Trofeo de L'Estany (Banyoles-Girona-Spain) 1969-2019


In 1969, the chronicler Camosí Maurici Duran organized the Ëstany Trophy for the first time.
Duran was president of Club Deportiu Banyoles between 1966 and 1971, and promoter of the construction of the New Municipal Stadium.
Club Deportiu Banyoles is a catalan football team, based in the city of Banyoles, in the autonomous community of Catalonia. Founded in 1913.


Palmares
  1 1969 Girona FC            3-2 CE Banyoles
 2 1970 Girona FC            1-0 CE Banyoles
 3 1971 CE Sabadell          1-0 CE Calella
 4 1972 Girona FC            2-1 CE Calella
 5 1973 Girona FC            2-1 CE Calella
 6 1974 UE Olot              3-1 UE Figueres
 7 1975 Girona FC            5-0 UD Cassá
 8 1976 Girona FC            3-2 UE Olot
 9 1977 UE Figueres          2-1 Girona FC
10 1978 UE Olot              2-1 UE Figueres
11
1979 UE Figueres          4-2 Girona FC
12 1980 UE Figueres          3-1 UE Olot
13 1981 UE Figueres          1-1 Barcelona Athletic    [UE Figueres on pen.
14 1982 Barcelona Athletic   2-1 CE Banyoles
15 1983 CD Badajoz           3-1 UE Olot
16 1984 CE Banyoles          4-0 Girona FC
17 1985 UE Figueres            * Triangular Trophy
18 1986 UE Figueres          6-1 FC Barcelona B
19 1987 UE Figueres          1-0 CE Banyoles
20 1988 CE l´Hospitalet      3-2 UE Olot
21 1989 Palamós CF           1-1 Girona FC             [Palamós CF on pen.]
22 1990 Girona FC            0-0 SD Ibiza              [Girona FC on pen.]
23 1991 Girona FC            4-3 UE Figueres
24 1992 UE Figueres          3-1 Girona FC
25 1993 Palamós CF           4-1 UE Figueres
26 1994 UE Figueres          1-0 UDA Gramenet
27 1995 UE Figueres          4-0 CE Banyoles
28 1996 UE Figueres          4-0 CE Banyoles
29 1997 CE Banyoles          4-3 UE Figueres
30 1998 UE Figueres          3-1 CE Banyoles
31 1999 RCD Espanyol B       1-0 UE Figueres
32 2000 RCD Espanyol B       2-0 Girona FC
33 2001 RCD Espanyol B       2-0 UE Figueres
34 2002 UE Figueres          0-0 Girona FC             [UE Figueres 5-4 on pen.]
35 2003 UE Figueres          4-2 RCD Espanyol B
36 2004 CE Banyoles          2-0 UE Figures
   2005   Not held
37 2006 CE Banyoles          0-0 Girona FC              
[CE Banyoles on pen.]
38 2007 RCD Espanyol B       2-1 CE Banyoles
39 2008 UE Olot                * Triangular Trophy
40 2009 Girona FC            2-0 CE Banyoles
41 2010 UE Olot              2-0 CE Banyoles
42 2011 UE Olot              1-1 Palamós CF             [UE Olot on pen.]
43 2012 UE Figueres          4-2 CE Banyoles
44 2013 UE Olot              2-0 UE Figueres
45 2014 Girona FC B          0-0 UE Figueres            [Girona FC B on pen.]
46 2015 UE Olot                * Triangular Trophy
47 2016 UE Olot                * Triangular Trophy
48 2017 UE Olot                * Triangular Trophy
49 2018 UE Olot                * Triangular Trophy
50 2019 FC Barcelona B       4-0 CD Banyoles


Number of Wins:

15 UE Figueres

10 Girona FC
   UE Olot

 4 CE Banyoles
   RCD Espanyol B

 2 Palamós CF
   FC Barcelona B
  
 1 CE Sabadell
   CD Badajoz
   CE l´Hospitalet
   Girona FC B


1969

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Olot (Spain)
UE Figueres (Spain)
Girona FC (Spain)

Semifinals [Aug 14]
CE Banyoles	4-0 UE Olot
  [1-0 Lucero (P( 1´, 2-0 Saeta 13´, 3-0 Danés 37´, 4-0 Sala]
Girona FC	2-0 UE Figueres
  [1-0 Masferrer 36´, 2-0 Morchón 75´]
Third place match [Aug
UE Figueres	1-0 UE Olot
  [1-0 Palomeras (og) 40´]
Final [Aug
CE Banyoles	2-3 Girona FC
  [0-1 Morchón 20´, 0-2 Morchón 35´, 0-3 Moy 43´, 1-3 Danés 46´, 2-3 Danés]
CE Banyoles:  Raset (Esteve); Torrent, Lucero, Galí; Abulí, Gratacós; Franch II, 
              Giralt (García), Saeta, Danés, Sala.
Girona FC:    Santi; Diego, Corona, Ros; Pía, Vivólas; Moy, Curta, Lioveras, 
              Morchón, Masferrer.

1970

Participants:
CE Banyoles (Spain)
Girona CF (Spain)
CF Calvo Sotelo (Spain)
UE Figueres (Spain)
Semifinals [Aug 23, 27]
CE Banyoles	2-1 UE Figueres   [aet]
  [1-0 Franch 106´, 1-1 Pagés 115´, 2-1 
Girona FC	3-0 CF Calvo Sotelo
  [1-0 Solaegui 25´, 2-0 Morchón 33´, 3-0 Moy 76´]
Third place match [Aug 30]
UE Figueres	1-3 CF Calvo Sotelo
  [1-0 Roberto 5´, 1-1 Rodri, 1-2 Echegoyen, 1-3 Ortega]
Final [Aug 30]
CE Banyoles	0-1 Girona FC
  [0-0 Solaegui 7´]
CE Banyoles: Cornellá; Gali, Seriñá, Torrent; Ayala, Company; 
             Abuli Planas, Franch, Saeta, Danés (Agusti), Sala.
Girona FC:   Soto;  Diego, Sala, Pla; Corona, Vivolas; Carrión, 
             Moy, Morchón), Solaegui, Masferrer.

1971

Participants:
CE Banyoles (Spain)
CE Sabadell (Spain)
CE Calella (Spain)
UE Figueres (Spain)
Semifinals [Aug 14, 15]
CE Banyoles	0-4 CE Sabadell
  [0-1 Vidal 6´, 0-2 0-2 Galí (og) 22´, 0-3 Palau 32´, 0-4 Montesinos 89´]
CE Callella	1-0 UE Figueres
  [1-0 Doldán 20´]
Third place match [Aug 17]
CE Banyoles	2-0 UE Figueres
  [1-0 Faig 25´, 2-0 Galí 80´]
Final [Aug 19]
CE Sabadell     1-0 CE Calella 
  [1-0 Jara 58´]
CE Sabadell: Martínez; Martín, Pini, Santi; Marañón (López), Cátala (Taulats); 
             Pálau (García-Soriano), Genaro, Jara, Montesinos, Cristo (Quilez).
CE Calella:  Coll; Cruz, Madir, Tuset (Bcnítcz); Baiaguer, Mingorance; Carreras, 
             Bosch (Vall), Doldán (Gil), Güevara, Rodri.

1972

Participants:
CE Banyoles (Spain)
CE Calella (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Figueres (Spain)
Semifinals [Aug 15, 16]
Girona FC	4-1 UE Figueres
  [1-0 Morchón 34´, 2-0 Moy 37´, 2-1 Marina 42´,
   3-1 Busquets 59´, 4-1 Busquets (p) 70´]
CE Banyoles	0-2 CE Calella
  [0-1 José Marti 20´, 0-2 José Mari 60´]
Third place match [Aug 20]
CE Banyoles	1-0 UE Figueres
  [1-0 Seriñá 17´]
Final [Aug 20]
Girona FC 	2-1 CE Calella 
  [1-0 Morchón 44´, 1-1 José mari 57´, 2-1 Busquets 65´]
Girona FC:   Vega; Molas, Sala, Ortega, Diego (Sastre); Busquets, Vivolas, Moy,
             Morchón; Ponsá (Quique), Salcedo (Martínez).
CE Calella:  Coll; Also (CRuz), Madir, Nebot, Sánchez; Olmos, Masferrer (Novell); 
             Martínez (Valls), José Mari, Garrido (Fernández), Cristóbal.

