England (Women) 2001/02

AXA F.A. Women's Premier League -- National Division

Final Table:

 1.Arsenal                 18  16  1  1  60-15  49  Champions
 2.Doncaster Belles        18  13  2  3  57-21  41
 3.Charlton Athletic       18  10  1  7  40-24  31
 4.Leeds United            18   7  5  6  36-37  26
 5.Everton                 18   8  2  8  30-31  26
 6.Tranmere Rovers         18   7  3  8  31-36  24
 7.Brighton & Hove Albion  18   7  3  8  19-33  24
 8.Southampton Saints      18   5  3 10  19-34  18
--------------------------------------------------
 9.Barry Town              18   2  3 13  19-49   9  Relegated
10.Sunderland              18   1  5 12  15-46   8  Relegated

Round 1 [Aug 19]
Barry Town             3-3 Everton
  [Ayshea Martyn, Trudy Williams 2; Amanda Barr 2, Sophie Krivinskas]

Brighton & Hove Albion 1-0 Tranmere Rovers
  [Natalie Birch]

Leeds United           2-5 Arsenal
  [Shona Kelly, Karen Skillcorn; Marieanne Spacey 2, Jayne Ludlow, Ciara Grant, 
   Angela Banks]

Doncaster Belles       5-1 Southampton Saints
  [Vicky Exley, Jody Handley 2, Laura Hunphries, Karen Burke; Una Nwajei]

Sunderland             1-4 Charlton Athletic

  [Donna Lanaghan; Jo Broadhurst 3, Justine Lorton]

Round 2 [Aug 26]
Arsenal                4-1 Doncaster Belles
  [Marieanne Spacey 2, Ellen Maggs, Ciara Grant; Vicky Exley]
Charlton Athletic      5-1 Brighton & Hove Albion
  [Jo Broadhurst, Sussanah Abbott 2, Laveena Betts, Alexa Hunn; Nikki Rice]
Southampton Saints     3-1 Barry Town
  [Katie Poore, Corinne Vorston, Una Nwajei; Clare O'Sullivan]
Sunderland             0-1 Everton
  [Kelly McDougall]
Tranmere Rovers        3-3 Leeds United
  [Kim Holden 2, Sue Smith; Lucy Ward 2, Stacey Daniel]


Round 3 [Sep 2]
Arsenal                3-1 Southampton Saints
  [Jayne Ludlow, Faye White, Ellen Maggs; Una Nwajei]
Brighton & Hove Albion 0-1 Everton
  [Tina Mason]

Doncaster Belles       6-0 Tranmere Rovers
  [Mel Garside 2, Karen Walker 2, Karen Burke, Jody Handley]

Sunderland             2-3 Barry Town
  [Mel Reay, Donna Lanaghan; Trudy Williams 3]

Leeds United           ppd Charlton Athletic

Round 4 [Sep 9]
Barry Town             2-1 Brighton & Hove Albion
  [Trudy Williams, Clare O'Sullivan; Emma Mead]
Charlton Athletic      3-4 Doncaster Belles
  [Jo Broadhurst 2, Laveena Betts; Karen Walker, Karen Burke, Becky Easton,
   Mel Garside]
Everton                0-0 Leeds United
Southampton Saints     0-0 Sunderland
Tranmere Rovers        ppd Arsenal

Round 5 [Sep 16]
Arsenal                3-1 Charlton Athletic
  [Marieanne Spacey 2, Ciara Grant; Justine Lorton]
Doncaster Belles       4-1 Everton
  [Jody Handley, Aran Embleton, Mo Marley og, Tina Mason og; Sara Wheuell]
Leeds United           3-0 Barry Town
  [Lucy Ward, Siobhan Hagerty-Crosse, Sammy Britton]
Sunderland             1-1 Brighton & Hove Albion
  [Emma Bell; Holly Grogan]
Tranmere Rovers        3-0 Southampton Saints
  [Sue Smith 2, Kate Hooley]

Round 6 [Sep 30]
Barry Town             1-2 Tranmere Rovers
Southampton Saints     1-2 Brighton & Hove Albion
  [Gemma Ritchie; Michelle Mangan, Emma Mead]
Sunderland             1-1 Leeds United                  
  [Julie Twaddle; Sammy Britton]

Round 7 [Oct 7]

Brighton & Hove Albion 1-1 Barry Town

  [Katie Hodges; Helen Jones]

Charlton Athletic      0-1 Southampton Saints

  [Lynne Armstrong]

Doncaster Belles       1-1 Sunderland

  [Karen Burke; Donna Lanaghan]

Tranmere Rovers        2-3 Everton

  [Natalie Preston, Kate Hooley; Amanda Barr, Sara Wheuell, Mo Marley]

Round 8 [Oct 14]
Brighton & Hove Albion 0-8 Doncaster Belles

  [Karen Walker 3, Vicky Exley, Becky Easton 2, Mel Garside, Jody Handley]
Everton                0-3 Charlton Athletic
  [Susannah Abbott, Alexa Hunn, Justine Lorton]
Southampton Saints     2-2 Leeds United
  [Una Nwajei, Shelly Cox; Shona Kelly, Lisa Woodhead]
Sunderland             0-3 Arsenal
  [Angela Banks; Marieanne Spacey 2]

