Georgia (Second Level) 2007/08

Aghmoslaveti Group (Eastern Zone)

Round 1
[Aug 19]
Meshakre      1-1 ND-Merani-2
Olimpi-2      1-2 Chikhura
[Aug 20]
Gagra         1-1 WIT Georgia-2
Ameri-2       3-1 Kakheti
Olimpiki      1-1 Dinamo-2

Round 2
[Aug 24]
Chikhura      0-0 Olimpiki
Meshakre      7-1 Gagra
[Aug 26]
Kakheti       0-0 Olimpi-2
ND-Merani-2   0-1 Dinamo-2
WIT Georgia-2 0-0 Ameri-2

Round 3
[Sep 3]
Ameri-2       5-2 Meshakre  
[Sep 4]
Gagra         3-2 ND-Merani-2 
Dinamo-2      2-2 Chikhura
Olimpi-2      0-2 WIT Georgia-2
Olimpiki      0-0 Kakheti

Round 4
[Sep 9]
ND-Merani-2   0-1 Chikhura  
Gagra         2-0 Ameri-2
WIT Georgia-2 1-2 Olimpiki
Meshakre      1-0 Olimpi-2
[Sep 10]
Kakheti       1-4 Dinamo-2

Round 5
[Sep 15]
Olimpi-2      1-1 Gagra         
Olimpiki      2-0 Meshakre     
Chikhura      2-3 Kakheti       
[Sep 16]
Ameri-2       4-1 ND-Merani-2   
Dinamo-2      0-0 WIT Georgia-2 

Round 6 [Sep 24]
ND-Merani-2   1-2 Kakheti       
WIT Georgia-2 0-0 Chikhura     
Meshakre      2-0 Dinamo-2      
Gagra         2-1 Olimpiki      
Ameri-2       1-1 Olimpi-2      

Round 7
[Sep 29]
Kakheti       0-1 WIT Georgia-2 
Chikhura      0-2 Meshakre     
[Sep 30]
Olimpi-2      1-0 ND-Merani-2   
Olimpiki      1-3 Ameri-2       
Dinamo-2      1-2 Gagra                   
     
Round 8
[Oct 8]
ND-Merani-2   0-3 WIT Georgia-2 
Meshakre      2-0 Kakheti      
Gagra         5-1 Chikhura      
Ameri-2       0-3 Dinamo-2      
[Oct 9]
Olimpi-2      5-0 Olimpiki      

Round 9
[Oct 15]
Olimpiki      6-1 ND-Merani-2
Chikhura      1-0 Ameri-2
Kakheti       1-1 Gagra
WIT Georgia-2 4-1 Meshakre
[Oct 25]
Dinamo-2      2-0 Olimpi-2

Round 10
[Oct 19]
ND-Merani-2   1-3 Meshakre
Chikhura      1-2 Olimpi-2
[Oct 21]
WIT Georgia-2 0-2 Gagra
Kakheti       4-0 Ameri-2
Dinamo-2      4-2 Olimpiki

Round 11
[Oct 28]
Olimpiki      0-1 Chikhura
[Oct 29]
Olimpi-2      1-0 Kakheti
Ameri-2       1-4 WIT Georgia-2
Gagra         1-1 Meshakre
[Oct 30] 
Dinamo-2      0-0 ND-Merani-2 

Round 13 [Nov 17]
Olimpiki      1-3 WIT Georgia-2
Ameri-2       1-3 Gagra
Chikhura      7-2 ND-Merani-2 
Dinamo-2      2-1 Kakheti
Olimpi-2      0-1 Meshakre

Round 14 [Nov 20]
ND-Merani-2   1-5 Ameri-2
Gagra         4-3 Olimpi-2
Meshakre      1-0 Olimpiki
WIT Georgia-2 2-1 Dinamo-2
Kakheti       2-4 Chikhura

Round 15
[Nov 24]
Kakheti       5-3 ND-Merani-2 
Olimpiki      2-3 Gagra
[Nov 25]
Chikhura      3-2 WIT Georgia-2
Dinamo-2      1-0 Meshakre
Olimpi-2      2-1 Ameri-2

Round 12
[Nov 29]
Chikhura      1-2 Dinamo-2
[Nov 30]
Olimpi-2      1-0 WIT Georgia-2 
ND-Merani-2   1-6 Gagra
Kakheti       4-1 Olimpiki
[Mar 27]
Meshakre      2-0 Ameri-2              [inferred]

