French Guyana 2012/13


Division d'Honneur
Cup Tournaments
Promotion d'Honneur

Note that the point system in French Guyana is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Division d'Honneur

Final Table:

 1.ASC Le Geldar      22  15  7  0  43-12  74  Champions
 2.US Matoury         22  14  6  2  41-15  70
 3.CSC de Cayenne     22  13  5  4  35-22  66
 4.ASC Agouado        22   8  7  7  31-29  53
 5.AJ Saint-Georges   22   8  6  8  28-28  52
 6.US Sinnamary       22   7  7  8  24-23  49  [-1]
 7.US Macouria        22   6  9  7  23-27  49
 8.AOJ Mana           22   4 11  7  20-28  45
 9.EF Iracoubo        22   6  4 12  23-34  44
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.ASC Black Stars    22   4  7 11  21-26  41  [2 1 1 0 1-0 6]  Relegation Playoff
---------------------------------------------
11.ASC Remire         22   3 10  9  17-28  41  [2 0 1 1 0-1 3]  Relegated
12.Olympique Cayenne  22   4  1 17  16-50  35  [*]  Relegated

[*] it is not clear why Olympique play DH instead of ASCJ Originaires

Round 1 
[Oct 13]
AJ St.-Georges        3-1 Iracoubo              
Mana                  1-2 Geldar                
Agouado               4-0 Olympique             
Black Stars           3-4 Macouria              
[Oct 14]
Remire                0-0 Matoury               
[Nov 18]
CSCC                  2-1 Sinnamary             
 
Round 2
[Oct 20]
Olympique             1-2 Mana                  
Macouria              1-0 Agouado               
Matoury               2-1 Black Stars           
[Oct 21]
Iracoubo              1-2 CSCC                  
Geldar                1-0 AJ St.-Georges        
Sinnamary             1-2 Remire                
 
Round 3
[Oct 26]
AJ St.-Georges        2-1 Olympique             
[Oct 27]
Iracoubo              0-1 Sinnamary             
Mana                  0-0 Macouria              
Agouado               0-1 Matoury               
Black Stars           1-0 Remire                
CSCC                  0-1 Geldar                
 
Round 4
[Nov 3]
Geldar                3-0 Iracoubo              
Olympique             0-4 CSCC                  
Macouria              1-1 AJ St.-Georges        
Matoury               2-1 Mana                  
Sinnamary             1-1 Black Stars           
[Nov 4]
Remire                0-1 Agouado               

Round 5
[Nov 9]
AJ St.-Georges        0-3 Matoury               
[Nov 10]
Sinnamary             1-2 Geldar                
Iracoubo              1-0 Olympique             
Mana                  4-1 Remire                
Black Stars           0-1 Agouado               
CSCC                  2-1 Macouria              

Round 6
[Nov 23]
Olympique             0-2 Geldar                
[Nov 24]
Agouado               2-1 Sinnamary             
Mana                  1-1 Black Stars           
Macouria              1-3 Iracoubo              
Remire                1-3 AJ St.-Georges        
Matoury               5-1 CSCC                  
 
Round 7 [Dec 1]
Iracoubo              1-2 Matoury               
Black Stars           1-2 AJ St.-Georges        
Geldar                1-0 Macouria              
Agouado               0-0 Mana                  
Sinnamary             2-0 Olympique             
CSCC                  0-0 Remire                
 
Round 8
[Dec 7]
Olympique             2-0 Macouria     
[Dec 22]     
AJ St.-Georges        1-2 Agouado           
Mana                  0-0 Sinnamary  
Black Stars           2-3 CSCC                         
[Dec 9]    
Remire                1-2 Iracoubo              
[Feb 23]    
Matoury               0-1 Geldar     

Round 9 
[Dec 15]
Iracoubo              1-1 Black Stars           
Geldar                3-0 Remire                
[Jan 5]
CSCC                  1-1 Agouado                        
Macouria              0-0 Sinnamary             
[Jan 6]
AJ St.-Georges        0-0 Mana                  
[Mar 30]
Matoury               4-0 Olympique                
 
Round 10
[Jan 11]
Olympique             0-0 Remire                
[Jan 12]
Sinnamary             1-1 AJ St.-Georges        
Mana                  0-1 CSCC                  
Agouado               1-0 Iracoubo              
Black Stars           0-0 Geldar                
Macouria              1-1 Matoury               
 
Round 11
[Jan 18]
CSCC                  1-1 AJ St.-Georges        
[Jan 19]
Iracoubo              1-1 Mana                  
Geldar                1-1 Agouado               
Olympique             0-2 Black Stars           
Matoury               1-3 Sinnamary             
[Feb 24]
Remire                0-0 Macouria              
 