Round 9 [Oct 21]
Charlton Athletic      5-2 Barry Town
  [Emily Arnold 2, Tara Proctor 2, Jo Jones og; Trudy Williams 2]

Doncaster Belles       3-1 Leeds United
  [Karen Burke, Vicky Exley, Mel Garside; Aran Embleton og]
Southampton Saints     1-2 Everton
  [Una Nwajei; Mo Marley, Kelly McDougall]
Arsenal                ppd Brighton & Hove Albion
Tranmere Rovers        ppd Sunderland


Moved Matches
[Oct 28]

Tranmere Rovers        4-1 Brighton & Hove Albion
  [Kim Holden 2, Natalie Preston 2; B&HA scorer unknown]
[Nov 4]
Everton                2-1 Southampton Saints
  [Sara Wheuell, Nicki Harding; Shelly Cox]
[Nov 11]
Leeds United           1-0 Brighton & Hove Albion
  [Sammy Britton]
Sunderland             ppd Tranmere Rovers
[Nov 18]
Charlton Athletic      7-0 Sunderland
  [Jo Broadhurst 3, Emily Arnold, Carly Hunt, Sam Pittuck, Julie Twaddle og]                                                                                                                                            

Round 10 [Nov 25]
Barry Town             1-2 Southampton Saints
  [Trudy Williams; Kate Wilding, Charlotte Brown]
Everton                4-0 Sunderland
  [Lyndsey Knowl, Jen O'Neillog, Sara Wheuell, Jeanette Hill]
Leeds United           3-4 Tranmere Rovers
  [Sammy Britton 2, Tanya Panasar; Sue Smith 3, Natalie Preston]

Moved Matches [Dec 2]
Charlton Athletic      0-1 Leeds United
  [Stacey Daniel]
Southampton Saints     0-3 Arsenal
  [Angela Banks 2, Jayne Ludlow]

Round 11 [Dec 9]
Arsenal                2-0 Tranmere Rovers
  [Angela Banks 2]
Doncaster Belles       0-2 Charlton Athletic
  [Jo Broadhurst, Alexa Hunn]
Leeds United           4-3  Everton
  [Mo Marley og, Caroline Thorpe, Tanya Panasar, Lucy Ward; Joanne Trainor,
   Amanda Barr, Sammy Britton og]

Round 12 [Dec 16]
Barry Town             1-3  Doncaster Belles
  [Doncaster goals by Jodey Handley, Becky Easton, Stacey Copeland]
Everton                0-1  Arsenal
  [Jayne Ludlow]
Leeds United           2-0  Charlton Athletic
  [Tanya Panasar, Lucy Ward]
Tranmere Rovers        1-3  Sunderland
  [Sue Smith; Donna Lanaghan, Amanda Wilson, Aran Embleton]

[Jan 13]
Everton                1-2  Brighton & Hove Albion
  [Brighton goals by Emma Mead, Holly Grogan]
[Jan 20]
Arsenal                4-2  Everton
  [Marieanne Spacey 3, Pauline McDonald; Amanda Barr, Sara Wheuell]

Leeds United           5-0  Sunderland
  [Tanya Panasar 3, Stacey Daniel, Sylvia Gee]
Tranmere Rovers        1-1  Charlton Athletic
  [Shirley Waring; Jo Broadhurst]

[Feb 10]
Brighton & Hove Albion 1-0  Sunderland
  [Sarah Stainer]
[Feb 17]
Charlton Athletic      2-1  Everton 
  [Jo Broadhurst, Emma Whitter; Leanne Duffy]
Leeds United           1-2  Southampton Saints
  [Tanya Panasar; Corinne Vorsten, Kate Wilding]
[Feb 24]
Barry Town             1-3  Leeds United
  [Ayshea Martyn; Sylvia Gee, Lucy Ward, Stacey Daniel]
Southampton Saints     0-0  Tranmere Rovers

[Mar 3]

Brighton & Hove Albion 3-0  Southampton Saints

  [Emma Mead 2, Natasha Roberts]


[Mar 10]

Arsenal                6-0  Barry Town

  [Casey Stoney 3, Marieanne Spacey, Clara Grant, Pauline McDonald]

Leeds United           1-1  Doncaster Belles

  [Lucy Ward; Jody Handley]

Sunderland             1-3  Southampton Saints


[Mar 14]

Arsenal                3-0  Brighton & Hove Albion

  [Faye White, Angela Banks, Jayne Ludlow]


[Mar 17]

Brighton & Hove Albion 3-0  Charlton Athletic

  [Emily Arnold 2, Kelly Newton]
Tranmere Rovers        1-5  Doncaster Belles

  [Doncaster goals by Karen Walker 2, Karen Burke, Mel Garside, Vicky Exley]


[Mar 31]
Barry Town             2-2  Sunderland
  [Trudy Williams 2; Lisa Mann 2]
[Apr 3]
Brighton & Hove Albion 0-0  Arsenal

