Guinea Bissau 2015


I Divisão
Taça da Guiné-Bissau
Supertaça da Guiné-Bissau
2 Divisão

I Divisão

Participants:

Team					       City	    Province		       Stadium		  att.
Sporting Clube da Guiné-Bissau		       Bissau	    Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia 	  12.000
Sport Bissau e Benfica			       Bissau	    Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia       12.000
Estrela Negra de Bissau			       Bissau	    Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia	  12.000
União Desportiva Internacional de Bissau (1)   Bissau	    Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia 	  12.000
Sport Clube dos Portos de Bissau	       Bissau	    Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia 	  12.000
Futebol Clube Cavalos Brancos de Cuntum	       Cuntum       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia 	  12.000
Sporting Clube de Bafatá		       Bafatá	    Bafatá		       Rocha
Lagartos FC				       Bambadinca   Bafatá
Nuno Tristão Futebol Clube (2)		       Bula	    Cacheu		       José Ansumane Queta  
Futebol Clube de Canchungo		       Canchungo    Cacheu		       Saco Vaz
Tigres de Fronteira			       São Domingos Cacheu
Clube de Futebol "Os Balantas"		       Mansôa	    Oio			       Corca Sow
Estrela Negra de Bolama			       Bolama       Bolama-Bijagós
Tubarões Futebol Clube dos Bijagós	       Bubaque	    Bolama-Bijagós
Tigres de Fronteira			       São Domingos

NB: (1) aka UDIB.
    (2) On 18/12/2007 Bula Futebol Clube renamed Nuno Tristão FC wich was its original name (born on 1948 and changed name on 1974).
    (3) sometimes various teams plays home at Estádio Nacional 24 de Setembro in Bissau (att. 20.000).

Table:

 1.Sport Bissau e Benfica                 26  17  7  2  69-20  58  Champions
 2.Sporting Clube da Guiné-Bissau         26  17  5  4  36-14  56
 3.Lagartos FC de Bambadinca              25  13  5  7  31-22  44  [P]
 4.Sporting Clube de Bafatá               25  12  6  7  42-24  42
 5.Clube de Futebol Os Balantas de Mansôa 26  10  9  7  24-18  39
 6.Futebol Clube de Canchungo             25   9  9  7  35-27  36  [P]
 7.Nuno Tristão Futebol Clube (Bula)      26   9  9  8  36-33  36  [C]
 8.Tigres de Fronteira de São Domingos    25   9  7  9  23-31  34  [P]
 9.União Desportiva Internacional Bissau  25   7  8 10  22-26  29
10.Sport Clube dos Portos de Bissau       25   7  6 12  26-31  27
11.FC Cavalos Brancos (Cuntum)            25   7  5 13  23-37  26
-----------------------------------------------------------------
12.Tubarões FC (Bubaque) [Bijagós]        25   6  4 15  24-37  22  [P]  Relegated
13.Estrela Negra de Bissau                25   5  6 14  15-45  21       Relegated
14.Estrela Negra de Bolama                25   4  4 17  22-63  16  [P]  Relegated

NB: Sporting Clube da Guiné-Bissau only club to have never been relegated.

Round 1
[Jan 31]
Bijagós         1-2 Nuno Tristão
Balantas        0-0 EN Bissau
EN Bolama       0-1 Sporting Bissau
UDIB            0-3 Benfica Bissau
Sporting Bafatá 1-0 Canchungo
Tigres          0-1 Bambadinca 
[Feb 1]
Cuntum          0-4 Portos

Round 2 
[Feb 7]
Bijagós         0-2 Balantas
Canchungo       0-0 Cuntum
Nuno Tristão    0-0 UDIB
Benfica Bissau  2-3 Tigres
Bambadinca      1-0 Portos
[Feb 8]
Sporting Bissau 2-1 Sporting Bafatá
[Feb 9]
EN Bissau       2-1 EN Bolama

Round 3
[Feb 14]
Tigres          0-0 Nuno Tristão
Sporting Bafatá 5-0 EN Bissau
Cuntum          0-1 Sporting Bissau
Bambadinca      1-1 Canchungo
[Feb 15]
Portos          1-5 Benfica Bissau
[Feb 16]
UDIB            4-1 Bijagós
[Feb 25]
EN Bolama       1-1 Balantas

Round 4 
[Feb 20]
Benfica Bissau  3-1 Canchungo
[Feb 21]
Bijagós         2-0 EN Bolama
Balantas        0-1 Sporting Bafatá
Nuno Tristão    1-1 Portos
Sporting Bissau 2-0 Bambadinca
[Feb 22]
EN Bissau       1-0 Cuntum
[Feb 23]
UDIB            3-0 Tigres

