England (Women) 2003/04

AXA F.A. Women's Premier League -- National Division

Final Table:

 1.Arsenal FC Ladies		18 15  2  1  65-11  47  Champions
 2.Charlton Athletic FC Ladies	18 15  1  2  52-17  46
 3.Fulham FC Ladies London	18 14  2  2  60-20  44
 4.Leeds United FC Ladies	18  8  4  6  32-28  28
 5.Doncaster Rovers FC Ladies	18  8  3  7  41-40  27
 6.Everton FC Ladies		18  6  2 10  21-36  20
 7.Birmingham City FC 		18  4  5  9  17-31  17
 8.Bristol Rovers Womans FC	18  3  3 12  27-37  12
------------------------------------------------------
 9.Aston Villa FC Ladies	18  1  4 13  18-63   7  Relegated
10.Tranmere Rovers FC Ladies 	18  1  4 13  13-63   7  Relegated

[Aug 17]
Aston Villa         2-7  Doncaster Belles
  [Carly Davies 2; Gemma Hunt, Vicky Exley 2, Karen Walker 2, Julie Twaddle,
   Jody Handley]
Birmingham City     2-3  Charlton Athletic
  [Eniola Aluko 2; Ammanda Barr, Joanne Broadhurst, Carmaine Walker]
Leeds United        ppd  Fulham
Tranmere Rovers     2-9  Arsenal
  [Kim Holden, Laura Cariba; Alex Scott 3, Jayne Ludlow 2, Ellen Maggs 2,
   Leanne Sanderson, Justine Lorton]
Everton             3-1  Bristol Rovers
  [Jenny Jones, Sammy Britton, Amy Byrne; Stef Curtis]

[Aug 24]
Arsenal             0-0  Everton
Bristol Rovers      0-0  Aston Villa
Charlton Athletic   5-0  Leeds United
  [Amanda Barr 3, Casey Stoney 2]
Doncaster Belles    1-1  Birmingham City
  [Karen Walker; Clair Utley og]
Fulham              ppd  Tranmere Rovers

[Aug 31]
Everton             0-4  Charlton Athletic
  [Amanda Barr 3, Carmaine Walker]
Aston Villa         1-7  Arsenal
  [Hannah Smith; Alex Scott, Kelly Suggs og, Jayne Ludlow 3, Ciara Grant pen,
   Ellen Maggs]
Birmingham City     0-3  Fulham
  [Tammy Waine, Michelle Hickmott, Sarah Flint]
Leeds United        4-1  Bristol Rovers
  [Sue Smith, Lucy Ward 2, Faye Dunn; Trudy Williams]
Tranmere Rovers     0-2  Doncaster Belles
  [Karen Walker 2]

[Sep 7]
Charlton Athletic   3-1  Bristol Rovers
  [Casey Stoney, Amanda Barr 2; Michelle Green]
Doncaster Belles    0-2  Arsenal
  [Jayne Ludlow 2]
Fulham              4-0  Everton
  [Katie Chapman 2, Michelle Hickmott, Rachel Yankey]
Birmingham City     0-2  Leeds United
  [Sue Smith 2]
Tranmere Rovers     0-3  Aston Villa
  [Hannah Smith 2, Natalie Courtney]

[Sep 17]
Aston Villa         0-1  Birmingham City
  [Maz Ballard]
Bristol Rovers      2-3  Fulham
  [Stef Curtis, Trudy Williams; own goal, Gemma Ritchie, Sarah Flint]
Leeds United        2-1  Doncaster Belles
  [Alex Culvin 2; Gemma Hunt]

[Sep 21]
Everton             4-2  Aston Villa
  [Kelly McDougall pen, Leanne Duffy, Sarah Howden, Jenny Jones; Louise
   Carter, Nathanya Hicks]
Charlton Athletic   3-0  Tranmere Rovers
  [Carmaine Walker, Amanda Barr 2]
Fulham              5-3  Doncaster Belles
  [Katie Chapman, Rachel Yankey, Tammy Waine, Rachel Unitt, Sarah Flint;
   Carly Hunt, Karen Burke 2]

[Sep 28]
Aston Villa         0-7  Fulham
  [Sarah Flint 3, Tammy Waine, Mary Phillip, Rachel Unitt, Chantelle White]
Doncaster Belles    1-3  Charlton Athletic
  [Jody Handley; Casey Stoney, Alexa Hunn, Carmaine Walker]
Leeds United        4-0  Everton
  [Lucy Ward 2, Sue Smith, Nicky Harding og]
Tranmere Rovers     1-1  Bristol Rovers
  [Jodie Taylor; Stef Curtis]

[Oct 1]
Everton             1-1  Tranmere Rovers
  [Karen Boyle; Jodie Taylor pen]

