France (Women) Cup 2005/06

Challenge de France 2005-06 (371 teams)

The first proper round is played by 84 teams issues from regional
qualifications (64 teams for 21 regions) and second level teams (20 teams).

First Round 
[Jan 7]
Ploërmel FC (DH)	3-2	ES Cormelles (D2)
  [Virginie Connan 12, 54, Catherine Vaneson 64og ; Alexandra Marie 34, 
   Virginie Vilquin 79]
FC Loubejac Ardus (DH)	0-5	AS Muret (DH)
  [Aurélie Moretto 14, Estelle Parizet 28, 71, Anne Trevisan 52, 
   Justine Moitie 80]
[Jan 8]
SC Thiberville (PH)	1-12	Saint Brieuc (D2)
  [Marie Plataux 55; Justine Boivin 7, 28, 44, 
   Marine Masson 24, 31, 38, 81, 85, Lucie Masson 67, 86, 88,
   Joanna Beroudiaux 46] 
AS Soliers (PH)		1-1	US Saint Malo (DH)		[4-3 pen]
  [Eleonore Poret 12; Rachel Epy 20]
FA Laval (DH)		2-6	Le Mans UC72 (D2)
  [Alizée Foucher 34, Amélie Aubry 65; Hélène Plu 21, Aurélie Travers 30,
   Céline Lenoir 36, 53, Amélie Madiot 77, Mireille Trottin 80]
US Arnage (DH)		0-7	FCF Condé/Noireau (D2)
  [Natacha Rietz 14, Virginie Couillard 16, 21, 22, 38, Erika Heot 24,
   Julie Morel 73]
US Pont de l’Arche (DH)	1-1	CA Lisieux (D3)	[4-3 pen]
  [Sabrina Alepee 45; Amélie Dos Santos 7]
Blanc Mesnil SF (D3)	3-2	FC Domont (D2)
  [Joana Merlo 28, Laetitia Raucourt 71, Audrey Esain 80; Kelly Lof 39,
   Marie Canolle 82og] 
OS Leers (D3)		6-0	USE Saint Leu d’Esserent (DH)
  [Faustine Cartegnies 1, Christelle Papin 16, 66, 79, Virginie Lerique 62,
   Pauline Van Der Henst 71]
US Gravelines (D3)	6-0	FOS Hem (DH)
  [Hélène Herlem 30, Stéphanie Prevost 52, 90, Morgane Sailly 65, 
   Flavie Pruvost 70, Florine Dollet 85]
ES Saint Léonard (DH)	0-4	FUSC Bois-Guillaume (DH)
  [Patricia Lion 43, 88pen, Mylène Swiatek 60, Ludivine Fouquet 65]
FC Tremblay (DHR)	1-7	Evreux AC (D2)
  [Memouna Pall 78; Stéphanie Hoffele (2), Corinne Dore (2), Nathalie Lamamy, 
   Valèrie Delancon (2)] 
ASPTT Mulhouse (DH)	1-2	AS Saint Apollinaire (D3)
  [Cindy Da Fonseca 32; Marie Matelli 19, Ingrid Sturm 50og]
RC Besançon (D3)	8-0	AS Musau Strasbourg (DH)
  [Laura Cucherousset 19, Fanny Jaillet 43, 57, 86, Julie Brachotte 45,
   Bérengère Vallet 49, Audrey Chabert 82, Priscillia Hakkar 84]
FC Woippy (D3)		0-5	AS Algrange (D3)
  [Vitaly Delisle 20, 55, Jessica Gomez 69, Hayette Ghodbane 77,
   Jennifer Brocheray 86]
CS Sedan Ardennes (DH)	6-0	AS Orchamps Vennes (DH)
  [Laurie Goedert 15, Charlotte Hanras 35, 50, Rosetta Ruscian 20,
   Mélanie Tramecourt 65, 80] 
ASFF Epinal (DH)	0-4	CS Mars Bischheim (D2)
  [Stéphanie Trognon 84pen, Cynthia Duteil 89, Myriam Miehe 90+2, 90+4]
ASC Joué-en–Touraine (DH)	0-1	AS Châtenoy-le-Royal (D3)
  [Delphine Gressard 20]
US Orléans (D3)		1-1	Blois Foot (DH)			[3-4 pen]
  [Murielle Gramont 15pen; Céline Legrand 11]
