Denmark 2014/15


Superligaen
Cup
1. division

Superligaen

Final Table:

 1.FC Midtjylland            33  22  5  6  64-34  71  Champions  [Herning]
 2.FC København              33  20  7  6  40-22  67
 3.Brøndby IF                33  16  7 10  43-29  55  [København]
 4.Randers FC                33  14 10  9  39-28  52
 5.AaB                       33  13  9 11  39-31  48  [Aalborg]
 6.FC Nordsjælland           33  13  5 15  39-44  44  [Farum]
 7.Hobro IK                  33  11 10 12  40-47  43
 8.Esbjerg fB                33  10 10 13  47-45  40
 9.OB                        33  11  7 15  35-43  40  [Odense]
10.SønderjyskE               33   7 16 10  35-44  37  [Haderslev]
----------------------------------------------------
11.FC Vestsjælland           33   9  6 18  31-52  33  Relegated  [Slagelse]
12.Silkeborg IF              33   2  8 23  26-59  14  Relegated

Round 1
[Jul 18]  
Nordsjælland     3-2 Vestsjælland     
[Jul 19]
SønderjyskE      0-0 AaB              
[Jul 20]
Midtjylland      3-1 Brøndby          
OB               1-2 Hobro            
Silkeborg        0-0 København        
[Jul 21]
Esbjerg          0-1 Randers          

Round 2
[Jul 25]
Vestsjælland     3-1 OB               
[Jul 26]
AaB              2-0 Midtjylland      
København        2-1 Nordsjælland     
[Jul 27]
Esbjerg          1-1 SønderjyskE      
Randers          2-1 Hobro            
[Jul 28]
Brøndby          2-0 Silkeborg        

Round 3
[Aug 1]
Silkeborg        0-2 SønderjyskE      
[Aug 2]
Vestsjælland     2-2 København        
OB               1-1 AaB              
[Aug 3]
Nordsjælland     3-2 Esbjerg          
Hobro            2-0 Brøndby          
[Aug 4]
Midtjylland      3-1 Randers          

Round 4
[Aug 8]
Randers          1-0 Vestsjælland     
[Aug 9]
AaB              1-2 Nordsjælland     
[Aug 10]
Brøndby          1-1 OB               
København        0-3 Hobro            
SønderjyskE      1-3 Midtjylland      
[Aug 11]
Esbjerg          0-0 Silkeborg        

Round 5
[Aug 15]
København        1-2 Midtjylland      
[Aug 16]
AaB              1-1 Esbjerg          
[Aug 17]
Brøndby          2-0 SønderjyskE      
Vestsjælland     2-0 Silkeborg        
Randers          0-2 OB               
[Aug 18]
Hobro            0-0 Nordsjælland     

Round 6
[Aug 30]
SønderjyskE      1-1 Randers          
[Aug 31]
Midtjylland      2-0 Esbjerg          
Nordsjælland     0-3 Brøndby          
OB               0-1 København        
Silkeborg        2-2 AaB              
[Sep 1]
Hobro            3-1 Vestsjælland     

Round 7
[Sep 12]
Midtjylland      3-2 OB               
[Sep 13]
AaB              1-0 København        
[Sep 14]
Brøndby          0-2 Randers          
Esbjerg          3-0 Vestsjælland     
Silkeborg        1-2 Nordsjælland     
[Sep 15]
SønderjyskE      1-1 Hobro            
 
Round 8
[Sep 19]
Randers          1-0 Silkeborg        
[Sep 20]
Hobro            1-1 Esbjerg          
[Sep 21]
København        1-0 Brøndby          
Nordsjælland     2-1 Midtjylland      
OB               1-1 SønderjyskE      
[Sep 22]
Vestsjælland     1-0 AaB              

Round 9
[Sep 26]
AaB              0-0 Randers          
[Sep 27]
Silkeborg        2-2 Hobro            
SønderjyskE      1-1 København        
[Sep 28]
Esbjerg          2-2 Brøndby          
Midtjylland      1-0 Vestsjælland     
[Sep 29]
Nordsjælland     2-1 OB               