Round 5 
[Feb 28]
Sporting Bafatá 8-0 EN Bolama
Portos          0-1 UDIB
Cuntum          1-0 Balantas
Canchungo       2-0 Nuno Tristão
Bambadinca      3-0 EN Bissau
[Mar 1]
Benfica Bissau  0-0 Sporting Bissau
[Mar 2]
Tigres          2-1 Bijagós

Round 6
[Mar 4]
Nuno Tristão    2-0 Sporting Bissau
EN Bissau       1-5 Benfica Bissau
Balantas        1-0 Bambadinca
[Mar 5]
Tigres          1-1 Portos
EN Bolama       2-1 Cuntum
UDIB            2-2 Canchungo
[Mar 7]
Bijagós         2-1 Sporting Bafatá

Round 7
[Mar 7]
Benfica Bissau  0-0 Balantas
[Mar 8]
Canchungo       0-1 Tigres
Bambadinca      3-0 EN Bolama
Sporting Bissau 2-0 UDIB
EN Bissau       2-2 Nuno Tristão     
[Mar 10]
Portos          0-3 Bijagós
[Mar 11]
Cuntum          2-3 Sporting Bafatá   

Round 8
[Mar 14]
Bijagós         1-2 Cuntum
Portos          1-2 Canchungo
Sporting Bafatá 0-0 Bambadinca
Tigres          0-0 Sporting Bissau
EN Bolama       1-5 Benfica Bissau
Balantas        1-0 Nuno Tristão
[Mar 15]
UDIB            2-0 EN Bissau

Round 9
[Mar 18]
Sporting Bissau 1-0 Portos
Benfica Bissau  5-1 Sporting Bafatá
[Mar 19]
Canchungo       2-0 Bijagós
Bambadinca      2-0 Cuntum
Nuno Tristão    3-0 EN Bolama
Balantas        2-1 UDIB
EN Bissau       0-2 Tigres

Round 10
[Mar 21]
Cuntum          2-6 Benfica Bissau
Bijagós         2-1 Bambadinca
Canchungo       1-0 Sporting Bissau
Sporting Bafatá 3-2 Nuno Tristão
EN Bolama       1-1 UDIB
[Mar 22]
Portos          0-1 EN Bissau
Tigres          0-0 Balantas

Round 11
[Mar 25]
Benfica Bissau  0-0 Bambadinca
Nuno Tristão    1-1 Cuntum
Balantas        0-0 Portos
UDIB            1-0 Sporting Bafatá
[Mar 26]
EN Bissau       1-2 Canchungo
EN Bolama       1-2 Tigres
[Mar 29]
Sporting Bissau 2-1 Bijagós         

Round 12
[Apr 8]
Benfica Bissau  4-0 Bijagós
Bambadinca      1-3 Nuno Tristão
[Apr 11]
Canchungo       0-2 Balantas
Cuntum          0-1 UDIB
Sporting Bafatá 0-2 Tigres
[Apr 13]
Portos          4-1 EN Bolama
[Apr 14]
Sporting Bissau 2-1 EN Bissau

Round 13
[Apr 18]
Nuno Tristão    2-1 Benfica Bissau
Balantas        0-0 Sporting Bissau
UDIB            0-1 Bambadinca
EN Bolama       2-2 Canchungo
Tigres          0-1 Cuntum
Sporting Bafatá 1-1 Portos
[Apr 19]
EN Bissau       0-0 Bijagós

Round 14
[Apr 24]
Portos          1-0 Cuntum
[Apr 25]
Benfica Bissau  5-0 UDIB
Bambadinca      2-1 Tigres
Canchungo       0-1 Sporting Bafatá
[Apr 26]
EN Bissau       1-1 Balantas
[Apr 27]
Nuno Tristão    1-1 Bijagós
Sporting Bissau 3-0 EN Bolama

Round 15
[May 2]
Portos          0-1 Bambadinca
Sporting Bafatá 3-1 Sporting Bissau
[May 3]
UDIB            0-0 Nuno Tristão
[May 4]
Cuntum          0-0 Canchungo
Balantas        1-0 Bijagós
[May 6]
Tigres          1-5 Benfica Bissau
[May 9]
EN Bolama       0-2 EN Bissau

Round 16
[May 9]
Benfica Bissau  3-2 Portos
Bijagós         1-0 UDIB
Nuno Tristão    1-1 Tigres
Canchungo       1-1 Bambadinca
[May 10]
Sporting Bissau 4-3 Cuntum
[May 12]
Balantas        4-1 EN Bolama
[May 13]
EN Bissau       0-2 Sporting Bafatá

