26   12 -  4 - 10   41: 36 + 5 (2)
------------------------------------------------------------------------------
 7. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 28   26   10 -  8 -  8   37: 33 + 4 (3)
 8. BSV Stahl Brandenburg ................ 27   26    9 -  9 -  8   34: 31 + 3 (3)
------------------------------------------------------------------------------
 9. Eisenhüttenstädter FC Stahl .......... 26   26    7 - 12 -  7   29: 25 + 4 (4) Cup Winners Cup [EC2]
10. 1. FC Magdeburg ...................... 26   26    9 -  8 -  9   34: 32 + 2 (4)
11. FC Berlin ............................ 26   26    7 -  8 - 11   25: 39 -14 (4)
12. FC Sachsen Leipzig ................... 22   26    6 - 10 - 10   23: 38 -15 (4)
13. FC Energie Cottbus ................... 16   26    3 - 10 - 13   21: 38 -17 (4)
14. FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder ........ 13   26    4 -  5 - 17   29: 54 -25 (4)
------------------------------------------------------------------------------

FC Vorwärts Frankfurt became FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder (14/2/1991)

(1) Qualified for the Bundesliga 1991/1992:
    FC Hansa Rostock
    1. FC Dynamo Dresden

(2) Qualified for the Zweite Bundesliga 1991/1992: [directly]
    FC Rot-Weiß Erfurt
    Hallescher FC Chemie (became Hallescher FC at 1/7/1991)
    Chemnitzer FC
    FC Carl Zeiss Jena

(3) Qualified for the Zweite Bundesliga 1991/1992: [after play-offs]
    1. FC Lokomotive Leipzig (changed to VfB Leipzig; 1/7/1991)
    BSV Stahl Brandenburg

(4) Relegated to the Third Level: (Amateur-Oberliga Nordost-Nord, Nordost-Mitte, Nordost-Süd)
    Eisenhüttenstädter FC Stahl
    1. FC Magdeburg
    FC Berlin
    FC Sachsen Leipzig
    FC Energie Cottbus
    FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder

    TOP-SCORERS:
 20 Torsten Gütschow ........ Dynamo Dresden
 13 Lutz Schülbe ............ HFC Chemie
 11 Henri Fuchs ............. Hansa Rostock
 10 Heiko Laessig ........... 1. FC Magdeburg
  9 Carsten Clee ............ Carl Zeiss Jena
  9 Armin Romstedt .......... Rot-Weiß Erfurt
  8 Timo Löhnert ............ Stahl Eissenhüttenstadt
  8 Jürgen Rische ........... 1. FC Lokomotive Leipzig
  8 Uwe Rösler .............. 1. FC Magdeburg 5 / Dynamo Dresden 3
  7 Heiko Paschke ........... Carl Zeiss Jena
  7 Jürgen Raab ............. Carl Zeiss Jena
  7 Florian Weichert ........ Hansa Rostock

 FC HANSA ROSTOCK
 TRAINER: Uwe Reinders

 [Appearances/Goals]
 26/ 4 Andreas Babenderede
 26/ 4 Jens Dowe
 25/ 3 Gernot Alms
 24/12 Henri Fuchs
 24/ 4 Volker Röhrich
 24/ 6 Juri Schlünz
 23/ 0 Heiko März
 22/ 0 Paul Caliguri
 22/ 3 Hilmar Weilandt
 19/ 0 Frank Rillich
 19/ 7 Florian Weichert
 13/ 0 Daniel Hoffmann
 13/ 0 Jens Kunath
 13/ 1 Jens Wahl
  9/ 0 Mike Werner
  6/ 0 Thomas Lässig
  4/ 0 Thomas Finck
  4/ 0 Axel Schulz
  4/ 0 Thomas Reif
  2/ 0 Bernd Arnoldt
  2/ 0 Uwe Kirchner
  1/ 0 Thomas Gansauge