Round 10
[Oct 3]
Hobro            1-5 Midtjylland      
[Oct 4]
OB               2-0 Silkeborg        
[Oct 5]
Brøndby          2-1 AaB              
København        2-1 Esbjerg          
Vestsjælland     1-1 SønderjyskE      
Randers          0-0 Nordsjælland     

Round 11
[Oct 17]
AaB              1-1 Hobro            
[Oct 18]
Nordsjælland     2-3 SønderjyskE      
[Oct 19]
Brøndby          5-0 Vestsjælland     
København        1-0 Randers          
Midtjylland      2-1 Silkeborg        
[Oct 20]
Esbjerg          2-0 OB               

Round 12
[Oct 24]
Silkeborg        1-2 Vestsjælland     
[Oct 25]
SønderjyskE      1-1 Midtjylland      
[Oct 26]
Esbjerg          0-0 Brøndby          
Hobro            0-2 København        
Randers          3-0 OB               
[Oct 27]
Nordsjælland     0-1 AaB              

Round 13
[Oct 31]
Midtjylland      2-0 Nordsjælland     
[Nov 1]
Vestsjælland     1-4 Esbjerg          
[Nov 2]
Brøndby          1-0 Randers          
København        1-1 SønderjyskE      
OB               3-1 Hobro            
[Nov 3]
AaB              2-0 Silkeborg        

Round 14
[Nov 7]
Silkeborg        1-2 Midtjylland      
[Nov 8] 
Randers          3-2 Esbjerg          
[Nov 9]
AaB              2-0 Vestsjælland     
Nordsjælland     0-0 København        
Hobro            3-0 Brøndby          
SønderjyskE      2-1 OB               

Round 15
[Nov 21]
Vestsjælland     0-1 Randers          
[Nov 22]
Esbjerg          4-2 Hobro            
København        1-0 Silkeborg        
[Nov 23]
Brøndby          1-0 SønderjyskE      
Midtjylland      2-0 AaB              
OB               1-0 Nordsjælland     

Round 16
[Nov 28]
SønderjyskE      0-0 Esbjerg          
[Nov 29]
Silkeborg        0-1 OB               
[Nov 30]
AaB              0-1 København        
Nordsjælland     2-0 Brøndby          
Hobro            0-1 Randers          
[Dec 1]
Midtjylland      2-1 Vestsjælland     

Round 17
[Dec 5]
Randers          0-0 SønderjyskE      
[Dec 6]
OB               1-1 AaB              
[Dec 7]
Brøndby          1-0 Silkeborg        
København        3-0 Midtjylland      
Vestsjælland     1-1 Hobro            
[Dec 8]
Esbjerg          0-0 Nordsjælland     

Round 18
[Feb 20]
Nordsjælland     0-3 Randers          
[Feb 21]
Silkeborg        1-3 Esbjerg          
[Feb 22]
SønderjyskE      1-0 Hobro            
København        2-0 Vestsjælland     
AaB              1-0 Brøndby          
[Feb 23]
Midtjylland      3-0 OB               

Round 19
[Feb 27]
Vestsjælland     0-1 SønderjyskE      
[Feb 28]
Hobro            1-0 Nordsjælland     
[Mar 1]
Randers          1-2 Silkeborg        
OB               1-0 København        
Brøndby          1-1 Midtjylland      
[Mar 2]
Esbjerg          1-3 AaB              

Round 20
[Mar 7]
Nordsjælland     4-0 SønderjyskE      
[Mar 8]
Silkeborg        0-1 Hobro            
København        3-1 Brøndby          
Midtjylland      3-0 Esbjerg          
AaB              2-1 Randers          
[Mar 9]
Vestsjælland     1-2 OB               

Round 21
[Mar 13]
Randers          1-2 Midtjylland      
[Mar 14]
SønderjyskE      1-4 Silkeborg        
[Mar 15]
Nordsjælland     2-0 Vestsjælland     
Esbjerg          0-1 København        
Brøndby          2-0 OB               
[Mar 16]
Hobro            1-0 AaB              

Round 22
[Mar 20]
OB               0-2 Esbjerg          
[Mar 21]
Midtjylland      3-0 Hobro            
[Mar 22]
Silkeborg        2-2 Nordsjælland     
AaB              1-4 SønderjyskE      
Vestsjælland     0-1 Brøndby          
København        1-1 Randers          

