England 2009/10


Premiership
Cup Tournaments
Championship
Division 1
Division 2
Conference

Premiership

Final Table:

 1.Chelsea                 38  27  5  6 103-32  86  Champions
 2.Manchester United       38  27  4  7  86-28  85  Champions League
 3.Arsenal                 38  23  6  9  83-41  75  Champions League
 4.Tottenham Hotspur       38  21  7 10  67-41  70  CL Qualifying
 5.Manchester City         38  18 13  7  73-45  67  Euro League
 6.Aston Villa             38  17 13  8  52-39  64  Euro League
 7.Liverpool               38  18  9 11  61-35  63  Euro League
 8.Everton                 38  16 13  9  60-49  61
 9.Birmingham City         38  13 11 14  38-47  50
10.Blackburn Rovers        38  13 11 14  41-55  50
11.Stoke City              38  11 14 13  34-48  47
12.Fulham                  38  12 10 16  39-46  46
13.Sunderland              38  11 11 16  48-56  44
14.Bolton Wanderers        38  10  9 19  42-67  39
15.Wolverhampton Wanderers 38   9 11 18  32-56  38
16.Wigan Athletic          38   9  9 20  37-79  36
17.West Ham United         38   8 11 19  47-66  35
--------------------------------------------------
18.Burnley                 38   8  6 24  42-82  30  Relegated
19.Hull City               38   6 12 20  34-75  30  Relegated
20.Portsmouth              38   7  7 24  34-66  19  [-9]  Relegated

NB: Portsmouth 9 points deducted for financial reasons

Round 1
[Aug 15]
Aston Villa   0-2 Wigan
  [Rodallega 31, Koumas 56]
Blackburn     0-2 Manchester C
  [Adebayor 3, Ireland 90]
Bolton        0-1 Sunderland
  [Bent 5]
Chelsea       2-1 Hull
Everton       1-6 Arsenal
  [Saha 90; Denilson 26, Vermaelen 37, Gallas 41, Fabregas 48, 69,
   Eduardo 88]
Portsmouth    0-1 Fulham
  [Zamora 13]
Stoke         2-0 Burnley
  [Shawcross 19, Jordan 33og]
Wolverhampton 0-2 West Ham
  [Noble 22, Upson 69]
[Aug 16]
Manchester U  1-0 Birmingham
  [Rooney 34]
Tottenham     2-1 Liverpool
  [Assou-Ekotto 44, Bassong 59; Gerrard 56pen]

Round 2
[Aug 18]
Sunderland    1-3 Chelsea
  [Bent 18; Ballack 52, Lampard 61pen, Deco 70]
Wigan         0-1 Wolverhampton
  [Keogh 6]
[Aug 19]
Birmingham    1-0 Portsmouth
  [McFadden 90pen]
Burnley       1-0 Manchester U
  [Blake 19]
Hull          1-5 Tottenham
  [Hunt 25; Defoe 10, 45, 90, Palacios 14, Keane 78]
Liverpool     4-0 Stoke
  [Torres 5, Johnson 45, Kuyt 78, Ngog 90]
[Nov 4]
West Ham      2-1 Aston Villa
  [Noble 45pen, Hines 93; Young 52]
[Nov 25]
Fulham        3-0 Blackburn
  [Nevland 43, Dempsey 67, 88]
[Jan 20]
Arsenal       4-2 Bolton
  [Rosicky 43, Fabregas 52, Vermaelen 65, Arshavin 85; Cahill 7,
   Taylor 28pen]
[Mar 24]
Manchester C  0-2 Everton   

Round 3
[Aug 22]
Arsenal       4-1 Portsmouth
Birmingham    0-0 Stoke
Hull          1-0 Bolton
Manchester C  1-0 Wolverhampton
Sunderland    2-1 Blackburn
Wigan         0-5 Manchester U
[Aug 23]
Burnley       1-0 Everton
Fulham        0-2 Chelsea
West Ham      1-2 Tottenham
[Aug 24]
Liverpool     1-3 Aston Villa

Round 4
[Aug 29]
Blackburn     0-0 West Ham
Bolton        2-3 Liverpool
Chelsea       3-0 Burnley
Manchester U  2-1 Arsenal
Stoke         1-0 Sunderland
Tottenham     2-1 Birmingham
Wolverhampton 1-1 Hull
[Aug 30]
Aston Villa   2-0 Fulham
Everton       2-1 Wigan
Portsmouth    0-1 Manchester C

Round 5
[Sep 12]
Blackburn     3-1 Wolverhampton 
Liverpool     4-0 Burnley
Manchester C  4-2 Arsenal
Portsmouth    2-3 Bolton        
Stoke         1-2 Chelsea       
Sunderland    4-1 Hull
Tottenham     1-3 Manchester U  
Wigan         1-0 West Ham
[Sep 13]
Birmingham    0-1 Aston Villa   
Fulham        2-1 Everton       

Round 6
[Sep 19]
Arsenal       4-0 Wigan
Aston Villa   2-0 Portsmouth    
Bolton        1-1 Stoke         
Burnley       3-1 Sunderland
Hull          0-1 Birmingham
West Ham      2-3 Liverpool
[Sep 20]
Chelsea       3-0 Tottenham     
Everton       3-0 Blackburn     
Manchester U  4-3 Manchester C
Wolverhampton 2-1 Fulham

Round 7
[Sep 26]
Birmingham    1-2 Bolton        
Blackburn     2-1 Aston Villa   
Fulham        0-1 Arsenal       
Liverpool     6-1 Hull          
Portsmouth    0-1 Everton       
Stoke         0-2 Manchester U  
Tottenham     5-0 Burnley       
Wigan         3-1 Chelsea       
[Sep 27]
Sunderland    5-2 Wolverhampton 
[Sep 28]
Manchester C  3-1 West Ham      

Round 8
[Oct 3]
Bolton        2-2 Tottenham     
Burnley       2-1 Birmingham    
Hull          2-1 Wigan         
Manchester U  2-2 Sunderland    
Wolverhampton 0-1 Portsmouth    
[Oct 4]
Arsenal       6-2 Blackburn     
Chelsea       2-0 Liverpool     
Everton       1-1 Stoke         
West Ham      2-2 Fulham        
[Oct 5]
Aston Villa   1-1 Manchester C  

Round 9
[Oct 17]
Arsenal       3-1 Birmingham    
  [Van Persie 16, Diaby 18, Arshavin 84; Bowyer 38]
Aston Villa   2-1 Chelsea       
  [Dunne 32, Collins 52; Drogba 15]
Everton       1-1 Wolverhampton 
  [Bilyaletdinov 88; Doyle 76]
Manchester U  2-1 Bolton      
  [Knight 5og, Valencia 33; Taylor 75]  
Portsmouth    1-2 Tottenham    
  [Boateng 59; King 29, Defoe 45] 
Stoke         2-1 West Ham      
  [Beattie 11pen, 69; Upson 34]
Sunderland    1-0 Liverpool     
  [Bent 5]
[Oct 18]
Blackburn     3-2 Burnley       
  [Dunn 9, Di Santo 21, Chimbonda 43; Blake 5, Eagles 92]
Wigan         1-1 Manchester C  
  [N'Zogbia 45; Petrov 47]
[Oct 19]
Fulham        2-0 Hull          
  [Zamora 43, Kamara 64]

Round 10
[Oct 24]
Birmingham    2-1 Sunderland 
  [Ridgewell 37, McFadden 48; Dann 82og]   
Burnley       1-3 Wigan    
  [Fletcher 4; Rodallega 11, 51, Boyce 76]     
Chelsea       5-0 Blackburn  
  [Givet 20og, Lampard 48, 59pen, Essien 52, Drogba 64]   
Hull          0-0 Portsmouth    
Tottenham     0-1 Stoke         
  [Whelan 86]
Wolverhampton 1-1 Aston Villa  
  [Ebanks-Blake 83pen; Agbonlahor 79] 
[Oct 25]
Bolton        3-2 Everton       
  [Lee 16, Cahill 27, Klasnic 86; Saha 32, Fellaini 55]
Liverpool     2-0 Manchester U
  [Torres 65, Ngog 96]  
Manchester C  2-2 Fulham        
  [Lescott 53, Petrov 60; Duff 62, Dempsey 68]
West Ham      2-2 Arsenal   
  [Cole 74, Diamanti 80pen; Van Persie 16, Gallas 37]    

Round 11
[Oct 31]
Arsenal       3-0 Tottenham     
  [Van Persie 42, 60, Fabregas 43]
Bolton        0-4 Chelsea       
  [Lampard 45pen, Deco 61, Knight 82og, Drogba 90]
Burnley       2-0 Hull     
  [Alexander 20pen, 77]     
Everton       1-1 Aston Villa   
  [Bilyaletdinov 45; Carew 47]
Fulham        3-1 Liverpool     
  [Zamora 24, Nevland 73, Dempsey 87; Torres 42]
Manchester U  2-0 Blackburn   
  [Berbatov 55, Rooney 87]  
Portsmouth    4-0 Wigan         
  [Dindane 35, 64, 90pen, Piquionne 45]
Stoke         2-2 Wolverhampton 
  [Elokobi 17og, Etherington 44; Craddock 47, 64]
Sunderland    2-2 West Ham      
  [Reid 39, Richardson 76; Franco 30, Cole 36]
[Nov 1]
Birmingham    0-0 Manchester C  

Round 12
[Nov 7]
Aston Villa   5-1 Bolton        
Blackburn     3-1 Portsmouth    
Manchester C  3-3 Burnley       
Tottenham     2-0 Sunderland    
Wolverhampton 1-4 Arsenal       
[Nov 8]
Chelsea       1-0 Manchester U  
Hull          2-1 Stoke         
West Ham      1-2 Everton       
Wigan         1-1 Fulham        
[Nov 9]
Liverpool     2-2 Birmingham    

Round 13
[Nov 21]
Birmingham    1-0 Fulham        
Burnley       1-1 Aston Villa   
Chelsea       4-0 Wolverhampton 
Hull          3-3 West Ham      
Liverpool     2-2 Manchester C  
Manchester U  3-0 Everton       
Sunderland    1-0 Arsenal       
[Nov 22]
Bolton        0-2 Blackburn   
Stoke         1-0 Portsmouth    
Tottenham     9-1 Wigan         

Round 14
[Nov 28]
Aston Villa   1-1 Tottenham     
Blackburn     0-0 Stoke         
Fulham        1-1 Bolton        
Manchester C  1-1 Hull     
Portsmouth    1-4 Manchester U  
West Ham      5-3 Burnley       
Wigan         1-0 Sunderland    
[Nov 29]
Arsenal       0-3 Chelsea       
Everton       0-2 Liverpool     
Wolverhampton 0-1 Birmingham    

Round 15
[Dec 5]
Arsenal       2-0 Stoke
Aston Villa   3-0 Hull
Blackburn     0-0 Liverpool
Manchester C  2-1 Chelsea
Portsmouth    2-0 Burnley
West Ham      0-4 Manchester U
Wigan         2-3 Birmingham
Wolverhampton 2-1 Bolton
[Dec 6]
Everton       2-2 Tottenham
Fulham        1-0 Sunderland

Round 16
[Dec 12]
Birmingham    1-0 West Ham
  [Bowyer 52]
Bolton        3-3 Manchester C
  [Klasnic 11, 53, Cahill 43; Tevez 28, 77, Richards 45]
Burnley       1-1 Fulham
  [Elliott 60; Zamora 50]
Chelsea       3-3 Everton
  [Drogba 18, 59, Anelka 23; Cech 12og, Yakubu 45, Saha 63]
Hull          0-0 Blackburn
Manchester U  0-1 Aston Villa
  [Agbonlahor 21]
Stoke         2-2 Wigan
  [Sanli 37, Shawcross 74; Boyce 15, Figueroa 72]
Sunderland    1-1 Portsmouth
  [Bent 23; Kaboul 93]
Tottenham     0-1 Wolverhampton
  [Doyle 3]
[Dec 13]
Liverpool     1-2 Arsenal
  [Kuyt 41; Johnson 50og, Arshavin 58]

Round 17
[Nov 25]
Hull          3-2 Everton      
  [Hunt 9, Dawson 20, Marney 28; Zayatte 49og, Saha 65pen] 
[Dec 15]
Birmingham    2-1 Blackburn
  [Jerome 12, 48; Nelsen 69]
Bolton        3-1 West Ham
  [Lee 64, Klasnic 77, Cahill 88; Diamanti 69]
Manchester U  3-0 Wolverhampton
  [Rooney 30pen, Vidic 43, Valencia 66]
Sunderland    0-2 Aston Villa
  [Heskey 24, Milner 61]
[Dec 16]
Burnley       1-1 Arsenal
  [Alexander 28pen; Fabregas 7]
Chelsea       2-1 Portsmouth
  [Anelka 23, Lampard 79pen; Piquionne 51]
Liverpool     2-1 Wigan
  [Ngog 9, Torres 79; N'Zogbia 92]
Tottenham     3-0 Manchester C
  [Kranjcar 37, 93, Defoe 54]
[Jan 5]
Stoke         3-2 Fulham
  [Sanli 12, Faye 34, Sidibe 37; Duff 61, Dempsey 85]

Round 18
[Dec 19]
Arsenal       3-0 Hull
  [Denilson 45, Eduardo 59, Diaby 80]
Aston Villa   1-0 Stoke
  [Carew 61]
Blackburn     0-2 Tottenham
  [Crouch 45, 83]
Fulham        3-0 Manchester U
  [Murphy 22, Zamora 46, Duff 75]
Manchester C  4-3 Sunderland
  [Santa Cruz 4, 69, Tevez 12pen, Bellamy 35; Mensah 16,
   Henderson 24, Jones 62]
Portsmouth    2-0 Liverpool
  [Belhadj 33, Piquionne 82]
[Dec 20]
Everton       1-1 Birmingham
  [Bilyaletdinov 5; Larsson 22]
West Ham      1-1 Chelsea
  [Diamanti 45pen; Lampard 61pen]
Wolverhampton 2-0 Burnley
  [Milijas 15, Doyle 50]
[Feb 17]
Wigan         0-0 Bolton

Round 19
[Dec 26]
Birmingham    0-0 Chelsea
Burnley       1-1 Bolton
  [Nugent 56; Taylor 29]
Fulham        0-0 Tottenham
Liverpool     2-0 Wolverhampton
  [Gerrard 62, Benayoun 70]
Manchester C  2-0 Stoke
  [Petrov 28, Tevez 45]
Sunderland    1-1 Everton
  [Bent 17; Fellaini 85]
West Ham      2-0 Portsmouth
  [Diamanti 23pen, Kovac 89]
Wigan         1-1 Blackburn
  [Rodallega 53; McCarthy 30]
[Dec 27]
Arsenal       3-0 Aston Villa
  [Fabregas 65, 81, Diaby 91]
Hull          1-3 Manchester U
  [Fagan 60pen; Rooney 45, Dawson 73og, Berbatov 82]

Round 20
[Dec 28]
Blackburn     2-2 Sunderland
  [Pedersen 53, Diouf 77; Bent 52, 65]
Chelsea       2-1 Fulham
  [Drogba 73, Smalling 75og; Gera 4]
Everton       2-0 Burnley
  [Vaughan 83, Pienaar 92]
Stoke         0-1 Birmingham
  [Jerome 50]
Tottenham     2-0 West Ham
  [Modric 11, Defoe 81]
Wolverhampton 0-3 Manchester C
  [Tevez 33, 86, Garrido 69]
[Dec 29]
Aston Villa   0-1 Liverpool
  [Torres 93]
Bolton        2-2 Hull
  [Klasnic 20, Davies 61; Hunt 71, 78]
[Dec 30]
Manchester U  5-0 Wigan
  [Rooney 28, Carrick 32, Rafael Da Silva 45, Berbatov 50,
   Valencia 75]
Portsmouth    1-4 Arsenal
  [Belhadj 74; Eduardo 28, Nasri 42, Ramsey 69, Song Billong 81]

Round 21
[Jan 9]
Arsenal       2-2 Everton
  [Denilson 28, Rosicky 92; Osman 12, Pienaar 81]
Birmingham    1-1 Manchester U
  [Jerome 39; Dann 63og]
[Jan 11]
Manchester C  4-1 Blackburn
  [Tevez 7, 49, 91, Richards 39; Pedersen 71]
[Jan 20]
Liverpool     2-0 Tottenham
  [Kuyt 6pen, 93]
[Jan 2]
Hull          1-1 Chelsea
  [Mouyokolo 30; Drogba 42]
[Jan 3]
Fulham        1-0 Portsmouth
  [Greening 74]
[Mar 9]
Sunderland    4-0 Bolton
[Mar 10]
Burnley       1-1 Stoke
[Mar 16]
Wigan         1-2 Aston Villa
[Mar 23]
West Ham      1-3 Wolverhampton

Round 22
[Jan 16]
Chelsea       7-2 Sunderland    
Everton       2-0 Manchester C  
Manchester U  3-0 Burnley       
Stoke         1-1 Liverpool     
Tottenham     0-0 Hull          
Wolverhampton 0-2 Wigan         
[Jan 17]
Aston Villa   0-0 West Ham      
Blackburn     2-0 Fulham        
Bolton        0-2 Arsenal       
[Mar 9]
Portsmouth    1-2 Birmingham    

Round 23
[Jan 23]
Manchester U  4-0 Hull          
[Jan 26]
Bolton        1-0 Burnley       
Portsmouth    1-1 West Ham      
Tottenham     2-0 Fulham        
Wolverhampton 0-0 Liverpool     
[Jan 27]
Aston Villa   0-0 Arsenal       
Blackburn     2-1 Wigan         
Chelsea       3-0 Birmingham    
Everton       2-0 Sunderland    
[Feb 16]
Stoke         1-1 Manchester C  

Round 24
[Jan 30]
Birmingham    1-1 Tottenham     
Burnley       1-2 Chelsea       
Fulham        0-2 Aston Villa   
Hull          2-2 Wolverhampton
Liverpool     2-0 Bolton        
West Ham      0-0 Blackburn     
Wigan         0-1 Everton       
[Jan 31]
Arsenal       1-3 Manchester U 
  [Vermaelen 80; Almunia 33og, Rooney 37, Park 52] 
Manchester C  2-0 Portsmouth    
  [Adebayor 40, Kompany 45]
[Feb 1]
Sunderland    0-0 Stoke         

Round 25
[Feb 6]
Bolton        0-0 Fulham        
Burnley       2-1 West Ham      
Hull          2-1 Manchester C  
Liverpool     1-0 Everton       
Manchester U  5-0 Portsmouth    
Stoke         3-0 Blackburn     
Sunderland    1-1 Wigan         
Tottenham     0-0 Aston Villa   
[Feb 7]
Birmingham    2-1 Wolverhampton
Chelsea       2-0 Arsenal       

Round 26
[Feb 9]
Fulham        3-0 Burnley       
Manchester C  2-0 Bolton        
Portsmouth    1-1 Sunderland    
Wigan         1-1 Stoke         
[Feb 10]
Arsenal       1-0 Liverpool     
Aston Villa   1-1 Manchester U  
Blackburn     1-0 Hull          
Everton       2-1 Chelsea       
West Ham      2-0 Birmingham    
Wolverhampton 1-0 Tottenham     

Round 27
[Feb 20]
Arsenal       2-0 Sunderland    
Everton       3-1 Manchester U  
Portsmouth    1-2 Stoke         
West Ham      3-0 Hull          
Wolverhampton 0-2 Chelsea       
[Feb 21]
Aston Villa   5-2 Burnley       
Blackburn     3-0 Bolton        
Fulham        2-1 Birmingham    
Manchester C  0-0 Liverpool     
Wigan         0-3 Tottenham     

Round 28
[Feb 23]
Manchester U  3-0 West Ham      
[Feb 27]
Birmingham    1-0 Wigan         
Bolton        1-0 Wolverhampton 
Burnley       1-2 Portsmouth    
Chelsea       2-4 Manchester C  
Stoke         1-3 Arsenal       
[Feb 28]
Liverpool     2-1 Blackburn     
Sunderland    0-0 Fulham        
Tottenham     2-1 Everton       
[Apr 21]
Hull          0-2 Aston Villa   

Round 29
[Mar 6]
Arsenal       3-1 Burnley       
West Ham      1-2 Bolton        
Wolverhampton 0-1 Manchester U  
[Mar 7]
Everton       5-1 Hull          
[Mar 8]
Wigan         1-0 Liverpool     
[Mar 24]
Aston Villa   1-1 Sunderland    
Blackburn     2-1 Birmingham    
Portsmouth    0-5 Chelsea       
[May 5]   
Fulham        0-1 Stoke         
Manchester C  0-1 Tottenham     