Round 16 
[Mar 2]
WIT Georgia-2 1-2 Kakheti
Meshakre      0-0 Chikhura
Gagra         0-3 Dinamo-2
[Mar 3]
ND-Merani-2   2-2 Olimpi-2
Ameri-2       3-2 Olimpiki  
  
Round 17  
[Mar 9]
Kakheti       1-1 Meshakre      
Chikhura      0-0 Gagra        
[Mar 10]
WIT Georgia-2 2-0 ND-Merani-2  
Dinamo-2      1-0 Ameri-2       
Olimpiki      1-5 Olimpi-2      

Round 18
[Mar 15]
Gagra         1-2 Kakheti      
[Mar 16]
ND-Merani-2   1-1 Olimpiki  
[Mar 17]    
Ameri-2       1-2 Chikhura      
Meshakre      0-0 WIT Georgia-2
Olimpi-2      0-0 Dinamo-2

Round 19
[Mar 23]
Meshakre      0-0 ND-Merani-2
Ameri-2       2-0 Kakheti
[Mar 24]
Olimpi-2      1-1 Chikhura
Olimpiki      0-1 Dinamo-2
Gagra         0-2 WIT Georgia-2

Round 20
[Mar 30]
Chikhura      3-1 Olimpiki
Kakheti       0-1 Olimpi-2
[Mar 31]
ND-Merani-2   0-0 Dinamo-2
WIT Georgia-2 1-0 Ameri-2
Meshakre      2-1 Gagra

Round 21 [Apr 6]
Ameri-2       0-1 Meshakre             [inferred; reported 0-0]
Olimpi-2      0-3 WIT Georgia-2        [inferred; reported 0-0]
Dinamo-2      3-1 Chikhura
Gagra         4-0 ND-Merani-2
Olimpiki      2-1 Kakheti

Round 22
[Apr 13]
ND-Merani-2   0-2 Chikhura
Kakheti       3-1 Dinamo-2
[Apr 14]
WIT Georgia-2 1-3 Olimpiki
Meshakre      1-1 Olimpi-2
Gagra         1-0 Ameri-2
  
Round 23
[Apr 18]
Ameri-2       3-0 ND-Merani-2
Olimpi-2      2-2 Gagra
[Apr 19]
Olimpiki      0-1 Meshakre
Chikhura      2-0 Kakheti
Dinamo-2      0-1 WIT Georgia-2

Round 24
[Apr 24]
ND-Merani-2   0-3 Kakheti
Meshakre      0-0 Dinamo-2
Gagra         5-2 Olimpiki
[Apr 26]
WIT Georgia-2 3-0 Chikhura
Ameri-2       7-0 Olimpi-2

Round 25 [May 4]
Olimpi-2      1-2 ND-Merani-2
Olimpiki      3-0 Ameri-2
Dinamo-2      0-1 Gagra
Chikhura      1-1 Meshakre
Kakheti       2-1 WIT Georgia-2

Round 26 [May 10]
ND-Merani-2   1-1 WIT Georgia-2
Meshakre      1-0 Kakheti
Gagra         4-0 Chikhura
Ameri-2       2-3 Dinamo-2
Olimpi-2      2-1 Olimpiki

Round 27 [May 16]
Olimpiki      3-0 ND-Merani-2
Dinamo-2      5-2 Olimpi-2
Chikhura      2-0 Ameri-2
Kakheti       0-3 Gagra
WIT Georgia-2 2-0 Meshakre

Final Table:

 1.FC Gagra                27  16  6  5  59-36  54  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Dinamo-2 Tbilisi        27  14  7  6  41-24  49
 3.WIT Georgia-2 Tbilisi   27  14  6  7  41-21  48
 4.Meshakre Agara          27  13  9  5  34-22  48
 5.Chikhura Sachkhere      27  12  7  8  40-37  43
 6.Olimpi-2 Rustavi        27   9  8 10  35-41  35
 7.Kakheti                 27  10  4 13  38-41  34
 8.Ameri-2 Tbilisi         27   9  2 16  42-44  29
 9.Olimpiki Tbilisi        27   7  4 16  38-52  25
10.ND-Merani-2 Tbilisi     27   1  7 19  20-70  10  [*]

[*] ND = Norchi Dinamoeli

NB: Chikhura Sachkhere demoted to 2nd level for failure to raise
    participation capital (USD 180,000) for 1st level



Daslaveti Group (Western Zone)

Round 1
[Aug 18]
Meshakhte     3-2 Kolkheti Kh
Merani        1-1 Universiteti
Samtredia     1-2 Kolkheti P
[Aug 19]
Torpedo       2-2 Magharoeli
[Aug 20]
Fazisi Racha  0-3 Zestafoni-2