Round 23
[Apr 4]
SønderjyskE      1-2 Nordsjælland     
[Apr 5]
Hobro            2-2 Silkeborg        
Esbjerg          3-3 Midtjylland      
[Apr 6]
Brøndby          0-0 København        
Randers          1-1 AaB              
[Apr 7]
OB               1-2 Vestsjælland     

Round 24
[Apr 10]
Hobro            3-1 Esbjerg          
[Apr 11]
Randers          1-1 Vestsjælland     
[Apr 12]
Nordsjælland     1-2 OB               
AaB              1-2 Midtjylland      
SønderjyskE      0-1 Brøndby          
[Apr 13]
Silkeborg        0-4 København        

Round 25
[Apr 17]
Midtjylland      1-0 Silkeborg        
[Apr 18]
Vestsjælland     2-1 AaB              
[Apr 19]
OB               0-0 SønderjyskE      
Brøndby          0-1 Hobro            
København        2-0 Nordsjælland     
[Apr 20]
Esbjerg          0-0 Randers          

Round 26
[Apr 24]
Esbjerg          0-2 OB               
[Apr 25]
Nordsjælland     1-0 Silkeborg        
[Apr 26]
SønderjyskE      0-3 AaB              
Brøndby          4-0 Vestsjælland     
Randers          3-0 København        
[Apr 27]
Hobro            0-0 Midtjylland      

Round 27
[May 1]
AaB              5-0 Hobro            
[May 2]
Silkeborg        2-2 SønderjyskE      
[May 3]
Vestsjælland     2-1 Nordsjælland     
København        2-1 Esbjerg          
OB               0-2 Brøndby          
[May 4]
Midtjylland      5-2 Randers          

Round 28
[May 8]
Randers          2-0 Nordsjælland     
[May 9]
Esbjerg          5-2 Silkeborg        
[May 10]
Hobro            2-2 SønderjyskE      
OB               3-1 Midtjylland      
Brøndby          1-1 AaB              
[May 11]
Vestsjælland     0-1 København        

Round 29
[May 15]
AaB              0-2 OB               
[May 17]
Hobro            0-1 Vestsjælland     
Silkeborg        0-2 Brøndby          
Midtjylland      2-0 København        
[May 18]
Nordsjælland     1-3 Esbjerg          
SønderjyskE      1-1 Randers          

Round 30
[May 20]
OB               1-1 Silkeborg        
København        1-0 AaB              
[May 21]
Vestsjælland     0-0 Midtjylland      
Randers          0-1 Hobro            
Brøndby          3-1 Nordsjælland     
Esbjerg          2-3 SønderjyskE      

Round 31
[May 24]
SønderjyskE      1-1 Vestsjælland     
[May 25] 
Nordsjælland     4-2 Hobro            
Silkeborg        0-2 Randers          
København        1-0 OB               
Midtjylland      2-3 Brøndby          
[May 26]
AaB              1-0 Esbjerg          

Round 32 [May 31]
Esbjerg          2-1 Vestsjælland     
Nordsjælland     1-0 Midtjylland      
Hobro            2-2 OB               
Randers          1-1 Brøndby          
Silkeborg        1-2 AaB              
SønderjyskE      1-2 København        

Round 33 [Jun 7]
AaB              1-0 Nordsjælland     
Brøndby          0-1 Esbjerg          
København        1-0 Hobro            
Midtjylland      2-1 SønderjyskE      
Vestsjælland     3-1 Silkeborg        
OB               0-2 Randers          

Final Table:

 1.FC Midtjylland            33  22  5  6  64-34  71  Champions  [Herning]
 2.FC København              33  20  7  6  40-22  67
 3.Brøndby IF                33  16  7 10  43-29  55  [København]
 4.Randers FC                33  14 10  9  39-28  52
 5.AaB                       33  13  9 11  39-31  48  [Aalborg]
 6.FC Nordsjælland           33  13  5 15  39-44  44  [Farum]
 7.Hobro IK                  33  11 10 12  40-47  43
 8.Esbjerg fB                33  10 10 13  47-45  40
 9.OB                        33  11  7 15  35-43  40  [Odense]
10.SønderjyskE               33   7 16 10  35-44  37  [Haderslev]
----------------------------------------------------
11.FC Vestsjælland           33   9  6 18  31-52  33  Relegated  [Slagelse]
12.Silkeborg IF              33   2  8 23  26-59  14  Relegated


