Faroe Islands Women 2010


1. deild
Cup
2. deild

1. deild


Table:

 1.KÍ              17 15  2  0  82- 9  47  [Klaksvik]
 2.AB              17 13  1  3  82-13  40  [Argir]
 3.Skála           17  7  4  6  31-25  26  [Skáli]
 4.Víkingur        17  6  1 10  20-48  19  [Gřtu/Leirvik]
 5.EB/Streymur     16  2  4 10  14-56  10  [Eiđi]
-----------------------------------------
 6.MB              16  0  2 14   7-85   2  [Midvágur]

NB: promoted side MB/07 Vestur were renamed MB

Round 1 [Apr 1]
AB              7-0 EB/Streymur
  [Olga Kristina Hansen 20, 73, 86, Lisa i Lida 56, 80, Halltora Joensen 71, 
   Elsa Splidt Jacobsen 90]
MB             0-14 KÍ
  [Sofia Purkhus 28, 30, 55, Malena Josephsen 41, 75, 
   Rannva Andreasen 47, 63, 74, 81, Sigrid Jacobsen 58, 78, 83, 90, 
   Ragna Patawary 79] 
Víkingur        2-3 Skála
  [Evi Mikkelsen 15og, Margun Jacobsen 35; Fridrun Danielsen 4, 
   Kristinbjorg Frederiksberg 73, Marta Anthoniussen 90]

Round 2 
[Apr 6]
KÍ              3-0 AB
  [Sofia Purkhus 31, 43, Malena Josephsen 87]
[Apr 7]
EB/Streymur     0-2 Víkingur
  [Rosa Magnussen 69, Arna Vatnhamar 85]
MB              1-5 Skála
  [Sunnrid Eiglstoft Nielsen 72pen; Marta Anthoniussen 19, 
   Solveig Frederiksberg 20, Marin Gregersen 44, 
   Kristinbjorg Frederiksberg 62, Jona P. Jacobsen 69]

Round 3 
[Apr 11]
Víkingur        0-2 KÍ
  [Sofia Purkhus 49, Rannva Andreasen 62]
[Apr 14]
AB             13-0 MB
  [Barbara a Dunga 15, 22, Lisa i Lida 19, 47, 50, 79, 
   Halltora Joensen 33, 56, 57, 59, 62, Rudi Rasmussen 70, 
   Katarina Saxov 90]
[May 5]
Skála           4-0 EB/Streymur
  [Solfrid Christiansen 19, Solveig Frederiksberg 25, 
   Kristinbjorg Frederiksberg 84, 87]

Round 4
[Apr 18]
MB              1-1 EB/Streymur 
  [Jenny Svabo 10; Sigrun Kristiansen 7]  
[May 5]
AB              0-2 Víkingur
  [Sanna Dalbo Jacobsen 40, Hanna Isaksen Hojgaard 85]
[May 27]
KÍ              1-1 Skála
  [Rannva Andreasen 48; Asgerd Siri Karadottir 78]

Round 5 [Apr 25]
EB/Streymur     2-9 KÍ
  [Ann Tora Laadal 13, 65; Rannva Andreasen 3, 61, Sofia Purkhus 38,
   Malena Josephsen 46, Asa Klakkstein Thomsen 60, Eina S. Kalso 70, 75,
   Sigrid Jacobsen 88, Una Joensen 90]
Skála           0-1 AB
  [Lisa i Lida 90]
Víkingur        2-1 MB
  [Jeanett Holm 64, Hanna Isaksen Hojgaard 74; Jorunn Gudmundssen 3]

Round 6 
[May 9]
EB/Streymur     0-6 AB             
  [Valgerd Andreasen 4, Doris i Gardi Joensen 51, Rudi Rasmussen 58,
   Olga Kristina Hansen 80, 87, Hellen Haraldsen 90]
Skála           1-1 Víkingur       
  [Jona P. Jacobsen 90pen; Hanna Isaksen Hojgaard 76]
KÍ              awd MB              [awarded 3-0]

Round 7 [May 16]
EB/Streymur     1-1 Skála          
  [Solja T. Eidisgard 27; Asgerd Siri Karadottir 79]
KÍ              7-1 Víkingur       
  [Sofia Purkhus 6, 16, Malena Josephsen 26, Rannva Andreasen 31, 54,
   Sigrid Jacobsen 43, Asa K. Thomsen 60; Susanna R. Nordgerd 37] 
MB              0-7 AB             
  [Rakul Jogvansdottir 62, 80, Doris i Gardi Joensen 68, 
   Olga Kristina Hansen 86, 88, 90, Barbara a Dunga 90+3]

