Denmark Cups 2005/06

DONG Cup 2005/06

Round 1
[Jul 26]
Valby Bk. (Serie 1)         2-3 VLI (KS)              [aet]   
Humlebæk BK (SS)            0-4 Sorø IF ”Freja” (SS)
[Jul 27]
Aabyhøj IF (JS)             0-1 Kolding FC (Viasat Sport Divisionen)
Nykøbing Mors IF (JS)       0-4 Thisted FC (2. div.)
   [Søren Jeppeson, Peter Bechmann, Martin Nielsen, Jan Kristensen]
Hobro (2. div.)             1-2 Hjørring (2. div.) 
  [René Svendsen 28; ?]
Aalborg Freja (JS)          2-4 Kvik IF (JS) 
Lindholm (Kval.rækken)      1-4 Jetsmark (2. div.) 
Skive IK (DS)               5-0 Nørresundby (DS) 
  [Thomas Dalgaard 5, 17, 57, Claus Olesen 13, Kasper Melander 45] 
Løgstør IF (Serie 1)        3-7 Holstebro (2. div.) 
  [Løgstør 27, 61, 83; Yavuz Akbina 4, 89, Mads Overgaard 29, 66, Bo Thomsen 56,
   Simon Rasmussen 57, Zoran Milovanovic 65]
DSIO (Serie 2)              5-1 Fragde G & F (Serie 1) 
SUB Sønderborg (JS)         0-3 B1913 (2. div.) 
  [Mads Jensen, Klaus Larsen, Lasse Hansen]
Sædding/Guldager (Serie 3)  5-2 Tjørring IF (Kval. Rækken) 
Fredericia fF (Serie 1)     0-1 Grenaa IF (DS) 
  [Peter Larsen 5og]
Aarhus Fremad (2. div.)     1-5 B1909 (2. div.) 
  [Johnny Tveen 87; Peter Wamberg 15, Joe Zewe 17, Danny Martin 20,
   Kevin Nielsen 29, Bakary Bojang 82]
Sanderum BK (FS)            0-0 Svendborg fB (DS)     [aet, 3-2 pen]
BMI (Serie 1)               3-5 Tommerup BK (Serie 1) [aet] 
FC Horsens (DS)             0-5 Brabrand (Viasat Sport Divisionen) 
  [Martin Hansen 14, Rasmus Katholm 23, 54, 63, 90]
Tved BK (FS)                1-6 Viby IF (Serie 1) 
  [?; Morten Skaarup (4), Runes Christensen, own goal]
Frem Sakskøbing (Serie 1)   1-1 Jægersborg IF (DS)    [aet, 3-4 pen]
  [?; Michael Laumann]
Døllefjelde Musse (LFS)     5-3 Ballerup IF (Kval.rækken) 
  [? 13, ? 47pen, ? 80, ? 85, ? 89; Mark Andersen 12, 36,
   Anders Persson 63]
Fredrikssund IK (SS)        1-4 Albertslund IF (DS) 
Tuse IF (Serie 3)           0-5 Kalundborg GB (2. div.) 
Bk. Rødovre (KS)            0-2 Taastrup FC (SS)
FC Roskilde (2. div.)       0-5 Holbæk B&I (2. div.) 
  [Rasmus Jørgensen 4, Jacob Jørgensen 50, Kaan Metin 69,
   Gilberto Macena 73, 89]
Vanløse (Serie 2)           0-2 Lyngby (Viasat Sport ivisionen) 
  Christian Holst, Morten Nordstrand]
Amager FF (KS)              0-6 Slagelse B&I (2. div.)
  [Anders Johanson 20, 55, Casper Henningsen 35, 57pen, Mads Vibe 77,
   Jimmy Jensen 83] 
Solrød FC (Serie 1)         3-2 Øster Ulslev B (Serie1) 
  [Nicolai Winther 3, Klaus Østerbye 10, Mads Wilsom 49;
   Teddy Pedersen 63, ? 90+]
Greve Fodbold (DS)          1-0 Hvidovre IF (2. div.) 
  [Michael Hentrich]
[Jul 28]
Søllerød/Vedbæk (2 div.)    2-1 Værløse BK (2. div.)
  [Claus Larsen 30, 52; René Rasmussen 88]
Birkerød IF ”Skjold”(DS)    1-2 Glostrup FK (2. div.)
[Jul 29]
Korup IF (Kval. rækken)     2-1 Næsby (2. div.)
  [Urik Madsen 35, Kenni Rasmussen 40; Mads Junker 63]
[Jul 30]
Allerød Fodbold Klub (SS)   2-1 FC Bornholm (Kval. rækken)
  [?; Claus Rasmussen]