Round 30
[Mar 13]
Birmingham    2-2 Everton       
Bolton        4-0 Wigan         
Burnley       1-2 Wolverhampton 
Chelsea       4-1 West Ham      
Hull          1-2 Arsenal       
Stoke         0-0 Aston Villa   
Tottenham     3-1 Blackburn     
[Mar 14]
Manchester U  3-0 Fulham        
Sunderland    1-1 Manchester C  
[Mar 15]
Liverpool     4-1 Portsmouth    

Round 31
[Mar 20]
Arsenal       2-0 West Ham      
Aston Villa   2-2 Wolverhampton 
Everton       2-0 Bolton        
Portsmouth    3-2 Hull          
Stoke         1-2 Tottenham     
Sunderland    3-1 Birmingham    
Wigan         1-0 Burnley       
[Mar 21]
Blackburn     1-1 Chelsea       
Fulham        1-2 Manchester C  
Manchester U  2-1 Liverpool     

Round 32
[Mar 27]
Birmingham    1-1 Arsenal  
  [Phillips 92; Nasri 81]     
Bolton        0-4 Manchester U 
  [Samuel 38og, Berbatov 69, 78, Gibson 82]
Chelsea       7-1 Aston Villa   
  [Lampard 15pen, 44pen, 62, 91 Malouda 57, 68, Kalou 83; Carew 29]
Hull          2-0 Fulham        
  [Bullard 16pen, Fagan 48]
Tottenham     2-0 Portsmouth  
  [Crouch 27, Kranjcar 41]  
West Ham      0-1 Stoke  
  [Fuller 69]       
Wolverhampton 0-0 Everton       
[Mar 28]
Burnley       0-1 Blackburn 
  [Dunn 20pen]    
Liverpool     3-0 Sunderland   
  [Torres 3, 60, Johnson 32] 
[Mar 29]
Manchester C  3-0 Wigan        
  [Tevez 72, 74, 84] 

Round 33
[Apr 3]
Arsenal       1-0 Wolverhampton 
  [Bendtner 94]
Bolton        0-1 Aston Villa   
  [A Young 11]
Burnley       1-6 Manchester C  
  [Fletcher 71; Adebayor 4, 45, Bellamy 5, Tevez 7, Vieira 20,
   Kompany 58]
Manchester U  1-2 Chelsea    
  [Macheda 81; J Cole 20, Drogba 79]   
Portsmouth    0-0 Blackburn     
Stoke         2-0 Hull         
  [Fuller 6, Lawrence 90] 
Sunderland    3-1 Tottenham  
  [Bent 1, 29pen, Zenden 86; Crouch 72]   
[Apr 4]
Birmingham    1-1 Liverpool     
  [Ridgewell 56; Gerrard 47]
Everton       2-2 West Ham     
  [Bilyaletdinov 24, Yakubu 85; Da Costa 60, Ilan 87] 
Fulham        2-1 Wigan    
  [Okaka 47, Hangeland 58; Scotland 34]     

Round 34
[Apr 10]
Hull          1-4 Burnley       
West Ham      1-0 Sunderland    
[Apr 11]
Blackburn     0-0 Manchester U  
Liverpool     0-0 Fulham        
Manchester C  5-1 Birmingham    
Wolverhampton 0-0 Stoke         
[Apr 13]
Chelsea       1-0 Bolton        
[Apr 14]
Aston Villa   2-2 Everton       
Tottenham     2-1 Arsenal       
Wigan         0-0 Portsmouth    

Round 35
[Apr 17]
Birmingham    0-0 Hull          
Blackburn     2-3 Everton       
Fulham        0-0 Wolverhampton 
Manchester C  0-1 Manchester U  
Stoke         1-2 Bolton        
Sunderland    2-1 Burnley       
Tottenham     2-1 Chelsea       
[Apr 18]
Portsmouth    1-2 Aston Villa   
Wigan         3-2 Arsenal       
[Apr 19]
Liverpool     3-0 West Ham      

Round 36
[Apr 24]
Arsenal       0-0 Manchester C  
Bolton        2-2 Portsmouth    
Hull          0-1 Sunderland    
Manchester U  3-1 Tottenham     
West Ham      3-2 Wigan         
Wolverhampton 1-1 Blackburn     
[Apr 25]
Aston Villa   1-0 Birmingham    
Burnley       0-4 Liverpool     
Chelsea       7-0 Stoke         
Everton       2-1 Fulham        

Round 37
[May 1]
Birmingham    2-1 Burnley       
Manchester C  3-1 Aston Villa   
Portsmouth    3-1 Wolverhampton 
Stoke         0-0 Everton       
Tottenham     1-0 Bolton        
[May 2]
Fulham        3-2 West Ham      
Liverpool     0-2 Chelsea       
Sunderland    0-1 Manchester U  
[May 3]
Blackburn     2-1 Arsenal       
Wigan         2-2 Hull          

Round 38 [May 9]
Arsenal       4-0 Fulham
Aston Villa   0-1 Blackburn
Bolton        2-1 Birmingham
Burnley       4-2 Tottenham
Chelsea       8-0 Wigan
Everton       1-0 Portsmouth
Hull          0-0 Liverpool
Manchester U  4-0 Stoke
West Ham      1-1 Manchester C
Wolverhampton 2-1 Sunderland

Final Table:

 1.Chelsea                 38  27  5  6 103-32  86  Champions
 2.Manchester United       38  27  4  7  86-28  85  Champions League
 3.Arsenal                 38  23  6  9  83-41  75  Champions League
 4.Tottenham Hotspur       38  21  7 10  67-41  70  CL Qualifying
 5.Manchester City         38  18 13  7  73-45  67  Euro League
 6.Aston Villa             38  17 13  8  52-39  64  Euro League
 7.Liverpool               38  18  9 11  61-35  63  Euro League
 8.Everton                 38  16 13  9  60-49  61
 9.Birmingham City         38  13 11 14  38-47  50
10.Blackburn Rovers        38  13 11 14  41-55  50
11.Stoke City              38  11 14 13  34-48  47
12.Fulham                  38  12 10 16  39-46  46
13.Sunderland              38  11 11 16  48-56  44
14.Bolton Wanderers        38  10  9 19  42-67  39
15.Wolverhampton Wanderers 38   9 11 18  32-56  38
16.Wigan Athletic          38   9  9 20  37-79  36
17.West Ham United         38   8 11 19  47-66  35
--------------------------------------------------
18.Burnley                 38   8  6 24  42-82  30  Relegated
19.Hull City               38   6 12 20  34-75  30  Relegated
20.Portsmouth              38   7  7 24  34-66  19  [-9]  Relegated

NB: Portsmouth 9 points deducted for financial reasons

Cup Tournaments

FA Cup | League Cup | Football League Trophy

FA Cup

Fourth Qualifying Round
[Oct 24]
Aylesbury                  2-4 Wealdstone
Barrow                     1-1 Chester City
Bath City                  3-2 Totton
Blyth Spartans             0-0 Telford United
Bromley                    3-0 Ebbsfleet United
Buxton                     0-4 Stourbridge
Chelmsford City            1-2 Stevenage Borough
Crawley Town               1-1 Wimbledon
Dover Athletic             3-5 Eastleigh
Farnborough                0-0 Salisbury City
Gateshead                  3-0 Southport
Gloucester City            1-1 Lowestoft Town
Halifax Town               0-1 Wrexham
Hampton & Richmond Borough 1-3 Sutton United
Hayes & Yeading United     0-1 Staines Town
Hendon                     0-5 Woking
Hinckley United            2-1 Histon
Ilkeston Town              2-0 Tamworth
Kettering Town             1-1 Redditch United
Kidderminster Harriers     0-0 Fleetwood Town
Luton Town                 3-0 Grays Athletic
Mangotsfield United        1-2 Forest Green Rovers
Mansfield Town             3-0 Altrincham
Northwich Victoria         3-0 United Of Manchester
Nuneaton Town              1-0 Kendal Town
Oxford City                2-1 Bury Town
Oxford United              2-0 Thurrock
Paulton Rovers             3-0 Chippenham Town
Tooting & Mitcham United   3-3 Eastbourne Borough
Workington                 0-3 Rushden & Diamonds
York City                  2-0 Bedworth United
[Oct 25]
Lincoln United             1-3 Cambridge United

Fourth Qualifying Round Replays [Oct 27]
Chester City               0-4 Barrow
Eastbourne Borough         3-4 Tooting & Mitcham United   [aet]
Fleetwood Town             3-1 Kidderminster Harriers
Lowestoft Town             4-2 Gloucester City
Redditch United            0-1 Kettering Town             [aet]           
Salisbury City             4-2 Farnborough
Telford United             4-0 Blyth Spartans 
Wimbledon                  3-1 Crawley Town

Round 1
[Nov 6]
Bristol Rovers             2-3 Southampton
Huddersfield Town          6-1 Dagenham & Redbridge
Notts County               2-1 Bradford City
[Nov 7]
Accrington Stanley         2-1 Salisbury City
Aldershot Town             2-0 Bury
Barnet                     3-1 Darlington
Barrow                     2-1 Eastleigh
Bromley                    0-4 Colchester United
Cambridge United           4-0 Ilkeston Town
Carlisle United            2-2 Morecambe
Chesterfield               1-3 Bournemouth
Forest Green Rovers        1-1 Mansfield Town
Gateshead                  2-2 Brentford
Gillingham                 3-0 Southend United
Grimsby Town               0-2 Bath City
Hartlepool United          0-1 Kettering Town
Hereford United            2-0 Sutton United
Luton Town                 3-3 Rochdale
Milton Keynes Dons         1-0 Macclesfield Town
Northampton Town           2-1 Fleetwood Town
Nuneaton Town              0-4 Exeter City
Paulton Rovers             0-7 Norwich City
Oldham Athletic            0-2 Leeds United 
Oxford United              1-0 Yeovil Town
Port Vale                  1-1 Stevenage Borough
Rushden & Diamonds         3-1 Hinckley United
Shrewsbury Town            0-1 Staines Town
Stockport County           5-0 Tooting & Mitcham United
Stourbridge                0-1 Walsall
Swindon Town               1-0 Woking
Telford United             1-3 Lincoln City
Torquay United             3-1 Cheltenham Town
Tranmere Rovers            1-1 Leyton Orient
Wrexham                    1-0 Lowestoft Town
Wycombe Wanderers          4-4 Brighton & Hove Albion
York City                  3-2 Crewe Alexandra
[Nov 8]
Burton Albion              3-2 Oxford City
Northwich Victoria         1-0 Charlton Athletic
Wealdstone                 2-3 Rotherham United
[Nov 9]
Millwall                   4-1 Wimbledon

Round 1 Replays
[Nov 11]
Rochdale                   0-2 Luton Town
[Nov 17]
Brentford                  5-2 Gateshead
Leyton Orient              0-1 Tranmere Rovers
Mansfield Town             1-2 Forest Green Rovers
Morecambe                  0-1 Carlisle United
Stevenage Borough          0-1 Port Vale
[Nov 18]
Brighton & Hove Albion     2-0 Wycombe Wanderers

Round 2
[Nov 28]
Accrington Stanley         2-2 Barnet                     
Bath City                  1-2 Forest Green Rovers
Bournemouth                1-2 Notts County
Brentford                  1-0 Walsall
Brighton & Hove Albion     3-2 Rushden & Diamonds         
Cambridge United           1-2 York City                  
Carlisle United            3-1 Norwich City
Gillingham                 1-0 Burton Albion              
Hereford United            0-1 Colchester United
Milton Keynes Dons         4-3 Exeter City
Northampton Town           2-3 Southampton
Northwich Victoria         1-3 Lincoln City
Oxford United              1-1 Barrow
Port Vale                  0-1 Huddersfield Town
Rotherham United           2-2 Luton Town
Staines Town               1-1 Millwall         
Tranmere Rovers            0-0 Aldershot Town             
Wrexham                    0-1 Swindon Town               
[Nov 29]
Kettering                  1-1 Leeds United
[Dec 15]
Stockport County           0-4 Torquay United          

Round 2 Replays
[Dec 8]
Aldershot Town             1-2 Tranmere Rovers         
Barnet                     0-1 Accrington Stanley  
Barrow                     3-1 Oxford United             
Leeds United               5-1 Kettering                  [aet]      
Luton Town                 3-0 Rotherham United     
[Dec 9]
Millwall                   4-0 Staines Town         

Round 3
[Jan 2]
Aston Villa                3-1 Blackburn Rovers
Blackpool                  1-2 Ipswich Town
Bolton Wanderers           4-0 Lincoln City
Everton                    3-1 Carlisle United
Fulham                     1-0 Swindon Town
Huddersfield Town          0-2 West Bromwich Albion
Leicester City             2-1 Swansea City
Middlesbrough              0-1 Manchester City
Millwall                   1-1 Derby County
Milton Keynes Dons         1-2 Burnley
Nottingham Forest          0-0 Birmingham City
Plymouth Argyle            0-0 Newcastle United
Portsmouth                 1-1 Coventry City
Preston North End          7-0 Colchester United
Reading                    1-1 Liverpool
Scunthorpe United          1-0 Barnsley
Sheffield Wednesday        1-2 Crystal Palace
Southampton                1-0 Luton Town
Stoke City                 3-1 York City
Sunderland                 3-0 Barrow
Torquay United             0-1 Brighton & Hove Albion
Tottenham Hotspur          4-0 Peterborough United
Wigan Athletic             4-1 Hull City
[Jan 3]
Chelsea                    5-0 Watford
Manchester United          0-1 Leeds United
Sheffield United           1-1 Queens Park Rangers
Tranmere Rovers            0-1 Wolverhampton Wanderers
West Ham United            1-2 Arsenal
[Jan 12]
Bristol City               1-1 Cardiff City
  [Williams 90+2; Chopra 76]
[Jan 19]
Accrington Stanley         1-0 Gillingham
  [Miles 81]
Brentford                  0-1 Doncaster Rovers
  [O'Connor 87]
Notts County               2-1 Forest Green Rovers
  [Hunt 50, Hughes 64; Rankin 63]

Round 3 Replays
[Jan 12]
Birmingham City            1-0 Nottingham Forest 
  [Ferguson 62]
Coventry City              1-2 Portsmouth                 [aet]
  [Best 22; Wright 90og, Mokoena 121]
Derby County               1-1 Millwall                   [aet, 5-3 pen]        
  [Davies 114; Morison 108]
Queens Park Rangers        2-3 Sheffield United 
  [Buzsaky 71pen, Stewart 88; Williamson 19, Ward 68, Cresswell 70]    
[Jan 13]       
Liverpool                  1-2 Reading                    [aet]
  [Bertrand 45og; Sigurdsson 90+4pen, Long 100]
Newcastle United           3-0 Plymouth Argyle   
  [Lovenkrands 10, 40, 72]   
[Jan 19]    
Cardiff City               1-0 Bristol City 
  [Orr 74og]          

Round 4
[Jan 23]
Accrington Stanley         1-3 Fulham
Aston Villa                3-2 Brighton & Hove Albion
Bolton Wanderers           2-0 Sheffield United
Cardiff City               4-2 Leicester City
Derby County               1-0 Doncaster Rovers   
Everton                    1-2 Birmingham City
Notts County               2-2 Wigan Athletic             
Portsmouth                 2-1 Sunderland
Preston North End          0-2 Chelsea
Reading                    1-0 Burnley 
Southampton                2-1 Ipswich Town
Tottenham Hotspur          2-2 Leeds United
West Bromwich Albion       4-2 Newcastle United
Wolverhampton Wanderers    2-2 Crystal Palace
[Jan 24]
Scunthorpe United          2-4 Manchester City
Stoke City                 3-1 Arsenal

Round 4 Replays 
[Feb 2]
Crystal Palace             3-1 Wolverhampton Wanderers    
Wigan Athletic             0-2 Notts County               
[Feb 3]
Leeds United               1-3 Tottenham Hotspur          

1/8 Finals
[Feb 13]
Chelsea                    4-1 Cardiff City
Derby County               1-2 Birmingham City
Manchester City            1-1 Stoke City
Reading                    2-2 West Bromwich Albion       
Southampton                1-4 Portsmouth
[Feb 14]
Bolton Wanderers           1-1 Tottenham Hotspur        
Crystal Palace             2-2 Aston Villa 
Fulham                     4-0 Notts County             

1/8 Finals Replays [Feb 24]      
Aston Villa                3-1 Crystal Palace       
Stoke City                 3-1 Manchester City            [aet]         
Tottenham Hotspur          4-0 Bolton Wanderers           
West Bromwich Albion       2-3 Reading                    [aet]       
  [Koren 6, 47; Kebe 9, Howard 93, Sigurdsson 95]

Quarterfinals
[Mar 6]
Fulham                     0-0 Tottenham Hotspur          
Portsmouth                 2-0 Birmingham City
  [Piquionne 67, 70]
[Mar 7]
Chelsea                    2-0 Stoke City
  [Lampard 35, Terry 67]
Reading                    2-4 Aston Villa

Quarterfinal Replay [Mar 24]
Tottenham Hotspur          3-1 Fulham
  [Bentley 47, Pavlyuchenko 60, Gudjohnsen 66; Zamora 17]

Semifinals
[Apr 10, Wembley]
Aston Villa                0-3 Chelsea
  [Drogba 68, Malouda 89, Lampard 95]
[Apr 11, Wembley]
Tottenham Hotspur          0-2 Portsmouth                 [aet] 
  [Piquionne 99, Boateng 117pen]

Final [May 15, Wembley]
Chelsea                    1-0 Portsmouth

League Cup

Round 1 
[Aug 10]
Darlington    0-1 Leeds 
  [Showunmi 54]
[Aug 11]
Accrington    2-1 Walsall
Barnet        0-2 Watford       [aet]
Brentford     0-1 Bristol C
Bristol R     2-1 Aldershot
Bury          0-2 WBA
Cardiff       3-1 Dagenham & R
Carlisle      1-0 Oldham
Cheltenham    1-2 Southend
Colchester    1-2 Leyton
Crewe         1-2 Blackpool
Crystal P     2-1 Torquay
Exeter        0-5 QPR
Gillingham    2-1 Plymouth
Hereford      1-0 Charlton      [aet]
Huddersfield  3-1 Stockport
Lincoln       0-1 Barnsley
Millwall      4-0 Bournemouth
Milton Keynes 1-4 Swindon
Notts C       0-1 Doncaster
Preston       5-1 Morecambe
Reading       5-1 Burton
Rotherham     2-1 Derby
Scunthorpe    2-1 Chesterfield
Sheffield U   1-2 Port Vale
Sheffield W   3-0 Rochdale
Shrewsbury    3-3 Ipswich       [aet, 4-2 pen]
Southampton   2-0 Northampton
Swansea       3-0 Brighton
Tranmere      4-0 Grimsby
Wycombe       0-4 Peterborough
Yeovil        0-4 Norwich
[Aug 12]
Coventry      0-1 Hartlepool    [aet]
Macclesfield  0-2 Leicester
Nottingham    3-0 Bradford

Round 2
[Aug 24]
Norwich       1-4 Sunderland
[Aug 25]
Gillingham    1-3 Blackburn
Hartlepool    1-2 Burnley       [aet]
Hull          3-1 Southend
Leeds         2-1 Watford       [aet]
Nottingham    2-1 Middlesbrough [aet]
Peterborough  2-1 Ipswich
Port Vale     2-0 Sheffield W
Portsmouth    4-1 Hereford
Preston       2-1 Leicester
QPR           2-1 Accrington
Reading       1-2 Barnsley
Southampton   1-2 Birmingham
Swansea       1-2 Scunthorpe    [aet]
Tranmere      0-1 Bolton
West Ham      3-1 Millwall      [aet]
Wolverhampton 0-0 Swindon       [aet, 6-5 pen]
[Aug 26]
Blackpool     4-1 Wigan
  [Demontagnac 3, Burgess 19, Adam 33, Taylor-Fletcher 67; Amaya 94]
Bristol C     0-2 Carlisle
  [Dobie 61, Madine 77]
Cardiff       3-1 Bristol R
  [Chopra 33, Whittingham 66, Magennis 86; Elliott 75]
Doncaster     1-5 Tottenham
Leyton        0-1 Stoke         [aet]
Newcastle     4-3 Huddersfield
WBA           4-3 Rotherham     [aet]
[Aug 27]
Crystal P     0-2 Manchester C
  [Wright-Phillips 50, Tevez 71] 

