Denmark 1997/98

Superligaen

Table:

 1.Brøndby IF      33 24  4  5  81-33  76  Champions
 2.Silkeborg IF    33 17 12  4  55-31  63  UEFA Cup
 3.FC København    33 18  7  8  66-48  61  CWC
 4.Vejle B         33 16  4 13  53-51  52  UEFA Cup
 5.AB              33 13  8 12  61-52  47  UIC
 6.Lyngby FC       33 13  6 14  53-62  45  UIC
 7.AaB             33 12  8 13  54-48  44
 8.AGF             33 11 10 12  53-52  43
 9.Herfølge BK     33  9  7 17  44-69  34
10.Aarhus Fremad   33  9  6 18  51-73  33
-----------------------------------------
11.Ikast fS        33  8  5 20  51-86  29  Relegated
12.OB              33  6  7 20  40-57  25  Relegated

Round 1 [Jul 27]
Lyngby FC     1-7 Brøndby IF
Ikast fS      0-4 AB
Herfølge BK   0-2 Silkeborg IF
OB            0-0 AaB
Aarhus Fremad 2-1 AGF
FC København  2-1 Vejle B

Round 2 [Aug 1,3]
AB            4-4 Lyngby FC
AaB           2-3 Herfølge BK
Brøndby IF    4-2 Aarhus Fremad
AGF           5-2 OB
Silkeborg IF  1-1 FC København
Vejle B       2-0 Ikast fS

Round 3 [Aug 8,10]
FC København  4-3 AaB
Herfølge BK   1-3 AGF
OB            0-1 Brøndby IF
Silkeborg IF  2-1 Vejle B
Lyngby FC     5-4 Ikast fS
Aarhus Fremad 2-3 AB

Round 4 [Aug 15]
AaB           2-2 Silkeborg IF
AB            2-1 OB
AGF           1-3 FC København
Brøndby IF    5-1 Herfølge BK
Ikast fS      2-1 Aarhus Fremad
Vejle B       1-0 Lyngby FC

Round 5 [Aug 22,24]
FC København  4-1 Brøndby IF
Silkeborg IF  2-0 AGF
AaB           3-0 Vejle B
Herfølge BK   0-0 AB
OB            1-2 Ikast fS
Aarhus Fremad 2-3 Lyngby FC

Round 6 [Aug 29,31]
AGF           0-1 AaB
AB            1-1 FC København
Brøndby IF    1-2 Silkeborg IF
Ikast fS      4-1 Herfølge BK
Lyngby FC     1-0 OB
Vejle B       4-2 Aarhus Fremad

Round 7 [Sep 5,7]
FC København  3-1 Ikast fS
AaB           3-0 Brøndby IF
OB            1-1 Aarhus Fremad
Silkeborg IF  1-0 AB
AGF           1-2 Vejle B
Herfølge BK   2-4 Lyngby FC

Round 8 [Sep 12,14]
Brøndby IF    2-0 AGF
Ikast fS      2-2 Silkeborg IF
Aarhus Fremad 1-2 Herfølge BK
AB            2-0 AaB
Lyngby FC     0-4 FC København
Vejle B       2-0 OB

Round 9 [Sep 21]
Silkeborg IF  0-0 Lyngby FC
AaB           2-2 Ikast fS
AGF           1-1 AB
Brøndby IF    1-2 Vejle B
FC København  1-1 Aarhus Fremad
Herfølge BK   4-1 OB

Round 10 [Sep 28]
AB            1-1 Brøndby IF
Ikast fS      1-3 AGF
OB            2-3 FC København
Aarhus Fremad 1-3 Silkeborg IF
Lyngby FC     4-1 AaB
Vejle B       3-0 Herfølge BK

Round 11 [Oct 3,5]
Vejle B       1-4 AB
AaB           1-0 Aarhus Fremad
AGF           1-1 Lyngby FC
Brøndby IF    5-0 Ikast fS
Herfølge BK   2-2 FC København
Silkeborg IF  1-1 OB

Round 12 [Oct 15]
Ikast fS      1-3 Vejle B
Lyngby FC     1-1 AB
AGF           0-3 Brøndby IF
OB            1-3 Aarhus Fremad
Herfølge BK   1-2 AaB
FC København  1-1 Silkeborg IF