Round 2 
[Aug 9]  
Taastrup FC                 2-6 Lyngby BK
  [? 3, ? 75; Mikkel Beckmann 4, Kim Aabech 8, 12, Claus Andreasen 19,
   ? 22og, Jesper Jensen 90]
BK Søllerød/Vedbæk          0-1 Kalundborg GF & B   
[Aug 10] 
Sorø IF                     1-0 Holstebro BK   
  [Morten Mekta 65]
DSIO                        1-2 Sanderum BK
  [Klaus Nielsen og; Troels Quist, Stefan Linde]   
Tommerup BK                 0-1 Sædding/Guldager IF
Kvik IF                     0-3 FC Fredericia  
  [Brian Fakkenor 29, Orhan Avdic 51, Mikkel Lindorff 64] 
Allerød FK                  2-0 Greve Fodbold
  [Martin Bruun 63, Rune Dalgaard 68]   
Solrød FC                   0-7 Slagelse BK&IF 
Albertslund IF              1-5 Næstved BK
  [? 70; Peter Nielsen 10, 28, 50, Glenn Christensen 16,
   M Mikkel Porsborg 88]   
VLI                         0-2 B 93
  [Henrik Olsen 25, Vehbi Sariboga 80]   
Viby                        3-0 Grenaa IF
   [Jesper Holm, Martin Kristensen (og), Henrik Søndergaard]   
Jægersborg IF               0-6 Nykøbing F. Alliancen
   [Michael Pedersen 15, Anders Kruse 34, 59, 68, 77, 84]   
Dalum IF                    4-0 Jetsmark IF
Korup IF                    1-3 B 1909 
  [Thomas Jensen 69; Allan Larsen 17, Joe Zewe 39, Danny Martin 83]  
Djøllefjelde Musse IF       1-0 Ølstykke FC
  [? 20]    
Glostrup FK                 1-2 Holbæk B&IF
Skive IK                    0-5 Kolding FC
  [Henrik Asmussen 5, 29, 90, Jesper Christiansen 8,
   Christian Dessau Arp 69]  
AB                          5-0 Brønshøj BK 
  [Andreas Mortensen 28, Danni Olsen 32, Klaus Lykke 51, 
   Thomas Krause 64, Yaro Yaro 87]  
Hjørring IF                 2-1 Brabrand 
B 1913                      2-0 Thisted FC
  [Henrik Vingaard, Mads Bartram]

Round 3 
[Aug 23]
Sanderum BK                 1-5 Dalum IF
  [Claus Nielsen; Martin Koordt, Morten Panduro, Mads Bøje (3)]  
Sorø IF                     1-3 Slagelse BK&IF
   [Jimi Frimann 67; Mads Vibe 10, 88, Thomas Mikkelsen 80]    
Djøllefjelde Musse IF       3-2 BK Skjold 
  [B.S. Henriksen 14, 85, Jesper Christiansen 73pen;
   Mohammed Nabate 18, 87]
[Aug 24]
Holbæk B&IF                 1-3 Lyngby BK 
  [Kaan Metin 39; Kim Aabech 8, Dennis Olsen 41, Morten Nordstrand 89]  
Sædding/Guldager IF        0-13 Randers FC 
  [Karsten Johansen 7, 70, Lars Larsen 20,
   Mikkel Rask 24, 27, 42, 51, Kenneth Møller Pedersen 26, 37,
   John Sandberg 32, 60, Fabio Trindade "Fabinho" 80, 88]  
B 1909                      1-0 B 1913 
  [Danny Martin 41]  
BK Frem                     2-1 Vejle BK
  [Jesper Jørgensen 87, Sladan Peric 90+og; Adeshina Lewal 50]    
Viby                        1-4 Hjørring IF
  [Claus Troelsen 39; Kaspar Rynkeby 25, Ziad Saliba 28,
   Morten Larsen 74, Dennis Østergaard 85]    
FC Fredericia               3-4 Kolding FC 
  [Nicholas Drost 32, Hans Jorgen Haysen 61, Torben Holt 88;
   Henrik Asmusen 5, 7, Peter Lövenstein 25, Christian Arp 81]   
HIK                         3-0 BK Fremad Amager   
  [Danny Andersen 5, 10, Michael Hay-Smidt 34]
Næstved BK                  4-2 Kalundborg GF&BK
  [Dennis Nielsen 1, Karsten Jensen 75, Brian Rasmussen 85,
   Henrik Madsen 88; Kim Andersen 84, Christian Madsen 87]   
AB                          3-2 Køge BK 
  [Prince Nana 30, Thomas Krause 71, Danny Olsen 72;
   Allan Nielsen 36, Daniel Berenholdt 46]  
Allerød FK                  1-4 B 93
  [Morten Brammer 90; Emil Dyre Nielsen 10, Rami Kais 22,
   Benjamin Swatez 36, Henrik Olsen 84]
[Aug 31]  
Nykøbing F. Alliancen       2-4 Herfølge BK   
  [Lars Pleidrup 25, Morten Christensen 33; Sune Heilbo 24, 75, 87pen,
   Peter Gravesen 38]

