Dominican Republic 2014


Liga Mayor 2014

Liga Mayor 2014

Group Stage | Championship Playoff

Group Stage

Tables:

Circuito Norte
 1.Don Bosco (Moca)                      10   7  2  1  24- 7  23  Qualified
 2.SDB Jarabacoa                          9   6  3  0  25- 2  21  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Domingo Savio (La Vega)                9   5  1  3  25-12  16
 4.Los 30 de Villa Tapia                 10   4  4  2  20-11  16
 5.Puerto Plata                          10   2  0  8  10-21   6
 6.ISA (Santiago de los Caballeros)      10   0  0 10   7-58   0
NB: ISA = Instituto Superior de Agricultura 

Circuito Sur
 1.Bauger FC                             10   7  1  2  19-12  22  Qualified
 2.San Cristóbal                         10   6  1  3  23-11  19  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Deportivo Pantoja                     10   5  3  2  17-10  18
 4.Escuela Bob                           10   3  1  6  12-27  10  [*]
 5.Universidad Organización y Métodos    10   2  2  6  10-13   8
 6.La Romana                             10   2  2  6  12-20   8
[*] aka Bob Soccer School

Round 1 [Apr 6]
Circuito Norte
Moca                    2-0 La Vega                 
Puerto Plata            0-2 Villa Tapia             
Jarabacoa              12-0 Universitario del ISA   
Circuito Sur
Pantoja                 1-1 Escuela Bob             
San Cristóbal           2-0 Universidad O&M         
La Romana               1-3 Bauger                  

Round 2 [Apr 13]
Circuito Norte
La Vega                 8-0 Universitario del ISA   
Jarabacoa               0-0 Villa Tapia            
Moca                    2-0 Puerto Plata            
Circuito Sur
Universidad O&M         1-2 Escuela Bob             
Bauger                  0-1 Pantoja                 
San Cristóbal           1-0 La Romana               

Round 3 [Apr 27]
Circuito Norte
Puerto Plata            1-2 La Vega                 
Jarabacoa               1-1 Moca                    
Universitario del ISA  2-11 Villa Tapia            
Circuito Sur
Pantoja                 0-2 San Cristóbal           
Escuela Bob             0-3 Bauger                  
La Romana               1-3 Universidad O&M         

Round 4 [May 4]
Circuito Norte
Puerto Plata            0-2 Jarabacoa               
La Vega                 4-0 Villa Tapia            
Moca                    4-0 Universitario del ISA   
Circuito Sur
Escuela Bob             3-1 San Cristóbal           
Universidad O&M         1-1 Bauger                  
La Romana               1-1 Pantoja                 

Round 5 [May 10]
Circuito Norte
Moca                    2-0 Villa Tapia             
Universitario del ISA   0-1 Puerto Plata            
Jarabacoa               2-1 La Vega                 
Circuito Sur
San Cristóbal           1-2 Bauger                  
Pantoja                 1-0 Universidad O&M         
La Romana               2-3 Escuela Bob             

Round 6 - played after round 9

Round 7 [May 25]
Circuito Norte
Villa Tapia             0-0 Jarabacoa               
Puerto Plata            0-1 Moca                    
Universitario del ISA   0-4 La Vega                 
Circuito Sur
Escuela Bob             0-2 Universidad O&M         
Pantoja                 1-2 Bauger                  
La Romana               2-1 San Cristóbal           

Round 8 [Jun 1]
Circuito Norte
Moca                    0-1 Jarabacoa               
Villa Tapia             3-0 Universitario del ISA   
La Vega                 3-2 Puerto Plata            
Circuito Sur
Bauger                  3-1 Escuela Bob             
San Cristóbal           2-2 Pantoja                 
Universidad O&M         1-1 La Romana               

Round 9 [Jun 8]
Circuito Norte
Universitario del ISA   2-7 Moca                    
Jarabacoa               4-0 Puerto Plata            
Villa Tapia             1-1 La Vega                 
Circuito Sur
Bauger                  2-1 Universidad O&M         
San Cristóbal           6-0 Escuela Bob             
Pantoja                 4-1 La Romana               

Round 6 [Jun 15]
Circuito Norte
Universitario del ISA   0-3 Jarabacoa               
Villa Tapia             2-1 Puerto Plata            
La Vega                 2-4 Moca                    
Circuito Sur
Universidad O&M         1-2 San Cristóbal           
Escuela Bob             1-5 Pantoja                 
Bauger                  2-0 La Romana               

Round 10 [Jun 18]
Circuito Norte
Villa Tapia             1-1 Moca                    
Puerto Plata            5-3 Universitario del ISA   
La Vega                 n/p Jarabacoa               
Circuito Sur
Pantoja                 1-0 Universidad O&M         
Bauger                  1-5 San Cristóbal           
Escuela Bob             1-3 La Romana               

Tables:

Circuito Norte
 1.Don Bosco (Moca)                      10   7  2  1  24- 7  23  Qualified
 2.SDB Jarabacoa                          9   6  3  0  25- 2  21  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Domingo Savio (La Vega)                9   5  1  3  25-12  16
 4.Los 30 de Villa Tapia                 10   4  4  2  20-11  16
 5.Puerto Plata                          10   2  0  8  10-21   6
 6.ISA (Santiago de los Caballeros)      10   0  0 10   7-58   0
NB: ISA = Instituto Superior de Agricultura 

Circuito Sur
 1.Bauger FC                             10   7  1  2  19-12  22  Qualified
 2.San Cristóbal                         10   6  1  3  23-11  19  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Deportivo Pantoja                     10   5  3  2  17-10  18
 4.Escuela Bob                           10   3  1  6  12-27  10  [*]
 5.Universidad Organización y Métodos    10   2  2  6  10-13   8
 6.La Romana                             10   2  2  6  12-20   8
[*] aka Bob Soccer School

Championship Playoff

Semifinals 

First Legs [Jun 28]
San Cristóbal           1-1 Moca                    
Jarabacoa               2-1 Bauger                  

Second Legs [Jul 6]
Moca                    1-0 San Cristóbal           
Bauger                  0-0 Jarabacoa               

Gran Final

First Leg [Jul 12]
Moca                    3-0 Jarabacoa               
  [Charles Pierre 45+2, 87, Jonathan Faña 69]

Second Leg [Jul 20]
Jarabacoa               1-3 Moca                    
  [Bony Edwin 6; Richard Daba 17, Domingo Peralta ~40, Jonathan Faña 67]

2012/13

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 24 Jul 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.