Round 3
[Sep 22]
Arsenal       2-0 WBA
  [Watt 68, Vela 76]
Barnsley      3-2 Burnley
  [Macken 22, De Silva 45+7, Colace 75; Fletcher 21, Eagles 52]
Bolton        3-1 West Ham      [aet]
  [Davies 86, Cahill 96, Elmander 119; Ilunga 59
Carlisle      1-3 Portsmouth
  [Harte 3pen; Dindane 26, Webber 33, Vanden Borre 63]
Leeds         0-1 Liverpool
  [Ngog 66]
Nottingham    0-1 Blackburn
  [McCarthy 37]
Peterborough  2-0 Newcastle
  [Mackail-Smith 20, Williams 31]
Scunthorpe    2-0 Port Vale     [aet]
  [Hayes 92, McCann 95]
Stoke         4-3 Blackpool
  [Higginbotham 75, Etherington 78, Fuller 80, Griffin 96;
   Vaughan 40, Clarke 47, Burgess 81]
Sunderland    2-0 Birmingham
  [Henderson 4, Campbell 23]
[Sep 23]
Aston Villa   1-0 Cardiff
  [Agbonlahor 3]
Chelsea       1-0 QPR
  [Kalou 52]
Hull          0-4 Everton
  [Yakubu 11, Jo 20, Gosling 24, Osman 57]
Manchester C  2-1 Fulham        [aet]
  [Barry 52, Toure 111; Gera 34
Manchester U  1-0 Wolverhampton
  [Welbeck 66]
Preston       1-5 Tottenham
  [Brown 83; Crouch 14, 77, 92 Defoe 37, Keane 87]

1/8 Finals
[Oct 27]
Barnsley      0-2 Manchester U
  [Welbeck 6, Owen 59]
Blackburn     5-2 Peterborough
  [Pedersen 4, Reid 45pen, Salgado 57, McCarthy 72, Kalinic 74pen;
   Whelpdale 17, Boyd 50]
Portsmouth    4-0 Stoke
  [Piquionne 17, 59, Webber 55, Kanu 81]
Sunderland    0-0 Aston Villa   [aet, 1-3 pen]
Tottenham     2-0 Everton
  [Huddlestone 31, Keane 57]
[Oct 28]
Arsenal       2-1 Liverpool
  [Merida 19, Bendtner 50; Insua 26]
Chelsea       4-0 Bolton
  [Kalou 15, Malouda 26, Deco 67, Drogba 89]
Manchester C  5-1 Scunthorpe
  [Ireland 3, Santa Cruz 38, Lescott 56, Tevez 71, Johnson 77;
   Forte 26]
 
Quarterfinals
[Dec 1]
Manchester U  2-0 Tottenham
  [Gibson 16, 38]
Portsmouth    2-4 Aston Villa
  [Petrov 10og, Kanu 87; Heskey 12, Milner 27, Downing 74, Young 89]
[Dec 2]
Blackburn     3-3 Chelsea       [aet, 4-3 pen]
  [Kalinic 9, Emerton 64, McCarthy 93pen; Drogba 48, Kalou 52,
   Ferreira 122]
Manchester C  3-0 Arsenal
  [Tevez 50, Wright-Phillips 69, Weiss 89]

Semifinals

First Legs
[Jan 14]
Blackburn     0-1 Aston Villa
  [Milner 23]
[Jan 19]
Manchester C  2-1 Manchester U
  [Tevez 42pen, 65; Giggs 17]

Second Legs
[Jan 20]
Aston Villa   6-4 Blackburn
[Jan 27]
Manchester U  3-1 Manchester C

Final [Feb 28, Wembley; att: 88,596; ref: Dowd]
Aston Villa   1-2 Manchester U
  [Milner 5pen; Owen 12, Rooney 74]
Aston Villa: Friedel, Dunne, Cuellar (Carew 80), Warnock, Collins,
             Downing, A Young, Milner, Petrov, Agbonlahor, Heskey.
Man Utd: Kuszczak, Evra, Vidic, Rafael Da Silva (Neville 66), Evans,
         Park (Gibson 85), Carrick, Fletcher, Valencia, Owen 
         (Rooney 42), Berbatov.


Football League Trophy

Northern Section

First Round [Sep 1]
Burton        1-5 Chesterfield
  [McGarth 46; Small 17, 62 Talbot 38, 90 Lowry 87]
Crewe         1-4 Stockport
  [Zola 90; Baker 8, 33, 90 Bignall 41]
Darlington    1-0 Lincoln
  [Thorpe 27]
Morecambe     2-2 Carlisle      [2-4 pen]
  [Hunter 3, Curtis 56; Kavanagh 48, 90]
Oldham        1-2 Accrington 
  [Whitaker 10; Gregan 60og, Edwards 67]
Rochdale      1-2 Bradford 
  [Dawson 59; Flynn 74, Nelson 79]
Rotherham     1-2 Huddersfield
  [Le Fondre 35; P.Clarke 2, Simpson 7]
Walsall       0-0 Bury          [4-5 pen]
 
Second Round 
[Oct 6]
Bradford      2-2 Notts C       [3-2 pen]
Bury          2-1 Tranmere 
Carlisle      4-2 Macclesfield
Chesterfield  3-3 Huddersfield  [4-2 pen]
Hartlepool    0-2 Grimsby 
Leeds         2-1 Darlington
Port Vale     3-1 Stockport 
[Oct 20]
Accrington    2-0 Shrewsbury 
 
Quarterfinals [Nov 10]
Accrington    3-2 Bury
  [Symes 2, 40 Grant 82; Racchi 41, Jones 48]
Bradford      2-2 Port Vale     [5-4 pen]
  [Flynn 49, Hanson 70; McCombe 27, Taylor 75]
Chesterfield  1-3 Carlisle
  [Currie 45pen; Robson 62, Murphy 69, Clayton 78]
Leeds         3-1 Grimsby
  [Lancashire 40og, Kilkenny 45, Beckford 55; Sweeney 57]

Semifinals [Dec 15]
Carlisle      3-0 Bradford
  [Keogh 44, Dobie 68, Robson 74]
Leeds         2-0 Accrington 
  [Ephraim 9, Kilkenny 50]

Northern Final 

First Leg [Jan 19]
Leeds         1-2 Carlisle
  [Crowe 56; Kavanagh 21, Anyinsah 84]

Second Leg [Feb 9]
Carlisle      2-3 Leeds         [6-5 pen]

Southern Section

First Round [Sep 1]
Barnet        2-0 Millwall
  [Hyde 2, Yakubu 65]
Bournemouth   2-1 Yeovil 
  [Pitman 45, Connell 66; Obika 87]
Cheltenham    1-3 Torquay 
  [Low 55; Stevens 6, 45 Benyon 31]
Gillingham    1-1 Colchester    [4-3 pen]
  [Jackson 77pen; Platt 84]
Hereford      0-0 Bristol R     [4-2 pen]
Milton Keynes 3-1 Dagenham & R
  [Lewington 55, Easter 58, 67; Scott 90]
Norwich       1-0 Brentford
  [Martin 30]
Wycombe       2-2 Northampton   [0-3 pen]
  [Pittman 62pen, 90; Gilligan 40pen, Guinan 86]

Second Round [Oct 6]
Charlton      4-1 Barnet
Exeter        1-1 Swindon       [3-4 pen]
Gillingham    0-1 Norwich 
Hereford      2-2 Aldershot     [4-3 pen]
Leyton        1-0 Brighton
Milton Keynes 2-0 Southend 
Northampton   2-1 Bournemouth
Southampton   2-2 Torquay       [5-3 pen]
 
Quarterfinals 
[Nov 10]
Leyton        1-1 Hereford      [2-3 pen]
  [Demetriou 93; Constantine 25]
Milton Keynes 3-1 Northampton
  [Wilbraham 6, Baldock 16, 27pen; Guinan 51]
Swindon       0-0 Norwich       [3-5 pen]
[Nov 11]
Southampton   2-1 Charlton 
  [Thomas 34, Lambert 63; McKenzie 92]

Semifinals [Dec 15]
Hereford      1-4 Milton Keynes
  [Constantine 63; Baldock 6, Puncheon 69, Wilbraham 78, Easter 83]
Southampton   2-2 Norwich       [6-5 pen]
  [Papa Waigo 14, 93; Doherty 33, Martin 55]

Southern Final 

First Leg [Jan 19]
Milton Keynes 0-1 Southampton

Second Leg [Feb 9]
Southampton   3-1 Milton Keynes


Overall Final [Mar 28, Wembley]
Carlisle      1-4 Southampton

Championship

Regular Stage | Promotion Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Newcastle United        46  30 12  4  90-35 102  Promoted
 2.West Bromwich Albion    46  26 13  7  89-48  91  Promoted
--------------------------------------------------
 3.Nottingham Forest       46  22 13 11  65-40  79  Promotion Playoff
 4.Cardiff City            46  22 10 14  73-54  76  Promotion Playoff
 5.Leicester City          46  21 13 12  61-45  76  Promotion Playoff
 6.Blackpool               46  19 13 14  74-58  70  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Swansea City            46  17 18 11  40-37  69
 8.Sheffield United        46  17 14 15  62-55  65
 9.Reading                 46  17 12 17  68-63  63
10.Bristol City            46  15 18 13  56-65  63
11.Middlesbrough           46  16 14 16  58-50  62
12.Doncaster Rovers        46  15 15 16  59-58  60
13.Queens Park Rangers     46  14 15 17  58-65  57
14.Derby County            46  15 11 20  53-63  56
15.Ipswich Town            46  12 20 14  50-61  56
16.Watford                 46  14 12 20  61-68  54
17.Preston North End       46  13 15 18  58-73  54
18.Barnsley                46  14 12 20  53-69  54
19.Coventry City           46  13 15 18  47-64  54
20.Scunthorpe United       46  14 10 22  62-84  52
21.Crystal Palace          46  14 17 15  50-53  49  [-10]
--------------------------------------------------
22.Sheffield Wednesday     46  11 14 21  50-70  47  Relegated
23.Plymouth Argyle         46  11  8 27  43-68  41  Relegated
24.Peterborough United     46   8 10 28  46-80  34  Relegated

NB: Crystal Palace 10 points deducted for financial reasons

Round 1
[Aug 7]
Middlesbrough 0-0 Sheffield U
[Aug 8]
Cardiff       4-0 Scunthorpe
Crystal P     1-1 Plymouth
Derby         2-1 Peterborough
Leicester     2-1 Swansea
Preston       2-2 Bristol C
QPR           1-1 Blackpool
Reading       0-0 Nottingham
Sheffield W   2-2 Barnley
Watford       1-1 Doncaster
WBA           1-1 Newcastle
[Aug 9]
Coventry      2-1 Ipswich

Round 2 [Aug 15]
Barnsley      0-2 Coventry
Blackpool     1-1 Cardiff
Bristol C     1-0 Crystal P
Doncaster     1-1 Preston
Ipswich       0-0 Leicester
Newcastle     3-0 Reading
Nottingham    0-1 WBA
Peterborough  1-1 Sheffield W
Plymouth      1-1 QPR
Scunthorpe    3-2 Derby
Sheffield U   2-0 Watford
Swansea       0-3 Middlesbrough

Round 3
[Aug 18]
Barnsley      0-3 Preston
Blackpool     0-0 Derby
Bristol C     1-0 QPR
Doncaster     0-0 Coventry
Ipswich       1-3 Crystal P
Nottingham    2-4 Watford
Peterborough  2-3 WBA
Plymouth      1-3 Cardiff
Scunthorpe    0-2 Middlesbrough
Sheffield U   1-1 Leicester
Swansea       0-0 Reading
[Aug 19]
Newcastle     1-0 Sheffield W

Round 4
[Aug 22]
Crystal P     0-2 Newcastle
Coventry      0-1 Swansea
Derby         2-1 Plymouth
Leicester     1-0 Barnsley
Middlesbrough 2-0 Doncaster
Preston       2-0 Peterborough
QPR           1-1 Nottingham
Reading       1-3 Sheffield U
Sheffield W   4-0 Scunthorpe
Watford       2-2 Blackpool
WBA           2-0 Ipswich
[Aug 23]
Cardiff       3-0 Bristol C

Round 5
[Aug 29]
Barnsley      1-3 Reading
Blackpool     3-0 Coventry 
Bristol C     2-1 Middlesbrough
Doncaster     2-0 Cardiff
Ipswich       1-1 Preston
Nottingham    3-2 Derby
Plymouth      1-3 Sheffield W
Scunthorpe    0-1 QPR
Sheffield U   2-2 WBA
Swansea       1-1 Watford
[Aug 31]
Newcastle     1-0 Leicester
Peterborough  1-1 Crystal P

Round 6
[Sep 12]
Coventry      1-1 Bristol C     
Crystal P     0-4 Scunthorpe    
Derby         0-1 Sheffield U   
Leicester     2-1 Blackpool     
Middlesbrough 3-1 Ipswich       
Preston       2-0 Swansea       
QPR           1-1 Peterborough  
Reading       0-0 Doncaster     
Sheffield W   1-1 Nottingham    
Watford       1-0 Barnsley      
WBA           3-1 Plymouth      
[Sep 13]
Cardiff       0-1 Newcastle     

Round 7
[Sep 15]
Coventry      3-2 Sheffield U   
Derby         2-3 Barnsley      
Ipswich       1-1 Nottingham    
Leicester     1-1 Peterborough  
Plymouth      0-1 Watford       
Scunthorpe    3-1 Preston       
Sheffield W   1-3 Middlesbrough
Swansea       0-0 Bristol C     
WBA           3-1 Doncaster     
[Sep 16]
Blackpool     2-1 Newcastle     
Reading       0-1 Cardiff       
[Nov 3] 
QPR           1-1 Crystal P     

Round 8
[Sep 18]
Sheffield U   3-2 Sheffield W   
[Sep 19]
Barnsley      0-0 Swansea       
Bristol C     1-1 Scunthorpe    
Crystal P     1-0 Derby         
Cardiff       0-2 QPR
Doncaster     3-3 Ipswich       
Middlesbrough 0-5 WBA
Newcastle     3-1 Plymouth      
Nottingham    0-1 Blackpool     
Peterborough  3-2 Reading       
Preston       3-2 Coventry      
Watford       3-3 Leicester     

Round 9
[Sep 26]
Blackpool     2-0 Peterborough  
Coventry      2-2 Middlesbrough 
Derby         1-0 Bristol C     
Ipswich       0-4 Newcastle     
Leicester     1-2 Preston       
QPR           5-2 Barnsley      
Reading       1-1 Watford       
Sheffield W   3-1 Cardiff       
Scunthorpe    2-2 Doncaster     
Swansea       2-1 Sheffield U   
WBA           0-1 Crystal P     
[Sep 27]
Plymouth      0-1 Nottingham    

Round 10
[Sep 29]
Barnsley      3-1 WBA           
Bristol C     2-0 Blackpool     
Cardiff       6-1 Derby         
Crystal P     0-0 Sheffield W   
Doncaster     0-0 Swansea       
Middlesbrough 0-1 Leicester     
Peterborough  1-2 Plymouth      
Preston       1-2 Reading       
Sheffield U   3-3 Ipswich       
Watford       2-3 Coventry      
[Sep 30]
Newcastle     1-1 QPR           
Nottingham    2-0 Scunthorpe    

Round 11 [Oct 3]
Barnsley      2-1 Ipswich       
Coventry      1-1 Leicester     
Crystal P     4-1 Blackpool     
Derby         3-0 Sheffield W   
Newcastle     0-0 Bristol C     
Peterborough  1-2 Nottingham    
Plymouth      2-1 Scunthorpe    
Preston       0-0 WBA           
Reading       0-2 Middlesbrough 
Sheffield U   1-1 Doncaster     
Swansea       2-0 QPR           
Watford       0-4 Cardiff       

Round 12 [Oct 17]
Blackpool     2-0 Plymouth      
Bristol C     1-1 Peterborough  
Cardiff       1-1 Crystal P     
Doncaster     0-1 Barnsley      
Ipswich       1-1 Swansea       
Leicester     0-0 Derby         
Middlesbrough 0-1 Watford       
Nottingham    1-0 Newcastle     
QPR           4-0 Preston       
Scunthorpe    3-1 Sheffield U   
Sheffield W   2-0 Coventry      
WBA           3-1 Reading       

Round 13 [Oct 20]
Blackpool     3-0 Sheffield U
Bristol C     3-1 Plymouth
Cardiff       2-0 Coventry
Doncaster     3-1 Peterborough
Ipswich       1-1 Watford
Leicester     2-0 Crystal P
Middlesbrough 2-0 Derby
Nottingham    1-0 Barnsley
QPR           4-1 Reading
Scunthorpe    2-1 Newcastle
Sheffield W   1-2 Preston
WBA           0-1 Swansea

Round 14
[Oct 23]
Watford       4-1 Sheffield W   
[Oct 24]
Barnsley      2-3 Bristol C     
Coventry      0-0 WBA
Crystal P     1-1 Nottingham    
Derby         2-4 QPR
Newcastle     2-1 Doncaster     
Peterborough  3-0 Scunthorpe    
Plymouth      1-1 Ipswich       
Preston       2-2 Middlesbrough 
Sheffield U   3-4 Cardiff       
Swansea       0-0 Blackpool     
[Oct 26]
Reading       0-1 Leicester     

Round 15
[Oct 30]
QPR           1-2 Leicester     
[Oct 31]
Bristol C     1-1 Sheffield W   
Coventry      1-3 Reading       
Doncaster     3-3 Blackpool     
Ipswich       1-0 Derby         
Middlesbrough 0-1 Plymouth
Peterborough  1-2 Barnsley      
Preston       1-1 Crystal P     
Scunthorpe    0-2 Swansea       
WBA           5-0 Watford
[Nov 1]
Cardiff       1-1 Nottingham    
[Nov 2]
Sheffield U   0-1 Newcastle     

Round 16
[Nov 6]
Derby         2-1 Coventry      
[Nov 7]
Blackpool     4-1 Scunthorpe    
Crystal P     1-0 Middlesbrough 
Leicester     1-2 WBA           
Newcastle     3-1 Peterborough  
Nottingham    1-1 Bristol C     
Plymouth      2-1 Doncaster     
Reading       1-1 Ipswich       
Sheffield W   1-2 QPR           
Swansea       3-2 Cardiff       
Watford       2-0 Preston       
[Nov 9]
Barnsley      2-2 Sheffield U   

Round 17
[Nov 20]
Swansea       1-0 Derby         
[Nov 21]
Barnsley      1-0 Cardiff       
Coventry      1-1 Crystal P     
Doncaster     2-0 QPR           
Ipswich       0-0 Sheffield W   
Leicester     1-0 Plymouth      
Middlesbrough 1-1 Nottingham    
Reading       2-1 Blackpool     
Sheffield U   1-0 Peterborough  
Watford       3-0 Scunthorpe    
WBA           4-1 Bristol C     
[Nov 22]
Preston       0-1 Newcastle     

Round 18
[Nov 28]
Bristol C     2-3 Sheffield U   
Crystal P     3-0 Watford       
Derby         2-1 Reading       
Newcastle     3-0 Swansea       
Nottingham    4-1 Doncaster     
Peterborough  2-2 Middlesbrough 
Plymouth      abd Barnsley      [abandoned at 1-4 in 58' due to waterlogged pitch]
QPR           2-2 Coventry      
Scunthorpe    1-1 Leicester     
Sheffield W   0-4 WBA           
[Nov 29]
Cardiff       1-2 Ipswich       
[Nov 30]
Blackpool     1-1 Preston     
[Mar 30]
Plymouth      0-0 Barnsley      [replay]

Round 19
[Dec 5]
Blackpool     1-2 Barnsley
Bristol C     0-0 Ipswich
Cardiff       1-0 Preston
Crystal P     0-3 Doncaster
Derby         2-2 WBA
Newcastle     2-0 Watford
Nottingham    5-1 Leicester
Peterborough  2-2 Swansea
Plymouth      0-1 Sheffield U
QPR           1-5 Middlesbrough
Sheffield W   0-2 Reading
[Dec 6]
Scunthorpe    1-0 Coventry      