CROSSTABLE 1990/1991
                                 HaR DyD RWE HaC Che CZJ LoL StB EiS Mag Ber SaL EnC ViF  Ave. Spectators
 1. FC Hansa Rostock             XXX 3:1 0:1 1:1 1:1 3:1 1:4 2:0 1:1 2:0 3:2 2:1 2:0 2:0       10.031
 2. SG Dynamo Dresden            0:0 XXX 3:0 3:1 1:1 2:0 2:0 1:0 3:3 1:0 4:1 7:0 1:1 5:0       10.013
 3. FC Rot-Weiß Erfurt           1:1 0:0 XXX 3:2 0:0 1:1 1:1 2:1 2:0 1:0 4:0 0:1 3:1 2:1        6.815
 4. Hallescher FC Chemie         1:1 3:1 1:2 XXX 0:0 3:1 2:2 0:2 2:0 2:0 1:0 2:1 1:1 1:1        6.098
 5. Chemnitzer FC                0:2 0:0 2:0 1:1 XXX 1:1 2:1 1:0 3:0 0:2 1:0 0:0 1:1 2:0        5.262
 6. FC Carl Zeiss Jena           0:3 3:2 0:0 0:2 1:2 XXX 3:1 1:1 2:1 2:0 4:0 1:0 2:0 4:1        3.188
 7. 1. FC Lokomotive Leipzig     3:2 1:2 2:0 0:3 3:0 2:0 XXX 2:0 0:0 2:0 2:2 1:0 3:1 4:3        2.808
 8. BSV Stahl Brandenburg        2:3 4:1 2:1 2:1 1:1 3:2 1:1 XXX 2:1 2:2 1:0 0:0 2:1 4:2        3.717
 9. Eissenhüttenstädter FC Stahl 0:0 0:0 0:0 2:4 2:1 3:2 3:0 0:0 XXX 0:0 0:0 3:0 2:1 3:0        2.823
10. 1. FC Magdeburg              2:1 3:1 1:2 2:0 4:0 4:3 1:1 1:0 0:4 XXX 3:3 0:0 5:1 1:0        3.392
11. FC Berlin                    0:3 1:4 0:0 0:0 2:1 0:1 1:0 1:0 1:1 0:0 XXX 1:1 1:2 2:1        1.076
12. FC Sachsen Leipzig           1:1 1:0 2:2 1:3 0:0 (1) 0:0 3:3 1:0 1:1 1:4 XXX 1:0 3:0        4.992
13. BSG Energie Cottbus          1:1 1:1 0:1 1:0 0:2 0:2 1:1 1:1 0:0 0:0 0:1 4:1 XXX 0:1        6.029
14. FC Viktoria 91 Frankfurt/O.  1:3 1:2 4:1 3:3 0:1 1:2 2:0 0:0 0:0 3:2 1:2 1:3 2:2 XXX        1.508

(1) Sachsen L. - Carl Zeiss J. abandoned at 83 (0:1) due riots from the supporters of the home-side
    Awarded with 0:3 (Goals) and 0-2 (Points) for Carl Zeiss Jena

ZUSCHAUER: 880.475 (schnitt: 4.838)
SPIELE:        182
TORE:          459 (schnitt: 2,52)

Play-Offs for 2. BUNDESLIGA, Group A * (Each Group give one more place)
                                StB Ber UnB Mag
 1. BSV STAHL BRANDENBURG       XXX 0:0 2:1 1:0    9  6  4-1-1  9: 6 + 3 [2. Bundesliga 1991/1992]
 -----------------------------------------------------------------------
 2. FC Berlin                   3:1 XXX 2:0 0:0    8  6  3-2-1 10: 5 + 5
 3. 1. FC Union Berlin          0:2 1:0 XXX 2:0    5  6  2-1-3  5: 7 - 2
 4. 1. FC Magdeburg             2:3 3:5 1:1 XXX    2  6  0-2-4  6:12 - 6

Play-Offs for 2. BUNDESLIGA, Group B
                                LoL EiS Zwi SaL
 1. 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG    XXX 3:0 0:0 4:0   10  6  4-2-0 11: 0 +11 [2. Bundesliga 1991/1992]
 -----------------------------------------------------------------------
 2. Eisenhüttenstädter FC Stahl 0:0 XXX 2:2 3:0    8  6  3-2-1  8: 6 + 2
 3. FSV Zwickau                 0:3 0:1 XXX 1:2    4  6  1-2-3  5: 9 - 4
 4. FC Sachsen Leipzig          0:1 1:2 1:2 XXX    2  6  1-0-5  2:10 - 8

NOTES:
FSV Zwickau - Lokomotive Leipzig was played in Leipzig.
FSV Zwickau - Eissenhütter FC Stahl was played in Eisenhüttenstadt.
FSV Zwickau - Sachsen Leipzig was played in Leipzig.

