Ecuador Second Level 2007

Primera Etapa (First Stage)

Final Table:

 1.Universidad Católica   18  9  4  5 22-19  31  Qualified
 2.Técnico Universitario  18  9  3  6 30-21  30  Qualified
 3.Espoli                 18  8  5  5 28-15  29  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Municipal Cañar        18  7  5  6 22-19  26
 5.Aucas                  18  7  5  6 26-25  26
 6.Manta FC               18  7  5  6 27-29  26
 7.LDU de Portoviejo      18  7  4  7 28-29  25
 8.Brasilia               18  7  4  7 20-31  25
 9.LDU de Loja            18  5  2 11 24-31  17
10.Delfín                 18  3  5 10 20-28  14

NB: top 3 qualify for Liguilla final

Round 1
[Feb 10]
Universidad Católica  2-1 Manta FC
LDU de Loja           2-1 Brasilia
Municipal Cañar       4-3 Espoli
Delfín                1-2 Técnico Universitario
LDU de Portoviejo     2-0 Aucas

Round 2
[Feb 17]
Brasilia              1-1 Universidad Católica  
Manta FC              1-1 LDU de Portoviejo
Espoli                0-0 Delfín
Técnico Universitario 4-2 LDU de Loja
[Feb 18]
Aucas                 1-1 Municipal Cañar

Round 3 [Feb 24]
Universidad Católica  1-0 LDU de Loja
Municipal Cañar       3-1 Manta FC
Espoli                0-2 Aucas
Delfín                7-1 Brasilia
LDU de Portoviejo     4-1 Técnico Universitario

Round 4
[Mar 3]
LDU de Loja           1-2 Delfín
Brasilia              3-3 LDU de Portoviejo
Técnico Universitario 1-1 Municipal Cañar
Manta FC              1-0 Espoli
[Mar 4]
Aucas                 2-0 Universidad Católica

Round 5
[Mar 10]
Municipal Cañar       3-0 Brasilia
Delfín                0-0 Universidad Católica
LDU de Portoviejo     1-0 LDU de Loja
Espoli                3-0 Técnico Universitario
[Mar 11]
Aucas                 2-2 Manta FC

Round 6 [Mar 17]
Universidad Católica  2-0 LDU de Portoviejo
Brasilia              1-0 Espoli
LDU de Loja           2-1 Municipal Cañar
Delfín                0-1 Manta FC
Técnico Universitario 1-1 Aucas

Round 7 [Mar 24]
Municipal Cañar       0-0 Universidad Católica
Aucas                 2-1 Brasilia
Manta FC              0-0 Técnico Universitario
LDU de Portoviejo     3-1 Delfín
Espoli                3-0 LDU de Loja

Round 8
[Mar 30]
LDU de Loja           3-0 Aucas
[Mar 31]
Universidad Católica  1-0 Técnico Universitario
Brasilia              1-1 Manta FC
Delfín                0-0 Municipal Cañar
LDU de Portoviejo     0-0 Espoli

Round 9
[Apr 7]
Municipal Cañar       3-2 LDU de Portoviejo
Espoli                0-0 Universidad Católica
Manta FC              2-1 LDU de Loja
[Apr 8]
Técnico Universitario 3-0 Brasilia
Aucas                 2-0 Delfín

Round 10
[Apr 13]
Universidad Católica  0-1 Espoli
Delfín                1-1 Aucas
LDU de Loja           2-3 Manta FC
[Apr 14]
Brasilia              1-0 Técnico Universitario
LDU de Portoviejo     2-1 Municipal Cañar

Round 11
[Apr 21]
Municipal Cañar       1-0 Delfín
Manta FC              1-1 Brasilia
[Apr 22]
Técnico Universitario 4-1 Universidad Católica
Aucas                 3-2 LDU de Loja
Espoli                5-2 LDU de Portoviejo

Round 12
[Apr 27]
Delfín                1-2 LDU de POrtoviejo
LDU de Loja           1-1 Espoli
[Apr 28]
Universidad Católica  1-0 Municipal Cañar
[Apr 29]
Técnico Universitario 5-0 Manta FC
Brasilia              2-1 Aucas

Round 13
[May 5]
Municipal Cañar       1-1 LDU de Loja
LDU de Portoviejo     3-2 Universidad Católica
Manta FC              1-2 Delfín
[May 6]
Espoli                3-0 Brasilia
Aucas                 2-1 Técnico Universitario