1973

Participants:
CE Banyoles (Spain)
Girona FC (Spain)
CF Salt (Spain)
UE Figueres (Spain)
CE Callella (Spain)
First Round [Aug 12]
UE Olot		0-0 UE Salt      [UE Salt on pen.]
  [-]
CE Banyoles	2-5 UE Figueres
  [0-1 Villarrodá 39´, 0-2 magro 43´, 1-2 Arbós 45´, 1-3 Villarodá 67´,
   1-4 Huguet 82´, 1-5 Cubells 84´, 2-5 Fontané 88´]
Semifinals [Aug 15]
Girona FC	2-0 UE Figueres
  [1-0 Aromir 34´, 2-0 Giralt 87´]
CF Salt		1-2 CE Callella
  [0-1 Cristóbal 69´, 1-1 Coll 71´, 1-2 Montagut 77´]
Fifth place match [Aug 
CE Banyoles	2-1 UE Olot
  [1-0 Arbós 3´, 1-1 Gratacós 50´, 2-1 Roura 69´]
Third place match [Aug 19]
UE Figueres	2-3 CF Salt
  [0-1 Cabezas II 12´, 1-1 Casas 33´, 2-1 benítez (p) 44´, 2-2 Vilanova 70´, 
   2-3 Banítez (p) 89´]
Final [Aug 19]
Girona FC 	2-1 CE Calella 
  [1-0 Busquets 40´, 1-1 Padilla (p) 62´, 2-1 Arumir 77´]
Girona FC:  Vega; Molas, Sala, Sastre; Ortega, Corrales; Jové, Planas, 
            Aromir, Busquets, Giralt (Granados).
CE Calella: Coll; Cruz, Madir, Albert: Cayuela, Nebot; González (Moy), Nebot II, 
            Flores (Esteve), Huertas (Cristóbal), Herrero (Norman). 

1974

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Olot (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Figueres (Spain)
Semifinals [Jul 28, Aug 1]
CE Banyoles	0-1 UE Figueres
[0-1 Pagés 40´]
Girona FC	2-3 UE Olot      [aet]
  [0-1 Guillamet 2´, 1-1 Costa 34´, 1-2 Luque 75´, 2-2 Más 90´´, 
   2-3 Dante 112´]
Third place match [Aug 4]
CE Banyoles	 0-2 Girona FC
  [0-1 Plagés 14´, 0-2 Planas 44]
Final [Aug 4]
UE Olot          3-1 UE Figueres 
  [0-1 Serra (og) 10´, 1-1 Luque 35´, 2-1 Luque 51´, 3-1 Melero 56´]
UE Olot:     Gil; Cordomí, Llorens, Lluís; Serra, Gratacos; Melero, 
             Reixach (Sala); Danti, Vila, Guillamet (Luque).
UE Figueres: Gabi; Moradell, Figueras, Seriñá; Cortada, Vivólas; 
              Pagés, Faig; Baltrons, Bartolomé, Granados. 

1975

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Olot (Spain)
UD Cassá (Spain)
Girona FC (Spain)

Semifinals [Aug 15]
UE Cassá	1-0 UE Olot         [aet]
  [1-0 Soler 102´]
CE Banyoles	0-5 Girona FC
  [0-1 Flores 16´, 0-2 Busquets 27´, 0-3 Flores 43´, 0-4 Flores 49´, 
   0-5 Ortega 80´]
Third place match [Aug 17]
CE Banyoles	3-2 UE Olot
  [1-0 Viñolas 11´, 2-0 Derné 46´, 2-1 Danti 60´, 3-1 Antonio (p) 63´, 
   3-2 Gratacós 85´]
Final [Aug 17]
Girona FC       5-0 UD Cassá 
  [1-0 Mas 42´, 2-0 Mas 43´, 3-0 Flores (p) 57´, 4-0 Torrens 86´, 
   5-0 Busquets 88´]
Girona FC:  Durán; Calleja (Amador), Torrens, Serra; Ortega, Huerta (Costa),
            Mas, Flores; Busquets, Pagés, Álvarez.
UD Cassá:   Martínez; Parera (Alberti), reverter, Toni (Puaté); Navarro, Soler II;
            Pena, Moy (Jiménez), Soler I; Muñoz, Horta (Machado).

1976

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Olot (Spain)
Girona FC (Spain)
CF Reus Deportiu (Spain)
Semifinlas [Aug 5, 7]
CE Banyoles	0-4 UE Olot
  [0-1 Serraniche 30´, 0-2 Azorín 35´, 0-3 Rovira 80´, 0-4 Palau 87´]
Girona FC	4-2 CF Reus Deportiu
  [1-0 Nieto 25´, 2-0 Javi 19´, 2-1 Pubill 36´, 3-1 Nieto 39´,
   4-1 Pagés II 39´, 4-2 Balanza 42´]
Third place match [Aug 8]
CE Banyoles	1-2 CF Reus Deportiu
  [0-1 Puentes 25´, 0-2 Palau 67´, 1-2 Mesergas 80´]		
Final [Aug 8]
Girona FC      3-2 UE Olot     [aet]
  [0-1 Picart (p) 25´, 1-1 Mariñá 47´, 1-2 Martínez 104´, 2-2 Pagés II 106´, 3-2 Page]
Girona FC: Durán; Senra, Pechas, Juanito; Ortega, Nieto, Pena, Busquets, Pagés II, 
           Pagés I, Javi. (+ García Galera Mareñá).
UE Olot:   Prat; Cebar, Panat, Paguito, Malas, Martínez, Serranicha, Colomer, 
           Picart, Palau, Azorín (+ Rovira, Boy).

1977

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Figueres (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Olot (Spain)


Semifinals [Aug 10, 4]
Girona FC	3-1 UE Olot
  [1-0 bayona (p) 26´, 2-0 Abete 30´, 3-0 Barto Pagés 40´,
   3-1 Miguel Durán 53´]
CE Banyoles	1-2 UE Figueres
  [1-0 Jordi 12´, 1-1 Durán 56´, 1-2 Martínez 95´]
Third place match [Aug 15]
CE Banyoles	2-2 UE Olot      [UE Olot on pen.]
  [0-1 Azorín 14´, 0-2 Azorín 18´, 1-2 Vicens 32´, 2-2 Seriñá 60´]

Final [Aug 15]
UE Figueres	2-1 Girona FC
  [1-0 Fernández 30´, 1-1 Barto Pagés 52´, 2-1 Manel Pagés 76´]
UE Figueres:  Miret; Torrents, Cortada, Ornad; Bartolomé, Busquets; Vilar (Duran), 
              Vilarrodá (Cros); Fernández, Pagés, Echegoyen.
Girona FC:    Duran; Serra, Paquito, Comas; Vidaña, Guti; Abad, Abete, Soler (Pagés);
              Mas, (Sánchez, Mareñá)), Manolo.

