Faroe Islands 2021


Betrideildin
Cup
1. deild
2. deild

Betrideildin

Table:

 1.KÍ              23  21  2  0  92- 7  65
 2.Víkingur        24  17  5  2  55-22  56
 3.HB              23  15  4  4  73-21  49  [C]
 4.B36             24  11  9  4  48-28  42
 5.NSÍ             24  11  5  8  45-36  38
 6.07 Vestur       24   7  4 13  31-66  25  [P]
 7.EB/Streymur     23   5  4 14  21-48  19
 8.B68             24   5  4 15  26-60  19  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.ÍF              24   4  4 16  22-60  16
------------------------------------------
10.TB              23   0  3 20  13-78   3       Relegated

Round 1
[Mar 6]      
EB/Streymur   1-1 ÍF            
  [Ronni Moller-Iversen 80; Uros Stojanov 40]
[Mar 7] 
B68           0-4 KÍ            
  [Tonni Johannus Thomsen 8og, Joannes Bjartalid 35, Heini Vatnsdal 48,
   Pall Andrasson Klettskard 55]   
HB            5-2 NSÍ           
  [Hilmar Leon Jakobsen 7, Bartal Wardum 22, Dan i Soylu 56, 90+4, 
   Adrian Runason Justinussen 63; Petur Knudsen 32, 
   Klaemint Andrasson Olsen 74]
Víkingur      1-0 TB            
  [Finnur Justinussen 90+4] 
07 Vestur     0-2 B36           
  [Bjarki Christiansson Nielsen 44, Martin Agnarsson 64]  

Round 2
[Mar 13]
07 Vestur     3-2 B68           
  [Joannis a Steig 63, Lukasz Cieslewicz 77og, Eiler Frodason 85; 
   Tonni Johannus Thomsen 36pen, 65pen]
[Mar 14]
HB            0-0 B36           
EB/Streymur   0-0 Víkingur      
ÍF            3-1 TB            
  [Uros Stojanov 7, 55, Bogi Reinert-Petersen 45; John Villi Leo 86] 
KÍ            2-0 NSÍ           
  [Jakup Biskopsto Andreasen 32, Joannes Bjartalid 75pen]

Round 3
[Mar 19] 
Víkingur      2-1 HB            
  [Jakup Johansen 72, Andreas Lava Olsen 76; Michal Przybylski 65]
[Mar 20] 
B36           0-0 B68           
ÍF            3-1 07 Vestur     
  [Filip Djordjevic 5, 84, Uros Stojanov 65; Erling Flovte Mykelbust 76]	
NSÍ           3-0 EB/Streymur   
  [Betuel Hansen 58, Mikkel Elbaek Jakobsen 73, Petur Knudsen 85]
TB            0-5 KÍ            
  [Joannes Bjartalid 10pen, Sumareh Bubacarr 54, 56, 
   Pall Andrasson Klettskard 67, Jonn Johannesen 77]

NB: round 4 played after round 7

Round 5 [Apr 11]
B36           1-1 Víkingur      
  [Sebastian Pingel 85; Andreas Lava Olsen 73]
NSÍ           3-0 ÍF            
  [Klaemint Andrasson Olsen 26, Petur Knudsen 63, Jacob Trenskow 73]
KÍ            3-0 EB/Streymur   
  [Pall Andrasson Klettskard 35, 59, Arni Frederiksen 38]
B68           2-2 TB            
  [Aki Johannesen 68, Lukasz Cieslewicz 85; Ndende Adama Gueye 70, 80]
HB            7-0 07 Vestur     
  [Mikkel Dahl 1, 18, 45, 63, Rene Shaki Joensen 4, Daniel Johansen 50pen, 
   Stefan Radosavljevic 90]

Round 6 [Apr 14]
TB            2-4 07 Vestur     
  [Einar Thorsteinsson 5, Bessijan Kastrati 67pen; Tor-Ingar Akselsen 47, 
   Aron Siorensen 52og, Heine Mortensen 60, Eiler Frodason 84]
EB/Streymur   3-2 B68           
  [Simun Solheim 23, 40, Arni Grunnveit Olsen 58pen; 
   Lukasz Cieslewicz 50pen, Steffan Abrahamsson Lokin 75]
HB            6-1 ÍF            
  [Hordur Hedinsson Askham 48, Adrian Runason Justinussen 51, 90, 
   Dan i Soylu 57, 68, Mikkel Dahl 86; Emil Weihe Joensen 66]
NSÍ           4-2 B36           
  [Mikkel Elbaek Jakobsen 7, Alex Mellemgaard 28og, Jacob Trenskow 64, 
   Petur Knudsen 56; Benjamin Heinesen 20, Brian Jakobsen 84]
Víkingur      1-2 KÍ            
  [Jakup Johansen 35; Sumareh Bubacarr 58, Joannes Kalso Danielsen 90]

Round 7 [Apr 25]
B36           2-1 EB/Streymur   
  [Bjarki Christiansen Nielsen 10, Brian Jakobsen 20; Simun Solheim 78]
ÍF            1-4 KÍ            
  [Jan Olavur Ellingsgaard 24; Pall Andrasson Klettskard 8, 
   Jens Joensen 29, Jasper Van Der Heyden 39, Jonn Johannesen 90]
TB            0-4 HB            
  [Adrian Runason Justinussen 5, 86, Mikkel Dahl 19, Stefan Radoslavljevic 67]
B68           1-2 NSÍ           
  [Oddur Arnason Hojgaard 82og; Mikkel Elbaek Jakobsen 69, Aki Johannesen 87g]
07 Vestur     2-4 Víkingur      
  [Predrag Jeremic 8, Martin Heiberg Petterson 64; 
   Andreas Lava Olsen 17, 22, 32, Solvi Vatnhamar 68]