Round 20
[Dec 7]
Watford       3-1 QPR
[Dec 8]
Doncaster     1-0 Sheffield W
Ipswich       0-0 Peterborough
Leicester     1-3 Bristol C
Middlesbrough 0-3 Blackpool
Preston       0-0 Derby
Reading       2-4 Crystal P
Sheffield U   0-0 Nottingham
Swansea       1-0 Plymouth
WBA           0-2 Cardiff
[Dec 9]
Barnsley      1-1 Scunthorpe
Coventry      0-2 Newcastle

Round 21
[Dec 12]
Barnsley      2-2 Newcastle
Coventry      3-2 Peterborough
Doncaster     1-0 Bristol C
Ipswich       3-1 Blackpool
Leicester     3-0 Sheffield W
Preston       2-0 Plymouth
Reading       1-1 Scunthorpe
Sheffield U   2-0 Crystal P
Swansea       0-1 Nottingham
Watford       0-1 Derby
[Dec 13]
Middlesbrough 0-1 Cardiff
[Dec 14]
WBA           2-2 QPR

Round 22
[Dec 19]
Bristol C     1-1 Reading
Crystal P     1-1 Barnsley
Derby         0-2 Doncaster
Nottingham    3-0 Preston
Peterborough  2-1 Watford
Plymouth      0-1 Coventry
QPR           1-1 Sheffield U
Sheffield W   0-2 Swansea
[Dec 20]
Newcastle     2-0 Middlesbrough
[Feb 3]
Blackpool     2-3 WBA
[Feb 24]
Scunthorpe    1-1 Ipswich
[Mar 30]
Cardiff       2-1 Leicester

Round 23
[Dec 26]
Cardiff       0-1 Plymouth
Coventry      1-0 Doncaster
Crystal P     3-1 Ipswich
Derby         0-2 Blackpool
Leicester     2-1 Sheffield U
Middlesbrough 3-0 Scunthorpe
Reading       1-1 Swansea
Sheffield W   2-2 Newcastle
QPR           2-1 Bristol C
Watford       0-0 Nottingham
WBA           2-0 Peterborough
[Feb 2]
Preston       1-4 Barnsley

Round 24
[Dec 28]
Barnsley      2-1 Middlesbrough
Bristol C     2-2 Watford 
Ipswich       3-0 QPR
Newcastle     0-0 Derby
Nottingham    2-0 Coventry
Peterborough  4-4 Cardiff
Plymouth      4-1 Reading
Scunthorpe    1-3 WBA
Sheffield U   1-0 Preston
Swansea       0-0 Crystal P
[Jan 19]
Blackpool     1-2 Sheffield W
[Feb 24]
Doncaster     0-1 Leicester

Round 25
[Jan 8]
WBA           1-3 Nottingham
[Jan 9]
Cardiff       1-1 Blackpool
Coventry      3-1 Barnsley
Derby         1-4 Scunthorpe
[Jan 10]
Leicester     1-1 Ipswich
[Jan 23]
Middlesbrough 1-1 Swansea
Sheffield W   2-1 Peterborough
[Feb 2]
Watford       3-0 Sheffield U
[Mar 9]
Crystal P     0-1 Bristol C
Preston       1-1 Doncaster
QPR           2-0 Plymouth
[Apr 13]
Reading       1-2 Newcastle

Round 26
[Jan 16]
Barnsley      1-2 Sheffield W   
Blackpool     2-2 QPR           
Bristol C     4-2 Preston       
Doncaster     2-1 Watford       
Ipswich       3-2 Coventry      
Nottingham    2-1 Reading       
Peterborough  0-3 Derby         
Plymouth      0-1 Crystal P     
Scunthorpe    1-1 Cardiff       
Sheffield U   1-0 Middlesbrough 
Swansea       1-0 Leicester     
[Jan 18]
Newcastle     2-2 WBA           

Round 27
[Jan 23]
Blackpool     3-2 Watford       
[Jan 26]
Barnsley      1-0 Leicester     
Bristol C     0-6 Cardiff       
Doncaster     1-4 Middlesbrough 
Ipswich       1-1 WBA           
Nottingham    5-0 QPR           
Peterborough  0-1 Preston       
Plymouth      1-0 Derby         
Sheffield U   3-0 Reading       
Swansea       0-0 Coventry      
[Jan 27]
Newcastle     2-0 Crystal P     
Scunthorpe    2-0 Sheffield W   

Round 28
[Jan 30]
Cardiff       2-1 Doncaster     
Coventry      1-1 Blackpool     
Crystal P     2-0 Peterborough  
Derby         1-0 Nottingham    
Leicester     0-0 Newcastle     
Middlesbrough 0-0 Bristol C     
Preston       2-0 Ipswich       
QPR           0-1 Scunthorpe    
Reading       1-0 Barnsley      
Sheffield W   2-1 Plymouth      
WBA           3-1 Sheffield U   
[Mar 9]
Watford       0-1 Swansea       

Round 29
[Feb 5]
Newcastle     5-1 Cardiff       
[Feb 6]
Barnsley      1-0 Watford       
Blackpool     1-2 Leicester     
Bristol C     1-1 Coventry      
Doncaster     1-2 Reading       
Ipswich       1-1 Middlesbrough 
Nottingham    2-1 Sheffield W   
Peterborough  1-0 QPR           
Plymouth      0-1 WBA           
Scunthorpe    1-2 Crystal P     
Sheffield U   1-1 Derby         
Swansea       2-0 Preston       

Round 30 [Feb 9]
Cardiff       2-0 Peterborough  
Coventry      1-0 Nottingham    
Crystal P     0-1 Swansea       
Derby         3-0 Newcastle     
Leicester     0-0 Doncaster     
Middlesbrough 2-1 Barnsley      
Preston       2-1 Sheffield U   
QPR           1-2 Ipswich       
Reading       2-1 Plymouth      
Sheffield W   2-0 Blackpool     
Watford       2-0 Bristol C     
WBA           2-0 Scunthorpe    

Round 31
[Feb 13]
Barnsley      1-3 Plymouth      
Coventry      1-0 QPR           
Doncaster     1-0 Nottingham    
Leicester     5-1 Scunthorpe    
Middlesbrough 1-0 Peterborough  
Preston       0-0 Blackpool     
Sheffield U   2-0 Bristol C     
Swansea       1-1 Newcastle   
[Mar 9]  
Ipswich       2-0 Cardiff 
WBA           1-0 Sheffield W  
[Mar 10]
Reading       4-1 Derby            
[Mar 30]    
Watford       1-3 Crystal P     

Round 32
[Feb 16]
Blackpool     2-0 Middlesbrough
Bristol C     1-1 Leicester
Cardiff       1-1 WBA
Derby         5-3 Preston
Nottingham    1-0 Sheffield U
Peterborough  3-1 Ipswich
Plymouth      1-1 Swansea
Scunthorpe    2-1 Barnsley
Sheffield W   0-2 Doncaster
[Feb 17]
Crystal P     1-3 Reading
Newcastle     4-1 Coventry
[Apr 20]
QPR           1-0 Watford

Round 33
[Feb 20]
Blackpool     2-0 Reading       
Cardiff       0-2 Barnsley      
Crystal P     0-1 Coventry      
Derby         0-1 Swansea       
Newcastle     3-0 Preston       
Nottingham    1-0 Middlesbrough 
Plymouth      1-1 Leicester     
QPR           2-1 Doncaster     
Scunthorpe    2-2 Watford       
Sheffield W   0-1 Ipswich       
[Feb 21]
Bristol C     2-1 WBA           
[Mar 9]
Peterborough  1-0 Sheffield U   

Round 34 [Feb 27]
Barnsley      1-0 Blackpool     
Coventry      2-1 Scunthorpe    
Doncaster     1-1 Crystal P     
Ipswich       0-0 Bristol C     
Leicester     3-0 Nottingham    
Middlesbrough 2-0 QPR           
Preston       3-0 Cardiff       
Reading       5-0 Sheffield W   
Sheffield U   4-3 Plymouth      
Swansea       1-0 Peterborough  
Watford       1-2 Newcastle     
WBA           3-1 Derby         

Round 35 
[Mar 6]
Blackpool     1-0 Ipswich       
Bristol C     2-5 Doncaster     
Cardiff       1-0 Middlesbrough 
Crystal P     1-0 Sheffield U   
Derby         2-0 Watford       
Newcastle     6-1 Barnsley      
Nottingham    1-0 Swansea       
Peterborough  0-1 Coventry      
Plymouth      1-1 Preston       
QPR           3-1 WBA           
Sheffield W   2-0 Leicester     
[Apr 20]
Scunthorpe    2-2 Reading       

Round 36 [Mar 13]
Barnsley      0-0 Crystal P     
Coventry      1-1 Plymouth      
Doncaster     2-1 Derby         
Ipswich       1-0 Scunthorpe    
Leicester     1-0 Cardiff       
Middlesbrough 2-2 Newcastle     
Preston       3-2 Nottingham    
Reading       2-0 Bristol C     
Sheffield U   1-1 QPR           
Swansea       0-0 Sheffield W   
Watford       0-1 Peterborough  
WBA           3-2 Blackpool     

Round 37
[Mar 16]
Barnsley      2-1 Nottingham
Coventry      1-2 Cardiff
Crystal P     0-1 Leicester
Derby         2-2 Middlesbrough
Peterborough  1-2 Doncaster
Plymouth      3-2 Bristol C
Preston       2-2 Sheffield W
Reading       1-0 QPR
Sheffield U   3-0 Blackpool
Swansea       0-2 WBA
Watford       2-1 Ipswich
[Mar 17]
Newcastle     3-0 Scunthorpe

Round 38 
[Mar 20]
Blackpool     2-2 Crystal P     
Bristol C     2-2 Newcastle     
Doncaster     1-1 Sheffield U   
Ipswich       1-0 Barnsley      
Middlesbrough 1-1 Reading       
Nottingham    1-0 Peterborough  
QPR           1-1 Swansea       
Scunthorpe    2-1 Plymouth      
Sheffield W   0-0 Derby         
WBA           3-2 Preston       
[Mar 21]
Cardiff       3-1 Watford       
Leicester     2-2 Coventry      

Round 39
[Mar 23]
Blackpool     5-1 Swansea       
Bristol C     5-3 Barnsley      
Doncaster     0-1 Newcastle     
Ipswich       0-2 Plymouth      
Middlesbrough 2-0 Preston       
Nottingham    2-0 Crystal P     
QPR           1-1 Derby         
Scunthorpe    4-0 Peterborough  
[Mar 24]
Cardiff       1-1 Sheffield U   
Leicester     1-2 Reading       
Sheffield W   2-1 Watford       
WBA           1-0 Coventry      

Round 40
[Mar 27]
Barnsley      0-1 Doncaster     
Coventry      1-1 Sheffield W   
Crystal P     1-2 Cardiff       
Derby         1-0 Leicester     
Peterborough  0-1 Bristol C     
Plymouth      0-2 Blackpool     
Preston       2-2 QPR           
Reading       1-1 WBA           
Swansea       0-0 Ipswich       
Watford       1-1 Middlesbrough 
[Mar 28]
Sheffield U   0-1 Scunthorpe    
[Mar 29]
Newcastle     2-0 Nottingham    

Round 41
[Apr 2]
Scunthorpe    2-4 Blackpool     
WBA           3-0 Leicester     
[Apr 3]
Bristol C     1-1 Nottingham    
Cardiff       2-1 Swansea       
Coventry      0-1 Derby         
Doncaster     1-2 Plymouth      
Ipswich       2-1 Reading       
Middlesbrough 1-1 Crystal P     
Peterborough  2-3 Newcastle     
Preston       1-1 Watford       
QPR           1-1 Sheffield W   
Sheffield U   0-0 Barnsley      

Round 42 [Apr 5]
Barnsley      2-2 Peterborough  
Blackpool     2-0 Doncaster    
Crystal P     3-1 Preston       
Derby         1-3 Ipswich       
Leicester     4-0 QPR           
Newcastle     2-1 Sheffield U   
Nottingham    0-0 Cardiff       
Plymouth      0-2 Middlesbrough 
Reading       3-0 Coventry      
Sheffield W   0-1 Bristol C     
Swansea       3-0 Scunthorpe    
Watford       1-1 WBA   

Round 43 [Apr 10]
Barnsley      0-0 Derby         
Bristol C     1-0 Swansea       
Cardiff       0-0 Reading       
Crystal P     0-2 QPR           
Doncaster     2-3 WBA           
Middlesbrough 1-0 Sheffield W   
Newcastle     4-1 Blackpool     
Nottingham    3-0 Ipswich       
Peterborough  1-2 Leicester     
Preston       3-2 Scunthorpe    
Sheffield U   1-0 Coventry      
Watford       1-0 Plymouth      

Round 44
[Apr 17]
Blackpool     3-1 Nottingham    
Coventry      1-1 Preston       
Derby         1-1 Crystal P     
Ipswich       1-1 Doncaster     
Leicester     4-1 Watford       
QPR           0-1 Cardiff       
Reading       6-0 Peterborough  
Scunthorpe    3-0 Bristol C     
Swansea       3-1 Barnsley      
WBA           2-0 Middlesbrough 
[Apr 18]
Sheffield W   1-1 Sheffield U   
[Apr 19]
Plymouth      0-2 Newcastle     

Round 45
[Apr 24]
Barnsley      0-1 QPR           
Bristol C     2-1 Derby         
Cardiff       3-2 Sheffield W   
Doncaster     4-3 Scunthorpe    
Middlesbrough 1-1 Coventry      
Newcastle     2-2 Ipswich       
Nottingham    3-0 Plymouth      
Peterborough  0-1 Blackpool     
Preston       0-1 Leicester     
Sheffield U   2-0 Swansea       
Watford       3-0 Reading       
[Apr 26]
Crystal P     1-1 WBA           

Round 46 [May 2]
Blackpool     1-1 Bristol C     
Coventry      0-4 Watford       
Derby         2-0 Cardiff       
Ipswich       0-3 Sheffield U   
Leicester     2-0 Middlesbrough 
Plymouth      1-2 Peterborough  
QPR           0-1 Newcastle     
Reading       4-1 Preston       
Scunthorpe    2-2 Nottingham    
Sheffield W   2-2 Crystal P     
Swansea       0-0 Doncaster     
WBA           1-1 Barnsley      

Final Table:

 1.Newcastle United        46  30 12  4  90-35 102  Promoted
 2.West Bromwich Albion    46  26 13  7  89-48  91  Promoted
--------------------------------------------------
 3.Nottingham Forest       46  22 13 11  65-40  79  Promotion Playoff
 4.Cardiff City            46  22 10 14  73-54  76  Promotion Playoff
 5.Leicester City          46  21 13 12  61-45  76  Promotion Playoff
 6.Blackpool               46  19 13 14  74-58  70  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Swansea City            46  17 18 11  40-37  69
 8.Sheffield United        46  17 14 15  62-55  65
 9.Reading                 46  17 12 17  68-63  63
10.Bristol City            46  15 18 13  56-65  63
11.Middlesbrough           46  16 14 16  58-50  62
12.Doncaster Rovers        46  15 15 16  59-58  60
13.Queens Park Rangers     46  14 15 17  58-65  57
14.Derby County            46  15 11 20  53-63  56
15.Ipswich Town            46  12 20 14  50-61  56
16.Watford                 46  14 12 20  61-68  54
17.Preston North End       46  13 15 18  58-73  54
18.Barnsley                46  14 12 20  53-69  54
19.Coventry City           46  13 15 18  47-64  54
20.Scunthorpe United       46  14 10 22  62-84  52
21.Crystal Palace          46  14 17 15  50-53  49  [-10]
--------------------------------------------------
22.Sheffield Wednesday     46  11 14 21  50-70  47  Relegated
23.Plymouth Argyle         46  11  8 27  43-68  41  Relegated
24.Peterborough United     46   8 10 28  46-80  34  Relegated

NB: Crystal Palace 10 points deducted for financial reasons

Promotion Playoff

Semifinals

First Legs
[May 8]
Blackpool     2-1 Nottingham
[May 9]
Leicester     0-1 Cardiff

Second Legs
[May 11]
Nottingham    3-4 Blackpool
[May 12]
Cardiff       2-3 Leicester     [4-3 pen]

Final [May 22]
Blackpool     3-2 Cardiff

NB: Blackpool promoted

Division 1

Regular Stage | Promotion Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Norwich City            46  29  8  9  89-47  95  Promoted
 2.Leeds United            46  25 11 10  77-44  86  Promoted
--------------------------------------------------
 3.Millwall                46  24 13  9  76-44  85  Promotion Playoff
 4.Charlton Athletic       46  23 15  8  71-48  84  Promotion Playoff
 5.Swindon Town            46  22 16  8  73-57  82  Promotion Playoff
 6.Huddersfield Town       46  23 11 12  82-56  80  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Southampton             46  23 14  9  85-47  73  [-10]
 8.Colchester United       46  20 12 14  64-52  72
 9.Brentford               46  14 20 12  55-52  62
10.Walsall                 46  16 14 16  60-63  62
11.Bristol Rovers          46  19  5 22  59-70  62
12.Milton Keynes Dons      46  17  9 20  60-68  60
13.Brighton & Hove Albion  46  15 14 17  56-60  59
14.Carlisle United         46  15 13 18  63-66  58
15.Yeovil Town             46  13 14 19  55-59  53
16.Hartlepool United       46  14 11 21  59-67  53
17.Oldham Athletic         46  13 13 20  39-57  52
18.Leyton Orient           46  13 12 21  53-63  51
19.Exeter City             46  11 18 17  48-60  51
20.Tranmere Rovers         46  14  9 23  45-72  51
--------------------------------------------------
21.Gillingham              46  12 14 20  48-64  50  Relegated
22.Southend United         46  10 13 23  51-72  43  Relegated
23.Wycombe Wanderers       46  10 15 21  56-76  45  Relegated
24.Stockport County        46   5 10 31  35-95  25  Relegated

NB: Southampton 10 points deducted for financial reasons

Round 1 [Aug 8]
Brighton      0-1 Walsall
Bristol R     1-2 Leyton
Carlisle      1-3 Brentford
Charlton      3-2 Wycombe
Gillingham    5-0 Swindon
Leeds         2-1 Exeter
Milton Keynes 0-0 Hartlepool
Norwich       1-7 Colchester
Oldham        0-0 Stockport
Southampton   1-1 Millwall
Southend      2-2 Huddersfield
Yeovil        2-0 Tranmere

Round 2 [Aug 15]
Brentford     0-0 Brighton
Colchester    2-1 Yeovil
Exeter        1-1 Norwich
Hartlepool    0-2 Charlton
Huddersfield  3-1 Southampton
Leyton        1-2 Oldham
Millwall      0-0 Carlisle
Stockport     0-2 Bristol R
Swindon       0-0 Milton Keynes
Tranmere      4-2 Gillingham
Walsall       2-2 Southend
Wycombe       0-1 Leeds

Round 3 [Aug 18]
Brentford     2-1 Norwich
Colchester    2-1 Gillingham
Exeter        1-1 Yeovil
Hartlepool    1-2 Bristol R
Huddersfield  7-1 Brighton
Leyton        1-2 Charlton
Millwall      2-0 Oldham
Stockport     1-2 Carlisle
Swindon       1-0 Southampton
Tranmere      0-1 Milton Keynes
Walsall       1-2 Leeds
Wycombe       1-1 Southend

Round 4
[Aug 21]
Southend      0-0 Millwall
[Aug 22]
Brighton      2-4 Stockport
Bristol R     1-0 Huddersfield
Carlisle      0-1 Exeter
Charlton      2-0 Walsall
Gillingham    0-1 Hartlepool
Leeds         3-0 Tranmere
Milton Keynes 2-1 Colchester
Norwich       5-2 Wycombe
Oldham        2-2 Swindon
Southampton   1-1 Brentford
Yeovil        3-3 Leyton

Round 5
[Aug 28]
Millwall      1-1 Brighton
[Aug 29]
Brentford     1-1 Oldham
Colchester    1-2 Leeds
Exeter        1-2 Milton Keynes
Hartlepool    0-2 Norwich
Huddersfield  2-1 Yeovil
Leyton        2-2 Carlisle
Stockport     1-1 Southampton
Swindon       2-1 Southend
Tranmere      0-4 Charlton
Walsall       0-0 Gillingham
Wycombe       2-1 Bristol R

