Faroe Islands 2020


Betrideildin
Cup
1. deild
2. deild

Betrideildin

Final Table:

 1.HB              27  22  3  2  81-23  69       Champions
 2.NSÍ             27  20  3  4  58-26  63
 3.KÍ              27  19  5  3  72-25  62  [C]
 4.B36             27  19  2  6  77-37  59
 5.Víkingur        27  15  2 10  55-44  47
 6.ÍF              27   7  5 15  34-59  26
 7.EB/Streymur     27   7  3 17  26-65  24
 8.TB              27   4  6 17  20-42  18
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.AB              27   1  7 19  21-73  10       Relegation Playoff
------------------------------------------
10.Skála           27   1  4 22  22-72   7       Relegated

Round 1 [May 9]
HB            1-0 EB/Streymur   
  [Adrian Runason Justinussen 26]
NSÍ           3-1 TB            
  [Aron Knudsen 8, Klaemint Andrason Olsen 24, Betuel Hansen 86;
   Rogvi Joensen 90+1]
Skála         1-2 ÍF            
  [Poul Kallsberg 83; Uros Stojanov 21, 56]
KÍ            0-2 B36           
  [Sebastian Pingel 81, Meinhard Egilsson Olsen 90+4]
AB            0-0 Víkingur      

Round 2
[May 16]
TB            1-2 KÍ            
  [Rogvi Joensen 79pen; Joannes Bjartalid 29, 90+4pen]
[May 17]
B36           3-0 AB            
  [Sorin Samuelsen 8og, Arni Frederiksberg 16, Meinhard Egilsson Olsen 90+3]
ÍF            1-3 HB            
  [Uros Stojanov 90+3; Hedin Hansen 10, Adrian Runason Justinussen 14, 
   Rene Shaki Joensen 35]
Víkingur      5-2 Skála         
  [Finnur Justinussen 45, Hjalti Stromsten 49og, Solvi Vatnhamar 65pen, 
   Lukasz Cieslewicz 85, Gunnar Vatnhamar 90; Andrias Egeberg Jacobsen 9, 
   Jan Ingason Hansen 70]
EB/Streymur   0-3 NSÍ           
  [Morits Heini Mortensen 7, Aron Knudsen 25, Petur Knudsen 62]

Round 3
[May 22]
Víkingur      1-0 NSÍ           
  [Ari Olsen 17]
[May 23]
B36           6-2 Skála         
  [Arni Frederiksberg 25, Michal Przybylski 36, Sebastian Pingel 38, 
   Alex Mellemgaard 45+2, Meinhard Egilsson Olsen 73, Ragnar Samuelsen 84; 
   Jan Ingason Hansen 15, Niels Pauli Danielsen 83pen]
ÍF            1-4 KÍ            
  [Uros Stojanov 27; Joannes Bjartalid 26, 77pen, Jakup Biskopsto Andreasen 44, 
   Pall Andrasson Kelttskard 84]
EB/Streymur   2-0 TB            
  [Gutti Dahl-Olsen 40, Niklas Kruse 44]
[May 24]
AB            0-5 HB            
  [Ossur Meinhardtsson Dalbud 4, Adrian Runason Justinussen 8, 11, 16, 21]

Round 4
[May 27]
NSÍ           5-0 ÍF            
  [Klaemint Andrasson Olsen 8, 50, 59, Morits Heini Mortensen 57, Betuel Hansen 76]
TB            1-3 B36           
  [Poul Ingason 28; Michal Przybylski 7, Sonni Ragnar Nattestad 41, 
   Meinhard Egilsson Olsen 49]
[May 28]
HB            3-0 Víkingur      
  [Rene Shaki Joensen 5, Mathias Nygaard 37, 61]
Skála         1-1 AB            
  [Jan Ingason Hansen 80; Bjarki Nielsen 34]
KÍ            3-0 EB/Streymur   
  [Ole Erik Mistskogen 17, Joannes Bjartalid 33pen, Jonn Johannessen 84]

Round 5
[Jun 1]
B36           2-4 HB            
  [Alex Mellemgaard 18pen, Michal Przybylski 57; Paetur Petersen 10, 61, 
   Rene Shaki Joensen 65, 90+3]
Víkingur      0-0 TB            
Skála         0-4 NSÍ           
  [Petur Knudsen 7, 17, Klaemint Andrasson Olsen 28, Morits Heini Mortensen 34]
AB            0-6 KÍ            
  [Ole Erik Midtskogen 10, 31, Isak Simonsen 28, Sorin Samuelsen 49og, 
   Boris Dosljak 59, Joannes Bjartalid 68pen]
[Jun 2]
ÍF            2-1 EB/Streymur   
  [Filip Djordjevic 21, Uros Stojanov 87; Niklas Kruse 66]

Round 6 
[Jun 6]
TB            0-1 HB            
  [Dan i Soylu 12]
[Jun 7]
EB/Streymur   1-0 Skála         
  [Toki Johannesen 12]
ÍF            4-2 AB            
  [Jan Olavsson Elligsgaard 25pen, 63, 85, Ari Olavsson Ellingsgaard 30; 
   Bartal Skaalum Petersen 26, Toki a Lofti 33]
KÍ            1-1 NSÍ           
  [Jonn Johannesen 90; Petur Knudsen 73]
Víkingur      4-2 B36           
  [Andreas Lava Olsen 20, 31, Gunnar Vatnhamar 57, Solvi Vatnhamar 64; 
   Arni Frederiksberg 26pen, Eli Falkvard Nielsen 56]

Round 7
[Jun 12]
B36           4-1 EB/Streymur   
  [Sebastian Pingel 16, Michal Przybylski 41, 50, Meinhard Egilsson Olsen 89;
   Simun Solheim 69]
NSÍ           3-0 AB            
  [Klaemint Andrason Olsen 4, Bardur JogvanssonHansen 23, Peter Knudsen 87]
[Jun 13]
TB            0-0 ÍF            
HB            3-0 Skála         
  [Paetur Petersen 50, Rene Shaki Joensen 59, Ossur Meinhardtsson Dalbud 67pen]
KÍ            4-1 Víkingur      
  [Joannes Bjartalid 9pen, Odmar Faero 38, Joannes Kalso Danielsen 55, 
   Alessio Hyseni 89; Lukasz Cieslewicz 30]

Round 8
[Jun 16]
AB            1-1 EB/Streymur   
  [Janus Samuelsen 39; Adeshina Lawal 90+1og]
B36           1-1 NSÍ           
  [Sebastian Pingel 3; Petur Knudsen 67]
[Jun 17]
Skála         0-2 TB            
  [Ndende Adama Gueye 60, Poul Ingason 90pen]
HB            3-3 KÍ            
  [Daniel Johansen 8, Jogvan Roi Davidsen 56, but Patrik Johannesen 73og; 
   Joannes Kalso Danielsen 28, Patrik Johannesen 30, Jonn Johannesen 58]
Víkingur      1-2 ÍF            
  [Finnur Justinussen 80; Gundur Petersen 59, Uros Stojanov 73]

Round 9
[Jun 21]
ÍF            0-3 B36           
  [Sjurdur Pauli Nielsen 39og, Brian Jacobsen 84, Meinhard Egilsson Olsen 90]
KÍ            3-0 Skála         
  [Jakup Biskopsto Andreasen 9, Patrik Johannesen 41, 
   Pall Andrasson Klettskard 46]
TB            1-1 AB            
  [Nikolei Johannesen 15; Ndende Adama Gueye 37og]
EB/Streymur   0-2 Víkingur      
  [Ari Olsen 84, Jakup Johansen 89]
[Jun 22]
NSÍ           2-0 HB            
  [Bardur Jogvansson Hansen 11, Petur Knudsen 41pen]