Round 13 [Oct 17,19]
Aarhus Fremad 1-2 AGF
AaB           1-1 OB
AB            1-2 Ikast fS
Brøndby IF    2-1 Lyngby FC
Silkeborg IF  2-0 Herfølge BK
Vejle B       1-0 FC København

Round 14 [Oct 24,26]
Ikast fS      2-4 Brøndby IF
AB            3-2 Vejle B
AGF           4-1 AaB
FC København  3-1 Herfølge BK
Lyngby FC     0-2 Aarhus Fremad
OB            1-3 Silkeborg IF

Round 15 [Oct 31,Nov 2]
Silkeborg IF  0-2 AGF
AaB           5-0 Lyngby FC
Brøndby IF    2-1 AB
Aarhus Fremad 5-3 Ikast fS
FC København  0-2 OB
Herfølge BK   3-1 Vejle B

Round 16 [Nov 7-9]
AB            6-1 Aarhus Fremad
Ikast fS      0-2 AaB
Lyngby FC     4-1 Silkeborg IF
AGF           2-2 FC København
OB            3-3 Herfølge BK
Vejle B       1-4 Brøndby IF

Round 17 [Nov 14-16]
FC København  3-2 Lyngby FC
AaB           6-1 AB
Aarhus Fremad 1-3 Brøndby IF
Herfølge BK   2-2 AGF
OB            2-1 Vejle B
Silkeborg IF  3-2 Ikast fS

Round 18 [Nov 21-23]
AB            1-2 Silkeborg IF
AGF           1-1 OB
Brøndby IF    1-0 AaB
Lyngby FC     1-1 Herfølge BK
Ikast fS      1-2 FC København
Vejle B       3-3 Aarhus Fremad

Round 19 [Mar 13-15]
Silkeborg IF  1-2 Brøndby IF
AaB           3-1 Aarhus Fremad
AGF           0-0 Vejle B
FC København  2-1 AB
Herfølge BK   2-1 Ikast fS
OB            0-1 Lyngby FC       [Apr 1]

Round 20 [Mar 20-22]
Brøndby IF    2-0 FC København
AB            2-1 Herfølge BK
Vejle B       1-1 AaB
Aarhus Fremad 0-1 Silkeborg IF
Lyngby FC     3-0 AGF
Ikast fS      1-4 OB

Round 21 [Mar 27,29]
OB            3-0 AB
Lyngby FC     0-2 Vejle B
AGF           3-1 Ikast fS
Herfølge BK   1-2 Brøndby IF 
FC København  3-1 Aarhus Fremad
Silkeborg IF  4-0 AaB

Round 22 [Apr 3,5]
Brøndby IF    3-2 OB
Ikast fS      1-1 Lyngby FC
Vejle B       1-1 Silkeborg IF
AaB           0-1 FC København    [Apr 23]
AB            4-4 AGF             [Apr 29]
Aarhus Fremad 1-1 Herfølge BK     [Apr 29]

Round 23 [Apr 9]
AB            2-0 Lyngby FC
AaB           2-3 Herfølge BK
Aarhus Fremad 2-0 OB
Brøndby IF    1-1 AGF
Silkeborg IF  1-1 FC København
Vejle B       4-0 Ikast fS

Round 24 [Apr 13]
AGF           1-1 Aarhus Fremad
FC København  4-1 Vejle B
Herfølge BK   0-4 Silkeborg IF
Ikast fS      1-1 AB
Lyngby FC     0-2 Brøndby IF
OB            0-1 AaB

Round 25 [Apr 17,19]
Herfølge BK   1-0 FC København
AaB           2-4 AGF
Aarhus Fremad 0-3 Lyngby FC
Brøndby IF    3-1 Ikast fS
Silkeborg IF  1-1 OB
Vejle B       1-0 AB

Round 26 [Apr 24,26]
AB            3-1 Brøndby IF
AGF           2-2 Silkeborg IF
Ikast fS      1-2 Aarhus Fremad
Lyngby FC     2-1 AaB
OB            1-2 FC København
Vejle B       4-2 Herfølge BK

Round 27 [May 3]
AaB           1-1 Ikast fS
Aarhus Fremad 1-0 AB
Brøndby IF    5-0 Vejle B
FC København  2-1 AGF
Herfølge BK   1-0 OB
Silkeborg IF  3-0 Lyngby FC

