Germany 2008/09

1.Bundesliga

Final Table:

 1.VfL Wolfsburg                34 21  6  7  80-41  69  Champions
 2.FC Bayern München            34 20  7  7  71-42  67  Champions League
 3.VfB Stuttgart                34 19  7  8  63-43  64  CL Qualifying
 4.Hertha BSC Berlin            34 19  6  9  48-41  63  Europa League
 5.Hamburger SV                 34 19  4 11  49-47  61  Europa League
 6.Borussia Dortmund            34 15 14  5  60-37  59
 7.TSG 1899 Hoffenheim          34 15 10  9  63-49  55
 8.FC Schalke 04 Gelsenkirchen  34 14  8 12  47-35  50
 9.Bayer 04 Leverkusen          34 14  7 13  59-46  49
10.SV Werder Bremen             34 12  9 13  64-50  45
11.Hannover 96                  34 10 10 14  49-69  40
12.1.FC Köln                    34 11  6 17  35-50  39
13.Eintracht Frankfurt          34  8  9 17  39-60  33
14.VfL Bochum                   34  7 11 16  39-55  32
15.Borussia Mönchengladbach     34  8  7 19  39-62  31
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.FC Energie Cottbus           34  8  6 20  30-57  30  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
17.Karlsruher SC                34  8  5 21  30-54  29  Relegated
18.DSC Arminia Bielefeld        34  4 16 14  29-56  28  Relegated

Round 1
[Aug 15]
Bayern         2-2 Hamburg
[Aug 16]
Schalke        3-0 Hannover
Wolfsburg      2-1 Köln 
Leverkusen     2-3 Borussia D
Karlsruhe      1-0 Bochum 
Energie        0-3 Hoffenheim
Arminia B      2-2 Werder
[Aug 17]
Eintracht F    0-2 Hertha 
Borussia M     1-3 Stuttgart

Round 2
[Aug 22]
Hannover       0-0 Energie        
[Aug 23]
Borussia D     1-1 Bayern         
Hamburg        2-1 Karlsruhe      
Werder         1-1 Schalke        
Stuttgart      0-2 Leverkusen     
Hoffenheim     1-0 Borussia M     
Hertha         1-1 Arminia B      
[Aug 24]
Köln           1-1 Eintracht F    
Bochum         2-2 Wolfsburg      

Round 3
[Aug 29]
Karlsruhe      0-2 Köln 
[Aug 30]
Schalke        1-0 Bochum 
Leverkusen     5-2 Hoffenheim
Energie        0-1 Borussia D
Wolfsburg      2-2 Eintracht F    
Borussia M     3-2 Werder
Arminia B      2-4 Hamburg
[Aug 31]
Bayern         4-1 Hertha 
Stuttgart      2-0 Hannover

Round 4
[Sep 13]
Köln           0-3 Bayern
Borussia D     3-3 Schalke
Hertha         2-2 Wolfsburg
Hoffenheim     0-0 Stuttgart
Hamburg        3-2 Leverkusen
Werder         3-0 Energie
[Sep 14]
Bochum         2-0 Arminia B
Hannover       5-1 Borussia M
[Oct 22]
Eintracht F    2-1 Karlsruhe

Round 5
[Sep 19]
Leverkusen     4-0 Hannover       
[Sep 20]
Schalke        1-0 Eintracht F    
Borussia M     0-1 Hertha         
Bayern         2-5 Werder         
Arminia B      2-0 Köln           
Energie        1-1 Bochum         
[Sep 21]
Hoffenheim     4-1 Borussia D     
Wolfsburg      3-0 Hamburg        
Stuttgart      3-1 Karlsruhe

Round 6
[Sep 26]
Köln           1-0 Schalke
[Sep 27]
Hamburg        1-0 Borussia M
Borussia D     3-0 Stuttgart
Bochum         2-3 Leverkusen
Werder         5-4 Hoffenheim     
Hannover       1-0 Bayern
Hertha         0-1 Energie
[Sep 28]
Karlsruhe      2-1 Wolfsburg
Eintracht F    1-1 Arminia B

Round 7
[Oct 3]
Arminia B      1-2 Karlsruhe      
[Oct 4]
Hoffenheim     2-1 Eintracht F    
Stuttgart      4-1 Werder         
Leverkusen     0-1 Hertha         
Bayern         3-3 Bochum         
Borussia M     1-2 Köln           
[Oct 5]
Schalke        2-2 Wolfsburg
Energie        1-2 Hamburg        
Borussia D     1-1 Hannover       

Round 8
[Oct 17]
Bochum         2-2 Borussia M     
[Oct 18]
Karlsruhe      0-1 Bayern         
Hertha         2-1 Stuttgart      
Hannover       2-5 Hoffenheim     
Köln           1-0 Energie        
Eintracht F    0-2 Leverkusen     
Wolfsburg      4-1 Arminia B      
Werder         3-3 Borussia D     
[Oct 19]
Hamburg        1-1 Schalke        

Round 9
[Oct 24]
Leverkusen     2-0 Köln           
[Oct 25]
Energie        2-3 Eintracht F    
Bayern         4-2 Wolfsburg      
Hannover       1-1 Werder         
Schalke        0-0 Arminia B      
Borussia M     1-0 Karlsruhe      
[Oct 26]
Borussia D     1-1 Hertha         
Hoffenheim     3-0 Hamburg        
Stuttgart      2-0 Bochum         

Round 10
[Oct 28]
Werder         0-2 Leverkusen     
Wolfsburg      3-0 Borussia M     
Karlsruhe      0-3 Schalke        
Arminia B      1-1 Energie        
[Oct 29]
Hamburg        2-0 Stuttgart      
Bochum         1-3 Hoffenheim     
Hertha         3-0 Hannover       
Köln           0-1 Borussia D     
Eintracht F    1-2 Bayern         

Round 11
[Oct 31]
Leverkusen     2-0 Wolfsburg      
[Nov 1]
Energie        0-2 Schalke        
Werder         5-1 Hertha         
Hannover       3-0 Hamburg        
Bayern         3-1 Arminia B      
Stuttgart      1-3 Köln           
Hoffenheim     4-1 Karlsruhe      
[Nov 2]
Borussia M     1-2 Eintracht F    
Borussia D     1-1 Bochum         

Round 12
[Nov 7]
Köln           2-1 Hannover       
[Nov 8]
Hamburg        2-1 Borussia D     
Bochum         0-0 Werder         
Karlsruhe      3-3 Leverkusen     
Arminia B      0-2 Borussia M     
Wolfsburg      3-0 Energie        
[Nov 9]
Schalke        1-2 Bayern         
Eintracht F    2-2 Stuttgart      
Hertha         1-0 Hoffenheim     

Round 13
[Nov 14]
Hannover       1-1 Bochum         
[Nov 15]
Leverkusen     2-1 Schalke        
Hoffenheim     3-2 Wolfsburg      
Hertha         2-1 Hamburg        
Stuttgart      0-0 Arminia B      
Borussia M     2-2 Bayern         
Borussia D     4-0 Eintracht F    
Energie        1-0 Karlsruhe      
[Nov 16]
Werder         3-1 Köln           

Round 14
[Nov 21]
Karlsruhe      0-1 Borussia D     
[Nov 22]
Köln           1-3 Hoffenheim     
Arminia B      2-1 Leverkusen     
Bayern         4-1 Energie        
Bochum         2-3 Hertha         
Schalke        3-1 Borussia M     
Wolfsburg      4-1 Stuttgart      
Eintracht F    4-0 Hannover       
[Nov 23]
Hamburg        2-1 Werder         

Round 15
[Nov 28]
Hertha         2-1 Köln           
[Nov 29]
Leverkusen     0-2 Bayern         
Hoffenheim     3-0 Arminia B      
Hannover       3-2 Karlsruhe      
Borussia M     1-3 Energie        
Werder         5-0 Eintracht F    
[Nov 30]
Borussia D     0-0 Wolfsburg      
Stuttgart      2-0 Schalke        
Bochum         1-1 Hamburg        

Round 16
[Dec 5]
Bayern         2-1 Hoffenheim     
[Dec 6]
Arminia B      0-0 Borussia D     
Energie        0-3 Stuttgart      
Karlsruhe      1-0 Werder         
Schalke        1-0 Hertha         
Eintracht F    4-0 Bochum         
Borussia M     1-3 Leverkusen     
[Dec 7]
Köln           1-2 Hamburg        
Wolfsburg      2-1 Hannover       

Round 17
[Dec 12]
Borussia D     2-1 Borussia M     
[Dec 13]
Stuttgart      2-2 Bayern         
Hamburg        1-0 Eintracht F    
Werder         2-1 Wolfsburg      
Hannover       1-1 Arminia B      
Bochum         1-2 Köln           
Hertha         4-0 Karlsruhe      
Leverkusen     1-1 Energie        
[Dec 14]
Hoffenheim     1-1 Schalke        

Round 18
[Jan 30]
Hamburg        1-0 Bayern
[Jan 31]
Hertha         2-1 Eintracht F
Köln           1-1 Wolfsburg
Hannover       1-0 Schalke
Borussia D     1-1 Leverkusen
Stuttgart      2-0 Borussia M
Hoffenheim     2-0 Energie
[Feb 1]
Werder         1-2 Arminia
Bochum         2-0 Karlsruhe

Round 19
[Feb 6]
Arminia        1-1 Hertha
[Feb 7]
Borussia M     1-1 Hoffenheim
Wolfsburg      2-0 Bochum
Eintracht F    2-2 Köln
Leverkusen     2-4 Stuttgart
Karlsruhe      3-2 Hamburg
Schalke        1-0 Werder
[Feb 8]
Bayern         3-1 Borussia D
Energie        3-1 Hannover

Round 20
[Feb 13]
Hoffenheim     1-4 Leverkusen
[Feb 14]
Hertha         2-1 Bayern
Bochum         2-1 Schalke
Eintracht F    0-2 Wolfsburg
Hannover       3-3 Stuttgart
Werder         1-1 Borussia M
Köln           0-0 Karlsruhe
[Feb 15]
Hamburg        2-0 Arminia
Borussia D     1-1 Energie

Round 21
[Feb 20]
Schalke        1-1 Borussia D
[Feb 21]
Wolfsburg      2-1 Hertha
Stuttgart      3-3 Hoffenheim
Borussia M     3-2 Hannover
Bayern         1-2 Köln
Arminia        1-1 Bochum
Karlsruhe      0-1 Eintracht F
Energie        2-1 Werder
[Feb 22]
Leverkusen     1-2 Hamburg

Round 22
[Feb 27]
Köln           1-1 Arminia        
[Feb 28]
Eintracht F    1-2 Schalke        
Hannover       1-0 Leverkusen     
Hertha         2-1 Borussia M     
Bochum         3-2 Energie        
Borussia D     0-0 Hoffenheim
[Mar 1]
Werder         0-0 Bayern         
Hamburg        1-3 Wolfsburg      
Karlsruhe      0-2 Stuttgart      

Round 23
[Mar 6]
Schalke        1-0 Köln           
[Mar 7]
Stuttgart      2-1 Borussia D     
Hoffenheim     0-0 Werder         
Energie        1-3 Hertha         
Borussia M     4-1 Hamburg        
Wolfsburg      1-0 Karlsruhe      
Bayern         5-1 Hannover
[Mar 8]
Arminia        0-0 Eintracht F    
Leverkusen     1-1 Bochum         

Round 24
[Mar 13]
Wolfsburg      4-3 Schalke        
[Mar 14]
Eintracht F    1-1 Hoffenheim     
Bochum         0-3 Bayern         
Hannover       4-4 Borussia D     
Hertha         1-0 Leverkusen     
Köln           2-4 Borussia M     
Karlsruhe      0-1 Arminia        
[Mar 15]
Werder         4-0 Stuttgart      
Hamburg        2-0 Energie        

Round 25
[Mar 20]
Borussia M     0-1 Bochum
[Mar 21]
Leverkusen     1-1 Eintracht F
Stuttgart      2-0 Hertha
Energie        0-2 Köln
Bayern         1-0 Karlsruhe
Hoffenheim     2-2 Hannover
Arminia        0-3 Wolfsburg
Borussia D     1-0 Werder
[Mar 22]
Schalke        1-2 Hamburg

Round 26
[Apr 3]
Arminia        0-2 Schalke
[Apr 4]
Wolfsburg      5-1 Bayern         
Hertha         1-3 Borussia D     
Bochum         1-2 Stuttgart      
Eintracht F    2-1 Energie        
Hamburg        1-0 Hoffenheim     
[Apr 5]
Werder         4-1 Hannover
Köln           0-2 Leverkusen     
Karlsruhe      0-0 Borussia M     