Round 10
[Jun 26]
EB/Streymur   0-3 B36           
  [Magnus Holm Jacobsen 8, Eli Falkvard Nielsen 64, Arni Frederiksberg 90]
[Jun 28]
ÍF            1-0 TB            
  [Uros Stojanov 60]
Skála         1-3 HB            
  [Jan Ingason Hansen 45; Daniel Johansen 73, Hedin Hansen 75, 
   Mathias Nygaard 80]
Víkingur      1-2 KÍ            
  [Finnur Justinussen 11; Ole Erik Midtskogen 82, Pall Andrasson Klettskard 90]
AB            2-3 NSÍ           
  [Bjarki Nielsen 17, 86. Aron Knudsen 7, Petur Knudsen 77, 
   Klaemint Andrasson Olsen 88]

Round 11 [Jul 4]
AB            0-4 B36           
  [Michal Przybylski 10, Arni Frederiksberg 46, Sebastian Pingel 66, 
   Meinhard Egilsson Olsen 86]
ÍF            1-2 HB            
  [Hans Jakup Lervig 5; Mathias Nygaard 28, Rene Shaki Joensen 66]
KÍ            2-1 TB            
  [Jakup Biskopsto Andreasen 52, Joannes Bjartalid 78pen; 
   John Vili Woldike Leo 18]
NSÍ           1-0 EB/Streymur   
  [Salmundur Bech 37]
Skála         0-4 Víkingur      
  [Jakup Johansen 10, Lukasz Cieslewicz 14pen, Atli Gregersen 18pen, 
   Vukasin Tomic 45]

Round 12 [Jul 12]
B36           6-2 KÍ            
  [Sebastian Pingel 23, 58, Michal Przybylski 31, 35, Alex Mellemgaard 64pen, 
   Hannes Agnarsson 90; Jakup Biskopsto Andreasen 6, Ole Erik Midtskogen 54]
ÍF            3-0 Skála         
  [Uros Stojanov 75, 77, 88]
TB            0-1 NSÍ           
  [Oddur Hojgaard 4]
Víkingur      2-1 AB            
  [Finnur Justinussen 24, 72; Sorin Samuelsen 90]
EB/Streymur   0-2 HB            
  [Mathias Nygaard 24, Hilmar Leon Jakobsen 45]

Round 13
[Jul 27]
AB            2-2 ÍF            
  [Bjarki Nielsen 45, Toki a Lofti 57; Uros Stojanov 33, Gundur Petersen 49]
NSÍ           0-2 KÍ            
  [Deni Pavlovic 22, Pall Andrasson Klettskard 60]
Skála         1-3 EB/Streymur   
  [Poul Kallsberg 25; Arnbjorn Theodore Hansen 22, Gutti Dahl-Olsen 54, 
   Toki Johannesen 90+5]
[Jul 28]
HB            4-1 TB            
  [Poul Kallsberg 25; Arnbjorn Theodore Hansen 22, Gutti Dahl-Olsen 54, 
   Toki Johannesen 90+5]
[Jul 29]
B36           4-2 Víkingur      
  [Arni Frederiksberg 23, Michal Przybylski 43, Meinhard Egilsson Olsen 62, 
   Sebastian Pingel 68; Solvi Vatnhamar 12, Finnur Justinussen 25]

Round 14 [Aug 2]
HB            2-0 NSÍ           
  [Dan i Soylu 38, 65]
Skála         0-6 KÍ            
  [Joannes Bjartalid 6, 15, Joannes Kalso Danielsen 17, Deni Pavlovic 68, 
   Pall Andrasson Klettskard 81, Jonn Johannessen 90]
Víkingur      6-0 EB/Streymur   
  [Solvi Vatnhamar 18, Gunnar Vatnhamar 26, Finnur Justinussen 34, 
   Jakup Johansen 37, Ari Olsen 45, Noah Mneney 61]
AB            0-0 TB            
B36           2-0 ÍF            
  [Meinhard Egilsson Olsen 51, Sonni Ragnar Nattestad 69]

Round 15
[Aug 23]
EB/Streymur   3-1 AB            
  [Bardur Olsen 38, Gestur Bogason Dam 39, 67; Adeshina Lawal 58]
ÍF            1-2 Víkingur      
  [Karl Abrahamsson Lokin 57; Finnur Justinussen 31, Gunnar Vatnhamar 42]
TB            1-0 Skála         
  [Filip Obadovic 58]
[Sep 12]
KÍ            2-1 HB            
  [Joannes Bjartalid 49, Pall Andrasson Klettskard 55; Mikkel Dahl 75]
NSÍ           4-2 B36           
  [Petur Knudsen 34, 59, Eli Nielsen 36og, Klaemint Andrasson Olsen 41pen; 
   Ragnar Samuelsen 67, Steffan Abrahamsson Lokin 70og]

Round 16
[Aug 11]
KÍ            6-0 ÍF            
  [Patrik Johannesen 16, Odmar Faero 19, Joannes Bjartalid 31, 
   Pall Andrasson Klettskard 35, Hakun Edmundsson 83og, 
   Ole Erik Midtskogen 86]
[Aug 12]
HB           11-0 AB            
  [Mikkel Dahl 5, 34, 48, Mathias Nygaard 11, Bartal Wardum 24, 
   Jakup Pauli Breckmann 45og, Dan i Soylu 51, 65, 90, 
   Adrian Runason Justinussen 85, 90]
NSÍ           1-2 Víkingur      
  [Jesper Christjansen 48; Atli Gregersen 26, Ari Olsen 75]
[Aug 16]
TB            0-1 EB/Streymur   
  [Gestur Bogason Dam 29]
[Oct 1]
Skála         1-3 B36           
  [Aksel Danielsen 8, Alex Mellemgaard 58, Sebastian Pingel 77, 
   Andrass Johansen 90+3]

Round 17
[Aug 6]
B36           4-1 TB            
  [Benjamin Heinesen 14, Meinhard Egilsson Olsen 58, 
   Stefan Radosavljevic 65, 89; Poul Ingason 25]
EB/Streymur   0-7 KÍ            
  [Pall Andrasson Klettskard 12, Patrik Johannesen 27, Deni Pavlovic 36, 
   Joannes Kalso Danielsen 66, Jonn Johannessen 70, 72, Joannes Bjartalid 89]
ÍF            0-1 NSÍ           
  [Jesper Christjansen 30]
Víkingur      1-3 HB            
  [Solvi Vatnhamar 81pen; Paetur Petersen 20, Hilmar Leon Jakobsen 79, 
   Mikkel Dahl 85]
[Aug 7]
AB            1-1 Skála         
  [Adeshina Lawal 74; Jan Ingason Hansen 34]

Round 18
[Jul 22]
NSÍ           1-0 Skála         
  [Steffan Abrahamsson Lokin 68]
KÍ            2-0 AB            
  [Jon Johannesen 3, Boris Dosljak 28]
[Jul 23]
HB            2-0 B36           
  [Mikkel Dahl 53, Hilmar Leon Jakobsen 74]
[Aug 28]
TB            1-2 Víkingur      
  [Ndende Adama Gueye 24; Finnur Justinussen 41, Soli Vatnhamar 65]
EB/Streymur   1-0 ÍF            
  [Arnbjorn Theodor Hansen 77]