FDGB POKAL 1990/1991 ROUND 1: ======== Chemnitzer SV Heckert 51 - 1. FC Lokomotive Leipzig ......... 0:2 SV Hafen Rostock - FC Berlin ................................ 0:3 1. Suhler SV 06 - Chemnitzer FC ............................. 0:3 TSV 1860 Stralsund - 1. FC Magdenburg ....................... 0:1 SV Motor Eberswalde - BSV Stahl Brandenburg ................. 2:6 FSV Soemtron Sommerda - Hallescher FC Chemie ................ 0:5 FC Stahl Riesa - Eissenhüttenstädter FC Stahl ............... 2:6 FC Blau-Gelb Berlin - FC Viktoria Frankfurt/Oder ............ 0:3 NSV Gelb-Weiß Görlitz - FC Energie Cottbus .................. 1:6 FV Motor Zeulenroda - FC Sachsen Leipzig .................... 0:2 SV Chemie Wolfen - FC Rot-Weiß Erfurt ....................... 0:1 SV Union Mühlhausen - 1. FC Dynamo Dresden .................. 0:9 SV Einheit Templin - FC Hansa Rostock ....................... 1:5 FSV Glückauf Brieske-Senftenberg - FSV Zwickau .............. 1:6 SV Wacker 90 Nordhausen - SV Aktivist Schwarze Pumpe ........ 1:5 FV Fortschritt Bischofswerda - FSV Wismut Gera .............. 3:1 SV Chemie 1990 Guben - TSG Meissen .......................... 3:1 SV Stahl Thale - FC Stahl Hennigsdorf ....................... 6:0 SV Buna Schkopau - PSV Bergmann Borsig Pankow Berlin ........ 2:1 FSV Optik Rathenow - Polizei SV Schwerin .................... 6:3 aet Wernigeröder SV Rot-Weiß - FC Germania Ilmenau .............. 2:2 aet, 4-1 pen FSV Velten 90 - 1. FC Markkleeberg .......................... 0:1 Schönebecker SV 1861 - SV Post Neubrandenburg ............... 0:2 SV Elektro-Keramik Veilsdorf - SV Motor Weimar .............. 0:6 Mansfelder SV Eisleben - FSV Rot-Weiß Prenzöau .............. 0:5 FSV Kitzscher - FC Wismut Aue ............................... 0:11 SV Motor Ludwigsfelde - FC Anhalt Dessau .................... 1:5 SV Hydraulik Nord Parchim - Greiswalder SC .................. 0:2 Greiswalder SC II - 1. FC Union Berlin ...................... 1:3 By's: FC Carl Zeiss Jena, BSV Rotation Berlin, FC Wismut Aue Amateure ROUND 2: ======== FC Energie Cottbus - Chemnitzer FC .......................... 0:2 FC Sachsen Leipzig - FC Rot-Weiß Erfurt ..................... 0:2 FC Hansa Rostock - Hallescher FC Chemie ..................... 2:0 1. FC Lokomotive Leipzig - SV Aktivist Schwarze Pumpe ....... 1:0 FSV Zwickau - 1. FC Dynamo Dresden .......................... 1:2 aet BSV Stahl Brandenburg - BSV Rotation Berlin ................. 8:0 Eissenhüttenstädter FC Stahl - SV Chemie 1990 Guben ......... 1:0 1. FC Union Berlin - FC Berlin .............................. 2:1 aet FC Viktoria Frankfurt/Oder - SV Motor Weimar ................ 4:3 aet FC Carl Zeiss Jena - FV Fortschritt Bischofswerda ........... 2:1 FC Wismut Aue Amateure - 1. FC Magdenburg ................... 0:4 SV Stahl Thale - SV Post Neubrandenburg ..................... 1:0 1. FC Markkleeberg - Greiswalder SC ......................... 4:2 aet FSV Optik Rathenow - FC Anhalt Dessau ....................... 0:1 SV Buna Schkopau - FSV Rot-Weiß Prenzöau .................... 2:1 aet Wernigeröder SV Rot-Weiß - FC Wismut Aue .................... 2:1 ROUND 3: ======== Eissenhüttenstädter FC Stahl - 1. FC Magdenburg ............. 4:0 FC Viktoria Frankfurt/Oder - 1. FC Lokomotive Leipzig ....... 1:2 1. FC Dynamo Dresden - FC Carl Zeiss Jena ................... 1:2 FC Hansa Rostock -SV Stahl Thale ............................ 2:0 BSV Stahl Brandenburg - 1. FC Markkleeberg .................. 