[Apr 7]
Everton                4-0  Barry Town
  [Sara Wheuell 2, Kelly McDougall, Amanda Barr]
Brighton & Hove Albion 2-1  Leeds United
  [Alison Mead, Sarah Stainer; Caroline Thorpe]
Southampton Saints     0-3  Charlton Athletic
  [Una Nwajei, Justine Lorton, Alexa Hunn]
Sunderland             2-4  Doncaster Belles
Tranmere Rovers        1-5  Arsenal

[Apr 11]
Doncaster Belles       4-0  Arsenal
  [Karen Burke, Jody Handley, Karen Walker, Sarah Abrahams]

[Apr 14]
Barry Town             1-2  Charlton Athletic
  [Trudy Williams; Ann-Marie Heatherson 2]
Doncaster Belles       4-0  Brighton & Hove Albion
  [Vicky Exley 2, Sarah Abrahams, Karen Walker]
Sunderland             0-1  Tranmere Rovers
  [Kim Holden]

[Apr 18]
Barry Town             0-1  Arsenal
  [Jayne Ludlow]

[Apr 21]
Arsenal                4-1  Sunderland
  [Angela Banks, Pauline McDonald, Jayne Ludlow 2]
Charlton Athletic      2-0  Tranmere Rovers
  [Carmaine Walker 2]
Doncaster Belles       2-0  Barry Town
  [Karen Walker, Karen Burke]

[Apr 25]
Charlton Athletic      0-3  Arsenal
  [Marianne Spacey 2, Angela Banks]
[Apr 26]
Everton                0-4  Tranmere Rovers
  [Jody Taylor 2, Kim Holden, Natalie Preston]

[Apr 28]
Southampton Saints     1-2  Doncaster Belles
  [Una Nwajei; Karen Burke 2]
Tranmere Rovers        4-0  Barry Town
  [Denise Campbell, Jody Taylor, Nicole McLead, Michelle Evens]

[May 11]
Arsenal               10-2  Leeds United
  [Arsenal goals by Jayne Ludlow (5), Ellen Maggs (2), Angela Banks, Marieanne
   Spacey, Ciara Grant]

[May 26]
Everton                2-0  Doncaster Belles
  [Sara Wheuell, Leanne Duffy]

Final Table:

 1.Arsenal                 18  16  1  1  60-15  49  Champions
 2.Doncaster Belles        18  13  2  3  57-21  41
 3.Charlton Athletic       18  10  1  7  40-24  31
 4.Leeds United            18   7  5  6  36-37  26
 5.Everton                 18   8  2  8  30-31  26
 6.Tranmere Rovers         18   7  3  8  31-36  24
 7.Brighton & Hove Albion  18   7  3  8  19-33  24
 8.Southampton Saints      18   5  3 10  19-34  18
--------------------------------------------------
 9.Barry Town              18   2  3 13  19-49   9  Relegated
10.Sunderland              18   1  5 12  15-46   8  Relegated


England (Women) FA Cup 2001/02

NB: (i): i-th level team

AXA F.A. Cup

First Round
[Oct 28]
Chester City (3)            3-1  Blackburn Rovers (3)
Bury (4)                    3-5  Parkgate (3)
Billingham (4)              3-3  Liverpool Feds (4)        [aet; 6-7 pen]
Newcastle (3)               4-0  Bolton Wanderers (4)
Manchester United (3)       2-1  Barnsley (4)
Stockport County (3)        5-2  Gretna (4)
Middlesbrough (3)           2-0  Bradford City (3)
Killingworth YPC (4)        4-2  Leeds City Vixens (3)
Chester-le-Street (3)       0-1  Blackpool Wren Rovers (3)
Rushden & Diamonds (4)      1-0  Tamworth (4)
Ilkeston LFC (3)            0-1  Leicester City (4)
Highfield Rangers (3)       7-0  Oadby Town (6)
Shrewsbury Town (3)         1-4  Chesterfield (3)
Lincoln City (3)            7-1  Telford United (3)
Cambridge University (3)    3-1  Belper Town (4)
Port Vale (3)               4-0  Loughborough LFC (4)
Peterborough United (3)     2-2  Norwich City Racers (3)   [aet; 6-5 pen]
Derby County (3)            1-4  Stafford Rangers (3)
Stowmarket (3)              5-1  Lichfield Diamonds (3)
Caversham (4)               0-1  Hampton (3)
Chelmsford City (3)         3-2  Charlton LFC (3)          [aet]
Bedford Town Belles (3)     6-1  Gravesend & Northfleet (4)
Chesham United (3)          1-3  Enfield (3)
Redbridge Raiders (4)       4-0  Luton Town Belles (5)
Denham United (4)           2-4  Redhill (4)
Watford (3)                 4-0  Barnet Copthall (4)
West Ham United (4)         4-1  Abbey Rangers (5)
Whitehawk (3)               3-1  Malling (4)
Southampton WFC (3)         1-4  Yeovil Town (3)
Exeter City (4)             3-0  Keynsham Town (5)
Rover Oxford (4)            0-3  Portsmouth (3)
Reading Royals (3)          1-3  Reading LFC (3)
Dorchester (5)              1-3  Clevedon Town SBW (3)
Bournemouth Town (6)        1-9  Bristol City (3)
Plymough Argyle (3)         0-6  Newton Abbot (3)
[Nov 4]
Huddersfield Town (3)       1-0  Thorpe United (4)
Crowborough Athletic (4)    5-2  Brentford (5)
Gillingham (3)              2-1  Colney Heath (4)
Swindon Town (3)            3-4  Cardiff City (3)
[Loughborough Students (4) received a bye.]