Round 19
[Sep 13]
AB            0-3 TB            
  [Filip Obadovic 1, 57, Poul Ingason 11]
EB/Streymur   2-3 Víkingur      
  [Niklas Kruse 38, Roi Olsen 62; Solvi Vatnhamar 56pen, 
   Finnur Justinussen 82, 90+4]
[Sep 15]
Skála         0-1 KÍ            
  [Deni Pavlovic 60]
[Oct 28]
HB            2-2 NSÍ           
  [Adrian Runason Justinussen 48, Bartal Wardum 78; 
   Paetur Turidarson Skipanes 36, Klaemint Andrason Olsen 51]	
ÍF            1-2 B36           
  [Uros Stojanov 67; Alex Mellemgaard 71pen, Johann Joensen 90+4]

Round 20
[Sep 19]
TB            0-0 KÍ            
NSÍ           4-1 EB/Streymur   
  [Klaemint Andrason Olsen 15, 22, Jesper Christjansen 63, Bui Egilsson 77; 
   Oddur Arnason Hojgaard 40og]	
[Sep 20]
B36           3-0 AB            
  [Sonni Ragnar Nattestad 22, Andrass Johansen 53, 90]
Víkingur      2-1 Skála         
  [Finnur Justinussen 44, Bogi Reinert Petersen 90; Ronni Moller-Iversen 52]
HB            4-2 ÍF            
  [Mikkel Dahl 20, 54, Mathias Nygaard 36, Bartal Wardum 45; 
   Uros Stojanov 31, 45+1]

Round 21
[Sep 23]
EB/Streymur   1-5 HB            
  [Andras Olsen 24; Hilmar Leon Jakobsen 20, 77, Daniel Johansen 26, 
   Adrian Runason Justinussen 48, Ossur Meinhardtsson Dalbud 82]
Skála         4-4 ÍF            
  [Kristian Martin Jakobsen 36, Andreas Jacobsen 39, Ronni Moller-Iversen 58,
   Johan Johansen 90+4; Filip Djodjevic 20, 23, 65, Uros Stojanov 67]
TB            0-1 NSÍ           
  [Jann Benjaminsen 50]
[Sep 30]
Víkingur      4-1 AB            
  [Gunnar Vatnhamar 26, Solvi Vatnhamar 39pen, Olaf Bardarson 41, 
   Bjarni Skala 90+2og; Hans Jakup Annfinsson 78] 
[Oct 21]
KÍ            1-1 B36           
  [Odmar Faero 90+4; Stefan Radosavljevic 49]

Round 22
[Sep 27]
NSÍ           4-1 Skála         
  [Petur Knudsen 9, 24, Klaemint Andrasson Olsen 55, 90; 
   Niels Pauli Danielsen 63]
TB            0-2 Víkingur      
  [Bogi Reinert Petersen 3, Ari Olsen 6]
ÍF            1-1 EB/Streymur   
  [Hans Jakup Lervig 43; Bardur Olsen 87]
[Sep 28]
B36           1-2 HB            
  [Eli Falkvard Nielsen 13; Hilmar Leon Jakobsen 20, Paetur Petersen 51]
[Nov 4]
KÍ            3-1 AB            
  [Pall Andrasson Klettskard 19, Joannes Bjartalid 68pen, Boris Dosljak 85;    
   Bjarki Nielsen 9]		

Round 23
[Oct 3]
TB            1-1 ÍF            
  [Mark Kongstedt 69; Uros Stojanov 62]
[Oct 4]
HB            3-0 Skála         
  [Adrian Runason Justinussen 24, Hilmar Leon Jakobsen 64, 
   Ossur Meinhardtsson Dalbud 86]
AB            1-2 NSÍ           
  [Bartal Skaalum Petersen 90; Petur Knudsen 8, Jesper Christjansen 42]
EB/Streymur   2-6 B36           
  [Niklas Kruse 35pen, 58; Andrass Johansen 5, Eli Falkvard Nielsen 9, 
   Ragnar Samuelsen 15, Stefan Radosavljevic 20, 80, Andreas Thomsen 37]
[Oct 28]
Víkingur      1-3 KÍ            
  [Solvi Vatnhamar 14pen; Jonn Johannesen 7, Isak Simonsen 70, 
   Ole Erik Midtskogen 90+5]

Round 24
[Oct 17]
B36           2-0 TB            
  [Sebastian Pingel 14, Arni Frederiksberg 69]
KÍ            2-1 EB/Streymur   
  [Joannes Kalso Danielsen 18, Heini Vatnsdal 72; Arnbjorn Theodor Hansen 86]
[Oct 18]
ÍF            2-3 NSÍ           
  [Andy Olsen 37pen, 80pen; Petur Knudsen 57, 71, Morits Heini Mortensen 61]
HB            4-0 Víkingur      
  [Hordur Askham 3, Adrian Runason Justinussen 10, Mikkel Dahl 22, 
   Hilmar Leon Jakobsen 60]
Skála         2-0 AB            
  [Kristian Martin Jakobsen 25, Mikkjal T. Hentze 51og]	

Round 25
[Oct 24]
AB            2-3 HB            
  [Bjarki Nielsen 48, Leivur Guttesen 71; Ossur Meinhardtsson Dalbud 27, 
   Hilmar Leon Jakobsen 33, 90+2]
NSÍ           3-2 Víkingur      
  [Johan Davidsen 11, Petur Knudsen 60, Rogvi Egilstoft 79; 
   Solvi Vatnhamar 51pen, 69pen]
[Oct 25]
EB/Streymur   3-2 TB            
  [Petur Zachariasen 36, Bardur Olsen 44, Simun Solheim 88; 
   Mark Kongstedt 22, Samudeen Musah 71]
KÍ            4-1 ÍF            
  [Pall Andrasson Klettskard 57, 75, Joannes Bjartalid 62pen, 
   Ole Erik Midtskogen 78; Sjurdur Pauli Nielsen 8]
Skála         1-2 B36           
  [Aksel Danielsen 36; Hannes Agnarsson 2, Sebastian Pingel 90]

Round 26 [Nov 1]
EB/Streymur   1-1 Skála         
  [Simun Solheim 59; Niels Pauli Danielsen 89pen]
HB            4-0 TB            
  [Mikkel Dahl 2, 15, 56, Hilmar Leon Jakobsen 54]
ÍF            1-0 AB            
  [Uros Stojanov 66]
Víkingur      1-3 B36           
  [Klaemint Andrason Olsen 28]
NSÍ           1-0 KÍ            
  [Finnur Justinussen 14; Hannes Agnarsson 47, Erling Davidsson 61, 
   Sebastian Pingel 75]

Round 27 [Nov 7]
AB            4-0 EB/Streymur   
  [Gilli Roason 11, Jasper Van Der Heyden 16, 74, Bjarki Nielsen 79]
B36           3-4 NSÍ           
  [Alex Mellemgaard 37, Sebastian Pingel 68, Magnus Holm Jacobsen 76; 
   Paetur Turidarson Skipanes 10, Klaemint Andrasson Olsen 21pen, 34, 55]
KÍ            1-1 HB            
  [Pall Andrasson Klettskard 72; Delphin Tshiembe 90+3]
TB            3-2 Skála         
  [Filip Obadovic 71, Sebastian Kroner 78, 90+2; Johan Johansen 82, 
   Niels Pauli Danielsen 90]
Víkingur      4-1 ÍF            
  [Jakup Johansen 6, 51, 58, Solvi Vatnhamar 13; Samal Joensen 90+2]