3:0 FC Rot-Weiß Erfurt - FC Anhalt Dessau ....................... 5:2 Wernigeröder SV Rot-Weiß - Chemnitzer FC .................... 1:3 SV Buna Schkopau - 1. FC Union Berlin ....................... 0:4 QUARTER-FINALS: =============== FC Hansa Rostock - FC Rot-Weiß Erfurt ....................... 1:0 1. FC Lokomotive Leipzig - BSV Stahl Brandenburg ............ 2:0 Eissenhüttenstädter FC Stahl - FC Carl Zeiss Jena ........... 1:0 1. FC Union Berlin - Chemnitzer FC .......................... 1:0 SEMI-FINALS: ============ Eissenhüttenstädter FC Stahl - 1. FC Union Berlin ........... 2:0 1. FC Lokomotive Leipzig - FC Hansa Rostock ................. 1:1 aet, 1-3 pen FINAL: [4/6/1991; Berlin] or 2/6/1990 ====== att: 4.800 FC Hansa Rostock - Eissenhüttenstädter FC Stahl ............. 1:0 1-0 43' Wahl FC HANSA ROSTOCK: EISENHÜTTENSTADTER FC STAHL: ***************** **************************** Hoffman Rudwaleit Caligiuri A. Wittke Alms Backasch Werner Kluge März Bartz Weilandt -> /75' Rillich Rambow Wahl Schnürer Dowe K. Schulz -> /66' Lahn Weichert Menze Röhrich Löhnert Fuchs -> /85' Schlünz Milanovic -> /60' Richert REFEREE: Dr. K. Scheurell DDR-Liga 1990/1991 [Second Level] NORDOST-Liga Staffel A: ======================= UnB ChG RoB FoB BBB PoN ASP LAS StH GBS Gre HaR RWP MoE Sch Str 1. 1.FC Union Berlin XXX 5:5 2:0 1:0 2:2 3:2 2:0 2:0 7:0 5:1 1:1 3;1 0:0 1:3 4:0 (1) 2. SV Chemie Guben 1:1 XXX 1:5 0:2 2:0 1:1 1:1 1:0 1:0 0:0 2:0 1:0 3:2 3:1 6:0 2:1 3. BSV Rotation Berlin 2:2 1:2 XXX 0:0 0:3 4:1 2:3 3:0 1:0 3:1 2:1 6:0 4:2 0:0 5:0 3:1 4. FV Fortschritt Bischofsw. 1:2 1:2 2:1 XXX 1:4 2:0 2:0 0:0 2:0 1:1 2:1 4:0 2:1 3:1 0:0 3:2 5. PFV Bergamnn-Borsig Berlin 1:1 3:0 5:1 3:1 XXX 2:2 2:1 0:3 5:4 1:2 4:0 1:1 2:1 3:1 0:0 (1) 6. SV Post Neubrandenburg 3:2 2:2 0:1 1:0 1:1 XXX 0:1 4:0 3:1 1:0 2:0 1:0 1:1 3:0 2:1 2:0 7. SG Aktivist Schwarze P. 0:1 1:1 0:2 1:0 4:3 1:1 XXX 0:0 0:0 0:2 0:0 1:1 1:1 4:1 5:1 (1) 8. FSV Lok Altmark Stendal 1:0 0:0 2:3 0:2 0:0 1:0 1:3 XXX 1:0 0:0 4:1 4:0 5:2 1:1 2:0 2:1 9. FC Stahl Hennigsdorf 0:1 2:2 3:1 0:0 2:1 2:1 1:1 3:3 XXX 1:0 2:1 1:0 1:0 1:1 6:2 (1) 10. FSV Glückauf Brieske-S. 1:1 0:0 2:3 2:2 1:0 2:2 2:3 1:1 2:2 XXX 0:0 1:1 4:2 1:1 2:1 2:1 11. Greifswalder SC 2:1 3:2 2:4 1:1 0:1 1:2 2:1 0:0 3:2 1:1 XXX 1:1 2:1 3:0 2:1 (1) 12. SV Hafen Rostock 1:1 0:0 0:0 1:2 0:0 0:0 2:1 1:0 3:0 0:1 1:1 XXX 0:1 1:0 2:1 (1) 13. FSV Rot-Weiss Prenzlau 1:1 0:1 1:4 0:2 1:1 2:2 1:1 0:0 2:2 0:0 1:2 1:0 XXX 4:2 2:0 (1) 14. SV Motor Eberswalde 1:6 2:4 1:1 0:2 1:1 2:3 1:2 1:1 1:2 0:0 2:0 0:0 2:0 XXX 1:0 3:1 15. PSV Schwerin 0:2 2:5 1:0 2:3 3:3 4:2 1:5 2:2 2:5 2:0 1:1 2:1 7:2 1:0 XXX 3:1 16. TSV 1860 Stralsund 0:6 (1) (1) (1) 0:3 (1) 1:2 (1) 0:3 (1) 0:3 3:1 2:2 (1) (1) XXX NOTE: (1) TSV Stralsund 1860 took only take on the first round, then withdraw. All remaining matches were awarded with 0:2 on Goals and 0-2 on Points to their opponents. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. 1. FC Union Berlin ................... 42 30 16 - 10 - 4 68: 30 +38 Q ------------------------------------------------------------------------------ 2. SV Chemie Guben ...................... 41 30 15 - 11 - 4 53: 36 +17 3. BSV Rotation Berlin .................. 39 30 17 - 5 - 8 64: 38 +34 4. FV Fortschritt Bischofswerda ......... 39 30 16 - 7 - 7 45: 27 +18 5. PFV Bergamnn-Borsig Berlin ........... 38 30 14 - 10 - 6 60: 36 +24 6. MSV Post Neubrandenburg .............. 35 30 13 - 9 - 8 47: 37 +10 7. SV Aktivist Schwarze Pumpe ........... 