Gabon 2013/14


Championnat National Professionnel
Championnat National de Division 2
Championnat National de Division 3

Championnat National Professionnel

Final Table:

 1.AS Mangasport (Moanda)                 26  13 11  2  43-16  50  Champions
 2.CF Mounana (Libreville)                26  14  8  4  43-26  50  [CW]
 3.US Bitam (Bitam)                       26  14  6  6  30-19  48  [C]
 4.Missile FC (Libreville)                26  12 11  3  33-18  47
 5.Sapins FC (Libreville)                 26  13  8  5  38-25  47
 6.AO Cercle Mbéri Sportif (Libreville)   26  10  7  9  30-26  37
 7.US Oyem (Oyem)                         26  10  5 11  29-30  35
 8.O'Mbilia Nzami (Libreville)            26   9  6 11  33-38  33
 9.AS Pélican (Lambaréné)                 26   7  9 10  26-30  30
10.AS Solidarité (Port-Gentil)            26   7  9 10  23-31  30
11.POG FC (Port-Gentil)                   26   7  5 14  16-25  26  [P]
12.AC Bongoville (Bongoville)             26   5  8 13  24-45  23
-----------------------------------------------------------------
13.Faucons FC (Libreville)                26   4  6 16  19-40  18  Relegated
14.Océan Club (Mayoumba)                  26   4  5 17  28-46  17  [P]  Relegated

NB: Sogéa FC renamed Faucons FC;
    2 more losses than wins as one match was awarded a loss against both clubs

Round 1
[Dec 22]
Bongoville     0-0 Oyem           
Missile        1-1 Faucons        
[Dec 23]
O'Mbilanziami  0-1 POG FC         
Océan Club     0-2 Sapins         
Solidarité     1-1 Pélican        
US Bitam       awd Mangasport     [awarded a 0-0 loss against both clubs; originally 0-0]
[Dec 24]
Cercle Mbéri   awd Mounana        [awarded 3-0; originally 0-1]
   
Round 2
[Dec 27]
Mounana        1-1 Sapins         
[Dec 28]
O'Mbilanziami  0-0 Missile        
Oyem           0-0 Mangasport     
Pélican        3-0 Océan Club     
POG FC         2-0 Faucons        
[Dec 29]
Cercle Mbéri   2-1 Solidarité     
Bongoville     3-1 US Bitam       

Round 3
[Jan 3]
Faucons        0-0 Cercle Mbéri   
[Jan 4]
US Bitam       0-1 Pélican        
Missile        1-1 Mounana        
Solidarité     1-1 Oyem           
Océan Club     0-0 POG FC         
[Jan 5]
Mangasport     4-0 Bongoville     
Sapins         0-1 O'Mbilanziami  

Round 4
[Jan 8]
Missile        3-1 US Bitam       
[Jan 9]
Pélican        1-1 Mangasport     
POG FC         0-1 Sapins         
Oyem           3-1 Cercle Mbéri   
O'Mbilanziami  1-1 Faucons        
Bongoville     1-1 Solidarité     
[Feb 18]
Mounana        2-0 Océan Club     

Round 5
[Feb 7]
Sapins         2-0 Faucons        
[Feb 8]
Pélican        0-0 Oyem           
POG FC         1-0 Bongoville     
US Bitam       0-0 Solidarité     
[Feb 9]
Cercle Mbéri   0-0 Missile       
Mangasport     1-1 Océan Club     
[Mar 5]
Mounana        3-2 O'Mbilanziami  

Round 6
[Feb 11]
Bongoville     2-1 Pélican        
Oyem           2-0 POG FC         
[Feb 12]
O'Mbilanziami  0-1 Cercle Mbéri   
Solidarité     0-0 Mangasport     
Missile        2-1 Sapins         
[Mar 5]
Océan Club     2-3 US Bitam       
[Mar 17]
Faucons        1-1 Mounana        

Round 7
[Feb 15]
Sapins         2-1 Oyem           
Solidarité     1-1 Océan Club     
Pélican        1-1 O'Mbilanziami  
[Feb 16]
Cercle Mbéri   1-2 Bongoville     
Mangasport     0-0 Missile       
[Mar 20]
Mounana        2-0 POG FC         
US Bitam       1-0 Faucons        