Final Table:

 1.HB              27  22  3  2  81-23  69       Champions
 2.NSÍ             27  20  3  4  58-26  63
 3.KÍ              27  19  5  3  72-25  62  [C]
 4.B36             27  19  2  6  77-37  59
 5.Víkingur        27  15  2 10  55-44  47
 6.ÍF              27   7  5 15  34-59  26
 7.EB/Streymur     27   7  3 17  26-65  24
 8.TB              27   4  6 17  20-42  18
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.AB              27   1  7 19  21-73  10       Relegation Playoff
------------------------------------------
10.Skála           27   1  4 22  22-72   7       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

[Nov 29]
AB            2-3 B68           [aet]
  [Bjarki Nielsen 76, Casper Van Der Heyden 110; Andri Benjaminsen 35, 103, 117]

NB: B68 promoted, AB relegated

Topscorers
17 Uros Stojanov (ÍF)
17 Klaemint Andrasson Olsen (NSÍ)
16 Peter Knudsen (NSÍ)
15 Joannes Bjartalid (KÍ)
14 Mikkel Dahl (HB)
13 Finnur Justinussen (Víkingur)
13 Sebastian Pingel (B36)
12 Adrian Runason Justinussen (HB)
12 Hilmar Leon Jakobsen (HB)
12 Pall Andrasson Klettskart (KÍ) 
12 Solvi Vatnhamar (Víkingur)
10 Meinhard Egilsson Olsen (B36)
 9 Michal Przybylski (B36)

Cup

Preliminary Round [Jun 27]
FC Suðuroy    9-1 Royn          
  [Jon Marni Lindenskov 18, 57, David Lisberg 23, 29, Ari Poulsen 40, 75, 86, 
   Fridi Holm 77, Paetur Augistinussen 82; Olavur Ludvig 32]
MB            2-6 Undrið FF     
  [Tordur a Presttrodni 15pen, Jogvan Joensen 33; 
   Simun Paetur Johannesen 7, 30, 81, Suni Hojgaard 35, Olavur Sigurheim 42, 
   David Dam 90]

First Round [Jul 8]
AB            4-1 Undrið FF     
  [Toki a Lofti 43, 88, Bjarki Nielsen 74, Gert Drangastein 78; David Dam 89]
B68           0-2 Víkingur      
  [Finnur Justinussen 32, Ingi Jonhardsson 56]
B71           2-7 B36           
  [Brian Okpala 17, Tijani Mohammed 85; Stefan Radosavljevic 3, 77, 87, 
   Martin Agnarsson 40, Arni Frederiksberg 60, 72, Hannes Agnarsson 80]
EB/Streymur   1-1 NSÍ           [aet, 3-5 pen]
  [Teitur Olsen 29; Petur Knudsen 49]
KÍ            1-1 HB            [aet, 4-5 pen]
  [Patrik Johannesen 69; Asi Dam 12]
Skála         4-3 Hoyvík        
  [Paetur Jacobsen 18, Aksel Danielsen 60, Jan Ingason Hansen 76, 90; 
   Villiam Klein 58, 68, 86]
TB            1-0 ÍF            
  [Ndende Adama Gueye 45]
07 Vestur     3-1 FC Suðuroy    
  [Olivur Tryggvason 18og, Gilli Samuelsen 52, 80; David Lisberg 5]

Quarterfinals [Nov 25]
B36           3-0 AB            
  [Sebastian Pingel 3, Michal Przybylski 6, Andrass Johansen 44]
NSÍ           1-0 Skála         
  [Aron Knudsen 75]
Víkingur      1-0 TB            
  [Solvi Vatnhamar 85pen]
07 Vestur     1-1 HB            [aet, 4-5 pen]
  [Ragnar Weihe 78; Mathias Nyaard 7]

Semifinals
[Nov 28, Runavík]
Víkingur      2-1 B36           
  [Jakup Johansen 25, Ari Olsen 67; Alex Mellemgaard 22pen]
[Nov 29, Klaksvík]
NSÍ           1-3 HB            
  [Klaemint Andrasson Olsen 65; Daniel Johansen 8, 81, Adrian Runason Justinussen 44] 

Final [Dec 5, Tórsvøllur, Tórshavn]
Víkingur      0-2 HB            
  [Gunnar Vatnhamar 24og, Mads Boe Mikkelsen 55]
HB: Teitur Matras Gestsson, Heri Hjalt Mohr, Hordur Hedinsson Askham, 
   Delphin Tshiembe, Daniel Johansen (Jogvan Roi Davidsen 46), Mathias 
   Nygaard Kristensen, Hedin Hansen, Dan i Soylu, Adrian Runason 
   Justinussen, Mikkel Dahl (Paetur Joensson Petersen 78), Hilmar Leon 
   Jakobsen. Coach: Jens Berthel Askou.
Vikingur: Elias Fagra, Ari Olsen, Atli Gregersen, Gunnar Vatnhamar, Bergur 
   Gregersen, Noah Hans Mneney (Martin Klein Joensen 82), Bogi 
   Reinert-Petersen (Geza David Turi 65), Arnbjorn Svensson (Olaf Bardason 
   70), Solvi Vatnhamar, Jakup Johansen, Finnur Justinussen. 
   Coach: Johan Petur Poulsen.
Referee: Johan Hendrik Ellefsen 
Attendance: 1100 
	


1. deild

Final Table:

 1.Víkingur II     27  17  7  3  73-36  58
------------------------------------------
 2.07 Vestur       27  16  6  5  60-33  54       Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.NSÍ II          27  15  7  5  80-42  52
 4.B68             27  14  4  9  56-34  46       Promotion Playoff
 5.KÍ II           27  11  5 11  56-54  38
 6.B36 II          27  10  4 13  43-53  34
 7.HB II           27  10  3 14  53-79  33
 8.B71             27   9  5 13  53-52  32
------------------------------------------
 9.AB II           27   6  5 16  35-58  23  [P]  Relegated
10.FC Hoyvík       27   2  4 21  29-97  10  [P]  Relegated

NB: only the top-3 teams are entitled to direct promotion; reserve sides are not
    eligible to play at the top level

Round 1 [Mar 7]
AB II         0-2 KÍ II         
  [Borge Petersen 29, Kristian Eliasen 78]
B36 II        0-1 B68           
  [Andri Benjaminsen 60]
B71           1-1 07 Vestur     
  [Tummas Pauli Hansen 23; Gilli Samuelsen 8]
Hoyvík        1-3 Víkingur II   
  [Hugin Ferber 40; Asi Rasmussen 54, Ola Kristian Jacobsen 64pen, 
   Rani Hansen 71]
NSÍ II        2-0 HB II         
  [Paetur Skipanes 6, Joel Hognason 90]

Round 2 [May 16]
AB II         1-2 B36 II        
  [Rogvi Skala 60; Kristin Rasmusen 55og, Brian Jakobsen 64]
B68           2-2 NSÍ II        
  [Andri Benjaminsen 2, 33; Haraldur Hojgaard 55, Solvi Sigvardsen 83]
HB II         1-1 B71           
  [Jogvan Nolsoe 54; Clayton Soares Do Nascimento 45]
KÍ II         2-2 Hoyvík        
  [Aron Joensen 5, Bardur Hansen 59; Villiam Klein 36, Hugin Ferber 65]
Víkingur II   1-1 07 Vestur     
  [Ola Kristian Jacobsen 49pen; Dann Frodason 52pen]