Second Round [Nov 11]
Huddersfield Town (3)       3-1  Blackpool Wren Rovers (3)
Manchester United (3)       0-1  Liverpool Feds (4)
Stockport County (3)        4-1  Killingworth YPC (4)      [aet]
Middlesbrough (3)           2-3  Chester City (3)          [aet]
Newcastle (3)               5-2  Parkgate (3)
Loughborough Students (4)   7-1  Peterborough United (3)
Lincoln City (3)            3-1  Highfield Rangers (3)
Cambridge University (3)    4-0  Stafford Rangers (3)
Port Vale (3)               0-2  Rushden & Diamonds (4)
Chesterfield (3)            1-3  Leicester City (4)
Redhill (4)                 4-1  Gillingham (3)
Hampton (3)                 3-2  Chelmsford City (3)
Stowmarket (3)              2-1  Bedford Town Belles (3)
Crowborough Athletic (4)    3-5  Redbridge Raiders (3)     [aet]
Whitehawk (3)               0-2  West Ham United (4)
Watford (3)                 1-2  Enfield (3)
Newton Abbot (3)            0-3  Yeovil Town (3)
Portsmouth (3)              4-1  Clevedon Town (3)
Bristol City (3)            5-1  Reading LFC (3)
Exeter City (4)             2-1  Cardiff City (3)          [aet]

Third Round 
[Dec 9]
Ilkeston Town (2)           1-3  Oldham Curzon (2)
Chester City (3)            1-2  Newcastle (3)
Manchester City (2)         2-3  Bangor City (2)
Loughborough Students (4)   4-3  Aston Villa (2)
Liverpool Feds (4)          0-1  Linoln City (3)
Wolverhampton Wanderers (2) 1-0  Leicester City (4)
Sheffield Wednesday (2)     3-0  Cambridge University (3)
North Notts (2)             1-4  Stockport County (3)      [aet]
Huddersfield Town (3)       1-2  Birmingham City (2)
Rushden & Diamonds (4)      3-6  Coventry City (2)
Fulham (2)                 12-0  Newport County (2)
Redbridge Raiders (3)       1-0  West Ham United (4)
Langford (2)                4-1  Barnet (2)
Enfield (3)                 6-4  Barking (2)               [aet]
Hampton (3)                 2-2  Yeovil Town (3)           [aet, 3-2 pen]
Wimbledon (2)               1-3  Exeter City (4)
Ipswich Town (2)            0-2  Chelsea (2)
Millwall Lionesses (2)      w/o  Stowmarket (3)
  [Stowmarket failed to field a team.]
Redhill (4)                 4-0  Berkhamsted Town (2)
Bristol City (3)            2-6  Bristol Rovers (2)
[Dec 16]
Liverpool (2)               0-1  Garswood Saints (2)
Queen's Park Rangers (2)    0-3  Portsmouth (3)

Fourth Round
[Jan 6]
Bristol Rovers (2)          2-4  Everton (1)
Millwall Lionesses (2)      2-3  Barry Town (1)             [aet]
Hampton (3)                 0-1  Lincoln City (3)
Southampton Saints (1)      3-1  Portsmouth (3)
Redbridge Raiders (3)       1-3  Wolverhampton Wanderers (2)
Chelsea (2)                 0-1  Enfield (3)
Oldham Curzon (2)           4-0  Stockport County (3)
Exeter City (4)             0-1  Coventry City (2)
[Jan 13]
Charlton Athletic (1)       3-0  Bangor City (2)
Newcastle (3)               2-4  Leeds United (1)
Loughborough Students (4)   0-7  Arsenal (1)
Sheffield Wednesday (2)     2-2  Langford (2)               [aet, 2-4 pen]
Tranmere Rovers (1)         4-2  Sunderland (1)
Garswood Saints (2)         5-0  Redhill (4)
[Jan 20]
Brighton & Hove Albion (1)  2-5  Doncaster Belles (1)
Birmingham City (2)         0-5  Fulham (2)

Fifth Round
[Jan 27]
Langford (2)                0-7  Charlton Athletic (1)
Lincoln City (3)            2-7  Everton (1)
[Feb 3]
Coventry City (2)           0-11 Fulham (2)
Arsenal (1)                 3-0  Leeds United (1)
[Feb 10]
Barry Town (1)              0-1  Doncaster Belles (1)
Southampton Saints (1)      1-2  Oldham Curzon (2)
Tranmere Rovers (1)         4-1  Wolverhampton Wanderers (2)
[Feb 17]
Garswood Saints (2)         3-2  Enfield (3)

Quarterfinals
[Feb 10]
Everton (1)                 0-4  Fulham (2)
[Feb 17]
Tranmere Rovers (1)         6-1  Oldham Curzon (2)
Doncaster Belles (1)        2-1  Arsenal (1)
[Mar 10]
Garswood Saints (2)         0-4  Charlton Athletic (1)