Riorges FC (D3)		0-1	Issy FF (DH)
  [Cynthia Gueheo-Djetou 14]
VGA Saint-Maur (D2)	1-1	AS Montigny-le-Bretonneux (D3)  [4-2 pen]
  [Juliana Coldolp 76; Hélène Klein 44pen] 
Rousset Sports (D3)	0-2	RC Saint Etienne (D2)
  [Aissatan Samake 18, Safia Bengueddoudj 88] 
ASPTT Marseille (DH)	1-2	Celtic Marseille (D2)
  [? 70; Cathy Abou Deraa 6, N’Doumbe Ciss 39]
FF Redessan Nîmes (DH)	1-4	Claix Football (D2)
  [Emmanuelle Philip 75; Inès Bernigaud 9, 42pen, Marina Makanza 60, 83] 
ASPTT Albi (D3)		2-2	Limoges Landouge Foot (D2)	[6-5 pen]
  [Sandra Maurice 26, Sabrina Butin 81; Emilie Dupuis 5, 45+1]
US Lapeyrouse (DH)	0-9	FCE Arlac-Mérignac (DH)
  [Christelle Taupiac 3, Valérie Viguie 12, Fidelia Poussi (4), Sophie Chevre,
   Constance Labarthe, Nathalie Combecave 90]
ASPTT Brive (D3)	1-1	ES Arpajon (D3)	[6-5 pen]
  [Virginie Marque 31; Elsa Missonnier 35]
La Force Bergerac (DH)	2-10	ES Blanquefort (D3)
  [Victoria Frisby 75, Corinne Verduger 85; Malika Chelhab 22, 23, 56, 
   Bhaija Chatta 38, 50, 68, 83, 89, Chantal Faure 44, 
   Ornella Bosch-Cartagena 80]
Tours FC (D2)		3-1	CPB Bréquigny (D2)
  [Siga Tandia 43, Delphine Imoberdof 85, 90+1; Charlotte Amaury 56]
ES Gâtinaise(DH)	1-2	US Bouguenais (DH)
  [Cindy Fresnel 24; Virginie Elizenat 77, Sarah Legeard 84]
Saint-Herblain OC (D2)	1-2	EB Saint Cyr-sur-Loire (D3)
  [Marina Gillet 75; Julie Perthuis 52, 61]
ES Beuzec Cap Sizun (D)	3-6	ES Terves Bressuire (DH)
  [Maryline Paineau 8og, Céline Le Goff 13, Lis Persezou 64; 
   Nathalie Papin 9, Anita Doyen 50, Annabelle Noirault 60, 65,
   Claire Vignault 66, 82]  
FC Lorient (D)		6-1	Quimper (D2)
  [Lucile Nicolas 5, Hamache Bousseka 9, Sonia Haziraj 17, 
   Marine Ledroit 54, 89, 90+2; Lydia Fuzier 62]
[Jan 15]
US Camon (DH)		1-4	AS Saint Quentin (D3)
  [Maurine Cauillon 70 ; Sophie Corbizet 11, Karine Renard 34, 
   Malorie Capelle 47, Betty Becquet 81]
ASF Valentigney (DH)	1-4	ASPTT Chaumont (DH)
  [Julia Azelvandre 66; Nathalie Deroose 8, 78, Lucie Fiot 39, 
   Pauline Fabbian 55]
RC Flacé Mâcon (D3)	2-0	FC Sens (DH)
  [Manon Mercier 50, Déborah Joly 58]
COM Bagneux (D2)	1-2	FCF Nord Allier Yzeure (D3)
  [Elodie Cretier 43; Pauline Fusil 28, Gwendoline Millet 77]
Félines-Saint-Cyr (D3)	0-3	FCF Monteux (D2)
  [Delphine Panaïs 27, 85, Christelle Soubeyrand 88]
USF Le Puy (D2)		4-0	AS Juvignac (D3)
  [Pauline Court 31, 34, 54, Astrid Lagrevol 38]
Rhône Crussol FA (D)	2-2	FC Prairies Firminy (DHR)	[3-4 pen]
  [Lucie Bonnet 25, 70 ; Sylvie Devidal 75, Chrystelle Juban 85]
Verchers-St-Georges(D3)	2-1	OSLCB Angers (DH)
  [Justine Elliau 55, Julie Fermier 58; Anne Montecot 75]
[Jan 22]
FC Briffons-Perpezat(H)	1-3	FCF Lioujas (D2)
  [Sandra Legoy 87; Isabelle Cabrillac 30, Sonia Deveaux 54, 
   Nadège Pons 80]