34 30 12 - 10 - 8 45: 35 +10 8. FSV Lok Altmark Stendal .............. 32 30 10 - 12 - 8 36: 31 + 5 9. FC Stahl Hennigsdorf ................. 32 30 12 - 8 - 10 48: 47 + 1 10. FSV Glückauf Brieske-Senftenberg ..... 31 30 8 - 15 - 7 34: 35 - 1 11. Greifswalder SC ...................... 29 30 10 - 9 - 11 37: 42 - 5 12. SV Hafen Rostock ..................... 23 30 6 - 11 - 13 21: 38 -17 13. FSV Rot-Weiss Prenzlau ............... 21 30 5 - 11 - 14 36: 54 -18 14. SV Motor Eberswalde .................. 21 30 6 - 9 - 15 31: 51 -20 15. Polizei SV Schwerin .................. 20 30 8 - 4 - 18 43: 45 -32 16. TSV 1860 Stralsund ................... 3 30 1 - 1 - 28 14: 70 -56 ------------------------------------------------------------------------------ NOTES: Q Denotes qualified for the promotions play-offs for 2. BUNDESLIGA 1991/1992 FV Fortschritt Bischofswerda became Bischofswerda FV 08 (21/3/1991) MSV Post Neubrandenburg became SV Post Neubrandenburg SV Aktivist Schwarze Pumpe breaked-up as FSV Hoyerswerda and SV Aktivist Schwarze Pumpe (1/7/1991) TOP SCORERS : 22 Jens Henschel ........ Vorwärts Frankfurt 19 Olaf Hirsch .......... Rotation Berlin 19 Olaf Rutheberg ....... Post Neubrandenburg 15 Steffen Benthin ...... PSV Schwerin 13 Silvio Schade ........ Chemie Guben 13 Renè Wolf ............ Chemie Guben 13 Marian Janoszka ...... Aktivist Brieske-Senftenberg NORDOST-Liga Staffel B: ======================= Zwi WiA StT Che SoS WiG Mar Mei Bor MoW StR Suh WaN AnD KWT GeI 1. FSV Zwickau XXX (1) 0:0 1:0 2:2 2:0 4:0 1:2 5:2 3:1 4:1 (2) 5:1 2:1 4:0 9:0 2. FC Wismut Aue 5:3 XXX 2:1 1:1 1:2 2:0 2:0 2:2 1:0 4:1 4:0 2:2 0:0 1:0 7:0 2:0 3. SV Stahl Thale 0:0 2:2 XXX 3:1 1:1 1:1 3:3 1:0 2:1 1:1 1:3 4:0 2:0 3:0 2:0 (3) 4. Chemnitzer SV 51 0:1 4:3 2:1 XXX 3:1 1:0 3:2 3:1 0:0 2:2 3:1 4:1 5:2 2:1 2:1 2:0 5. FSV Soemtron Sömmerda 1:1 0:1 0:0 1:1 XXX 2:1 2:0 3:2 1:1 1:1 1:2 0:0 1:1 2:0 5:2 6:1 6. FSV Wismut Gera 3:1 1:1 2:2 1:1 3:1 XXX 0:0 1:1 1:1 4:2 2:0 1:1 1:0 7:1 8:0 6:1 7. 1.FC Markkleeberg 0:0 0:0 0:0 0:1 1:0 3:1 XXX 0:1 3:0 1:0 1:0 2:0 0:0 3:0 3:0 3:0 8. TSG Meissen 0:4 0:1 0:0 0:1 0:2 4:2 1:2 XXX 0:3 0:0 1:0 1:3 0:0 1:0 1:0 3:0 9. BSV Borna 0:2 0:2 0:0 2:2 1:3 2:2 3:1 0:2 XXX 1:3 1:0 1:0 4:2 2:1 2:2 2:0 10. SV Motor Weimar 1:1 0:3 0:1 0:2 1:2 2:0 2:1 0:1 3:2 XXX 0:1 1:1 1:1 0:2 5:3 4:0 11. FC Stahl Riesa 1:2 1:1 0:0 2:2 1:1 1:2 0:0 1:4 1:1 1:1 XXX 2:0 1:0 2:0 1:0 4:3 12. 1. Suhler SV 06 0:2 0:0 1:4 2:1 2:1 0:0 1.0 0:1 2:3 0:0 0:0 XXX 1:0 3:1 2:1 1:1 13. FSV Wacker 90 Nordhausen 1:2 0:3 1:1 1:0 1:3 0:0 1:0 3:1 1:1 0:2 1:1 0:1 XXX 0:2 5:0 3:1 14. FC Anhalt Dessau 1:2 1:1 0:2 4:1 1:0 1:1 2:3 1:1 0:2 0:3 2:0 1:0 2:2 XXX 1:2 10:0 15. FSV Kali Werra Tiefenort 0:9 1:5 2:2 3:1 3:3 1:1 0:2 1:4 1:5 3:1 2:1 3:2 1:2 2:2 XXX 2:1 16. SV Germania Ilmenau 0:2 1:10 0:2 2:3 0:2 0:2 1:2 0:2 1:2 2:7 0:3 0:0 0:0 0:1 1:2 XXX NOTES: (1) FSV Zwickau - Wismut Aue was abandoned at 66' (1:4), due riots. Result stood. (2) FSV Zwickau - 1.Suhler SV awarded forfeit with 2:0 (Goals) and 2-0 (Points). Suhl did not show up. (3) Stahl Thale - Germania Ilmenau awarded forfeit with 2:0 (Goals) and 2-0 (Points). Ilmenau did not show up. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. FSV Zwickau .......................... 46 30 20 - 6 - 4 77: 27 +50 Q ------------------------------------------------------------------------------ 2. FC Wismut Aue ........................ 46 30 18 - 10 - 2 73: 24 +49 3. SV Stahl Thale ....................... 