Cup

Round 1
[Aug 2]
Avedøre IF                1-1 NB Bornholm               [aet, 5-4 pen]
[Aug 12]
Marstal/Rise              0-0 FC Sydvest 05             [aet, 5-4 pen]
Aabyhøj IF                2-4 Aarhus Fremad             
B73 Slagelse              2-0 Ringsted IF               
BK Rødovre                2-1 FA 2000                   
Blovstrød IF              1-9 Brønshøj BK               
FC Lejre                  4-3 Vanløse IF                
Gilleleje FK              2-0 B77 Rødovre               
Glamsbjerg IF             0-6 FC Sønderborg             
Harte                     0-4 Vejle Boldklub            
Hedensted                 1-4 Ringkøbing IF             
Herning KFUM              0-8 Odder I&GF                
IF Lyseng                 4-1 FC Djursland              
Kalundborg G&BK           4-2 BK Frem Sakskøbing        
Ledøje-Smørum Fodbold     4-1 Rishøj Boldklub           
Lindholm IF               3-3 Thisted FC                [aet, 4-2 pen]
Middelfart G&BK           1-1 BK Marienlyst             [aet, 4-5 pen]
Morud IF                  1-2 Kolding BK                
Romdrup-Klarup GF         1-2 Vejgaard BSK              
Skovshoved IF             0-1 Hvidovre IF               
Søndersø BK               0-3 Esbjerg IF 92             
Værebro BK                0-2 BK Søllerød-Vedbæk        
Vejlby IK                 0-3 IK Skovbakken             
Viby IF                   1-4 AC Horsens                
Vojens B&IF               0-1 Næsby BK                  
Holstebro BK              0-1 Kjellerup IF              
SC Egedal                 3-2 IF Skjold Birkerød        [aet]
[Aug 13]
BK Avarta                 0-2 Lyngby BK                 
BK Hellas                 0-8 FC Roskilde               
Brabrand IF               3-2 FC Skanderborg            [aet]
FC Helsingør              0-3 BK Fremad Amager          
Frederiksberg BK          0-3 Greve Fodbold             
Herlev IF                 5-4 Gentofte-Vangede IF       
HIK                       2-1 BK Frem                   
Hirtshals BK              0-3 Jammerbugt FC             
Jægersborg BK             0-3 B 93                      
Kolding BK                0-4 FC Fredericia             
Maribo BK                 0-7 Nykøbing FC               
Nyborg G&IF               0-5 Varde IF                  
Taastrup FC               0-8 AB                        
Tarup/Pårup IF            2-4 FC Svendborg              [aet]
Vissenbjerg G&IF          0-1 OKS                       
Holbæk B&I                1-1 B 1908                    [aet, 4-5 pen]
Nakskov BK                1-7 Svebølle BI               
Skive IK                  2-0 Vendsyssel FF             
[Aug 19]
FC Randoms               0-10 AB Tårnby                 
[Aug 20]
Viborg FF                 0-2 AGF                       
[Aug 27]
Næstved Boldklub          1-2 HB Køge                   

Round 2
[Aug 27]
Svebølle BI               1-5 FC Vestsjælland           
[Sep 10]
Ledøje-Smørum Fodbold     0-1 BK Fremad Amager          
Hvidovre IF               1-2 FC Roskilde               [aet]
[Sep 16]
Marstal/Rise              0-3 Jammerbugt FC             
[Sep 23]
B73 Slagelse              0-1 B 1908                    
BK Rødovre                2-1 Avedøre IF                
Brabrand IF               1-2 AC Horsens                
FC Lejre                  0-6 BK Søllerød-Vedbæk        
FC Sønderborg             0-7 Silkeborg IF              
FC Svendborg              1-0 Kjellerup IF              [aet]
Gilleleje FK              1-5 HIK                       
Greve Fodbold             2-1 Nykøbing FC               
Herlev IF                 0-2 B 93                      
Kolding BK                1-7 Randers FC                
Lindholm IF               0-1 Esbjerg fB                
OKS                       1-2 IK Skovbakken             
AGF                       2-1 Hobro IK                  [aet]
[Sep 24]
Aarhus Fremad             2-1 FC Fredericia             
Esbjerg IF 92             0-3 SønderjyskE               
IF Lyseng                 1-2 Odder I&GF                [aet]
Kalundborg G&BK          0-10 Lyngby BK                 
Næsby BK                  0-3 HB Køge                   
Varde IF                  3-2 Ringkøbing IF             
Brønshøj BK               1-0 OB                        
SC Egedal                 1-1 FC Nordsjælland           [aet, 4-3 pen]
AB Tårnby                 1-3 AB                        
[Sep 30]
BK Marienlyst             1-2 Skive IK                  
Vejgaard BSK              1-2 Vejle Boldklub            