[Oct 5]
Everton             0-1  Fulham
  [Rachel McArthur]
Arsenal             7-0  Doncaster Belles
  [Ellen Maggs 2, Ciara Grant 2, Jayne Ludlow, Yvonne Tracy, Alex Scott]
Aston Villa         1-1  Tranmere
  [Natalie Masters; Helen Blackburn]
Bristol Rovers      1-2  Charlton Athletic
  [Amanda Barr pen, Jess Smith]
Leeds United        0-0  Birmingham City

[Oct 15]
Birmingham City     1-1  Aston Villa
  [Laura Bassett; Lisa Sharred]
Doncaster Belles    3-3  Leeds United
  [Karen Walker 2, Karen Burke; Clare Scanlon, Lucy Ward, Nicole Emmanuel]
Fulham              2-0  Bristol Rovers
  [Rachel Yankey, Rachel McArthur pen]
Tranmere Rovers     1-0  Everton
  [Jodie Taylor]
[Oct 16]
Charlton Athletic   2-1  Arsenal
  [Eartha Pond, Casey Stoney; Jayne Ludlow]

[Oct 26]
Everton             3-2  Birmingham City
  [Sara Howden, Amy Kane, Karen Boyle; Sally Lacey, Eniola Aluko]
Aston Villa         2-5  Charlton Athletic
  [Natalie Masters, Natalie Courtney pen; Amanda Barr 2, Alexa Hunn 2,
   Carmaine Walker]
Bristol Rovers      3-3  Doncaster Belles
  [Stacey Smith, Stef Curtis, Trudy Williams; Julie Twaddle, Karen Burke,
   Vicky Exley]
Fulham              1-1  Arsenal
  [Rachel McArthur; Ciara Grant]

[Nov 2]
Birmingham City     1-1  Tranmere Rovers
  [Maz Ballard; Jodie Taylor]

[Nov 9]
Tranmere Rovers     1-4  Charlton Athletic
  [Jodie Taylor; Jess Smith, Fara Williams, Amanda Barr, Jo Broadhurst]
Aston Villa         0-1  Everton
  [Karen Boyle]
Birmingham City     0-5  Bristol Rovers
  [Stef Curtis 2, Trudy Williams 2, Michelle Green]

[Nov 16]
Everton             2-0  Leeds United
  [Chantelle Parry, Tammy Byrne]
Bristol Rovers      5-0  Tranmere Rovers
  [Stef Curtis 3, Trudy Williams, Michelle Green]
Charlton Athletic   2-3  Fulham
  [Fara Williams, Ann-Marie Heatherson; Rachel McArthur 3]

[Nov 23]
Bristol Rovers      0-3  Arsenal
  [Ayshea Martyn og, Jayne Ludlow, Ellen Maggs]
Aston Villa         1-1  Leeds United
  [Sally Walton; Tania Panesar]
Tranmere Rovers     1-2  Birmingham City
  [Michelle Green; Katy Ward, Eniola Aluko]
Everton             2-5  Doncaster Belles
  [Karen Boyle, Leanne Duffy; Karen Walker 2, Sarah Owen, Vicky Exley, Karen
   Burke]

[Nov 30]
Charlton Athletic   8-2  Aston Villa
  [Ann-Marie Heatherson 3, Amanda Barr 3, Jo Broadhurst, Casey Stoney;
   Hannah Smith, Donna Hawkins]
Birmingham City     1-0  Everton 
  [Eniola Aluko]
Doncaster Belles    3-1  Bristol Rovers
  [Sarah Owen, Karen Walker, Gemma Hunt; Marcia Dean]
Leeds United        2-0  Tranmere Rovers
  [Grainne Kierans, Lucy Ward]

[Dec 7]
Arsenal             6-0  Tranmere Rovers
  [Jayne Ludlow 3, Lianne Sanderson 2, Veronica Phewa]
Bristol Rovers      2-3  Everton
  [Trudy Williams 2; Louis Worrell, Chantelle Parry, Kelly McDougall]
Charlton Athletic   1-1  Birmingham City
  [Alexa Hunn; Marie Ballard]
Doncaster Belles    3-2  Aston Villa
  [own goal, Karen Burke, Jody Handley; Hannah Smith]
Fulham              4-1  Leeds United
  [Tammy Wayne 2, Rachel Unitt, Gemma Ritchie; Stacey Daniel]

[Dec 14]
Birmingham City     1-2  Doncaster Belles
  [Sally Lacey; Vicky Exley]
Leeds United        2-0  Aston Villa
  [Lucy Ward 2]

[Jan 11]
Bristol Rovers      0-1  Leeds United
  [Stacey Daniel]
Doncaster Belles    3-1  Tranmere Rovers
  [Jody Handley, Vicky Exley 2; Jodie Taylor]

[Jan 18]
Fulham              5-1  Tranmere Rovers
  [Rachel McArthur 2, Sancia Duncan, Dani Bird, Sarah Flint; Vicky Abbott]
Aston Villa         1-2  Bristol Rovers
  [Natalie Gibson; Trudy Williams 2]

[Feb 8]
Fulham              5-0  Aston Villa
  [Rachel McArthur 2, Michelle Hackmott, Sanchia Duncan, Katie Chapman]