Round 14
[May 11]
Manta FC              1-4 Aucas
[May 12]
LDU de Loja           2-0 LDU de Portoviejo
Universidad Católica  3-0 Delfín
Técnico Universitario 1-0 Espoli
Brasilia              1-0 Municipal Cañar

Round 15
[May 18]
Delfín                2-3 LDU de Loja
[May 19]
Universidad Católica  2-1 Aucas
Municipal Cañar       1-0 Técnico Universitario
LDU de Portoviejo     0-1 Brasilia
[May 20]
Espoli                3-0 Manta FC

Round 16
[May 25]
Técnico Universitario 2-0 LDU de Portoviejo
LDU de Loja           0-2 Universidad Católica
[May 26]
Brasilia              3-0 Delfín
[May 26]
Manta FC              3-0 Municipal Cañar
Aucas                 1-3 Espoli

Round 17 [Jun 9]
Universidad Católica  4-1 Brasilia
LDU de Portoviejo     2-3 Manta FC
Delfín                2-2 Espoli
LDU de Loja           2-3 Técnico Universitario
Municipal Cañar       2-0 Aucas

Round 18 [Jun 16]
Manta FC              5-0 Universidad Católica
Brasilia              1-0 LDU de Loja
Espoli                1-0 Municipal Cañar
Técnico Universitario 2-1 Delfín
Aucas                 1-1 LDU de Portoviejo

Final Table:

 1.Universidad Católica   18  9  4  5 22-19  31  Qualified
 2.Técnico Universitario  18  9  3  6 30-21  30  Qualified
 3.Espoli                 18  8  5  5 28-15  29  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Municipal Cañar        18  7  5  6 22-19  26
 5.Aucas                  18  7  5  6 26-25  26
 6.Manta FC               18  7  5  6 27-29  26
 7.LDU de Portoviejo      18  7  4  7 28-29  25
 8.Brasilia               18  7  4  7 20-31  25
 9.LDU de Loja            18  5  2 11 24-31  17
10.Delfín                 18  3  5 10 20-28  14

NB: top 3 qualify for Liguilla final:
    Universidad Católica (3 bonus points), Técnico Universitario (2), Espoli (1).


Segunda Etapa (Second Stage)

Final Table:

 1.Aucas                  18 11  3  4 28-15  36  Qualified
 2.Universidad Católica   18 10  4  4 37-23  34  Qualified
 3.Espoli                 18 10  3  5 30-17  33  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.LDU de Portoviejo      18  9  3  6 26-25  30
 5.Manta FC               18  7  5  6 20-21  26
 6.Municipal Cañar        18  6  3  9 26-22  21
 7.Técnico Universitario  18  6  2 10 18-20  20
 8.Delfín                 18  5  4  9 18-40  19
 9.LDU de Loja            18  4  4 10 12-19  16
10.Brasilia               18  3  7  8 23-36  16

NB: top 3 qualify for Liguilla Final:
    Aucas (3 bonus points), Universidad Católica (2), Espoli (1)

Round 1
[Jun 29]
LDU de Loja           3-1 Brasilia
[Jun 30]
Universidad Católica  1-1 Manta FC
LDU de Portoviejo     3-0 Aucas
[Jul 1]
Municipal Cañar       1-2 Espoli
Delfín                1-0 Técnico Universitario

Round 2 [Jul 8]
Técnico Universitario 1-0 LDU de Loja
Espoli                6-0 Delfín
Aucas                 2-1 Municipal Cañar
Manta FC              2-3 LDU de Portoviejo
Brasilia              3-3 Universidad Católica  

Round 3 [Jul 14]
Universidad Católica  4-1 LDU de Loja
Municipal Cañar       1-2 Manta FC
Espoli                2-0 Aucas
Delfín                1-1 Brasilia
LDU de Portoviejo     4-3 Técnico Universitario

Round 4
[Jul 20]
Técnico Universitario 0-1 Municipal Cañar
LDU de Loja           3-0 Delfín
[Jul 21]
Brasilia              4-1 LDU de Portoviejo
Manta FC              2-0 Espoli
[Jul 22]
Aucas                 0-1 Universidad Católica

Round 5 [Jul 25]
Aucas                 2-0 Manta FC
Municipal Cañar       3-1 Brasilia
Espoli                0-2 Técnico Universitario
Delfín                2-2 Universidad Católica
LDU de Portoviejo     1-0 LDU de Loja