Round 27
[Apr 11]
Bayern         4-0 Eintracht F    
Borussia M     1-2 Wolfsburg      
Hannover       2-0 Hertha         
Hoffenheim     0-3 Bochum         
Energie        2-1 Arminia        
Borussia D     3-1 Köln           
Schalke        2-0 Karlsruhe      
[Apr 12]
Leverkusen     1-1 Werder         
Stuttgart      1-0 Hamburg        

Round 28
[Apr 17]
Schalke        4-0 Energie        
[Apr 18]
Arminia        0-1 Bayern         
Bochum         0-2 Borussia D     
Köln           0-3 Stuttgart      
Wolfsburg      2-1 Leverkusen     
Eintracht F    4-1 Borussia M     
Karlsruhe      2-2 Hoffenheim     
[Apr 19]
Hamburg        2-1 Hannover       
Hertha         2-1 Werder         

Round 29
[Apr 24]
Hoffenheim     0-1 Hertha         
[Apr 25]
Stuttgart      2-0 Eintracht F    
Bayern         0-1 Schalke        
Borussia D     2-0 Hamburg        
Werder         3-2 Bochum         
Hannover       2-1 Köln           
Leverkusen     0-1 Karlsruhe      
[Apr 26]
Energie        2-0 Wolfsburg      
Borussia M     1-1 Arminia        

Round 30
[May 1]
Bochum         0-2 Hannover       
[May 2]
Eintracht F    0-2 Borussia D     
Arminia        2-2 Stuttgart      
Schalke        1-2 Leverkusen     
Bayern         2-1 Borussia M     
Karlsruhe      0-0 Energie        
Wolfsburg      4-0 Hoffenheim     
[May 3]
Köln           1-0 Werder         
Hamburg        1-1 Hertha         

Round 31
[May 8]
Leverkusen     2-2 Arminia
[May 9]
Energie        1-3 Bayern
Hannover       1-1 Eintracht F
Stuttgart      4-1 Wolfsburg
Hertha         2-0 Bochum
Hoffenheim     2-0 Köln
Borussia D     4-0 Karlsruhe
[May 10]
Borussia M     1-0 Schalke
Werder         2-0 Hamburg

Round 32
[May 12]
Wolfsburg      3-0 Borussia D
Köln           1-2 Hertha
Bayern         3-0 Leverkusen
Karlsruhe      2-3 Hannover
[May 13]
Schalke        1-2 Stuttgart
Eintracht F    0-5 Werder
Hamburg        3-1 Bochum
Energie        0-1 Borussia M
Arminia        0-2 Hoffenheim

Round 33 [May 16]
Hertha         0-0 Schalke
Hoffenheim     2-2 Bayern
Hamburg        0-1 Köln
Leverkusen     5-0 Borussia M
Borussia D     6-0 Arminia
Stuttgart      2-0 Energie
Werder         1-3 Karlsruhe
Bochum         2-0 Eintracht F
Hannover       0-5 Wolfsburg

Round 34 [May 23]
Borussia M     1-1 Borussia D 
Bayern         2-1 Stuttgart     
Eintracht F    2-3 Hamburg  
Wolfsburg      5-1 Werder        
Arminia B      2-2 Hannover       
Köln           1-1 Bochum         
Karlsruhe      4-0 Hertha         
Energie        3-0 Leverkusen   
Schalke        2-3 Hoffenheim

Final Table:

 1.VfL Wolfsburg                34 21  6  7  80-41  69  Champions
 2.FC Bayern München            34 20  7  7  71-42  67  Champions League
 3.VfB Stuttgart                34 19  7  8  63-43  64  CL Qualifying
 4.Hertha BSC Berlin            34 19  6  9  48-41  63  Europa League
 5.Hamburger SV                 34 19  4 11  49-47  61  Europa League
 6.Borussia Dortmund            34 15 14  5  60-37  59
 7.TSG 1899 Hoffenheim          34 15 10  9  63-49  55
 8.FC Schalke 04 Gelsenkirchen  34 14  8 12  47-35  50
 9.Bayer 04 Leverkusen          34 14  7 13  59-46  49
10.SV Werder Bremen             34 12  9 13  64-50  45
11.Hannover 96                  34 10 10 14  49-69  40
12.1.FC Köln                    34 11  6 17  35-50  39
13.Eintracht Frankfurt          34  8  9 17  39-60  33
14.VfL Bochum                   34  7 11 16  39-55  32
15.Borussia Mönchengladbach     34  8  7 19  39-62  31
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.FC Energie Cottbus           34  8  6 20  30-57  30  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
17.Karlsruher SC                34  8  5 21  30-54  29  Relegated
18.DSC Arminia Bielefeld        34  4 16 14  29-56  28  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 28]
Energie        0-3 Nürnberg

Second Leg [May 31]
Nürnberg       2-0 Energie 

NB: Nürnberg promoted, Energie relegated



DFB Pokal 2008/09

Round 1
[Aug 7]
SV Niederauerbach        1-5 1. FC Köln
[Aug 8]
Eintracht Trier          1-3 Hertha BSC 
Erzgebirge Aue           0-0 FC St.Pauli              [aet, 5-4 pen]
FSV Frankfurt            2-0 VfL Osnabrück 
Kickers Offenbach        1-0 SpVgg Greuther Fürth 
Preußen Münster          0-0 VfL Bochum               [aet, 5-6 pen]
SpVgg Unterhaching       0-2 SC Freiburg    
[Aug 9]
Eintracht Nordhorn       3-9 Werder Bremen 
FC Ingolstadt 04         1-3 Hamburger SV 
FC Wegberg-Beeck         1-4 Alemannia Aachen 
Hallescher FC            0-5 Hannover 96
KSV Holstein Kiel        0-2 Hansa Rostock 
Rot-Weiss Essen          1-3 Borussia Dortmund   
SV Babelsberg 03         1-2 FSV Mainz 05             [aet]
VfB Fichte Bielefeld     1-8 Borussia Mönchengladbach 
Carl Zeiss Jena          2-1 1. FC Kaiserslautern 
FC Homburg 08            0-3 Schalke 04  
SC Paderborn             1-1 FC Augsburg              [aet, 1-3 pen]
SC Pfullendorf           0-3 Eintracht Frankfurt 
Tennis Borussia          0-3 Energie Cottbus  
[Aug 10] 
1.FC Heidenheim 1846     0-3 VfL Wolfsburg     
Bergedorf 85             1-5 MSV Duisburg   
SpVgg Ansbach            0-5 Karlsruher SC  
TSG Neustrelitz          0-2 TSV 1860 München
ASV Durlach              1-2 Arminia Bielefeld 
FC Oberneuland           1-1 TuS Koblenz              [aet, 5-4 pen]
SV Darmstadt 98          0-2 SV Wehen Wiesbaden 
Chemnitzer FC            0-1 TSG 1899 Hoffenheim   
FC Hansa Lüneburg        0-5 VfB Stuttgart
Rot-Weiss Ahlen          0-0 1. FC Nürnberg           [aet, 3-4 pen]
Rot-Weiß Oberhausen      2-3 Bayer Leverkusen         [aet]
Rot-Weiß Erfurt          3-4 Bayern München   

Round 2
[Sep 23]
Eintracht Frankfurt      1-2 Hansa Rostock            [aet]
Energie Cottbus          3-0 Borussia Mönchengladbach 
Erzgebirge Aue           1-2 Werder Bremen  
FSV Mainz 05             3-1 1. FC Köln
TSV 1860 München         0-0 MSV Duisburg             [aet, 5-4 pen]
FC Augsburg              0-2 Bayer Leverkusen  
Schalke 04               2-0 Hannover 96      
[Sep 24]
Borussia Dortmund        2-1 Hertha BSC               [aet]
FC Oberneuland           0-7 VfL Wolfsburg    
Hamburger SV             2-0 VfL Bochum   
Kickers Offenbach        0-2 Karlsruher SC   
SV Wehen Wiesbaden       1-0 Alemannia Aachen 
Bayern München           2-0 1. FC Nürnberg 
Carl Zeiss Jena          1-0 FSV Frankfurt
SC Freiburg              3-1 TSG 1899 Hoffenheim   
VfB Stuttgart            2-0 Arminia Bielefeld 

1/8 Finals
[Jan 27]
Carl Zeiss Jena          1-4 Schalke 04      
Hamburger SV             3-1 TSV 1860 München      
SC Freiburg              1-3 FSV Mainz 05      
VfB Stuttgart            1-5 Bayern München      
[Jan 28]
Bayer Leverkusen         3-1 Energie Cottbus     
Borussia Dortmund        1-2 Werder Bremen      
Karlsruher SC            0-1 SV Wehen Wiesbaden      
VfL Wolfsburg            5-1 Hansa Rostock      

Quarterfinals
[Mar 3]
FSV Mainz 05             1-0 Schalke 04
[Mar 4]
Hamburger SV             2-1 SV Wehen Wiesbaden
VfL Wolfsburg            2-5 Werder Bremen 
Bayer Leverkusen         4-2 Bayern München 

Semifinals
[Apr 21]
Bayer Leverkusen         4-1 FSV Mainz 05             [aet]
[Apr 22]
Hamburger SV             1-1 Werder Bremen            [aet, 1-3 pen]

Final [May 30, Berlin]
Bayer Leverkusen         0-1 Werder Bremen      




Second Level 2008/09


2.Bundesliga

Final Table:

 1.SC Freiburg                  34 21  5  8  60-36  68  Promoted
 2.1.FSV Mainz 05               34 18  9  7  62-37  63  Promoted
------------------------------------------------------
 3.1.FC Nürnberg                34 16 12  6  51-29  60  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.TSV Alemannia Aachen         34 16  8 10  58-38  56
 5.SpVgg Greuther Fürth         34 16  8 10  60-46  56
 6.MSV Duisburg                 34 14 13  7  56-36  55
 7.1.FC Kaiserslautern          34 15  7 12  53-48  52
 8.FC Sankt Pauli               34 14  6 14  52-59  48
 9.Rot-Weiss Oberhausen         34 11  9 14  35-54  42
10.Rot-Weiss Ahlen              34 11  8 15  38-57  41
11.FC Augsburg                  34 10 10 14  43-46  40
12.TSV 1860 München             34  9 12 13  44-46  39
13.FC Hansa Rostock             34  8 14 12  52-53  38
14.TuS Koblenz                  34 11  8 15  47-57  38  [-3]
15.FSV Frankfurt                34  9 11 14  34-47  38
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.VfL Osnabrück                34  8 12 14  41-60  36  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
17.FC Ingolstadt 04             34  7 10 17  38-54  31  Relegated
18.SV Wehen Wiesbaden           34  5 12 17  28-49  27  Relegated

NB: TuS Koblenz 3 points deducted for infringements in license
    application process 2007/08

Round 1
[Aug 15]
Alemannia      2-1 Wehen 
Sankt Pauli    2-2 Osnabrück
Mainz          3-3 Kaiserslautern 
[Aug 17]
Nürnberg       2-1 Augsburg 
Freiburg       2-1 1860 München
RW Ahlen       2-1 FSV Frankfurt
Ingolstadt     3-2 Greuther Fürth
Koblenz        3-0 RW Oberhausen
[Aug 18]
Duisburg       2-2 Hansa 

Round 2
[Aug 22]
FSV Frankfurt  0-0 Koblenz        
Greuther Fürth 5-2 Sankt Pauli    
Osnabrück      2-2 Freiburg       
[Aug 24]
RW Oberhausen  2-1 Ingolstadt     
Augsburg       3-0 RW Ahlen       
Wehen          1-1 Duisburg       
Hansa          1-0 Alemannia      
1860 München   1-2 Mainz          
[Aug 25]
Kaiserslautern 2-1 Nürnberg       

Round 3
[Aug 29]
Ingolstadt     1-3 Kaiserslautern 
Mainz          4-2 Osnabrück
Duisburg       2-0 Augsburg 
[Aug 31]
RW Ahlen       2-1 1860 München
FSV Frankfurt  1-1 Greuther Fürth
Koblenz        0-0 Wehen          
Sankt Pauli    4-1 RW Oberhausen
Nürnberg       2-2 Alemannia      
[Sep 1]
Freiburg       1-0 Hansa 

Round 4
[Sep 12]
RW Oberhausen  1-3 RW Ahlen       
Kaiserslautern 4-1 Sankt Pauli    
Alemannia      1-0 Ingolstadt     
[Sep 14]
Augsburg       1-3 Freiburg       
Wehen          2-2 Nürnberg       
Greuther Fürth 4-3 Koblenz        
Hansa          2-2 Mainz        
Osnabrück      3-2 FSV Frankfurt  
[Sep 15]
1860 München   2-0 Duisburg       

Round 5
[Sep 19]
Sankt Pauli    1-0 1860 München   
RW Ahlen       2-2 Hansa          
Koblenz        2-1 Augsburg       
Mainz          2-0 Nürnberg       
Duisburg       3-2 Alemannia      
[Sep 21]
Ingolstadt     2-1 Osnabrück      
FSV Frankfurt  3-1 RW Oberhausen  
Freiburg       5-0 Wehen          
[Sep 22]
Greuther Fürth 0-1 Kaiserslautern 