[Feb 22]
Arsenal             3-1  Bristol Rovers
Charlton Athletic   3-0  Everton
Leeds United        2-2  Fulham

[Mar 4]
Birmingham City     0-3  Arsenal

[Mar 7]
Bristol Rovers      1-2  Birmingham City
  [Marcia Dean; Katy Ward, Karen Carney]
Doncaster Belles    2-1  Everton
  [Karen Walker, Jody Handley; Chantel Woodhead]
Leeds United        1-2  Arsenal
  [Alex Culvin og; Jayne Ludlow, Julie Fleeting]
Fulham              1-2  Charlton Athletic
  [Tammy Waine; Carmaine Walker 2]

[Mar 14]
Tranmere Rovers     0-8  Fulham

[Mar 21]
Arsenal             4-0  Leeds United
  [Kirsty Pealling 2, Ciara Grant, Julie Fleeting]
Charlton Athletic   1-0  Doncaster Belles
  [Carmaine Walker]

[Mar 28]
Arsenal             2-1  Birmingham City

[Apr 4]
Everton             1-3  Arsenal
  [Kelly McDougall; Jayne Ludlow, Ellen Maggs, Ciara Grant]
Tranmere Rovers     2-7  Leeds United
  [Jody Taylor, ? og; Stacey Daniel 3, Lucy Ward 2, Sue Smith, Natalie
   Preston]

[Apr 15]
Arsenal             1-0  Charlton Athletic

[Apr 18]
Arsenal             8-0  Aston Villa
  [Julie Fleeting 3, Ellen Maggs, Jayne Ludlow, Jo Potter, Ciara Grant 2]
Doncaster Belles    2-3  Fulham
  [Karen Walker, Vicky Exley; Gemma Ritchie, Tammy Waine 2]
Leeds United        0-1  Charlton Athletic
  [Casey Stoney]

[May 2]
Fulham              2-1  Birmingham City
  [Tammy Waine, Rachel Yankey; Vicky Gallagher]

[May 15]
Arsenal             3-1  Fulham
  [Lianne Sanderson 38', Julie Fleeting 53', Ellen Maggs 90';
   Rachel McArthur 85']
  [NB: as this game would determine which one of three teams would win the
   league championship, it was rescheduled and played at Highbury following
   the awarding of the (men's) Premier League trophy to Arsenal.]

Final Table:

 1.Arsenal FC Ladies		18 15  2  1  65-11  47  Champions
 2.Charlton Athletic FC Ladies	18 15  1  2  52-17  46
 3.Fulham FC Ladies London	18 14  2  2  60-20  44
 4.Leeds United FC Ladies	18  8  4  6  32-28  28
 5.Doncaster Rovers FC Ladies	18  8  3  7  41-40  27
 6.Everton FC Ladies		18  6  2 10  21-36  20
 7.Birmingham City FC 		18  4  5  9  17-31  17
 8.Bristol Rovers Womans FC	18  3  3 12  27-37  12
------------------------------------------------------
 9.Aston Villa FC Ladies	18  1  4 13  18-63   7  Relegated
10.Tranmere Rovers FC Ladies 	18  1  4 13  13-63   7  Relegated


FA Cup

Note: (n) means nth-level club

First Round [Oct 26]
Bath City Ladies (4)           3-5  Alphington (5)
Birstall United (6)            3-0  Stafford Rangers (3)
Blackburn Rovers Ladies (3)    1-0  Newcastle (3)
Blyth Spartans (5)             2-4  Bury (4)
Bolton Wanderers (4)           1-5  East Durham (3)
Bradford City (4)              1-3  TNS (4)                     [aet]
Brentford (4)                  5-5  Gillingham (3)              [aet, 8-7 pen]
Brook House (3)                2-3  Reading Royals (3)
Caversham (4)                  0-3  Whitehawk (4)
Chester City (3)               2-0  Barnsley Ladies (3)
Colchester United (3)          2-0  Barking (3)
Crewe (3)                      3-2  Chester-le-Street (4)       [aet]
Crowborough Athletic (4)       4-2  Abbey Rangers (5)           [aet]
Crystal Palace (3)             1-0  Southwark Town United (5)
Darwen (4)                     w/o  Ilkeston Town (3)
  [Ilkeston Town withdrew from the competition.]
Denham United (3)              2-4  Queens Park Rangers (3)
Derby County (4)               3-5  Leafield Athletic (4)
Doncaster Parklands Rovers (3) 5-0  Leeds City Vixens (3)
Exeter City (3)                1-3  Clevedon Town (3)
Forest Green Rovers (3)        7-3  Oxford City (3)
Killingworth YPC (5)           1-2  Hopwood Ladies (4)
Leicester City (4)             2-1  Bedford Town Bells (3)
Lewes (4)                      1-0  Norwich City (3)
Leyton Orient (4)              2-1  Woking (4)
Litchfield Diamonds (3)        3-8  Coventry City (3)
London Colney (7)              2-5  West Ham United (3)
Loughborough Students (3)      2-0  Luton Town Belles (4)
Manchester United (3)          2-0  Newsham PH Ladies (3)
Newton Abbot (3)               4-0  Plymouth Argyle (3)
Nottingham Forest (3)          3-2  Rushden & Diamonds (3)
Plymouth Oak Villa (5)         7-6  Swindon Town (3)
Preston North End (4)          5-4  Rotherham United (3)
Reading Ladies FC (3)          3-3  Stowmarket Sophtlogic (3)   [aet, 4-2 pen]
Redbridge Raiders (4)          3-5  Chesham United (3)
Scunthorpe United (3)          1-2  Blackpool Wren Rovers (3)
Shrewsbury Town (3)            1-2  Garswood Saints (3)
Team Bath (5)                  1-5  Cardiff City (3)
Yeovil Town (3)                0-1  Penzance (4)
Cambridge United (4)           1-0  Peterborough United (4)