Round 3
[Oct 28]
BK Søllerød-Vedbæk        0-3 Skive IK                  
Jammerbugt FC             0-2 Brønshøj BK               
Aarhus Fremad             1-5 FC Midtjylland            
BK Rødovre                0-4 Silkeborg IF              
AGF                       1-1 SønderjyskE               [aet, 4-5 pen]
[Oct 29]
FC Svendborg              2-3 FC Vestsjælland           
Greve Fodbold             1-0 B 93                      
IK Skovbakken             4-2 B 1908                    
AC Horsens                0-7 Esbjerg fB                
HIK                       1-5 Odder I&GF                
HB Køge                   2-1 AB                        
Lyngby BK                 0-2 Randers FC                
SC Egedal                 2-3 Varde IF                  
BK Fremad Amager          1-3 Brøndby IF                
[Oct 30]
Vejle Boldklub            0-1 AaB                       [aet]
FC Roskilde               2-3 FC København              

Round 4
[Nov 16]
HB Køge                   0-3 FC Vestsjælland           
[Nov 19]
Odder I&GF                2-4 AaB                       
[Nov 26]
Randers FC                1-0 Silkeborg IF              [aet]
[Nov 29]
Brønshøj BK               1-0 Skive IK                  
[Dec 1]
Varde IF                  0-3 SønderjyskE               
[Dec 3]
IK Skovbakken             1-2 Brøndby IF                [aet]
[Dec 4]
Greve Fodbold             0-3 FC København              
Esbjerg fB                3-0 FC Midtjylland            

Quarterfinals
[Mar 4]
SønderjyskE               4-2 Brøndby IF                [aet]
Brønshøj BK               1-2 FC Vestsjælland           
[Mar 5]
FC København              0-0 Randers FC                [aet, 5-4 pen]
Esbjerg fB                4-2 AaB                       

Semifinals

First Legs
[Apr 15]
FC Vestsjælland           2-0 SønderjyskE               
[Apr 16]
FC København              1-1 Esbjerg fB                
 
Second Legs
[Apr 29]
SønderjyskE               1-0 FC Vestsjælland           
[Apr 30]
Esbjerg fB                0-1 FC København              

Final [May 14]
FC København              3-2 FC Vestsjælland           [aet]

1. division

Final Table:

 1.Viborg FF                 33  17 14  2  47-20  65  Promoted
 2.AGF                       33  17 10  6  59-33  61  Promoted  [Aarhus]
----------------------------------------------------
 3.Lyngby BK                 33  14  9 10  49-37  51
 4.Vendsyssel FF             33  13 10 10  35-29  49  [Hjørring]
 5.Vejle Boldklub            33  11 12 10  41-46  45
 6.AC Horsens                33  10 12 11  43-42  42
 7.HB Køge                   33  10 12 11  33-35  41
 8.Skive IK                  33   8 17  8  40-42  41
 9.FC Roskilde               33  10  8 15  40-38  38
10.FC Fredericia             33   6 16 11  28-40  34
----------------------------------------------------
11.AB                        33   8  8 17  35-61  32  Relegated  [København]
12.Brønshøj BK               33   3 14 16  20-47  23  Relegated

Promoted: Næstved Boldklub, FC Helsingør

2013/14

list of champions

list of cup finals

list of super cup finals


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 25 Jun 2015

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.