Round 6
[Sep 26]
RW Oberhausen  0-4 Greuther Fürth 
Osnabrück      1-0 Koblenz        
Hansa          3-0 Sankt Pauli    
[Sep 28]
1860 München   1-1 Ingolstadt     
Alemannia      1-0 Freiburg       
Augsburg       0-2 Mainz          
Kaiserslautern 2-1 FSV Frankfurt  
Wehen          1-3 RW Ahlen       
[Sep 29]
Nürnberg       0-1 Duisburg       

Round 7
[Oct 3]
FSV Frankfurt  0-3 1860 München   
RW Oberhausen  2-1 Augsburg       
Freiburg       2-0 Duisburg       
[Oct 5]
RW Ahlen       1-1 Nürnberg       
Sankt Pauli    3-2 Alemannia      
Greuther Fürth 4-2 Osnabrück      
Koblenz        5-0 Kaiserslautern 
Ingolstadt     4-2 Hansa          
[Oct 6]
Mainz          5-0 Wehen          

Round 8
[Oct 17]
Kaiserslautern 4-1 RW Ahlen       
Osnabrück      2-1 RW Oberhausen  
Nürnberg       2-0 Freiburg       
[Oct 19]
Augsburg       3-2 Sankt Pauli    
Wehen          3-1 FSV Frankfurt  
Duisburg       6-1 Ingolstadt     
Hansa          9-0 Koblenz        
1860 München   3-1 Greuther Fürth 
[Oct 20]
Alemannia      2-0 Mainz          

Round 9
[Oct 24]
Ingolstadt     1-2 Augsburg       
FSV Frankfurt  0-0 Hansa          
RW Ahlen       0-3 Freiburg       
Sankt Pauli    2-0 Wehen          
Greuther Fürth 1-1 Alemannia      
[Oct 26]
Osnabrück      0-2 1860 München   
RW Oberhausen  2-1 Kaiserslautern 
Koblenz        1-1 Nürnberg       
Mainz          0-0 Duisburg       

Round 10
[Oct 28]
Augsburg       2-2 FSV Frankfurt  
Wehen          0-0 Ingolstadt     
Alemannia      0-2 RW Ahlen       
Hansa          1-2 Greuther Fürth 
[Oct 29]
1860 München   1-0 Koblenz        
Kaiserslautern 2-0 Osnabrück      
Freiburg       0-1 Mainz          
Duisburg       1-2 Sankt Pauli    
Nürnberg       2-1 RW Oberhausen  

Round 11
[Oct 31]
FSV Frankfurt  0-3 Alemannia      
Greuther Fürth 1-1 Wehen          
[Nov 2]
Ingolstadt     4-0 Freiburg       
RW Oberhausen  1-0 Hansa          
RW Ahlen       0-2 Mainz          
Osnabrück      1-1 Augsburg       
Koblenz        1-1 Duisburg       
Sankt Pauli    1-0 Nürnberg       
[Nov 3]
Kaiserslautern 0-0 1860 München   

Round 12
[Nov 7]
Wehen          4-2 Kaiserslautern 
Alemannia      2-0 Koblenz        
Nürnberg       0-0 FSV Frankfurt  
[Nov 9]
1860 München   0-1 RW Oberhausen  
Augsburg       1-1 Greuther Fürth 
Mainz          0-3 Ingolstadt     
Duisburg       0-1 RW Ahlen       
Hansa          2-2 Osnabrück      
[Nov 10]
Freiburg       2-0 Sankt Pauli    

Round 13
[Nov 14]
1860 München   0-1 Augsburg       
Osnabrück      1-1 Wehen          
Sankt Pauli    2-2 RW Ahlen       
[Nov 16]
Ingolstadt     0-3 Nürnberg       
RW Oberhausen  1-1 Alemannia      
FSV Frankfurt  1-2 Freiburg       
Koblenz        0-3 Mainz          
Greuther Fürth 4-3 Duisburg       
[Nov 17]
Kaiserslautern 6-0 Hansa          

Round 14
[Nov 21]
RW Ahlen       3-0 Ingolstadt     
Alemannia      3-1 Osnabrück      
Duisburg       0-0 FSV Frankfurt  
[Nov 22]
Augsburg       1-0 Kaiserslautern 
Wehen          0-0 RW Oberhausen  
Freiburg       1-1 Koblenz        
Mainz          2-2 Sankt Pauli    
Nürnberg       2-1 Greuther Fürth 
[Nov 24]
Hansa          0-1 1860 München   

Round 15
[Nov 28]
Kaiserslautern 1-1 Alemannia      
Osnabrück      1-1 Nürnberg       
Koblenz        4-1 RW Ahlen       
[Nov 30]
1860 München   3-3 Wehen          
RW Oberhausen  0-3 Duisburg       
Augsburg       2-0 Hansa          
Sankt Pauli    1-0 Ingolstadt     
Greuther Fürth 1-1 Freiburg       
[Dec 1]
FSV Frankfurt  1-4 Mainz          

Round 16
[Dec 5]
Alemannia      2-0 1860 München   
Ingolstadt     1-1 FSV Frankfurt  
Mainz          0-1 Greuther Fürth 
[Dec 7]
RW Ahlen       1-2 Osnabrück      
Sankt Pauli    3-2 Koblenz        
Wehen          1-2 Augsburg       
Freiburg       2-1 RW Oberhausen  
Duisburg       0-0 Kaiserslautern 
[Dec 8]
Nürnberg       4-0 Hansa          

Round 17
[Dec 12]
FSV Frankfurt  1-0 Sankt Pauli    
Osnabrück      1-1 Duisburg       
Koblenz        0-1 Ingolstadt     
[Dec 14]
1860 München   1-1 Nürnberg       
RW Oberhausen  2-1 Mainz          
Augsburg       3-1 Alemannia      
Greuther Fürth 3-0 RW Ahlen       
Hansa          1-0 Wehen          
[Dec 15]
Kaiserslautern 2-0 Freiburg       

Round 18
[Jan 30]
RW Oberhausen  0-0 Koblenz
Osnabrück      2-2 Sankt Pauli
Augsburg       0-0 Nürnberg
[Feb 1]
1860 München   0-2 Freiburg
Greuther Fürth 6-1 Ingolstadt
FSV Frankfurt  4-0 RW Ahlen
Wehen          1-0 Alemannia
Hansa          0-1 Duisburg
[Feb 2]
Kaiserslautern 1-1 Mainz

Round 19
[Feb 6]
Koblenz        1-3 FSV Frankfurt
Freiburg       4-1 Osnabrück
Alemannia      3-3 Hansa
[Feb 8]
Duisburg       2-1 Wehen
Ingolstadt     0-0 RW Oberhausen
Mainz          2-2 1860 München
RW Ahlen       2-1 Augsburg
Sankt Pauli    0-3 Greuther Fürth
[Feb 9]
Nürnberg       3-0 Kaiserslautern 

Round 20
[Feb 13]
Greuther Fürth 0-0 FSV Frankfurt
RW Oberhausen  3-2 Sankt Pauli
Wehen          1-3 Koblenz
[Feb 15]
Kaiserslautern 2-0 Ingolstadt     
Osnabrück      1-3 Mainz          
Augsburg       1-1 Duisburg       
Alemannia      6-2 Nürnberg       
1860 München   2-1 RW Ahlen       
[Feb 16]
Hansa          1-3 Freiburg       

Round 21
[Feb 20]
Freiburg       1-0 Augsburg       
Ingolstadt     0-0 Alemannia      
Mainz          3-1 Hansa          
[Feb 22]
RW Ahlen       1-3 RW Oberhausen  
FSV Frankfurt  1-0 Osnabrück      
Nürnberg       1-0 Wehen          
Koblenz        3-0 Greuther Fürth 
Duisburg       4-1 1860 München   
[Feb 28]
Sankt Pauli    2-0 Kaiserslautern 

Round 22
[Feb 27]
Hansa          0-0 RW Ahlen       
Wehen          0-1 Freiburg       
Nürnberg       0-0 Mainz          
[Mar 1]
Osnabrück      1-0 Ingolstadt     
RW Oberhausen  2-0 FSV Frankfurt  
Augsburg       0-2 Koblenz        
Kaiserslautern 1-2 Greuther Fürth 
1860 München   5-1 Sankt Pauli    
[Mar 2]
Alemannia      1-2 Duisburg       

Round 23
[Mar 6]
FSV Frankfurt  1-0 Kaiserslautern 
Koblenz        3-0 Osnabrück      
Sankt Pauli    3-2 Hansa          
[Mar 8]
Freiburg       2-1 Alemannia      
Ingolstadt     2-3 1860 München   
Greuther Fürth 3-1 RW Oberhausen  
Mainz          1-1 Augsburg       
RW Ahlen       1-0 Wehen          
[Mar 9]
Duisburg       2-2 Nürnberg       

Round 24
[Mar 13]
1860 München   1-1 FSV Frankfurt  
Nürnberg       4-0 RW Ahlen       
Kaiserslautern 2-1 Koblenz        
[Mar 15]
Hansa          1-1 Ingolstadt     
Augsburg       1-2 RW Oberhausen  
Alemannia      1-3 Sankt Pauli    
Osnabrück      5-1 Greuther Fürth 
Duisburg       2-0 Freiburg       
[Mar 16]
Wehen          0-2 Mainz          

Round 25
[Mar 20]
RW Oberhausen  0-0 Osnabrück
FSV Frankfurt  2-1 Wehen
Koblenz        1-1 Hansa
[Mar 22]
Sankt Pauli    1-1 Augsburg
RW Ahlen       0-1 Kaiserslautern
Mainz          1-4 Alemannia
Ingolstadt     0-0 Duisburg
Greuther Fürth 1-0 1860
[Mar 23]
Freiburg       0-1 Nürnberg

Round 26
[Apr 3]
Augsburg       1-1 Ingolstadt
Nürnberg       2-0 Koblenz
Duisburg       0-1 Mainz
[Apr 5]
Kaiserslautern 1-1 RW Oberhausen  
Hansa          2-0 FSV Frankfurt  
Wehen          3-1 Sankt Pauli    
Alemannia      1-0 Greuther Fürth 
1860           1-1 Osnabrück      
[Apr 6]
Freiburg       1-1 RW Ahlen       

Round 27
[Apr 9]
Ingolstadt     0-0 Wehen          
Greuther Fürth 0-1 Hansa          
RW Oberhausen  0-3 Nürnberg       
[Apr 12]
FSV Frankfurt  2-1 Augsburg       
Osnabrück      0-2 Kaiserslautern 
RW Ahlen       0-2 Alemannia      
Sankt Pauli    2-2 Duisburg       
Koblenz        3-2 1860           
[Apr 13]
Mainz          1-2 Freiburg       

Round 28
[Apr 17]
Hansa          3-1 RW Oberhausen  
Mainz          0-0 RW Ahlen       
Augsburg       3-0 Osnabrück      
[Apr 19]
Freiburg       3-2 Ingolstadt    
Alemannia      2-0 FSV Frankfurt  
Duisburg       2-3 Koblenz       
Nürnberg       2-0 Sankt Pauli    
Wehen          0-1 Greuther Fürth 
[Apr 20]
1860           1-1 Kaiserslautern 

Round 29
[Apr 24]
Greuther Fürth 2-1 Augsburg       
Sankt Pauli    1-2 Freiburg       
RW Ahlen       0-2 Duisburg       
[Apr 26]
RW Oberhausen  1-1 1860           
Kaiserslautern 1-0 Wehen          
Koblenz        0-2 Alemannia      
Ingolstadt     3-4 Mainz          
FSV Frankfurt  2-1 Nürnberg       
[Apr 27]
Osnabrück      0-0 Hansa          

Round 30
[May 1]
Augsburg       3-0 1860           
Hansa          5-1 Kaiserslautern 
Wehen          0-1 Osnabrück      
[May 3]
Nürnberg       1-0 Ingolstadt    
Alemannia      2-2 RW Oberhausen  
Freiburg       4-1 FSV Frankfurt  
Mainz          2-0 Koblenz       
RW Ahlen       1-0 Sankt Pauli    
[May 4]
Duisburg       2-0 Greuther Fürth 

Round 31
[May 8]
1860           3-3 Hansa
RW Oberhausen  0-1 Wehen
Osnabrück      2-1 Alemannia
FSV Frankfurt  0-0 Duisburg
Kaiserslautern 1-0 Augsburg
[May 10]
Ingolstadt     0-2 RW Ahlen
Koblenz        2-5 Freiburg
Sankt Pauli    2-0 Mainz
Greuther Fürth 1-1 Nürnberg