Second Round
[Nov 9]
Alphington (5)                 0-3  Reading Royals (3)
Birstall United (6)            1-5  Coventry City (3)
Blackpool Wren Rovers (3)      1-0  Doncaster Parklands Rovers (3)
Bury (4)                       0-7  Blackburn Rovers (3)
Cambridge United (4)           1-5  Loughborough Students (3)
Cardiff City (3)               5-1  Chesham United (3)
Clevedon Town (3)              4-1  Plymouth Oak Villa (5)
Crystal Palace (3)             7-1  Crowborough Athletic (4)
Darwen (4)                     3-2  Chester City (3)
East Durham (3)                4-2  Preston North End (4)       [aet]
Garswood Saints (3)            1-4  Manchester United (3)
Gillingham (3)                 4-4  Lewes (4)                   [aet, 4-2 pen]
Hopwood Ladies (4)             0-5  Crewe Ladies (3)
Leafield Athletic (4)          0-2  Leicester City (4)
Leyton Orient (4)              3-1  Colchester United (3)
Newton Abbot (3)               abd  Reading Ladies FC (3)
  [Match abandoned at 90', with the score at 2-2, due to waterlogged pitch.]
Nottingham Forest (3)          2-0  TNS (Total Network Solutions) (4)
Penzance (4)                   1-2  Forest Green Rovers (3)     [aet]
Queens Park Rangers (3)        5-4  Tottenham Hotspurs (4)
Whitehawk (4)                  1-1  West Ham United (3)         [aet, 3-4 pen]

Replay Abandoned Match [Nov 16]
Reading Ladies FC (3)          4-1  Newton Abbot (3)

Third Round [Dec 7]
Enfield Town (2)               0-0  Crystal Palace (3)          [aet, 2-4 pen]
Reading Ladies (3)             0-3  AFC Wimbledon (2)
Barnet (2)                     2-4  Cardiff City (3)
Bristol City (2)               0-3  Reading Royals (3)
Chelsea (2)                    6-3  Gillingham (3)
Chesterfield (2)               1-2  Manchester United (3)
Clevedon Town (3)              1-3  Millwall Lionesses (2)
Coventry City (3)              2-3  Southampton Saints (2)      [aet]
Darwen (4)                     2-5  Sheffield Wednesday (2)
East Durham (3)                1-2  Oldham Curzon (2)
Leicester City (n)             2-3  Sunderland (2)
Leyton Orient (4)              4-2  Ipswich Town (2)
Lincoln City (2)               3-1  Manchester City (2)
Loughborough Students (3)      6-2  Blackpool Wren Rovers (3)
Middlesbrough (2)              2-0  Bangor City (2)
Nottingham Forest (3)          3-1  Crewe (3)
Portsmouth (2)                 3-2  Forest Green Rovers (3)
Queens Park Rangers (3)        0-2  Merthyr Tydfil (2)
Stockport County (2)           2-1  Blackburn Rovers (3)
Watford (2)                    1-2  Brighton & Hove Albion (2)  [aet]
West Ham United (3)            1-1  Langford (2)                [aet, 3-4 pen]
Wolverhampton Wanderers (2)    2-1  Liverpool (2)               [aet]

Fourth Round [Jan 4]
Arsenal (1)                    3-0  Stockport County (2)
Birmingham City (1)            1-0  Loughborough Students (3)
Bristol Rovers (1)             1-0  Aston Villa (1)  [aet]
Cardiff City (3)               3-1  Merthyr Tydfil (2)
Charlton Athletic (1)          3-0  Portsmouth (2)
Chelsea (2)                    2-0  Manchester United (3)
Doncaster Rovers Belles (1)    2-1  Leeds United (1)
Everton (1)                    2-1  Langford (2)
Fulham (1)                     5-0  Sunderland (2)
Lincoln City (2)               1-3  Leyton Orient (4)
Middlesbrough (2)              1-0  Southampton Saints (2)      [aet]
Nottingham Forest (3)          3-0  Oldham Curzon (2)
Reading Royals (3)             2-1  Millwall Lionesses (2)
Sheffield Wednesday (2)        1-0  Crystal Palace (3)
Tranmere Rovers (1)            5-3  Brighton & Hove Albion (2)
Wolverhampton Wanderers (2)    6-2  AFC Wimbledon (2)

