Georgia 2011/12


Premier League (Umaglesi Liga)
First League (Pirveli Liga)

Premier League (Umaglesi Liga)

Regular Stage | Championship Playoff | Promotion/Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.FC Zestaponi               22  17  3  2  45-17  54  Championship Playoff
 2.Dinamo (Tbilisi)           22  14  3  5  44-24  45  Championship Playoff
 3.Torpedo (Kutaisi)          22  13  4  5  33-19  43  Championship Playoff
 4.Metalurgi (Rustavi)        22   9  6  7  25-26  33  [*1]  Championship Playoff
 5.Merani (Martvili)          22   9  3 10  23-26  30  Championship Playoff
 6.Baia (Zugdidi)             22   8  4 10  21-26  28  Championship Playoff
 7.Dila (Gori)                22   7  5 10  29-28  26  Championship Playoff
 8.Kolkheti (Poti)            22   6  8  8  19-24  26  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.WIT Georgia (Tbilisi)      22   6  7  9  23-27  25  Relegation Playoff
10.Spartaki (Tskhinvali)      22   6  6 10  22-32  24  Relegation Playoff
11.FC Gagra                   22   6  3 13  21-32  21  Relegation Playoff
12.Sioni (Bolnisi)            22   2  6 14  13-37  12  Relegation Playoff

[*] Olimpi (Rustavi) were renamed Metalurgi (Rustavi)

Cross-Table:

Sioni         ---  1-3  0-0  0-0  2-2  0-3  1-1  1-3  1-2  0-3  2-0  1-2
Torpedo       2-0  ---  4-1  2-1  3-0  2-1  2-2  5-2  2-0  2-1  0-0  1-2
Kolkheti      2-1  0-0  ---  0-1  3-1  0-3  2-0  2-3  1-0  0-1  0-0  0-2
Merani        3-0  1-0  0-2  ---  1-2  2-1  3-0  1-0  2-0  2-2  1-0  0-2
Metalurgi     1-2  2-0  0-0  2-1  ---  0-2  0-0  1-1  0-0  3-1  2-0  0-0
Dinamo        1-0  2-0  1-1  2-1  2-3  ---  2-0  3-0  2-0  2-0  5-1  2-2
WIT Georgia   4-1  0-1  2-1  0-0  0-2  2-2  ---  1-0  0-0  4-3  4-0  0-1
Gagra         0-0  0-1  1-2  3-0  2-0  1-2  1-0  ---  0-0  2-1  0-1  0-1
Spartak       0-0  2-0  1-1  1-2  0-1  1-2  2-1  2-1  ---  2-2  1-2  1-5
Dila          1-0  0-1  0-0  3-0  3-1  1-2  1-1  1-0  1-2  ---  0-2  0-2
Baia          3-0  1-1  2-0  1-0  1-2  2-1  0-1  3-0  1-3  0-0  ---  1-2
Zestafoni     1-0  0-1  1-1  3-1  2-0  5-1  2-0  4-1  5-2  0-4  1-0  ---

Championship Playoff

NB: clubs carried over head-to-head results from regular stage and then played an
    additional double round robin

Final Table:

 1.FC Zestaponi               28  16  7  5  52-28  55  Champions
 2.Metalurgi (Rustavi)        28  17  4  7  39-28  55
 3.Torpedo (Kutaisi)          28  14  6  8  34-25  48
 4.Dinamo (Tbilisi)           28  10 10  8  47-35  40
 5.Dila (Gori)                28  10  7 11  38-32  37
 6.Kolkheti (Poti)            28   8  8 12  25-39  32
 7.Baia (Zugdidi)             28   5  7 16  25-49  22
 8.Merani (Martvili)          28   6  3 19  31-55  21

Cross-Table:

Torpedo       ---  3-1  2-0  0-0  1-1  3-2  2-1  2-1
Kolkheti      1-0  ---  4-1  0-2  2-1  0-0  2-1  0-4
Merani        3-0  0-1  ---  2-3  1-3  1-2  2-1  4-4
Metalurgi     2-1  1-0  2-0  ---  2-1  1-0  4-0  0-2
Dinamo        0-1  1-1  2-2  1-1  ---  0-0  6-1  1-1
Dila          1-0  5-1  4-2  0-1  0-0  ---  3-1  1-2
Baia          0-2  2-3  2-1  0-1  2-2  1-1  ---  1-1
Zestafoni     0-0  2-1  3-0  2-1  0-1  2-3  4-1  ---

Promotion/Relegation Playoff

Final Table:

 1.Chikhura (Sachkere)        14   8  2  4  25-15  26  Promoted
 2.Sioni (Bolnisi)            14   6  6  2  23-13  24
 3.Dinamo (Batumi)            14   7  3  4  18-13  24  Promoted
 4.WIT Georgia (Tbilisi)      14   7  2  5  19-11  23
-----------------------------------------------------
 5.Guria (Lanchkuti)          14   6  5  3  22-21  23
 6.Spartaki (Tskhinvali)      14   6  3  5  19-16  21  Relegated
 7.FC Gagra                   14   3  4  7  14-21  13  Relegated
 8.Mertskhali (Ozurgeti)      14   0  1 13   3-33   1

Cross-Table:

Sioni         ---  0-0  2-1  1-1  3-1  1-0  5-0  2-3
WIT Georgia   1-0  ---  6-1  1-0  1-2  3-1  2-0  3-0
Gagra         1-2  0-0  ---  0-0  2-1  2-0  0-0  1-1
Spartak       2-2  1-0  2-1  ---  2-3  1-3  1-0  2-2
Chikhura      0-0  2-0  2-1  0-3  ---  0-0  4-0  5-0
Dinamo        1-1  2-0  1-0  1-0  2-1  ---  4-0  1-3
Mertskali     1-3  1-2  0-2  0-1  1-2  0-1  ---  0-2
Guria         1-1  1-0  2-2  2-1  0-2  1-1  4-0  ---


First League (Pirveli Liga)

First Stage | Second Stage

First Stage

Group A

Final Table:

 1.Dinamo (Batumi)            18  13  3  2  28- 9  42  Promotion Playoff
 2.Mertskhali (Ozurgeti)      18  12  2  4  24-17  38  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Chiatura                   18  11  4  3  30-16  37  Second Stage Group A
 4.Chkhirimela (Kharagauli)   18   8  4  6  24-24  28  Second Stage Group B
 5.STU (Tbilisi)              18   8  2  8  39-42  26  Second Stage Group B
 6.Lokomotivi (Tbilisi)       18   5  5  8  30-28  20  Second Stage Group B
 7.Kolkheti (Khobi)           18   5  5  8  18-19  20  Second Stage Group A
 8.Meskheti (Akhaltsikhe)     18   5  2 11  19-25  17  Second Stage Group A
 9.Samtredia                  18   3  5 10  15-30  14  Second Stage Group A
10.Meshakhte (Tqibuli)        18   2  4 12  16-33  10  Second Stage Group B

Cross-Table:

Chiatura      ---  3-2  1-1  1-0  4-1  2-1  1-0  3-1  4-0  1-0
Chkherimela   1-0  ---  0-2  2-1  1-0  3-0  0-0  3-1  3-3  1-1
Dinamo Batumi 2-0  1-0  ---  0-0  2-1  3-0  1-0  2-0  2-0  3-0
Kolkheti Kh.  1-1  1-2  0-1  ---  2-0  1-0  0-0  2-0  5-2  1-1
Lok. Tbilisi  2-2  5-1  1-1  0-2  ---  1-0  2-2  1-0  5-2  4-0
Mertskhali    1-0  3-1  1-0  3-1  1-0  ---  1-0  3-2  2-0  2-1
Meshakte      0-1  1-2  1-3  2-0  1-4  0-1  ---  0-0  1-5  5-0
Meshketi      0-1  0-1  0-2  1-1  2-0  0-1  4-1  ---  4-1  1-0
STU Tbilisi   1-3  2-1  4-1  2-0  4-3  2-2  4-0  3-1  ---  2-1
Samtredia     2-2  0-0  0-1  1-0  0-0  0-1  4-2  0-2  4-2  ---

Group B

Final Table:

 1.Chikhura (Sachkere)        18  16  1  1  40- 6  49  Promotion Playoff
 2.Guria (Lanchkuti)          18  12  3  3  41-15  39  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Imereti (Khoni)            18   9  2  7  31-25  29  Second Stage Group B
 4.Skuri (Tsalendjikha)       18   8  3  7  25-26  27  Second Stage Group A
 5.Zooveti Tbilisi            18   8  3  7  23-29  27  Second Stage Group A
 6.Norchi Dinamoeli (Tbilisi) 18   8  2  8  30-24  26  Second Stage Group B
 7.Samgurali (Tskhaltubo)     18   6  5  7  27-23  23  Second Stage Group A
 8.Adeli (Batumi)             18   4  1 13  19-36  13  Second Stage Group B
 9.Sulori (Vani)              18   2  6 10  11-35  12  Second Stage Group B
10.Aeti (Sukhumi)             18   3  2 13  13-41  11  Second Stage Group A