Round 32
[May 12]
Wehen          0-0 1860
Duisburg       1-1 RW Oberhausen
Hansa          3-3 Augsburg
Alemannia      1-0 Kaiserslautern
[May 13]
Mainz          2-1 FSV Frankfurt
Nürnberg       2-0 Osnabrück
RW Ahlen       1-1 Koblenz
Freiburg       0-0 Greuther Fürth
[May 14]
Ingolstadt     0-1 Sankt Pauli

Round 33 [May 17]
1860           1-1 Alemannia
FSV Frankfurt  1-1 Ingolstadt
Osnabrück      2-2 RW Ahlen
Koblenz        2-1 Sankt Pauli
Augsburg       1-1 Wehen
RW Oberhausen  1-0 Freiburg
Greuther Fürth 0-2 Mainz
Kaiserslautern 3-5 Duisburg
Hansa          0-0 Nürnberg

Round 34 [May 24]
Sankt Pauli    2-0 FSV Frankfurt 
Duisburg       4-1 Osnabrück      
Ingolstadt     4-0 Koblenz        
Nürnberg       2-1 1860 München  
Mainz          4-0 RW Oberhausen      
Alemannia      4-0 Augsburg      
RW Ahlen       2-4 Greuther Fürth 
Wehen          1-1 Hansa   
Freiburg       4-3 Kaiserslautern 

Final Table:

 1.SC Freiburg                  34 21  5  8  60-36  68  Promoted
 2.1.FSV Mainz 05               34 18  9  7  62-37  63  Promoted
------------------------------------------------------
 3.1.FC Nürnberg                34 16 12  6  51-29  60  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.TSV Alemannia Aachen         34 16  8 10  58-38  56
 5.SpVgg Greuther Fürth         34 16  8 10  60-46  56
 6.MSV Duisburg                 34 14 13  7  56-36  55
 7.1.FC Kaiserslautern          34 15  7 12  53-48  52
 8.FC Sankt Pauli               34 14  6 14  52-59  48
 9.Rot-Weiss Oberhausen         34 11  9 14  35-54  42
10.Rot-Weiss Ahlen              34 11  8 15  38-57  41
11.FC Augsburg                  34 10 10 14  43-46  40
12.TSV 1860 München             34  9 12 13  44-46  39
13.FC Hansa Rostock             34  8 14 12  52-53  38
14.TuS Koblenz                  34 11  8 15  47-57  38  [-3]
15.FSV Frankfurt                34  9 11 14  34-47  38
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.VfL Osnabrück                34  8 12 14  41-60  36  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
17.FC Ingolstadt 04             34  7 10 17  38-54  31  Relegated
18.SV Wehen Wiesbaden           34  5 12 17  28-49  27  Relegated

NB: TuS Koblenz 3 points deducted for infringements in license
    application process 2007/08

Promotion/Relegation Playoff 1st/2nd level

First Leg [May 28]
Energie        0-3 Nürnberg

Second Leg [May 31]
Nürnberg       2-0 Energie 

NB: Nürnberg promoted, Energie relegated

Promotion/Relegation Playoff 2nd/3rd level

First Leg [May 29]
Paderborn      1-0 Osnabrück

Second Leg [Jun 1]
Osnabrück      0-1 Paderborn    

NB: Paderborn promoted, Osnabrück relegated


Third Level 2008/09


3.Bundesliga

Final Table:

 1.1. FC Union Berlin           38 22 12  4  59-23  78  Promoted
 2.Fortuna Düsseldorf           38 20  9  9  54-33  69  Promoted
------------------------------------------------------
 3.SC Paderborn 07              38 20  8 10  68-38  68  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SpVgg Unterhaching           38 20  7 11  57-46  67
 5.FC Bayern München II         38 14 17  7  54-38  59
 6.Kickers Emden                38 16 11 11  45-44  59  [*]
 7.Offenbacher FC Kickers       38 12 16 10  40-35  52
 8.SV Sandhausen                38 12 14 12  58-52  50
 9.Dynamo Dresden               38 13 11 14  46-46  50
10.Rot-Weiß Erfurt              38 13 11 14  46-48  50
11.VfB Stuttgart II             38 13 10 15  61-50  49
12.FC Erzgebirge Aue            38 12 12 14  43-43  48
13.Eintracht Braunschweig       38 12  9 17  46-51  45
14.Wuppertaler SV Borussia      38 11 12 15  36-45  45
15.Jahn Regensburg              38 11 12 15  37-51  45
16.FC Carl Zeiss Jena           38 10 11 17  41-59  41
17.Werder Bremen II             38 10 10 18  49-58  40
------------------------------------------------------
18.Wacker Burghausen            38 10 10 18  40-65  40  [*]
19.VfR Aalen                    38  8 15 15  38-60  39  Relegated
20.Stuttgarter Kickers          38  7 11 20  38-71  29  [-3]  Relegated
  
[*] after the season finished, Kickers Emden withdrew its license
    application for 2009/10 because of financial problems; due to
    this, Wacker Burghausen are not relegated

NB: reserve teams not eligible for promotion;
    Stuttgarter Kickers 3 points deducted for refusing to
      pay a loan over Euro 200,000 back to the DFB

Round 1
[Jul 25]
RW Erfurt      0-1 Dynamo D
  [43 Savran 0-1]
[Jul 26]
Wacker B       2-0 Kickers S
  [25 Mitterhuber 1-0, 44 Kurz 2-0]
Kickers E      1-0 Borussia W
  [33 Moosmayer 1-0]
Erzgebirge     0-2 Eintracht B
  [27 Danneberg 0-1, 53 Banser 0-2]
Jahn R         2-2 CZ Jena
  [39 Amirante 0-1, 56 Hansen 0-2, 75 Bambara 1-2, 83 Wurll 2-2]
Sandhausen     1-2 Aalen
  [6 Pinto 0-1, 72 Stickel 1-1, 78 Sailer 1-2]
Unterhaching   3-0 Werder II
  [51, 65 A.Fink 1-0, 2-0, 78 Tyce 3-0]
Stuttgart II   1-1 Kickers O
  [38 Hofmann 1-0, 63 S.Haas 1-1]
[Jul 27]
Bayern II      2-1 Union B
  [49 Muller 1-0, 76 Ekici 2-0, 79 Biran 2-1]
Fortuna D      1-4 Paderborn
  [4 Cebe 1-0, 6, 20 Kumbela 1-1, 1-2, 48 Fischer 1-3,
   64 Damjanovic 1-4]

Round 2
[Aug 2]
Kickers S      0-2 Fortuna D 
  [65 Lawaree 0-1, 79 Sahin 0-2] 
Kickers O      2-0 Wacker B  
  [14 S.Haas 1-0, 23 Bauer 2-0]   
Union B        3-1 Stuttgart II 
  [23 Ruprecht 1-0, 35, 70 Benyamina 2-0, 3-0, 77 Hofmann 3-1] 
Borussia W     2-2 Bayern II    
  [51pen Reichwein 1-0, 55 Yilmaz 1-1, 69pen Ekici 1-2, 75 Damm 2-2]
Aalen          1-1 Jahn R      
  [46 Stoilov 0-1, 59 Traub 1-1]
Paderborn      1-1 Unterhaching  
  [83 Guie-Mien 1-0, 90 Tyce 1-1]
CZ Jena        3-2 Erzgebirge   
  [28, 39 Feick 0-1, 0-2, 59, 66 Amirante 1-2, 2-2, 77 Hahnge 3-2] 
[Aug 3]
Eintracht B    1-1 RW Erfurt   
  [24 Cannizzaro 0-1, 55 Banser 1-1]   
[Aug 9]
Werder II      4-3 Sandhausen  
  [17 Oehrl 1-0, 26 Heider 2-0, 30 Oehrl 3-0, 47 Ozturk 3-1,
   72 Bindnagel 3-2, 80 Bargfrede 4-2, 90 Bindnagel 4-3]  
[Aug 13]
Dynamo D       1-2 Kickers E  
  [9 Neitzel 0-1, 53 Savran 1-1, 60 Ramaj 1-2] 

Round 3
[Aug 15]
RW Erfurt      2-1 CZ Jena
  [1og Loose 0-1, 26 Semmer 1-1, 90 Bunjaku 2-1]
[Aug 16]
Wacker B       0-4 Fortuna D  
  [6, 9 Lawaree 0-1, 0-2, 55 Sahin 0-3, 74 Caillas 0-4] 
Stuttgart II   2-0 Borussia W
  [84 Hofmann 1-0, 90 Rudy 2-0]
Kickers O      1-1 Union B
  [68 Younga-Mouhani 0-1, 81 Mesic 1-1]
Sandhausen     4-0 Paderborn
  [23 Grgic 1-0, 25, 51 Mintzel 2-0, 3-0, 89 Ozturk 4-0]
Jahn R         1-0 Werder II
  [58 Wurll 1-0]
Erzgebirge     0-0 Aalen
Bayern II      1-0 Dynamo D
  [6 Sikorski 1-0]
[Aug 17]
Unterhaching   2-0 Kickers S
  [13 Schulz 1-0, 45 Steegmann 2-0]
Kickers E      1-0 Eintracht B
  [36 Pfingsten 1-0]

Round 4
[Aug 22]
Union B        4-0 Wacker B  
  [30pen, 61 Patschinski 1-0, 2-0, 77 Biran 3-0, 90 Patschinski 4-0]
[Aug 23]
Paderborn      3-1 Jahn R   
  [10pen Damjanovic 1-0, 70pen Zellner 1-1, 76 Damjanovic 2-1,
   88 Guvenisik 3-1]      
Fortuna D      0-0 Unterhaching 
Borussia W     2-1 Kickers O   
  [35 Reichwein 1-0, 64 Rietpietsch 2-0, 78 Tosunoglu 2-1]  
Dynamo D       1-0 Stuttgart II 
  [58 G.Muller 1-0]  
Eintracht B    0-1 Bayern II   
  [66 Ekici 0-1 ]  
CZ Jena        1-1 Kickers E   
  [67 Hahnge 1-0, 71 Unger 1-1] 
Aalen          0-2 RW Erfurt  
  [17 Bunjaku 0-1, 56 Cannizzaro 0-2]
[Aug 24]
Kickers S      0-1 Sandhausen 
  [9 Gottlicher 0-1]    
Werder II      4-2 Erzgebirge 
  [23 Hensel 0-1, 43pen Oeherl 1-1, 56 Harnik 2-1, 58 Freick 2-2,
   82, 89 Kruse 3-2, 4-2]   

Round 5
[Aug 29]
Bayern II      2-1 CZ Jena
  [21 Yilmaz 1-0, 40 T.Muller 2-0, 88 Amirante 2-1]
[Aug 30]
Wacker B       5-1 Unterhaching   
  [13 Zillner 0-1, 26 Calamita 1-1, 45 Kurz 2-1, 59 Ro.Schmidt 3-1,
   69 Solga 4-1, 78 Calamita 5-1]
Stuttgart II   4-0 Eintracht B
  [30 Didavi 1-0, 60 Rudy 2-0, 63 Didavi 3-0, 84 Schipplock 4-0]
Kickers O      2-2 Dynamo D    
  [33 S. Haas 1-0, 58 Dobry 1-1, 78 Tosunoglu 2-1, 89 Dobry 2-2]
Union B        0-0 Borussia W   
Jahn R         1-1 Kickers S   
  [84 Rosen 0-1, 86 Beigang 1-1]
Erzgebirge     0-2 Paderborn   
  [9 Wemmer 0-1, 83pen Damjanovic 0-2]
RW Erfurt      3-1 Werder II
  [17 D.Wolf 1-0, 35 Cannizzaro 2-0, 52 Artmann 2-1, 63 Bunjaku 3-1]
[Aug 31]
Sandhausen     2-0 Fortuna D    
  [64 Beisel 1-0, 78 Grgic 2-0]
Kickers E      5-2 Aalen
  [2 Neitzel 1-0, 7 Rauw 2-0, 18 Ramaj 3-0, 24pen Zedi 4-0,
   26 Alder 4-1, 60 Neitzel 5-1, 90pen Alder 5-2]