Round 28 [May 8,10]
Vejle B       3-0 OB
AB            4-2 AaB
AGF           2-0 Herfølge BK
Brøndby IF    7-1 Aarhus Fremad
Ikast fS      2-1 Silkeborg IF
Lyngby FC     2-1 FC København

Round 29 [May 14]
AaB           0-1 Brøndby IF
Aarhus Fremad 4-0 Vejle B
FC København  3-1 Ikast fS
Herfølge BK   2-1 Lyngby FC
OB            1-2 AGF
Silkeborg IF  1-0 AB

Round 30 [May 17]
AB            2-1 FC København
Aarhus Fremad 1-1 AaB
Brøndby IF    0-0 Silkeborg IF
Ikast fS      4-3 Herfølge BK
Lyngby FC     4-0 OB
Vejle B       1-0 AGF

Round 31 [May 24]
AGF           0-1 Lyngby FC
AaB           1-0 Vejle B
FC København  1-4 Brøndby IF
Herfølge BK   0-3 AB
OB            5-0 Ikast fS
Silkeborg IF  3-1 Aarhus Fremad

Round 32 [May 27]
AB            1-3 OB
AaB           0-0 Silkeborg IF
Aarhus Fremad 2-6 FC København
Brøndby IF    0-0 Herfølge BK
Ikast fS      3-1 AGF
Vejle B       3-0 Lyngby FC

Round 33 [Jun 1]
AGF           3-2 AB
FC København  0-4 AaB
Herfølge BK   0-2 Aarhus Fremad
Lyngby FC     3-4 Ikast fS
OB            0-1 Brøndby IF
Silkeborg IF  2-1 Vejle B

Table:

 1.Brøndby IF      33 24  4  5  81-33  76  Champions
 2.Silkeborg IF    33 17 12  4  55-31  63  UEFA Cup
 3.FC København    33 18  7  8  66-48  61  CWC
 4.Vejle B         33 16  4 13  53-51  52  UEFA Cup
 5.AB              33 13  8 12  61-52  47  UIC
 6.Lyngby FC       33 13  6 14  53-62  45  UIC
 7.AaB             33 12  8 13  54-48  44
 8.AGF             33 11 10 12  53-52  43
 9.Herfølge BK     33  9  7 17  44-69  34
10.Aarhus Fremad   33  9  6 18  51-73  33
-----------------------------------------
11.Ikast fS        33  8  5 20  51-86  29  Relegated
12.OB              33  6  7 20  40-57  25  Relegated

Promoted: Viborg FF and B 93

Topscorers:

 1. Ebbe Sand          Brøndby IF    28
 2. Søren Hermansen    Aarhus Fremad 21
 3. Lars Brøgger       Ikast fS      17
 4. Chris Hermansen    AB            16
 5. Christian Lundberg Ikast fS      15
 6. Bo Hansen          Brøndby IF    14
 7. Nocko Jokovic      Silkeborg IF  13
    Peter Graulund     Vejle BK      13
 9. Jesper Falck       AB            12
10. David Nielsen      FC København  11



Denmark - Domestic Cup (Compaq Cup) 1997-1998

1st Round:

East:

[Jun 17, 1997]
Herlev IF               1-0  Døllefjelde-Musse IF
Kalundborg G&BK         9-3  Frederikssund IK
Vordingborg IF          0-1  NFA
Slagelse BK&IF          2-2  B 1908                 [aet, 2-4 pen.]

[Jun 18, 1997]
Kastrup BK              3-2  Helsingør IF
Politiets IF            1-8  Holbæk B&IF
Mørkøv IF               4-2  Jægersborg BK
Nyborg G&IF             2-4  Skovshoved IF
Skjold Birkerød         2-1  Valby BK
Strøby AIK 65           2-5  HIK
BK Velo                 2-2  Rødby BK               [aet, 5-3 pen.]
BK Viktoria             1-1  Vanløse IF             [aet, 3-1 pen.]
Virum/Sorgenfri BK      3-0  Farum BK
VLI                     2-1  Ringsted IF

[Jun 19, 1997]
IS Skævinge             3-2  BK Frem
IK Viking Rønne         1-2  Tårup IF

West:

