Isle of Wight 2011/12


Division One
Cup Tournaments
Division Two
Division Three

Division One

       
Final Table:

 1.West Wight                      22  19  1  2  +52  58  
 2.Brading Town Reserves           22  17  1  4  +30  52  
 3.Northwood St Johns              22  16  1  5  +31  49  
 4.Cowes Sports Reserves           22  13  5  4  +22  44  
 5.Oakfield                        22  11  3  8  +39  36  
 6.Ventnor                         22  11  2  9  +13  35  
 7.Shanklin                        22  10  1 11  +17  31  
 8.Ryde Saints                     22   6  5 11  - 8  23  
 9.GKN                             22   5  4 13  -34  19  
10.Niton                           22   5  2 15  -16  17  
11.Binstead & COB                  22   4  1 17  -54  13  
12.Newchurch                       22   0  4 18  -92   4 


Cup Tournaments

Challenge Cup

Round 1 [Oct 15]
Binstead & COB          1-2 Brading Town Res 
Cowes Sports Res        0-1 Northwood SJ 
GKN                     3-2 Ryde Saints 
Niton                   4-0 Newchurch 
Oakfield                3-1 Newport Res 
Shanklin                1-2 West Wight 

Quarterfinals
[Nov 19]
East Cowes Vics Res.    2-1 GKN 
[Dec 17]                             
Northwood SJ            2-3 West Wight     
[Jan 7]                                                                                                                                                                                                                                                              
Brading Town Reserves   1-3 Oakfield 
[Feb 18]
Niton                   4-1 Ventnor 

NB: quarterfinal losers enter round 4 of Memorial Cup

Semifinals
[Feb 29]
Oakfield                0-1 West Wight
[Mar 7?]
East Cowes Vics Res.    4-2 Niton
 
Final
East Cowes Vics Res.    1-0 West Wight                
 

Memorial Cup

Round 1
[Oct 29]
Newport A               1-7 St Helens BS 
Osborne Coburg          2-1 Shanklin VYCC 
Rookley                 0-2 Kyngs Towne 
Yarmouth & Calbourne    2-4 Seaview 
[Nov 12]
Brighstone              1-3 Vectis Nomads 
Holmwood Athletic       1-6 Sandown 
W&B Sports              2-0 Pan Sports 
Wroxall                 4-3 Wakes 

Round 2 [Jan 21]
Sandown                 4-1 Carisbroke United
Seaview                 7-1 Kyngs Towne
St Helens BS            2-3 Vectis Nomads           [aet]
Wroxall                 7-1 W&B Sports  

Round 4 (between losing quarterfinalists of Challenge Cup
[Mar 3]
Northwood SJ            2-1 Cowes Sport Reserves
[Mar 10]
Brading Town Reserves   1-0 Ventnor   

Quarterfinals
[Mar 24]
Oakfield               10-1 Sandown
Shanklin                2-4 Vectis Nomads           [aet]
[Mar 31]
Northwood SJ            3-2 Seaview 
[Apr 7]
West Wight              3-2 Brading Town Reserves   [aet]
NB: West Wight apparently replaced Wroxall

Semifinals
[Apr 14]
Northwood SJ            1-3 Oakfield
[Apr 30]
West Wight              bt  Vectis Normans 

Final [May 8]
Oakfield                4-2 West Wight  

Gold Cup

Round 1
[Nov 19]
Binstead & COB          1-2 Shanklin
Northwood SJ            5-3 Oakfield
Niton                   0-4 Ventnor
Ryde Saints             3-1 Newchurch
[Nov 26]
GKN                     2-5 West Wight 

Round 2 [Jan 14]
West Wight              0-0 Northwood SJ            [West Wight on pen]

Semifinals
[Apr 11?]
Brading Town            1-2 East Cowes Vics
[Apr 25]
Cowes Sport             3-1 Newport                 [aet] 

Final [May 14]
Cowes Sport             1-1 East Cowes Vics         [aet, 5-4 pen]      
 
Charity Cup

Round 3
[Feb 18]
Northwood SJ            2-1 Osborne Coburg 
 
Round 4
[Feb 11]
Ryde Saints             1-4 Oakfield
[Feb 18]
Binsted & COB           0-1 Sandown
Vectis Nomads            -  Wroxall
[Feb 25]
GKN                     3-6 West Wight
Seaview                 4-1 Newchurch
Shanklin                2-1 Niton                   [aet]


Division Two

 
Table:

 1.Pan Sports                      20  14  3  3  +51  45  
 2.Sandown                         20  14  3  3  +41  45  
 3.Osborne Coburg                  19  14  1  4  +53  43  
 4.St Helens Blue Star             20  11  4  5  +42  37  
 5.Shanklin VYCC                   20   9  2  9    0  29  
 6.Brighstone                      20   8  2 10  -14  26  
 7.Whitecroft & Barton Sports      19   7  4  8  + 6  25  
 8.Seaview                         20   7  3 10  -16  24  
 9.Carisbrooke United              20   7  2 11  -19  23  
10.Newport IOW A                   20   4  2 14   -8  14  
11.East Cowes Victoria Athletic A  20   1  0 19 -136   3 

Division Three

       
Final Table:

 1.Vectis Nomads                   16  14  1  1  +57  43  
 2.Yarmouth & Calbourne            16  12  1  3  +48  37  
 3.Holmwood Athletic               16  11  2  3  +39  35  
 4.Kyngs Towne                     16   9  0  7  - 2  27  
 5.Wroxall                         16   6  1  9  - 2  19  
 6.Shanklin A                      16   5  1 10  -29  16  
 7.Ryde Saints A                   16   4  2 10  -28  14  
 8.Wakes                           16   4  1 11  -30  13  
 9.Rookley                         16   2  1 13  -53   7  
  


2010/11

2012/13

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 22 Nov 2012

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.