Round 6
[Sep 4]
Oldham        0-3 Hartlepool
Southend      3-0 Leyton
[Sep 5]
Brighton      1-0 Wycombe
Bristol R     2-0 Millwall
Carlisle      3-0 Tranmere
Charlton      2-0 Brentford
Gillingham    3-0 Exeter
Leeds         2-0 Stockport
Milton Keynes 2-3 Huddersfield
Norwich       0-0 Walsall
Southampton   0-0 Colchester
Yeovil        0-1 Swindon

Round 7
[Sep 11]
Southend      0-0 Leeds         
[Sep 12]
Bristol R     1-0 Oldham        
Carlisle      0-2 Brighton      
Charlton      1-1 Southampton   
Gillingham    2-0 Millwall
Hartlepool    1-1 Wycombe
Huddersfield  0-0 Brentford
Leyton        1-1 Exeter
Swindon       1-1 Colchester
Tranmere      2-3 Walsall
Yeovil        2-2 Stockport
[Sep 14]
Milton Keynes 2-1 Norwich       

Round 8 [Sep 19]
Brentford     1-3 Bristol R     
Brighton      2-3 Southend      
Colchester    2-0 Hartlepool
Exeter        2-1 Tranmere
Leeds         4-1 Gillingham    
Millwall      3-1 Huddersfield
Norwich       2-2 Charlton      
Oldham        2-0 Carlisle      
Southampton   2-0 Yeovil        
Stockport     2-1 Leyton
Walsall       1-1 Swindon       
Wycombe       0-1 Milton Keynes 

Round 9 [Sep 26]
Bristol R     1-1 Brighton      
Carlisle      1-1 Southampton   
Charlton      2-1 Exeter        
Gillingham    1-1 Norwich       
Hartlepool    3-0 Walsall       
Huddersfield  0-0 Stockport     
Leyton        1-0 Millwall      
Milton Keynes 0-1 Leeds         
Southend      0-1 Oldham        
Swindon       1-1 Wycombe       
Tranmere      1-1 Colchester    
Yeovil        2-0 Brentford     

Round 10
[Sep 29]
Brentford     2-1 Southend      
Colchester    3-0 Charlton      
Exeter        1-1 Swindon       
Leeds         1-1 Carlisle      
Millwall      0-0 Yeovil        
Norwich       4-0 Leyton        
Oldham        2-1 Milton Keynes 
Southampton   2-3 Bristol R     
Stockport     2-2 Hartlepool    
Walsall       2-1 Huddersfield  
Wycombe       0-1 Tranmere      
[Oct 13]
Brighton      2-0 Gillingham    

Round 11 [Oct 3]
Brentford     2-3 Swindon       
Brighton      0-1 Milton Keynes 
Colchester    1-0 Huddersfield  
Exeter        3-1 Hartlepool    
Leeds         0-0 Charlton      
Millwall      5-0 Tranmere      
Norwich       5-1 Bristol R     
Oldham        0-0 Yeovil        
Southampton   4-1 Gillingham    
Stockport     0-2 Southend      
Walsall       2-2 Carlisle      
Wycombe       0-1 Leyton        

Round 12
[Oct 9]
Hartlepool    0-0 Brentford     
Southend      1-3 Southampton   
[Oct 10]
Carlisle      0-1 Norwich       
Charlton      0-0 Oldham        
Gillingham    3-2 Wycombe       
Huddersfield  4-0 Exeter        
Leyton        0-1 Colchester    
Milton Keynes 1-0 Walsall       
Swindon       1-1 Millwall      
Yeovil        2-2 Brighton      
[Oct 12]
Tranmere      0-1 Stockport     
[Oct 27]
Bristol R     0-4 Leeds         

Round 13   
[Oct 17]
Charlton      2-1 Huddersfield  
Leyton        2-1 Brentford     
Milton Keynes 2-0 Gillingham    
Oldham        1-3 Southampton   
Stockport     0-4 Millwall      
Southend      2-1 Bristol R     
Swindon       0-2 Hartlepool    
Tranmere      2-1 Brighton      
Walsall       3-0 Exeter        
Wycombe       1-1 Colchester    
Yeovil        3-1 Carlisle      
[Oct 19]
Leeds         2-1 Norwich       

Round 14 [Oct 24]
Brentford     2-0 Stockport     
Brighton      0-2 Oldham        
Bristol R     1-2 Yeovil        
Carlisle      2-1 Southend      
Colchester    2-1 Walsall       
Exeter        1-1 Wycombe       
Gillingham    1-1 Charlton      
Hartlepool    1-0 Tranmere      
Huddersfield  4-0 Leyton        
Millwall      2-1 Leeds         
Norwich       1-0 Swindon       
Southampton   3-1 Milton Keynes 

Round 15
[Oct 30]
Southend      1-0 Gillingham    
[Oct 31]
Brighton      3-3 Hartlepool    
Carlisle      3-1 Charlton      
Exeter        3-0 Brentford     
Leeds         4-0 Yeovil        
Leyton        2-2 Southampton   
Milton Keynes 2-1 Bristol R     
Millwall      2-1 Colchester    
Stockport     1-3 Norwich       
Tranmere      1-4 Swindon       
Wycombe       2-3 Walsall       
[Nov 1]
Oldham        0-1 Huddersfield  

Round 16
[Nov 14]
Brentford     2-2 Millwall      
Bristol R     3-2 Carlisle      
Charlton      5-1 Milton Keynes 
Colchester    2-2 Exeter        
Gillingham    1-0 Oldham        
Hartlepool    1-0 Leyton        
Huddersfield  6-0 Wycombe       
Norwich       2-0 Tranmere      
Walsall       2-0 Stockport     
Yeovil        1-0 Southend      
[Nov 15]
Southampton   1-3 Brighton      
[Jan 26]
Swindon       3-0 Leeds         

Round 17
[Nov 20]
Southend      2-1 Milton Keynes 
[Nov 21]
Brentford     1-1 Walsall       
Brighton      0-3 Leeds         
Bristol R     2-1 Gillingham    
Carlisle      0-1 Swindon       
Huddersfield  2-1 Hartlepool    
Leyton        2-1 Tranmere      
Millwall      0-2 Wycombe       
Oldham        2-2 Colchester    
Southampton   2-2 Norwich       
Stockport     1-3 Exeter        
Yeovil        1-1 Charlton      

Round 18 [Nov 24]
Charlton      4-2 Bristol R     
Colchester    2-0 Stockport     
Exeter        1-1 Millwall      
Gillingham    1-0 Yeovil        
Hartlepool    1-3 Southampton   
Leeds         1-0 Leyton        
Milton Keynes 3-4 Carlisle      
Norwich       4-1 Brighton      
Swindon       2-1 Huddersfield  
Tranmere      2-0 Southend      
Walsall       3-0 Oldham        
Wycombe       1-0 Brentford     

Round 19 
[Dec 1]
Brentford     1-0 Colchester      
Brighton      0-2 Charlton     
Bristol R     1-0 Exeter        
Carlisle      3-2 Hartlepool    
Huddersfield  3-3 Tranmere      
Leyton        3-1 Gillingham    
Millwall      3-2 Milton Keynes 
Oldham        0-2 Leeds         
Southampton   1-0 Wycombe       
Southend      0-3 Norwich       
Yeovil        1-3 Walsall      
[Jan 19]
Stockport     0-1 Swindon       

Round 20 [Dec 5]
Charlton      1-0 Southend
Colchester    1-0 Bristol R
Exeter        0-1 Brighton
Gillingham    0-0 Carlisle
Hartlepool    3-0 Millwall
Leeds         2-2 Huddersfield
Milton Keynes 2-2 Yeovil
Norwich       2-0 Oldham
Swindon       3-2 Leyton
Tranmere      1-0 Brentford
Walsall       1-3 Southampton
Wycombe       2-1 Stockport

Round 21
[Dec 11]
Brighton      1-2 Colchester
[Dec 12]
Brentford     0-0 Leeds
Bristol R     3-0 Swindon
Carlisle      1-0 Wycombe
Huddersfield  2-1 Gillingham
Leyton        1-2 Milton Keynes
Millwall      2-1 Walsall
Oldham        2-0 Exeter
Southampton   3-0 Tranmere
Southend      3-2 Hartlepool
Stockport     1-2 Charlton
Yeovil        3-3 Norwich

Round 22
[Dec 19]
Charlton      4-4 Millwall
Exeter        1-0 Southend
Gillingham    3-1 Stockport
Hartlepool    1-1 Yeovil
Leeds         1-0 Southampton
Milton Keynes 0-1 Brentford
Norwich       3-0 Huddersfield
Swindon       2-1 Brighton
Tranmere      2-0 Bristol R
Walsall       2-2 Leyton
Wycombe       2-2 Oldham
[Feb 2]
Colchester    2-1 Carlisle

Round 23
[Dec 26]
Brighton      0-0 Leyton
Charlton      2-2 Swindon
Gillingham    0-1 Brentford
Leeds         3-1 Hartlepool
Milton Keynes 4-1 Stockport
Norwich       2-0 Millwall
Southampton   3-1 Exeter
Southend      1-2 Colchester
Yeovil        4-0 Wycombe
[Jan 20]
Oldham        0-0 Tranmere
[Feb 9]
Bristol R     0-1 Walsall
[Feb 16]
Carlisle      1-2 Huddersfield

Round 24
[Dec 28]
Brentford     1-1 Charlton
Colchester    2-1 Southampton
Exeter        1-1 Gillingham
Huddersfield  1-0 Milton Keynes
Leyton        1-2 Southend
Millwall      2-0 Bristol R
Stockport     2-4 Leeds
Swindon       3-1 Yeovil
Tranmere      0-0 Carlisle
Wycombe       2-5 Brighton
[Jan 2]
Hartlepool    2-1 Oldham
[Jan 26]
Walsall       1-2 Norwich

Round 25
[Jan 2]
Wycombe       0-1 Norwich
[Jan 19]
Huddersfield  0-0 Bristol R 
Leyton        2-0 Yeovil
[Jan 26]
Brentford     1-1 Southampton  
Colchester    2-0 Milton Keynes  
Exeter        2-3 Carlisle     
Hartlepool    1-1 Gillingham   
Millwall      2-0 Southend
Stockport     1-1 Brighton
[Feb 2]
Walsall       1-1 Charlton
[Feb 9]
Swindon       4-2 Oldham   
[Mar 9]
Tranmere      1-4 Leeds

Round 26
[Jan 9]
Leeds         1-1 Wycombe
Norwich       3-1 Exeter
[Jan 19]
Charlton      2-1 Hartlepool
[Feb 9]
Gillingham    0-1 Tranmere
[Feb 16]
Yeovil        0-1 Colchester
[Mar 2]
Bristol R     1-0 Stockport
Southampton   5-0 Huddersfield
[Mar 9]
Carlisle      1-3 Millwall
Milton Keynes 2-1 Swindon
Oldham        2-0 Leyton
[Mar 16]
Brighton      3-0 Brentford
[Mar 23]
Southend      3-0 Walsall

Round 27
[Jan 16]
Brentford     3-1 Carlisle       
Colchester    0-5 Norwich       
Exeter        2-0 Leeds         
Hartlepool    0-5 Milton Keynes 
Huddersfield  2-1 Southend      
Millwall      1-1 Southampton   
Swindon       3-1 Gillingham    
Walsall       1-2 Brighton      
Wycombe       1-2 Charlton      
[Jan 26]
Tranmere      2-1 Yeovil        
[Feb 2]
Leyton        5-0 Bristol R     
[Mar 16]
Stockport     0-1 Oldham        

Round 28
[Jan 23]
Bristol R     2-0 Hartlepool    
Carlisle      0-0 Stockport     
Gillingham    0-0 Colchester    
Milton Keynes 1-0 Tranmere      
Norwich       1-0 Brentford     
Oldham        0-1 Millwall     
Southend      1-1 Wycombe       
Yeovil        2-1 Exeter        
[Jan 25]
Charlton      0-1 Leyton      
[Feb 9]
Brighton      0-0 Huddersfield
[Feb 16]   
Leeds         1-2 Walsall     
[Mar 16]   
Southampton   0-1 Swindon       

Round 29
[Jan 30]
Brighton      0-1 Millwall     
Bristol R     2-3 Wycombe       
Carlisle      2-2 Leyton        
Charlton      1-1 Tranmere      
Gillingham    0-0 Walsall       
Leeds         2-0 Colchester    
Milton Keynes 1-1 Exeter        
Norwich       2-1 Hartlepool    
Southampton   2-0 Stockport     
Southend      2-2 Swindon       
Yeovil        0-1 Huddersfield  
[Mar 30]
Oldham        2-3 Brentford     

Round 30
[Feb 6]
Brentford     4-0 Gillingham    
Exeter        1-1 Southampton   
Hartlepool    2-2 Leeds         
Huddersfield  1-1 Carlisle      
Leyton        1-1 Brighton      
Millwall      2-1 Norwich       
Stockport     1-3 Milton Keynes 
Swindon       1-1 Charlton      
Tranmere      0-1 Oldham       
Walsall       0-0 Bristol R     
Wycombe       1-4 Yeovil        
[Feb 8]
Colchester    2-0 Southend      

Round 31
[Feb 13]
Brentford     1-1 Wycombe       
Brighton      1-2 Norwich       
Carlisle      5-0 Milton Keynes 
Huddersfield  2-2 Swindon       
Leyton        1-1 Leeds         
Millwall      1-0 Exeter        
Oldham        1-0 Walsall       
Southend      1-1 Tranmere      
Stockport     2-2 Colchester    
Yeovil        0-0 Gillingham    
[Feb 15]
Bristol R     2-1 Charlton     
[Mar 23]
Southampton   3-2 Hartlepool   
     
Round 32 [Feb 20]
Charlton      2-0 Yeovil        
Colchester    1-0 Oldham        
Exeter        0-1 Stockport     
Gillingham    1-0 Bristol R     
Hartlepool    0-2 Huddersfield  
Leeds         1-1 Brighton      
Milton Keynes 3-1 Southend      
Norwich       0-2 Southampton   
Swindon       2-0 Carlisle      
Tranmere      2-1 Leyton        
Walsall       2-1 Brentford     
Wycombe       1-0 Millwall      

Round 33
[Feb 23]
Charlton      1-2 Brighton      
Gillingham    1-1 Leyton        
Hartlepool    4-1 Carlisle      
Leeds         2-0 Oldham        
Milton Keynes 1-3 Millwall      
Norwich       2-1 Southend      
Swindon       4-1 Stockport     
Tranmere      0-2 Huddersfield  
Walsall       0-1 Yeovil        
Wycombe       0-0 Southampton   
[Mar 17] 
Exeter        1-0 Bristol R     
[Mar 23]
Colchester    3-3 Brentford    

Round 34
[Feb 26]
Southend      1-2 Charlton      
[Feb 27]
Brighton      2-0 Exeter        
Bristol R     3-2 Colchester    
Carlisle      2-0 Gillingham    
Huddersfield  2-2 Leeds         
Leyton        0-0 Swindon       
Millwall      1-0 Hartlepool    
Oldham        0-1 Norwich       
Southampton   5-1 Walsall       
Stockport     4-3 Wycombe       
Yeovil        1-0 Milton Keynes 
[Apr 20]
Brentford     2-1 Tranmere      

Round 35
[Mar 6]
Charlton      2-0 Stockport     
Exeter        1-1 Oldham        
Gillingham    2-0 Huddersfield  
Hartlepool    3-0 Southend      
Leeds         1-1 Brentford     
Milton Keynes 1-0 Leyton        
Norwich       3-0 Yeovil        
Swindon       0-4 Bristol R     
Tranmere      2-1 Southampton   
Walsall       2-2 Millwall      
Wycombe       0-0 Carlisle      
[Mar 8]
Colchester    0-0 Brighton      

Round 36 [Mar 13]
Brentford     3-3 Milton Keynes 
Brighton      0-1 Swindon       
Bristol R     0-0 Tranmere      
Carlisle      2-1 Colchester    
Huddersfield  1-3 Norwich       
Leyton        2-0 Walsall       
Millwall      4-0 Charlton      
Oldham        2-2 Wycombe       
Southend      0-0 Exeter        
Southampton   1-0 Leeds         
Stockport     0-0 Gillingham    
Yeovil        4-0 Hartlepool    

Round 37
[Mar 19]
Tranmere      0-0 Hartlepool    
[Mar 20]
Charlton      2-2 Gillingham    
Leyton        0-2 Huddersfield  
Milton Keynes 0-3 Southampton   
Oldham        0-2 Brighton      
Southend      2-2 Carlisle      
Stockport     0-1 Brentford     
Swindon       1-1 Norwich       
Walsall       1-0 Colchester    
Wycombe       2-2 Exeter        
Yeovil        0-3 Bristol R     
[Mar 22]
Leeds         0-2 Millwall      

Round 38 
[Mar 16]
Carlisle      1-0 Yeovil
[Mar 27]
Brentford     1-0 Leyton        
Brighton      3-0 Tranmere      
Bristol R     4-3 Southend      
Colchester    1-1 Wycombe       
Exeter        2-1 Walsall       
Gillingham    2-2 Milton Keynes 
Hartlepool    0-1 Swindon       
Huddersfield  1-1 Charlton      
Millwall      5-0 Stockport     
Norwich       1-0 Leeds         
[Apr 20]
Southampton   0-0 Oldham        

Round 39
[Apr 1]
Brighton      2-2 Southampton   
[Apr 2]
Carlisle      3-1 Bristol R     
Exeter        2-0 Colchester    
Millwall      1-1 Brentford     
Tranmere      3-1 Norwich       
[Apr 3]
Leeds         0-3 Swindon       
Leyton        1-3 Hartlepool    
Milton Keynes 0-1 Charlton      
Oldham        1-0 Gillingham    
Southend      0-0 Yeovil        
Stockport     1-1 Walsall       
Wycombe       1-2 Huddersfield  

Round 40
[Apr 5]
Brentford     0-0 Exeter        
Bristol R     1-0 Milton Keynes 
Charlton      1-0 Carlisle      
Colchester    1-2 Millwall      
Gillingham    3-0 Southend      
Hartlepool    2-0 Brighton      
Norwich       2-1 Stockport     
Southampton   2-1 Leyton        
Swindon       3-0 Tranmere      
Walsall       2-1 Wycombe       
Yeovil        1-2 Leeds         
[Apr 6]
Huddersfield  2-0 Oldham        

Round 41 [Apr 10]
Brentford     3-0 Huddersfield  
Brighton      1-2 Carlisle      
Colchester    3-0 Swindon       
Exeter        0-0 Leyton        
Leeds         2-0 Southend      
Millwall      4-0 Gillingham    
Norwich       1-1 Milton Keynes 
Oldham        2-1 Bristol R     
Southampton   1-0 Charlton      
Stockport     1-3 Yeovil        
Walsall       2-1 Tranmere      
Wycombe       2-0 Hartlepool    

Round 42     
[Apr 12]
Swindon       1-1 Exeter     
[Apr 13]
Bristol R     1-5 Southampton   
Carlisle      1-3 Leeds         
Charlton      1-0 Colchester    
Gillingham    1-1 Brighton      
Hartlepool    3-0 Stockport     
Huddersfield  4-3 Walsall       
Leyton        2-1 Norwich       
Southend      2-2 Brentford     
Milton Keynes 0-0 Oldham        
Tranmere      0-3 Wycombe       
Yeovil        1-1 Millwall    

Round 43
[Apr 16]
Huddersfield  1-0 Millwall      
[Apr 17]
Bristol R     0-0 Brentford     
Carlisle      1-2 Oldham        
Charlton      0-1 Norwich       
Gillingham    3-2 Leeds         
Hartlepool    3-1 Colchester    
Leyton        2-0 Stockport     
Milton Keynes 2-3 Wycombe       
Southend      0-1 Brighton      
Swindon       1-1 Walsall       
Tranmere      3-1 Exeter        
Yeovil        0-1 Southampton   

Round 44 [Apr 24]
Brentford     1-1 Yeovil        
Brighton      2-1 Bristol R     
Colchester    1-1 Tranmere      
Exeter        1-1 Charlton      
Leeds         4-1 Milton Keynes 
Millwall      2-1 Leyton        
Norwich       2-0 Gillingham    
Oldham        2-2 Southend      
Southampton   3-2 Carlisle      
Stockport     0-6 Huddersfield  
Walsall       3-1 Hartlepool    
Wycombe       2-2 Swindon       