Fifth Round [Jan 25]
Cardiff City (3)               2-1  Everton (1)
Chelsea (2)                    3-3  Nottingham Forest (3)       [aet, 1-3 pen]
Doncaster Rovers Belles (1)    4-0  Wolverhampton Wanderers (2)
Leyton Orient (4)              1-6  Birmingham City (1)
Middlesbrough (2)              1-6  Arsenal (1)
Reading Royals (3)             1-9  Bristol Rovers (1)
Tranmere Rovers (1)            1-0  Sheffield Wednesday (2)
Charlton Athletic (1)          2-1  Fulham (1)

Quarterfinals [Feb 8]
Tranmere Rovers (1)            2-3  Birmingham City (1)
Doncaster Rovers Belles (1)    0-1  Charlton Athletic (1)
Nottingham Forest (3)          0-3  Bristol Rovers (1)
Arsenal (1)                   10-1  Cardiff City (3)

Semifinals [Mar 14]
Birmingham City (1)            0-1  Charlton Athletic (1)
  [Carmaine Walker 60]
Bristol Rovers (1)             0-2  Arsenal (1)
  [Julie Fleeting 74, Faye White 77]

Final [May 3, Loftus Road]
Arsenal (1)                    3-0  Charlton Athletic (1)
  [Julie Fleeting 23, 25, 82]


Nationwide Women's Premier League Cup

Qualifying Round [Aug 31]
Chesterfield (2)            2-3  Middlesbrough (2)
Portsmouth (2)              2-1  Millwall Lionesses (2)

First Round [Sep 14]
Arsenal (1)                 4-0  Ipswich Town (2)
Aston Villa (1)             5-0  AFC Wimbledon (2)
Birmingham City (1)         0-4  Fulham (1)
Barnet (2)                  2-4  Bangor City (2)     [aet]
Brighton & Hove Albion (2)  0-7  Charlton Athletic (1)
Enfield Town (2)            1-5  Lincoln City (2)
Everton (1)                 3-0  Manchester City (2)
Langford (2)                1-0  Sheffield Wednesday (2)
Leeds United (1)            3-1  Bristol City (2)
Liverpool (2)               0-1  Bristol Rovers (1)
Middlesbrough (2)           3-1  Chelsea (2)
Oldham Curzon (2)           4-2  Merthyr Tydfil (2)
Southampton Saints (2)      1-3  Doncaster Rovers Belles (1)
Sunderland (2)              3-0  Stockport County (2)
Watford (2)                 1-7  Tranmere Rovers (1)
Wolverhampton Wolves (2)    2-1  Portsmouth (2)

Second Round [Oct 10]
Arsenal (1)                 4-2  Sunderland (2)
Aston Villa (1)             2-1  Oldham Curzon (2)
Charlton Athletic (1)      10-1  Bangor City (2)
Fulham (1)                  9-0  Langford (2)
Leeds United (1)            7-0  Everton (1)
Middlesbrough (2)           1-5  Bristol Rovers (1)
Tranmere Rovers (1)         1-5  Doncaster Belles (1)
Wolverhampton Wolves (2)    1-1  Lincoln City (2)     [aet, 4-2 pen]

Third Round
[Nov 2]
Arsenal (1)                 4-0  Doncaster Belles (1)
Bristol Rovers (1)          4-1  Aston Villa (1)
Wolverhampton Wolves (2)    0-4  Charlton Athletic (1)
[Nove 9]
Leeds United (1)            2-3  Fulham (1)

Semifinals [Dec 14]
Fulham (1)                  7-0  Bristol Rovers (1)
Charlton Athletic (1)       2-1  Arsenal (1)

Final [Mar 28, Underhill Stadium, Barnet]
Fulham (1)                  0-1  Charlton Athletic (1)
  [Emma Coss 32]


Second Level 

F.A. Nationwide Women's Premier League -- North Division

[Aug 17]
Bangor City          3-4  Manchester City
Lincoln City         4-0  Chesterfield
Liverpool            5-1  Sunderland
Middlesbrough        0-1  Stockport County
Wolverhampton Wolves 1-3  Oldham Curzon

[Aug 24]
Chesterfield         0-2  Liverpool
Middlesbrough        0-1  Sheffield Wednesday
Oldham Curzon        0-0  Lincoln City
Stockport County     4-0  Bangor City
Sunderland           1-1  Wolverhampton Wolves

[Aug 31]
Liverpool            1-1  Lincoln City
Oldham Curzon        2-3  Manchester City
Sheffield Wednesday  1-1  Wolverhampton Wolves
Stockport County     5-1  Sunderland