NB: D2 (Division 2), D3 (Division 3), DH, H (Division d’Honneur),
    DHR (Division d’Honneur Régional), PH (Promotion d’Honneur),
    D (District)
 
Second Round 
[Jan 29]
AS Soliers (DH)		1-2	Saint Brieuc (D2)
  [Sabrina Thietot 85; Justine Boivin 39, Sophie Rissoan 42] 
FCE Arlac-Mérignac (DH)	2-3	ASPTT Albi (D3)
  [Nadège Auguste 48, Soraya Boukeloua 52; Clémence Siviere 25og, 
   Sabrina Butin 39, Mélanie Pestana 60]
Evreux AC (D2)		0-0	AS Saint Quentin (D3) 	[3-2 pen]
US Pont de l’Arche (DH)	1-3	FCF Condé/Noireau (D2)
  [Séverine Hutin 12 ; Julie Morel 2, Pauline Painblanc 10, 
   Adeline Bansard 55]
AS Algrange (D3)	0-0	CS Sedan Ardennes (D3)	[2-3 pen]
Issy FF (DH)		4-1	RC Flacé Mâcon (D3)
  [Cynthia Gueheo-Djetou 36, Stéphanie Regnard 43, 46, Ninna Corrard 60;
   Sabrina Lopez 10] 
[Feb 4]
FUSC Bois-Guillaume(DH)	1-2	US Gravelines (D3)
  [Mylène Swyatek 43; Florine Dollet 36, Rachid Saïdi 90+1pen]	
[Feb 5]
FCF Monteux (D2) 	1-2  	USF Le Puy (D2)
  [Agnès Fazio-Reboul 38; Audrey Chavas 60, Pauline Court 81]
Ploërmel FC (DH)	0-3	Le Mans UC72 (D2)
  [Céline Lenoir 68, Hélène Plu 72, 79]
Blanc Mesnil SF (D3)	2-0	OS Leers (D3)
  [Nathalie Korval 69, Laetitia Raucourt 89] 
ASPTT Chaumont (DH)  	1-10  	CS Mars Bischheim (D2)
  [Magalie Derepas 30; Meriem Soltana 13, 32, Stéphanie Trognon 15pen, 
   Cynthia Duteil 43, 49, 83, 90+3, Emilie Saccenti 65, Myriam Miehe 86,
   Sandrine Wagner 89]   
AS Châtenoy-l-Royal(D3)	2-0	Blois Foot (DH)
  [Anne-Sophie Lambert 48pen, Magalie Cleau 86]	
RC Saint Etienne (D2)	4-1	Celtic Marseille (D2)
  [Aïssata Coulibaly 20, Carole Granjon 58, 90+4, Marie-Eve Nault 83;
   Julie Manzi 43pen]
AS Muret (DH)		4-0	ASPTT Brive (D3)
  [Anne Trevisan 13, 43, Sandrine Loumes 57, Aurélie Moretto 59]
US Bouguenais (DH)	0-3	Tours FC (D2)
  [Sandy Levittas 62, Caroline Brillaud 66, Hawa Dia 68]
EB St-Cyr-s-Loire (D3)	3-3	ES Terves Bressuire (DH)	[4-5 pen]
  [Mélanie Fergeau 68, Laetitia Bourin 76, Julie Perthuis 88;
   Nathalie Papin 21, Claire Vrignault 72, Annabelle Noirault 90+3]
FC Lorient (D)		0-0	Verchers-Saint-Georges (D3)	[4-5 pen]
[Feb 12]
FCF N.Allier Yzeure(D3)	1-3	VGA Saint-Maur (D2)
  [Gwendoline Millet 6; Camille Konte 24, 71, Marguerite Bonsang 63]
FCF Lioujas (D2) 	1-2  	ES Blanquefort (D3)
  [Emmanuelle Royer 47; Chantal Faure 27, Marion Belis 75] 
Prairies Firminy (DHR)  0-2  	Claix Football (D2)
  [Marina Makanza 2, Margaux Bouchand 78]
RC Besançon (D3)	3-1	AS Saint Apollinaire (D3)
  [Julie Brachotte 37, 66, Marinette Boch 75; Céline Brochard]