Semifinals [Mar 31]
Fulham (2)                  4-1  Charlton Athletic (1)
Tranmere Rovers (1)         1-3  Doncaster Belles (1)

Final [May 6, at Selhurst Park]
Doncaster Belles (1)        1-2  Fulham (2)
  [Jody Handley 61; Rachel Yankey 55, Katie Chapman 60]


England (Women) League Cup 2001/02

Note: (n) means nth level club

AXA F.A. Women's League Cup

Preliminary Round [Sep 9]
Fulham (2)                   12-0  Millwall Lionesses (2)
Wimbledon (2)                 2-0  Coventry City (2)

1st Round
[Sep 23]
Barking (2)                   6-1  North Notts (2)
Wolverhampton Wanderers (2)   1-3  Sunderland (1)
Oldham Curzon (2)             3-6  Sheffield Wednesday (2)    [aet]
Manchester City (2)           0-2  Southampton Saints (1)
Birmingham City (2)           4-0  Barnet (2)
Garswood Saints (2)           1-1  Liverpool (2)              [aet, 0-3 pen]
Berkhamsted Town (2)          0-6  Barry Town (1)
Ilkeston Town (2)             2-0  Brighton & Hove Albion (1)
Arsenal (1)                   8-0  Ipswich Town (2)
Wimbledon (2)                 1-2  Bangor City (2)
Everton (1)                   3-1  Bristol Rovers (2)         [aet]
Tranmere Rovers (1)           5-1  Newport County (2)
Langford (2)                  2-3  Chelsea (2)
[Sep 30]
Queen's Park Rangers (2)      0-7  Charlton Athletic (1)
Aston Villa (2)               2-5  Doncaster Belles (1)
[Oct 7]
Fulham (2)                    8-0  Leeds United (1)

2nd Round 
[Oct 28]
Charlton Athletic (1)         1-5  Fulham (2)
Southampton Saints (1)        4-2  Chelsea (2)
Bangor City (2)               0-1  Birmingham City (2)
Sheffield Wednesday (2)       1-2  Ilkeston Town (2)
Doncaster Belles (1)          5-0  Barking (2)
Arsenal (1)                   8-1  Sunderland (1)
[Nov 4]
Tranmere Rovers (1)           0-1  Barry Town (1)             [aet]
[Nov 29]
Everton (1)                   2-0  Liverpool (2)

3rd Round 
[Nov 11]
Barry Town (1)                2-4  Arsenal (1)
[Nov 25]
Birmingham City (2)           4-0  Ilkeston Town (2)
[Dec 2]
Doncaster Belles (1)          3-1  Everton (1)
[Dec 16]
Fulham (2)                    9-1  Southampton Saints (1)

Semifinals [Jan 13]
Fulham (2)                    2-1  Arsenal (1)
Doncaster Belles (1)          3-4  Birmingham City (2)

Final [Apr 7, at Wycombe Wanderers]
Fulham (2)                    7-1  Birmingham City (2)
  [Katie Chapman 3, 90, Margunn Haugenes 42, 62, Marianne Pettersen 67, 86,
   Deena Rahman 81; Jody McGukin 66]


England (Women) Second Level 2001/02

AXA F.A. Women's Premier League -- North Division

Round 1 [Aug 19]
Aston Villa              5-5  Bangor City
Coventry City            0-3  Liverpool
Ilkeston Town            5-0  Garswood Saints
Manchester City          0-3  Sheffield Wednesday
Oldham Curzon            1-2  Birmingham City
Wolverhampton Wanderers  0-0  North Notts              [annulled]

Round 2 [Aug 26]
Bangor City              1-1  Oldham Curzon
Birmingham City          9-1  North Notts              [annulled]
Coventry City            0-3  Manchester City
Garswood Saints          0-2  Wolverhampton Wanderers
Liverpool                2-0  Ilkeston Town
Sheffield Wednesday      0-7  Aston Villa

Round 3 [Sep 2]
Aston Villa              2-3  Sheffield Wednesday
Ilkeston Town            1-1  Liverpool
Manchester City          3-1  Coventry City
North Notts              1-3  Birmingham City          [annulled]
Oldham Curzon            0-0  Bangor City
Wolverhampton Wanderers  4-0  Garswood Saints

Round 4 [Sep 9]
Bangor City              5-1  North Notts              [annulled]
Birmingham City          2-0  Manchester City
Garswood Saints          0-0  Oldham Curzon
Liverpool                1-2  Aston Villa
Sheffield Wednesday      2-3  Wolverhampton Wanderers
Coventry City            ppd  Ilkeston Town

Round 5 [Sep 16]
Aston Villa              2-0  Coventry City
Bangor City              2-3  Birmingham City
Ilkeston Town            4-1  Manchester City
North Notts              1-2  Garswood Saints          [annulled]
Wolverhampton Wanderers  1-0  Liverpool
Oldham Curzon            ppd  Sheffield Wednesday

Round 6 [Sep 30]
Birmingham City          0-0  Ilkeston Town
Coventry City            0-2  Wolverhampton Wanderers
Garswood Saints          2-2  Bangor City
Liverpool                4-0  Oldham Curzon
Sheffield Wednesday      3-2  North Notts              [annulled]
Manchester City          ppd  Aston Villa