Round 4 [Apr 28]
TB            0-4 B36           
  [Bjarni Petersen 45, Brian Jakobsen 52, Bjarki Christiansson Nielsen 82, 
   Mathias Thrane 85]
B68           3-1 ÍF            
  [Lukasz Cieslewicz 8, Esmar P. Clementsen 11, Aki Johannesen 55; 
   Uros Stojanov 34]
07 Vestur     1-3 EB/Streymur   
  [Martin Tausen 28; Ronni Moller Iversen 7, Arnbjorn Theodor Hansen 90, 
   Hans Pauli Samuelsen 90+2]
KÍ            2-2 HB            
  [Andrasson Klettskard 14, Arni Frederiksberg 90+4; Mikkel Dahl 11, 
   Dan i Soylu 46]
NSÍ           1-1 Víkingur      
  [Oddur Arnason Hojgaard 30; Andreas Lava Olsen 16]

Round 8 [May 2]
B36           2-2 ÍF            
  [Hugin Samuelsen 70, Jan Ellingsgaard 90+1og; 
   Andrias Hognason Eriksen 34og, Uros Stojanov 69]
EB/Streymur   0-3 HB            
  [Dan i Soylu 2, Stefan Radosavljevic 39pen, Aki Debes Samuelsen 81]
NSÍ           3-0 TB            
  [Jorgen Nielsen 1, Petur Knudsen 39, 43]
B68           0-6 Víkingur      
  [Arnbjorn Svensson 45, Andreas Lava Olsen 48, Solvi vatnhamar 54, 90+3pen,   
   Ingi Jonhardson 59, Olaf Bardarson 68]
07 Vestur     0-5 KÍ            
  [Jonn Johannesen 13, Ivar Sollie Ronning 15, 
   Pall Andrasson Klettskard 42, Jasper Van Der Heyden 71, 84]

Round 9
[May 8]
NSÍ           1-1 07 Vestur     
  [Klaemint Andrasson Olsen 2; Ragnar Weihe 89]
[May 9] 
HB            1-0 B68           
  [Erlend Jacobsen 1og]
KÍ            4-0 B36           
  [Jonn Johannesen 59, Pall Andrasson Klettskard 60, Bjarni Petersen 70og,   
   Jakup Biskopsto Andreasen 90]
TB            1-1 EB/Streymur   
  [Arnar Dam 87og; Hans Pauli Samuelsen 75]
Víkingur      5-1 ÍF            
  [Andreas Lava Olsen 20, 27, Ingi Jonhardsson 56, Jakup Johansen 64, 
   Solvi Vatnhamar 8; Gundur Ellingsgaard Petersen 54]

Round 10 [May 13]
07 Vestur     0-9 KÍ            
  [Pall Andrasson Klettskard 4, Sylas Eysteinsson 45og, 
   David Langgaard 9, 25, Claes Philip Kronberg 27, Sumareh Bubacarr 53, 59, 
   Joannes Bjartalid 71, Odmar Faero 87]
EB/Streymur   0-1 HB            
  [Mikkel Dahl 11]
ÍF            0-5 B36           
  [Bjarki Christiansson Nielsen 8, Magnus Holm Jacobsen 12, 
   Andrass Johansen 45, Benjamin Heinesen 58, Tobias Christensen 71pen]
TB            0-2 NSÍ           
  [Jacob Trenskow 2, Klaemint Andrasson Olsen 32]
B68           2-2 Víkingur      
  [Hjalti Stromsten 45, Andri Benjaminsen 71; Martein Klein Joensen 54, 86]

Round 11 [May 16]
B36           1-1 07 Vestur     
  [Andrass Johansen 62; Solvi Egilsson 66]
ÍF            2-1 EB/Streymur   
  [Elias Lervig 44, Bogi Reinert-Petersen 88; Hedin Klakstein 15]
KÍ            8-0 B68           
  [Heini Vatnsdal 10, Sumareh Bubacarr 22, Arni Frederiksberg 27, 
   Joannes Bjartalid 32pen, 90, Lars Daniel Bjorkman 38, Odmar Faero 60, 
   Jasper Van Der Heyden 67]
NSÍ           0-0 HB            
Víkingur      1-0 TB            
  [Solvi Vatnhamar 24]		

Round 12
[May 22]
NSÍ           0-3 KÍ            
  [Claes Kronberg 20, Sumareh Bubacarr 34, 66]
[Oct 2]
B68           1-2 07 Vestur     
B36           2-4 HB            
TB            0-1 ÍF            
Víkingur      3-1 EB/Streymur   

Round 13
[Jun 13]	
B68           1-3 B36           
  [Steffan Abrahamsson Lokin 24; Bjarki Christiansson Nielsen 30, 40,
   Tobias Christensen 45]
EB/Streymur   2-1 NSÍ           
  [Hjalti Karason Djurhuus 50, Gutti Dahl Olsen 57; Aron Knudsen 83]
HB            1-2 Víkingur      
  [Mikkel Dahl 76; Arnbjorn Svensson 5, Andreas Lava Olsen 90]
KÍ            4-0 TB            
  [Joannes Bjartalid 7, Sumareh Bubacarr 23, Jakup Biskupsto Andreasen 59,
   David Biskupsto Andreasen 82]
[Jun 14]
07 Vestur     1-0 ÍF            
  [Martin Heiberg Petterson 34]