Third Round 
[Feb 12]
Saint Brieuc (D2)	1-2	ASJ Soyaux (D1)
  [Ophélie Meilleroux 52og; Emilie Dos Santos 17, Laura Bardet 72]
CS Mars Bischeim (D2)  	0-3  	FC Vendenheim (D1)
  [Nadia Bouteldja 30, Corinne Lebailly 32, 58]
Tours FC (D2)		 2-3	Paris SG (D1)
  [Claire Germain 70, Noémie Grillot 83; Laure Boilleau 25, 55, 
   Sarah Hamraoui 42]
Blanc Mesnil (D3)	0-4	FCF Juvisy (D1)
  [Elise Bussaglia 41, Virginie Bourdille-Mendes 68, Laetitia Tonazzi 73,
   Julie Belouet 85og]
US Gravelines (D3)	1-1  	USCCO Compiègne (D1)		[3-4 pen]
  [Stéphanie Prevot 66; Stéphanie Lemaitre 11]
ES Terves Bressuire(DH) 0-5  	ESOF La Roche (D1)
  [Adama Doumbouya 4, 28, Adélaïde Bordron 36, 80, Anne Sirot 82] 
CS Sedan Ardennes (D3)	0-7	Henin-Beaumont (D1)
  [Marie Cestari 9, Ingrid Boyeldieu 22, Marie Gosse 28, 53, 90+ 3, 
   Gwendoline Rossi 75, Nathalie Jarosz 86]
FC Condé/Noireau (D2)	3-0	Evreux AC (D2)
  [Virginie Couillard 3, Erika Heot 47, Aurore Helie 79pen]
Le Mans UC72 (D2)	2-1	Verchers-Saint-Georges (D3)   
  [Hélène Plu 41, Céline Lenoir 76; Julie Fermier 17]
[Feb 19]
ASPTT Albi (D3)		3-0	ES Blanquefort (D3)
RC Besançon (D3)  	1-6  	Olympique Lyonnais (D1)
  [Lucile Baratto 50; Simone 16, Alix Faye-Chellali 24, 29, 
   Melissa Amalfitano 45, Sandrine Dusang 62pen, Aurélie Kaci 85]
Issy FF (DH)		1-1	Saint-Memmie Olympique (D1)	[2-4 pen]
  [Meriem Mahtout 8; Charlotte Berthelot 77]
VGA Saint-Maur (D2)	3-3	AS Châtenoy-le-Royal (D3)	[4-2 pen]
  [Valérie Bournat 17, Séverine Bouton 40, Marguerite Bonsang 59;
   Delphine Gressard 3, Anne-Sophie Lambert 22, 84]
AS Muret (DH)		1-2	Claix Football (D2) 
  [Aivi Mitchai 90+2; Marie Devillard 16, Milène Bonnard-Cottet 89]
[Feb 26]
RC Saint-Etienne (D2) 	1-2  	Toulouse (D1)	
  [Michèle Ngono Mani 67; Marie-Pierre Castera 5, Lilas Traikia 37]
USF Le Puy (D2)		0-7	Montpellier HSC (D1)
  [Hoda Lattaf 10, 25, Camille Abily 13, Elodie Ramos 38, 52, 70, 
   Virginie Faisandier 89]