[Sep 7]
Bangor City          1-2  Sheffield Wednesday
Lincoln City         0-1  Middlesbrough
Manchester City      0-2  Stockport County
Sunderland           1-1  Oldham Curzon
Wolverhampton Wolves 1-1  Liverpool

[Sep 17]
Bangor City          0-3  Liverpool
Manchester City      2-1  Oldham Curzon
Middlesbrough        1-0  Sunderland
Sheffield Wednesday  1-1  Chesterfield
[Sep 18]
Stockport County     1-2  Wolverhampton Wolves

[Sep 21]
Chesterfield         2-2  Middlesbrough
Liverpool            2-1  Stockport County
Wolverhampton Wolves 6-1  Manchester City

[Sep 28]
Manchester City      4-4  Chesterfield
Middlesbrough        1-0  Wolverhampton Wolves
Stockport County     1-1  Oldham Curzon

[Oct 1]
Sheffield Wednesday  2-0  Lincoln City

[Oct 5]
Sunderland           4-0  Bangor City
Chesterfield         1-4  Manchester City
Liverpool            1-0  Middlesbrough
Oldham Curzon        8-1  Sheffield Wednesday
Lincoln City         4-4  Stockport County

[Oct 12]
Manchester City      0-1  Liverpool
Stockport County     3-1  Sheffield Wednesday

[Oct 15]
Chesterfield         3-1  Sheffield Wednesday
Liverpool            4-0  Bangor City
Sunderland           7-0  Middlesbrough
Wolverhampton        3-1  Stockport County

[Oct 19]
Manchester City      0-2  Lincoln City
Sheffield Wednesday  0-5  Liverpool
Stockport County     1-0  Chesterfield

[Oct 26]
Bangor City          1-4  Oldham Curzon
Chesterfield         0-0  Wolverhampton
Lincoln City         2-4  Sunderland
Sheffield Wednesday  0-2  Stockport County

[Nov 2]
Middlesbrough        0-1  Manchester City
Oldham Curzon        2-1  Chesterfield
Stockport County     1-1  Liverpool
Lincoln City         3-1  Bangor City

[Nov 9]
Manchester City      4-3  Sheffield Wednesday
Middlesbrough        1-1  Bangor City
Oldham Curzon        1-2  Liverpool
Sunderland           4-4  Chesterfield
Wolverhampton        1-1  Lincoln City

[Nov 16]
Sheffield Wednesday  1-1  Middlesbrough
Lincoln City         0-2  Oldham Curzon
Liverpool            1-0  Manchester City
Wolverhampton        1-2  Sunderland

[Nov 23]
Chesterfield         2-0  Lincoln City
Oldham Curzon        0-0  Wolverhampton
Stockport County     1-1  Middlesbrough
Sunderland           1-1  Liverpool

[Nov 30]
Lincoln City         1-1  Liverpool
Sunderland           1-0  Stockport County
Manchester City      1-2  Middlesbrough
Oldham Curzon        0-0  Chesterfield
Wolverhampton        0-2  Sheffield Wednesday

[Dec 14]
Liverpool            5-0  Wolverhampton
Middlesbrough        5-3  Lincoln City
Oldham Curzon        2-2  Sunderland
Sheffield Wednesday  2-1  Bangor City

[Jan 11]
Bangor City          0-1  Middlesbrough
Liverpool            2-1  Oldham Curzon

[Jan 25]
Oldham Curzon        1-0  Stockport County
Sunderland           3-2  Manchester City

[Feb 8]
Chesterfield         1-0  Stockport County
Lincoln City         4-0  Manchester City
Liverpool            4-2  Sheffield Wednesday
Oldham Curzon        1-1  Middlesbrough
Wolverhampton        1-1  Bangor City

[Feb 22]
Liverpool            7-0  Chesterfield
Middlesbrough        1-2  Oldham Curzon
Stockport County     3-2  Manchester City
Sunderland           2-0  Sheffield Wednesday

[Feb 29]
Lincoln City         4-1  Sheffield Wednesday
Wolverhampton        3-0  Chesterfield

[Mar 7]
Bangor City          0-1  Chesterfield
Sheffield Wednesday  5-0  Manchester City
Wolverhampton        3-0  Middlesbrough

[Mar 14]
Sheffield Wednesday  2-3  Oldham Curzon

[Mar 21]
Middlesbrough        6-0  Chesterfield

[Mar 24]
Oldham Curzon        4-0  Bangor City

[Mar 28]
Lincoln City         0-2  Wolverhampton
Liverpool            2-1  Middlesbrough
Manchester City      1-1  Sunderland

[Apr 4]
Bangor City          2-7  Sunderland
Stockport County     7-1  Lincoln City

[Apr 11]
Bangor City          0-3  Lincoln City
Sheffield Wednesday  2-2  Sunderland

[Apr 14]
Manchester City      5-0  Bangor City

[Apr 18]
Sunderland           4-1  Lincoln City

[Apr 25]
Bangor City          0-3  Stockport County
Chesterfield         0-8  Sunderland
Manchester City      1-1  Wolverhampton