1978

CE Banyoles (Spain)
UE Figueres (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Olot (Spain)
UE Figueres (Spain)
Semifinals [Aug 13,14]
CE Banyoles	0-2 UE Olot
  [0-1 Manolo 17´, 0-2 Corradera 75´]
Girona FC	2-3 UE Figueres
  [0-1 Echegoyen 2´, 0-2 Pagés 26´, 1-2 Barto Pagés 46´, 1-3 Busquets 56´,
   2-3 Barto Pagés 67´]


Third place match  [Aug 15]
CE Banyoles	2-1 Girona FC
  [0-1 Chaves 17´, 1-1 Costabella 54´, 2-1 Serra (p) 56´]
Final [Aug 15]
UE Olot		2-1 UE Figueres
 [1-0 Manolo 6´, 1-1 Fernández 50´, 2-1 Alex 97´]
UE Olot:     Atencia; Peix, Molas, Melero, Pli, Carnpoy; Forcadell (Corredera), 
             Duran; Alex, Manolo, Masferrer.
UE Figueres: Silva; Semis (Cros), Bolaños, Marcos, Bartolomé; Busquets, Pena, Durán (Norgué), 
             Vilar (Fernández), Pagés, Echegoyen (Bosch).

1979

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Figueres (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Olot (Spain)
Semifinals [Aug 14, 15]
CE Banyoles	1-3 Girona FC
  [1-0 Vert 17´, 1-1 Carbonell (p) 44´, 1-2 Arredondo 69´, 
   1-3 Barto Pagés 90´]
UE Olot		1-1 UE Figueres          [UE Figueres on pen.]
  [1-0 Forcadell 34´, 1-1 Busquets 75´]

Third place match [Aug 19]
CE Banyoles	1-3 UE Olot
  [0-1 Azorín, 1-1 Bert, 1-2 Forcadell, 1-3 Llagostera]
Final [Aug 19]
UE Figueres 	4-2 Girona FC   [aet]
  [1-0 Echegoyen 3´, 1-1 Carbonell (p) 15´, 1-2 Carbonell (p) 22´, 2-2 Pagés 35´,
   3-2 Heredia 95´, 4-2 Heredia 113´]
UE Figueres: Boix; Brugués, Serra, Juanjo (Marcos), Busquets; Gómez, Duran, 
             Vila, Heredia; Pagès, Etxegoyen (Ares).
Girona FC:   Alex; Juanito, Carbonell, Sala, Julià II; Molet (Benito), 
             Arredondo, Lago (Pascual); Julià I (Soler), Chaves, Pagès.

1980

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Olot (Spain)
UE Figueres (Spain)
CF Muntanyesa (Spain)

Semifinals [Aug 15, 16]
CE Banyoles	0-1 UE Figueres
  [0-1 Coto 50´]
UE Olot		7-0 CF Muntanyesa
  [1-0 Forcadell 8´, 2-0 Pagés 16´, 3-0 Picart 31´, 4-0 Pagés, 
   5-0 Gratacós 48´, 6-0 Cisco 60´, 7-0 Llagostera 80´]
Third place match [Aug 17]
CE Banyoles	3-1 CF Muntanyesa
  [1-0 darné 18´, 2-0 Jani (p) 21´, 2-1 Cot (p) 35´, 3-1 Villar 72´]
Final [Aug 17]
UE Figueres	3-1 UE OLot
  [1-0 Baeta 18´, 2-0 Busquets 32´, 3-0 García Romero 50´, 3-1 Pagés 58´]
UE Figueres: Boix, Brgués, Gómez, Carbó, Serra (Marcos), Busquets, Baeta (Mas), 
             Coto; Ramos, Molet, Etxegoien.
UE Olot:     Madri; Fabregó, Gratacòs, García Romero, Pla; Durán, Forcadell, 
             Luque; Picart, Noguer, Bartó Pagès.

1981

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Olot (Spain)
UE Figueres (Spain)
FC Barcelona Athletic (Spain)

Semifinals [Aug 14, 15]
CE Banyoles	1-2 Barcelona Athletic
  [0-1 Marcelino (p) 17´, 0-2 Arnal (og( 22´, 1-2 Pagés (p) 54´]
UE Olot		0-1 UE Figueres
  [0-1 Molet 33´]
Third place match [Aug16]
CE Banyoles	0-1 UE Olot
  [0-1 Forcadell 75´]
Final [Aug 16]
UE Figueres 	1-1 Barcelona Athletic    [UE Figueres on pen.]
  [1-0 Orejuela 27 ´, 1-1 Clos 88´]
UE Figueres:   Madir; Heredia, Serra, Juncá, Llopis; Orejuela, Baeta,
               Pérez; Durán, Carbó, Vilarrodá.
Barcelona At.: Ferrer; Valor, Gratacós, Iriarte, Salvá; Del Pino, Calderé, 
               Marcelino; Blanco, Cándido, Rojo (Clos).

1982

Participants:
CD Bayoles (Spain)
UE Figueres (Spain)
CD Aragón (Spain)
FC Barcelona Athletic (Spain)

 Semifinlas [Aug 7, 10]
CE Banyoles	 2-1 UE Figueres
  [1-0 Echegoyen 15´, 1-1 Busquets 77´, 2-1 Barto 80´]
FC Barcelona At. 2-1 CD Aragón
  [1-0 Rojo 13´, 1-1 Ayneto 20´, 2-1 Clos 37´]
Third place match [Aug 15]
UE Figueres	 2-3 CD Aragón
  [0-1 Moreno, 0-2 Ayneto, 0-3 Tapia 70´, 1-3 Molet,
   1-4 Planas]

Final [Aug 15]
CE Banyoles	 2-3 FC Barcelona B
  [0-1 Clos 23´, 0-2 Calderer 25´, 1-2 García Castany 31´,
   1-3 Rojo 73´, 2-3 Pagés 74´]
CE Banyoles: Soldevila; Noguer (Vert), Fàbregas, Lecumberri, Masergas; García Castany, 
             Aja, Russet (Martínez), Etxegoien (Pepin); Manel Pagès, Barto (Omedes).
Barcelona B: Ferrer; Segarra, Gratacòs, Martínez, Tarrés; Guitart, Calderer (Rojo), Marcelino,
             Clos (Lluis); Caudillo (Pérez Contreras), Mendoza (Manolo). 

1983

Participants:
CE Banyoles (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Olot (Spain)
CD Badajoz (Spain)

Semifinals [Aug 11, 13]
CE Banyoles	3-4 CD Badajoz
  [0-1 Lavado 2´, 0-2 Miranda 20´, 1-2 Pagés 32´, 1-3 Edo 42´,
   2-3 Pagés 47´, 2-4 Miranda 49´, 3-4 Gabin 50´]
UE Olot		1-0 Girona FC
  ]1-0 Font 66´]
Third place match [Aug 15]
CE Banyoles	3-3 Girona FC
  [0-1 Arcadio 18´, 1-1 Omedes 44´, 2-1 Vilar 52´, 2-2 Arcadio 53´, 
   2-3 Noguer (og) 86´, 3-3 Vert 91´]
Final [Aug 15]
UE Olot		1-3 CD Badajoz
  [0-1 Herrera 16´, 1-1 Luque 51´, 1-2 Botubot 59´, 1-3 Lavado 64´]
UE Olot:    Miret; Juanjo, Gratacós, Carbó, Font; Alex, Saló (Jordá), Juanma, 
            Luque; Castañer (Francisco), Forcadell.
CD Badajoz: Fernández; Valverde, Arreituandía, Román, Guerrero; Lavado, González, 
            Herrera; Loli, Miranda (Botubot), Edu (Eloy).

1984

Participants:
Participants:
CE Banyoles (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Olot (Spain)
Semifinals [Aug 11, 12]
Girona FC	1-0 UE Figueres
  [1-0 Molet 12´]
CE Banyoles	5-1 UE Olot
  [1-0 Forcadell 2´, 2-0 Ramos, 3-0 Aja, 4-0 Calatayud,
   5-0 valencia 77´]
Third place match [Aug 13]
UE Figueres	5-0 UE Olot
  [1-0 Durán 20´, 2-0 Durán 44´, 3-0 Lara 53´, 4-0 Pascual 64´,
   5-0 Lozano (p) 68´]

Final [Aug13]
CE Banyoles	4-0 Girona FC
  [1-0 Llinás 8´, 2-0 Llinás 73´, 3-0 Corominas, 4-0 Forcadell 93´]
CE Banyoles: Silva; Juanma, Coll, Busquets, Juncá (Felipe); Llinás, Aja, Manel Pagés (Corominas), 
             Vila, Forcadell; Ramos (Barceló).
Girona FC:   Aloy; Bou, Carbó, Juanjo, Oliveras; Durán, Bosch {Pujolrás), Dámaso; 
             Iñaki, Omedes.