Round 17
[May 16]
Canchungo       3-3 Benfica Bissau
EN Bolama       2-1 Bijagós
Sporting Bafatá 1-0 Balantas
Bambadinca      0-1 Sporting Bissau
Cuntum          4-1 EN Bissau
[May 17]
Portos          2-4 Nuno Tristão
[May 27]
Tigres          1-0 UDIB

Round 18
[May 23]
Balantas        2-1 Cuntum
Nuno Tristão    1-2 Canchungo
EN Bolama       2-1 Sporting Bafatá
EN Bissau       1-3 Bambadinca
Sporting Bissau 0-1 Benfica Bissau
Bijagós         3-1 Tigres
[May 24]
UDIB            0-0 Portos

Round 19
[May 27]
Benfica Bissau  1-0 EN Bissau
Bambadinca      1-0 Balantas
Canchungo       2-0 UDIB
Sporting Bafatá 0-0 Bijagós
[Jun 4]
Sporting Bissau 0-0 Nuno Tristão
Portos          1-0 Tigres
Cuntum          1-1 EN Bolama

Round 20
[May 31]
Balantas        0-0 Benfica Bissau
UDIB            1-2 Sporting Bissau 
Nuno Tristão    2-0 EN Bissau
Tigres          awd Canchungo       [awarded 0-3; originally 0-0]
[Jun 6]
Sporting Bafatá 3-0 Cuntum
[Jun 7]
EN Bolama       2-3 Bambadinca
Bijagós         0-1 Portos

Round 21
[Jun 11]
Bambadinca      abd Sporting Bafatá [awarded 0-3; abandoned at 1-2 in 80']
Nuno Tristão    3-2 Balantas
Cuntum          1-0 Bijagós
Sporting Bissau 4-0 Tigres
EN Bissau       0-0 UDIB
Canchungo       0-0 Portos
[Jun 12]
Benfica Bissau  3-0 EN Bolama

Round 22
[Jun 13]
Sporting Bafatá 0-0 Benfica Bissau  
[Jun 14]
Bijagós         2-2 Canchungo       
Portos          0-3 Sporting Bissau 
Cuntum          1-0 Bambadinca      
EN Bolama       3-2 Nuno Tristão    
Tigres          2-0 EN Bissau       
UDIB            1-3 Balantas

Round 23 
[Jun 26]
Benfica Bissau  2-0 Cuntum
[Jun 27]
Sporting Bissau 3-0 Canchungo
[Jun 28]
Nuno Tristão    2-1 Sporting Bafatá
EN Bissau       1-0 Portos
Balantas        0-0 Tigres
[Jun 29]
UDIB            4-0 EN Bolama
[Jul 1]
Bambadinca      3-1 Bijagós

Round 24
[Jul 18]
Bambadinca      1-1 Benfica Bissau
Sporting Bafatá 0-0 UDIB
Cuntum          2-1 Nuno Tristão
Portos          awd Balantas        [awarded 3-0; match not played due to jersey clash]
Canchungo       6-0 EN Bissau
Bijagós         0-1 Sporting Bissau
[Jul 20]
Tigres          1-0 EN Bolama

Round 25 [Jul 25]
Bijagós         1-2 Benfica Bissau
Nuno Tristão    1-2 Bambadinca
UDIB            0-0 Cuntum
Balantas        2-1 Canchungo
Tigres          2-2 Sporting Bafatá
EN Bolama       1-3 Portos
EN Bissau       0-0 Sporting Bissau

Round 26
[Aug 2]
Benfica Bissau  4-0 Nuno Tristão
Sporting Bissau 1-0 Balantas
Cuntum           -  Tigres
Bambadinca       -  UDIB
Portos           -  Sporting Bafatá
[Aug 3]
Canchungo        -  EN Bolama
Bijagós          -  EN Bissau

Table:

 1.Sport Bissau e Benfica                 26  17  7  2  69-20  58  Champions
 2.Sporting Clube da Guiné-Bissau         26  17  5  4  36-14  56
 3.Lagartos FC de Bambadinca              25  13  5  7  31-22  44  [P]
 4.Sporting Clube de Bafatá               25  12  6  7  42-24  42
 5.Clube de Futebol Os Balantas de Mansôa 26  10  9  7  24-18  39
 6.Futebol Clube de Canchungo             25   9  9  7  35-27  36  [P]
 7.Nuno Tristão Futebol Clube (Bula)      26   9  9  8  36-33  36  [C]
 8.Tigres de Fronteira de São Domingos    25   9  7  9  23-31  34  [P]
 9.União Desportiva Internacional Bissau  25   7  8 10  22-26  29
10.Sport Clube dos Portos de Bissau       25   7  6 12  26-31  27
11.FC Cavalos Brancos (Cuntum)            25   7  5 13  23-37  26
-----------------------------------------------------------------
12.Tubarões FC (Bubaque) [Bijagós]        25   6  4 15  24-37  22  [P]  Relegated
13.Estrela Negra de Bissau                25   5  6 14  15-45  21       Relegated
14.Estrela Negra de Bolama                25   4  4 17  22-63  16  [P]  Relegated