Round 14
[Jun 17]
HB            6-0 TB            
  [Mikkel Dahl 3, 22, 81, Paetur Petersen 10, Bartal Wardum 15, 
   Hilmar Leon Jacobsen 79]
[Jun 18]
NSÍ           4-3 B68           
  [Klaemint Andreasson Olsen 7, Petur Knudsen 38, 41, 
   Morits Heini Mortensen 90; Lukasz Cieslewicz 25pen, Andri Benjaminsen 28, 
   Alexandur Jensen 28]
[Jun 19]	
EB/Streymur   0-4 B36           
  [Huginn Samuelsen 29, 63, Hannes Agnarsson 46, Benjamin Heinesen 69]
[Jun 20]	
KÍ            4-0 ÍF            
  [Boris Dosljak 43, 65, Sumareh Bubacarr 71, Claes Philip Kronberg 83]
Víkingur      4-1 07 Vestur     
  [Olaf Bardarson 11, 19, Solvi Vatnhamar 42pen, Jakup Johansen 77; 
   Gunnar Vatnhamar 45og]

Round 15
[Jun 25]
ÍF            1-2 Víkingur      
  [Jan Olavur Ellingsgaard 13; Jakup Johansen 40, Solvi Vatnhamar 90+3]
B36           0-0 KÍ            
[Jun 26]
07 Vestur     2-4 NSÍ           
  [Teitur Olsen 11, Zoran Vujovic 38; Aron Knudsen 23, 
   Klaemint Andrasson Olsen 30, Betuel Hansen 65, Petur Knudsen 72pen]
[Jun 29]
B68           0-6 HB            
  [Daniel Johansen 18pen, Mikkel Dahl 28, 67, Stefan Radosavljevic 58, 73, 
   Aki Debes Samuelsen 76]
[Oct 20]
TB             -  EB/Streymur   

Round 16
[Jul 25]
ÍF            0-1 B68           
  [Aleksandur Olavsson Jensen 73]
[Jul 27]
07 Vestur     0-1 EB/Streymur   
  [Toki Johannesen 90+1]
Víkingur      2-1 NSÍ           
  [Aleksandur Olavsson Jensen 73]
[Jul 28]
B36           3-0 TB            
  [Hannes Agnarsson 16, Benjamin Heinesen 85, Ragnar Samuelsen 88]
[Oct 20]
HB             -  KÍ            

Round 17
[Aug 1]
ÍF            1-1 NSÍ           
  [Steinbjorn Olsen 3; Jacob Trenskov 6]
HB            5-0 07 Vestur     
  [Stefan Radosavljevic 16, Mikkel Dahl 50, Aki Debes Samuelsen 62, 
   Adrian Runason Justinussen 79, 90+4]
[Aug 2]
TB            0-1 B68           
  [Steffan Abrahamsson Lokin 45]
EB/Streymur   0-4 KÍ            
  [Pall Andrasson Klettskard 6, Arni Frederiksberg 59, 75, 
   Jakup Biskopsto Andreasen 90+4]
Víkingur      1-0 B36           
  [Martin Klein Joensen 69]

Round 18
[Aug 8]
B36           1-1 NSÍ           
  [Uros Stojanov 36; Klaemint Andrasson Olsen 4]
B68           2-1 EB/Streymur   
  [Andri Benjaminsen 40, 71; Arni Grunnveit Olsen 89]	
KÍ            3-0 Víkingur      
  [Sumareh Bubacarr 5, Arni Frederiksberg 61, Joannes Bjartalid 82]
07 Vestur     3-1 TB            
  [Dann Frodason 30, Martin Heiberg Petterson 46, Martin Tausen 51; 
   John Villi Woldike 87]
[Sep 15]
ÍF            0-2 HB            

Round 19
[Aug 14]
B68           2-0 ÍF            
TB            1-2 B36           
NSÍ           0-2 Víkingur      
[Aug 15]
EB/Streymur   1-3 07 Vestur     
[Aug 18]
HB            2-3 KÍ            

Round 20
[Aug 21]
B36           2-1 B68           
[Aug 22]
ÍF            1-2 07 Vestur     
Víkingur      3-1 HB            
KÍ            7-0 TB            
NSÍ           4-0 EB/Streymur   

Rund 21
[Aug 27]
KÍ            2-0 NSÍ           
B36           2-2 HB            
EB/Streymur   1-1 Víkingur      
[Aug 28]	
07 Vestur     1-1 B68           
ÍF            2-2 TB            

Round 22 [Sep 12]
EB/Streymur   1-0 ÍF            
TB            0-6 Víkingur      
07 Vestur     2-2 B36           
B68           0-5 KÍ            
HB            4-0 NSÍ           

Round 23 [Sep 19]
B36           5-0 ÍF            
KÍ            4-0 07 Vestur     
NSÍ           7-2 TB            
Víkingur      3-1 B68           
HB            4-1 EB/Streymur   

Round 24
[Sep 26]
07 Vestur     1-2 Víkingur      
B36           3-2 EB/Streymur   
B68           0-1 NSÍ           
ÍF            1-5 KÍ            
[Sep 27]
TB            1-6 HB            