Round 8
[Feb 21]
Faucons        1-2 Mangasport     
[Feb 22]
POG FC         0-1 Pélican        
Oyem           2-3 Mounana        
O'Mbilanziami  0-2 US Bitam       
Océan Club     2-4 Cercle Mbéri   
[Feb 23]
Bongoville     1-2 Sapins         
Missile        2-0 Solidarité     

Round 9
[Feb 25]
Mangasport     0-0 POG FC         
US Bitam       2-1 Cercle Mbéri   
O'Mbilanziami  2-4 Oyem           
[Feb 26]
Solidarité     1-0 Faucons        
Océan Club     0-2 Missile        
Mounana        1-1 Bongoville     
Sapins         0-0 Pélican        

Round 10
[Feb 28]
Cercle Mbéri   2-1 Mangasport     
[Mar 1]
POG FC         3-0 Solidarité     
Pélican        2-5 Mounana        
Oyem           2-0 Missile        
Sapins         0-0 US Bitam       
[Mar 2]
Bongoville     0-2 O'Mbilanziami  
Faucons        1-0 Océan Club     

Round 11
[Mar 7]
Missile        1-1 Bongoville     
[Mar 8]
US Bitam       3-1 POG FC         
Océan Club     4-0 O'Mbilanziami  
Solidarité     2-0 Mounana        
Faucons        2-1 Oyem           
[Mar 9]
Cercle Mbéri   0-1 Pélican        
Mangasport     1-1 Sapins         

Round 12
[Mar 11]
Oyem           2-1 Océan Club     
[Mar 12]
Bongoville     1-2 Faucons        
Pélican        0-2 Missile        
POG FC         0-1 Cercle Mbéri   
O'Mbilanziami  0-0 Mangasport     
Sapins         1-0 Solidarité     
[Mar 13]
Mounana        0-0 US Bitam       

Round 13
[Mar 21]
Cercle Mbéri   1-1 Sapins         
[Mar 22]
Océan Club     1-1 Bongoville     
Solidarité     2-2 O'Mbilanziami  
[Mar 23]
Mangasport     1-1 Mounana        
Missile        2-1 POG FC         
US Bitam       1-0 Oyem           
Faucons        2-2 Pélican        

Halfway Table:

 1.Missile FC (Libreville)                13   6  6  1  16- 8  24
 2.Sapins FC (Libreville)                 13   6  5  2  14- 8  23
 3.CF Mounana (Libreville)                13   5  6  2  20-16  21  [CW]
 4.AO Cercle Mbéri Sportif (Libreville)   13   6  3  4  17-13  21
 5.US Bitam (Bitam)                       13   6  3  4  14-11  21  [C]
 6.US Oyem (Oyem)                         13   5  4  4  18-13  19
 7.AS Pélican (Lambaréné)                 13   4  6  3  14-14  18
 8.AS Mangasport (Moanda)                 13   2  9  2  11- 7  15
 9.POG FC (Port-Gentil)                   13   4  2  7   9-12  14  [P]
10.Faucons FC (Libreville)                13   3  5  5  11-15  14
11.AC Bongoville (Bongoville)             13   3  5  5  13-18  14
12.AS Solidarité (Port-Gentil)            13   2  7  4  10-14  13
-----------------------------------------------------------------
13.O'Mbilia Nzami (Libreville)            13   2  5  6  11-19  11
14.Océan Club (Mayoumba)                  13   1  4  8  12-22   7  [P]

NB: Sogéa FC renamed Faucons FC;
    2 more losses than wins as one match was awarded a loss against both clubs

NB: round 14 played after round 20, round 15 after round 23

Round 16
[Apr 4]
Cercle Mbéri   2-0 Faucons        
[Apr 5]
Oyem           1-0 Solidarité     
Mounana        0-0 Missile        
POG FC         1-0 Océan Club     
Pélican        0-2 US Bitam       
[Apr 6]
O'Mbilanziami  2-1 Sapins         
Bongoville     1-1 Mangasport     