39 30 12 - 15 - 3 44: 23 +21 4. Chemnitzer SV 51 ..................... 39 30 16 - 7 - 7 54: 40 +14 5. FSV Soemtron Sömmerda ................ 35 30 12 - 11 - 7 50: 35 +15 6. FSV Wismut Gera ...................... 33 30 10 - 13 - 7 54: 35 +19 7. 1. FC Markkleeberg ................... 33 30 13 - 7 - 10 36: 28 + 8 8. TSG Meißen ........................... 32 30 13 - 6 - 11 37: 35 + 2 9. Bergbau SV Borna ..................... 31 30 11 - 9 - 10 45: 44 + 1 10. SV Motor Weimar ...................... 27 30 9 - 9 - 12 45: 44 + 1 11. FC Stahl Riesa ....................... 27 30 9 - 9 - 12 32: 40 - 8 12. 1. Suhler SV 06 ...................... 26 30 8 - 10 - 12 26: 39 -13 13. FSV Wacker 90 Nordhausen ............. 23 30 6 - 11 - 13 29: 42 -13 14. FC Anhalt Dessau ..................... 21 30 8 - 5 - 15 39: 50 -11 15. FSV Kali Werra Tiefenort ............. 19 30 7 - 5 - 18 38: 90 -61 16. SV Germania Ilmenau .................. 3 30 0 - 3 - 27 16: 99 -83 ------------------------------------------------------------------------------ NOTES: Q Denotes qualified for the promotions play-offs for 2. BUNDESLIGA 1991/1992 Bergbau SV Borna became Bornaer SV SV Motor Weimar became SC Weimar 03 TOP SCORERS : 23 Steffan Persigehl .... Wismut Aue 18 Heiko Liebers ........ 1. FC Markkleeberg 18 Olaf Schreiber ....... FSV Zwickau 17 Volker Barthel ....... Chemnitzer SV 51 13 Mathias Jakob ........ Wismut Gera 11 Lars Petermann ....... Soemtron Sömmerda 11 Andreas Fischer ...... Stahl Thale LANDESLIGAMEISTER: [Level 3] - Re-estabilished Berlin : SG Lichtenberg 47 Berlin Previously as BSG Elektro-Anlage-Bau Brandenburg : FSV PCK Schwedt Previously as BSG Aktivist Petrol-Chemisches-Kombinat Schwedt Sachsen : 1. Vogtländischer FC Plauen Previously as BSG Motor/Aufbau Plauen Sachsen-Anhalt : SV Merseburg 99 Previously as BSG Aktivist Buna Schkopau Thüringen : FV Zeulenroda Previously as BSG Motor Zeulenroda LANDESLIGA BERLIN: 1. SG Lichtenberg 47 .................... 53 32 92: 30 BSG Elektro-Anlage-Bau Lichtenberg 47 2. TSV Bau Eiche Köpenick ............... 46 32 81: 37 BSG Bau-Eiche Köpenick 3. SV Empor Berlin ...................... 45 32 65: 29 BSG Empor Berlin 4. BSV Rotation Berlin II ............... 42 32 94: 54 Relegated 5. Wartenberger SV ...................... 41 32 54: 36 BSG WBK Berlin 6. SV Blau-Gelb Berlin .................. 39 32 76: 49 BSG Tiefbau Berlin 7. SV Motor Köpenick .................... 38 32 76: 52 BSG Motor Köpenick 8. Treptower SV ......................... 34 32 41: 37 BSG (Motor) EAW Treptow Berlin 9. SV Einheit Weißensee ................. 32 32 54: 40 BSG Einheit Weißensee 10. VSG Altglienicke ..................... 29 32 56: 73 11. 1. FC Union Berlin II ................ 28 32 36: 58 Relegated 12. Grünauer BC Berlin ................... 25 32 51: 73 BSG Luftfahrt Berlin 13. Berliner SV Verkehrsbetriebe ......... 21 32 35: 63 BSG Berliner Verkehrsbetriebe 14. SC Borussia 20 Friedrichfelde ........ 21 32 37: 66 BSG Motor Friedrichsfelde 15. SV Schmöckwitz/Eichwalde Berlin ...... 20 32 36: 66 BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz (Pneunmant) 16. SV Sparta Lichtenberg 1911 ........... 16 32 27:100 Relegated BSG Motor Lichtenberg 17. Bau Union Berlin ..................... 14 32 33: 81 Relegated BSG Lokomotive/Bau-Union BERLIN LANDESLIGA BRANDENBURG: 1. FSV PCK Schwedt ...................... 35 24 52: 29 #1 BSG Chemie Petrol-Chemisches-Kombinat Schwedt 2. FSV Velten 90 ........................ 