Fourth Round [Apr 2]
FC Vendenheim (D1)	0-2	FCF Juvisy (D1)
  [Marinette Pichon 12, 48]
USCO Compiègne (D1)	1-2	FC Condé/Noireau (D2)
  [Marine Laignier 29 ; Julie Morel 49, Aurore Helie 52pen]
Saint-Memmie Olympique 	1-4	Le Mans UC72 (D2)
  [Carole Clerget 25pen; Murielle Pannier 21, 45, Aurélie Travers 86,
   Mélodie Coudray 90+2] 
FCF Hénin-Beaumont (D1)	4-1	VGA Saint-Maur (D2)
  [Marie Gosse 12pen, Ludivine Bultel 39, Marie Cestari 65,
   Ingrid Boyeldieu 88 ; Aude Moreau 20]
Montpellier HSC (D1)	3-0	ASJ Soyaux (D1)
  [Camille Abily 2, Hoda Lattaf 12, Elodie Thomis 69]
Paris-SG (D1)		3-3	Toulouse FC (D1)		[2-4 pen]
  [Sarah Hamraoui 57, Claire Ficadiere 82, Dagmar Dubois 90+3;
   Lilas Traikia 45, 64, Karine Pavailler 47]
Claix Football (D2)	1-0	ASPTT Albi (D3)
  [Marie Devillard 57]
Olympique Lyonnais	2-0	ESOF La Roche (D1)
  [Sandrine Brétigny 18, Shirley Cruz Trana 90]

Quarterfinals [Apr 30]
FCF Juvisy (D1)		4-0	FCF Hénin-Beaumont (D1)
  [Marinette Pichon 4, Emilie Trimoreau 6, Elise Bussaglia 13, 
   Nelly Guilbert 49]
FC Condé/Noireau (D2)	0-8	Montpellier HSC (D1)
  [Hoda Lattaf 26, Elodie Ramos 36, 57, 61, Virginie Faisandier 40,
   Sonia Bompastor 70, 72, Camille Abily 82] 
Olympique Lyonnais (D1)	4-0	Claix Football (D2)
  [Sandrine Brétigny 20, Dayane De Fatima Da Rocha 66, 
   Melissa Amalfitano 80, Cécilia Josserand 89]
Le Mans UC72 (D2)	1-3	Toulouse FC (D1)
  [Murielle Pannier 15; Lilas Traikia 27, Gaëlle Maugeais 52,
   Julia Dany 75]			

Semifinals [May 28]
FCF Juvisy (D1) 	0-1 	Montpellier HSC (D1)
  [Hoda Lattaf 46]
Olympique Lyonnais (D1) 1-1 	Toulouse FC (D1)		[6-5 pen]
  [Sandrine Dusang 90+5; Julia Dany 40]

Final [Jun 18, Aulnat]
Montpellier HSC 	1-1	Olympique Lyonnais 		[4-3 pen]
  [Elodie Thomis 90+4; Delphine Blanc 58]
Montpellier HSC: Céline Deville, Julie Soyer, Emmanuelle Podence, Laure 
     Lepailleur, Céline Rigal (Aghate Calvie 72), Camille Abily, Virginie
     Faisandier, Sonia Bompastor, Elodie Ramos (Audrey Lacaze 75), Hoda
     Lattaf, Ludivine Diguelman (Elodie Thomis 59). Coach: Patrice Lair	
Olympique Lyonnais: Aurore Pegaz, Cécile Locatelli, Coralie Ducher, 
     Delphine Blanc, Emilie Gonssollin, Anne-Laure Perrot (Sandrine 
     Brétigny 74), Simone Gomes Jatoba (Aurélie Naud 83), Sandrine Dusang, 
     Shirley Cruz Trana, Alix Faye-Chellali, Dayane De Fatima Da Rocha 
     (Mélissa Amalfitano 85). Coach: Farid Benstiti.
Referee: Florence Guillemin
Attendance: 1000 


2004/05

list of champions

list of final tables

list of 2nd level champions

list of 2nd level final tables

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Denis Polsinelli for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Denis Polsinelli (denis.polsinelli@libertysurf.fr)
Last updated: 25 Jun 2006

(C) Copyright Denis Polsinelli and RSSSF 2006
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.