Round 4 
[Sep 14]
Dalum IF                    0-1 Silkeborg IF          [aet]   
  [Søren Phillip 118]
Døllefjelde Musse           2-5 Lyngby BK   
  [Stephen Henriksen 5, 28; Christian Holst 44, 85,
   Morten Nordstrand 65, Morten Christiansen 74, Tobias Mikkelsen 87]
Slagelse BK&IF              2-1 Hjørring IF    
  [Jesper Nielsen 52, Thomas Mikkelsen 55; Morten Fjordbak 32]
Næstved BK                  1-3 Herfølge BK   
  [Morten Petersen 72; Anders Feldstedt 39, Sune Heilbo 47,
   Anders Jochumsen 55]
Randers FC                  2-0 AGF   
  [John Sandberg 45, Rasmus Hansen 66]
SønderjyskE                 1-2 AC Horsens    
  [Henrik Jørgensen 53; Niels Lodberg 30, Steffen Ernemann 68]
FC Nordsjælland             0-3 Viborg FF   
  [Thomas Tengstedt 54, Kenneth Fabricius 84, 90]
BK Frem                     2-1 AB                    [aet]   
  [Wassim El Banna 38, Jesper Jørgensen 105; Danni Olsen 28]
B 1909                      1-1 HIK                   [aet, 4-1 pen]
  [Joe Zewe 89; Danny Andersen 60]
[Sep 21]
B 93                        3-5 Kolding FC
  [Anders Hadberg 16, Stephan Traore 28, Henrik Olsen 46;
   Jesper Christiansen 42, 60, Claus Pedersen 70, 80, Mogens Hjorth 75]

Round 5 
[Oct 12]
Randers FC                  2-0 AC Horsens
  [Fabio Trindade da Silveira “Fabinho” 15, Christian Lundberg 87]   
[Oct 19]
BK Frem                     2-2 Viborg FF             [aet, 6-5 pen]
  [Jesper Jørgensen 88, Emil Christensen 108; Jose Roberto Mota 66,
   Alex Nørlund 97]
B 1909                      5-2 Herfølge BK
  [Bakary Bojang 3, 37, 52, Nicolaj Lewandowski 17, Jesper Luth 18;
   Sune Heilbo 24pen, 43]    
AaB                         2-1 FC Midtjylland        [aet]
  [Thomas Kortegaard 52, Súni Olsen 110; Frank Kristensen 72]   
Slagelse BK&IF              2-2 FC København          [aet, 4-5 pen]
  [Carsten Müthel 22, Jesper Nielsen 58; Alvaro Santos 1,
   Michael Gravgaard 26]
Kolding FC                  1-1 OB                    [aet, 5-6 pen]
  [Peter Løwenstein 76; Søren Berg 60]
Brøndby IF                  2-1 Silkeborg IF
  [Per Nielsen 29, Johan Elmander 58pen; Jens Berthel Askou 85]    
Lyngby BK                   0-0 Esbjerg fB            [aet, 4-5 pen]
 