Round 17
[Apr 8]
US Bitam       0-0 Missile        
Océan Club     1-2 Mounana        
Cercle Mbéri   2-0 Oyem           
[Apr 9]
Mangasport     2-0 Pélican        
Solidarité     2-1 Bongoville     
Faucons        1-3 O'Mbilanziami  
Sapins         0-0 POG FC         

Round 18
[Apr 11]
Missile        1-1 Cercle Mbéri   
[Apr 12]
Solidarité     2-1 US Bitam       
Oyem           3-2 Pélican        
Océan Club     0-3 Mangasport     
Faucons        1-2 Sapins         
[Apr 13]
Bongoville     1-0 POG FC         
O'Mbilanziami  0-1 Mounana        

Round 19
[Apr 15]
Sapins         2-1 Missile        
Mangasport     3-2 Solidarité     
US Bitam       2-1 Océan Club     
[Apr 16]
POG FC         0-1 Oyem           
Mounana        2-0 Faucons        
Cercle Mbéri   1-0 O'Mbilanziami  
Pélican        1-1 Bongoville     

Round 20
[Apr 19]
Missile        0-1 Mangasport     
POG FC         1-1 Mounana        
Faucons        0-1 US Bitam       
Oyem           1-3 Sapins         
Océan Club     0-1 Solidarité     
[Apr 20]
Bongoville     3-2 Cercle Mbéri   
O'Mbilanziami  1-0 Pélican        

Round 14
[Apr 22]
Mangasport     3-0 US Bitam       
Faucons        1-1 Missile        
[Apr 23] 
Mounana        1-0 Cercle Mbéri   
Pélican        0-0 Solidarité     
POG FC         2-3 O'Mbilanziami  
Sapins         4-1 Océan Club     
[May 11]
Oyem           0-0 Bongoville     

Round 21
[Apr 26]
Pélican        3-0 POG FC         
Mounana        3-1 Oyem           
Solidarité     0-1 Missile        
[Apr 27]
Cercle Mbéri   2-2 Océan Club     
US Bitam       0-0 O'Mbilanziami  
Sapins         3-2 Bongoville     
[May 11]
Mangasport     4-1 Faucons        

Round 22
[Apr 29]
POG FC         0-1 Mangasport     
Faucons        0-1 Solidarité     
[Apr 30]
Bongoville     0-3 Mounana        
Cercle Mbéri   1-1 US Bitam       
Oyem           1-0 O'Mbilanziami  
Pélican        1-3 Sapins         
Missile        3-2 Océan Club     

Round 23
[May 3]
Missile        2-1 Oyem           
US Bitam       1-0 Sapins         
Océan Club     4-1 Faucons        
Mounana        2-0 Pélican        
[May 4]
Mangasport     1-0 Cercle Mbéri   
O'Mbilanziami  3-2 Bongoville     
Solidarité     0-1 POG FC         

Round 15 
[May 6]
Océan Club     0-2 Pélican        
Sapins         0-3 Mounana        
[May 7]
Mangasport     3-1 Oyem           
Solidarité     1-0 Cercle Mbéri   
Missile        3-2 O'Mbilanziami  
Faucons        0-1 POG FC         
US Bitam       3-0 Bongoville     

Round 24 [May 15]
POG FC         1-2 US Bitam       
O'Mbilanziami  3-1 Océan Club     
Mounana        4-0 Solidarité     
Pélican        0-0 Cercle Mbéri   
Bongoville     awd Missile        [awarded 0-3]
Sapins         2-2 Mangasport     
Oyem           1-0 Faucons        

Round 25 [May 18]
Cercle Mbéri   1-0 POG FC         
Solidarité     1-1 Sapins         
Missile        2-0 Pélican        
Faucons        awd Bongoville     [awarded 3-0]
US Bitam       2-0 Mounana        
Océan Club     1-0 Oyem           
Mangasport     3-1 O'Mbilanziami  

Round 26 
[May 22]
O'Mbilanziami  4-3 Solidarité     
[May 23]
Sapins         3-1 Cercle Mbéri   
[May 25]
Mounana        1-5 Mangasport     
Bongoville     awd Océan Club     [awarded 0-3]
Oyem           0-1 US Bitam       
POG FC         0-0 Missile        
Pélican        3-0 Faucons        