Round 8 [May 24]
AB              1-3 KÍ             
  [Lisa i Lida 39; Rannva Andreasen 22, 67, Una Joensen 44]
Skála           7-2 MB             
  [Fridrun Danielsen 5, Oddrun Danielsen 9, Sunnrid E. Nielsen 19og,
   Kristinbjorg Frederiksberg31, 86, Asgerd Siri Karadottir 51, 
   Solfrid Christiansen 89; Jenny Svalbo 56, Miriam Akselsen 58]
Víkingur        0-2 EB/Streymur    
  [Mildrid Djurhuus 75, Ann Tora Laadal 90]

Round 9 [May 30]
EB/Streymur     1-1 MB             
  [Idunn Magnussen 43; Margrit Magnusdottir 5]
Skála           0-1 KÍ             
  [Rannva Andreasen 90]
Víkingur        0-4 AB             
  [Olga Kristina Hansen 31, 45, 59, Simona Heinesen 56pen]

Round 10 
[Jun 11]
KÍ              4-0 EB/Streymur    
  [Sigrid Jacobsen 22, 45, Tove Solheyg 36, Sofia Purkhus 90]
[Jun 13]
AB              4-0 Skála          
  [Halltora Joensen 17, Evi Mikkelsen 55og, Mona Breckman 75,
   Asleyg Sunadottir 80)
MB              0-1 Víkingur       
  [Mary-Ann Zachariassen 22]

Round 11 [Jun 20]
AB              9-0 MB             
  [Lisa i Lida 8pen, 88, Olga Kristina Hansen 26, 50, Mona Breckman 32, 35, 
   Valgerd Andreasen 64, Halltora Joensen 72, 77]
Skála           1-1 EB/Streymur    
  [Linda Magnusson 15; Johanna Kurberg 9]
Víkingur        1-8 KÍ             
  [Mary-Ann Zachariassen 3; Malena Josephsen 4, Asa K. Thomsen 24, 29, 
   Rannva Andreasen 26, Una Joensen 49, Ragna B. Patawary 68, 
   Gunva Joanna Palsson 71og, Maria K. Thomsen 84] 

Round 12 
[Jun 26]
MB              1-3 Skála          
  [Miriam Akselsen 89; Kristinbjorg Frederiksberg 12, 58, 
   Solveig Frederiksberg 90]
[Jun 27]
KÍ              3-3 AB             
  [Malena Josephsen 45, Rannva Andreasen 73, Sofia Purkhus 90; 
   Mona Breckman 35, Asleyg Sunadottir 46, 72]
[Aug 4]
EB/Streymur     2-3 Víkingur       
  [Jongerd Skoradal 59og, Ann Tora Laadal 69; Rosa Magnussen 15, 
   Jacoba Langaard 20, 41]

Round 13 [Aug 18]
AB              7-0 EB/Streymur    
  [Mona Breckman 12, 64, Lisa i Lida 19, Elsa Splidt Jacobsen 30,
   Olga Kristina Hansen 71, 79pen, 85]
KÍ             10-0 MB             
  [Maria K. Thomsen 14, Rannva Andreasen 23, 34, 55, 66, 
   Sofia Purkhus 28, 35, 62, Malena Josephsen 42, 70]
Víkingur        1-3 Skála          
  [Jacoba Langgaard 55 ; Palma Ryggshamar 41og, Birna T. Johannesen 54,
   Kristinbjorg Frederiksberg 70]

Round 14 [Aug 15]
EB/Streymur     0-6 KÍ             
  [Rannva Andreasen 3, 59, Sofia Purkhus 24, 67, 84, Sigrid Jacobsen 35] 
Skála           0-3 AB             
  [Rudi Rasmussen 77, Doris i Gardi Joensen 80, Lisa i Lida 83]
Víkingur        3-0 MB             
  [Arna Vatnhamar 41, Jacoba Langaard 74, Jacoba Sevdal 81]

Round 15 [Aug 22]
AB              6-1 Víkingur       
  [Olga Kristina Hansen 24, 48, 53, Rakul Jogvansdottir 33, 
   Mona Breckman 36, 40; Margunn Jacobsen 8]
KÍ              3-0 Skála          
  [Rannva Andreasen 65, Malena Josephsen 68, Maria K. Thomsen 71]
MB              0-3 EB/Streymur    
  [Sigrun Kalsoy Kristiansen 19, 72, Anna Abelsen 31]

Round 16 [Aug 25]
EB/Streymur     1-4 AB             
  [Durita S. Jorgensen 77og; Mona Breckman 55, 75, 
   Elsa Splidt Jacobsen 83, Olga Kristina Hansen 89pen]
MB              awd KÍ              [awarded 0-3]
Skála           2-0 Víkingur       
  [Kristinbjorg Frederiksberg 25pen, Bara berthelsen 90]