1985

Participants:
CE Banyoles (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Figueres (Spain)
Triangular Trophy

  [Aug 10]
CE Banyoles	1-2 Girona FC
  [0-1 Omedes 28´, 0-2 Rebollo 55´, 1-2 Corominas 76´]

  [Aug 14]
CE Banyoles	1-1 UE Figueres
  [0-1 Bayona 29´, 1-1 Montserrat 75´]

  [Aug 25]
UE Figueres	3-0 Girona FC
  [1-0 Villarodá 70´, 2-0 Bayona 76´, 3-0 Cuevas 90´]
winner: UE Figueres

1986

Participants:
CE Banyoles (Spain)
FC Barcelona Athletic (Barça B) (Spain)
UE Figueres (Spain)
UE Olot (Spain)

Semifinals [Aug 14]
CE Banyoles	0-2 FC Barcelona B
  [0-1 Amor 37´, 0-2 Villarroya (p) 56´]
UE Olot		0-1 UE Figueres
  [0-1 Valentín 61´]

Third place match [Aug 16]
CE Banyoles	2-2 UE Olot     [CE Banyoles on pen.]
  [0-1 Resta 31´, 0-2 Resta 41´, 1-2 Vert 47´, 2-2 Vilarrodá 56´]


Final [Aug 16]
UE Figueres	6-1 FC Barcelona Athletic
  [1-0 Cuevas 23´, 2-0 Cuevas 32´, 3-0 Cuevas 42´, 4-0 Endrino (og) 51´,
   4-1 López 54´, 5-1 valor (p) 58´, 6-1 Valor 62´]
UE Figueres:   Ferrer Arturo; Valor, Gratacós, Bolaños, Martínez; Guitart, Valentín, 
               Cuevas (Cañizares); Duran (Bayona), Valdo (Menchaca). 
Barcelona At.: Abellán; Bueno (Corbalán), Endrino, Sergi, Albesa; Cristóbal (Julio, 
               López L., Amor (Guillen), Tómy; Casáis, Vilarroya. 

1987

Participants:
CE Banyoles (Spain)
Palamós CF (Spain)
UE Figueres (Spain)
UE Olot (Spain)

Semifinals [Aug 11]
CE Banyoles	4-0 Palamós CF
  [1-0 Vilarrodá 3´, 2-0 Vilarrodá (p) 39´, 3-0 Quito 81´, 4-0 Xargayó 91´]
UE Figueres	2-0 UE Olot
  [1-0 Cañizares 9´, 2-0 Durán (p) 86´]
Third place match [Aug 13]
UE OLot		2-1 Palamós CF
  [1-0 Capdevila (p) 18´, 2-0 Pérez Toño 40´, 2-1 Cardona 46´]

Finl [Aug 13]
CE Banyoles	0-1 UE Figueres
  [0-1 Brasi 32´]
CE Banyoles: Durán; Juncà, Carreras, Galan, Font; Oliveras, Olivares, Luque (Quintana); 
             Àlex, Vilarrodà, Quito.
UE Figueres: Boix; Russet (Valentín), Brasi, Bolaños, Maldonado; Muller, Mentxaka, Duran (Requena, 
             Corominas (Caftizares); Martínez, Muñoz (Cuevas).

1988

Participants:
CE Banyoles (Spain)
FC Barcelona (B (Spain)
CD l´Hospitalet (Spain)
UE Olot (Spain)

Semifinals [Aug 14]
CE Banyoles	2-5 UE Olot
  [0-1 Resta 10´, 1-1 Chera 40´, 1-2 Félix 47´, 1-3 Félix 55´,
   1-4 capdevila 62´, 2-4 Vila 73´, 2-5 Picart 83´]
CE l´Hospitalet	2-0 FC Barcelona B
  [1-0 Colen 46´, 2-0 Juli 73´]
Third place match [Aug 15]
CE Banyoles	1-2 FC Barcelona B
  [0-1 Ramón 31´, 0-2 Linde 45´, 1-2 Luque 58´]

Final [Aug 15]
CE L´Hospitalet	3-2 UE Olot
  [1-0 Tos 4´, 1-1 Resta 30´, 2-2 Vázquez 69´, 2-2 Félix (p) 92´, 
   3-2 Juli 93´]
Hospitalet:  Conde; Sergio, Tost, Cortijo, González (Díaz); Gordillo, Vázquez (Toni1, 
             Márquez (Ramírez); Juli, García (Muñoz), Carreño.
UE Olot:     Robert; Planagumá (Pujolrás), Parra, Juanma, Coll; Resta, Camós (Dame), 
             Darnés, Félix, Pagés (Barnadas), Capdevila (Picart).

1989

Participants:
CE Banyoles (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Olot (Spain)
Palamós CF (Spain)
Semifinals [Aug 15]
Girona FC	4-1 UE Olot
  [1-O Carreño 15’, 2-0 Carreño 18’, 3-O Óscar 27’, 3-1 Pagés (p) 36’, 4-1 deI Campo (p)45´]
CE Banyoles	1-2 Palamós CF
  [0-1 Ángel 4´, 1-1 Oliveras 9´, 1-2 Rojo 35´]
Third place match [Aug 16]
CE Banyoles	2-1 UE Olot
  [1-0 Luque 66´, 2-0 Dani (p) 83´, 2-1 Camos 86´] 
Final [Aug 16]
Girona FC	1-1 Palamós CF    [Palamós CF on pen.]
  [0-1 Jordi 51´, 1-1 Lara 87´]
Girona FC:  Soldevila; Fabregó, Sagués, Silva, Pino; Saló, Vázquez, Darde; Oscar, 
            Campo, Carreño. (+ Montes, Lara, Tedi, Cruz, Ramírez, Lozano):
Palamós CF: Boix (Quique); Boada, Costa, Martínez, Puncho; Retuerto, Cándido, Ángel; Rojo, Coquito, Corominas. 
            (+ López II, Guitart, Chirri, Requena, Mercader, Jordi, Cardona, Sixto).

1990

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Figueres (Spain)
SD Ibiza (Spain)
Girona FC (Spain)

Semifinals [Aug 13, 14]
CE Banyoles	1-1 Girona FC   [Girona FC on pen.]
  [0-1 Boada 43´, 1-1 Sans 69´]
UE Figueres	0-0 SD Ibiza    [SD Ibiza on pen.]
  [-]

Third place match [Aug 15]
CE Banyoles	0-1 UE Figueres
  [0-1 Blanquera 32´]

Final [Aug 15]
Girona FC	0-0 SD Ibiza     [Girona FC 4-2 on pen.]
  [-]
Girona FC:  Soldevila; Fabregó, Sagué, Darnés (Ramon|, Gregori; Saló, Alonso (Carrillo), 
            Mercader, Oliveras; Boada (Planagumà), Roberto (Requena).
SD Ibiza:   Lluch; Cordero, Albelda, Panadero, Sastre; Tomàs, Vicente, Girón (Reverté), 
            Ormaechea (Orellana), Pàez (Fraile), Sànchez Gonzàlez (Teixidor).