Round 6
[Sep 12]
Werder II      0-1 Kickers E
  [86 Zedi 0-1]      
[Sep 13]
Kickers S      1-2 Erzgebirge
  [5 Hensel 0-1, 27 Smeekes 1-1, 88 K.Schmidt 1-2]     
Fortuna D      3-1 Jahn R    
  [12pen Langeneke 1-0, 35 Christ 2-0, 52 Stoilov 2-1, 55 Lawaree 3-1]     
Unterhaching   2-0 Sandhausen 
  [62 A.Fink 1-0, 66 Schweinsteiger 2-0]    
Borussia W     2-4 Wacker B  
  [40 Calamita 0-1, 42 Mitterhuber 0-2, 51 Calamita 0-3, 53 Celikovic 1-3,
   66 Calamita 1-4, 89 Reichwein 2-4]     
Dynamo D       0-1 Union B     
  [88 Mattuschka 0-1]   
Eintracht B    4-0 Kickers O      
  [3pen Rodrigues 1-0, 18 Danneberg 2-0, 53, 90 Schied 3-0, 4-0]
Aalen          0-0 Bayern II      
[Sep 14]
CZ Jena        0-6 Stuttgart II
  [4, 8 Rahn 0-1, 0-2, 37og Riemer 0-3, 56 Rahn 0-4, 87 Hofmann 0-5, 
   88 Schieber 0-6]   
Paderborn      2-0 RW Erfurt    
  [73 Lindemann 1-0, 83 Loning 2-0]  

Round 7
[Sep 19]
Bayern II      1-1 Werder II      
  [3pen Oehrl 0-1, 85 Ekici 1-1]
[Sep 20]
Stuttgart II   0-0 Aalen          
Kickers O      2-1 CZ Jena      
  [33 Hansen 0-1, 53 Kokocinski 1-1, 78 Frohlich 2-1]  
RW Erfurt      3-2 Kickers S 
  [7 Judt 1-0, 11 Prediger 1-1, 68 Rockenbach 2-1, 88pen Landeka 2-2,
   90 Bunjaku 3-2]     
Erzgebirge     0-1 Fortuna D   
  [86 Jovanovic 0-1]   
Kickers E      1-2 Paderborn      
  [31 Guvenisik 0-1, 76 Lindemann 0-2, 78 Spahic 1-2]
Wacker B       2-3 Sandhausen 
  [19 Leandro 0-1, 63 Calamita 1-1, 65 Pinto 1-2, 67 Ro.Schmidt 2-2, 
   81 C.Haas 2-3]
Jahn R         1-2 Unterhaching   
  [59 Stoilov 1-0, 68pen Bucher 1-1, 90 Schulz 1-2]
[Sep 21]
Union B        1-1 Eintracht B    
  [10 Banser 0-1, 20 H.Dogan 1-1]
Borussia W     1-0 Dynamo D   
  [35 Jerat 1-0]   

Round 8
[Sep 26]
Sandhausen     3-0 Jahn R    
  [22, 48 J.Schmid 1-0, 2-0, 54 Ristic 3-0]
Werder II      4-5 Stuttgart II
  [9 Rahn 0-1, 16 Schieber 0-2, 30 Stallbaum 1-2, 41 Oehrl 2-2, 
   50 Rahn 2-3, 52 Schieber 2-4, 59 Hofmann 2-5, 71 Ronneburg 3-5,
   79 Oehrl 4-5]
[Sep 27]
Paderborn      2-1 Bayern II  
  [17, 44 Loning 1-0, 2-0, 73 Sikorski 2-1]    
Kickers S      1-1 Kickers E
  [50 Schurg 1-0, 81 Rauw 1-1]
Fortuna D      3-0 RW Erfurt 
  [29 Cebe 1-0, 52 Christ 2-0, 66pen Langeneke 3-0]   
Unterhaching   1-1 Erzgebirge
  [23 Schweinsteiger 1-0, 58 El Berkani 1-1]
Dynamo D       3-1 Wacker B  
  [11 Muller 1-0, 38 Mitterhuber 1-1, 61pen Savran 2-1, 63 Petrovic 3-1]
Eintracht B    2-1 Borussia W
  [31og Reichwein 1-0, 34 Banser 2-0, 40 Stuckmann 2-1]     
[Sep 28]
Aalen          1-1 Kickers O   
  [37 Bohl 1-0, 78 Tosunoglu 1-1]   
CZ Jena        1-2 Union B 
  [37 Biran 0-1, 49 Hansen 1-1, 67 Stuff 1-2]    

Round 9
[Oct 3]
Stuttgart II   1-2 Paderborn   
  [10 Loning 0-1, 60 Schieber 1-1, 70 Kumbela 1-2]   
Borussia W     0-1 CZ Jena    
  [72 Hahnge 0-1]       
[Oct 4]
Wacker B       0-1 Jahn R    
  [15 Beigang 0-1]  
Kickers O      1-0 Werder II   
  [57 Zedi 1-0]      
Union B        3-0 Aalen      
  [40 H.Dogan 1-0, 72, 79 Biran 2-0, 3-]       
Erzgebirge     2-2 Sandhausen    
  [36 Mintzel 0-1, 54 Hensel 1-1, 62 Paulus 2-1, 63 Gottlicher 2-2]    
RW Erfurt      4-1 Unterhaching   
  [31pen Bunjaku 1-0, 41 Cannizzaro 2-0, 44 Bunjaku 3-0, 54 Bischoff 3-1,
   54 Bunjaku 4-1]   
Kickers E      1-0 Fortuna D      
  [53 Zinnow 1-0]   
[Oct 5]
Bayern II      3-3 Kickers S      
  [12 Schurg 0-1, 18 Deigendesch 0-2, 19 Vaccaro 0-3, 44 Yilmaz 1-3,
   81 Kroos 2-3, 90 Yilmaz 3-3]   
Dynamo D       1-1 Eintracht B   
  [25og Schanda 1-0, 39 C.Lenz 1-1]    

Round 10
[Oct 17]
Kickers S      4-4 Stuttgart II
  [8 Schieber 0-1, 32 Didavi 0-2, 41 Walch 0-3, 52 Mann 1-3, 70 Klauss 1-4,
   74 Gambo 2-4, 89 Vaccaro 3-4, 90 Rosen 4-4]   
[Oct 18]
Paderborn      0-0 Kickers O      
Fortuna D      1-1 Bayern II      
  [15 T.Muller 0-1, 63 Jovanovic 1-1]   
Unterhaching   1-1 Kickers E    
  [41 Neitzel 0-1, 89 Schweinsteiger 1-1]     
Sandhausen     2-0 RW Erfurt   
  [14 Ristic 1-0, 79 Leandro 2-0]      
Jahn R         1-4 Erzgebirge  
  [39 Hensel 0-1, 42 Beigang 1-1, 63 Glasner 1-2, 76 Curri 1-3, 
   85 Agyemang 1-4]      
Eintracht B    2-0 Wacker B     
  [11 Lenze 1-0, 58 Danneberg 2-0]     
Aalen          0-0 Borussia W     
[Oct 19]
CZ Jena        0-0 Dynamo D       
Werder II      1-2 Union B 
  [54 Patschinski 0-1, 62 Benyamina 0-2, 78 Testroet 1-2]   

Round 11
[Oct 24]
Borussia W     2-1 Werder II   
  [4 Granskov-Hansen 0-1, 40 Stuckmann 1-1, 49 Reichwein 2-1]      
[Oct 25]
Wacker B       0-4 Erzgebirge  
  [50 Lukunku 0-1, 55 F.Muller 0-2, 61 Feick 0-3, 64 Glasner 0-4]      
Stuttgart II   0-4 Fortuna D  
  [10 Lawaree 0-1, 39 Jovanovic 0-2, 58pen Langeneke 0-3, 84 Cebe 0-4]       
Kickers O      4-0 Kickers S  
  [49 S.Haas 1-0, 67 Zinnow 2-0, 81 Mesic 3-0, 86 Zinnow 4-0]       
Union B        3-2 Paderborn  
  [9og Gohlert 0-1, 66 Fischer 0-2, 74 Benyamina 1-2, 82 Patschinski 2-2,
   86 Benyamina 3-2]      
Dynamo D       1-1 Aalen     
  [47 Bohl 0-1, 57 Broker 1-1]        
Eintracht B    1-2 CZ Jena   
  [43 Hahnge 0-1, 78 Schied 1-1, 83 Ziegner 1-2]        
RW Erfurt      4-1 Jahn R    
  [2 Rockenbach 1-0, 19 Cannizzaro 2-0, 34 Bambara 2-1, 50 Bunjaku 3-1, 
   57 Cannizzaro 4-1]        
[Oct 26]
Kickers E      3-0 Sandhausen     
  [32 Moosmayer 1-0, 53 Unger 2-0, 86pen Aidoo 3-0]   
Bayern II      0-0 Unterhaching   

Round 12
[Oct 28]
Paderborn      0-1 Borussia W  
  [72 Reichwein 0-1]      
Kickers S      2-2 Union B    
  [10, 31 Benyamina 0-1, 0-2, 35pen, 42pen Vaccaro 1-2, 2-2]       
Erzgebirge     1-0 RW Erfurt  
  [49 Feick 1-0]       
CZ Jena        2-2 Wacker B  
  [8 Riemer 1-0, 17, 31 Schultz 1-1, 1-2, 77 T.Petersen 2-2]        
[Oct 29]
Werder II      abd Dynamo D       [abandoned at 1-1 at half-time due to fog]
Unterhaching   0-2 Stuttgart II 
  [27 Schieber 0-1, 75pen Rudy 0-2]    
Sandhausen     3-3 Bayern II 
  [13 Sikorski 0-1, 53 Mintzel 1-1, 62 Ristic 2-1, 72 Badstuber 2-2,
   77 Pinto 3-2, 83 T.Muller 3-3]        
Fortuna D      1-0 Kickers O  
  [10 Jovanovic 1-0]       
Jahn R         0-1 Kickers E  
  [89 Neitzel 0-1]       
Aalen          2-0 Eintracht B   
  [9, 35 Sailer 1-0, 2-0]   
[Nov 12]
Werder II      0-1 Dynamo D       [replay]
  [53 Dobry 0-1]

Round 13
[Oct 31]
Wacker B       1-4 RW Erfurt   
  [8 Calamita 1-0, 39 Bunjaku 1-1, 57 D.Wolf 1-2, 69 Rockenbach 1-3,
   82 Bunjaku 1-4]      
Borussia W     3-3 Kickers S  
  [4 Vaccaro 0-1, 50 Smeekes 0-2, 61 Heinzmann 1-2, 84 Gambo 1-3,
   88pen Heinzmann 2-3, 90 Stuckmann 3-3]       
[Nov 1]
Kickers O      3-1 Unterhaching 
  [22og S.Haas 0-1, 42 Mesic 1-1, 52 Hysky 2-1, 69 Zinnow 3-1]    
Eintracht B    1-1 Werder II   
  [21og C.Lenze 0-1, 36 Onuegbu 1-1]      
CZ Jena        1-1 Aalen        
  [35 Ro.Muller 1-0, 88pen Alder 1-1]   
Kickers E      1-1 Erzgebirge   
  [45 Lukunku 0-1, 77 Rauw 1-1]     
[Nov 2]
Stuttgart II   1-1 Sandhausen    
  [22 Leandro 0-1, 88pen Rudy 1-1]    
Union B        1-0 Fortuna D     
  [53 Gohlert 1-0]   
Dynamo D       0-3 Paderborn     
  [3 Guvenisik 0-1, 33 Loning 0-2, 75 Guvenisik 0-3]    
Bayern II      2-2 Jahn R      
  [44 T.Muller 1-0, 63 Beigang 1-1, 79 Schaffer 1-2, 88 Sikorski 2-2]      

Round 14
[Nov 7]
Aalen          0-0 Wacker B
[Nov 8]
Werder II      0-0 CZ Jena
RW Erfurt      0-1 Kickers E
  [71 Spahic 0-1]
Jahn R         1-1 Stuttgart II
  [25pen Rudy 0-1, 52 Beigang 1-1]
Sandhausen     0-2 Kickers O
  [56 Morys 0-1, 83 Tosunoglu 0-2]
Unterhaching   1-0 Union
  [22pen A.Fink 1-0]
Fortuna D      3-1 Borussia W   
  [26pen Reichwein 0-1, 45, 76 Christ 1-1, 2-1, 90 Kadah 3-1]
Kickers S      2-1 Dynamo D
  [11 Truckenbrod 0-1, 37 Traut 1-1, 74og Grembowietz 2-1]
[Nov 9]
Paderborn      2-1 Eintracht B
  [32pen D.Dogan 0-1, 63pen Kumbela 1-1, 70 Loning 2-1]
Erzgebirge     1-1 Bayern II
  [28 T.Muller 0-1, 90 Paulus 1-1]