NB: Sporting Clube da Guiné-Bissau only club to have never been relegated.

Topscorer: 

27 Sumaila Djassi (Benfica Bissau)

Taça da Guiné-Bissau

Round 1 [Mar 7]
Atlético de Bissorã	awd Quínara			[3-0 awarded; Quínara dns]
Gabú 			1-2 FC Sonaco

Round 2
[Mar 29]
Benfica de Bissau	9-1 Vitória Futebol Clube (Cacheu)
FC Binar		1-2 Balantas de Mansôa
UDIB			1-0 Desportivo de Mansabá
Desportivo de Farim	0-1 FC Sonaco
Atlético de Bissorã	abd Pelundo			[2-2 aet; 11-11 pen; abd due poor light]
Académico de Ingoré	awd Estrela Negra de Bolama	[0-3 awarded;  Ingoré dns]
FC Cupelão		0-3 FC Mavegro
FC Cuntum		1-0 Arados de Nhacra
[Mar 30]
Estrela Negra de Bissau	1-1 Canchungo			[2-1 aet]
Portos			0-2 Sporting de Bafatá
Lagartos de Bambadinca	bt  São Domingos
[Apr 4]
FC Cantanhez		bt  Sporting de Bissau

Round 3
[Apr 29]
FC Cuntum		 -  Sporting de Bafatá
Pelundo			lt  Lagartos de Bambadinca
Balantas de Mansôa	bt  FC Cantanhez
[Apr 30]
UDIB			 -  Estrela Negra de Bissau
Nuno Tristão FC (Bula)	bt  FC Sonaco
[May 2]
Estrela Negra de Bolama 1-2 Benfica de Bissau

1/4 final
Benfica de Bissau	bt  FC Mavegro

Semifinals
[Jul 29]
Benfica de Bissau	awd Balantas de Mansôa		[3-0 awarded; Balantas dns]
[Jul 30]
Lagartos de Bambadinca  1-0 Nuno Tristão FC (Bula)

Final [Aug 22, Estádio Nacional 24 de Setembro, Bissau]
Benfica de Bissau	5-1 Lagartos de Bambadinca



Supertaça "Boer" da Guiné-Bissau

[Dec 27, Estádio Nacional 24 de Setembro, Bissau]
Benfica de Bissau	4-1 Lagartos de Bambadinca
  [Badilé (2), Lula, Savimbi; N.N.]




Campeonato Nacional da 2.ª Divisão

First stage

Série A
Futebol Clube de Palestra de Quinhamel
Desportivo de Quélélé
Futebol Clube de Safim
Futebol Clube de Ondame
Flamengo de Pefine
Os Arados Futebol Clube de Nhacra
Ajuda Sport Clube
Futebol Clube de Cumura
Cupelum de Cima

Série B
Binar Futebol Clube
Académica de Ingoré
Desportivo Recreativo de Mansabá
Futebol Clube Mavegro (Bissau)
Futebol Clube de Pelundo
Futebol Clube de Cacheu
Atlético Clube de Bissorã
Desportivo de Farim
 
Série C
Fulacunda Futebol Clube
Futebol Clube de Sonaco
Futebol Clube de Cacine
Futebol Clube de Cantanhez
Futebol Clube de Quínara
Hafia Futebol Clube de Bafatá
Futebol Clube de Tombali
Desportivo Recreativo de Gabú

Round 1 [Jan 31]
Série A
Quinhamel        -  Quélélé
Safim            -  Ondame
Pefine           -  Nhacra
Ajuda Sport      -  Cumura
Cupelum         bye
Série B
Binar            -  Ingoré
Mansabá          -  Mavegro
Pelundo          -  Cacheu
Bissorã          -  Farim
Série C
Fulacunda        -  Sonaco
Cacine           -  Cantanhez
Quinara          -  Hafia
Tombali          -  Gabú

Round 2 [Feb 7]
Série A
Quélélé         2-0 Nhacra



2014

2016

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 6 Jan 2016

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.