Round 12
[Jan 23]
AJ St.-Georges        1-3 Geldar                
[Jan 25]
CSCC                  2-3 Iracoubo              
[Jan 26]
Remire                1-2 Sinnamary             
Mana                  2-0 Olympique             
Black Stars           0-1 Matoury               
Agouado               3-0 Macouria              
 
Round 13
[Jan 1]
Olympique             0-2 AJ St.-Georges        
Sinnamary             4-1 Iracoubo              
[Jan 2]
Macouria              1-1 Mana                  
Matoury               1-0 Agouado               
Geldar                1-1 CSCC                  
[Mar 23]
Remire                0-0 Black Stars           
 
Round 14
[Feb 8]
CSCC                  1-0 Olympique             
Iracoubo              0-0 Geldar                
[Feb 9]
Black Stars           0-0 Sinnamary             
AJ St.-Georges        1-3 Macouria              
Agouado               1-1 Remire                
Mana                  1-1 Matoury               

Round 15 
[Mar 9]
Geldar                1-1 Sinnamary             
Olympique             2-1 Iracoubo              
Agouado               1-1 Black Stars           
Macouria              1-2 CSCC                  
Matoury               1-1 AJ St.-Georges        
[Apr 13]
Remire                1-1 Mana                  

Round 16
[Mar 13]
AJ St.-Georges        2-1 Remire               
[Mar 15]
CSCC                  2-3 Matoury               
[Mar 16]
Geldar                3-1 Olympique             
Iracoubo              0-0 Macouria              
Sinnamary             2-0 Agouado               
Black Stars           0-1 Mana                  
 
Round 17
[Apr 5]
Olympique             2-1 Sinnamary             
[Apr 6]
Mana                  2-2 Agouado               
Macouria              0-5 Geldar                
AJ St.-Georges        1-0 Black Stars           
Matoury               2-0 Iracoubo              
[Apr 7]
Remire                0-0 CSCC                  
 
Round 18
[Apr 19]
CSCC                  1-0 Black Stars
[Apr 20]
Geldar                0-0 Matoury
Agouado               2-2 AJ St.-Georges
Macouria              3-0 Olympique
Sinnamary             1-1 Mana
Iracoubo              1-2 Remire                

Round 19
[Apr 26]
Olympique             0-6 Matoury
[Apr 27]
Black Stars           2-1 Iracoubo              
Mana                  0-3 AJ St.-Georges
[Apr 28]
Remire                1-1 Geldar                
[May 5]
Agouado               0-3 CSCC                  
[May 8]
Sinnamary             awd Macouria              [awarded 0-3, forfeit Sinnamary]
 
Round 20
[May 10]
AJ St.-Georges        0-1 Sinnamary             
[May 11]
CSCC                  3-0 Mana                  
Geldar                3-1 Black Stars           
Matoury               0-0 Macouria              
Iracoubo              1-4 Agouado               
[May 12]
Remire                2-1 Olympique             
 
Round 21
[May 24]
AJ St.-Georges        1-2 CSCC                  
[May 25]
Black Stars           3-0 Olympique             
Macouria              1-1 Remire                
Mana                  0-2 Iracoubo              
Sinnamary             0-2 Matoury               
[Jun 1]
Agouado               2-4 Geldar                

Round 22 [Jun 8]
Sinnamary             0-1 CSCC                  
Iracoubo              2-0 AJ St.-Georges        
Geldar                5-1 Mana                  
Olympique             6-3 Agouado               
Macouria              2-1 Black Stars           
Matoury               3-2 Remire                

Final Table:

 1.ASC Le Geldar      22  15  7  0  43-12  74  Champions
 2.US Matoury         22  14  6  2  41-15  70
 3.CSC de Cayenne     22  13  5  4  35-22  66
 4.ASC Agouado        22   8  7  7  31-29  53
 5.AJ Saint-Georges   22   8  6  8  28-28  52
 6.US Sinnamary       22   7  7  8  24-23  49  [-1]
 7.US Macouria        22   6  9  7  23-27  49
 8.AOJ Mana           22   4 11  7  20-28  45
 9.EF Iracoubo        22   6  4 12  23-34  44
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.ASC Black Stars    22   4  7 11  21-26  41  [2 1 1 0 1-0 6]  Relegation Playoff
---------------------------------------------
11.ASC Remire         22   3 10  9  17-28  41  [2 0 1 1 0-1 3]  Relegated
12.Olympique Cayenne  22   4  1 17  16-50  35  [*]  Relegated

