Gambia 2018/19


GFA League First Division 2018/19
GFA League Second Division 2018/19

GFA League First Division 2018/19

Table:

 1.Wallidan FC (Bakau)                 10   4  5  1   8- 6  17  [P]
 2.Armed Forces                        10   3  7  0   9- 4  16
 3.Brikama United                      10   4  4  2   8- 5  16
 4.Gambia Ports Authority              10   3  5  2   7- 4  14
 5.Real Banjul                         10   3  5  2   7- 5  14
 6.Marimoo (Manjai)                    10   3  5  2   6- 4  14
 7.Hawks                               10   2  8  0   4- 2  14
 8.GAMTEL                              10   2  5  3   7- 9  11  [C]
 9.Tallinding United                   10   3  2  5   5- 8  11
10.BK Milan FC (Bakau)                 10   1  7  2   5- 5  10  [P]
11.Banjul United                       10   1  7  2   4- 5  10
12.Fortune (Farato)                    10   1  6  3   4- 8   9
13.Samger FC (Kanifing)                10   1  5  4   7-11   8  [P]
14.PSV Wellingara                      10   0  7  3   7-12   7  [P]

Round 1
[Nov 24]
Banjul United           0-1 Wallidan                
  [Modou Lamin Manneh]
Fortune                 0-0 Real Banjul             
[Nov 25]
Marimoo                 1-0 Gambia Ports Authority  
[Nov 26]
Brikama United          1-0 Tallinding United       
  [Sainey Sambou 90] 
[Nov 27]
BK Milan                1-2 Samger                  
[Jan 5]
Armed Forces            0-0 PSV Wellingara          
Hawks                   1-1 GAMTEL                  

Round 2
[Dec 1]
Real Banjul             1-0 BK Milan                
Brikama United          0-0 Samger                  
Tallinding United       0-0 Banjul United           
[Dec 2]
Hawks                   0-0 Gambia Ports Authority  
PSV Wellingara          0-0 Fortune                 
[Jan 8]
Wallidan                1-1 GAMTEL                  
Marimoo                 0-0 Armed Forces            

Round 3
[Dec 8]
Brikama United          1-0 Real Banjul             
  [Malick Sambou]
Banjul United           0-0 Samger                  
BK Milan                2-0 PSV Wellingara          
[Dec 9]
Armed Forces            0-0 Hawks                   
Fortune                 0-1 Marimoo                 
Gambia Ports Authority  2-0 GAMTEL                  
Tallinding United       0-1 Wallidan                

Round 4
[Dec 15]
Real Banjul             0-0 Banjul United           
PSV Wellingara          1-1 Brikama United          
  [Saibou Polis 27; Malick Sambou (pen) 1-1] 
Marimoo                 0-0 BK Milan                
[Dec 16]
Wallidan                0-0 Gambia Ports Authority  
Samger                  1-2 Tallinding United       
[Dec 18]
Hawks                   1-1 Fortune                 
GAMTEL                  2-2 Armed Forces            

Round 5
[Dec 22]
BK Milan                0-0 Hawks                   
Banjul United           2-2 PSV Wellingara          
Brikama United          1-1 Marimoo                 
[Dec 23]
Wallidan                1-0 Samger                  
Tallinding United       0-2 Real Banjul             
Fortune                 1-0 GAMTEL                  
[Dec 24]
Armed Forces            0-0 Gambia Ports Authority  

Round 6
[Jan 12]
Marimoo                 0-1 Banjul United           
Hawks                   0-0 Brikama United          
GAMTEL                  0-0 BK Milan                
[Jan 13]
Gambia Ports Authority  2-0 Fortune                 
Wallidan                1-3 Armed Forces            
PSV Wellingara          0-0 Tallinding United       
[Jan 14]
Real Banjul             2-2 Samger                  

Round 7
[Jan 19]
Banjul United           0-0 Hawks                   
Brikama United          0-1 GAMTEL                  
BK Milan                0-0 Gambia Ports Authority  
[Jan 20]
Fortune                 0-0 Armed Forces            
Marimoo                 0-1 Tallinding United       
Real Banjul             0-0 Wallidan                
Samger                  2-2 PSV Wellingara          

Round 8
[Jan 26]
GAMTEL                  0-0 Banjul United           
Gambia Ports Authority  0-2 Brikama United          
Armed Forces            1-1 BK Milan                
Wallidan                1-1 Fortune                 
[Jan 27]
Hawks                   1-0 Tallinding United       
Marimoo                 0-0 Samger                  
PSV Wellingara          0-2 Real Banjul             