34 24 52: 25 BSG Chemie Velten 3. FSV Optik Rathenow ................... 33 24 50: 19 BSG Motor Rathenow 4. SG Falkensee/Finkenkrug .............. 30 24 46: 33 BSG Turbine Fingenkrug (+ BSG Chemie Falkensee) 5. SV Empor Mühlberg .................... 29 24 41: 36 BSG Empor Mühlberg 6. ESV Cottbus .......................... 27 24 43: 29 BSG Lokomotive Cottbus 7. TSV Premnitz/BSC Süd 05 .............. 26 24 38: 23 BSG Chemie Premnitz 8. SG Münchenberg ....................... 23 24 31: 36 9. SV Stahl Finow ....................... 20 24 31: 35 BSG Stahl Finow 10. TSG Lübbebau 63 ...................... 18 24 18: 30 11. FC Elsterwerda ....................... 16 24 22: 37 TSG Elsterwerda 12. FC Preußen Frankfurt ................. 13 24 26: 61 Relegated BSG Halbleiterwerk Frankfurt 13. TuS Neuruppin ........................ 8 24 21: 62 Relegated BSG Elektronik Neuruppin #1 later 1. FC Schwedt and FC Schwedt 2002 LANDESLIGA SACHSEN: 1. 1. FC Vogtläandischer FC Plauen ...... 35 22 45: 20 BSG Motor/Aufbau Plauen 2. SSV Neustadt ......................... 29 22 45: 29 BSG Fortschritt Neustadt 3. SpVgg. Zschopau ...................... 28 22 42: 20 BSG Motor Zschopau 4. SV Rot-Weiß Werdau ................... 26 22 37: 27 BSG Motor Werdau 5. FV Gröditz ........................... 23 22 41: 34 TSG Gröditz 6. SV Thalheim .......................... 22 22 34: 33 BSG Fortschritt Thalheim 7. SV Wismut Pirna ...................... 22 22 24: 23 #1 BSG Wismut Pirna-Copitz 8. VfB Zittau ........................... 19 22 40: 45 BSG (Motor) Robur Zittau 9. SSV Markkranstädt .................... 19 22 17: 28 BSG Turbine Markkranstädt 10. SV Motor Grimma ...................... 17 22 30: 37 BSG Motor Grimma 11. SV Altenburg ......................... 17 22 23: 35 BSG Motor Altenburg 12. 1. FSV "Frisch Auf" Wurzen ........... 7 22 16: 33 Relegated BSG Empor Wurzen(-West) #2 #1 later VfL Pirna-Copitz 07 #2 later as ATSV "Frisch Auf" Wurzen LANDESLIGA SACHSEN-ANHALT: 1. SV Merseburg ......................... 44 26 79: 29 BSG Chemie Buna Schkopau 2. SV Rot-Weiß Wernigerode .............. 39 26 64: 29 Wernigeröder SV - BSG Motor Wernigerode 3. FC Einheit Wernigerode ............... 32 26 50: 33 #1 BSG Einheit Wernigerode 4. Hettstedter SV ....................... 29 26 33: 29 BSG Stahl Walzwerk Hettstedt 5. SV Blau-Weiß Sangerhausen ............ 27 26 45: 53 #2 BSG Maschinen-Kombinat Sangerhausen 6. SC Weißenfels 1861 ................... 26 26 39: 37 #3 BSG Fortschritt Weißenfels 7. SV Chemie Wolfen ..................... 26 26 49: 57 #4 BSG Chemie (Agfa) Wolfen 8. SV Arminia Aschersleben .............. 25 26 40: 41 BSG Motor Aschersleben 9. Oscherslebener SV .................... 22 26 43: 58 BSG Motor-Vorwäts Oschersleben 10. SV Lok Germania Halberstadt .......... 21 26 43: 54 #5 BSG Lokomotive Halberstadt 11. SV 04 Quendlinburg ................... 21 26 36: 47 BSG Motor Quedlingburg 12. Fermerslebener SV 1985 ............... 19 26 41: 55 BSG Motor Südost Magdeburg 13. Schönebecker SV 1861 ................. 18 26 37: 63 Relegated BSG Motor Schönebeck 14. SV 09 Straßfurt ...................... 15 26 28: 42 Relegated BSG Aktivist Straßfurt #1 later as FSV Wernigerode #2 later as VfB 1906 Sangerhausen #3 later as 1. FC Weißenfels 1861 #4 later as FC Grün-Weiß Wolfen #5 later as VfB Germania 1900 Halberstadt LANDESLIGA THÜRINGEN: 1. FV Zeulenroda ........................ 45 26 71: 11 BSG Motor Zeulenroda 2. SV Funkwerk Kölleda .................. 