[*] it is not clear why Olympique play DH instead of ASCJ Originaires



Cup Tournaments 2012/13

Coupe de Guyane 2013 | Coupe de France 2012 | Various Cups 2012
 

Coupe de Guyane 2013

Preliminary Round [Feb 23]
Dynamo de Soula       2-2 SC Kourou             [aet, 3-4 pen]
ASC de Favard         0-5 ASL Sport Guyanais
 
Round 1
[Feb 20]
AS Red Star           1-4 AJ St.-Georges
[Feb 23]
US Sinnamary          5-0 ASC Corossony
AJS Maroni            2-4 ASU Grand Santi
ASC Kawina            6-1 Kourou FC
AS Radio Nou Mem.     1-1 AS Oyapock            [aet, 4-2 pen]
[Mar 1]
Olympique             1-0 ASC Remire
[Mar 2]
EF Iracoubo           1-0 AS St.-Elie
ASC JOB               4-3 AOJ Mana              [aet]
AJ Balata Abriba      1-0 ASC Bonhomme
US Macouria           4-1 USI Montjoly
Avenir Jeunesse       0-0 US Matoury            [aet, 3-2 pen(?); Matoury qualified]
ASC Le Geldar         1-1 ASC Black Stars       [aet, 4-3 pen]  
ASC de Roura          1-2 ASC Agouado
FC Renaissance        0-3 Cosma Foot
AFC Montsinery        1-2 SC Kourou
CSCC                  3-0 ASL Sport Guyanais

Round 2 
[Mar 23]
ASC Le Geldar         3-1 ASC JOB
AJ St.-Georges        3-2 ASC Kawina
US Sinnamary          0-1 CSCC
Cosma Foot            0-3 US Matoury       
[Mar 24]
AS Radio Nou Mem.     0-1 Olympique
SC Kourou             2-3 ASU Grand Santi
EF Iracoubo           0-0 US Macouria           [aet, 5-4 pen]
ASC Agouado           2-0 AJ Balata Abriba


Quarterfinals
[Apr 12]
CSCC                  5-1 Olympique
ASU Grand Santi       0-1 EF Iracoubo
[Apr 13]
ASC Agouado           0-1 AJ St.-Georges        [aet]
US Matoury            1-0 ASC Le Geldar         

Semifinals [May 18]
CSCC                  0-3 US Matoury
AJ St.-Georges        1-0 EF Iracoubo        

Final [Jun 14]
US Matoury            2-2 AJ St.-Georges        [aet, Matoury on pen]


Coupe de France 2012

Preliminary Round [Sep 1]
CSCC                  2-0 AS Agouado
 
Round 1
[Aug 29]
Red Star              1-3 AJ St.-Georges
[Sep 1]
Kourou FC             1-0 AJS Maroni
Dynamo Soula          awd Black Stars           [awarded 3-0]
AJ Balata Abriba      3-1 ASC Favard 
ASC JOB               3-1 FC Renaissance
AS Oyapock            awd ASL Sport Guyanais    [awarded 0-3, forfait Oyapock]
US Matoury            4-1 EF Iracoubo
ADC Montsinnery       0-1 US Macouria
ASC Kawina            0-2 Le Geldar
[Sep 2]
ASC Bonhomme          awd ASC Roura             [awarded 0-3, forfait Bonhomme]
ASC Remire            awd AS St.-Elie           [awarded 3-0, forfait St.-Elie]
SC Kourou             2-1 Cosma Foot            [aet]
USL Montjoly          1-2 AOJ Mana
[Sep 8]
ASC Corossony         1-3 Olympique             [awarded 0-3]
ASU Grand Santi       awd CSCC                    
[Sep 9]
US Sinnamary          5-0 Avenir Jeunesse 

Round 2
[Sep 8]
AOJ Mana              0-1 Le Geldar
AJ Balata Abriba      3-3 US Matoury            [aet, 2-3 pen]
ASL Sport Guyanais    1-3 SC Kourou
ASC Roura             1-4 US Macouria
Kourou FC             2-0 ASC JOB
[Sep 12]
CSCC                  2-1 ASC Remire            
[Sep 14]
Olympique             1-4 US Sinnamary          
[Sep 15]
AJ St.-Georges        2-2 Dynamo Soula          [aet, 1-0 pen]

Quarterfinals
[Oct 6]
US Macouria           0-2 AJ St.-Georges
Geldar                0-0 Kourou FC             [aet, 5-4 pen]
[Oct 7]
US Matoury            0-0 CSCC                  [aet, 2-4 pen]
Kourou SC             0-2 US Sinnamary 
 