Round 15
[Nov 14]
Union          2-2 Sandhausen
  [37 Younga-Mouhani 1-0, 71, 79 Ozturk 1-1, 1-2, 82 Stuff 2-2]
[Nov 15]
Bayern II      1-0 RW Erfurt
  [53 Duhnke 1-0]
Aalen          1-0 Werder II
  [53 Sailer 1-0]
CZ Jena        2-4 Paderborn 
  [1 Hahnge 1-0, 4, 8 Guvenisik 1-1, 1-2, 33 Loning 1-3, 72 Hahnge 2-3,
   80 Kumbela 2-4]
Eintracht B    1-1 Kickers S
  [8 Schied 1-0, 40 Harter 1-1]
Dynamo D       0-2 Fortuna D
  [75 Cakir 0-1, 86 Costa 0-2]
Borussia W     2-4 Unterhaching
  [11 A.Fink 0-1, 13 Heinzmann 1-1, 35 Zillner 1-2, 57 A.Fink 1-3,
   75 Willers 2-3, 78 Tyce 2-4]
Kickers O      1-1 Jahn R
  [37 Tosunoglu 1-0, 79 Zellner 1-1]
[Nov 16]
Wacker B       3-1 Kickers E
  [54 Mitterhuber 1-0, 68 Unger 1-1, 89 Kresin 2-1, 90 Cappek 3-1]
Stuttgart II   3-0 Erzgebirge
  [3 Fischer 1-0, 26, 42 Schieber 2-0, 3-0]

Round 16
[Nov 21]
RW Erfurt      1-0 Stuttgart II
  [58 Stenzel 1-0]
Jahn R         0-2 Union
  [28, 87 Benyamina 0-1, 0-2]
Fortuna D      2-1 Eintracht B
  [7 Jovanovic 1-0, 40 Fuchs 1-1, 48 Lawaree 2-1]
[Nov 22]
Paderborn      4-0 Aalen
  [14 Holst 1-0, 17 Loning 2-0, 43 Lindemann 3-0, 87pen Kumbela 4-0]
Sandhausen     1-1 Borussia W 
  [6 Heinzmann 0-1, 25 Pinto 1-1]
Kickers S      0-3 CZ Jena
  [68 Eckhardt 0-1, 82og Reiss 0-2, 90 Amirante 0-3]
[Nov 23]
Unterhaching   2-0 Dynamo D
  [31, 43 Zillner 1-0, 2-0]
[Dec 2]
Erzgebirge     2-1 Kickers O  
  [44 Lukunku 1-0, 47 Tosunoglu 1-1, 79 Agyemang 2-1] 
[Dec 3]
Werder II      2-2 Wacker B   
  [4 Niemeyer 1-0, 24 Calamita 1-1, 66 Artmann 2-1, 68 Calamita 2-2]
[Dec 16]       
Kickers E      0-2 Bayern II      
  [16 Contento 0-1, 63 Yilmaz 0-2]

Round 17
[Nov 28]
Werder II      2-3 Paderborn   
  [30 Loning 0-1, 40pen Guvenisik 0-2, 62 Oehrl 1-2, 66 Holst 2-2, 
   90 Granskov-Hansen 2-3]   
[Nov 29]
CZ Jena        1-0 Fortuna D   
  [4 Riemer 1-0]   
Kickers O      0-0 RW Erfurt      
Stuttgart II   0-1 Kickers E      
  [11 Zedi 0-1]
Union          2-0 Erzgebirge  
  [33 Younga-Mouhani 1-0, 45 Stuff 2-0]
Borussia W     0-0 Jahn R         
Eintracht B    4-0 Unterhaching   
  [44 Kruppke 1-0, 47 Onuegbu 2-0, 56 Schied 3-0, 60 Onuegbu 4-0]
Aalen          3-1 Kickers S   
  [51 Landeka 0-1, 55 Sailer 1-1, 85 Andersen 2-1, 90pen Alder 3-1]   
[Nov 30]
Wacker B       0-0 Bayern II      
Dynamo D       1-1 Sandhausen     
  [16 Ozturk 0-1, 39 Broker 1-1]

Round 18
[Dec 5]
Sandhausen     0-1 Eintracht B    
  [19 Kruppke 0-1]
[Dec 6]
Wacker B       2-0 Paderborn  
  [28 Cappek 1-0, 90 Oslislo 2-0]    
Fortuna D      1-1 Aalen          
  [45 Sailer 0-1, 83 Jovanovic 1-1]
Jahn R         1-0 Dynamo D    
  [32 Stoilov 1-0]   
Erzgebirge     1-0 Borussia W  
  [16 Curri 1-0]   
RW Erfurt      1-1 Union        
  [12 Wolf 1-0, 73 Dogan 1-1]  
Kickers E      1-1 Kickers O   
  [83 Albayrak 0-1, 90 Zedi 1-1]
Bayern II      1-1 Stuttgart II  
  [52 T.Muller 1-0, 83 Kolinger 1-1] 
[Dec 7]
Kickers S      3-2 Werder II  
  [4 Smeekes 1-0, 8 Schurg 2-0, 23 Smeekes 3-0, 50 Granskov-Hansen 3-1,
   55 Andersen 3-2]    
Unterhaching   1-0 CZ Jena        
  [30 A.Fink 1-0]

Round 19
[Dec 12]
Kickers O      2-0 Bayern II    
  [14 Mesic 1-0, 56 Tosungolu 2-0]  
[Dec 13]
Borussia W     0-2 RW Erfurt 
  [39 Bunjaku 0-1, 656 Cannizzaro 0-2]     
Eintracht B    0-3 Jahn R    
  [33pen Zellner 0-1, 74 Stoilov 0-2, 79 Bambara 0-3]     
CZ Jena        2-0 Sandhausen  
  [72 Schembri 1-0, 80 Ziegner 2-0]   
Aalen          2-3 Unterhaching  
  [7 A.Fink 0-1, 29 Stickel 1-1, 40pen A.Fink 1-2, 84 Okic 2-2, 86 A.Fink 2-3] 
Paderborn      2-0 Kickers S   
  [86 Loning 1-0, 90pen Guvenisik 2-0]   
Union          2-0 Kickers E      
  [28 Benyamina 1-0, 88 Schulz 2-0]
[Dec 14]
Werder II      2-0 Fortuna D   
  [6 Feldhahn 1-0, 69 Holsing 2-0]    
[Jan 31]
Dynamo D       3-1 Erzgebirge 
  [16 Broker 1-0, 40 Dobry 2-0, 41 Savran 3-0, 76 Feick 3-1]   
[Mar 4] 
Stuttgart II   3-0 Wacker B   
  [14 Pazurek 1-0, 33 Dausch 2-0, 47 Pazurek 3-0]

Round 20
[Dec 19]
Kickers O      2-0 Stuttgart II
  [17, 56 Morys 1-0, 2-0]
[Dec 20]
Dynamo D       1-1 RW Erfurt
  [11 Broker 1-0, 81 Stenzel 1-1]
Paderborn      0-0 Fortuna D
Kickers S      0-0 Wacker B
Werder II      1-0 Unterhaching
  [25 Perthel 1-0]
CZ Jena        0-0 Jahn
Borussia W     0-3 Kickers E
  [20 Klasen 0-1, 40 Ramaj 0-2, 90 Unger 0-2]
Union          0-0 Bayern II
[Dec 21]
Aalen          0-0 Sandhausen
Eintracht B    1-1 Erzgebirge     
  [55 Onuegbu 1-0, 78 Feick 1-1]

Round 21
[Feb 5]
Fortuna D      2-0 Kickers S 
  [10 Terodde 1-0, 76 Christ 2-0]
[Feb 7]
Stuttgart II   0-3 Union
  [38 Benyamina 0-1, 62 Sahin 0-2, 80 Biran 0-3]
Kickers E      2-2 Dynamo D
  [36 Neitzel 1-0, 45 Aidoo 2-0, 47, 90 Broker 2-1, 2-2]
[Feb 8]
Jahn R         1-0 Aalen
  [60 Bambara 1-0]
Unterhaching   2-1 Paderborn
  [15 Hain 1-0, 45pen A.Fink 2-0, 58 Damjanovic 2-1]
[Mar 3]
Sandhausen     3-1 Werder II
  [16 Feldhahn 0-1, 20 Pinto 1-1, 39 C.Haas 2-1, 44 Pinto 3-1]
[Mar 4]
Erzgebirge     5-0 CZ Jena
  [33pen, 36pen, 40 Lukunku 1-0, 2-0, 3-0, 69 Hensel 4-0, 86 Curri 5-0]
RW Erfurt      2-1 Eintracht B
  [36 Morabit 0-1, 63 Cannizzaro 1-1, 66 Hauswald 2-1]
[Mar 10]
Wacker B       0-0 Kickers O
[Apr 15]
Bayern II      2-0 Borussia W
  [81og Heinzmann 1-0, 84 T.Muller 2-0]

Round 22
[Feb 14]
Fortuna D      3-1 Wacker B       
  [25 Palikuca 1-0, 58 Calamita 1-1, 64 Sieger 2-1, 77 Caillas 3-1]
Paderborn      1-2 Sandhausen     
  [57 Kirsch 0-1, 61 Guvenisik 1-1, 81 Leandro 1-2]
CZ Jena        1-1 RW Erfurt      
  [58 Cannizzaro 0-1, 90 Mayombo 1-1]
Eintracht B    2-1 Kickers E      
  [13 Neitzel 0-1, 53 Schied 1-1, 59 Boland 2-1]
Dynamo D       3-2 Bayern II       
  [11 Haas 0-1, 23 Wagefeld 1-1, 28 Savran 2-1, 41 Ekici 2-2,
   74 Savran 3-2]
[Feb 15]
Union          1-0 Kickers O
  [23 Benyamina 1-0]
[Mar 10]
Werder II      2-2 Jahn R
  [25 Menga 1-0, 61 Oehrl 2-0, 70 Zellner 2-1, 84 Grassow 2-2]
[Mar 11]
Kickers S      2-1 Unterhaching 
  [18 Gambo 1-0, 21pen A.Fink 1-1, 80 Landeka 2-1]
Aalen          0-0 Erzgebirge     
Borussia W     2-0 Stuttgart II 
  [23 Jerat 1-0, 73 T.Damm 2-0]

Round 23
[Feb 21]
Kickers O      1-2 Borussia W
  [24 T.Damm 0-1, 28 Zinnow 1-1, 81 Fischer 1-2]
Kickers E      3-1 CZ Jena
  [5 Pfingsten 1-0, 68 Neitzel 2-0, 79 Spahic 3-0, 90 Hahnge 3-1]
[Feb 22]
Unterhaching   2-1 Fortuna D 
  [27pen, 29 A.Fink 1-0, 2-0, 54 Christ 2-1]     
[Mar 17]
Bayern II      0-1 Eintracht B  
  [13 Kruppke 0-1]
Erzgebirge     0-1 Werder II  
  [50 Oehrl 0-1]
Sandhausen     2-0 Kickers S 
  [40pen Pinto 1-0, 79 N.Muller 2-0]
Stuttgart II   2-0 Dynamo D
  [53 Kolinger 1-0, 76 Klauss 2-0]
[Mar 18]
Jahn R         0-4 Paderborn
  [1, 11pen, 30 Guvenisik 0-1, 0-2, 0-3, 49 Loning 0-4]
RW Erfurt      0-0 Aalen
Wacker B       0-0 Union

Round 24
[Feb 27]
Eintracht B    2-0 Stuttgart II   
  [21 Kruppke 1-0, 44 Pfitzner 2-0]
[Feb 28]
Fortuna D      3-2 Sandhausen     
  [11 Boskovic 0-1, 39pen Langeneke 1-1, 48 Kadah 2-1, 51 Lambertz 3-1,
   65 Pinto 3-2]
Paderborn      0-0 Erzgebirge    
Werder II      2-1 RW Erfurt      
  [21pen Perthel 1-0, 24 Cannizzaro 1-1, 38 Menga 2-1]
Unterhaching   0-2 Wacker B       
  [64 Cappek 0-1, 90 Mitterhuber 0-2]
Dynamo D       1-1 Kickers O      
  [50 Tosunoglu 0-1, 54 Kegel 1-1]
[Mar 1]
CZ Jena        0-2 Bayern II      
  [82 Contento 0-1, 90 T.Muller 0-2]
Borussia W     0-1 Union
  [2 Younga-Mouhani 0-1]
[Apr 14]   
Aalen          0-0 Kickers E 
[Apr 15]   
Kickers S      1-1 Jahn R      
  [68 Galm 1-0, 78 Stoilov 1-1]     

Round 25
[Mar 6]
Kickers E      3-1 Werder II     
  [4 Pfingsten 1-0, 9 Neitzel 2-0, 56 Granskov-Hanes 2-1, 70 Pfingsten 3-1]
[Mar 7]
Erzgebirge     0-2 Kickers S      
  [56 Traut 0-1, 78 Tucci 0-2]
Kickers O      2-0 Eintracht B    
  [29 Pospischil 1-0, 69 Tosunoglu 2-0]
Jahn R         1-2 Fortuna D      
  [36 Christ 0-1, 56 Lambertz 0-2, 63 Grassow 1-2]
Wacker B       2-0 Borussia W     
  [51 Hertl 1-0, 75 Cappek 2-0]
Sandhausen     3-1 Unterhaching   
  [3 Gottlicher 1-0, 8 Ozturk 2-0, 60 Pinto 3-0, 81pen Copado 3-1]
RW Erfurt      1-4 Paderborn      
  [27 Guvenisik 0-1, 45 Pagenburg 1-1, 73 Mohr 1-2, 83pen Kumbela 1-3,
   90 Guie-Mien 1-4]
[Mar 8]
Union          2-1 Dynamo D       
  [42 Dobry 0-1, 44 Biran 1-1, 82 Sahin 2-1]
Stuttgart II   3-0 CZ Jena        
  [7pen Funk 1-0, 81 Walch 2-0, 90 Klauss 3-0]
[Mar 25]
Bayern II      4-0 Aalen          
  [49, 51 T.Muller 1-0, 2-0, 66pen Butt 3-0, 84 Haas 4-0]