Quarterfinals 
[Mar 5]
AaB                         2-2 OB                    [aet, 7-6 pen]   
  [Michael Jakobsen 45, Jeppe Curth 86; Soren Berg 76, Jose Luis Junior 89]
Brøndby IF                  1-0 FC København          [aet]
  [Johan Elmander 103]    
[Mar 12]
Randers FC                  3-0 BK Frem
  [Fabio Trindade da Silveira “Fabinho” 50, Alex Da Silva 80,
   Karsten Johansen 85]
[Mar 15]
B 1909                      1-3 Esbjerg fB
  [Joe Zewe 12; Fredrik Berglund 1, 75, Andreas Klarström 54]

Semifinals 

First Legs [Apr 20]
Esbjerg fB                  5-2 Brøndby IF
  [Niki Zimling 11, Jerry Lucena 31, Frank Hansen 33pen,
   Fredrik Berglund 80, 90; Thomas Rasmussen 35, Johan Absalonsen 86]
Randers FC                  0-0 AaB

Second Legs [Apr 27]
Brøndby IF                  1-0 Esbjerg fB
  [Martin Ericsson 76]
AaB                         1-1 Randers FC
  [Jeppe Curth 13; Michael Jakobsen 73og]

Final [May 11, Parken; att: 23825; ref: Kim Milton Nielsen]
Esbjerg fB                  0-1 Randers FC            [aet]
  [Karsten Johansen 114]
  [Esbjerg: Lars Winde; Anders Møller Christensen (Kolja Afriyie 86),
     Lars Christian Nielsen, Martin Jensen, Frank Hansen, Niki Zimling,
     Michaël Murcy (Lasse Kryger 67), Jerry Lucena, Anders Nøhr (Andreas
     Klarström 80), Fredrik Berglund, Njogu Demba-Nyrén; coach: Troels Bech;
   Randers: Martin S. Jensen; Ralf Pedersen, John Sandberg, Søren Pedersen,
     Carsten Fredgaard (Søren Holdgård 109), Alex da Silva (Rasmus Hansen 71),
     Kenneth Møller Pedersen, Jonas Damborg, Stig Tøfting, Karsten Johansen,
     Lars Larsen (Jesper Christiansen 77); coach: Lars Olsen;
   yellow cards: Stig Tøfting 74, Karsten Johansen 101, 115;
   red card: Karsten Johansen 115 (2 yellow);
   pokalfighter: Carsten Fredgaard (Randers)]


Viasat Cup 

Organised because of the early finish (due to the World Cup 2006, 
for which Denmark did not qualify) of the Superliga.

Viasat, holding the broadcast rights to the Superliga, and 
"Divisionsforeningen" contrived the tournament, and all matches are 
broadcast on Danish TV3+.
 

Group 1
Esbjerg fB           2   2   0   0   6-2     6
AGF                  2   1   0   1   4-3     3
Viborg               2   0   0   2   0-5     0

[May 18]
AGF            2-0 Viborg   
  [Peter Graulund 42, Jens Gjesing 68]
[May 21]
Viborg         0-3 Esbjerg fB   
  [Thiago Pinto Borges 60, Andreas Klarström 73, Morten Friis 86]
[May 23]
Esbjerg fB     3-2 AGF                    
  [Morten Friis 25, 28, Martin Vingaard 90; Anders Kaagh 45, Jens Gjesing 49]

Group 2
AaB                  2   1   1   0   4-2     4
Brøndby IF           2   1   1   0   2-1     4
SønderjyskE          2   0   0   2   1-4     0

[May 18]
SønderjyskE    0-1 Brøndby IF             
  [Denni Avdic 70]
[May 21]
Brøndby IF     1-1 AaB                    
  [Mads Jørgensen 85pen; Poul Hübertz 20]
[May 23]
AaB            3-1 SønderjyskE            
  [Daniel Hoch 31, Súni Olsen 41, Allan Olesen 58pen; Mads Beierholm 88]
 
Group 3
Silkeborg            2   1   1   0   2-0     4
FC Nordsjælland      2   1   1   0   2-1     4
OB                   2   0   0   2   1-4     0
 
[May 18]
Silkeborg      2-0 OB               
  [Martin Ørnskov Nielsen 31, Dennis Flinta 36]
[May 21]
OB             1-2 FC Nordsjælland   
  [Søren Berg 58; Danny Olsen 30, Jukka Santala 45]
[May 23]
Nordsjælland   0-0 Silkeborg        
 