43 26 59: 21 #1 BSG Funkwerk Kölleda 3. SV Blau-Weiß Gera .................... 41 26 46: 20 BSG Elektronik Gera 4. SV Jenaer Glas ....................... 34 26 53: 19 #2 BSG Jenaer Glaswerke 5. SV Glückauf Sondershausen ............ 31 26 37: 27 BSG (Aktivist) Glückauf Sondershausen 6. SV Elektro-Keramik Veilsdorf ......... 28 26 47: 41 BSG Motor Veilsdorf / Elektro-Keramik 7. ZSG Leinefelde ....................... 23 26 23: 40 BSG Fortschritt Leinefelde 8. ESV Lokomotive Meiningen ............. 21 26 28: 48 #3 BSG Lokomotive Meiningen 9. FV Erfurt West ....................... 20 26 25: 33 BSG Mikroelektronik Erfurt 10. SV Motor Gotha ....................... 20 26 19: 32 #4 BSG Motor Gotha 11. SV Versco 1921 Walldorf .............. 19 26 29: 39 BSG Traktor Walldorf/ BSG Plattenwerk 12. SV Preußen Bad Langensalza ........... 17 26 23: 39 Relegated BSG Chemie Bad Langensalza 13. SV Union Mühlhausen .................. 15 26 26: 55 Relegated BSG Union (+Motor) Mühlhausen 14. SV Schmalkalden 04 ................... 7 26 15: 76 Relegated BSG Werkzeugs-Kombinat WM Schmalkalden #5 #1 later as SV Kölleda #2 later as SV Schott Jenaer Glas #3 later as ESV Meiningen #4 later as SV Gotha and FSV Wacker 2003 Gotha #5 later as FSV Schmalkalden BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 4] Berlin : became Landesliga Berlin Chemnitz : FC Wismut Aue Amateure Cottbus : SV Chemie Döbern Previously as Chemie Döbern Dresden : Dresdner SC Previously as FSV Lokomotive Dresden Erfurt : SV Rudisleben Previously as BSG Motor Rudisleben Frankfurt : TSV Fürstenwalde Previously as SG Dynamo Fürstenwalde Gera : FC Greiz Previously as BSG Fortschritt Greiz Halle : SV Aktivist Gräfenhainichen Previously as BSG Aktivist Gräfenhainichen Leipzig : ESV Delitzsch Previously as BSG Lokomotive Delitzsch Magdeburg : SV Empor Tangermünde Previously as BSG Empor Tangermünde Neubrandenburg : FSV Empor Neustrelitz Previously as BSG Empor Neustrelitz Potsdam : FC Stahl Oranienburg Previously as BSG Stahl Oranienburg Rostock : TSG Wismar Schwerin : FC Blau-Weiß Parchim Previously as BSG Hydraulik (Nord-) Parchim Suhl : SV Motor Steinbach-Hallenberg Previously as BSG Motor Steinbach/Hallenberg TEAM LEVELS FOR 1991/1992 FIRST LEVEL 1. Bundesliga: .......... FC Hansa Rostock 1. FC Dynamo Dresden SECOND LEVEL 2. Bundesliga: .......... FC Rot-Weiß Erfurt Hallescher FC Chemnitzer FC FC Carl Zeiss Jena VfB Leipzig BSV Stahl Brandenburg THIRD LEVEL [Amateur-Oberliga] Nordost-Nord: ........... FC Berlin Greifswalder SC Pankower SV Bergmann-Borsig Berlin FV Motor Eberswalde Eissenhüttenstädter FC Srahl Post-Telekom SV Neubrandenburg FSV PCK Schwedt FC Viktoria 91 Frankfurt/Oder (Frankfurter FC Viktoria 91) FCS Stahl Hennigsdorf FC Rot-Weiß Prenzlau SV Hafen Rostock SV Blau-Weiß Parchim (Parchimer FC) Nordost-Mitte: .......... 1. FC Union Berlin 1. FC Magdeburg FC Energie Cottbus FSV Lok Altmark Stendal FC Anhalt Dessau SV 04 Thale VfB Lichterfelde FSV Glückauf Brieske-Senftenberg FSV Velten 90 BSV Sprindlersfeld Berlin (till 14/10/1991 as BSV Rotation Berlin) SV Lichtenberg 47 Berlin Nordost-Süd: ............ FSV Zwickau FC Wismut Aue (FC Erzgebierge Aue) Bischofswerdaer FV 08 1. FC Markkleeberg FC Sachsen Leipzig FSV Hoyerswerda SV Wacker 90 Nordhausen FSV Wismut Gera FC Meißen Bornaer SV FV Zeulenroda Chemnitzer SV 51 SC Weimar 03 FSV Soemtrom Sömmerda 1. Suhler SV SV Merseburg 99 1. Vogtländischer FC Plauen

1989/90.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.