Round 25
[Oct 16]
EB/Streymur    -  TB            
HB             -  B68           
KÍ             -  B36           
[Oct 17]
NSÍ            -  07 Vestur     
Víkingur       -  ÍF            

Table:

 1.KÍ              23  21  2  0  92- 7  65
 2.Víkingur        24  17  5  2  55-22  56
 3.HB              23  15  4  4  73-21  49  [C]
 4.B36             24  11  9  4  48-28  42
 5.NSÍ             24  11  5  8  45-36  38
 6.07 Vestur       24   7  4 13  31-66  25  [P]
 7.EB/Streymur     23   5  4 14  21-48  19
 8.B68             24   5  4 15  26-60  19  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.ÍF              24   4  4 16  22-60  16
------------------------------------------
10.TB              23   0  3 20  13-78   3       Relegated

Topscorers 
15 Mikkel Dahl (HB)
11 Sumareh Bubacarr (KÍ)
10 Pall Andrasson Klettskard (KÍ)
10 Andreas Lava Olsen (Víkingur)
 9 Petur Knudsen (NSÍ)
 9 Solvi Vatnhamar (Víkingur)

Round 26 [Oct 24]
07 Vestur      -  HB            
B36            -  Víkingur      
B68            -  TB            
ÍF             -  NSÍ           
KÍ             -  EB/Streymur   

Round 27 [Oct 30]
EB/Streymur    -  B68           
HB             -  ÍF            
NSÍ            -  B36           
TB             -  07 Vestur     
Víkingur       -  KÍ            


Cup

Preliminary round [Apr 10]	    
MB            awd Undrið FF    [awarded 0-3 to Undrið FF]	
Royn          0-3 Hoyvík       
  [Trondur Arge 18, 36, 73pen]

Round 1
[Apr 18]
B36           6-0 AB           
  [Martin Agnarsson 5, Brian Jakobsen 16, Alex Mellemgaard 27pen, 
   Bjarki Christiansson Nielsen 53, Ragnar Samuelsen 71, 
   Benjamin Heinsen 79]
B68           1-2 EB/Streymur  
  [Lucasz Cieslewicz 90+3pen; Arni Grunnveit Olsen 38, 
   Niklas Tummasarson Kruse 55]
B71           2-1 Undrið FF    
  [Klayver Schimith Do Nascimento 75, Tijani Mohammed 79; 
   David Kruse Dam 22]	
ÍF            3-0 FC Suðuroy   
  [Bogi Reinert-Petersen 12, Gundur Ellingsgaard Petersen 42, 
   Jan Olavur Ellingsgaard 90+1]	
TB            0-2 HB           
  [Hilmar Leon Jakobsen 72, Stefan Radosavljevic 80]
Víkingur      2-0 Skála        
  [Solvi Vatnhamar 6, Olaf Bardarson 32]
07 Vestur     3-0 Hoyvík       
  [Erling Flotve Myklebust 29pen, Martin Heiberg Petterson 35, 
   Teitur Olsen 61]
[Apr 20]
KÍ            1-2 NSÍ          
  [Pall Andrasson Klettskard 9; Andrasson Olsen 59, 90+2pen]

Quarterfinals
[May 28]
NSÍ           3-0 07 Vestur    
  [Klaemint Andrasson Olsen 31, 82, Jacob Trenskow 35]
[May 29]
EB/Streymur   2-3 B36           
  [Niklas Kruse 24, Arnbjorn Theodor Hansen 90; Andrass Johansen 22,
   Bjarki Christiansson Nielsen 66, 86]
ÍF            2-3 Víkingur     
  [Uros Stojanov 9, Bogi reinert-Petersen 90+1pen; 
   Jakup Johansen 21, 50, Andreas Lava Olsen 31]
[Sep 22]
B71           0-5 HB            

Semifinals

First Legs [Nov 20,21]
HB             -  NSÍ           
Víkingur       -  B36           

Second Legs [Nov 27,28] 	
NSÍ            -  HB            
B36            -  Víkingur      

Final [Dec 4, Tórsvøllur, Tórshavn]


1. deild

Table:

 1.Skála           17  12  1  4  40-19  37  [R]
------------------------------------------
 2.Víkingur II     18   9  2  7  45-32  29
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.B71             17   9  2  6  38-28  29
 4.NSÍ II          18   9  2  7  42-36  29
 5.AB              17   8  4  5  35-27  28  [R]
 6.B36 II          18   7  4  7  30-35  25
 7.EB/Streymur II  18   7  1 10  31-40  22  [P]
 8.KÍ II           18   5  4  9  24-36  19
------------------------------------------
 9.HB II           18   6  0 12  24-42  18
10.FC Suðuroy      17   4  4  9  27-41  16  [P]

NB: only the top-3 teams are entitled to direct promotion; reserve sides are not
    eligible to play at the top level

Round 1
[Mar 5]
NSÍ II        2-0 Víkingur II   
  [Atli Djurhuus Petersen 11, Jorgen Nielsen 32]   
[Mar 6]  
AB            0-1 Skála         
  [Niels Pauli Danielsen 70]
B71           4-1 KÍ II         
  [Jonas Warner 3, Aron L. B. Clementsen 13, 
   Clayton Soares Do Nascimento 47pen, Tijani Mohammed 68; 
   Kristoffur Jakobsen 75pen]
FC Suðuroy    1-1 B36 II        
  [Christian Guillermo Njoten 51; Villiam Emil Klein 52]
[Mar 7]
HB II         2-1 EB/Str'mur II 
  [Leivur Fossdal Guttesen 22, 69; Jakup Hummeland 74]
   