[May 2]
Bangor City          0-0  Wolverhampton

[May 3]
Chesterfield         3-1  Bangor City

Final Table:

 1.Liverpool             20  15  5  0  51-12  50  Promoted
------------------------------------------------
 2.Sunderland            20  10  7  3  56-31  37
 3.Stockport County      20  10  4  6  41-22  34
 4.Oldham Curzon         20   9  7  4  39-21  34
 5.Wolverhampton Wolves  20   6  9  5  27-22  27
 6.Middlesbrough         20   7  5  8  25-28  26
 7.Manchester City       20   7  3 10  35-45  24
 8.Lincoln City          20   6  5  9  34-38  23
 9.Sheffield Wednesday   20   6  4 10  30-45  22
------------------------------------------------
10.Chesterfield          20   5  6  9  23-50  18  Relegated
11.Bangor City           20   0  3 17  12-59   3  Relegated

F.A. Nationwide Women's Premier League -- South Division

[Aug 17]
Chelsea             2-1  Wimbledon
Ipswich Town        3-1  Millwall Lionesses
Langford            5-0  Enfield Town
Merthyr Tydfil      1-1  Barnet
Portsmouth          2-1  Brighton
Southampton Saints  2-0  Watford

[Aug 24]
Wimbledon           3-2  Ipswich Town
Barnet              0-3  Southampton Saints
Enfield Town        0-3  Chelsea
Millwall Lionesses  1-2  Langford
Portsmouth          1-2  Bristol City
Watford             1-1  Merthyr Tydfil

[Aug 31]
Wimbledon           2-1  Barnet
Brighton            2-2  Bristol City
Langford            1-4  Chelsea
Southampton Saints  2-1  Merthyr Tydfil
Watford             2-2  Ipswich Town

[Sep 7]
Barnet              0-1  Watford
Bristol City        4-2  Enfield Town
Chelsea             2-1  Brighton
Ipswich Town        0-1  Southampton Saints
Merthyr Tydfil      0-4  Langford
Millwall Lionesses  1-0  Wimbledon

[Sep 17]
Bristol City        4-1  Merthyr Tydfil
Langford            0-1  Watford
Portsmouth          1-5  Southampton

[Sep 21]
Wimbledon           3-4  Bristol City
Ipswich Town        3-2  Langford
Millwall Lionesses  2-1  Portsmouth
Southampton         2-0  Chelsea
Watford             1-2  Brighton

[Sep 24]
Chelsea             1-0  Millwall Lionesses
Brighton            1-1  Wimbledon

[Sep 28]
Brighton            1-3  Millwall Lionesses
Bristol City        2-1  Ipswich
Chelsea             2-2  Watford
Enfield             0-1  Southampton
Langford            2-1  Barnet
Portsmouth          2-3  Wimbledon

[Oct 2]
Enfield             2-1  Ipswich Town

[Oct 5]
Barnet              0-0  Chelsea
Ipswich             0-3  Brighton
Merthyr Tydfill     1-3  Portsmouth
Millwall Lionesses  1-5  Bristol City
Southampton         3-0  Langford
Watford             2-1  Enfield

[Oct 12]
Barnet              1-2  Wimbledon
Southampton         3-0  Brighton
Bristol City        3-1  Chelsea
Merthyr Tydfil      2-1  Enfield
Portsmouth          4-0  Ipswich Town
Watford             1-2  Millwall Lionesses

[Oct 15]
Wimbledon           2-1  Brighton
Merthyr Tydfil      2-4  Bristol City
Millwall Lionesses  1-1  Chelsea
Southampton         1-1  Portsmouth

[Oct 19]
Bristol City        5-1  Watford
Chelsea             9-1  Merthyr Tydfil
Portsmouth          2-1  Barnet

[Oct 23]
Enfield             3-1  Barnet
[Oct 24]
Watford             1-1  Langford

[Oct 26]
Barnet              2-2  Millwall Lionesses
Brighton            0-6  Langford
Enfield             1-0  Portsmouth
Merthyr Tydfil      1-1  Ipswich Town
Southampton         1-2  Bristol City
Watford             2-3  Wimbledon

[Nov 2]
Wimbledon           3-0  Merthyr Tydfil
Bristol City        7-0  Langford
Ipswich Town        3-0  Watford
Portsmouth          1-3  Chelsea

[Nov 9]
Wimbledon           4-0  Enfield Town
Brighton            3-1  Merthyr Tydfil
Ipswich Town        2-2  Barnet
Millwall Lionesses  0-2  Southampton
Portsmouth          1-2  Watford

[Nov 16]
Brighton            2-2  Barnet
Enfield Town        0-4  Millwall Lionesses

[Nov 23]
Bristol City        3-2  Barnet

[Nov 27]
Barnet              1-1  Enfield Town

[Nov 30]
Watford             1-4  Southampton
Wimbledon           2-2  Chelsea
Enfield Town        0-0  Langford
Brighton            4-1  Portsmouth
Barnet              1-1  Merthyr Tydfil