Round 3 
[May 23]
B71           2-0 AB II         
  [Clayton Soares Do Nascimento 15, Aki Hentze 56]
NSÍ II        2-4 Víkingur II   
  [Paetur Hentze 45, Atli Petersen 56; Rani Hansen 10, 46, 
   Ola Kristian Jacobsen 42pen, Olaf Bardason 72]
07 Vestur     3-3 HB II         
  [Dann Frodason 78, Karl Weihe 82, Jogvan Petersen 87; Roi av Flotum 2, 
   Jogvan Nolsoe 11, Gilli Roason 39]
[May 24]
B36 II        2-1 KÍ II         
Hoyvík        0-3 B68           
  [Zoran Vujovic 10, Andri Benjaminsen 27, Tonni Johannus Thomsen 64]

Round 4 [May 30]
B36 II        3-1 B71           
  [Brian Jakobsen 31, Johann Joensen 83, Ran i Soylu 90+2; Tijani Mohammed 45+1]
Hoyvík        3-2 AB II         
  [Villiam Klein 7, Oli Hansen 30, Paetur Rein 81; Petur Frank Holm 48, 
   Jon Krossla Poulsen 56]
HB II         0-2 Víkingur II   
  [Hans Jakup Lervig 49, Pol Enok Hansen 87]
NSÍ II        6-2 KÍ II         
  [Bui Egilsson 15, 85, 87, Jann Martin Mortensen 56pen, 
   Jorgin Nielsen 64, 66; Hjalgrim Elttor 54pen, Aron Joensen 74]
07 Vestur     1-2 B68           
  [Tor-Ingar Akselsen 90+1pen; Andri Benjaminsen 23, Oli Olsen 48]

Round 5 [Jun 2]
AB II         2-3 NSÍ II        
  [Joannes Dalsgard 83, Jon Krossla Poulsen 87; Jorgin Nielsen 3, 
   Hans Marius Davidsen 43, 64]
B36 II        3-1 Hoyvík        
  [Hannes Agnarsson 77, 88, Andrass Johansen 80; Villiam Klein 90]
B68           2-2 HB II         
  [Karstin Clementsen 45, Andri Benjaminsen 71; Tormodur Djurhuus 68,
   Aki Samuelsen 90+2]
B71           1-3 Víkingur II   
  [Brian Okpala 29; Ingi Jonhardsson 37, Arnbjorn Sveinsson 63, 87]
KÍ II         1-0 07 Vestur     
  [Hjalgrim Elttor 71]

Round 6 [Jun 6]
Hoyvík        1-2 B71           
  [Kristin Mouritsen 36; Clayton Soares Do Nascimento 56, 90+4]
KÍ II         1-3 HB II         
  [Gulak Jacobsen 63; Roi av Flotum 29, Hans Pauli Danielsen 41, 
   Tori Rasmussen 69]
NSÍ II        3-0 B36 II        
  [Andreas Thomsen 6og, Hans Marius Davidsen 27, Paetur Hentze 81]
Víkingur II   2-1 B68           
  [Hans Jakup Lervig 11, Ola Kristjan Jacobsen 58pen; Noah Mneney 73og]
07 Vestur     2-0 AB II         
  [Salomon Kwao 19, Tor-Ingar Akselsen 90+1]

Round 7
[Jun 11]
Hoyvík        4-4 NSÍ II        
  [Hugin Ferber 8, 38, Tor av Skardi 30, 62; Jann Martin Mortensen 29, 51, 
   Jogvan Hojgaard 42, Paetur Skipanes 64]
AB II         1-2 HB II         
  [Sorin Anghel 45; Jogvan Nolsoe 61, Roi av Flotum 66]
B36 II        1-2 07 Vestur     
  [Johann Joensen 90+4; Tor-Ingar Akselsen 34pen, 75]
[Jun 12]
B71           2-1 B68           
  [Simin Hansen 63, Clayton Soares Do Nascimento 82; Tonni Johannus Thomsen 46]
KÍ II         2-2 Víkingur II   
  [Dion Brynjolf Splidt 67, Eivindur Sorensen 77; Ingi Jonhardsson 22, 
   Arnbjorn Svensson 30]

Round 8
[Jun 15]
HB II         6-1 B36 II        
  [Hilmar Leon Jacobsen 22, 64, Roi av Flotum 29, Rokur Jespersen 70, 
   Levi Hanssen 78, Danjal Leifsson 81; Samal Jakup Jacobsen 86]
[Jun 16]
07 Vestur     3-0 Hoyvík        
  [Predrag Jeremic 6, Ragnar Weihe 60, 68]
B68           0-2 KÍ II         
  [Bardur Hansen 44, Hjalgrim Elttor 56]
Víkingur II   1-0 AB II         
  [Ola Kristian Jacobsen 59pen]
NSÍ II        4-3 B71           
  [Atli Petersen 18, Jann Martin Mortensen 29, Paetur Skipanes 52, 
   Hans Marius Davidsen 86; Clayton Soares Do Nascimento 26, 58, 
   Brian Okpala 45]

Round 9 [Jun 20]
AB II         2-5 B68           
  [Petur Frank Holm 49, Johannes Dalsgard 59; Andri Benjaminsen 6, 22, 45pen, 
   Andrija Radovanovic 8, Oli Hojgaard Olsen 29]
B71           1-2 KÍ II         
  [Tijani Mohammed 30; Kristoffur Jakobsen 20, Dion Brynjolf Splidt 66]
NSÍ II        0-0 07 Vestur     
Hoyvík        1-2 HB II         
  [Kristin Mouritsen 12pen; Hilmar Leon Jakobsen 51, Aki Samuelsen 87]
B36 II        2-1 Víkingur II   
  [Magnus Jacobsen 17pen, Johann Joensen 61; Martin Klein 74]

Round 10
[Jun 26]
Víkingur II   0-0 NSÍ II        
[Jun 27]
HB II         4-1 07 Vestur     
  [Hilmar Leon Jakobsen 36, Roi av Flotum 42pen, 61, Jogvan Nolsoe 74; 
   Jakup Hansen 13og]
KÍ II         2-0 B36 II        
  [Borge Petersen 57, David Langgaard 78]
AB II         2-1 B71           
  [Simun Samuelsen 34, Roi Vilhelm 88 ; Hans Hentze 48]
[Jun 28]
B68           6-0 Hoyvík        
  [Oli Hojgaard Olsen 20, Bardur Olavsson Jensen 24, Andri Benjaminsen 55, 
   Jakup Reinert Hojgaard 74, Fridi i Tuni Petersen 86, 
   Andrija Radovanovic 90]

Round 11 [Jul 3]
B36 II        2-2 AB II         
  [Ludvik Breckmann 8, Frodi Rasmussen 58; Simun Samuelsen 19pen, 
   Sverri Petersen 41]
B71           4-2 HB II         
  [Aron Clementsen 2, 90, Jonas Warner 61, Clayton Soares Do Nascimento 75; 
   Leivur Guttesen 44, Roi av Flotum 47]
Hoyvík        2-3 KÍ II         
  [Villiam Klein 23, Hugin Ferber 53; David Langgaard 2, Kristian Eliasen 19, 
   Kristoffur Jakobsen 75]
NSÍ II        3-1 B68           
  [Aron Knudsen 26, Jann Martin Mortensen 64, Solvi Sigvardsen 67; 
   Andri Benjaminsen 30]
07 Vestur     2-2 Víkingur II   
  [Gilli Samuelsen 6, 75; Signar a Brunni 17, Olaf Bardason 19]