[Jun 17, 1997]
Aarslev BK              1-5  AC Horsens

[Jun 18, 1997]
Allested U&IF           1-1  Ringkøbing IF          [aet, 3-1 pen.]
Bindslev-Tversted IF    2-2  Aabyhøj IF             [aet, 4-2 pen.]
Dalum IF                2-3  Vorup-Frederiksberg BK
Esbjerg IF 92           1-1  Kolding IF             [aet, 5-4 pen.]
Hadsund BK              2-2  Brande IF              [aet, 6-5 pen.]
Hammerum IF             0-3  Skive IK
Lemvig GF               0-2  Vejen SF
Lindholm IF             2-1  Næsby BK
Nr. Snede GF            0-4  B 1909
Skt. Klemens/Fangel IF  0-4  Holstebro BK
Skjold Sæby             1-2  Nørresundby BK
Skovbakken              0-4  Aalborg Chang
St. Restrup IF          2-3  Randers Freja
SUB Sønderborg          0-1  B 1913
Tønder SF               1-5  Viborg Søndermarken IK

2nd Round:

East:

[Jul 26, 1997]
B 1908                  2-1  Ølstykke FC
Skjold Birkerød         2-2  Køge BK                [aet, 5-3 pen.]
HIK                     4-0  NFA
Herlev IF               1-3  Fremad Amager
Kastrup BK              3-2  Roskilde BK
Mørkøv IF               1-2  Skovshoved IF
IS Skævinge             2-3  Brønshøj BK
BK Viktoria             1-2  Tårup IF
VLI                     0-3  Virum/Sorgenfri BK

[Jul 27, 1997]
Holbæk B&IF             2-6  Avarta

West:

[Jul 26, 1997]
AC Horsens              3-2  FC Fredericia
Allested U&IF           0-3  Randers Freja
B 1909                  3-0  Haderslev FK
B 1913                  0-3  Aalborg Chang
Esbjerg IF 92           1-2  Holstebro BK
Hadsund BK              2-0  Vorup-Frederiksberg BK
BK Velo                 0-2  Vejen SF
Viborg Søndermarken IK  0-1  Lindholm IF

[Jul 28, 1997]
Bindslev-Tversted IF    2-4  Skive IK
Nørresundby BK          3-0  Kalundborg G&BK

3rd Round [Sep 3, 1997]:

East:

Virum/Sorgenfri BK      1-3  Skovshoved IF
HIK                     3-3  Glostrup IF 32         [aet, 6-7 pen.]
Avarta                  2-0  Fremad Amager          [aet]
Kastrup BK              2-2  B 93                   [aet, 3-4 pen.]
Næstved IF              0-1  Brønshøj BK            [aet]
Tårup IF                0-8  Hvidovre IF
Skjold Birkerød         3-0  B 1908

West:

Esbjerg fB              1-2  Viborg FF
Aalborg Chang           2-1  Vejen SF               [aet]
B 1909                  3-2  Holstebro BK           [aet]
Lindholm IF             1-3  Skive IK
Hadsund BK              2-5  AC Horsens
Randers Freja           2-2  Svendborg fB           [aet, 2-3 pen.]
Nørresundby BK          1-5  Herning Fremad

4th Round:

[Sep 24, 1997]
Glostrup IF 32          0-0  FC København           [aet, 2-4 pen.]
Brønshøj BK             0-4  B 93
B 1909                  1-3  Lyngby FC
Svendborg fB            2-3  Hvidovre IF
Skovshoved IF           3-2  Herning Fremad
Skjold Birkerød         3-0  Skive IK
Aarhus Fremad           3-0  Avarta

[Sep 30, 1997]
AC Horsens              1-2  Viborg FF
OB                      2-0  AB

[Oct 1, 1997]
Aalborg Chang           1-2  Ikast fS

5th Round:

[Oct 29, 1997]
Aarhus Fremad           1-4  Lyngby FC
Vejle BK                1-2  AaB
B 93                    0-2  FC København
Skjold Birkerød         1-3  Herfølge BK
Skovshoved IF           0-6  Brøndby IF             [at Brøndby]
Ikast fS                2-1  Viborg FF

[Nov 6, 1997]
Silkeborg IF            3-0  Hvidovre IF

[Nov 12, 1997]
OB                      0-1  AGF

Quarterfinals:

[Nov 12, 1997]
Brøndby IF              2-0  AaB
Ikast fS                3-2  Herfølge BK            [aet]

[Nov 19, 1997]
FC København            3-1  AGF                    [aet]

[Nov 26, 1997]
Silkeborg IF            1-1  Lyngby FC              [aet, 4-2 pen.]