Round 26
[Mar 13]
Werder II      0-0 Bayern II      
[Mar 14]
Sandhausen     1-1 Wacker B       
  [51 Cappek 0-1, 77 Ozturk 1-1]
Aalen          2-1 Stuttgart II   
  [3 Rahn 0-1, 65 Sailer 1-1, 74 Bohl 2-1]
Eintracht B    0-2 Union          
  [56 H.Dogan 0-1, 87 Biran 0-2]
Dynamo D       1-1 Borussia W     
  [32 T.Damm 0-1, 56 Savran 1-1]
Unterhaching   1-0 Jahn R         
  [62 Konrad 1-0]
Fortuna D      0-0 Erzgebirge    
Kickers S      1-2 RW Erfurt      
  [34 Deigendesch 1-0, 43 Pagenburg 1-1, 51 Semmer 1-2]
[Mar 15]
CZ Jena        0-2 Kickers O      
  [45 Turker 0-1, 79 Zinnow 0-2]
Paderborn      2-0 Kickers E      
  [76 Mohr 1-0, 84 Lindemann 2-0]

Round 27
[Mar 20]
Stuttgart II   2-0 Werder II
  [30 Kolinger 1-0, 43 Rahn 2-0]
[Mar 21]
Kickers E      0-1 Kickers S
  [80 Schurg 0-1]
RW Erfurt      2-0 Fortuna D
  [19 Cannizzaro 1-0, 25 Cinaz 2-0]
Erzgebirge     1-1 Unterhaching
  [7 Agyemang 1-0, 35 O.Fink 1-1]
Jahn R         2-1 Sandhausen
  [45 Wurll 1-0, 51 J.Schmid 2-0, 66 C.Haas 2-1]
Union          1-0 CZ Jena
  [78pen Mattuschka 1-0]
Kickers O      2-1 Aalen
  [41, 62 Zinnow 1-0, 2-0, 88 Nagorny 2-1]
[Mar 22]
Bayern II      2-1 Paderborn
  [10 T.Muller 1-0, 30 Gonther 1-1, 43 Yilmaz 2-1]
Wacker B       0-3 Dynamo D
  [37 Wagefeld 0-1, 78 Savran 0-2, 90 Kugler 0-3]
Borussia W     1-0 Eintracht B
  [29 Hammes 1-0]

Round 28
[Mar 27]
Paderborn      1-1 Stuttgart II
  [74 Didavi 0-1, 89 Krause 1-1]
[Mar 28]
Jahn R         1-0 Wacker B
  [21 J.Schmid 1-0]
Werder II      3-1 Kickers O
  [23 Oehrl 1-0, 53 Morys 1-1, 69 Feldhahn 2-1, 79 N.Andersen 3-1]
CZ Jena        0-0 Borussia W
Eintracht B    0-1 Dynamo D
  [60pen Savran 0-1]
Sandhausen     0-2 Erzgebirge
  [3 Sv.Muller 0-1, 15 Agyemang 0-2]
Unterhaching   4-0 RW Erfurt
  [9 A.Fink 1-0, 15 Rathgeber 2-0, 71 Villar 3-0, 76 A.Fink 4-0]
Fortuna D      1-1 Kickers E
  [34 Neitzel 0-1, 63 Cebe 1-1]
[Mar 29]
Aalen          1-4 Union
  [16 Schockel 1-0, 26 H.Dogan 1-1, 45 Biran 1-2, 68pen Mattuschka 1-3, 
   90 Benyamina 1-4]
Kickers S      0-0 Bayern II

Round 29
[Mar 31]
Dynamo D       2-0 CZ Jena
  [51 Dobry 1-0, 83 Pergl 2-0]
RW Erfurt      1-1 Sandhausen
  [66og Eberlein 1-0, 80 Bindnagel 1-1]
Erzgebirge     1-0 Jahn R
  [45 Feick 1-0]
Wacker B       0-2 Eintracht B
  [8 Danneberg 0-1, 87 Pfitzner 0-2]
Kickers E      0-4 Unterhaching
  [3, 15, 29 Rathgeber 0-1, 0-2, 0-3, 81 Zillner 0-4]
[Apr 1]
Bayern II      0-1 Fortuna D
  [88 Heidinger 0-1]
Stuttgart II   3-0 Kickers S
  [21 Feisthammel 1-0, 38og Gentner 2-0, 89 Schipplock 3-0]
Kickers O      0-0 Paderborn
Borussia W     5-0 Aalen
  [9 Lintjens 1-0, 16 Jerat 2-0, 18 Reichwein 3-0, 38 T.Damm 4-0,
   51 Hammes 5-0]
Union          0-0 Werder II

Round 30
[Apr 4]
Erzgebirge     2-0 Wacker B      
  [68 Hensel 1-0, 73 Bouhaddouz 2-0] 
Fortuna D      1-1 Stuttgart II 
  [38 Kastrati 1-0, 83 Walch 1-1]  
Unterhaching   2-1 Bayern II 
  [40 Zillner 1-0, 50 Sikorski 1-1, 67 Rathgeber 2-1]     
[Apr 5]
Paderborn      0-0 Union          
Sandhausen     2-1 Kickers E 
  [22 Rauw 0-1, 37 Fiesser 1-1, 51 N.Muller 2-1]     
[Apr 7]
Kickers S      0-1 Kickers O   
  [85 Mesic 0-1]   
Werder II      1-1 Borussia W  
  [65pen Oehrl 1-0, 82 Heinzmann 1-1]   
Aalen          4-3 Dynamo D       
  [5 Lechleiter 1-0, 13 Stegmayer 2-0, 18 Broker 2-1, 23 Dobry 2-2,
   31 Sailer 3-2, 34 Dobry 3-3, 58 Bader 4-3]
CZ Jena        2-0 Eintracht B
  [74 Ziegner 1-0, 86 Hahnge 2-0]
Jahn R         1-0 RW Erfurt     
  [48 J.Schmid 1-0] 

Round 31
[Apr 11]
Borussia W     0-1 Paderborn   
  [43 Guvenisik 0-1]   
Kickers O      0-2 Fortuna D  
  [49 Heidinger 0-1, 55 Jovanovic 0-2]    
Stuttgart II   1-3 Unterhaching   
  [19pen, 65 A.Fink 0-1, 0-2, 68og Kovacevic 0-3, 70pen Rudy 1-3]
Kickers E      0-0 Jahn R         
RW Erfurt      2-0 Erzgebirge 
  [45 Cinaz 1-0, 90 Semmer 2-0]    
Wacker B       0-2 CZ Jena   
  [27 Hahnge 0-1, 90 Straßer 0-2]     
Eintracht B    2-0 Aalen     
  [49pen D.Dogan 1-0, 85 Banser 2-0]     
Dynamo D       2-1 Werder II     
  [2pen Oehrl 0-1, 23, 90 Broker 1-1, 2-1] 
[Apr 12]
Union          5-1 Kickers S    
  [3 Biran 1-0, 24 H.Dogan 2-0, 59 Sahin 3-0, 65 Gebhardt 4-0,
   76 Gambo 4-1, 80 Benyamina 5-]  
Bayern II      2-1 Sandhausen  
  [60 Badstuber 1-0, 75 Ristic 1-1, 78 T.Muller 2-1]   

Round 32
[Apr 17]
Sandhausen     1-1 Stuttgart II 
  [54 Fießer 1-0, 73 Schwabe 1-1]  
[Apr 18]
RW Erfurt      0-3 Wacker B  
  [49 Belleri 0-1, 64 Calamita 0-2, 88 Belleri 0-3]     
Unterhaching   1-0 Kickers O   
  [88 Villar 1-0]   
Kickers S      0-1 Borussia W  
  [6 T.Damm 0-1]   
Paderborn      1-2 Dynamo D    
  [6 Broker 0-1, 51 Loning 1-1, 70 Truckenbrod 1-2]   
Werder II      1-1 Eintracht B
  [7 Oehrl 1-0, 11 Onuegbu 1-1]    
Aalen          3-2 CZ Jena    
  [2 Stegmayer 1-0, 19 Sailer 2-0, 46 Holzner 2-1, 52 Amirante 2-2, 
   59pen Sailer 3-2]    
Erzgebirge     3-0 Kickers E  
  [43 Agyemang 1-0, 59 Stark 2-0, 72pen Curri 3-0]    
[Apr 19]
Fortuna D      0-1 Union     
  [75 Benyamina 0-1]     
Jahn R         1-2 Bayern II      
  [10 Zellner 1-0, 28 Badstuber 1-1, 60 T.Muller 1-2]

Round 33
[Apr 24]
Borussia W     0-0 Fortuna D      
Stuttgart II   1-2 Jahn R    
  [26 S.Hofmann 1-0, 42 Bambara 1-1, 51 Kreis 1-2]     
[Apr 25]
Eintracht B    2-0 Paderborn
  [41 Kruppke 1-0, 89 Pfitzner 2-0]      
Dynamo D       1-2 Kickers S      
  [25 Savran 1-0, 30 Galm 1-1, 86 Ivanusa 1-2]
Union          0-1 Unterhaching   
  [20 Tyce 0-1]
Kickers O      0-3 Sandhausen     
  [8 N.Muller 0-1, 62 Ozturk 0-2, 65 N.Muller 0-3]
Kickers E      1-0 RW Erfurt 
  [45 Ramaj 1-0]     
Wacker B       1-0 Aalen     
  [51pen Belleri 1-0]     
CZ Jena        3-1 Werder II    
  [42 D.Schmidt 0-1, 63 Schembri 1-1, 68, 75 Amirante 2-1, 3-1]  
[Apr 26]
Bayern II      2-3 Erzgebirge   
  [13 Hochscheidt 0-1, 28 Curri 0-2, 45 Feick 0-3, 56 Bopp 1-3,
   72 Badstuber 2-3]  

Round 34
[May 1]
RW Erfurt      1-1 Bayern II  
  [47 Pohl 1-0, 49 Furstner 1-1]    
[May 2]
Kickers E      1-1 Wacker B     
  [61 Unger 1-0, 71 Galuschka 1-1]  
Erzgebirge     0-3 Stuttgart II 
  [28 Rudy 0-1, 59 Schipplock 0-2, 83 Klauß 0-3]
Jahn R         1-1 Kickers O   
  [16 Huber 0-1, 44 J.Schmid 1-1]   
Fortuna D      1-0 Dynamo D       
  [40 Lambertz 1-0]
Kickers S      3-1 Eintracht B  
  [15 Onuegbu 0-1, 35 Traub 1-1, 69 Galm 2-1, 90pen Gambo 3-1]  
Paderborn      2-0 CZ Jena   
  [39 Mohr 1-0, 90 Kumbela 2-0]     
[May 3]
Sandhausen     0-0 Union          
Unterhaching   1-1 Borussia W     
  [26 Zillner 1-0, 58 Neppe 1-1]
Werder II      3-1 Aalen      
  [20 Sailer 0-1, 59 Oehrl 1-1, 79 Kruse 2-1, 90pen Oehrl 3-1]    

Round 35
[May 5]
CZ Jena        0-0 Kickers S      
[May 8]
Wacker B       2-2 Werder II
  [10 Oehrl 0-1, 32 Belleri 1-1, 45 Ikeng 1-2, 89 Buchner 2-2]
[May 9]
Bayern II      4-0 Kickers E
  [17 Bopp 1-0, 48 Sikorski 2-0, 53 Rieß 3-0, 71 Bopp 4-0]
Kickers O      0-0 Erzgebirge
Union          2-0 Jahn R
  [60 Younga-Mouhani 1-0, 72 Benyamina 2-0]
Borussia W     1-0 Sandhausen
  [7 T.Damm 1-0]
Dynamo D       1-0 Unterhaching
  [88 Dobry 1-0]
Aalen          3-3 Paderborn
  [36 Lechleiter 1-0, 44 Krause 1-1, 47 Bader 2-1, 50 Loning 2-2,
   76 Bohl 3-2, 86 Brandy 3-3]
[May 20]
Stuttgart II   3-1 RW Erfurt
  [11pen S.Hofmann 1-0, 45 Schieber 2-0, 81 Pagenburg 2-1, 89 Didavi 3-1] 
Eintracht B    5-5 Fortuna D
  [1 Morabit 1-0, 10pen Christ 1-1, 11 Jovanovic 1-2, 49pen C.Lenze 2-2,
   51 Lambertz 2-3, 52 C.Lenze 3-3, 54 Costa 3-4, 62 Boland 4-4,
   85 Christ 4-5, 90 Banser 5-5]