Semifinals
[Oct 18]
US Sinnamary          0-4 CSCC
[Oct 31]
AJ St.-Georges        0-1 Geldar
 
Final [Nov 7]
CSCC                  1-3 Geldar


Various Cups 2012

Coupe UNAF 2012

NB: all matches at Stade Baduel, Cayenne

Semifinals [Aug 23]
ASC Le Geldar         2-0 US Matoury
US Sinnamary          2-0 AS Agouado
 
Third place match [Aug 25]
US Matoury            2-1 AS Agouado
 
Final [Aug 25]
ASC Le Geldar         abd US Sinnamary          [abandoned at 0-1]
 

Memorial E. Bellony 2012

Semifinals [Sep 25]
FC Renaissance        0-8 US Matoury
ASC Black Stars       2-2 AJ Balata-Abriba      [3-4 pen] 
 
Final [Sep 27]
AJ Balata-Abriba      0-3 US Matoury
 
Coupe Municipal de Cayenne 2012

Quarterfinals 
[Sep 21]
AJ St.-Georges        4-0 AS Red Star
[Sep 22]
ASC Bonhomme          0-4 Olympique de Cayenne
 
Semifinals
[Sep 28]
Olympique de Cayenne  1-3 ASL Sport Guyanais
CSC de Cayenne        0-1 AJ St.-Georges
 
Final [date?]
ASL Sport Guyanais    bt  AJ St.-Georges
 
Coupe des Savanes
     
Round 1 
[Sep 15]
EF Iracoubo           2-0 ASC Corossony
Kourou FC             1-2 US Macouria  
[Sep 19]
SC Kourou             0-2 Geldar
US Sinnamary          5-1 AS St.-Elie
 
Semifinals 
[Sep 22]
US Macouria           1-0 EF Iracoubo
[Sep 25]
US Sinnamary          2-2 Geldar                [5-6 pen]    
 
Final [Sep 28]
Geldar                2-0 US Macouria
 

Promotion d'Honneur

Poule Centre/Est | Poule Ouest | Promotion Playoff

Poule Centre/Est

Table:

 1.USL Montjoly       22  16  2  4  54-20  72  Promoted
---------------------------------------------
 2.AJ Balata Abriba   22  13  5  4  38-23  66  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ASL Sport Guyanais 22  14  2  6  51-22  66
 4.ASC De Roura       22  14  1  7  47-32  65
 5.ASCJ Originaires   21  12  4  5  43-30  61
 6.Dynamo de Soula    22  12  2  8  71-44  60
 7.FC Renaissance     22   9  2 11  48-46  50  [-1]
 8.AFC Montsinery     22   8  5  9  32-37  49  [-2]
 9.AS Oyapock         21   9  1 11  37-50  43  [-6]
10.AS Red Star        21   5  2 14  23-41  37  [-1]
11.ASC de Favard      21   3  1 17  27-49  31
12.ASC Bonhomme       22   1  1 20  15-92  25  [-1]

Poule Ouest

Table:

 1.Cosma Foot         21  15  4  2  49-13  70  Promoted
---------------------------------------------
 3.ASU Grand Santi    20  14  1  5  47-17  61  [-2]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Kourou FC          21  11  1  9  37-26  53  [-2]
 4.AJS Maroni         21  10  3  8  26-24  52  [-2]
 5.ASC Corossony      21   8  1 12  32-63  46
 6.Avenir Jeunesse    21   5  6 10  29-33  41  [-1]
 7.AS Saint-Elie      20   5  2 13  25-53  36  [-1]
 8.SC Kourou          21   4  2 15  22-44  33  [-2]

NB: 2 more losses than wins and overall goal difference -6 due to one
    match being awarded 0-3 against both

Promotion/Relegation Playof

Semifinal

First Leg [Jun ?]
Balata Abriba         0-1 Grand Santi
 
Second Leg [Jun 22]
Grand Santi           2-0 Balata Abriba     
 
Final

First Leg [Jun 29, Mana]
Grand Santi           3-0 Black Stars
 
Second Leg [Jul 6, St.-Laurent du Maroni]
Black Stars           1-0 Grand Santi          

NB: Grand Santi promoted, Black Stars relegated



2011/12.

2013/14.

list of champions French Guyana.

list of cup winners French Guyana.

list of d.o.m. cup winners.


About this document

Source: http://www.franceguyane.fr/actualite/sports/

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 23 Oct 2014

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2012/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.