Round 2
[Aug 23]
Kolkheti Kh   0-2 Kolkheti P
Universiteti  2-0 Samtredia
[Aug 24]
Zestafoni-2   0-0 Merani
Magharoeli    3-0 Fazisi Racha
Meshakhte     2-1 Torpedo

Round 3
[Sep 2]
Torpedo       1-2 Kolkheti Kh
Fazisi Racha  3-1 Meshakhte
Samtredia     2-4 Zestafoni-2
Kolkheti P    2-0 Universiteti
[Sep 3]
Merani        0-1 Magharoeli

Round 4 
[Sep 10]
Kolkheti Kh   1-0 Universiteti
Magharoeli    3-0 Samtredia
Meshkahte     2-1 Merani
Torpedo       2-1 Fazisi Racha
[Sep 20]
Zestafoni-2   0-0 Kolkheti P

Round 5
[Sep 15]
Kolkheti P    0-1 Magharoeli   
Merani        0-0 Torpedo       
[Sep 16]
Samtredia     2-3 Meshakhte     
Universiteti  2-0 Zestafoni-2   
Fazisi Racha  4-1 Kolkheti Kh   
          
Round 6
[Sep 24]
Magharoeli    2-0 Universiteti  
Meshakhte     4-1 Kolkheti P    
Torpedo       4-0 Samtredia     
Fazisi Racha  1-2 Merani        
[Oct 4]
Kolkheti Kh   0-3 Zestafoni-2   
          
Round 7
[Sep 29]
Kolkheti P    2-2 Torpedo       
Zestafoni-2   2-3 Magharoeli   
[Sep 30]
Merani        1-0 Kolkheti Kh  
Samtredia     2-2 Fazisi Racha  
Universiteti  0-1 Meshakhte     
     
Round 8
[Oct 7]
Torpedo       1-0 Universiteti  
Fazisi Racha  2-2 Kolkheti P    
Merani        3-0 Samtredia     
[Oct 8]
Kolkheti Kh   0-0 Magharoeli   
Meshakhte     1-0 Zestafoni-2   
 
Round 9
[Oct 15]
Samtredia     2-2 Kolkheti Kh  
Kolkheti P    1-2 Merani
Universiteti  2-1 Fazisi Racha
Magharoeli    5-2 Meshakhte
[Mar 13?]
Zestafoni-2   3-0 Torpedo

Round 10
[Oct 19]
Kolkheti Kh   3-0 Meshakhte
[Oct 21]
Magharoeli    3-1 Torpedo
Universiteti  0-1 Merani
Kolkheti P    0-1 Samtredia
[Nov 3]
Zestafoni-2   4-0 Fazisi Racha

Round 11
[Oct 28]
Kolkheti P    2-2 Kolkheti Kh
Fazisi Racha  1-3 Magharoeli
[Oct 29]
Torpedo       2-0 Meshakhte
Merani        1-0 Zestafoni-2
Samtredia     0-1 Universiteti

Round 13
[Nov 17]
Universiteti  1-1 Kolkheti Kh
Samtredia     0-2 Magharoeli
Merani        3-1 Meshakhte
Fazisi Racha  1-3 Torpedo
[Dec 2]
Kolkheti P    2-1 Zestafoni-2

Round 14 [Nov 20]
Kolkheti Kh   3-0 Fazisi Racha
Torpedo       3-1 Merani
Meshakhte     5-0 Samtredia
Magharoeli    2-0 Kolkheti P
Zestafoni-2   2-1 Universiteti

Round 15
[Nov 24]
Universiteti  1-3 Magharoeli
Kolhketi P    1-0 Meshakhte
[Nov 25]
Samtredia     1-2 Torpedo
Zestafoni-2   1-0 Kolkheti Kh
Merani        4-0 Fazisi Racha

Round 12
[Nov 29]
Meshakhte     2-1 Fazisi Racha
Universiteti  0-0 Kolkheti P
[Nov 30]
Kolkheti Kh   1-1 Torpedo
Magharoeli    2-1 Merani
[Mar 20]
Zestafoni-2   1-2 Samtredia

NB: apparently Fazisi Racha withdrew during the winter break and
    their remaining matches are awarded 0-3 against them

Round 16 
[Mar 2]
Kolkheti Kh   2-0 Merani
Torpedo       1-3 Kolkheti P 
[Mar 3] 
Magharoeli    3-1 Zestafoni-2  
Fazisi Racha  awd Samtredia         [awarded 0-3]
[Mar 20]  
Meshakhte     1-0 Universiteti  