[Dec 14]
Ipswich Town        2-3  Wimbledon

[Jan 11]
Ipswich Town        4-2  Portsmouth
Merthyr Tydfil      1-4  Southampton

[Jan 18]
Langford            0-1  Merthyr Tydfil
Southampton         2-2  Ipswich Town

[Jan 25]
Barnet              5-2  Langford
Ipswich Town        1-1  Bristol City
Millwall Lionesses  2-2  Brighton
Southampton         3-1  Enfield

[Feb 1]
Langford            1-0  Ipswich Town
Brighton            0-1  Watford

[Feb 8]
Wimbledon           6-2  Langford
Barnet              0-3  Portsmouth
Brighton            2-2  Southampton
Watford             2-3  Bristol City

[Feb 15]
Brighton            3-2  Ipswich Town
Enfield Town        0-2  Watford
Langford            0-1  Southampton
Merthyr Tydfil      3-4  Chelsea

[Feb 22]
Barnet              0-4  Ipswich Town
Enfield Town        2-1  Wimbledon
Langford            0-3  Bristol City
Merthyr Tydfil      0-2  Brighton
Southampton         1-0  Millwall Lionesses
Watford             0-2  Portsmouth

[Feb 29]
Bristol City        0-3  Southampton
Langford            1-1  Brighton
Millwall Lionesses  3-1  Barnet
Portsmouth          4-0  Enfield Town
Wimbledon           2-1  Watford

[Mar 7]
Barnet              0-6  Bristol City
Chelsea             3-0  Ipswich Town
Enfield Town        0-4  Brighton
Langford            3-1  Portsmouth
Merthyr Tydfill     1-1  Millwall Lionesses
Southampton         1-2  Wimbledon

[Mar 14]
Barnet              4-3  Brighton
Langford            1-1  Millwall Lionesses
Bristol City        4-0  Portsmouth

[Mar 21]
Wimbledon           3-1  Southampton
Barnet              1-5  Watford
Brighton            0-0  Enfield Town
Ipswich Town        3-2  Chelsea

[Mar 28]
Chelsea             3-2  Portsmouth
Merthyr Tydfil      1-2  Wimbledon
Millwall Lionesses  3-0  Enfield Town

[Mar 31]
Chelsea             3-2  Enfield Town

[Apr 4]
Brighton            2-6  Chelsea
Enfield Town        0-4  Bristol City
Langford            1-2  Wimbledon
Millwall Lionesses  3-0  Ipswich Town
Portsmouth          4-1  Merthyr Tydfil
Southampton         2-1  Barnet

[Apr 7]
Chelsea             6-3  Barnet

[Apr 11]
Bristol City        0-3  Brighton
Chelsea             0-4  Southampton
Ipswich Town        1-0  Enfield Town
Millwall Lionesses  1-4  Merthyr Tydfil
Portsmouth          0-2  Langford

[Apr 14]
Watford             1-1  Chelsea

[Apr 18]
Chelsea             2-2  Bristol City
Millwall Lionesses  0-1  Watford

[Apr 22]
Wimbledon           5-1  Portsmouth

[Apr 25]
Bristol City        2-2  Millwall Lionesses
Merthyr Tydfil      0-3  Watford

[Apr 28]
Wimbledon           2-1  Millwall Lionesses

[May 2]
Bristol City        6-0  Wimbledon
Ipswich Town        2-1  Merthyr Tydfil
Portsmouth          4-0  Millwall Lionesses

[May 9]
Enfield Town        1-1  Merthyr Tydfil

[May 18]
Chelsea             0-1  Langford

Final Table:

 1.Bristol City            24  18  4  2  78-31  58  Promoted
--------------------------------------------------
 2.Southampton Saints      24  18  3  3  54-18  57
 3.AFC Wimbledon           24  17  2  5  57-38  53
 4.Chelsea                 24  13  6  5  60-38  45
 5.Watford                 24   9  5 10  34-38  32
 6.Brighton & Hove Albion  24   8  7  9  43-44  31
 7.Millwall Lionesses      24   8  6 10  35-38  31
 8.Portsmouth              24   9  1 14  43-48  31
 9.Langford                24   9  4 11  37-42  31
10.Ipswich Town            24   8  5 11  39-44  29
11.Enfield Town            24   4  4 16  17-54  16
--------------------------------------------------
12.Merthyr Tydfil          24   3  6 15  27-61  15  Relegated
13.Barnet                  24   2  7 15  31-61  11  [-2] Relegated

NB: Barnet 2 points deducted for using ineligible player.



2002/03

2004/05

list of champions

list of cup finals

list of league cup finals


About this document

Prepared and maintained by Lars Kubusch and David Shannon for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Lars Kubusch (Sacoma1976@gmx.de) and David Shannon (djsst31@lycos.com)
Last updated: 6 Mar 2005

(C) Copyright Lars Kubusch, David Shannon and RSSSF 2004/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.