1991

Participants:
CE Banyoles (Spain)
FC Barcelona B (Spain) 
Girona FC (Spain)
UE Figueres (Spain)
Semifinals [Aug 14, 17]
CE Banyoles	0-3 UE Figueres
  [0-1 Pitu Durán (p) 32´, 0-2 Márquez 51´, 0-3 Altimira 80´]
Girona FC	2-1 FC Barcelona B
  [1-0 Alonso 38´, 1-1 Carreras 71´, 2-1 Corominas 77´]


Third plave match [Aug 19]
CE Banyoles	1-3 FC Barcelona B
  [0-1 Joaquín 2´, 0-2 maqueda 9´, 0-3 Gusriola 66´, 1-3 Dani (p) 72´]

Final [Aug 19]
Girona FC	4-3 UE Figueres   [aet]
  [1-0 Altimira 14´, 1-1 Alonso 26´, 2-1 Alonso (p) 56´, 3-1 Corominas 61´, 
   3-2 Márquez 70´, 3-3 Pita Durán (p) 82´, 4-3 Soriano 109´]
Girona FC:   Soldevila; Fabregó, Sagué, Planagumà, Camós; Darnés, Raül, Mercader; 
             Juli, Alonso, Plàcido. (+ Boada, Corominas, Giralt, Soriano).
UE Figueres: Ferrer; Russet, Alejo, Gratacòs, Àngel; Màrquez, Chiri, Vilanova; 
             Urbieta, Altimira, Duran. (+ Comas, De Quintana, Ramos, Pep Pagès).

1992

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Figueres (Spain)
Girona FC (Spain)
Andorra CF (Spain)

Semifinals [Aug 14,15]
CE Banyoles	2-3 UE Figueres
  [0-1 Stojadinovic 15´, 1-1 Castañer 38´, 1-2 Ángel 45´, 2-2 Manel 49´,
   2-3 Edel 57´]
Girona FC	3-1 Andorra CF
  [1-0 Emilín 8´, 2-0 Alonso 19´, 2-1 Herreros 39´, 3-1 Planagumá 64´]
Third place match [Aug 16]
CE Banyoles	0-3 Andorra CF
  [0-1 Serrano 38´, 0-2 Subinara (og) 63´, 0-3 Alcorta 70´]

Final [Aug 16]
UE Figueres	3-1 Girona FC     [aet]
  [1-0 Quintana 56´, 1-1 Alonso (p) 92´, 2-1 Quintana 98´, 3-1 Urbieta 120´]
UE Figueres: Ferrer; Alejo, Àngel (Raigón), Gratacòs, Valentín; Marín, Edel (Duran), 
             Quintana; Stojadinovic (Roure), Urbieta, Màrquez.
Girona FC:   Soldevila; Albert, Planagumà, Sagué; Solà, Guitart, Juli, Boada; 
             Raül (Darnès), Càndido (Alonso), Emilín (Coromines).

1993

Participants:
CE Banyoles (Spain)
Palamós CF (Spain)
UE Figures (Spain)
UE Olot (Spain)

Semifinals [Aug 14, 15]
CE Banyoles	2-4 Palamós CF
  [1-0 Sielva 23´, 1-1 Jordi 29´, 1-2 Vílchez 44´, 
   1-3 Dani Martínez 65´, 1-4 Urdiales (og) 77´, 2-4 pagés 79´]
UE Figueres	4-0 UE Olot
  [1-0 Pino 17´, 2-0 Stojadinovic 42´, 3-0 Ramón 54´, 4-0 Keko 64´]
Third plac ematch [Aug 16]
CE Banyoles	1-2 UE Olot
  [0-1 Xavi Comas (p) 31´, 0-2 Juanito 34´, 1-2 Barcons 76´]

Final [Aug 16]
Palamós CF	4-1 UE Figueres
  [1-0 Segura 14´, 1-1 Stojadinovic 31´, 2-1 Alex 92´, 3-1 Lima 112´, 4-1 Vílchez 115´]
Palamós CF:  Conde; Horcajada, V. Segura (Merino}, Lima, Quique; Puche I, I Jordi, 
             Frank (Àlex), Roberto M., VílIchez, Lemish (Dani M.).
UE Figueres: Emilio; Comas, Sagué, M. Sànchez, Espejo; Duran (Cortada), Pino (Boixassa), 
             Màrquez (Quique); Stojadinovic, Valentín, Ramón I(Keko).

1994

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Figueres (Spain)
UE Olot (Spain)
UDA Gramenet (Spain)

Semifinals [Aug 13]
UE Figueres	1-0 UE Olot
  [1-0 Cortada 75´]
CD Banyolés	0-5 UDA Gramenet
  [0-1 Tapia 4´, 0-2 Sitjas 42´, 0-3 Galiana 70´, 
   0-4 Tapias 78´, 0-5 Juanjo 87´]
Third place match [Aug 14]
CD Banyoles	5-3 UE Olot
  [1-0 Font 6´, 2-0 Darnés 30´, 1-2 Barcons 32´, 2-2 Joan 55´, 
   3-2 Oliveras 56´, 4-2 Oliveras 63´,  4-3 Forcadell 75´, 5-3 Pagés 84´]
Final [Aug 14]
UE Figueres	1-0 UDA Gramenet
  [1-0 Pitu Durán (p) 52´]
UE Figueres:  Rodri; Cortada, Valentín, Curós, Comas (Manolo Sánchez); Duran, 
              Arturo (Hernández), Arnau; Soriano (Erabela), Melero (Munoz), Quique.
UDA Gramenet: López (Moner); Tarsi, Juqui, David (Juanjo), Suárez; Tapia (Parrado), 
              Jaime (Romero), Sitges; Campuzano, Requero, Joaquín (Galiana). 

1995

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Figueres (Spain)
UE Olot (Spain)
Girona FC (Spain)

Semifinals [Aug 24, 25]
UE Figueres	3-0 UE Olot
  [1-0 Nan Ribera 37´, 2-0 Russet 39´, 3-0 Embela 83´]
CE Banyoles	2-1 Girona FC
  [1-0 Sielva (p) 4´, 1-1 Latorre (p) 16´, 2-1 Oliveras 78´]
Third place match [Aug 26]
UE Olot		4-0 Girona FC
  [1-0 Falguera 4´, 2-0 David 55´, 3-0 Joan 67´, 4-0 Falguera 82´]
Final [Aug 26]
CE Banyoles	0-4 UE Figueres
  [0-1 melero 46´, 0-2 Nan Ribera 56´, 0-3 Melero 60´, 
   0-4 Dani 89´]
CE Banyoles:  Albert; Sànchez, Armengol (Salvador), Martí (X.Pagés), Ramonet; Jaspe, Sielva, 
              Picart (García Puy); Carlitos (Masdevall), Ludi (A. Busquets), Oliveras.
UE Figueres:  Ferrer; Salas, Sagué, Russet (Melero), Raül (Manzano); Arnau, Santi Novella, 
              Jordi (Nan Ribera); Conget, Embala (Dani), Ramón.

1996

Participants:
CE Banyoles (Spain)
RCD Espanyol B (Spain)
UE Gigueres (Spain)
Girona FC (Spain)

Semifinals [Aug 8,14]
UE Figueres	3-1 RCD Espanyol B
  [1-0 Diego Ribera 11´, 1-1 Torrecilla 16´, 2-1 Diego Ribera 52´, 
   3-1 Muñoz 80´]
CE Banyoles	4-4 UE Olot     [CE Banyoles 8-7 on pen.]
  [1-0 Barnades (og) 9´, 2-0 Pagés 16, 2-1 Puigvert 25´, 3-1 Sergi 51´,
   4-1 Jaspe 58´, 4-2 Romero 69´, 4-3 Luque 81´, 4-4 Puigvert 92´]

Third place match[Aug 15]
RCD Espanyol B	2-0 UE Olot
  [1-0 Amaya 39´, 2-0 Morales 88´]
Final [Aug 15
CE Banyoles	0-4 UE Figueres
  ]0-1 Nan Ribera 11´, 0-2 Nan Ribera 16´, 0-3 Diego Ribera 24´, 
   0-4 Anselmo 4´]
CE Banyoles:  Albert; Ramonet, Jaspe, Armengol, Sergi; Ludi (Serra), Manu, 
              Gala, Oliveras; David (Joan), Xavi Pagès.
UE Figueres:  Ferrer; Curós, Russet, Dorca (Vallejo); Salas, Anseímo, 
              Jordi (Cortada), Nan Ribera (Santos), Diego Ribera (Raúl); Arnau, San Nazario.

