Ethiopia (Women) 2016/17


Ethiopian Women's Premier League 2016/17

Start: Nov 20 (ppd from Nov 6)

20 participating teams in 2 groups

Group A
 1.Ethiopian Coffee FC
 2.Dedebit FC
 3.Dire-Dawa FC
 4.Ethio-Electric FC
 5.Defence FC
 6.Adama City FC
 7.Tiret FC
 8.Bole Sub-city FC
 9.Ethiopian Sport Academy FC
10.Etege FC

Group B
 1.St.George FC
 2.Ethiopian Nigd Bank FC 
 3.Arbaminch City FC
 4.Sidama Coffee FC
 5.Addis-Ababa City FC
 6.Lideta Sub-city FC
 7.Akaki Sub-city FC
 8.Hawassa City FC
 9.Gedio Dilla FC
10.St.Mary University FC


Group A

Week 1 [Nov 19]
Ethiopian Coffee             lt  Dedebit
Adama City                    -  Etege
Defence                       -  Bole Subcity
Tiret                         -  Ethiopian Youth Sport Academy
Dire Dawa City                -  Ethio-Electric
 
Week 2 not known
 
Week 3 [Dec 10?]
Tiret                        1-3 Dedebit
Adama City                   2-0 Ethiopian Coffee
Defence                      2-0 Ethiopian Youth Sport Academy
Dire Dawa                    2-0 Etege  
Ethio-Electric               2-2 Bole Subcity    
 
Week 5 [Dec ?]
Adama City                   0-1 Dedebit
Defence                      2-0 Tiret
Dire Dawa City               1-0 Ethiopian Coffee
Bole Subcity                 2-1 Etege
Ethio-Electric               2-0 Ethiopian Youth Sports Academy
 
Week 16 [Apr ?]
Adama City                   2-2 Dire-Dawa Kenema
Tiret                        0-1 Ethio-Electric
Dedebit                      4-0 Defence Force
Ethiopian Coffee             0-4 Bole Subcity
Ethiopia Youth Sp. Acad.     1-1 Nifaso Silke Lafto Subcity
 
Week 17 [Apr 22,23?]
Dedebit                      4-1 Ethiopian Youth Sports Academy
Tiret                        1-0 Bole Subcity
Ethiopian Coffee             1-1 Nifaso Silke Lafto Subcity
Dire Dawa City               1-1 Defence Force
Ethio-Electric               1-1 Adama City  
 
Standings:

 1.Dedebit                           46
 2.Adama City                        33 
 3.Ethio-Electric                    30
 4.Defence Force                     29
 5.Dire Dawa City                    28
 6.Tiret Corporate                   21
 7.Bole Subcity                      15
 8.Ethiopia Youth Sports Acad.       13
 9.Ethiopian Coffee                   6
10.Nifaso Silke Lafto Subcity         5    

Top Final Standings:

 1.Dedebit                      18   52  Championship Final
 2.Adama City                   18   39

Group B

Week 1 [Nov 20]
St Mary University           5-3 Lideta
Gedio Dilla                  2-2 Akaki Kaliti
St George                    0-2 Ethiopian Nigd Bank 
Arbaminch City               ppd Addis Ababa City
Sidama Coffee                ppd Hawassa City    
 
Week 2 not known
 
Week 3 [Dec 11?]
St George                    3-0 Lideta
Arbaminch City               1-0 St Mary University
Gedio Dilla                  0-2 Ethiopia Nigd Bank 
Sidama Coffee                ppd Addis Ababa City       
Hawassa City                 4-0 Akaki Kaliti   
 
Week 4 [Dec 14]
St George                     -  Arbaminch City 

Week 5 [Dec ?]      
Akaki Kaliti                 1-0 Addis Ababa City
Arbaminch City               2-0 Lideta
Gedio Dilla                  0-1 St George
Sidama Coffee                1-2 St Mary University
Hawassa City                 0-1 Ethiopia Nigd Bank 
     
Week 16 [Apr ?]
St George                    0-1 Hawassa City
Arbaminch City               1-1 Sidama Coffee
Ethiopia Nigd Bank           2-1 Addis Ababa City
Lideta Subcity               0-1 Gedio Dilla
St Mary University           3-2 Akaki Kality Subcity
 
Week 17 [Apr 22,23?]
Ethiopia Nigd Bank           2-1 Lideta Subcity
Hawassa City                 5-0 Arbaminch City
Sidama Cofffee               2-0 Gedio Dilla
Akaki Kality Subcity         1-1 St George
Addis Ababa City             2-0 St Mary University

Standings:

 1.Ethiopia Nigd Bank                43
 2.Hawassa City                      39
 3.Gedo Dilla                        29
 4.St George                         25
 5.Addis Ababa City                  25
 6.Sidama Coffee                     24
 7.Arbaminch City                    16
 8.St Mary University                13    
 9.Lideta Subcity                     8
10.Akaki Kality Subcity               8 
 
Top Final Standings:

 1.Ethiopia Nigd Bank           18   48  Championship Final
 2.Hawassa City                 18   44



Championship Playoff [May 14]
Ethiopian Nigd Bank          0-2 Dedebit


2015/16 (women)

list of champions (men)

list of cup winners (men)

list of super cup winners (men)


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 18 May 2017

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.