Round 45 [May 1]
Bristol R     0-3 Norwich       
Carlisle      1-1 Walsall       
Charlton      1-0 Leeds         
Gillingham    2-1 Southampton   
Hartlepool    1-1 Exeter        
Huddersfield  2-1 Colchester    
Leyton        2-0 Wycombe       
Milton Keynes 0-0 Brighton      
Southend      2-1 Stockport     
Swindon       3-2 Brentford     
Tranmere      2-0 Millwall      
Yeovil        3-0 Oldham        

Round 46 [May 8]
Brentford     0-0 Hartlepool
Brighton      1-0 Yeovil
Colchester    1-0 Leyton
Exeter        2-1 Huddersfield
Leeds         2-1 Bristol R
Millwall      3-2 Swindon
Norwich       0-2 Carlisle
Oldham        0-2 Charlton
Southampton   3-1 Southend
Stockport     0-3 Tranmere
Walsall       2-1 Milton Keynes
Wycombe       3-0 Gillingham

Final Table:

 1.Norwich City            46  29  8  9  89-47  95  Promoted
 2.Leeds United            46  25 11 10  77-44  86  Promoted
--------------------------------------------------
 3.Millwall                46  24 13  9  76-44  85  Promotion Playoff
 4.Charlton Athletic       46  23 15  8  71-48  84  Promotion Playoff
 5.Swindon Town            46  22 16  8  73-57  82  Promotion Playoff
 6.Huddersfield Town       46  23 11 12  82-56  80  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Southampton             46  23 14  9  85-47  73  [-10]
 8.Colchester United       46  20 12 14  64-52  72
 9.Brentford               46  14 20 12  55-52  62
10.Walsall                 46  16 14 16  60-63  62
11.Bristol Rovers          46  19  5 22  59-70  62
12.Milton Keynes Dons      46  17  9 20  60-68  60
13.Brighton & Hove Albion  46  15 14 17  56-60  59
14.Carlisle United         46  15 13 18  63-66  58
15.Yeovil Town             46  13 14 19  55-59  53
16.Hartlepool United       46  14 11 21  59-67  53
17.Oldham Athletic         46  13 13 20  39-57  52
18.Leyton Orient           46  13 12 21  53-63  51
19.Exeter City             46  11 18 17  48-60  51
20.Tranmere Rovers         46  14  9 23  45-72  51
--------------------------------------------------
21.Gillingham              46  12 14 20  48-64  50  Relegated
22.Southend United         46  10 13 23  51-72  43  Relegated
23.Wycombe Wanderers       46  10 15 21  56-76  45  Relegated
24.Stockport County        46   5 10 31  35-95  25  Relegated

NB: Southampton 10 points deducted for financial reasons

Promotion Playoff

Semifinals

First Legs
[May 14]
Swindon       2-1 Charlton
[May 15]
Huddersfield  0-0 Millwall

Second Legs
[May 17]
Charlton      2-1 Swindon       [4-5 pen]
[May 18]
Millwall      2-0 Huddersfield

Final [May 29]
Millwall      1-0 Swindon

NB: Millwall promoted

Division 2

Regular Stage | Promotion Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Notts County            46  27 12  7  96-31  93  Promoted
 2.AFC Bournemouth         46  25  8 13  61-44  83  Promoted
 3.Rochdale                46  25  7 14  82-48  82  Promoted
--------------------------------------------------
 4.Morecambe               46  20 13 13  73-64  73  Promotion Playoff
 5.Rotherham United        46  21 10 15  55-52  73  Promotion Playoff
 6.Aldershot Town          46  20 12 14  69-56  72  Promotion Playoff
 7.Dagenham & Redbridge    46  20 12 14  69-58  72  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Chesterfield            46  21  7 18  61-62  70
 9.Bury                    46  19 12 15  54-59  69
10.Port Vale               46  17 17 12  61-50  68
11.Northampton Town        46  18 13 15  62-53  67
12.Shrewsbury Town         46  17 12 17  55-54  63
13.Burton Albion           46  17 11 18  71-71  62
14.Bradford City           46  16 14 16  59-62  62
15.Accrington Stanley      46  18  7 21  62-74  61
16.Hereford United         46  17  8 21  54-65  59
17.Torquay United          46  14 15 17  64-55  57
18.Crewe Alexandra         46  15 10 21  68-73  55
19.Macclesfield Town       46  12 18 16  49-58  54
20.Lincoln City            46  13 11 22  42-65  50
21.Barnet                  46  12 12 22  47-63  48
22.Cheltenham Town         46  10 18 18  54-71  48
--------------------------------------------------
23.Grimsby Town            46   9 17 20  45-71  44  Relegated
24.Darlington              46   8  6 32  33-87  27  Relegated

Round 1 [Aug 8]
Aldershot     3-1 Darlington
Bury          0-3 Bournemouth
Cheltenham    2-1 Grimbsy
Crewe         1-2 Dagenham & R
Lincoln       1-0 Barnet
Morecambe     2-2 Hereford
Northampton   0-0 Macclesfield
Notts C       5-0 Bradford
Port Vale     1-1 Rochdale
Rotherham     1-0 Accrington
Shrewsbury    3-1 Burton
Torquay       2-0 Chesterfield

Round 2 [Aug 15]
Accrington    1-0 Lincoln
Barnet        2-2 Shrewsbury
Bournemouth   1-0 Rotherham
Bradford      0-0 Port Vale
Burton        5-2 Morecambe
Chesterfield  1-0 Northampton
Dagenham & R  5-3 Torquay
Darlington    0-1 Bury
Grimsby       0-4 Crewe
Hereford      1-1 Cheltenham
Macclesfield  0-4 Notts C
Rochdale      1-0 Aldershot

Round 3 
[Aug 18]
Accrington    0-3 Northampton
Barnet        2-0 Morecambe
Bournemouth   1-0 Aldershot
Bradford      0-2 Lincoln
Burton        0-2 Torquay
Dagenham & R  5-0 Shrewsbury
Darlington    0-1 Crewe
Grimsby       1-2 Rotherham
Hereford      1-3 Bury
Macclesfield  2-0 Port Vale
Rochdale      0-1 Cheltenham
[Aug 19]
Chesterfield  2-1 Notts C

Round 4
[Aug 22]
Aldershot     3-1 Accrington
Bury          0-1 Grimsby
Cheltenham    4-5 Bradford
Crewe         1-0 Hereford
Lincoln       0-2 Burton
Morecambe     2-2 Macclesfield
Northampton   2-0 Bournemouth
Notts C       3-0 Dagenham & R
Port Vale     1-0 Darlington
Shrewsbury    1-1 Chesterfield
Torquay       0-1 Barnet
[Aug 23]
Rotherham     2-1 Rochdale

Round 5 [Aug 29]
Accrington    1-3 Shrewsbury
Barnet        1-0 Notts C
Bournemouth   1-0 Crewe
Bradford      2-0 Torquay
Burton        3-2 Northampton
Chesterfield  1-1 Morecambe
Dagenham & R  3-0 Lincoln
Darlington    1-1 Cheltenham
Grimsby       1-2 Aldershot
Hereford      2-2 Port Vale
Macclesfield  1-3 Rotherham
Rochdale      3-0 Bury

Round 6
[Sep 4]
Morecambe     3-3 Rochdale
Northampton   1-3 Barnet
[Sep 5]
Aldershot     2-2 Hereford
Bury          0-2 Accrington
Cheltenham    1-1 Dagenham & R
Crewe         2-1 Macclesfield
Lincoln       3-0 Darlington
Notts C       1-1 Burton
Port Vale     4-0 Grimsby
Rotherham     3-1 Chesterfield
Shrewsbury    1-2 Bradford
Torquay       1-2 Bournemouth

Round 7
[Sep 11]
Accrington    2-1 Darlington
[Sep 12]
Aldershot     1-1 Port Vale     
Bournemouth   3-1 Lincoln       
Bradford      1-1 Burton
Bury          0-1 Cheltenham    
Dagenham & R  2-1 Chesterfield
Grimsby       1-0 Hereford
Macclesfield  1-1 Barnet
Notts C       5-2 Northampton   
Rochdale      2-1 Torquay       
Rotherham     0-0 Morecambe     
Shrewsbury    2-0 Crewe         

Round 8 [Sep 19]
Barnet        2-2 Bradford
Burton        0-1 Dagenham & R
Cheltenham    1-1 Rotherham     
Chesterfield  4-1 Macclesfield
Crewe         1-2 Aldershot     
Darlington    0-2 Bournemouth  
Hereford      2-0 Accrington
Lincoln       0-2 Shrewsbury    
Morecambe     2-1 Notts C       
Northampton   1-2 Rochdale
Port Vale     0-1 Bury          
Torquay       0-2 Grimsby

Round 9
[Sep 25]
Accrington    5-3 Crewe         
[Sep 26]
Aldershot     4-1 Cheltenham    
Bournemouth   1-0 Burton        
Bradford      3-0 Chesterfield  
Bury          2-0 Lincoln       
Dagenham & R  1-1 Morecambe     
Grimsby       1-1 Darlington    
Macclesfield  2-1 Torquay       
Notts C       3-1 Port Vale     
Rochdale      4-1 Hereford      
Rotherham     3-0 Barnet        
Shrewsbury    3-0 Northampton   

Round 10
[Sep 29]
Barnet        2-0 Dagenham & R  
Burton        1-1 Macclesfield  
Cheltenham    1-2 Shrewsbury    
Crewe         2-3 Bury          
Darlington    0-2 Rochdale      
Hereford      2-1 Bournemouth   
Lincoln       0-3 Notts C       
Morecambe     0-0 Bradford      
Northampton   3-1 Rotherham     
Port Vale     2-2 Accrington    
Torquay       1-1 Aldershot     
[Sep 30]
Chesterfield  3-2 Grimsby       

Round 11
[Oct 3]
Barnet        3-0 Grimsby       
Cheltenham    1-1 Notts C       
Chesterfield  1-0 Accrington    
Crewe         2-3 Rotherham     
Darlington    0-1 Macclesfield  
Hereford      1-1 Dagenham & R  
Lincoln       1-0 Aldershot     
Morecambe     1-1 Shrewsbury    
Northampton   2-2 Bradford      
Port Vale     0-0 Bournemouth   
Torquay       1-1 Bury          
[Oct 4]
Burton        1-0 Rochdale      

Round 12
[Oct 10]
Accrington    4-0 Cheltenham    
Aldershot     4-1 Morecambe     
Bournemouth   1-2 Chesterfield  
Bradford      2-3 Crewe         
Bury          2-2 Northampton   
Dagenham & R  2-0 Darlington    
Grimsby       1-2 Burton        
Macclesfield  0-1 Lincoln       
Rochdale      2-1 Barnet        
Rotherham     1-1 Hereford      
Shrewsbury    0-1 Port Vale     
[Oct 11]
Notts C       2-2 Torquay       

Round 13
[Oct 16]
Cheltenham    1-2 Macclesfield  
[Oct 17]
Accrington    0-1 Bournemouth   
Aldershot     2-3 Bury          
Burton        2-0 Barnet        
Crewe         1-2 Port Vale     
Dagenham & R  2-1 Bradford      
Darlington    2-1 Shrewsbury    
Grimsby       0-2 Rochdale      
Hereford      1-0 Chesterfield  
Northampton   1-0 Lincoln       
Rotherham     0-0 Notts C       
Torquay       2-2 Morecambe     

Round 14 [Oct 24]
Barnet        3-0 Darlington    
Bournemouth   3-1 Grimsby       
Bradford      1-0 Hereford      
Bury          2-1 Rotherham     
Chesterfield  5-2 Burton        
Lincoln       0-0 Torquay       
Macclesfield  2-2 Dagenham & R  
Morecambe     2-4 Northampton   
Notts C       2-0 Crewe         
Port Vale     1-1 Cheltenham    
Rochdale      1-2 Accrington    
Shrewsbury    3-1 Aldershot     

Round 15
[Oct 30]
Grimsby       2-2 Accrington    
[Oct 31]
Bournemouth   0-4 Rochdale      
Burton        0-0 Bury          
Cheltenham    0-4 Crewe         
Chesterfield  1-0 Barnet        
Dagenham & R  1-1 Port Vale     
Hereford      2-1 Darlington    
Macclesfield  2-2 Bradford      
Morecambe     3-1 Lincoln       
Notts C       1-1 Shrewsbury    
Rotherham     0-0 Aldershot     
Torquay       1-0 Northampton   

Round 16 [Nov 14]
Accrington    0-1 Dagenham & R  
Aldershot     0-0 Macclesfield  
Barnet        0-0 Hereford      
Bradford      1-1 Bournemouth   
Bury          3-3 Notts C       
Crewe         1-2 Morecambe     
Darlington    1-0 Burton        
Lincoln       1-1 Cheltenham    
Northampton   0-0 Grimsby       
Port Vale     1-2 Rotherham     
Rochdale      2-3 Chesterfield  
Shrewsbury    1-1 Torquay       

Round 17 [Nov 21]
Barnet        0-0 Port Vale     
Bradford      1-1 Accrington    
Burton        3-2 Hereford      
Chesterfield  5-2 Darlington    
Dagenham & R  1-2 Rochdale      
Lincoln       0-0 Grimsby       
Macclesfield  1-2 Bournemouth   
Morecambe     1-0 Cheltenham    
Northampton   2-2 Crewe         
Notts C       0-0 Aldershot     
Shrewsbury    1-1 Bury          
Torquay       0-2 Rotherham     

Round 18
[Nov 24]
Aldershot     2-1 Northampton   
Bournemouth   0-0 Dagenham & R  
Bury          2-1 Chesterfield  
Cheltenham    5-1 Barnet        
Crewe         2-1 Burton        
Darlington    0-4 Morecambe     
Grimsby       0-3 Bradford      
Hereford      2-1 Shrewsbury    
Port Vale     2-2 Torquay       
Rochdale      2-1 Notts C       
Rotherham     2-0 Lincoln       
[Mar 9]
Accrington    1-1 Macclesfield  

Round 19
[Nov 28]
Macclesfield  0-0 Grimsby       
[Dec 1]
Barnet        1-1 Bournemouth   
Bradford      0-3 Rochdale      
Burton        0-2 Accrington    
Dagenham & R  2-5 Aldershot     
Lincoln       1-2 Port Vale     
Morecambe     3-0 Bury          
Northampton   1-3 Hereford      
Notts C       4-0 Darlington    
Shrewsbury    2-0 Rotherham     
Torquay       3-0 Cheltenham    
[Dec 2]
Chesterfield  2-3 Crewe         

Round 20 [Dec 5]
Accrington    4-2 Torquay
Aldershot     1-0 Chesterfield
Bournemouth   1-0 Shrewsbury
Bury          2-0 Barnet
Cheltenham    2-2 Northampton
Crewe         0-0 Lincoln
Darlington    0-1 Bradford
Grimsby       1-1 Dagenham & R
Hereford      0-2 Notts C
Port Vale     0-2 Morecambe
Rochdale      3-0 Macclesfield
Rotherham     2-2 Burton

Round 21 [Dec 12]
Barnet        1-2 Crewe
Bradford      2-4 Rotherham
Burton        6-1 Aldershot
Chesterfield  1-0 Cheltenham
Dagenham & R  3-1 Bury
Lincoln       1-3 Rochdale
Macclesfield  3-1 Hereford
Morecambe     5-0 Bournemouth
Northampton   1-1 Port Vale
Notts C       1-2 Accrington
Shrewsbury    0-0 Grimsby
Torquay       5-0 Darlington

Round 22
[Dec 18]
Grimsby       1-1 Morecambe
[Dec 19]
Rochdale      4-0 Shrewsbury
[Jan 26]
Darlington    1-2 Northampton
[Feb 2]
Crewe         1-1 Torquay
Hereford      2-0 Lincoln
[Feb 9]
Bournemouth   2-1 Notts C
Bury          2-1 Macclesfield
Cheltenham    0-1 Burton
Port Vale     1-2 Chesterfield
Rotherham     2-0 Dagenham & R
[Mar 2]
Aldershot     1-0 Bradford
[Apr 27]
Accrington    1-0 Barnet

Round 23
[Dec 26]
Aldershot     4-0 Barnet
Cheltenham    0-1 Bournemouth
Crewe         2-2 Rochdale
Lincoln       2-1 Chesterfield
Morecambe     1-2 Accrington
Northampton   1-0 Dagenham & R
Shrewsbury    2-2 Macclesfield
Torquay       1-0 Hereford
[Jan 19]
Bury          2-1 Bradford
Port Vale     3-1 Burton
Rotherham     1-2 Darlington
[Feb 17]
Notts C       1-1 Grimsby

Round 24
[Dec 28]
Accrington    2-4 Bury
Barnet        0-0 Northampton
Bournemouth   2-1 Torquay
Bradford      1-3 Shrewsbury
Burton        1-4 Notts C
Dagenham & R  0-2 Cheltenham
Grimsby       1-2 Port Vale
Macclesfield  4-1 Crewe
Rochdale      4-1 Morecambe
[Jan 26]
Chesterfield  0-1 Rotherham
[Feb 9]
Darlington    1-1 Lincoln
[Feb 16]
Hereford      2-0 Aldershot

Round 25
[Jan 2]
Bournemouth   0-2 Northampton
Bradford      1-1 Cheltenham
Chesterfield  0-1 Shrewsbury
Grimsby       1-1 Bury
[Jan 19]
Hereford      1-1 Crewe
[Jan 26]
Accrington    2-1 Aldershot  
Barnet        1-1 Torquay  
Dagenham & R  0-3 Notts C   
Macclesfield  2-2 Morecambe 
[Jan 27]
Burton        1-0 Lincoln   
[Mar 2]   
Darlington    1-3 Port Vale
Rochdale      4-0 Rotherham

Round 26 
[Jan 19]
Aldershot     1-1 Rochdale
[Jan 23]
Northampton   0-0 Chesterfield
[Feb 2]
Rotherham     1-3 Bournemouth
[Feb 9]
Shrewsbury    2-0 Barnet
[Feb 16]
Lincoln       2-1 Accrington
Morecambe     3-2 Burton
[Mar 2]
Cheltenham    0-1 Hereford
Notts C       1-0 Macclesfield
Torquay       0-0 Dagenham & R
[Mar 9]
Bury          1-1 Darlington
Crewe         4-2 Grimsby
Port Vale     2-1 Bradford

Round 27
[Jan 16]
Barnet        1-2 Lincoln       
Bournemouth   1-2 Bury          
Burton        1-1 Shrewsbury    
Chesterfield  1-0 Torquay       
Dagenham & R  2-0 Crewe         
Grimsby       0-0 Cheltenham    
[Jan 20]
Macclesfield  0-2 Northampton   
[Jan 26]
Rochdale      0-0 Port Vale 
[Mar 16]
Accrington    2-1 Rotherham    
Hereford      0-1 Morecambe       
[Mar 23]    
Bradford      0-0 Notts C       
Darlington    1-2 Aldershot    

Round 28
[Jan 23]
Aldershot     2-1 Bournemouth   
Bury          1-0 Hereford      
Cheltenham    1-4 Rochdale      
Crewe         3-0 Darlington    
Lincoln       2-1 Bradford      
Morecambe     2-1 Barnet        
Port Vale     0-0 Macclesfield  
Rotherham     2-1 Grimsby       
Shrewsbury    2-1 Dagenham & R  
Torquay       2-3 Burton       
[Feb 9]
Northampton   4-0 Accrington    
[Mar 9] 
Notts C       1-0 Chesterfield  

Round 29
[Jan 30]
Aldershot     1-1 Grimsby       
Crewe         1-2 Bournemouth   
Morecambe     0-1 Chesterfield  
Northampton   1-1 Burton        
Notts C       2-0 Barnet        
Port Vale     2-0 Hereford      
Shrewsbury    0-1 Accrington    
Torquay       1-2 Bradford      
[Feb 1]
Bury          1-0 Rochdale   
[Mar 16]
Lincoln       1-1 Dagenham & R  
[Mar 23]
Rotherham     3-1 Macclesfield      
[Apr 20]
Cheltenham    3-3 Darlington   

Round 30 [Feb 6]
Accrington    3-2 Morecambe     
Barnet        3-0 Aldershot     
Bournemouth   0-0 Cheltenham    
Bradford      0-1 Bury          
Burton        1-0 Port Vale     
Chesterfield  2-1 Lincoln       
Dagenham & R  0-1 Northampton   
Darlington    2-0 Rotherham     
Grimsby       0-1 Notts C       
Hereford      1-0 Torquay       
Macclesfield  0-1 Shrewsbury    
Rochdale      2-0 Crewe         