1997

Participants:
CE Banyoles (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Figueres (Spain)
UE Olot (Spain)

Semifinals [Aug 14, 15]
CE Banyoles	1-1 UE Olot       [CE Banyole on pen.]
  [0-1 Gala 72´, 1-1 Samu 85´]
UE Figures	1-1 Girona FC
  [1-0 Prats 2´, 1-1 Jaspe 48´]   [UE Figueres 3-2 on pen.]
Third place match [16]
Girona FC	2-0 UE Olot
  [1-0 Russet 58´, 2-0 Raúl 82´]
Final [Aug 16]
CE Banyoles	4-3 UE Figueres
  [0-1 nan 27´, 0-2 Vinyals 47´, 1-2 Serra 49´, 2-2 Murillo 60´,
   2-3 Dolz 77´, 3-3 Muñoz 84´, 4-3 Ludi 91´]
CE Banyoles: Miranda; Txema (Ayúts), Armengol, Serro, Escandelí; Sergi, 
             Gala, Huertas, Ludi; Manu Muñoz, Fuentes (Murillo).
UE Figueres: Molist; Vallejo, Salas, Jordi, Raúl; Vinyols, Nan Ribera, 
             Juli, Doiz; Sanabia, Peña (Kíku Prats).

1998

Participants:
CE Banyoles (Spain) 
RCD Espanyol B (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Figueres (Spain)

Semifinals [Aug 11, 12]
CE Banyoles	4-1 RCD Espanyol B
  [1-0 Serra (p) 26´, 1-1 Morón 40´, 2-1 Natali 55´, 3-1 Manel 59´, 
   4-1 Dani 79´]
Girona FC	0-5 UE Figueres
  [0-1 Prendes 4´, 0-2 Vinyals 44´, 0-3 Roberto 78´, 0-4 Oronoz 83´,
   0-5 Roberto 86´]
Third place match [Aug 14]
Girona Fc	4-4 RCD Espanyol B
  [1-0 Carlitos 5´, 2-0 Guerrero 13´, 3-0 Prats 29´, 3-1 Manolo (p) 35´,
   4-1 Acín 48´, 4-2 Manolo 55´, 4-3 Iván Díaz 62´, 4-4 Arnal 65´]
Final [Aug 14]
CE Banyoles	1-3 UE Figueres
  [1-0 Serra 9´, 1-1 Vallejo 23´, 1-2 Prendes 44´, 1-3 Ramírez 90´]
CE Banyoles: Miranda; Àlex, Julio (Sergio), Villaplana, Masferrer; Sergi, Alberto (Carlos Martínez), 
             Natali (Congost); Manel, Serra I, Dani Romero.
UE Figueres: Moner; Freixa, Costanilla (Oronoz), Sagué, Vallejo; Piti (Cortada), José (Vinyals), 
             Roberto, Javi Prendes (Pena), Santos (Arnau), Juli (Ramírez).

1999

Participants:
CE Banyoles (Spain) 
RCD Espanyol B (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Figueres (Spain)

Semifinals [Aug 10,11]
Girona FC	0-2 RCD Espanyol B
  [0-1 Arnal 9´, 0-2 Ávila 83´]
CE Banyoles	1-1 UE Figueres     [UE Figueres on pen.]
  [0-1 Javi Prieto 26´, 1-1 Fernández 74´]
Third place match [Aug 13]
CE Banyoles	0-3 Girona FC
  [0-1 Guerrero, 0-2 Aitor, 0-3 Agustín]
Final [Aug 14]
RCD Espanyol B	1-0 UE Figueres
  [1-0 Jacinto 35´]
Espanyol B:  Iván; Óscar, David, Pedro Nieto, Pelegrín; Gerard (Juvenal), Moisés, Jacinto, 
             David Ávila; Iván Díaz, Amal (Bruno).
UE Figueres: Miranda; Álex (Tarradellas), Israel, López Bravo (Costanilla), Oronoz; 
             Piti (Freixa), Roberto, Jordi Martínez (Germán), Peña (Samper); Javi Prieto (Cano), Pons.

2000

Participants:
CE Banyoles (Spain) 
RCD Espanyol B (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Figueres (Spain)

Semifinals [Aug 11]
CE Banyoles	1-1 RCD Espanyol B    [RCD Espanyol B on pen.]
  [0-1 Gaizka 60´, 1-1 Parés 71´]
UE Figueres	0-1 Girona FC
  [0-1 Unai 34´]
Third place match [Aug 12]
CE Banyoles	0-4 UE Figueres
  [0-1 peña 65´, 0-2 Cano 68´, 0-3 Cano 72´, 0-4 Peña 86´]
Final [Aug 12]
RCD Espanyol B	2-0 Girona FC
  [0-1 Gerard 69´, 0-2 Rua 79´]
RCD Espanyol B: Balbuena; Sànchez, David, Gerard, Català; Juvenal, Jacinto (Rua), Bruno (Toti), 
                Puigdesens (Postigo); Blanco (Gaizka), Arnal (De Haro).
Girona FC:      Reixach; Carmona, Dot, Berga, Padilla; Pujol, Andrés, Farrés, Jonathan (Manel), 
                Giralt (Cordo), Keko (Pacote).

2001

Participants:
CE Banyoles (Spain) 
RCD Espanyol B (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Figueres (Spain)

Semifinals [Aug 10]
Girona FC	1-2 RCD Espanyol B
  [0-1 Crusat 6´, 1-1 Guerrero 40´, 1-2 Tayq 84´]
CE Banyoles	1-2 UE Figueres
  [0-1 Peña 5´, 1-1 Arimany 86´, 1-2 Antonio 92´]
Third place match [Aug 11]
CE Banyoles	0-2 Girona FC
  [0-1 Priego 75´, 0-2 David Pérez 76´]
Final [Aug 11]
UE Figueres	0-2 RCD Espanyol B
  [0-1 Postigo 29´, 0-2 Salzar 39´]
UE Figueres: Campo; Freixa, Raset, Dani Fernández, Salas; Piti, Belmonte, Julio Algar, Eloi, 
             Garrido; Arnau, Juli. (+ Cortada, 'Pep' Pagès, Antonio, Serra).
Espanyol B:  Miranda; Ceballos, Marc Bertrán, Gerard, Jarque; Moisés, Martín, Vates, Sergio Postigo; 
             Crusat, Gaizka Saizar. (+ Ballús, Toti, Tarrès, Tarik, Ferran Corominas, Israel).

2002

Participants:
CE Banyoles (Spain) 
RCD Espanyol B (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Figueres (Spain)

Semifinals [Aug 7,8]
CE Banyoles	0-2 UE Figueres
  [0-1 David Costa 10´, 0-2 Parra 87´]
Girona FC	1-1 RCD Espanyol B       [Girona FC On pen.]
  [0-1 May 37´, 1-1 Juli 52´]
Third place match [Aug 9]
CE Banyoles	1-2 RCD Espanyol B
  [0-1 Luismi 6´, 1-1 Massanellas 32´, 1-2 Toti 39´]

Final [Aug 9]
UE Figueres	0-0 Girona FC     [UE Figueres 5-4 on pen.]

*A waterlog suspended the final and the Union went on the tournament in a symbolic penalty shootout
**Not to leave the title desert, chose to launch a penalty shootout and determine, the winner.