Round 2 [Mar 13]
AB            2-2 NSÍ II        
  [Bartal Petersen 59, Meinhard Geyti 82og; Teitur Joannesarson 51og, 
   Jogvan Hojgaard 57]  
B36 II        0-1 HB II         
  [Eliesar Clementsen 21]  
EB/Str'mur II 2-3 Skála         
  [Roi Olsen 73, Pol Sigurd Kristiansen 75; 
   Niels Pauli Danielsen 15pen, 88pen, Andreas Jacobsen 54]  
KÍ II         0-2 FC Suðuroy    
  [Salmundur Bech 18, 51]  
Víkingur II   2-1 B71           
  [Jakup Adrian Thomsen 3, Rani Hansen 50; Clayton Soares Do Nascimento 73]

Round 3
[Mar 19]
B71           1-2 B36 II        
  [Clayton Soares Do Nascimento 90; Villiam Emil Klein 51, 54]
EB/Str'mur II 1-2 AB            
  [Arnar Dam 88; Bartal Skaalum Petersen 5, Ragnar Skala 81]
Skála         1-0 KÍ II         
  [David Johansen 45]
[Mar 20]  
HB II         0-2 Víkingur II   
  [Jakup Andrias Thomsen 12, Martin Klein Joensen 80]  
NSÍ II        7-2 FC Suðuroy    
  [Jorgen Nielsen 14, 52, 73, Jogvan Hojgaard 42, 63pen, 
   Atli Djurhuus Petersen 55, Aron Knudsen 58; 
   Christian Guillermo Njoten 40, Reidar Dahl Joensen 82pen]

Round 4
[Apr 1]
B36 II        2-2 AB            
  [Gilli Samuelsen 15, Hans Jakup Annfinsson 85pen; 
   Bartal Skaalum Petersen 32pen, 60pen]	
B71           2-3 NSÍ II        
  [Clayton Soares Do Nascimento 20, 34pen; Meinhard Debes Geyti 19, 
   Solvi Sigvardsen 50, Meinhard Fridalvur Janusarson 77]
FC Suðuroy    0-4 Skála         
  [Poul Kallsberg 44, 90+2, Martin Johansen 85, Aksel Danielsen 90+5]
[Apr 3]
KÍ II         3-1 HB II         
  [Jonn Johannessen 1, 56, Pall Andrasson Klettskard 5; Gilli Roason 31]
Víkingur II   4-4 EB/Str'mur II 
  [Martin Klein Joensen 4, 17, 22, Signar a Brunni 74; 
   Magnus Jarnskor 51pen, 55, 84pen, Gutti Dahl-Olsen 75]

Round 5 
[Apr 10]
B36 II        1-0 NSÍ II        
  [Markus J. Hellisdal 45]
HB II         4-2 FC Suðuroy    
  [Aki D. Samuelsen 50, 77, Eliesar Clementsen 54, Stefan Radosavljevic 73;  
   Fridi Holm 83, 86]
[May 28]
KÍ II         1-3 EB/Str'mur II 
  [Boris Dosljak 90; Mikkjal Hellisa 38, Jakup Hummeland 48,
   Gutti Dahl-Olsen 88]
[May 29]
AB            2-3 Víkingur II   
  [Ragnar Skala 39, Teitur Debes Olsen 45; Jakup Pauli Breckmann 52og,
   Sveinur Justinussen 70, Martin Klein Joensen 85]
[Aug 17]
Skála          -  B71           

Round 6
[Mar 27] 
FC Suðuroy     2-3 B71           
  [Christian Guillermo Njoten 35, Kari Kjaerbaek 71; 
   Aron L. B. Clementsen 29, Clayton Soares Do Nascimento 37, 
   Joel Vasquez 68]
[Apr 13]
AB            2-1 HB II         
  [Joan Pauli Torsson 72, Rogvi Skala 86; Hilmar Leon Jakobsen 51]
EB/Str'mur II 2-0 B36 II        
  [Jakup Hummeland 24, 37]
KÍ II         2-2 NSÍ II        
  [Eivindur Sorensen 28, Meinhard Debes Geyti 74og; 
   Meinhard Fridalvur Janusarson 7, Atli Djurhuus Petersen 67]
Víkingur II   1-2 Skála         
  [Ola Kristian Jacobsen 54pen; Aksel Danielsen 12, 
   Aron Jarnskor Ellingsgaard 84og]

Round 7 [Apr 24]
B36 II        4-1 KÍ II         
  [Rasmus Dan Sorensen 22pen, Villiam Emil Klein 27, 
   Hans Jakup Annfinsson 46, 64; David Langgaard 67pen]
B71           2-0 AB            
  [Clayton Soares Do Nascimento 11, Johan Hendrik Lydersen 45]
FC Suðuroy    0-1 Víkingur II   
  [Sveinur Justinussen 24]
NSÍ II        2-3 EB/Str'mur II 
  [Aron Hoj 8, Jogvan Hojgaard 20; Jakup Hummeland 22, 85, 
   Hogni Hummeland 74]	
Skála         3-1 HB II         
  [Aksel Danielsen 50, Jan Ingason Hansen 68, David Johansen 78; 
   Gilli Roason 80]