Round 9
[Feb 2]
Brikama United          0-2 Armed Forces            
Banjul United           1-1 Gambia Ports Authority  
Tallinding United       2-0 GAMTEL                  
BK Milan                1-1 Fortune                 
[Feb 3]
Real Banjul             0-2 Marimoo                 
Samger                  0-1 Hawks                   
PSV Wellingara          1-2 Wallidan                

Round 10
[Feb 9]
Gambia Ports Authority  2-0 Tallinding United       
Armed Forces            1-0 Banjul United           
Fortune                 0-2 Brikama United          
Wallidan                0-0 BK Milan                
[Feb 10]
Hawks                   0-0 Real Banjul             
GAMTEL                  2-0 Samger                  
Marimoo                 1-1 PSV Wellingara          

Table:

 1.Wallidan FC (Bakau)                 10   4  5  1   8- 6  17  [P]
 2.Armed Forces                        10   3  7  0   9- 4  16
 3.Brikama United                      10   4  4  2   8- 5  16
 4.Gambia Ports Authority              10   3  5  2   7- 4  14
 5.Real Banjul                         10   3  5  2   7- 5  14
 6.Marimoo (Manjai)                    10   3  5  2   6- 4  14
 7.Hawks                               10   2  8  0   4- 2  14
 8.GAMTEL                              10   2  5  3   7- 9  11  [C]
 9.Tallinding United                   10   3  2  5   5- 8  11
10.BK Milan FC (Bakau)                 10   1  7  2   5- 5  10  [P]
11.Banjul United                       10   1  7  2   4- 5  10
12.Fortune (Farato)                    10   1  6  3   4- 8   9
13.Samger FC (Kanifing)                10   1  5  4   7-11   8  [P]
14.PSV Wellingara                      10   0  7  3   7-12   7  [P]


GFA League Second Division 2018/19

Table:

 1.Sporting Real (Banjul)              10   7  3  0  19-10  24  [P]  [*1]
 2.Waa Banjul FC                       10   6  1  3  13- 8  19
 3.Gunjur United                       10   5  3  2  13- 8  18
 4.Steve Biko (Bakau)                  10   4  4  2   5- 4  16  [R]
 5.Bombada (Brikama)                   10   4  3  3  17-11  15  [R]
 6.Brufut FC                           10   3  5  2  10- 7  14
 7.Kiang West                          10   3  4  3  13-15  13  [P]
 8.Serekunda East-Bi                   10   3  3  4   9- 8  12
 9.Team Rhino (Manjai)                 10   3  3  4   7-10  12  [P]
10.Immigration FC (Banjul)             10   3  3  4   7-13  12
11.Jambanjelly United                  10   2  4  4  15-15  10  [P]
12.Latrikunda United                   10   1  7  2   7- 8  10
13.Young Africans (Banjul)             10   2  4  4   3- 6  10
14.2nd Infantry Battalion (Farafenni)   9   2  3  4   9-12   9  [P]
15.Red Hawks FC                         9   2  2  5   8-11   8       [*2]
16.Lions of Banjul                     10   2  2  6   8-17   8

[*1] Sporting Real are the reserve side of Real de Banjul
[*2] Red Hawks are the reserve side of Hawks

Round 1
[Nov 21]
Waa Banjul              1-0 Bombada                 
Team Rhino              0-2 Brufut                  
Gunjur United           0-0 Steve Biko              
[Nov 22]
Sporting Real           awd Immigration             [awarded 2-0; originally 1-2, Immigration
Lions of Banjul         3-2 Kiang West               fielded ineligible player (Musa Daffeh)]
[Nov 23]
Jambanjelly United      4-1 Red Hawks               
Serekunda East Bi       0-1 2nd Infantry Battalion  
Young Africans          0-0 Latrikunda United       

Round 2
[Nov 28]
Sporting Real           2-1 Gunjur United           
[Nov 29]
Immigration             1-3 Serekunda East Bi       
Brufut                  0-0 Steve Biko              
Bombada                 4-1 Team Rhino              [also reported 0-1]
[Nov 30]
Kiang West              1-0 Latrikunda United       
Jambanjelly United      1-4 Lions of Banjul         
Waa Banjul              0-0 Young Africans          
[tba]
2nd Infantry Battalion   -  Red Hawks               [postponed on Nov 29 due to late arrival officials]

Round 3
[Dec 6]
Red Hawks               4-0 Immigration             
Lions of Banjul         0-2 2nd Infantry Battalion  
Serekunda East Bi       1-0 Gunjur United           
[Dec 7]
Latrikunda United       1-1 Jambanjelly United      
Young Africans          0-0 Kiang West              
Team Rhino              1-0 Waa Banjul              
[Jan 7]
Steve Biko              0-0 Bombada                 
Sporting Real           3-2 Brufut                  