Round 17 
[Mar 9]
Kolkheti P    awd Fazisi Racha      [awarded 3-0] 
Samtredia     2-2 Merani       
Magharoeli    1-0 Kolkheti Kh 
[Mar 10]
Universiteti  2-1 Torpedo   
Zestafoni-2   2-1 Meshakhte     
 
Round 18
[Mar 15]
Meshakhte     1-2 Magharoeli   
[Mar 16]
Kolkheti Kh   3-1 Samtredia     
Fazisi Racha  awd Universiteti      [awarded 0-3]
[Mar 17]
Torpedo       0-1 Zestafoni-2  
[Mar 20]
Merani        1-0 Kolkheti P    

Round 19 [Mar 24]
Meshakhte     1-0 Kolkheti Kh
Torpedo       1-0 Magharoeli
Fazisi Racha  awd Zestafoni-2       [awarded 0-3]
Merani        2-0 Universiteti
Samtredia     2-2 Kolkheti P
    
Round 20 [Mar 30]
Kolkheti Kh   3-0 Kolkheti P
Universiteti  0-1 Samtredia
Zestafoni-2   1-0 Merani
Magharoeli    awd Fazisi Racha      [awarded 3-0] 
Meshakhte     0-0 Torpedo
    
Round 21 [Apr 6]
Torpedo       1-1 Kolkheti Kh
Fazisi Racha  awd Meshakhte         [awarded 0-3]
Merani        0-1 Magharoeli
Samtredia     2-1 Zestafoni-2
Kolkheti P    1-0 Universiteti
  
Round 22
[Apr 13]
Kolkheti Kh   3-0 Universiteti
Zestafoni-2   5-1 Kolkheti P
Torpedo       awd Fazisi Racha      [awarded 3-0] 
[Apr 14]
Magharoeli    1-2 Samtredia
Meshakhte     1-1 Merani
  
Round 23
[Apr 18]
Fazisi Racha  awd Kolkheti Kh       [awarded 0-3]
Samtredia     4-1 Meshakhte
[Apr 19]
Kolkheti P    2-2 Magharoeli
Universiteti  3-1 Zestafoni-2
Merani        2-1 Torpedo

Round 24 [Apr 24]
Kolkheti Kh   0-0 Zestafoni-2
Fazisi Racha  awd Merani            [awarded 0-3]
Meshakhte     1-0 Kolkheti P
Torpedo       1-2 Samtredia
Magharoeli    1-0 Universiteti
   
Round 25 [May 4]
Merani        0-2 Kolkheti Kh
Samtredia     awd Fazisi Racha      [awarded 3-0] 
Kolkheti P    1-0 Torpedo
Universiteti  2-1 Meshakhte
Zestafoni-2   0-0 Magharoeli
    
Round 26 [May 10]
Kolkheti Kh   0-2 Magharoeli
Meshakhte     1-0 Zestafoni-2
Torpedo       1-0 Universiteti
Fazisi Racha  awd Kolkheti P        [awarded 0-3]
Merani        4-0 Samtredia
    
Round 27 [May 16]
Samtredia     0-0 Kolkheti Kh
Kolkheti P    3-0 Merani
Universiteti  awd Fazisi Racha      [awarded 3-0] 
Zestafoni-2   0-3 Torpedo
Magharoeli    5-0 Meshakhte
         
Final Table:

 1.Magharoeli Chiatura     27  21  4  2  56-17  69  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Meshakhte Tqibuli       27  14  2 11  39-41  44
 3.Merani Martvili         27  13  5  9  36-25  44
 4.FC Zestafoni-2          27  12  4 11  39-28  40
 5.Kolkheti Poti           27  11  7  9  36-33  40
 6.Torpedo Kutaisi         27  11  6 10  38-31  39
 7.Kolkheti Khobi          27  10  8  9  35-27  38
 8.FC Samtredia            27   9  5 13  35-51  32
 9.Universiteti Kutaisi    27   9  3 15  24-29  30
10.Fazisi Racha            27   2  2 23  17-73   8  [*]

[*] apparently Fazisi Racha withdrew during the winter break and
    their remaining matches are awarded 0-3 against them

NB: Torpedo Kutaisi demoted to 2nd level for failure to raise
    participation capital (USD 180,000) for 1st level


Championship Playoff [May 18]
Magharoeli    2-2 Gagra             [4-1 pen]

NB: Magharoeli promoted

Promotion/Relegation Playoff [May 24]       
Spartaki      1-0 Gagra

NB: Gagra remain at 2nd level

2006/07

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mikad@online.ru)
Last updated: 28 May 2008

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.