Group 4
FC København         2   1   1   0   6-3     4
FC Midtjylland       2   0   2   0   2-2     2
AC Horsens           2   0   1   1   1-4     1

[May 18]
AC Horsens     1-4 FC København     
  [Steffen Ernemann 8; William Kvist Jørgensen 18, Martin Bernburg 21, 32,
   Brede Hangeland 41]
[May 21]
FC København   2-2 FC Midtjylland   
  [Lasse Qvist 14, Atiba Hutchinson 67; Adeola Runsewe 69, 
   Christian Traore 71]
[May 23]
FC Midtjylland 0-0 AC Horsens             

Quarterfinals 

First Legs 
[May 25]
Brøndby IF     1-3 Esbjerg fB             
  [Thomas Rasmussen 71; Demba Njogu Nyren 5, 81, Fredrik Berglund 65]
AaB            3-0 AGF                    
  [Súni Olsen 20pen, Henrik Bruun 79, Jeppe Curth 83]
[May 26]
Nordsjælland   3-1 FC København      
  [Tommy Olsen 40, Thomas Andreasen 75, Dennis Bo Mortensen 81;
   Morten Bertolt Andersen 50]
FC Midtjylland 0-2 Silkeborg        
  [Ajilore Oluwafemi 8og, Martin Ørnskov Nielsen 24]

Second Legs
[May 28]
Esbjerg fB     2-2 Brøndby IF             
  [Fredrik Berglund 58, Andreas Klarström 86; David Williams 3, 60]
AGF            3-2 AaB
  [Jesper Jørgensen 18, Peter Graulund 25, Jens Gjesing 38; Jeppe Curth 27,
   Fredrik Winsnes 45]                 
[May 29]
FC København   1-3 Nordsjælland         
  [Martin Bernburg 77pen; Jeppe Hestehave 26og, Jonathan Richter 38,
   Allan Olesen 39pen]
Silkeborg      4-1 FC Midtjylland
  [Martin Ørnskov Nielsen 19, Hördur Sveinsson 66, 74, Michael Hansen 84;
   Svenne Poulsen 31]

Semifinals

First Legs [Jun 1]
Esbjerg fB     0-4 AaB
  [Poul Hübertz 24, Jeppe Curth 34, Thomas Augustinussen 35,
   Patrick Kristensen 72]
Nordsjælland   3-0 Silkeborg 
  [Jesper Nielsen 22og, Simon Richter 42, Tommy Olsen 67]

Second Legs [Jun 4]
AaB            4-0 Esbjerg fB             
  [Jeppe Curth 13, Patrick Kristensen 15, Paul Hübertz 45, 65]
Silkeborg      0-1 Nordsjælland
  [Jukka Santala 66]

Final [Jun 7, Aalborg; att: 2,883]
AaB            1-3 FC Nordsjælland
  [Poul Hübertz 1; Anders Due 24, Jukka Santala 73, Jonathan Richter 82]
  [AaB: Casper Jacobsen; Allan Olesen, Thomas Augustinussen, Danny Califf,
     Thomas Kortegaard, Patrick Kristensen (Daniel Hoch 65), Rasmus Würtz,
     Fredrik Winsnes, Thomas Enevoldsen (Lasse Strandberg 42), Jeppe Curth,
     Poul Hübertz; coach: Erik Hamrén;
   FC Nordsjælland: Kim Christensen, Michael Ribers, Thomas Kristensen,
     Heath Pearce, Simon Richter (Daniel Jensen 12), Bosun Ayeni, Jonathan
     Richter, Anders Due, Søren Krogh, Danny Olsen, Tommy Olsen (Jukka 
     Santala 67); coacg: Morten Wieghorst;
  yellow cards: AaB: Jeppe Curth 23, Rasmus Würtz 4;  
                FCN: Bosun Ayeni 70, Jonathan Richter 83;
  ref: Nicolai Vollquartz;
  man of the match: Anders Due]



2004/05

list of champions

list of cup finals

list of super cup finals


About this document

Prepared and maintained by Antonio Zea for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Antonio Zea (ZJA70@aol.com)
Last updated: 15 Jun 2006

(C) Copyright Anthony Zea and RSSSF 2005/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.