Round 8 [May 1]
AB            3-2 FC Suðuroy    
  [Eli Christiansson 22, Ragnar Skala 42, Bartal Skaalum Petersen 58; 
   Salmundur Bech 4, Fridi Holm 70]	
EB/Str'mur II 0-2 B71           
  [Clayton Soares Do Nascimento 55, 83]
HB II         0-1 NSÍ II        
  [Meinhard Debes Geyti 26]
Skála         2-0 B36 II        
  [Kristian Martin Jakobsen 3, Aksel Danielsen 5]
Víkingur II   3-2 KÍ II         
  [Jakup Andrias Thomsen 34, Aron Joensen 66og, Ola Kristian Jacobsen 90; 
   Eivindur Sorensen 75, Ola Kristian Jacobsen 88og]

Round 9
[May 7]
Víkingur II   5-1 B36 II        
  [Sveinur Justinussen 10, 33, Martin Klein Joensen 40, 
   Pall Eirik Djurhuus 53, Rani Hansen 85; Gilli Samuelsen 81]
[May 8]
B71           1-3 HB II         
  [Clayton Soares Do Nascimento 28; Simun Samuelsen 20, 
   Eirikur Jacobsen 62og, Rani Sorensen 88]
FC Suðuroy    2-1 EB/Str'mur II 
  [Dennis Nielsen 26, Reidar Dahl Joensen 82; Magnus Jarnskor 69]	
KÍ II         0-0 AB            
NSÍ II        2-1 Skála         
  [Kari Hansen 23, Aron Knudsen 49; Kristian martin Jakobsen 25]	

Round 10 [May 12]
AB            4-0 B36 II        
  [Simin Hansen 25, 56, Sorin Nygaard Samuelsen 64, Rogvi Skala 90+2]
EB/Str'mur II 0-7 Víkingur II   
  [Aron Jarnskor Ellingsgaard 32, Signar a Brunni 52, 
   Sveinur Justinussen 58, 75, Martin Klein Joensen 59, 71, Rani Hansen 65] 
HB II         1-2 KÍ II         
  [Eivind Restorff Mouritsen 46; Aron Gaardlykke Joensen 32, 
   Olaf Kartensson Hansen 52]		
NSÍ II        1-3 B71           
  [Aron Knudsen 38; Jonas Warner 25, 62, Joel Vasquez 75]	
Skála         3-1 FC Suðuroy    
  [Aksel Danielsen 67, 90+1; David Johansen 73, 
   Christian Guillermo Njoten 69]		

Round 11 [May 15]
AB            1-1 B71           
  [Bartal Skaalum Petersen 5; Clayton Soares Do Nascimento 79]
B36 II        1-2 KÍ II         
  [Rani i Soylu 75; Jonn Johannesen 13, Jasper Van Der Heyden 65]	
EB/Str'mur II 2-1 NSÍ II        
  [Jakup Hummeland 32, Gutti Dahl-Olsen 71; Aron Knudsen 66]		
HB II         2-5 Skála         
  [Suni Wardum 43, 49; Aksel Olsen 12 csc, Karl Martin Johansen 50, 
   Jan Ingason Hansen 58pen, Andreas Jacobsen 64pen, Aksel Danielsen 78]		
Víkingur II   1-1 FC Suðuroy    	
  [Martin Klein Joensen 61; Paetur Augustinussen 30]			

Round 12
[May 21]
KÍ II         0-2 Víkingur II   
  [Martin Klein Joensen 59, Rani Hansen 68]	
NSÍ II        1-2 HB II         
  [Aron Hoj 57; Aki D. Samuelsen 56, Michal Danian Przybylski 74]
[May 22]
B36 II        3-3 Skála         
  [Villiam Emil Klein 8, 27, 38; Martin Johansen 9, Aksel Danielsen 11, 86]
B71           5-1 EB/Str'mur II 
  [Clayton Soares Do Nascimento 28, 47, 90, Joel Vazquez 34, 88;
   Sorin Wardum 35]
[Sep 5]
FC Suðuroy     -  AB            

Round 13
[Jun 12]
B71           4-2 FC Suðuroy    
  [Klayver Schimith Do Nascimento 20, Joel Vazquez 52, Jonas Warner 53,
   Aron L. B. Clementsen 74; Salmundur Bech 77, 81]	
EB/Str'mur II 1-3 B36 II        
  [Jakup Hummeland 74; Villiam Emil Klein 6, Rasmus Dan Sorensen 43,
   Gilli Samuelsen 87]
NSÍ II        5-2 KÍ II         
  [Solvi Sigvardsen 11, Kari Hansen 13, Jogvan Hojgaard 33,
   Meinhard Fridalvur Janusarson 40, 53; Kristian Svabo Eliasen 33,
   Oli Eydsteinsson Poulsen 80pen]  
Skála         2-1 Víkingur II   
  [Aksel Danielsen 22, Poul Kallsberg 51; Ola Kirstian Skala Jacobsen 67pen]
[Aug 4]
HB II         0-5 AB            
  [Simin Hansen 13, 21, 45, Mads Zaar 57, Roi Klakkstein Vilhelm 80]