Round 12
[Jul 11]
B68           1-1 B36 II        
  [Jakup Reinert Hojgaard 51; Rasmus Dan Sorensen 23]
Víkingur II   5-0 Hoyvík        
  [Ingi Jonhardsson 15, 42, Sveinur Justinussen 29, Olaf Bardarson 40, 
   Rani Hansen 89]
[Jul 12]
07 Vestur     0-3 B71           
  [Aron Clementsen 4, 90+2, Gustav Wassman 73]
[Jul 15]
KÍ II         3-2 AB II         
  [Eivindur Sorensen 19, David Langgaard 34pen, 36pen; Bartal Petersen 48, 
   Karstin Hojgaard 64pen]
[Sep 1]
NSÍ II        4-1 HB II         
  [Solvi Sigvardsen 42, Jorgin Nielsen 61, 64, Meinhard Janusarson 79; 
   Torur Joensen 45]

Round 13
[Jul 26]
B36 II        0-1 NSÍ II        
  [Meinhardt Janusarson 43]
B71           2-2 Hoyvík        
  [Clayton Soares Do Nascimento 24pen, Jonas Warner 87; Villiam Klein 16, 38]
HB II         4-3 KÍ II         
  [Roi av Flotum 21, Tori Rasmussen 36, Leivur Guttesen 55, Simun Samuelsen 83; 
   Helgi Simonsen 14, Gulak Jacobsen 46, Gunnar Christiansen 86]
AB II         2-1 07 Vestur     
  [Roi Vilhelm 4, Bartal Petersen 84; Martin Tausen 37]
[Jul 27]
B68           0-3 Víkingur II   
  [Ola Kristian Jacobsen 60, Olaf Bardarson 63, Martin Klein 75]

Round 14 [Aug 1]
Hoyvík        2-1 B36 II        
  [Hugin Ferber 6pen, 41; Rasmus Dan Sorensen 68pen]
HB II         1-0 B68           
  [Roi av Flotum 16]
NSÍ II        2-2 AB II         
  [Jann Martin Mortensen 4, Paetur Skipanes 72; Arni Nielsen 20, 
   Leivur Guttesen 56]
Víkingur II   2-2 B71           
  [Rani Hansen 59, Ola Kristian Jacobsen 66pen; Aron Clementsen 40, 
   Valdemar Schousboe 80]
07 Vestur     3-2 KÍ II         
  [Tor-Ingar Akselsen 37, Teitur Olsen 68, Joannis a Steig 72; 
   Gunnar Christiansen 53, Uni Gregersen 63]

NB: round 15 played after round 19; round 16 played after round 23

Round 17
[Aug 22]
AB II         0-1 Víkingur II   
  [Signar a Brunni 43]
B36 II        9-2 HB II         
  [Mattias Joensen 4, Stefan Radosavljevic 11, Ragnar Samuelsen 18, 
   Brian Jacobsen 22, Niklas Joensen 50, Andrass Johansen 60, 
   Johann Joensen 72, Markus Hellisdal 80, Samuel Chukwudi 86og; 
   Aki Samuelsen 61, Ossur Meinhardtsson Dalbud 65]
Hoyvík        1-5 07 Vestur     
  [Villiam Klein 7; Predrag Jeremic 3, 65, Martin Tausen 28, 
   Tor-Ingar Akselsen 51, Jogvan Petersen 85]
KÍ II         1-3 B68           
  [Eivindur Sorensen 70; Borge Petersen 3og, Aki Johannesen 11, 
   Esmar Clementsen 43]
[Sep 5]
B71           2-3 NSÍ II        
  [Clayton Soares Do Nascimento 26, Jonas Warner 58; 
   Paetur Skipanes 68, 74, Hans Marius Davidsen 85]

Round 18 [Aug 29]
B68           4-2 AB II         
  [Oli Hojgaard Olsen 19, 45, 56, Petur Petersen 69; Gilli Roason 7, 
   Bartal Petersen 73]
HB II         3-1 Hoyvík        
  [Ossur Meinhardtsson Dalbud 30, Aki Samuelsen 40, Asi Dam 50; 
   Hugin Ferber 12]
KÍ II         2-5 B71           
  [Gulak Jacobsen 60, 65; Valdemar Schousboe 1, 52, 59, 84, 
   Clayton Soares Do Nascimento 90+4]
Víkingur II   7-1 B36 II        
  [Martin Klein 3, 41, 82, Ingi Jonhardson 31, Sveinur Justinussen 58, 
   Olaf Bardarson 75, Sigmar a Brunni 87; Johann Joensen 7]
07 Vestur     2-1 NSÍ II        
  [Eiler Frodason 6, Predrag Jeremic 11; Aron Knudsen 90]

Round 19
[Sep 11]
07 Vestur     3-1 HB II         
  [Teitur Olsen 15, Martin Tausen 70, Predrag Jeremic 83; Roi av Flotum 19]
NSÍ II        2-3 Víkingur II   
  [Steffan Abrahamsson Lokin 35, Jorgin Nilsen 52; 
   Sveinur Justinussen 15, Martin Klein 75, Elias Leirvig 88]
B68           4-0 KÍ II         
  [Andri Benjaminsen 5, 65, Esmar Clementsen 34, Tonni Thomsen 37pen]
B36 II        2-1 Hoyvík        
  [Johann Hansson Joensen 13, Roi Wilhelm Fossabrugv 87; 
   Vensil Djurhuus 41]
[Sep 12]
B71           2-3 AB II         
  [Valdemar Schousboe 3, Klayver Soares Do Nascimento 90+4pen; 
   Hans Jakup Annfinsson 41pen, 59, Leivur Guttesen 54]

Round 15 [Sep 15]
B68           1-1 B71           
  [Andri Benjaminsen 13; Jonas Warner 45]
HB II         3-0 AB II         
  [Danjal Leifsson 5, Asi Dam 31, 90]
NSÍ II        8-1 Hoyvík        
  [Jorgen Nielsen 15, 45, Meinhard Janusarson 15, 40, 70, 80, 83, 
   Suni Hansen 58; Hugin Ferber 59] 
Víkingur II   3-1 KÍ II         
  [Olaf Bardarson 8, 28, Elias Lervig  23; Kristian Eliasen 34]
07 Vestur     1-1 B36 II        
  [Dann Frodason 81; Martin Agnarsson 23]

Round 20 [Sep 18]
KÍ II         0-2 07 Vestur     
  [Predrag Jeremic 40, Dann Frodason 74]
Hoyvík        2-2 AB II         
  [Bjarni Brimnes 6, Villiam Klein 79; Hans Jakup Annfinsson 46, 86]
HB II         1-3 B68           
  [Kevin Schindler 17; Tonni Thomsen 12, Andri Benjaminsen 23, 
   Ari Johannesen 60]
Víkingur II   3-2 B71           
  [Aron Ellingsgaard 8, Eirikur Jacobsen 67og, Elias Lervig 90+2; 
   Klayver Soares Do Nascimento 32, Clayton Soares Do Nascimento 36]
NSÍ II        4-1 B36 II        
  [Jorgin Nielsen 21, 71, Aron Knudsen 53, Steffan Abrahamsson Lokin 89;  
   Sveinur Olsen 39]