Round 4
[Dec 12]
Red Hawks               0-1 Gunjur United           
[Dec 13]
Bombada                 2-3 Sporting Real           
Brufut                  1-3 Serekunda East Bi       
Immigration             1-0 Lions of Banjul         
[Dec 14]
2nd Infantry Battalion  0-1 Latrikunda United       [also reported 1-2]
Jambanjelly United      2-2 Kiang West              
Waa Banjul              2-1 Steve Biko              
Team Rhino              awd Young Africans          [awarded 2-0; originally 0-0, Young Africans
                                                     fielded ineligible player (Omar Norman)]
Round 5
[Dec 19]
Lions of Banjul         0-1 Gunjur United           
[Dec 20]
Brufut                  0-0 Red Hawks               
Serekunda East Bi       1-1 Bombada                 
Latrikunda United       1-1 Immigration             
Young Africans          2-1 Jambanjelly United      
[Dec 21]
Waa Banjul              2-3 Sporting Real           
Kiang West              2-2 2nd Infantry Battalion  
Steve Biko              1-0 Team Rhino              

Round 6
[Jan 10]
Steve Biko              1-0 Young Africans          
Lions of Banjul         0-3 Brufut                  
Latrikunda United       1-1 Gunjur United           
Kiang West              1-1 Immigration             
[Jan 11]
Red Hawks               1-2 Bombada                 
Waa Banjul              1-0 Serekunda East Bi       
Team Rhino              1-1 Sporting Real           
2nd Infantry Battalion  1-4 Jambanjelly United      

Round 7
[Jan 16]
Lions of Banjul         0-4 Bombada                 [1-4?]
[Jan 17]
Jambanjelly United      1-2 Immigration             
Latrikunda United       0-0 Brufut                  
Red Hawks               0-2 Waa Banjul              
Kiang West              1-4 Gunjur United           
[Jan 18]
Sporting Real           2-0 Steve Biko              
Serekunda East Bi       0-1 Team Rhino              
2nd Infantry Battalion  0-1 Young Africans          

Round 8
[Jan 23]
Sporting Real           1-0 Young Africans          
Brufut                  1-0 Kiang West              
[Jan 24]
2nd Infantry Battalion  0-0 Immigration             
Team Rhino              0-1 Red Hawks               
Steve Biko              1-0 Serekunda East Bi       
Bombada                 2-2 Latrikunda United       
[Jan 25]
Waa Banjul              2-0 Lions of Banjul         
Gunjur United           1-1 Jambanjelly United      

Round 9
[Jan 30]
Waa Banjul              2-1 Latrikunda United       
Red Hawks               0-1 Steve Biko              
[Jan 31]
Serekunda East Bi       1-1 Sporting Real           
Jambanjelly United      0-0 Brufut                  
Young Africans          0-1 Immigration             
Kiang West              2-1 Bombada                 
[Feb 1]
Lions of Banjul         1-1 Team Rhino              
2nd Infantry Battalion  2-3 Gunjur United           

Round 10
[Feb 6]
Red Hawks               1-1 Sporting Real           
Brufut                  1-1 2nd Infantry Battalion  
[Feb 7]
Waa Banjul              1-2 Kiang West              
Serekunda East Bi       0-0 Young Africans          
Bombada                 1-0 Jambanjelly United      
[Feb 8]
Steve Biko              0-0 Lions of Banjul         
Latrikunda United       0-0 Team Rhino              
Gunjur United           1-0 Immigration             

Table:

 1.Sporting Real (Banjul)              10   7  3  0  19-10  24  [P]  [*1]
 2.Waa Banjul FC                       10   6  1  3  13- 8  19
 3.Gunjur United                       10   5  3  2  13- 8  18
 4.Steve Biko (Bakau)                  10   4  4  2   5- 4  16  [R]
 5.Bombada (Brikama)                   10   4  3  3  17-11  15  [R]
 6.Brufut FC                           10   3  5  2  10- 7  14
 7.Kiang West                          10   3  4  3  13-15  13  [P]
 8.Serekunda East-Bi                   10   3  3  4   9- 8  12
 9.Team Rhino (Manjai)                 10   3  3  4   7-10  12  [P]
10.Immigration FC (Banjul)             10   3  3  4   7-13  12
11.Jambanjelly United                  10   2  4  4  15-15  10  [P]
12.Latrikunda United                   10   1  7  2   7- 8  10
13.Young Africans (Banjul)             10   2  4  4   3- 6  10
14.2nd Infantry Battalion (Farafenni)   9   2  3  4   9-12   9  [P]
15.Red Hawks FC                         9   2  2  5   8-11   8       [*2]
16.Lions of Banjul                     10   2  2  6   8-17   8

[*1] Sporting Real are the reserve side of Real de Banjul
[*2] Red Hawks are the reserve side of Hawks


2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 14 Feb 2019

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.