Final Table:

 1.AS Mangasport (Moanda)                 26  13 11  2  43-16  50  Champions
 2.CF Mounana (Libreville)                26  14  8  4  43-26  50  [CW]
 3.US Bitam (Bitam)                       26  14  6  6  30-19  48  [C]
 4.Missile FC (Libreville)                26  12 11  3  33-18  47
 5.Sapins FC (Libreville)                 26  13  8  5  38-25  47
 6.AO Cercle Mbéri Sportif (Libreville)   26  10  7  9  30-26  37
 7.US Oyem (Oyem)                         26  10  5 11  29-30  35
 8.O'Mbilia Nzami (Libreville)            26   9  6 11  33-38  33
 9.AS Pélican (Lambaréné)                 26   7  9 10  26-30  30
10.AS Solidarité (Port-Gentil)            26   7  9 10  23-31  30
11.POG FC (Port-Gentil)                   26   7  5 14  16-25  26  [P]
12.AC Bongoville (Bongoville)             26   5  8 13  24-45  23
-----------------------------------------------------------------
13.Faucons FC (Libreville)                26   4  6 16  19-40  18  Relegated
14.Océan Club (Mayoumba)                  26   4  5 17  28-46  17  [P]  Relegated

NB: Sogéa FC renamed Faucons FC;
    2 more losses than wins as one match was awarded a loss against both clubs



Championnat National de Division 2

NB: aka Super D2


Round 10 [Jun 4]
Poule A
FC 105		2-0 Ballon d’Or
AJA		1-0 AFJ

Round 13 [Jun 18]
Poule A
Nkoungou FC	0-2 FC 105

Round 14 [Jun 22]
Poule A
Stade Mandji	bt  FC 105

Final Tables:

Poule A

 1.Football Canon 105 (Libreville)	14  +14  31  Promoted
---------------------------------------------------
 2.AJA (Haut-Ogooué)			14  + 5  26  Promtoion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Stade Mandji (Port-Gentil)		14  + 5  24
 4.Ballon d'Or (Libreville)		14  + 2  20
 5.AFJ (Libreville)			14  + 5  19
 6.Olympique Mandji (Port-Gentil)	14  -11  14
 7.Alpha Académie Sport (Oyem)		14  - 7  13
 8.Nkoungou FC (Makokou)		14  -13   9

Poule B

 1.Stade Migovéen (Lambaréné)		14  +16  31  Promoted  [R]
---------------------------------------------------
 2.Nguen'Asuku FC (Franceville)		14  +16  29  Promtoion Playoff  [R]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ogooué FC (Franceville)		14  + 9  24
 4.Lac Bleu (Mouila)			14  + 5  23
 5.Schweitzer FC (Lambaréné)		14  - 3  18
 6.Lozo Sport FC (Lastourville)		14  - 5  17
 7.Olympique (Magotsi)			14  -18  10
 8.Fosane FC   				14  -20   3

Promotion Playoff [Jun 28, Stade de Nzeng Ayong, Libreville]
Nguen'Asuku FC	1-1 AJA		[Nguen'Asuku on pen]

NB: Nguen'Asuku FC (Franceville) promoted.


Championnat National de Division 3

Regional stage

Ligue de l'Estuaire

Final [Jul 13]
Sporting Club de Libreville 1-1 Centre Mbéri Sportif	[5-4 pen]


National stage

Tournoi de la montée en D2

Round 2 [Jul 23]
Poule A
Sporting Club de Libreville 2-0 AS DIA

Round 3 [Jul 25]
Poule A
B46 de Franceville          1-2 Sporting Club de Libreville

Round 5 [Jul 30]
Poule A
Sporting Club de Libreville 3-0 Missimba FC
Poule B
FC 109 de Port-Gentil	    2-0 Nyanga

Final tables:

Poule A
 1.Sporting Club de Libreville	4  4  0  0  -  12  Promoted

Poule B
 1.FC 109 de Port-Gentil			   Promoted


2012/13

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 7 Aug 2014

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.