Round 21
[Sep 22]
B68           1-0 NSÍ II        
  [Bardur Olavsson Jensen 56]
[Oct 27]
07 Vestur     1-0 AB II         
  [Predrag Jeremic 11pen]
Hoyvík        1-5 Víkingur II   
  [Trondur Arge 65; Sveinur Justinussen 20, Elias Lervig 38, 
   Martin Klein 57, 64, 78]
B36 II        3-1 B71           
  [Brian Slyne 70, 87, Samal Jakup Jacobsen 77; 
   Clayton Soares Do Nascimento 9]
HB II         1-7 KÍ II         
  [Asi Dam 84; Eivindur Sorensen 5, Hjalgrim Elttor 26, 43, 66, 
   Gulak Jacobsen 63, David Langgaard 78, Jogvan Gullaksen 80]

Round 22
[Sep 26]
KÍ II         3-3 Víkingur II   
  [Gulak Jacobsen 16, Steinbjorn Olsen 47, David Langgaard 68; 
   Bergur Poulsen 5, Aron Ellingsgaard 63, Asi Rasmussen 90]
[Sep 29]
HB II         1-9 NSÍ II        
  [Bardur Guttesen 14; Steffan Abrahamsson Lokin 9, 46, 48, 54, 59, 66, 
   Jann Martin Mortensen 23 sp,Jogvan Hojgaard 57, Jorgen Nielsen 61]
B71           3-0 Hoyvík        
  [Valdemar Schousboe 58, 90, Svenn Jacobsen 63og]
[Oct 20]
B68           4-1 AB II         
  [Tonni Johannus Thomsen 16, 69pen, Aki Johannesen 71, 
   Bardur Olavsson Jensen 78; Leivur Guttesen 36]
B36 II        1-2 07 Vestur     
  [Rani i Soylu 31; Zoran Vujovic 15, Predrag Jeremic 43]

Round 23 [Oct 2]
Hoyvík        1-7 NSÍ II        
  [Hugin Ferber 90; Jorgen Nielsen 34, 76, 80, Suni Hansen 37, 
   Meinhard Janusarson 66, 88, 89]
B36 II        1-1 Víkingur II   
  [Martin Agnarsson 72; Aron Ellingsgaard 11pen]
07 Vestur     2-0 B68           
  [Eiler Frodason 30, Marjus Nielsen 90+2]
HB II         0-4 B71           
  [Valdemar Schousboe 18, 45, Hans Hentze 42, Jonas Warner 51]
AB II         2-2 KÍ II         
  [Rogvi Skala 14, Bartal Petersen 50; Kristian Eliasen 13, 
   Gunnar Christiansen 75pen]

Round 16
[Oct 6]
Víkingur II   4-2 HB II         
  [Elias Lervig 8, Bergur Poulsen 45, Jakup Andrias Thomsen 56, 
   Ola Kristian Jacobsen 81pen; Roi av Flotum 89, 90pen]
[Oct 10]
B71           4-0 B36 II        
  [Tijani Mohammed 40, 42, Clayton Soares Do Nascimento 63, 
   Valdemar XSchousboe 74]
AB II         1-0 Hoyvík        
  [Bartal Petersen 9]
KÍ II         2-3 NSÍ II        
  [David Skrbec 50, Boris Dosljak 52; Jann Martin Mortensen 72, 78pen, 
   Aron Knudsen 74]
[Nov 3]
B68           1-2 07 Vestur     

Round 24 [Oct 17]
AB II         3-1 B36 II        
  [Brandur Jakupsson 13, Rogvi Skala 43, Trondur a Hovdanum 67; 
   Brian Slyne 55]
Hoyvík        1-2 HB II         
  [Hugin Ferber 13; Simun Samuelsen 19, Roi av Flotum 21]	
KÍ II         2-0 B71           
  [Steinbjorn Olsen 47, Hjalgrim Elttor 70]	
Víkingur II   1-3 B68           
  [Martin Klein 81; Tonni Johannus Thomsen 23, Davur Hansen 32, 
   Oli Hojgaard Olsen 69]		
07 Vestur     5-2 NSÍ II        
  [Eiler Frodason 9, 53, Tor-Ingar Alselsen 40, 66, Zoran Vujovic 54; 
   Jann Martin Mortensen 7, Jorgen Nielsen 59]

Round 25 [Oct 24]
AB II         3-2 HB II         
  [Rogvi Skala 64, Kjartan Nielsen 71, Ragnar rasmussen 81; 
   Aki Samuelsen 53, 65]
B36 II        1-0 B68           
  [Emil Joensen 59]
Hoyvík        0-6 KÍ II         
  [Eivindur Sorensen 8, 86, Hjalgrim Elttor 45, 52, 
   Gunnar Christiansen 45+2, Jon Roi Hognesen 73og]
NSÍ II        4-1 B71           
  [Meinhard Janusarson 63, 65, Beinir Nolsoe 67, Atli Petersen 90;
   Hans Hentze 69]	
Víkingur II   1-3 07 Vestur     
  [Sveinur Justinussen 34; Teitur Olsen 49, Martin Tausen 53, 
   Eiler Frodason 83]	

Round 26
[Oct 31]
B71           1-5 07 Vestur     
  [Eirikur Jacobsen 12; Predrag Jeremic 16pen, 24pen,  Zoran Vujovic 32, 
   Emil Mikkelsen 50, Ragnar Weihe 67]	
HB II         1-4 B36 II        
  [Jakup Thomsen 36; Rani i Soylu 8, Mattias Joensen 32pen, 
   Martin Agnarsson 73, Johann Hansson Joensen 90]
NSÍ II        1-1 KÍ II         
  [Hans Marius Davidsen 45; Kristoffur Jakobsen 36]
Víkingur II   5-0 AB II         
  [Rani Hansen 57, Trym Adnanes 60, Martin Klein 62, 77, Aki Magnussen 81]
[Nov 1]
B68           5-0 Hoyvík        
  [Oli Hojgaard Olsen 37, Andri Benjaminsen 67, Tonni Johannus Thomsen 75, 
   Fridi Tuni Petersen 77, 88]

Round 27 [Nov 6]
AB II         0-0 NSÍ II        
B71           1-2 B68           
  [Klayver Schimith Do Nascimento 72; Fridi i Tuni Petersen 32, 
   Andri Benjaminsen 70]
HB II         3-5 Víkingur II   
  [Aksel Olsen 9, Jakup Thomsen 12, Regin Jacobsen 52; 
   Martin Klein 27, 40, 76, Aron Ellingsgaard 56, Ola Kristian Jacobsen 66]
KÍ II         1-0 B36 II        
  [Kristoffur Jakobsen 89]
07 Vestur     7-1 Hoyvík        
  [Solvi Egilsson 45, Ingi Joensen 52, Tor-Ingar Akselsen 54, 
   Predrag Jeremic 61, Ragnar Weihe 67, Marjus Egilsoft Nielsen 70pen, 84; 
   Hugin Ferber 87]

Final Table:

 1.Víkingur II     27  17  7  3  73-36  58
------------------------------------------
 2.07 Vestur       27  16  6  5  60-33  54       Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.NSÍ II          27  15  7  5  80-42  52
 4.B68             27  14  4  9  56-34  46       Promotion Playoff
 5.KÍ II           27  11  5 11  56-54  38
 6.B36 II          27  10  4 13  43-53  34
 7.HB II           27  10  3 14  53-79  33
 8.B71             27   9  5 13  53-52  32
------------------------------------------
 9.AB II           27   6  5 16  35-58  23  [P]  Relegated
10.FC Hoyvík       27   2  4 21  29-97  10  [P]  Relegated