2003

Participants:
CE Banyoles (Spain) 
RCD Espanyol B (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Figueres (Spain)

Semifinals [Aug 5, 6]
CE Banyoles	0-0 UE Figueres         [UE Figueres on pen.]
  [-]
Girona FC	0-0 RCD Espanyol B       [RCD Espanyol B on pen.]
  [-]
Thrid place match [Aug 7]
CE Banyoles	1-2 Girona FC
  [0-1 Arnau 16´, 0-2 Berga (og) 17´, 1-2 Espín 44´]
Final [Aug 7]
UE Figueres	4-2 RCD Espanyol B
  [0-1 Sergio 3´, 0-2 Sergio 29´, 1-2 Quique 46´, 2-2 Pascual 55´, 3-2 Blaya 63´, 4-2 Ruano 75´]
UE Figueres: Aurreko; Freixa, Ruano, Gonzalo, Serra; Brau (Salas), Charles (Montaba), 
             Eloi (Fernando), Rubén Blaya (Del Moral); Quique, Serrano (Pascual).
Espanyol B:  Biel; Chica, Robusté, Maureta (Carlos García), Abel; Niki, Francolí Corominas), 
             Ceballos (Jonathan), Iñigo (Cisco); Sergio, Yagüe.

2004

Participants:
CE Banyoles (Spain) 
RCD Espanyol B (Spain)
Girona FC (Spain)
UE Figueres (Spain)

Semifinals [Aug 5,6]
Girona FC	0-1 UE Figueres
  [0-1 Santi Asensio 85´]
CE Banyoles	1-0 RCD Espanyol B
  [1-0 Torrejón (og) 40´]
Third place match [Aug 7]
Girona FC	2-1 RCD Espanyol B
  [0-1 Yagüe 20´, 1-1 Morales 31´, 2-1 Raúl Caballero 71´]

Final [Aug 7]
CE Banyoles	2-0 UE Figueres
  [1-0 Peri 66´, 2-0 Pujolar 81´]
CE Banyoles:  Ivan; Toni Vidal (Antonio), Pibernat (Pau), Berga (Masferrer), Toni; Plaja, Pitu (Aguado), 
              Cortada (Peri), Parés (Pujolar); Jonathan, Padilla.
UE Figueres:  Coca; Besalduch, Ruano, Serra, Quique; Jaume, Gómez (Guerrero), Santi Asensio (Carmelo), 
              Pintado (Planagumà); Agirre (Jito), Nacho (Jose Ramírez).

2006

Participants:
CE Banyoles (Spain)
FC Barcelona B (Spain)
RCD Espanyol B (Spain)
Girona FC (Spain)

Semifinals [Aug 9,10]
CE Banyoles	2-1 FC Barcelona B
  [0-1 Luciano (p) 26´, 1-1 Plaja 43´, 2-1 Iván Ruiz 84´]
Girona FC	0-0 RCD Espanyol B          [Girona FC 4-2 on pen.]
  [-]


Third place match [Aug 12]
FC Barcelona B	x-x RCD Espanyol   [suspended]


Final [Aug 12]
CE Banyoles	0-0 Girona FC               [CE Banyoles on pen.]
  [-]
CE Banyoles: Gerard; Pitu, Oller, Archi, Padilla; Alabau, López, Hereu, Oriol; 
             Cortada, Iván Ruiz.
Girona FC:   Dani Cuevas; Cristian, Narcís, José, Vila; Dani Martí, Xumetra, Xavi García, 
             Raúl Martínez; Mourad, Revert.

2007

Participants:
CE Banyoles (Spain)
FC Barcelona b (Spain)
RCD Espanyol B (Spain)
Girona FC (Spain)

Semifinals [Aug 8, 9]
CE Banyoles	1-0 FC Barcelona B
  [1-0 Sile 8´]
Girona FC	0-0 RCD Espanyol B     [RCD Espanyol B on pen.]
  [-]
Third place match [Aug 10]
Girona FC	0-2 FC Barcelona B
  [0-1 Pedrito 27´, 0-2 Víctor Sánchez 45´]
Final [Aug 10]
CE Banyoles	1-2 RCD Espanyol B
  [0-1 Xavi García 42´, 1-1 Juanma 65´, 1-2 Batanero 88´]
CE Banyoles: Gerard; Pitu, Archi, Vallho, Busquets; Arimany (Ivan Ruiz), 
             Johnny (Pau), Plaja, Sile (Juanma); Ivan González, Ivi (Toni).
Espanyol B:  Casilla; Toni Lao, Cantero, Savall, Reyes; Juanjo, Zamora (Batanero), 
             Pedraza (Javi López), Àlex (Plata); Jordi Gómez (Tito),Xavi Garcia (Palanca).

2008

Participants:
CE Banyoles (Spain) 
UE Olot (Spain)
UE Figueres (Spain)

Triangular [10]

UE Figueres	0-1 UE Olot
  [0-1 Robert 37´]

CE Banyoles	0-0 UE Figueres
  [-]

CE Banyoles	1-1 UE Olot
  [1-0 Matamala 27´, 1-1 Anel Soler (p) 41´]
winner: UE Olot

2009

Participants:
CE Banyoles (Spain) 
Girona FC (Spain)
Final [Aug 9]
CE Banyoles	0-2 Girona FC 
  [1-0 Manga 64´, 2-0 Hiroschi 74´]
CE Banyoles:  Carrera; Emerson, Castro, Faura, Muñoz, Hita; Corominas, Ismael, Pujolar; Bassols, Mercader. 
              (+ Joel Ferrer, Eric Quesada, Aubert, Usero, Masdevall, Erikson, Moha, Pablo Ibarra, Rodé, Robirola).
Girona FC:    Dani Mallo; Jose (Adrià Pérez), Tortolero (Cañas), Rangel, Migue (Hostench); Gerard (Dorca), Simon (Matamala), 
              Manga (Canal); Xumetra (Serramitja), Gabri (Peque), Kiko Ratón (Hiroshi).

2010

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UD Cassá (Spain)
UE Olot (Spain)
UE Figueres (Spain)

Semifinals [Aug 11]
UD Cassá	0-2 UE Olot
  [0-1 Rota 7´, 0-2 Alonso 40´]
CE Banyoles	3-1 UE Figueres
  [1-0 Ángel 21´, 2-0 Ángel 30´, 3-0 Jity (p) 45´, 3-1 Sile (p) 70´]
Third place match [Aug 13]
UE Cassá	0-1 UE Figueres
 [0-1 Teixidor 20´]
Final [Aug 13]
CE Banyoles	0-2 UE Olot
  [0-1 Alonso 23´, 0-2 Mito (p) 77´]
CE Banyoles: Gerard; Dani, Toni, Ribo, Evarist; Gari, Jity, Coro, Àngel; Ignasi, Mata. 
             (+ Navarro, Álvaro, Andoni, Edu, Yuyu, Oliveras, Jordi).
UE Olot:     Aleix; Andrés, Hereu, Berga, Àlex; Abel, Alonso, Hostenc, Rota; Roger, Marquitos. 
             (+ Villaplana, Chiqui, Mito, Karam, Robert, Travessas, Cànoves).

2011

Participants:
CE Banyoles (Spain) 
UE Olot (Spain)
UE Figueers (Spain)
Girona FC (Spain)

Semifinals [Aug 10]
UE Figueres	0-3 Palamós CF
  [0-1 Martín 36´, 0-2 Barrera 62´, 0-3 Guitart 63´]
CE Banyoles	2-2 UE Olot            [UE Olot on pen.]
  [1-0 Coro 31´, 2-0 Coro 62´, 2-1 Serra 84´, 2-2 Abel 88´]
Third place match [Aug 12]
CE Banyoles	0-0 UE Figueres        [UE Figueres on pen.]
  [-]

Final [Aug 12]
Palamós CF	1-1 UE Olot            [UE Olot on pen.]
  [0-1 Roca 15´, 1-1 Barrera 23´]
Palamós CF: Bayona (Mario Marquez); Elies (Bernat Sabat), Cabratosa (Chicho), Gusó (Jaume Duran), 
            Guitart (Roca), Ritxi Mercader, Cano, Sergi Romero (Marc Vila), Giró (Subi), Quintanilla, Barrera.
UE Olot:    Reig; Arimany, Juanjo, Berga, Hostench; Serra, Abel, Alonso; Roca, Francolí. 
            (+ Casas, Arimany II, Masó, Robert, Xavi Molas, Aulinas, Calm).