Round 17 
[Sep 5]
Skála           0-2 KÍ             
  [Sofia Purkhus 64, 90]
Víkingur        0-7 AB             
  [Mona Breckman 48, 59, Elsa Splidt Jacobsen 55, 
   Olga Kristina Hansen 58pen, 66, 73, Rakul Jogvansdottir 67]
[tba]
EB/Streymur      -  MB             

Round 18 [Sep 19]
EB/Streymur      -  Skála          
KÍ               -  Víkingur       
MB               -  AB             

Round 19 [Sep 26]
AB               -  KÍ             
Skála            -  MB             
Víkingur         -  EB/Streymur    

Round 20 [Oct 3]
AB               -  Skála          
KÍ               -  EB/Streymur    
MB               -  Víkingur       

Table:

 1.KÍ              17 15  2  0  82- 9  47  [Klaksvik]
 2.AB              17 13  1  3  82-13  40  [Argir]
 3.Skála           17  7  4  6  31-25  26  [Skáli]
 4.Víkingur        17  6  1 10  20-48  19  [Gřtu/Leirvik]
 5.EB/Streymur     16  2  4 10  14-56  10  [Eiđi]
-----------------------------------------
 6.MB              16  0  2 14   7-85   2  [Midvágur]

NB: promoted side MB/07 Vestur were renamed MB

Topscorers:
23 Olga Kristina Hansen (AB)
22 Rannva Andreasen (KI)
19 Sofia Purkhus (KI)
12 Lisa i Lida (AB)
12 Mona Breckman (AB)
10 Malena Josephsen (KI)
10 Kristinbjorg Frederiksberg (Skala)
 9 Halltora Joensen (AB)
 9 Sigrid Jacobsen (KI)


Champions: KÍ

Cup


First Round [Apr 11]
B36             2-1 ÍF
  [Eydvor Thomsen 2, Rakul M. Johannesen 69; Erla Roin 61pen]
B68/NSÍ         2-1 HB              [aet]
  [Diana Olsen 85, 99; Marianna H. Jacobsen 68] 

Quarterfinals [Apr 30]
B36             2-0 B68/NSÍ
  [Tanja Poulsen 17, Eydvor Thomsen 69pen]
KÍ              3-1 AB 
  [Sigrid Jacobsen 9, Rannva Andreasen 30, Sofia Purkhus 40; 
   Asleyg Sunadottir 28] 
Skála           3-1 EB/Streymur
  [Solveig Frederiksberg 38, Kristinbjorg Frederiksberg 56, 
   Fridrun Danielsen 64; Sigrun K. Kristiansen 34]
Víkingur        4-0 MB
  [Hanna Isaksen Hojgaard 10, 14, Arna Vatnhamar 34, Marjun Poulsen 82]

Semifinals

First Legs [May 13]
B36             1-5 KÍ              
  [Sunfrid Simonsen 11; Rannva Andreasen 7, Sofia Purkhus 15, 30, 68,
   Maria K. Thomsen 86]
Víkingur        0-0 Skála           

Second legs
[Jun 4]
KÍ              5-0 B36             
  [Sigrid Jacobsen 11, 15, Malena Josephsen 50, 90, Rannva Andreasen 86]
[Jun 6]
Skála           3-1 Víkingur        
  [Asgeir Siri Karadottir 16, Kristinbjorg Frederiksberg 24, 
   Fridrun Danielsen 75; Mary-Ann Zachariassen 90]

Final [Jul 3, Torshavn]
KÍ              1-0 Skála           
  [Rannva Andreasen 55]
KÍ: Randi S. Wardum, Gunnrid F. Joensen (Maria K. Thomsen 59), Paula 
     Mikkelsen, Ragna B. Patawary, Annika Petersen, Asa K. Thomsen, Tove 
     Solheyg (Elsa Maria Simonsen 71), Malena Josephsen, Rannva Andreasen, 
     Sigrid Jacobsen, Sofia Purkuhs. Coach: Aleksandar Djordjevic.
Skála: Ata Jacobsen, Hallgerd Hansen, Evi Mikkelsen, Marin Gregersen, 
     Mirjam D. Frederiksberg, Kristinbjorg Frederiksberg, Oddrun Danielsen 
     (Bara Berthelsen 76), Fridrun Danielsen, Solva Selvindi (Solveig 
     Frederiksberg 86), Birna T. Johannesen (Solfrid Christiansen 80), 
     Asgerd Siri Karadottir. Coach: Birnir Smari Hauksson.
Referee: Paetur Albinus.
Attendance: 150



2. deild

Table:

 1.B36             14 10  1  3  30- 7  31  Promoted  [Tórshavn]
-----------------------------------------
 2.HB              13  7  2  4  29-14  23  [Tórshavn]
 3.B68/NSÍ         14  3  4  7  10-25  13  [Toftir/Runavík] 
 4.ÍF              13  1  5  7  14-37   8  [Fuglafjřrđur]