Round 14
[Jun 18]
EB/Str'mur II 1-2 HB II         
  [Jakup Hummeland 55; Jogvan Petersen 72, Simun Samuelsen 75]
[Jun 19]
B36 II        0-0 FC Suðuroy    
KÍ II         2-2 B71           
  [Aleks Jacobsen 10, Oli Eydsteinsson Poulsen 90+2pen; 
   Aron L. B. Clementsen 6, 79]
Víkingur II   3-4 NSÍ II        
  [Rani Hansen 6, Ingi Jonhardsson 53, Sveinur Justinussen 68; 
   Jorgen Nielsen 18, 35, Aron Knudsen 25, 55]  
[Jun 20]
AB            0-5 Skála         
  [Aksel Danielsen 15, 34, 74, David Johansen 72, Djoni Petersen 87]	

Round 15
[Jun 24]
KÍ II         0-1 EB/Str'mur II 
  [Sorin Wardum 15]
NSÍ II        5-1 B36 II        
  [Paetur Skipanes 1, Meinhard Janusarson 23, 72, Jorgen Nielsen 30, 64; 
   Gilli Samuelsen 90+2]
Víkingur II   2-3 AB            
  [Rani Hansen 29, Martin Klein Joensen 78; Brandur Jakupsson 45, 
   Sorin Nygaard Samuelsen 76, Bartal Skaalum Petersen 88]	
[Jun 26]
FC Suðuroy    3-2 HB II         
  [Fridi Holm 18, 30, Salmundur Bech 60; Sunday Odeh 14, Jogvan Petersen 36]
[Jun 27]
B71           0-3 Skála         
  [Paetur Jacobsen 63, Andreas Jacobsen 72, Niels Pauli Danielsen 85pen]

Round 16
[Jul 26]
B36 II        4-3 Víkingur II   
  [Gilli Samuelsen 2, 90+1, Hans Jakup Annfinsson 33, 45; 
   Fannhard Skoradal 11, Sveinur Justinussen 14, Martin Klein Joensen 89]
HB II         0-3 B71           
  [Alvi Jespersen 24, Clayton Soares Do Nascimento 29, 81]
Skála         1-2 NSÍ II        
  [David Johansen 62; Suni Hansen 3, Atli Djurhuus Petersen 80]
[Jul 27]
AB            2-3 KÍ II         
  [Simin Hansen 16, 42; Ivar Ronning 7, 14, 83]
EB/Str'mur II 4-1 FC Suðuroy    
  [Gutti Dahl-Olsen 45, 62, Poul Grunnveit Olsen 47, Hogni Hummeland 85; 
   Jonn Marni Lindenskov 15]

Round 17 
[Jul 29]
HB II         0-3 B36 II        
  [Gilli Samuelsen 43, 65, Villiam Emil Klein 84]
[Jul 31]
B71           2-1 Víkingur II   
  [Joel Vazquez 49, 56; Magnus Jarnskor 83]
FC Suðuroy    1-1 KÍ II         
  [Salmundur Bech 37; Oli Eydsteinsson Poulsen 45]
NSÍ II        0-4 AB            
  [Teitur Debes Olsen 20, Mads Zaar 41, 75, 90+2]
Skála         0-2 EB/Str'mur II 
  [Niklas Kruse 33, Gutti Dahl-Olsen 35]

Round 18 
[Aug 5]
KÍ II         2-1 Skála         
  [Kristoffur Jakobsen 56, David Langgaard 78; Niels Pauli Danielsen 70]
[Aug 7]
AB            3-2 EB/Str'mur II 
  [Simin Hansen 10pen, 29, Mads Zaar 61; Gutti Dahl-Olsen 42, 
   Jakup Hummeland 52]
B36 II        4-2 B71           
  [Hans Jakup Annfinnsson 3, Villiam Emil Klein 50, Gilli Samuelsen 70pen, 
	   Alvi Jespersen 80og; Jonas Warner 19, Clayton Soares Do Nascimento 68]
FC Suðuroy    5-2 NSÍ II        
  [Salmundur Bech 11, 23, 81, Jonn Marni Lindenskov 51, 61; Aron Hoj 26, 
   Reidar Joensen 42og] 	
Víkingur II   4-2 HB II         
  [Aron Jarnskor Ellingsgaard 34, Sveinur Justinussen 42, 
   Magnus Heinason 59, 90+2; Jakup Thomsen 1, Jogvan Elmarsson Osa 10]

Round 19
[Aug 13]
KÍ II          -  AB            
NSÍ II         -  Skála         
[Aug 15]		
B71            -  HB II         
FC Suðuroy     -  EB/Str'mur II 
Víkingur II    -  B36 II        

Round 20
[Aug 21]
AB             -  Víkingur II   
EB/Str'mur II  -  B71           
HB II          -  FC Suðuroy    
KÍ II          -  NSÍ II        
[Aug 22]		
Skála          -  B36 II        

Table:

 1.Skála           17  12  1  4  40-19  37  [R]
------------------------------------------
 2.Víkingur II     18   9  2  7  45-32  29
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.B71             17   9  2  6  38-28  29
 4.NSÍ II          18   9  2  7  42-36  29
 5.AB              17   8  4  5  35-27  28  [R]
 6.B36 II          18   7  4  7  30-35  25
 7.EB/Streymur II  18   7  1 10  31-40  22  [P]
 8.KÍ II           18   5  4  9  24-36  19
------------------------------------------
 9.HB II           18   6  0 12  24-42  18
10.FC Suðuroy      17   4  4  9  27-41  16  [P]

NB: only the top-3 teams are entitled to direct promotion; reserve sides are not
    eligible to play at the top level

Topscorers
17 Clayton Soares Do Nascimento (B71)
13 Aksel Danielsen (Skála)
12 Martin Klein Joensen (Víkingur II)  