Round 31
[Feb 12]
Burton        1-2 Crewe         
Northampton   0-3 Aldershot     
[Feb 13]
Barnet        1-1 Cheltenham    
Bradford      0-0 Grimsby       
Chesterfield  1-0 Bury          
Dagenham & R  1-0 Bournemouth   
Lincoln       1-2 Rotherham     
Macclesfield  0-0 Accrington    
Morecambe     2-0 Darlington    
Shrewsbury    3-1 Hereford      
Torquay       1-2 Port Vale     
[Apr 20]
Notts C       1-0 Rochdale      

Round 32
[Feb 19]
Bury          1-0 Shrewsbury    
Rotherham     1-1 Torquay       
[Feb 20]
Accrington    2-0 Bradford      
Aldershot     1-1 Notts C       
Bournemouth   1-1 Macclesfield  
Cheltenham    2-0 Morecambe     
Crewe         3-2 Northampton   
Darlington    2-3 Chesterfield  
Grimsby       2-2 Lincoln       
Hereford      3-4 Burton        
Port Vale     0-2 Barnet        
Rochdale      3-1 Dagenham & R  

Round 33
[Feb 22]
Rotherham     1-1 Shrewsbury    
[Feb 23]
Aldershot     2-3 Dagenham & R  
Bournemouth   3-0 Barnet        
Bury          0-0 Morecambe     
Cheltenham    1-1 Torquay       
Grimsby       1-1 Macclesfield  
Hereford      0-2 Northampton   
Port Vale     4-0 Lincoln       
Rochdale      1-3 Bradford      
[Feb 24]
Crewe         0-1 Chesterfield  
[Mar 23]
Accrington    0-2 Burton   
[Apr 27]     
Darlington    0-5 Notts C       

Round 34 [Feb 27]
Barnet        0-0 Bury          
Bradford      1-0 Darlington    
Burton        0-1 Rotherham     
Chesterfield  0-1 Aldershot     
Dagenham & R  2-0 Grimsby       
Lincoln       1-1 Crewe         
Macclesfield  0-1 Rochdale      
Morecambe     1-0 Port Vale     
Northampton   2-1 Cheltenham    
Notts C       5-0 Hereford      
Shrewsbury    1-0 Bournemouth   
Torquay       2-1 Accrington    

Round 35 [Mar 6]
Accrington    0-3 Notts C       
Aldershot     0-2 Burton        
Bournemouth   1-0 Morecambe     
Bury          0-0 Dagenham & R  
Cheltenham    0-1 Chesterfield  
Crewe         2-2 Barnet        
Darlington    1-3 Torquay       
Grimsby       3-0 Shrewsbury    
Hereford      0-2 Macclesfield  
Port Vale     1-3 Northampton   
Rochdale      1-1 Lincoln       
Rotherham     1-2 Bradford      

Round 36
[Mar 12]
Lincoln       3-1 Hereford      
[Mar 13]
Barnet        1-2 Accrington    
Bradford      2-1 Aldershot     
Burton        5-6 Cheltenham    
Chesterfield  0-5 Port Vale     
Dagenham & R  0-1 Rotherham     
Macclesfield  2-0 Bury          
Morecambe     1-1 Grimsby       
Northampton   2-0 Darlington    
Shrewsbury    0-1 Rochdale      
Torquay       1-1 Crewe         
[Mar 15]
Notts C       2-2 Bournemouth   

Round 37 [Mar 20]
Accrington    2-4 Rochdale      
Aldershot     2-0 Shrewsbury    
Burton        2-2 Chesterfield  
Cheltenham    1-1 Port Vale     
Crewe         0-1 Notts C       
Dagenham & R  3-1 Macclesfield  
Darlington    1-2 Barnet        
Grimsby       3-2 Bournemouth   
Hereford      2-0 Bradford      
Northampton   2-0 Morecambe     
Rotherham     1-0 Bury         
Torquay       2-3 Lincoln       

Round 38 [Mar 27]
Barnet        1-1 Burton        
Bournemouth   2-0 Accrington    
Bradford      3-3 Dagenham & R  
Bury          1-2 Aldershot     
Chesterfield  1-2 Hereford      
Lincoln       1-1 Northampton   
Macclesfield  1-0 Cheltenham    
Morecambe     2-0 Torquay       
Notts C       1-0 Rotherham     
Port Vale     0-1 Crewe         
Rochdale      4-1 Grimsby       
Shrewsbury    0-2 Darlington    

Round 39
[Apr 2]
Grimsby       1-2 Northampton   
Morecambe     4-3 Crewe         
[Apr 3]
Bournemouth   1-0 Bradford      
Burton        1-2 Darlington    
Cheltenham    1-0 Lincoln       
Chesterfield  2-0 Rochdale      
Dagenham & R  3-1 Accrington    
Hereford      2-1 Barnet        
Macclesfield  1-1 Aldershot     
Notts C       5-0 Bury         
Rotherham     1-2 Port Vale     
Torquay       2-1 Shrewsbury    

Round 40 [Apr 5]
Accrington    2-3 Grimsby       
Aldershot     3-0 Rotherham     
Barnet        3-1 Chesterfield  
Bradford      1-2 Macclesfield  
Bury          3-0 Burton        
Crewe         1-2 Cheltenham    
Darlington    0-1 Hereford      
Lincoln       1-3 Morecambe     
Northampton   0-0 Torquay       
Port Vale     3-1 Dagenham & R  
Rochdale      0-0 Bournemouth   
Shrewsbury    0-1 Notts C       

Round 41 [Apr 10]
Barnet        1-2 Macclesfield  
Burton        1-1 Bradford      
Cheltenham    5-2 Bury          
Chesterfield  2-2 Dagenham & R
Crewe         0-3 Shrewsbury    
Darlington    0-0 Accrington    
Hereford      0-1 Grimsby       
Morecambe     2-0 Rotherham     
Northampton   0-1 Notts C       
Lincoln       2-1 Bournemouth   
Port Vale     1-1 Aldershot     
Torquay       5-0 Rochdale      

Round 42 [Apr 13]
Accrington    1-2 Port Vale     
Aldershot     0-2 Torquay       
Bournemouth   2-1 Hereford      
Bradford      2-0 Morecambe     
Bury          3-0 Crewe         
Dagenham & R  4-1 Barnet        
Grimsby       2-2 Chesterfield  
Macclesfield  1-1 Burton        
Notts C       3-1 Lincoln       
Rochdale      0-1 Darlington    
Rotherham     1-0 Northampton   
Shrewsbury    0-0 Cheltenham    

Round 43 [Apr 17]
Accrington    1-2 Hereford      
Aldershot     1-1 Crewe         
Bournemouth   2-0 Darlington    
Bradford      2-1 Barnet        
Bury          1-1 Port Vale     
Dagenham & R  2-1 Burton        
Grimsby       0-3 Torquay       
Macclesfield  2-0 Chesterfield  
Notts C       4-1 Morecambe     
Rochdale      1-0 Northampton   
Rotherham     0-0 Cheltenham    
Shrewsbury    1-0 Lincoln       

Round 44 [Apr 24]
Barnet        0-1 Rotherham     
Burton        0-2 Bournemouth   
Cheltenham    1-2 Aldershot     
Chesterfield  1-1 Bradford      
Crewe         5-1 Accrington    
Darlington    0-2 Grimsby       
Hereford      2-1 Rochdale      
Lincoln       1-0 Bury          
Morecambe     1-0 Dagenham & R  
Northampton   2-0 Shrewsbury    
Port Vale     2-1 Notts C       
Torquay       1-0 Macclesfield  

Round 45 [May 1]
Accrington    2-0 Chesterfield  
Aldershot     3-1 Lincoln       
Bournemouth   4-0 Port Vale     
Bradford      2-0 Northampton   
Bury          0-3 Torquay       
Dagenham & R  2-1 Hereford      
Grimsby       2-0 Barnet        
Macclesfield  0-2 Darlington    
Notts C       5-0 Cheltenham    
Rochdale      1-2 Burton        
Rotherham     0-0 Crewe         
Shrewsbury    2-3 Morecambe     

Round 46 [May 8]
Barnet        1-0 Rochdale
Burton        3-0 Grimsby
Cheltenham    1-1 Accrington
Chesterfield  2-1 Bournemouth
Crewe         0-1 Bradford
Darlington    0-2 Dagenham & R
Hereford      3-0 Rotherham
Lincoln       0-0 Macclesfield
Morecambe     1-0 Aldershot
Northampton   1-1 Bury
Port Vale     1-1 Shrewsbury
Torquay       0-0 Notts C

Final Table:

 1.Notts County            46  27 12  7  96-31  93  Promoted
 2.AFC Bournemouth         46  25  8 13  61-44  83  Promoted
 3.Rochdale                46  25  7 14  82-48  82  Promoted
--------------------------------------------------
 4.Morecambe               46  20 13 13  73-64  73  Promotion Playoff
 5.Rotherham United        46  21 10 15  55-52  73  Promotion Playoff
 6.Aldershot Town          46  20 12 14  69-56  72  Promotion Playoff
 7.Dagenham & Redbridge    46  20 12 14  69-58  72  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Chesterfield            46  21  7 18  61-62  70
 9.Bury                    46  19 12 15  54-59  69
10.Port Vale               46  17 17 12  61-50  68
11.Northampton Town        46  18 13 15  62-53  67
12.Shrewsbury Town         46  17 12 17  55-54  63
13.Burton Albion           46  17 11 18  71-71  62
14.Bradford City           46  16 14 16  59-62  62
15.Accrington Stanley      46  18  7 21  62-74  61
16.Hereford United         46  17  8 21  54-65  59
17.Torquay United          46  14 15 17  64-55  57
18.Crewe Alexandra         46  15 10 21  68-73  55
19.Macclesfield Town       46  12 18 16  49-58  54
20.Lincoln City            46  13 11 22  42-65  50
21.Barnet                  46  12 12 22  47-63  48
22.Cheltenham Town         46  10 18 18  54-71  48
--------------------------------------------------
23.Grimsby Town            46   9 17 20  45-71  44  Relegated
24.Darlington              46   8  6 32  33-87  27  Relegated

Promotion Playoff

Semifinals

First Legs
[May 15]
Aldershot     0-1 Rotherham
[May 16]
Dagenham & R  6-0 Morecambe

Second Legs
[May 19]
Rotherham     2-0 Aldershot
[May 20]
Morecambe     2-1 Dagenham & R

Final [May 30]
Rotherham     2-3 Dagenham & R

NB: Dagenham & Redbridge promoted

Conference

Regular Stage | Promotion Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Stevenage Borough       44  30  9  5  79-24  99  Promoted   [1-0,2-0] 
--------------------------------------------------
 2.Luton Town              44  26 10  8  84-40  88  P. Playoff [0-0,0-0]  
 3.Oxford United           44  25 11  8  64-31  86  P. Playoff [4-0]  
 4.Rushden & Diamonds      44  22 13  9  77-39  79  P. Playoff [1-0] 
 5.York City               44  22 12 10  62-35  78  P. Playoff [3-2]  
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Kettering Town          44  18 12 14  51-41  66
 7.Crawley Town            44  19  9 16  50-57  66
 8.AFC Wimbledon           44  18 10 16  61-47  64             [1-3]
 9.Mansfield Town          44  17 11 16  69-60  62             [1-0,4-0]
10.Cambridge United        44  15 14 15  65-53  59             [4-2,1-0]
11.Wrexham                 44  15 13 16  45-39  58             [0-0]
12.Salisbury City          44  21  5 18  58-63  58  [-10]      [1-1,1-0]
13.Kidderminster Harriers  44  15 12 17  57-52  57             [2-0]
14.Altrincham              44  13 15 16  53-51  54             [1-1,3-1]
15.Barrow                  44  13 13 18  50-67  52
16.Tamworth                44  11 16 17  42-52  49             [2-1,3-1]
17.Hayes & Yeading United  44  12 12 20  59-85  48             [0-0]
18.Histon                  44  11 13 20  44-67  46             [0-2]
19.Eastbourne Borough      44  11 13 20  42-72  46             [1-1]
20.Gateshead               44  13  7 24  46-69  45  [-1]       [1-2, 0-1]
--------------------------------------------------
21.Forest Green Rovers     44  12  9 23  50-76  45  Relegated  [2-1]
22.Ebbsfleet United        44  12  8 24  50-82  44  Relegated  [2-1]
23.Grays Athletic          44   5 13 26  35-91  28  Relegated  [1-3]
 -.Chester City            excluded on Feb 26; all results annulled;
   record at exclusion:    28   5  7 16  23-42 - 3  [-25]

NB: Chester City 25 points deducted for financial reasons; they
      were later expelled on Feb 26 and their record expunged;
      for each club results against Chester listed between square
      brackets;
    Salisbury City 10 points deducted for financial reasons;
    Gateshead 1 point deducted for abandonment round 8

Round 1
[Aug 8]
Altrincham    1-1 Ebbsfleet
Cambridge     0-2 Barrow
Forest Green  1-2 Kettering
Gateshead     0-3 Histon
Kidderminster 1-0 Hayes & Y 
Mansfield     4-0 Crawley
Oxford        2-1 York
Rushden & D   0-2 Salisbury
Stevenage     1-1 Tamworth
Wimbledon     1-1 Luton
Wrexham       3-0 Eastbourne
[Nov 7]
Grays         1-3 Chester       [annulled]

Round 2
[Aug 11]
Barrow        0-3 Altrincham
Crawley       3-1 Forest Green
Eastbourne    1-0 Wimbledon
Ebbsfleet     1-3 Cambridge
Hayes & Y     1-1 Stevenage
Histon        0-0 Grays
Kettering     1-1 Oxford
Luton         4-1 Mansfield
Salisbury     1-0 Kidderminster
York          0-0 Rushden & D
[Aug 25]
Tamworth      2-1 Wrexham        
[Sep 15]
Chester       2-1 Gateshead     [annulled]

Round 3 [Aug 15]
Barrow        0-0 Stevenage
Chester       2-4 Cambridge     [annulled]
Crawley       1-0 Wrexham
Eastbourne    1-1 Rushden & D
Ebbsfleet     0-0 Kidderminster
Hayes & Y     1-2 Altrincham
Histon        3-4 Oxford
Kettering     1-2 Wimbledon
Luton         2-1 Gateshead
Salisbury     0-1 Mansfield
Tamworth      2-1 Grays
York          2-0 Forest Green

Round 4 [Aug 18]
Altrincham    2-1 Histon
Cambridge     0-1 Crawley
Forest Green  0-1 Luton
Gateshead     1-1 Tamworth
Grays         1-0 Eastbourne
Kidderminster 0-1 Kettering
Mansfield     4-1 Barrow
Oxford        4-0 Chester       [annulled]
Rushden & D   2-1 Hayes & Y 
Stevenage     3-0 Ebbsfleet
Wimbledon     4-0 Salisbury
Wrexham       1-0 York

Round 5 [Aug 22]
Altrincham    0-1 Wimbledon
Crawley       1-4 Gateshead
Eastbourne    2-1 Barrow
Grays         1-3 Kidderminster
Hayes & Y     1-1 York
Histon        2-0 Salisbury
Luton         0-0 Chester       [annulled]
Mansfield     3-0 Ebbsfleet
Oxford        2-1 Stevenage
Rushden & D   4-2 Forest Green
Tamworth      0-0 Cambridge
Wrexham       1-2 Kettering

Round 6 [Aug 29]
Barrow        1-0 Tamworth
Cambridge     3-0 Gateshead
Chester       0-1 Mansfield     [annulled]
Crawley       1-1 Grays
Ebbsfleet     1-2 Hayes & Y
Forest Green  0-2 Wrexham
Kettering     0-0 Luton
Kidderminster 3-0 Altrincham
Salisbury     1-1 Eastbourne
Stevenage     2-1 Rushden & D
Wimbledon     0-1 Oxford
York          3-1 Histon

Round 7
[Aug 25]
Gateshead     1-2 York
[Aug 31]
Altrincham    1-1 Chester       [annulled]
Eastbourne    1-2 Ebbsfleet
Grays         2-4 Wimbledon
Hayes & Y     3-4 Salisbury
Histon        0-2 Stevenage
Mansfield     0-0 Kettering
Oxford        0-0 Forest Green
Rushden & D   1-1 Cambridge
Tamworth      2-1 Kidderminster
Wrexham       0-0 Barrow
[Sep 1]
Luton         3-0 Crawley

Round 8
[Sep 5]
Barrow        1-6 Rushden & D
Cambridge     7-0 Forest Green
Chester       2-0 Histon        [annulled]
Ebbsfleet     0-2 Oxford
Gateshead     0-0 Hayes & Y     [abandoned at 0-0 in 75' after a
Grays         1-1 Mansfield      Gateshead player broke his leg;
Kettering     2-0 Altrincham     result stood; Gateshead 1 point
Kidderminster 0-2 Eastbourne     deducted]
Salisbury     1-1 Luton
Tamworth      2-2 Wimbledon
York          2-0 Crawley
[Oct 20]
Stevenage     0-0 Wrexham

Round 9 
[Sep 8]
Barrow        0-0 York 
Cambridge     0-0 Altrincham 
Chester       1-2 Tamworth      [annulled] 
Crawley       2-0 Histon 
Ebbsfleet     0-0 Rushden & D
Forest Green  0-0 Hayes & Y     
Kettering     4-0 Gateshead 
Kidderminster 3-1 Mansfield 
Oxford        2-0 Luton 
Salisbury     2-0 Grays 
Stevenage     2-0 Eastbourne
[Mar 30]
Wimbledon     2-2 Wrexham   

Round 10 [Sep 12]
Altrincham    0-0 Crawley
Eastbourne    1-1 Chester       [annulled]
Forest Green  0-0 Ebbsfleet     
Gateshead     2-1 Salisbury     
Hayes & Y     2-2 Tamworth 
Histon        1-1 Kidderminster 
Luton         1-0 Barrow        
Mansfield     2-3 Stevenage     
Rushden & D   5-4 Grays 
Wimbledon     0-0 Cambridge     
Wrexham       0-1 Oxford        
York          2-0 Kettering     

Round 11
[Sep 19]
Barrow        1-1 Forest Green 
Cambridge     2-0 Wrexham
Chester       0-1 Stevenage     [annulled]     
Crawley       2-1 Kettering     
Ebbsfleet     2-2 Wimbledon     
Grays         0-3 Altrincham 
Hayes & Y     0-2 Histon 
Kidderminster 3-2 Gateshead 
Oxford        4-0 Eastbourne
Rushden & D   1-0 Mansfield     
Tamworth      2-0 Salisbury     
[Oct 20]
Luton         1-1 York  

Round 12 [Sep 22]
Altrincham    0-0 Tamworth
Eastbourne    3-1 Hayes & Y     
Forest Green  1-1 Kidderminster
Gateshead     0-0 Rushden & D
Histon        1-0 Ebbsfleet
Kettering     2-1 Barrow
Mansfield     2-1 Oxford
Salisbury     1-1 Chester       [annulled]
Stevenage     1-1 Grays
Wimbledon     1-1 Crawley
Wrexham       3-0 Luton
York          2-2 Cambridge

Round 13
[Sep 26]
Cambridge     3-4 Luton         
Crawley       2-1 Rushden & D   
Eastbourne    1-1 Tamworth      
Forest Green  2-1 Grays         
Gateshead     0-1 Oxford        
Kettering     3-0 Ebbsfleet     
Mansfield     3-1 Hayes & Y     
Salisbury     3-0 Barrow        
Stevenage     1-1 Altrincham    
Wimbledon     4-0 Histon        
York          3-2 Kidderminster 
[Sep 27]
Wrexham       0-0 Chester       [annulled]       

Round 14
[Sep 29]
Altrincham    3-2 Gateshead     
Barrow        3-1 Mansfield     
Chester       1-2 Forest Green  [annulled] 
Ebbsfleet     1-2 Salisbury     
Grays         2-0 Cambridge     
Hayes & Y     1-2 Kettering     
Histon        2-0 Eastbourne    
Kidderminster 2-0 Wrexham       
Luton         0-1 Stevenage     
Oxford        3-1 Crawley       
Rushden & D   0-1 Wimbledon     
[Oct 6]
Tamworth      2-3 York          