Semifinals:

1st leg [Apr 29, 1998]:

FC København            4-1  Ikast fS
Brøndby IF              2-1  Silkeborg IF

2nd leg:

[May 6, 1998]
Ikast fS                1-5  FC København

[May 7, 1998]
Silkeborg IF            0-2  Brøndby IF

Final:

21st May, 1998 at Parken

Brøndby IF              4-1  FC København

Attendance: 41,044. Referee: Claus Bo Larsen.

Cup Fighter: John Jensen (Brøndby IF)

Goalscorers:

1-0  4' Bo Hansen
2-0 32' Ebbe Sand
2-1 36' Peter Nielsen
3-1 53' Jesper Thygesen
4-1 82' Bent Christensen

Line-ups:

Brøndby IF (Coach: Ebbe Skovdahl):

Mogens Krogh, Per Nielsen, Kenneth Rasmussen, Søren Colding, Kim Vilfort,
Jesper Thygesen (78' Bent Christensen), Kim Daugaard (84' Thomas Lindrup),
John Jensen, Ole Bjur, Bo Hansen (73' Allan Ravn), Ebbe Sand.

FC København (Coach: Kent Karlsson):

Karim Zaza, Morten Falch, Michael Nielsen, Niclas Jensen, Henrik Larsen, Peter Nielsen,
Carsten V. Jensen (63' Martin B. Larsen), Bjarne Goldbæk (46' David Nielsen),
Carsten Hemmingsen, Todi Jónsson, Thomas Thorninger.

Yellow cards:

Brøndby IF            : Kenneth Rasmussen, John Jensen.
FC København          : Peter Nielsen.


The Danish Domestic Cup is open for all clubs registered under DBU. All clubs
may only enter with one team. Prior to 1st Round, the Cup is administered by
DBU's six (6) regional FAs. By June, 48 teams are ready for 1st Round of the
Compaq Cup, now administered by DBU itself.

Round Teams Entrants

 1st   64   48 sub-divisional teams
             8 teams from Division Three East (2. division Øst)
             8 teams from Division Three West (2. division Vest)

 2nd   40   32 winners from 1st Round
             8 teams from Division Two (1. division), ranked 9-16 in 1996/97

 3rd   28   20 winners from 2nd Round
             2 teams from Division One (Superligaen), ranked 11-12 in 1996/97
             6 teams from Division Two (1. division), ranked 3-8 in 1996/97

 4th   20   14 winners from 3rd Round
             4 teams from Division One (Superligaen), ranked 7-10 in 1996/97
             2 teams from Division Two (1. division), ranked 1-2 in 1996/97

 5th   16   10 winners from 4th Round
             6 teams from Division One (Superligaen), ranked 1-6 in 1996/97

 6th    8   Quarterfinals, 8 winners from 5th Round

 7th    4   Semifinals, 4 winners from 6th Round (Quarterfinals)

            Semifinals are played home and away. The aggregate winner in each
            Semifinal is qualified for the Final. The aggregate winner is
            found by these rules:
            1. The team that has most points after the two Semifinals.
            2. If equal points the team with best goal difference.
            3. If equal goal difference the team with most away goals.
            4. If equal away goals, an extra time of 2 times 15 minutes is
               played. If scored, but still equal score after extra time, the
               away team in the 2nd Semifinal is declared winner, ccording
               to the away goals rule.
            5. If not scored in extra time, the winner is found through a
               penalty shoot-out.

 8th    2   The Compaq Cup Final, 2 winners from 7th Round (Semifinals)

            If no Cup winner is found after full time, an extra time of 2
            times 15 minutes is played. If still no Cup winner after extra
            time, the Cup winner is found through a penalty shoot-out.

Home advantage is granted to the team with the lowest divisional status. If
both teams play at the same level, the home team is the first drawn.


1996/97

1998/99


About this document

Prepared and maintained by Søren Elbech for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Søren Elbech
Last updated: 23 Oct 2008

(C) Copyright Søren Elbech and RSSSF 1998/2008
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.