Round 1 [Apr 18]
B68/NSÍ         2-1 B36            
  [Erna Svalbard, Mirjam Davidsen; Eydvor Thomsen]
HB              7-0 ÍF             
  [Torhild Holm, Lilian Dalsgard, Barbara Tausen (3), Elin Niclasen, 
   Anita Mortensen]

Round 2 [Apr 25)
B36             4-0 ÍF             
  [Eydvor Thomsen (2, 1pen), Ester Rasmussen (2)]
B68/NSÍ         0-4 HB             
  [Katrin Debess Kristiansen, Marianna Holm Jacobsen, Birita Mortansdottir, 
   Barbara Tausen]

Round 3 [May 5]
HB              2-1 B36            
  [Gudrid G. Eystberg, Unnur Danielsen; Sunfrid Simonsen]
ÍF              2-2 B68/NSÍ        
  [Ragna i Lambanum, Gunnrid a Lakjuni; Erna Svalbard, Dania Olsen]

Round 4 [May 9]
B36             2-0 B68/NSÍ        
  [Var Hojsted, Rakul M. Johannesen]
ÍF              1-1 HB             
  [Annika Petersen; Lilian Dalsgard]

Round 5 [May 16]
HB              4-1 B68/NSÍ        
  [Marianna Holm Jacobsen (2), Gudrid G. Eystberg, Unnur Danielsen; 
   Dania Olsen]
ÍF              0-2 B36            
  [Elsa Anna Mohr, Rakul M. Johannesen]

Round 6 [May 24]
B36             2-0 HB             
  [Unn Kragesteen, Elsa Anna Mohr]
B68/NSÍ         1-0 ÍF             
  [Erna Svalbard]

Round 7 
[May 30]
HB              1-1 ÍF             
  [Amanda Klein Olsen; Var Naes]
[May 31]
B68/NSÍ         0-1 B36            
  [Elsa Anna Mohr]

Round 8 [Jun 13]
B36             3-1 ÍF             
  [Elsa Anna Mohr (2), Sunfrid Simonsen; Annika Petersen]
B68/NSÍ         1-0 HB             
  [Erna Svalbard]

Round 9 
[Jun 18]
HB              0-2 B36            
  [Anja Weihe, Elsa Anna Mohr]
[Jun 20]
ÍF              1-1 B68/NSÍ        
  [Var Naes; Erna Svalbard]

Round 10
[Jun 23]
B36             2-0 B68/NSÍ        
  [Elsa Anna Mohr, Sunfrid Simonsen]
[tba]
ÍF               -  HB             

Round 11 [Aug 15]
HB              awd B68/NSÍ         [awarded 3-0]
ÍF              1-7 B36            
  [Own goal; Anja Weihe (3), Rakul M. Johannesen, Maria Mikkelsen,
   Rannva Carlson, Katarina K. Saxov]

Round 12 [Aug 22]
B36             0-1 HB             
  [Helena Johannesen]
B68/NSÍ         awd ÍF              [awarded 0-3]

Round 13 
[Aug 26]
HB              0-3 B36            
  (Elsa Anna Mohr, Sunfrid Simonsen, Maria Mikkelsen]
[Aug 28]
ÍF              2-2 B68/NSÍ        
  [Var Naes (2); Dania Olsen, Sanna Fossdalsa]

Round 14 [Sep 5]
B68/NSÍ         0-0 B36            
HB              6-2 ÍF             
  [Susanna Smith Johansen (5), Amanda K. Olsen; Var Naes, Annika Petersen]

Round 15 [Sep 19]
B36              -  ÍF             
B68/NSÍ          -  HB             

Table:

 1.B36             14 10  1  3  30- 7  31  Promoted  [Tórshavn]
-----------------------------------------
 2.HB              13  7  2  4  29-14  23  [Tórshavn]
 3.B68/NSÍ         14  3  4  7  10-25  13  [Toftir/Runavík] 
 4.ÍF              13  1  5  7  14-37   8  [Fuglafjřrđur]

Topscorers:
 8 Elsa Anna Mohr (B 36)
 5 Erna Svalbard (B 68/NSI)
 5 Susanna Smith Johansen (HB)
 5 Var Naes (IF)
 4 Anja Weihe (B 36)
 4 Sunfrid Simonsen (B 36)
 4 Barbara Tausen (HB)


2009.

2011.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Denis Polsinelli for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Denis Polsinelli (denis.polsinelli@libertysurf.fr)
Last updated: 31 Aug 2012

(C) Copyright Denis Polsinelli and RSSSF 2010/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.