Round 15
[Oct 3]
Barrow        1-1 Oxford        
Eastbourne    0-1 Kettering     
Ebbsfleet     0-0 Crawley       
Grays         0-0 Gateshead     
Hayes & Y     0-0 Chester       [annulled]       
Luton         2-1 Tamworth      
Mansfield     1-0 Forest Green  
Rushden & D   0-1 Altrincham    
Wimbledon     0-1 Kidderminster 
Wrexham       1-2 Salisbury     
York          1-1 Stevenage     
[Oct 4]
Histon        1-1 Cambridge     

Round 16
[Oct 10]
Altrincham    1-2 Mansfield     
Cambridge     4-0 Ebbsfleet     
Chester       0-1 Rushden & D   [annulled]  
Crawley       0-1 Barrow        
Forest Green  2-5 Wimbledon     
Gateshead     3-0 Eastbourne    
Kidderminster 1-2 Luton         
Oxford        5-0 Grays         
Salisbury     1-0 York          
Stevenage     4-0 Hayes & Y     
Tamworth      1-3 Histon        
[Nov 3]
Kettering     2-2 Wrexham       

Round 17 [Oct 17]
Altrincham    0-1 Luton         
Barrow        2-0 Ebbsfleet     
Eastbourne    1-2 Mansfield     
Gateshead     0-1 Chester       [annulled]              
Hayes & Y     3-0 Cambridge     
Histon        5-2 Forest Green  
Kidderminster 1-0 Crawley       
Rushden & D   3-2 Tamworth      
Stevenage     3-1 Salisbury     
Wimbledon     1-2 Kettering     
Wrexham       2-1 Grays         
York          1-1 Oxford        

Round 18 [Oct 31]
Cambridge     2-0 Kidderminster
Chester       3-1 Wimbledon     [annulled]       
Crawley       3-1 York
Ebbsfleet     0-1 Wrexham
Forest Green  1-1 Eastbourne
Grays         3-3 Barrow
Kettering     1-1 Stevenage
Luton         0-2 Rushden & D
Mansfield     1-1 Histon
Oxford        1-0 Altrincham
Salisbury     0-1 Gateshead
Tamworth      0-2 Hayes & Y     

Moved Match [Nov 10]
York          3-2 Chester       [annulled] 

Round 19 [Nov 14]
Altrincham    2-2 Forest Green  
Barrow        2-2 Wimbledon
Cambridge     0-2 Kettering     
Crawley       0-2 Mansfield     
Eastbourne    0-1 Salisbury     
Grays         0-2 Luton         
Kidderminster 3-1 Oxford        
Rushden & D   2-1 Histon
Stevenage     5-3 Gateshead     
Tamworth      3-1 Chester       [annulled]
Wrexham       0-2 Hayes & Y     
York          1-0 Ebbsfleet     

Round 20 [Nov 21]
Chester       1-3 Altrincham    [annulled]    
Ebbsfleet     0-1 Tamworth      
Forest Green  0-1 Stevenage     
Gateshead     3-0 Grays         
Hayes & Y     2-1 Crawley       
Histon        0-0 Wrexham       
Kettering     0-2 Kidderminster 
Luton         2-2 Cambridge     
Mansfield     1-1 Eastbourne    
Oxford        1-0 Barrow        
Salisbury     1-3 Rushden & D   
Wimbledon     0-1 York          

Round 21
[Nov 24]
Barrow        2-2 Grays         
Cambridge     2-2 Rushden & D   
Crawley       2-0 Salisbury     
Eastbourne    1-1 Histon        
Forest Green  0-1 Oxford        
Kettering     0-1 Hayes & Y     
Stevenage     2-0 Chester       [annulled]       
Tamworth      0-2 Altrincham    
Wimbledon     3-0 Ebbsfleet     
Wrexham       2-2 Kidderminster 
York          1-0 Gateshead     
[Mar 2]
Mansfield     0-0 Luton         

Round 22
[Nov 28]
Chester       abd Eastbourne    [abandoned at 2-2; annulled]
Ebbsfleet     2-1 Mansfield     
Gateshead     2-1 Crawley       
Grays         1-0 Tamworth      
Salisbury     0-1 Stevenage  
[Jan 26]
Hayes & Y     2-3 Forest Green     
Rushden & D   0-0 Wrexham     
[Feb 2]
Histon        1-1 York      
[Feb 20]
Luton         1-2 Wimbledon         
[Mar 16]
Altrincham    2-0 Kettering   
[Apr 13]
Oxford        0-0 Cambridge   
[Apr 20]
Kidderminster 1-2 Barrow      

Round 23 
[Dec 1]
Altrincham    0-1 Barrow        
Cambridge     1-0 Chester       [annulled]       
Crawley       1-2 Oxford        
Ebbsfleet     2-1 Stevenage     
Gateshead     1-3 Mansfield     
Grays         0-1 Histon        
Hayes & Y     1-1 Eastbourne    
Kidderminster 0-0 Tamworth      
Rushden & D   0-1 York          
Salisbury     0-2 Wimbledon     
Wrexham       1-0 Forest Green  
[Dec 2]
Luton         0-1 Kettering   

Round 24 [Dec 5]
Barrow        1-1 Hayes & Y     
Chester       0-0 Luton         [annulled]       
Eastbourne    2-2 Cambridge
Forest Green  1-0 Rushden & D
Histon        0-0 Altrincham
Kettering     1-2 Salisbury
Mansfield     0-0 Grays
Oxford        4-2 Ebbsfleet
Stevenage     2-0 Kidderminster
Tamworth      0-1 Crawley
Wimbledon     2-0 Gateshead
York          2-1 Wrexham

Round 25 
[Jan 26]
Gateshead     0-2 Kettering
[Feb 2]
Wrexham       2-1 Mansfield
[Feb 9]
Ebbsfleet     0-1 Histon
[Feb 16]
Altrincham    3-0 Eastbourne
Salisbury     1-0 Tamworth
[Mar 2]
Cambridge     1-1 Oxford 
[Mar 9]
Crawley       2-1 Wimbledon
Luton         2-1 Forest Green
Stevenage     4-0 Barrow
[Mar 30]
Grays         0-4 York     
[Apr 15]
Hayes & Y     2-2 Kidderminster 
Rushden & D   n/p Chester 

Round 26
[Dec 26]
Barrow        3-3 Gateshead
Cambridge     1-3 Stevenage
Crawley       2-2 Eastbourne
Ebbsfleet     2-1 Grays
Forest Green  3-1 Salisbury
Kettering     0-0 Tamworth
Kidderminster 2-0 Chester       [annulled]       
Wimbledon     5-0 Hayes & Y     
York          3-0 Mansfield
[Feb 16]
Oxford        1-0 Rushden & D
[Mar 9]
Wrexham       1-1 Altrincham
[Apr 13]
Luton         6-3 Histon   

Round 27
[Dec 28]
Grays         2-3 Crawley
Hayes & Y     4-2 Ebbsfleet
Histon        1-0 Kettering
Luton         4-1 Eastbourne
Mansfield     2-1 Cambridge
Rushden & D   2-1 Kidderminster
Salisbury     1-1 Oxford
Stevenage     0-0 Wimbledon
Tamworth      0-0 Forest Green
[Mar 13]
Altrincham    0-0 York  
[Mar 23]
Gateshead     1-0 Wrexham  
Chester       n/p Barrow

Round 28
[Jan 1]
Eastbourne    0-2 Crawley
Grays         0-3 Ebbsfleet
Hayes & Y     1-0 Wimbledon
Stevenage     4-1 Cambridge
[Jan 27]
Histon        0-2 Luton
[Jan 30]
Altrincham    1-3 Wrexham
[Feb 16]
Gateshead     2-1 Barrow
[Feb 23]
Tamworth      1-3 Kettering
[Mar 16]
Mansfield     0-1 York
[Mar 23]
Salisbury     1-3 Forest Green 
[Mar 24]
Rushden & D   1-1 Oxford   
Chester       n/p Kidderminster

Round 29
[Jan 16]
Cambridge     0-1 Eastbourne    
Ebbsfleet     1-2 Altrincham    
Forest Green  1-0 Gateshead     
Oxford        0-1 Tamworth      
Wimbledon     2-0 Mansfield     
York          4-1 Hayes & Y         
[Jan 26]
Kidderminster 4-1 Grays    
[Feb 24]
Wrexham       0-1 Stevenage  
[Mar 29]
Barrow        0-0 Histon        
[Mar 30]
Kettering     0-3 Rushden & D  
Luton         4-0 Salisbury    
Crawley       n/p Chester    

Round 30
[Jan 19]
Chester       0-1 Salisbury     [annulled]         
[Feb 16]
York          0-0 Luton   
[Mar 2]
Eastbourne    0-6 Stevenage   
Kidderminster 2-2 Ebbsfleet    
Tamworth      1-0 Gateshead  
[Mar 3]
Histon        0-1 Rushden & D      
[Mar 9]
Kettering     0-1 Cambridge  
Oxford        1-2 Hayes & Y    
[Mar 16]
Barrow        2-1 Wrexham  
[Mar 23]
Mansfield     1-1 Altrincham  
[Apr 13]
Forest Green  1-0 Crawley      
Wimbledon     0-2 Grays     

Round 31 [Jan 23]
Altrincham    3-2 Hayes & Y     
Cambridge     0-1 York          
Crawley       2-2 Kidderminster
Ebbsfleet     4-3 Forest Green  
Gateshead     0-1 Luton         
Grays         0-4 Oxford        
Mansfield     4-0 Chester       [annulled]     
Rushden & D   4-1 Barrow        
Salisbury     3-0 Histon        
Stevenage     2-0 Kettering     
Tamworth      1-1 Eastbourne    
Wrexham       1-0 Wimbledon     

Round 32
[Jan 30]
Forest Green  1-4 Mansfield     
Hayes & Y     1-6 Rushden & D   
Luton         2-3 Ebbsfleet  
[Mar 9]   
Histon        1-0 Tamworth   
York          1-2 Salisbury
[Mar 23]
Wimbledon     0-2 Barrow   
[Mar 30]
Eastbourne    2-1 Gateshead  
Kidderminster 1-0 Cambridge 
[Apr 14]
Altrincham    0-1 Stevenage  
[Apr 20]
Kettering     1-1 Crawley   
Oxford        1-0 Wrexham    
Grays         bye

Round 33 [Feb 6]
Altrincham    5-0 Salisbury  
Barrow        0-1 Luton         
Chester       1-2 Ebbsfleet     [annulled]     
Crawley       1-0 Cambridge     
Eastbourne    2-1 Wrexham       
Grays         0-3 Rushden & D   
Histon        3-3 Hayes & Y     
Kettering     0-1 York          
Mansfield     0-2 Gateshead  
Oxford        0-0 Kidderminster 
Tamworth      1-0 Stevenage     
Wimbledon     2-0 Forest Green  

Round 34
[Nov 28]
Kidderminster 0-1 Wimbledon     
[Jan 19]
Ebbsfleet     1-2 Kettering 
[Feb 9]
Hayes & Y     4-0 Grays         
Luton         2-1 Oxford        
Rushden & D   2-0 Eastbourne    
Stevenage     3-1 Mansfield     
Wrexham       0-0 Tamworth
[Feb 23]
Gateshead     1-0 Altrincham       
[Mar 2]   
Salisbury     2-2 Crawley 
[Mar 13]    
Cambridge     2-1 Histon     
[Apr 13]
York          3-0 Barrow   
Forest Green  bye

Round 35 [Feb 13]
Barrow        0-2 Kettering     
Cambridge     2-2 Wimbledon     
Crawley       1-0 Altrincham  
Eastbourne    0-1 Luton         
Ebbsfleet     1-0 York       
Grays         0-2 Salisbury  
Hayes & Y     3-2 Gateshead  
Kidderminster 2-1 Forest Green  
Oxford        2-0 Histon        
Rushden & D   1-0 Stevenage     
Tamworth      2-4 Mansfield      
Wrexham       bye
   
Round 36
[Feb 20]
Eastbourne    2-2 Altrincham  
Forest Green  1-1 Cambridge     
Gateshead     1-3 Ebbsfleet     
Wrexham       2-0 Crawley       
[Mar 6]
Kettering     2-0 Grays         
[Mar 30]
Stevenage     1-0 Oxford 
[Apr 8]
Barrow        1-0 Kidderminster 
[Apr 13]
Mansfield     3-2 Rushden & D  
Salisbury     3-1 Hayes & Y 
[Apr 20]
Wimbledon     0-1 Tamworth  

NB: on Feb 26, Chester City were expelled; all matches they played
    were annulled

Round 37
[Feb 23]
Oxford        2-0 Wimbledon 
[Feb 27]
Altrincham    1-1 Grays         
Crawley       2-1 Luton         
Ebbsfleet     1-4 Barrow        
Hayes & Y     1-1 Mansfield      
Kidderminster 3-0 Histon        
Rushden & D   0-0 Kettering     
Salisbury     1-1 Wrexham       
York          0-1 Eastbourne   
[Mar 16]
Gateshead     3-1 Forest Green  
[Mar 24]
Cambridge     2-0 Tamworth  
Stevenage     bye

Round 38
[Mar 6]
Barrow        0-1 Cambridge     
Eastbourne    0-0 Kidderminster 
Forest Green  2-1 York          
Hayes & Y     2-3 Luton         
Histon        0-0 Gateshead     
Mansfield     4-2 Salisbury     
Stevenage     2-0 Crawley       
Tamworth      0-1 Rushden & D   
Wrexham       1-1 Ebbsfleet     
Wimbledon     1-1 Altrincham 
 
Round 39
[Mar 13]    
Crawley       2-1 Ebbsfleet 
Grays         0-0 Hayes & Y        
Luton         1-0 Wrexham       
Oxford        1-1 Kettering     
Mansfield     0-0 Tamworth      
Rushden & D   8-0 Gateshead     
Wimbledon     2-0 Eastbourne 
[Mar 16]
Stevenage     1-0 Histon
[Mar 23]
Kidderminster 0-1 York     
[Mar 31]
Forest Green  1-0 Barrow     
[Apr 20]
Salisbury     4-1 Altrincham  
Cambridge     bye

Moved Matches [Mar 16]
Cambridge     3-1 Salisbury
Luton         3-1 Kidderminster

Round 40
[Mar 20]
Altrincham    2-2 Rushden & D   
Eastbourne    2-2 Grays         
Ebbsfleet     1-6 Luton         
Histon        0-5 Mansfield     
Kettering     0-2 Forest Green    
Wrexham       2-2 Cambridge     
[Mar 21]
Tamworth      0-0 Oxford        
[Apr 7]
York          5-0 Wimbledon     
[Apr 15]
Barrow        4-1 Crawley       
[Apr 20]
Gateshead     0-1 Stevenage     

Moved Match [Mar 23]
Grays         1-2 Stevenage    

Round 41 [Mar 27]
Barrow        3-2 Eastbourne    
Cambridge     3-0 Grays         
Crawley       0-3 Stevenage     
Forest Green  4-3 Altrincham    
Kettering     2-2 Mansfield     
Kidderminster 0-1 Salisbury     
Luton         8-0 Hayes & Y     
Oxford        2-1 Gateshead     
Wimbledon     0-1 Rushden & D   
Wrexham       3-0 Histon        
York          1-1 Tamworth      
Ebbsfleet     bye

Round 42
[Apr 2]
Hayes & Y     2-1 Oxford        
Rushden & D   1-1 Crawley       
Salisbury     3-1 Ebbsfleet     
[Apr 3]
Altrincham    3-2 Kidderminster 
Eastbourne    1-0 Forest Green  
Gateshead     2-0 Cambridge     
Grays         0-0 Kettering     
Histon        1-3 Wimbledon     
Mansfield     0-1 Wrexham       
Stevenage     0-1 Luton         
Tamworth      3-0 Barrow        
York          bye

Round 43 [Apr 5]
Cambridge     3-2 Mansfield     
Crawley       1-0 Hayes & Y     
Ebbsfleet     3-2 Eastbourne    
Forest Green  3-4 Tamworth      
Kettering     1-1 Histon        
Kidderminster 1-1 Rushden & D   
Luton         6-0 Grays         
Oxford        1-0 Salisbury     
Wimbledon     0-3 Stevenage     
Wrexham       0-0 Gateshead     
York          2-1 Altrincham    
Barrow        bye

Round 44 [Apr 10]
Altrincham    0-1 Oxford        
Eastbourne    3-1 York          
Gateshead     0-2 Kidderminster 
Grays         0-2 Wrexham       
Hayes & Y     1-1 Barrow        
Histon        0-1 Crawley       
Mansfield     0-1 Wimbledon     
Rushden & D   2-0 Ebbsfleet     
Salisbury     2-1 Cambridge     
Stevenage     2-0 Forest Green  
Tamworth      1-1 Luton         
Kettering     bye

Round 45 [Apr 17]
Barrow        0-1 Salisbury     
Cambridge     4-1 Hayes & Y     
Crawley       2-0 Tamworth      
Ebbsfleet     2-0 Gateshead     
Forest Green  2-0 Histon        
Kettering     4-0 Eastbourne    
Kidderminster 0-2 Stevenage     
Luton         0-0 Altrincham    
Oxford        2-0 Mansfield     
Wrexham       0-1 Rushden & D   
York          1-1 Grays         
Wimbledon     bye

Round 46 [Apr 24]
Altrincham    0-2 Cambridge
Grays         2-1 Forest Green
Eastbourne    1-0 Oxford
Gateshead     1-0 Wimbledon
Hayes         0-1 Wrexham
Histon        2-2 Barrow
Mansfield     3-3 Kidderminster
Rushden & D   1-1 Luton
Salisbury     2-0 Kettering
Stevenage     1-0 York
Tamworth      3-4 Ebbsfleet
Crawley       bye

Final Table:

 1.Stevenage Borough       44  30  9  5  79-24  99  Promoted   [1-0,2-0] 
--------------------------------------------------
 2.Luton Town              44  26 10  8  84-40  88  P. Playoff [0-0,0-0]  
 3.Oxford United           44  25 11  8  64-31  86  P. Playoff [4-0]  
 4.Rushden & Diamonds      44  22 13  9  77-39  79  P. Playoff [1-0] 
 5.York City               44  22 12 10  62-35  78  P. Playoff [3-2]  
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Kettering Town          44  18 12 14  51-41  66
 7.Crawley Town            44  19  9 16  50-57  66
 8.AFC Wimbledon           44  18 10 16  61-47  64             [1-3]
 9.Mansfield Town          44  17 11 16  69-60  62             [1-0,4-0]
10.Cambridge United        44  15 14 15  65-53  59             [4-2,1-0]
11.Wrexham                 44  15 13 16  45-39  58             [0-0]
12.Salisbury City          44  21  5 18  58-63  58  [-10]      [1-1,1-0]  Demoted
13.Kidderminster Harriers  44  15 12 17  57-52  57             [2-0]
14.Altrincham              44  13 15 16  53-51  54             [1-1,3-1]
15.Barrow                  44  13 13 18  50-67  52
16.Tamworth                44  11 16 17  42-52  49             [2-1,3-1]
17.Hayes & Yeading United  44  12 12 20  59-85  48             [0-0]
18.Histon                  44  11 13 20  44-67  46             [0-2]
19.Eastbourne Borough      44  11 13 20  42-72  46             [1-1]
20.Gateshead               44  13  7 24  46-69  45  [-1]       [1-2, 0-1]
--------------------------------------------------
21.Forest Green Rovers     44  12  9 23  50-76  45             [2-1]
22.Ebbsfleet United        44  12  8 24  50-82  44  Relegated  [2-1]
23.Grays Athletic          44   5 13 26  35-91  28  Relegated  [1-3]
 -.Chester City            excluded on Feb 26; all results annulled;
   record at exclusion:    28   5  7 16  23-42 - 3  [-25]

NB: Chester City 25 points deducted for financial reasons; they
      were later expelled on Feb 26 and their record expunged;
      for each club results against Chester listed between square
      brackets;
    Salisbury City 10 points deducted for financial reasons; they
      were demoted to the Southern League at the end of the season;
      because of this Forest Green Rovers escaped relegation
    Gateshead 1 point deducted for abandonment round 8


Promotion Playoff

Semifinals

First Legs [Apr 29]
Rushden & D   1-1 Oxford
York          1-0 Luton

Second Legs [May 3]
Luton         0-1 York
Oxford        2-0 Rushden & D

Final [May 16]
Oxford        3-1 York

NB: Oxford promoted


2008/09.

2010/11.

list of champions.

list of 2nd division champions.

list of full tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup (charity shield) winners.

list of league cup winners.

list of league trophy winners.


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 17 Jan 2013

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2009/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.