Round 7 [Oct 7]
Bangor City              2-2  Sheffield Wednesday
Garswood Saints          0-6  Birmingham City
Ilkeston Town            3-1  Aston Villa
North Notts              4-1  Liverpool                [annulled]
Oldham Curzon            ppd  Coventry City
Wolverhampton Wanderers  3-1  Manchester City

Round 8 [Oct 14]
Birmingham City          4-1  Aston Villa
Coventry City            2-2  North Notts              [annulled]
Ilkeston Town            0-0  Wolverhampton Wanderers
Sheffield Wednesday      4-0  Manchester City

Round 9 [Oct 21]
Garswood Saints          1-2  Liverpool
Oldham Curzon            3-2  Ilkeston Town
Sheffield Wednesday      0-4  Bangor City
North Notts              ppd  Manchester City

Moved Matches [Oct 28]
Garswood Saints          2-1  Coventry City
Manchester City          1-4  Aston Villa
Wolverhampton Wanderers  0-0  Oldham Curzon

Round 10 [Nov 4]
Aston Villa              1-1  Oldham Curzon
Birmingham City          3-1  Wolverhampton Wanderers
Coventry City            1-2  Garswood Saints
Ilkeston Town            4-2  North Notts              [annulled]
Liverpool                1-1  Sheffield Wednesday
Manchester City          1-2  Bangor City

Round 10 [Nov 11]
Garswood Saints          ppd  Manchester City
Bangor City              1-0  Liverpool
North Notts              1-5  Sheffield Wednesday      [annulled]
Oldham Curzon            4-0  Coventry City
Wolverhampton Wanderers  2-2  Aston Villa

Moved Matches [Nov 18]
Bangor City              2-2  Ilkeston Town
Oldham Curzon            5-2  Garswood Saints

Round 11 [Nov 25]
Aston Villa              abd  North Notts              [abandoned at 3-1 due to
Coventry City            1-4  Sheffield Wednesday       waterlogged pitch]
Liverpool                ppd  Bangor City
Manchester City          1-1  Garswood Saints
Oldham Curzon            2-0  Wolverhampton Wanderers

Moved Matches [Dec 2]
Bangor City              1-1  Aston Villa
Birmingham City          4-3  Oldham Curzon

Round 12 [Dec 16]
Coventry City            0-0  Birmingham City
Ilkeston Town            1-1  Sheffield Wednesday
Oldham Curzon            9-0  North Notts              [annulled]
Wolverhampton Wanderers  5-1  Bangor City

[Jan 13]
Liverpool                2-0  Manchester City
[Jan 20]
Ilkeston Town            8-0  Coventry City
[Jan 27]
Manchester City          0-5  Ilkeston Town

[Feb 10]
Ilkeston Town            3-3  Aston Villa
Birmingham City          3-0  Coventry City

[Feb 17]
Liverpool                5-0  Bangor City
Wolverhampton Wanderers  4-0  Ilkeston Town
[Feb 24]
Birmingham City          6-2  Sheffield Wednesday

[Mar 3]
Oldham Curzon            3-0  Aston Villa
Sheffield Wednesday      2-2  Liverpool

[Mar 10]
Aston Villa              0-1  Manchester City
Bangor City              1-2  Wolverhampton Wanderers
Coventry City            0-2  Ilkeston Town
Oldham Curzon            2-1  Sheffield Wednesday

[Mar 17]
Aston Villa              0-2  Garswood Saints
Birmingham City          4-1  Liverpool
Manchester City          2-4  Oldham Curzon
Sheffield Wednesday      0-1  Ilkeston Town

[Mar 24]
Garswood Saints          1-3  Aston Villa
Liverpool                5-0  Coventry City
Sheffield Wednesday      1-3  Birmingham City
[Mar 29]
Aston Villa              0-3  Birmingham City

[Mar 31]
Birmingham City          2-2  Bangor City
Coventry City            1-4  Oldham Curzon
Garswood Saints          2-3  Ilkeston Town
Manchester City          0-0  Liverpool
Wolverhampton Wanderers  1-1  Sheffield Wednesday

[Apr 7]
Aston Villa              3-3  Liverpool
Bangor City              1-2  Garswood Saints
Ilkeston Town            0-4  Oldham Curzon
Sheffield Wednesday      1-1  Coventry City

[Apr 14]
Aston Villa              0-2  Wolverhampton Wanderers
Coventry City            2-3  Bangor City
Manchester City          1-5  Birmingham City
Oldham Curzon            2-1  Liverpool
Sheffield Wednesday      2-0  Garswood Saints

[Apr 21]
Bangor City              2-0  Manchester City
Liverpool                5-3  Wolverhampton Wanderers

[Apr 24]
Wolverhampton Wanderers  1-7  Birmingham City
[Apr 25]
Liverpool                1-1  Garswood Saints
Sheffield Wednesday      1-0  Oldham Curzon

[Apr 28]
Bangor City              6-0  Coventry City
Ilkeston Town            3-1  Birmingham City
Garswood Saints          1-1  Sheffield Wednesday
Oldham Curzon            0-0  Manchester City