Round 6
[Jul 28]
Universidad Católica  5-1 LDU de Portoviejo
[Jul 29]
Técnico Universitario 1-1 Aucas
Delfín                3-1 Manta FC
LDU de Loja           1-0 Municipal Cañar
Brasilia              2-2 Espoli

Round 7
[Aug 4]
Espoli                1-0 LDU de Loja
Municipal Cañar       1-3 Univesidad Católica
Manta FC              2-0 Técnico Universitario
LDU de POrtoviejo     2-1 Delfín
[Aug 5]
Aucas                 3-0 Brasilia

Round 8
[Aug 10]
LDU de Loja           0-1 Aucas
[Aug 11]
Universidad Católica  1-0 Técnico Universitario
Brasilia              1-1 Manta FC
LDU de Portoviejo     3-0 Espoli
[Aug 12]
Delfín                2-5 Municipal Cañar

Round 9
[Aug 18]
Municipal Cañar       2-1 LDU de Portoviejo
Manta FC              2-0 LDU de Loja
Técnico Universitario 1-1 Brasilia
Espoli                1-1 Universidad Católica
[Aug 19]
Aucas                 3-0 Delfín

Round 10
[Aug 24]
LDU de Loja           0-1 Manta FC
[Aug 25]
Universidad Católica  0-3 Espoli
Brasilia              1-0 Técnico Universitario
LDU de Portoviejo     2-1 Municipal Cañar
[Aug 26]
Delfín                2-1 Aucas

Round 11
[Aug 31]
Técnico Universitario 2-1 Universidad Católica
[Sep 1]
Espoli                3-0 LDU de Portoviejo
Municipal Cañar       6-0 Delfín
Manta FC              1-1 Brasilia
[Sep 2]
Aucas                 1-0 LDU de Loja

Round 12
[Sep 8]
LDU de Loja           1-3 Espoli
Brasilia              0-1 Aucas
Universidad Católica  1-0 Municipal Cañar
[Sep 9]
Técnico Universitario 4-0 Manta FC
Delfín                2-0 LDU de Portoviejo

Round 13
[Sep 15]
Municipal Cañar       1-1 LDU de Loja
Espoli                2-1 Brasilia
LDU de Portoviejo     2-0 Universidad Católica
Manta FC              3-0 Delfín
[Sep 16]
Aucas                 3-1 Técnico Universitario

Round 14 [Sep 19]
Universidad Católica  2-0 Delfín
Manta FC              1-3 Aucas
LDU de Loja           0-0 LDU de Portoviejo
Brasilia              2-1 Municipal Cañar
Técnico Universitario 0-2 Espoli

Round 15
[Sep 22]
Municipal Cañar       1-0 Técnico Universitario
[Sep 23]
Universidad Católica  0-3 Aucas
Espoli                0-1 Manta FC
Delfín                1-1 LDU de Loja
LDU de Portoviejo     2-0 Brasilia

Round 16
[Sep 28]
Brasilia              1-2 Delfín
LDU de Loja           0-1 Universidad Católica
Técnico Universitario 1-0 LDU de Portoviejo
[Sep 29]
Aucas                 2-1 Espoli
Manta FC              0-0 Municipal Cañar

Round 17 [Oct 6]
Universidad Católica  9-3 Brasilia
Delfín                1-1 Espoli
LDU de Portoviejo     0-0 Manta FC
LDU de Loja           1-0 Técnico Universitario
Municipal Cañar       1-1 Aucas

Round 18 [Oct 14]
Técnico Universitario 2-0 Delfín
Espoli                1-0 Municipal Cañar
Aucas                 1-1 LDU de Portoviejo
Manta FC              0-2 Universidad Católica
Brasilia              0-0 LDU de Loja

Final Table:

 1.Aucas                  18 11  3  4 28-15  36  Qualified
 2.Universidad Católica   18 10  4  4 37-23  34  Qualified
 3.Espoli                 18 10  3  5 30-17  33  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.LDU de Portoviejo      18  9  3  6 26-25  30
 5.Manta FC               18  7  5  6 20-21  26
 6.Municipal Cañar        18  6  3  9 26-22  21
 7.Técnico Universitario  18  6  2 10 18-20  20
 8.Delfín                 18  5  4  9 18-40  19
 9.LDU de Loja            18  4  4 10 12-19  16
10.Brasilia               18  3  7  8 23-36  16