2. deild

Table:

 1.Undrið FF       12   9  2  1  39-16  29
 2.ÍF II           11   8  1  2  48-26  25  [P]
------------------------------------------
 3.07 Vestur II    12   7  2  3  30-11  23  [P]
 4.FC Hoyvík       12   6  3  3  38-27  21  [R]
 5.B68 II          12   6  2  4  34-32  20
 6.AB II           11   5  3  3  29-23  18  [R]
 7.Skála II        12   4  3  5  35-33  15
 8.Royn            11   1  1  9  13-37   4
------------------------------------------
 9.NSÍ III         12   2  0 10  25-51   3  [-3]
10.TB II           11   1  1  9  12-47   1  [-3]

NB: NSÍ III and TB II 3 points deducted

Round 1 [Apr 3]
B68 II        5-1 Hoyvík        
ÍF II         4-2 AB II         
NSÍ III       4-0 Royn          
Skála II      0-3 07 Vestur II  
Undrið FF     2-0 TB II         

NB: round 2 played after round 3, which was played after round 4

Round 4
[Apr 10]	
B68 II        4-3 Skála II      
[Apr 13	
Undrið FF     5-4 NSÍ III       
[Apr 14]	
Hoyvík        1-1 AB II         
[Apr 15]
07 Vestur II  2-3 ÍF II         
[tba]		
TB II          -  Royn          

Round 3
[Apr 17]
AB II         3-1 Royn          
NSÍ III       1-4 07 Vestur II  
Skála II      8-0 TB II         
[Apr 27]
B68 II        3-6 Undrið FF     
ÍF II         1-5 Hoyvík        

Round 2 [Apr 24]
Hoyvík       12-5 NSÍ III       
Royn          2-4 ÍF II         
TB II         4-2 AB II         
Undrið FF     4-1 Skála II      
07 Vestur II  5-1 B68 II        

Round 5 [May 1]
AB II         4-3 07 Vestur II  
B68 II        6-0 TB II         
ÍF II         2-2 Undrið FF     
NSÍ III       2-6 Skála II      
Royn          1-3 Hoyvík        

Round 6
[May 7]
Skála II      2-8 ÍF II         
[May 8]
B68 II        3-1 NSÍ III       
TB II         1-2 Hoyvík        
Undrið FF     3-0 AB II         
07 Vestur II  4-0 Royn          

Round 7 [May 15]
AB II         2-2 Skála II      
Hoyvík        0-0 07 Vestur II  
ÍF II         3-2 B68 II        
NSÍ III       5-1 TB II         
Royn          0-3 Undrið FF     

Round 8 [May 22]
B68 II        3-3 AB II         
NSÍ III       2-3 ÍF II         
Skála II      0-0 Royn          
TB II         0-3 07 Vestur II  
Undrið FF     3-0 Hoyvík        

Round 9 [May 29]
AB II         5-0 NSÍ III       
Hoyvík        4-5 Skála II      
ÍF II        10-3 TB II         
Royn          2-3 B68 II        
07 Vestur II  0-0 Undrið FF     

Round 10
[Jun 12]
Hoyvík        3-3 B68 II        
TB II         1-4 Undrið FF     
Royn          awd NSÍ III       [awarded 3-0 to Royn]
07 Vestur II  2-1 Skála II      
[Sep 4]
AB II          -  ÍF II         

Round 11 [Jun 19]
AB II         awd TB II         [awarded 3-0 to AB II]	
B68 II        1-0 07 Vestur II  
ÍF II         9-2 Royn          
NSÍ III       1-5 Hoyvík        
Skála II      5-2 Undrið FF     

Round 12 [Jun 26]
Hoyvík        2-1 ÍF II         
Royn          2-4 AB II         
TB II         2-2 Skála II      
Undrið FF     5-0 B68 II        
07 Vestur II  4-0 NSÍ III       

Round 13 [Aug 14]
AB II          -  Hoyvík        
B68 II         -  Skála II      
ÍF II          -  07 Vestur II  
NSÍ III        -  Undrið FF     
Royn           -  TB II         

Table:

 1.Undrið FF       12   9  2  1  39-16  29
 2.ÍF II           11   8  1  2  48-26  25  [P]
------------------------------------------
 3.07 Vestur II    12   7  2  3  30-11  23  [P]
 4.FC Hoyvík       12   6  3  3  38-27  21  [R]
 5.B68 II          12   6  2  4  34-32  20
 6.AB II           11   5  3  3  29-23  18  [R]
 7.Skála II        12   4  3  5  35-33  15
 8.Royn            11   1  1  9  13-37   4
------------------------------------------
 9.NSÍ III         12   2  0 10  25-51   3  [-3]
10.TB II           11   1  1  9  12-47   1  [-3]

NB: NSÍ III and TB II 3 points deducted

Round 14 [Aug 21]
Hoyvík         -  Royn          
Skála II       -  NSÍ III       
TB II          -  B68 II        
Undrið FF      -  ÍF II         
07 Vestur II   -  AB II         

Round 15 [Aug 28]
AB II          -  Undrið FF     
Hoyvík         -  TB II         
ÍF II          -  Skála II      
NSÍ III        -  B68 II        
Royn           -  07 Vestur II  


2020.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

2nd level all-time table.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Denis Polsinelli for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Denis Polsinelli
Last updated: 7 Oct 2021

(C) Copyright Denis Polsinelli and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.