[Apr 30]
Wolverhampton Wanderers  2-0  Coventry City
[May 1]
Garswood Saints          2-2  Manchester City

[May 5]
Coventry City            0-5  Aston Villa
Liverpool                2-5  Birmingham City
Manchester City          2-1  Wolverhampton Wanderers
[May 6]
Birmingham City          5-0  Garswood Saints
[May 18]
Ilkeston Town            0-2  Bangor City

Final Table:

 1.Birmingham City          20  16  3  1  68-21  51  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Wolverhampton Wanderers  20  11  4  5  39-27  37
 3.Oldham Curzon            20  10  6  4  39-22  36
 4.Ilkeston Town            20   9  6  5  43-27  33
 5.Liverpool                20   8  6  6  41-27  30
 6.Bangor City              20   7  8  5  40-35  29
 7.Sheffield Wednesday      20   6  7  7  32-38  25
 8.Aston Villa              20   6  6  8  42-39  24
 9.Garswood Saints          20   4  6 10  21-47  18
10.Manchester City          20   4  4 12  19-45  16
---------------------------------------------------
11.Coventry City            20   0  2 18   8-64   2  Relegated
 -.North Notts withdrew, record annulled; record at time of withdrawal:
                            11   1  2  8  15-43   5



AXA F.A. Women's Premier League -- South Division

Round 1 [Aug 19]
Barnet                ppd  Bristol Rovers
Chelsea               8-3  Barking
Ipswich Town          0-13 Fulham
Millwall Lionesses    ppd  Langford
Newport County        5-0  Queen's Park Rangers
Wimbledon             ppd  Berkhamsted Town

Round 2 [Aug 26]
Barking               ppd  Barnet
Bristol Rovers        0-1  Ipswich Town
Berkhamsted Town      0-2  Newport County
Langford              0-1  Chelsea
Queen's Park Rangers  2-4  Millwall Lionesses
Wimbledon             0-12 Fulham

Round 3 [Sep 2]
Chelsea               4-0  Queen's Park Rangers
Ipswich Town          ppd  Barnet
Langford              4-2  Barking
Millwall Lionesses    1-0  Berkhamsted Town
Newport County        0-14 Fulham
Wimbledon             4-2  Bristol Rovers

Round 4 [Sep 9]
Barking               3-2  Ipswich Town
Berkhamsted Town      0-6  Chelsea
Bristol Rovers        3-1  Newport County
Queen's Park Rangers  1-2  Langford
Barnet                ppd  Wimbledon
Fulham                ppd  Millwall Lionesses

Round 5 [Sep 16]
Chelsea               ppd  Fulham
Langford              4-1  Berkhamsted Town
Millwall Lionesses    2-2  Bristol Rovers
Newport County        5-0  Barnet
Queen's Park Rangers  3-1  Barking
Wimbledon             1-0  Ipswich Town

Moved Match [Sep 23]
Millwall Lionesses    2-1  Queen's Park Rangers

Round 6 [Sep 30]
Barking               0-3  Wimbledon
Barnet                1-2  Millwall Lionesses
Bristol Rovers        3-2  Langford
Fulham                9-1  Chelsea
Ipswich Town          2-0  Newport County
Berkhamsted Town      ppd  Queen's Park Rangers

Round 7 [October 7]
Berkhamsted Town      ppd  Barking
Chelsea               5-0  Barnet
Langford              0-1  Bristol Rovers
Millwall Lionesses    ppd  Ipswich Town
Newport County        1-1  Wimbledon
Queen's Park Rangers  ppd  Fulham

Round 8 [Oct 14]
Barnet                ppd  Langford
Barking               0-0  Bristol Rovers
Berkhamsted Town      0-12 Fulham
Ipswich Town          6-3  Chelsea
Wimbledon             0-3  Millwall Lionesses

Moved Matches [Oct 28]
Barnet                1-1  Ipswich Town
Bristol Rovers        5-0  Queen's Park Rangers
Wimbledon             2-4  Langford

Round 9 [Nov 4]
Barking               3-1  Millwall Lionesses
Barnet                2-0  Berkhamsted Town
Bristol Rovers        1-6  Fulham
Ipswich Town          2-0  Queen's Park Rangers
Langford              0-1  Wimbledon
Newport County        3-3  Chelsea

Round 10 [Nov 11]
Barnet                ppd  Bristol Rovers
Langford              2-2  Ipswich Town
Millwall Lionesses    5-4  Newport County
Wimbledon             6-1  Berkhamsted Town

Moved Matches [Nov 18]
Bristol Rovers        3-1  Barking
Newport County        0-2  Langford
Queen's Park Rangers  0-14 Fulham

Round 11 [Nov 25]
Barnet                1-7  Fulham
Ipswich Town         12-0  Berkhamsted Town
Millwall Lionesses    6-1  Chelsea
Langford              4-1  Newport County
Wimbledon             4-0  Queen's Park Rangers

Moved Matches [Dec 2]
Barking               2-3  Chelsea
Bristol Rovers        0-1  Barnet
Fulham               12-0  Ipswich Town