NB: top 3 qualify for Liguilla Final:
    Aucas (3 bonus points), Universidad Católica (2), Espoli (1)


Aggregate Table:

 1.Universidad Católica   36 19  8  9 59-42  65  Qualified
 2.Espoli                 36 18  8 10 58-32  62  Qualified
 3.Aucas                  36 18  8 10 54-40  62  Qualified
 4.LDU de Portoviejo      36 16  7 13 54-54  55  Qualified
 5.Manta FC               36 14 10 12 47-50  52  Qualified
 6.Técnico Universitario  36 15  5 16 48-41  50  Qualified
 7.Municipal Cañar        36 13  8 15 48-41  47
 8.Brasilia               36 10 11 15 43-67  41
 9.LDU de Loja            36  9  6 21 36-50  33
-----------------------------------------------
10.Delfín                 36  8  9 19 38-68  33  Relegated


Liguilla Final

Final Table:

 1.Universidad Católica   10  5  3  2 21-12 23 [5]  Promoted
 2.Espoli                 10  4  5  1 11- 7 19 [2]  Promoted
 3.Técnico Universitario  10  2  7  1 13- 9 15 [2]  Promoted
----------------------------------------------
 4.Aucas                  10  2  3  5 10-14 12 [3]
 5.LDU de Portoviejo      10  3  3  4  9-15 12
 6.Manta FC               10  2  3  5  8-15  9

NB: top-3 promoted;
    bonus points between square brackets

Round 1
[Oct 20]
Universidad Católica  5-1 LDU de Portoviejo
Manta FC              0-0 Espoli
[Oct 21]
Técnico Universitario 1-1 Aucas

Round 2 [Oct 27]
Aucas                 2-2 Universidad Católica
Espoli                1-1 Técnico Universitario
LDU de Portoviejo     2-1 Manta FC

Round 3 [Oct 31]
Espoli                2-1 LDU de Portoviejo
Técnico Universitario 3-0 Universidad Católica
Manta FC              1-0 Aucas

Round 4 [Nov 4]
Universidad Católica  4-0 Manta FC
Aucas                 0-1 Espoli
LDU de Portoviejo     1-1 Técnico Universitario

Round 5
[Nov 10]
Espoli                1-1 Universidad Católica
Manta FC              1-1 Técnico Universitario
[Nov 11]
Aucas                 1-1 LDU de Portoviejo

Round 6
[Nov 17]
Universidad Católica  2-0 Espoli
LDU de Portoviejo     2-1 Aucas
[Nov 18]
Técnico Universitario 1-1 Manta FC

Round 7
[Nov 24]
Espoli                2-1 Aucas
Manta FC              2-3 Universidad Católica
[Nov 25]
Técnico Universitario 2-0 LDU de Portoviejo

Round 8 [Nov 28]
Aucas                 1-0 Manta FC
Universidad Católica  1-1 Técnico Universitario
LDU de Portoviejo     0-0 Espoli

Round 9 [Dec 2]
Universidad Católica  3-1 Aucas
Técnico Universitario 1-1 Espoli
Manta FC              2-0 LDU de Portoviejo

Round 10 [Dec 8]
LDU de Portoviejo     1-0 Universidad Católica
Espoli                3-0 Manta FC
Aucas                 2-1 Técnico Universitario

Final Table:

 1.Universidad Católica   10  5  3  2 21-12 23 [5]  Promoted
 2.Espoli                 10  4  5  1 11- 7 19 [2]  Promoted
 3.Técnico Universitario  10  2  7  1 13- 9 15 [2]  Promoted
----------------------------------------------
 4.Aucas                  10  2  3  5 10-14 12 [3]
 5.LDU de Portoviejo      10  3  3  4  9-15 12
 6.Manta FC               10  2  3  5  8-15  9

NB: top-3 promoted;
    bonus points between square brackets

2005

list of champions

list of 2nd and 3rd level champions

list of amateur champions guayas and pichinchas

list of champions interandinos

list of champions costa

list of provincial champions

list of final tables

all-time table

list of top scorers

list of 2nd level top scorers

list of foundation dates clubs


About this document

Prepared and maintained by Fernando Espinoza Añazco for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Fernando Espinoza Añazco (nanoespinoza@hotmail.com)
Last updated: 14 Dec 2007

(C) Copyright Fernando Espinoza Añazco and RSSSF 2007
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.