Cross-Table:

Adeli         ---  5-1  0-4  0-0  1-2  0-3  0-3  0-1  4-0  3-2
Acti          0-2  ---  0-2  3-1  1-0  0-4  2-1  0-4  1-1  1-2
Chikhura      2-0  2-1  ---  2-1  3-0  1-0  0-0  4-1  1-0  3-0
Guria         2-0  5-2  2-0  ---  3-0  2-1  3-0  2-1  2-2  3-0
Imereti       2-0  5-0  0-2  2-2  ---  0-1  3-3  1-2  2-1  5-1
Norchi        3-1  1-0  0-2  0-2  1-4  ---  0-3  4-1  5-0  1-2
Samgurali     5-1  2-0  1-3  0-2  1-2  0-0  ---  4-1  1-0  1-3
Skuri         2-1  1-0  0-2  1-3  0-1  3-2  1-1  ---  3-0  2-0
Sulori        2-0  1-1  0-4  0-6  1-2  1-2  0-0  0-0  ---  1-0
Zooveti       2-1  2-0  0-3  1-0  2-0  2-1  2-1  1-1  1-1  ---

Second Stage

Group A

NB: teams carried over head-to-head results first stage (6 matches each) and then played an
    additional double round robin

Final Table:

 1.Chiatura                   20  11  4  5  31-22  37
 2.Kolkheti (Khobi)           20   9  7  4  25-13  34
 3.Samtredia                  20   8  9  3  19-11  33
 4.Samgurali (Tskhaltubo)     20   9  4  7  29-17  31
 5.Skuri (Tsalendjikha)       20   7  6  7  20-20  27
 6.Meskheti (Akhaltsikhe)     20   6  7  7  11-18  25
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Zooveti Tbilisi            20   7  4  9  20-30  25
-----------------------------------------------------
 8.Aeti (Sukhumi)             20   2  1 17  11-35   7

NB: eventually no clubs relegated as second level was extended to 24 clubs

Cross-Table:

Acti          ---  2-4  1-1  2-0  1-2  0-1  0-1  0-1
Chiatura      2-0  ---  1-0  0-1  0-2  2-2  2-0  3-2
Kolkheti Kh.  2-0  4-2  ---  2-0  1-0  0-0  1-0  4-2
Meshketi      2-1  1-0  1-0  ---  0-3  0-0  0-0  1-1
Samgurali     2-0  3-1  0-0  1-1  ---  0-1  3-1  3-0
Samtredia     1-0  0-0  1-1  2-0  1-0  ---  2-0  3-0
Skuri         3-1  0-3  0-1  0-0  1-1  0-0  ---  1-0
Zooveti       1-0  1-2  0-3  0-0  1-0  1-1  0-3  ---

Group B

NB: teams carried over head-to-head results first stage (6 matches each) and then played an
    additional double round robin

Final Table:

 1.Norchi Dinamoeli (Tbilisi) 20  14  2  4  48-28  44
 2.Imereti (Khoni)            20  12  3  5  39-23  39
 3.STU (Tbilisi)              20  11  2  7  54-43  35
 4.Meshakhte (Tqibuli)        20   9  3  8  35-32  30
 5.Chkhirimela (Kharagauli)   20   8  6  6  27-26  30
 6.Lokomotivi (Tbilisi)       20   7  5  8  38-34  26
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Sulori (Vani)              20   4  1 15  18-47  13
-----------------------------------------------------
 8.Adeli (Batumi)             20   2  4 14  23-49  10

NB: eventually no clubs relegated as second level was extended to 24 clubs

Cross-Table:

Adeli         ---  1-2  2-2  3-3  1-5  1-2  3-3  1-1
Chkherimela   2-0  ---  1-0  1-1  2-2  1-1  5-2  2-0
Imereti       2-0  1-0  ---  4-1  1-2  5-2  3-1  2-1
Lokomotivi    1-2  0-0  1-1  ---  1-0  1-2  2-0  4-1
Meshakhte     2-1  2-1  2-1  4-0  ---  1-2  3-1  2-1
Norchi        5-2  1-2  1-1  2-0  2-1  ---  3-4  2-1
STU           4-0  3-0  4-2  3-2  1-0  1-4  ---  5-0
Sulori        3-0  1-0  0-2  0-2  0-4  1-4  3-2  ---



2010/11

2012/13

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 31 Jan 2013

(C) Copyright Jan Schoenmakers, Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.