Round 12 [Dec 16]
Chelsea               1-3  Langford
Ipswich Town          1-4  Bristol Rovers
Newport County        3-0  Berkhamsted Town

[Jan 6]
Barnet                0-4  Wimbledon

[Jan 9]
Barking               2-4  Barnet
Fulham                9-0  Wimbledon


[Jan 13]
Berkhamsted Town      0-7  Millwall Lionesses
Fulham                9-1  Newport County
Ipswich Town          2-2  Barnet

[Jan 20]
Ipswich Town          2-0  Barking

Langford              3-0  Queen's Park Rangers

[Jan 27]
Ipswich Town          4-1  Wimbledon

[Feb 3]
Bristol Rovers        8-0  Millwall Lionesses
Langford              3-1  Barnet
Wimbledon             2-1  Barking
[Feb 10]
Barking               1-1  Berkhamsted Town
Barnet                5-3  Langford
Ipswich Town          3-0  Millwall Lionesses
[Feb 17]
Fulham               15-0  Berkhamsted Town
Newport County        1-2  Barking
[Feb 24]
Bristol Rovers       10-0  Berkhamsted Town
Fulham               22-0  Barking
Ipswich Town          1-3  Langford
Newport County        1-3  Millwall Lionesses
Wimbledon             1-0  Chelsea

[Feb 28]
Barnet                1-1  Queen's Park Rangers
 
[Mar 3]
Berkhamsted Town      1-1  Barnet
Chelsea               5-2  Newport County
Fulham               12-1  Bristol Rovers
Millwall Lionesses    7-0  Barking
Queen's Park Rangers  2-1  Ipswich Town

[Mar 10]
Barking               2-1  Newport County
Berkhamsted Town      1-0  Ipswich Town
Bristol Rovers        4-1  Chelsea
Fulham                9-0  Millwall Lionesses
Queen's Park Rangers  0-0  Wimbledon

[Mar 17]
Fulham               18-0  Barnet

[Mar 24]
Barking               1-4  Langford
Barnet                0-6  Bristol Rovers
Berkhamsted Town      0-0  Queen's Park Rangers
Chelsea               3-0  Wimbledon
Millwall Lionesses    1-0  Ipswich Town

[Mar 31]
Barnet                0-2  Newport County
Berkhamsted Town      0-5  Barking
Chelsea               2-1  Millwall Lionesses

[Apr 3]
Barking               1-4  Fulham
[Apr 4]
Chelsea               2-0  Ipswich Town

[Apr 7]
Berkhamsted Town      1-5  Bristol Rovers
Langford              3-4  Millwall Lionesses
Newport County        1-1  Ipswich Town
Queen's Park Rangers  1-1  Chelsea
Wimbledon             1-1  Barnet

[Apr 10]
Fulham                3-0  Queen's Park Rangers
[Apr 11]
Barnet                0-3  Chelsea

[Apr 14]
Barnet                3-7  Barking
Chelsea               5-1  Berkhamsted Town
Millwall Lionesses    0-11 Fulham
Queen's Park Rangers  0-2  Bristol Rovers
Wimbledon             2-0  Newport County

[Apr 21]
Barking               3-1  Queen's Park Rangers
Fulham                9-0  Langford
Millwall Lionesses    3-1  Wimbledon

[Apr 23]
Berkhamsted Town      2-6  Langford
[Apr 25]
Chelsea               0-9  Fulham

[Apr 28]
Millwall Lionesses    2-1  Langford
Newport County        1-2  Bristol Rovers
Queen's Park Rangers  6-0  Berkhamsted Town

[May 1]
Langford              0-5  Fulham
[May 2]
Queen's Park Rangers  1-1  Barnet

[May 5]
Queen's Park Rangers  0-2  Newport County
Chelsea               1-0  Bristol Rovers
[May 7]
Berkhamsted Town      1-7  Wimbledon
[May 8]
Millwall Lionesses    1-2  Barnet
[May 12]
Bristol Rovers       10-0  Wimbledon

Final Table:

 1.Fulham                 22  22  0  0 234- 6  66  Promoted
-------------------------------------------------
 2.Bristol Rovers         22  14  2  6  72-35  44
 3.Millwall Lionesses     22  14  1  7  55-55  43 
 4.Chelsea                22  13  2  7  59-51  41
 5.Langford               22  12  1  9  53-46  37
 6.Wimbledon              22  11  3  8  41-55  36
 7.Ipswich Town           22   8  4 10  43-52  28
 8.Barking                22   7  2 13  40-79  23
 9.Newport County         22   6  3 13  37-60  21
10.Barnet                 22   5  6 11  27-75  21
-------------------------------------------------
11.Queen's Park Rangers   22   3  5 14  19-60  14  Relegated
12.Berkhamsted Town       22   1  3 18  10-116  6  Relegated

Note: Wembley Mill Hill and Queen's Park Rangers merged.


2000/01

2002/03

list of champions

list of cup finals

list of league cup finals


About this document

Prepared and maintained by David Shannon for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: David Shannon (djsst31@hotbot.com)
Last updated: 9 Sep 2002

(C) Copyright David Shannon and RSSSF 2001/02
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.