Round 36
[May 12]
Erzgebirge     0-1 Union
  [54 Gebhardt 0-1]
Jahn R         2-0 Borussia W
  [28 J.Schmid 1-0, 89 Zellner 2-0]
Kickers S      1-4 Aalen
  [5pen Alder 0-1, 60 Bohl 0-2, 63 Lechleiter 0-3, 83 Sailer 0-4,
   85 Tunjic 1-4]
Paderborn      0-2 Werder II
  [2 Kruse 0-1, 20 Oehrl 0-2]
[May 13]
RW Erfurt      1-1 Kickers O
  [9 S.Haas 0-1, 68 Semmer 1-1]
Sandhausen     2-2 Dynamo D
  [27 Ristic 1-0, 45 Dobry 1-1, 50 Savran 1-2, 74 Ristic 2-2] 
Bayern II      3-1 Wacker B
  [73 Bonimeier 0-1, 75, 77 Sikorski 1-1, 2-1, 83 Yilmaz 3-1]
Fortuna D      1-0 CZ Jena
  [52 Christ 1-0]
Kickers E      2-1 Stuttgart II
  [3 Schipplock 0-1, 39 A.Mayer 1-1, 84 Nagelein 2-1]
Unterhaching   2-0 Eintracht B
  [12 Rathgeber 1-0, 45 A.Fink 2-0]

Round 37 [May 16]
Eintracht B    3-3 Sandhausen 
  [3pen Nastase 1-0, 10 Boskovic 1-1, 45 N.Muller 1-2, 55 Ozturk 1-3,
   74 Onuegbu 2-3, 82pen Nastase 3-3]
Paderborn      6-0 Wacker B     
  [9 Damjanovic 1-0, 13 Krause 2-0, 25 Damjanovic 3-0, 
   30 Wachsmuth 4-0, 75, 80 Guvenisik 5-0, 6-0] 
Aalen          1-2 Fortuna D    
  [14 Lambertz 0-1, 26 Bohl 1-1, 72 Kadah 1-2]
Dynamo D       3-1 Jahn R       
  [48 Kreis 0-1, 58 Savran 1-1, 72 Dobry 2-1, 78 Savran 3-1]  
Borussia W     1-0 Erzgebirge 
  [26 Lintjens 1-0]
Union          1-1 RW Erfurt  
  [15 Pagenburg 0-1, 39 Biran 1-1]  
Kickers O      0-0 Kickers E   
Stuttgart II   2-2 Bayern II  
  [10 Sikorski 0-1, 32pen Funk 1-1, 84pen Sikorski 1-2, 85 Feisthammel 2-2]
Werder II      2-0 Kickers S   
  [52 Kruse 1-0, 70 Kempe 2-0]
CZ Jena        4-3 Unterhaching 
  [4pen Ziegner 1-0, 9 Amirante 2-0, 28 Nagy 2-1, 36 A.Fink 2-2,
   44 Schembri 3-2, 67 Hahnge 4-2, 88 Zillner 4-3] 

Round 38 [May 23]
Bayern II      1-1 Kickers O
  [11 Ekici 1-0, 19 Albayrak 1-1]
RW Erfurt      2-2 Borussia W 
  [5 Hauswald 1-0, 14 Lintjens 1-1, 34 Pagenburg 2-1, 45 Weikl 2-2]       
Jahn R         2-0 Eintracht B 
  [41 Stoilov 1-0, 82 Schlauderer 2-0]   
Sandhausen     2-2 CZ Jena     
  [33 Ristic 1-0, 35 Ozturk 2-0, 50 Amirante 2-1, 53 Schembri 2-2]
Unterhaching   2-1 Aalen      
  [37 Susak 1-0, 56 Bohl 1-1, 75 A.Fink 2-1]    
Kickers S      0-3 Paderborn    
  [44 Krause 0-1, 51 Mohr 0-2, 65 Guvenisik 0-3]    
Kickers E      3-2 Union   
  [5 A.Mayer 1-0, 33 Zedi 2-0, 58 H.Dogan 2-1, 74 Gebhardt 2-2,
   86 Neitzel 3-2]
Fortuna D      1-0 Werder II   
  [12 Christ 1-0]
Erzgebirge     1-1 Dynamo D     
  [48 Dobry 0-1, 62 Feick 1-1] 
Wacker B       2-1 Stuttgart II  
  [12 Walch 0-1, 50 Mayer 1-1, 71 Belleri 2-1]

Final Table:

 1.1. FC Union Berlin           38 22 12  4  59-23  78  Promoted
 2.Fortuna Düsseldorf           38 20  9  9  54-33  69  Promoted
------------------------------------------------------
 3.SC Paderborn 07              38 20  8 10  68-38  68  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SpVgg Unterhaching           38 20  7 11  57-46  67
 5.FC Bayern München II         38 14 17  7  54-38  59
 6.Kickers Emden                38 16 11 11  45-44  59  [*]
 7.Offenbacher FC Kickers       38 12 16 10  40-35  52
 8.SV Sandhausen                38 12 14 12  58-52  50
 9.Dynamo Dresden               38 13 11 14  46-46  50
10.Rot-Weiß Erfurt              38 13 11 14  46-48  50
11.VfB Stuttgart II             38 13 10 15  61-50  49
12.FC Erzgebirge Aue            38 12 12 14  43-43  48
13.Eintracht Braunschweig       38 12  9 17  46-51  45
14.Wuppertaler SV Borussia      38 11 12 15  36-45  45
15.Jahn Regensburg              38 11 12 15  37-51  45
16.FC Carl Zeiss Jena           38 10 11 17  41-59  41
17.Werder Bremen II             38 10 10 18  49-58  40
------------------------------------------------------
18.Wacker Burghausen            38 10 10 18  40-65  40  [*]
19.VfR Aalen                    38  8 15 15  38-60  39  Relegated
20.Stuttgarter Kickers          38  7 11 20  38-71  29  [-3]  Relegated
  
[*] after the season finished, Kickers Emden withdrew its license
    application for 2009/10 because of financial problems; due to
    this, Wacker Burghausen are not relegated

NB: reserve teams not eligible for promotion;
    Stuttgarter Kickers 3 points deducted for refusing to
      pay a loan over Euro 200,000 back to the DFB

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 29]
Paderborn      1-0 Osnabrück
  [78 Loning 1-0]

Second Leg [Jun 1]
Osnabrück      0-1 Paderborn    
  [63 Loning 0-1]

NB: Paderborn promoted, Osnabrück relegated


Topscorers

A. Fink			21	Unterhaching
Oehrl			17	Werder II
Guvenisik		17	Paderborn
Benyamina		15	Union B
T.Muller		14	Bayern II
Loning			13	Paderborn
Savran			13	Dynamo D
Sailer			12	Aalen
Dobry			12	Dynamo D
Bunjaku			11	RW Erfurt
Canizzaro		11	RW Erfurt
Calamita		11	Wacker B
Biran			11	Union B	
Christ			11	Fortuna D
Neitzel			11	Kickers E
Broker			10	Dynamo D
Sikorski 		10	Bayern II 
Hahnge			10	CZ Jena
Ozturk			10	Sandhausen
Amirante		10	CZ Jena
Feick			10	Erzgenirge
Tosunoglu		 9	Kickers O
Schieber		 9	Stuttgart II
Pinto			 8	Sandhausen
Jovanovic		 8 	Fortuna D
Zinnow			 8	Kickers O
Kumbela			 8	Paderborn
Zillner			 8	Untrhaching



Fourth Level 2008/09

Regionalliga Nord

Final Table:

 1.Holstein Kiel                34 21 10  3  54-22  73  Promoted
------------------------------------------------------
 2.Hallescher FC                34 19 13  2  43-20  70
 3.SV Babelsberg 03             34 17 12  5  46-25  63
 4.1. FC Magdeburg              34 17  8  9  50-36  59
 5.VfL Wolfsburg II             34 15  8 11  53-35  53
 6.Hannover 96 II               34 14  7 13  48-42  49
 7.Chemnitzer FC                34 11 12 11  50-42  45
 8.VfB Lübeck (A)               34 10 15  9  38-34  45
 9.FC Oberneuland               34 12  8 14  40-41  44
10.Hansa Rostock II             34 12  7 15  53-59  43
11.SV Wilhelmshaven             34 12  7 15  45-52  43
12.Hertha BSC II                34 11 10 13  40-55  43
13.Hamburger SV II              34 11  9 14  44-43  42
14.VFC Plauen                   34 10 12 12  52-54  42
15.Türkiyemspor Berlin          34 12  6 16  36-43  42
------------------------------------------------------
16.Altona 93                    34  8  7 19  40-66  31  Relegated
17.Sachsen Leipzig              34  5  9 20  21-54  24  Relegated
18.Energie Cottbus II           34  5  8 21  23-53  23  Relegated

Regionalliga West

Final Table:

 1.Borussia Dortmund II         34 21  5  8  86-49  68  Promoted
------------------------------------------------------
 2.1. FC Kaiserslautern II      34 19  8  7  59-42  65
 3.1. FC Köln II                34 16 12  6  53-34  60
 4.Preußen Münster              34 14 11  9  51-36  53
 5.1. FSV Mainz 05 II           34 15  7 12  58-45  52
 6.Borussia Mönchengladbach II  34 14  9 11  50-49  51
 7.Rot-Weiss Essen              34 13 10 11  61-41  49
 8.SC Verl                      34 13 10 11  45-42  49
 9.Bayer Leverkusen II          34 14  7 13  53-56  49
10.Sportfreunde Lotte           34 14  7 13  53-57  49
11.SV Elversberg                34 11 13 10  39-37  46
12.FSV LU-Oggersheim            34 11  9 14  43-58  42  [*]
13.Eintracht Trier              34 11  8 15  37-51  41
14.VfL Bochum II                34 11  7 16  51-59  40
15.FC Schalke 04 II             34 10  9 15  41-54  39
------------------------------------------------------
16.Wormatia Worms               34  8  9 17  39-55  33  [*]
17.BV Cloppenburg               34  8  4 22  51-76  28  Relegated
18.1. FC Kleve                  34  6  9 19  44-73  27  Relegated

[*] FSV Oggersheim renounced on its place in the Regionalliga 2009/10
    for financial reasons; due to this, Wormatia Worms are not
    relegated

Regionalliga Süd

Final Table:

 1.1. FC Heidenheim             34 22  6  6  61-37  72  Promoted
------------------------------------------------------
 2.Hessen Kassel                34 22  5  7  75-33  71
 3.Eintracht Frankfurt II       34 19  9  6  61-35  66
 4.Waldhof Mannheim             34 19  6  9  54-30  63
 5.1. FC Nürnberg II            34 17 10  7  65-37  61
 6.1860 München II              34 16  7 11  59-42  55
 7.SSV Ulm 1846                 34 13 14  7  55-35  53
 8.SC Pfullendorf               34 14  8 12  50-48  50
 9.SV Wehen Wiesbaden II        34 15  4 15  40-37  49
10.1. FC Eintracht Bamberg      34 12  8 14  50-61  44
11.SpVgg Greuther Fürth II      34 10 11 13  37-39  41
12.SSV Reutlingen               34 10 10 14  41-55  40
13.Viktoria Aschaffenburg       34  9 12 13  38-46  39  [*]
14.SC Freiburg II               34 11  5 18  46-63  38
15.SV Darmstadt 98              34  9 10 15  44-54  37
------------------------------------------------------
16.Karlsruher SC II             34 10  4 20  37-66  34  [*]
17.TSV Großbardorf              34  4  6 24  32-84  18  Relegated
18.SpVgg Unterhaching II        34  4  5 25  35-78  17  Relegated

[*] Viktoria Aschaffenburg renounced on its place in the Regionalliga
    2009/10; due to this Karlsruher SC II are not relegated


2007/08

2009/10

list of champions

all-time table

list of 2nd level champions

list of amateur champions

oberliga berlin 1945-1963

oberliga nord 1945-1963

oberliga süd 1945-1963

oberliga südwest 1945-1963

oberliga südwest süd 1945-1950

oberliga west 1945-1963

regionalliga nord 63-74

regionalliga süd 63-74

regionalliga west 63-74

list of cup finals

list of super and league cup finals

list of topscorers

list of 2nd level topscorers

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans and Marcel Haisma for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Karel Stokkermans and Marcel Haisma
Last updated: 28 Aug 2009

(C) Copyright Karel Stokkermans, Marcel Haisma and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.