2012

Participants:
CE Banyoles (Spain)
FE Atlético Bisbalenc (Spain)
UE Figueres (Spain)
UE La Jonquera (Spain)


Semifinals  [Aug 10]
UE Figueres	2-1 FE Atlético Bisbalenc
  [1-0 Mas 5´, 1-1 Barceló (p) 52´, 2-1 Teixidor 82´]
CE Banyoles	2-1 UE La Jonquera
  [1-0 Ignasi 32´, 1-1 Pato 64´, 2-1 Pau 90´]
Third place match [Aug 11]
UE La Jonquera	0-2 FE Atlético Bisbalenc
  [0-1 Pato 36´, 0-2 Quin 53´]
Final [Aug 11]
CE Banyoles	2-4 UE Figueres
  [1-0 Coro 10´, 1-1 Cornellá 18´, 2-1 Bonaventura 44´, 2-2 Del Campo 73´, 
   2-3 Mas 76´, 2-4 Vila 90´]
CE Banyoles:  Moreno; Bayot, Dani, Vilà, Oriol; Gari, Ignasi, Pau, Bonaventura; Coro, Edu. 
              (+ Capdevila, Bernal, Martí, Ribugent, Sergi).
UE Figueres:  Ureña; Alforcea, Argelés, Moñino, Adrià Serra; Yoann, Marc Vila, Cornellà, 
              Mas; Teixidor, Sile. (+ Pol Compte, Murga, Ridau, Busquets, Del Campo, Jairo).

2013

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Figueres (Spain)
UE Olot (Spain)
Girona FC  B (Spain)

Semifinals [Aug 8]
CE Banyoles	0-4 UE Olot
  ]0-1 Ferrón 1´, 0-2 Carlos martínez (p) 47´, 0-3 Reverter 80´, 0-4 David López 88´]
UE Figueres	1-0 Girona FC B
  [1-0 Quim Rodríguez 87´]
Third place match [Aug 9]
CE Banyoles	1-2 Girona FC B
  [1-0 López 25´, 1-1 Sala 54´, 1-2 Muñoz 61´]

Final [Aug 9]
UE Olot		2-0 UE Figueres
  [1-0 Carlos Martínez 20´, 2-0 Pagés 90´]
UE Olot:     Aleix; Freixa, Savall, Canal, Hostench; Abel, Ferrón, Miki, Muñoz; Rueda, 
             Deivid, Carlos. (+ Valentín, Vilanova, Roger, Martínez, Pagès, Gerard Serra).
UE Figueres: Reig; Busquets, Pujol, Argi, Capel; Bonaventura, Jairo, Bernat, Pérez; 
             Quimo, Guillem Cornellà. (+ Cantenys, Costa, Cedric, Manel, Torres).

2014

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Olot (Spain)
UE Figueres (Spain)
Girona FC B (Spain)

Semifinals [Aug 7]
UE Olot		0-1 Girona FC B
  [0-1 Escribano 62´]
CE Banyoles	2-2 UE Figueres         [UE Figueres 2-4 on pen.]
  [1-0 Casanova 2´, 2-0 Jordá 18´, 2-1 Brugué 42´, 2-2 Chicho 82´]


Third place match [Aug 9]
CE Banyoles	0-1 UE Olot
  [0-1 Rusca 39´]


Final [Aug 10]
Girona FC B	0-0 UE Figueres             [Girona FC B on pen.]
  [-]
Girona FC B: Diaz; Barco, Hernández, Roura, Rovirola; Escribano, Fajardo, Muñoz, Moha; 
             Nahuel, Gelmá. (+ Cabrera, Óscar, Busquets, Salas, Jose, Nil. Sofian, Tino).
UE Figueres: Reig; Barrera, Masó, Pujol, Chicho; Grau, Rodríguez, Guillem, Henry; 
             Serramitja, Brugué. (+ Busquets, Moñino, Cunill, De Campo, Murga, Costa, Resta).

2015

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Olot (Spain)
CE Banyoles (Spain)
  [Aug 6] Triangular 3x1 Trophy
UE Olot		1-0 UE Figueres
  [1-0 Enrique Sánchez 82´]
CE Banyoles	0-2 UE Figueres
  [0-1 Pedro 13´, 0-2 Revert 44´]

CE Banyoles	0-3 UE OLot
  [0-1 Gato 39´, 0-2 Marcel 43´, 0-3 Marcel 44´]
winner: UE Olot

2016

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Figueres (Spain)
UE Olot (Spain)
  [Aug 4] Triangular 3 x 1 Trophy
CE Banyoles	1-0 UE Olot
  [1-0 Ignasi 37´]
UE Figueres	4-0 CE Banyoles
  [0-1 Pedro 15´, 0-2 Moha 20´, 0-3 Moha 31´, 0-4 Casanova 37´]
UE Olot		4-0 UE Figueres
  [1-0 Héctor 4′, 2-0 Sergio Álvarez 15′, 3-0 Lluc 18′, 4-0 Bigas 28′]
winner: UE Olot (by goals +3)

2017

Participants:
CE Banyoles (Spain)
  [Aug 7] Triangular 3x1 Troophy
UE Olot		0-0 UE Figueres          [UE Olot on pen.]
  [-]
CE Banyoles	0-0 UE Olot              [UE Olot on pen.]
  [-]
CE Banyoles	1-1 UE Figueres
  [1-0 Massó 20´, 1-1 Pimentel 22´]
winner: UE Olot

2018

Participants:
CE Banyoles (Spain)
UE Olot (Spain)
UE Figueres (Spain)
  [Aug 10] Triangular 3x1 Trophy
UE Olot		1-0 UE Figueres
  [1-0 Marc Pagés]
CE Banyoles	0-0 UE Figueres
  [-]
CE Banyoles	0-5 UE Olot
 [0-1 Moha, 0-2 Masó, 0-3 Nierga, 0-4 Xumetra, 0-5 Ibra]
winner: UE Olot

2019

Participants:
CE Banyoles (Spain)
FC Barcelona B (Spain)
UE Olot (Spain)
UE Figueres (Spain)
Semifinals [Aug 13] 
CE Banyoles	1-3 FC Barcelona B
  [1-0 Bastidas 1´, 1-1 Chumi, 1-2 Bena (og), 1-3 Peque]
UE Olot		2-2 UE Figueres      [UE Figueres o pen.]
  [1-0 Xumetra, 1-1 Treviño, 1-2 Iván Garrido, 2-2 Grant]
Final [Aug 14]
UE Figueres	0-4 FC Barcelona B
  [0-1 Ansu Fati 8´, 0-2 Marqués 12´, 0-3 Marqués 22´, 0-4 Marqués 60´]
UE Figueres:    Román; Gabri, Christian, Mario (Carreras), Genís; Treviño, Reñé (Dubasin), 
                Bora (Acosta), Ivan (Bicker); Sergio Alvarez (Medinilla), Gelmà (Baró).
FC Barcelona B: Puig; Morer (Mingueza), Araujo (Chumi), Cuenca, Jaime (Comas); Monchu (O. Busquets), 
                Reis (Jandro), Collado, Ansu Fati (Sarsanedas); Marqués (McGuane), Abe (Peque).

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 7 Nov 2019

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.