NB: only the top-3 teams are entitled to direct promotion; reserve sides are not
    eligible to play at the top level

Topscorers
18 Andri Benjaminsen (B68)
15 Jorgen Nielsen (NSÍ II)
15 Martin Klein (Víkingur II)
13 Clayton Soares Do Nascimento (B71)
13 Roi av Flotum (HB II)
12 Hugin Ferber (FC Hoyvík)
12 Meinhardt Janusarson (NSÍ II)
11 Predrag Jeremic (07 Vestur)
11 Valdemar Schousboe (B71)
10 Jann Martin Mortensen (NSÍ II) 


2. deild

Final Table:

 1.Skála II        18  15  1  2  70-15  46  [R]
 2.FC Suðuroy      18  14  1  3  67-19  43       Promoted
------------------------------------------
 3.EB/Streymur II  18  13  1  4  68-25  40  [R]  Promoted
 4.B68 II          18  10  2  6  43-32  32
 5.TB II           18   6  3  9  32-57  21  [P]
 6.NSÍ III         18   6  1 11  42-53  19
 7.Undrið FF       18   6  0 12  27-49  18
 8.Royn            18   4  4 10  24-57  16  [P]
------------------------------------------
 9.KÍ III          18   5  3 10  40-59  15  [-3] Relegated
10.Víkingur III    18   3  0 15  30-77   9       Relegated

NB: Skála II are ineliglibe for promotion because their first team were
    relegated from the first level to the second level; because of that,
    EB/Streymur II (whose first team lost their final match against AB,
    who thereby finished above Skála) are promoted

Round 1 [May 30]
NSÍ III       5-1 Royn          
Skála II      5-0 KÍ III        
TB II         0-3 FC Suðuroy    
Undrið FF     2-3 EB/Str'mur II 
Víkingur III  0-2 B68 II        

Round 2
[Jun 6]
B68 II        4-0 Royn          
EB/Str'mur II 5-2 TB II         
FC Suðuroy    5-0 Skála II      
Víkingur III  3-1 Undrið FF     
[Jun 9]
KÍ III        2-5 NSÍ III       

Round 3 [Jun 13]
Skála II      5-0 EB/Str'mur II 
Royn          3-0 KÍ III        
NSÍ III       4-1 FC Suðuroy    
TB II         4-3 Víkingur III  
Undrið FF     1-2 B68 II        

Round 4 [Jun 20]
B68 II        2-2 KÍ III        
EB/Str'mur II 6-1 NSÍ III       
FC Suðuroy    1-0 Royn          
Undrið FF     4-3 TB II         
Víkingur III  0-4 Skála II      

Round 5 [Jul 4]
KÍ III        1-3 FC Suðuroy    
NSÍ III       4-2 Víkingur III  
Skála II      1-0 Undrið FF     
Royn          3-2 EB/Str'mur II 
TB II         2-1 B68 II        

Round 6 [Jul 11]
B68 II        2-0 FC Suðuroy    
EB/Str'mur II 8-1 KÍ III        
Royn          3-2 Víkingur III  
TB II         3-4 Skála II      
Undrið FF     2-1 NSÍ III       

Round 7 [Jul 18]
FC Suðuroy    2-0 EB/Str'mur II 
KÍ III        8-1 Víkingur III  
NSÍ III       2-2 TB II         
Royn          1-2 Undrið FF     
Skála II      2-1 B68 II        

Round 8 [Aug 22]
B68 II        5-2 Víkingur III  
EB/Str'mur II 5-0 Undrið FF     
FC Suðuroy    3-1 TB II         
KÍ III        0-6 Skála II      
Royn          2-0 NSÍ III       

Round 9 [Aug 29]
NSÍ III       5-0 KÍ III        
Royn          2-2 B68 II        
Skála II      2-1 FC Suðuroy    
TB II         1-3 EB/Str'mur II 
Undrið FF     1-0 Víkingur III  

Round 10 [Sep 5]
B68 II        1-2 EB/Str'mur II 
Skála II      3-0 NSÍ III       
TB II         3-1 Royn          
Undrið FF     4-3 KÍ III        
Víkingur III  2-3 FC Suðuroy    

Round 11 [Sep 12]
EB/Str'mur II 0-2 Skála II      
Víkingur III  2-3 TB II         
B68 II        1-0 Undrið FF     
KÍ III        2-2 Royn          
FC Suðuroy    6-1 NSÍ III       

Round 12 [Sep 19]
NSÍ III       1-4 EB/Str'mur II 
Royn          0-8 FC Suðuroy    
KÍ III        3-2 B68 II        
TB II         3-1 Undrið FF     
Skála II      8-1 Víkingur III  

Round 13
[Sep 26]
Víkingur III  7-4 NSÍ III       
[Sep 29]
Undrið FF     1-2 Skála II      
[Oct 7]
EB/Str'mur II 8-0 Royn          
[Oct 17]
B68 II        8-0 TB II         
FC Suðuroy    3-0 KÍ III        

Round 14 [Oct 3]
Skála II      9-0 TB II         
NSÍ III       5-1 Undrið FF     
Víkingur III  3-2 Royn          
KÍ III        1-8 EB/Str'mur II 
FC Suðuroy    7-3 B68 II        

Round 15 [Oct 10]
NSÍ III       2-3 B68 II        
FC Suðuroy    8-2 Undrið FF     
KÍ III        6-0 TB II         
Royn          0-0 Skála II      
EB/Str'mur II 3-2 Víkingur III  

Round 16
[Jun 27]
TB II         3-0 NSÍ III       
[Oct 17]
Víkingur III  0-8 KÍ III        
Undrið FF     3-2 Royn          
EB/Str'mur II 1-1 FC Suðuroy    
[Oct 21]
B68 II        2-1 Skála II      

Round 17 [Oct 24]
EB/Str'mur II 5-0 B68 II        
FC Suðuroy    9-0 Víkingur III  
KÍ III        3-2 Undrið FF     
NSÍ III       1-6 Skála II      
Royn          2-2 TB II         

Round 18
[Oct 31]
Skála II     10-0 Royn          
Undrið FF     0-3 FC Suðuroy    
TB II         0-0 KÍ III        
Víkingur III  0-5 EB/Str'mur II 
[Nov 3]
B68 II        2-1 NSÍ III       

Final Table:

 1.Skála II        18  15  1  2  70-15  46  [R]
 2.FC Suðuroy      18  14  1  3  67-19  43       Promoted
------------------------------------------
 3.EB/Streymur II  18  13  1  4  68-25  40  [R]  Promoted
 4.B68 II          18  10  2  6  43-32  32
 5.TB II           18   6  3  9  32-57  21  [P]
 6.NSÍ III         18   6  1 11  42-53  19
 7.Undrið FF       18   6  0 12  27-49  18
 8.Royn            18   4  4 10  24-57  16  [P]
------------------------------------------
 9.KÍ III          18   5  3 10  40-59  15  [-3] Relegated
10.Víkingur III    18   3  0 15  30-77   9       Relegated

NB: Skála II are ineliglibe for promotion because their first team were
    relegated from the first level to the second level; because of that,
    EB/Streymur II (whose first team lost their final match against AB,
    who thereby finished above Skála) are promoted


2019.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

2nd level all-time table.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Denis Polsinelli for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Denis Polsinelli
Last updated: 7 Jan 2021

(C) Copyright Denis Polsinelli and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.