Georgia 2013/14


Premier League (Umaglesi Liga)
First League (Pirveli Liga)

Premier League (Umaglesi Liga)

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Dinamo (Tbilisi)           22  15  3  4  51-17  48  Championship Playoff
 2.FC Zestaponi               22  12  4  6  30-15  40  Championship Playoff
 3.Chikhura (Sachkere)        22  11  5  6  40-33  38  Championship Playoff
 4.Sioni (Bolnisi)            22   9  6  7  27-23  33  Championship Playoff
 5.Metalurgi (Rustavi)        22   9  6  7  26-25  33  Championship Playoff
 6.Guria (Lanchkuti)          22  11  0 11  25-29  33  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Dila (Gori)                22   8  8  6  28-22  32  Relegation Playoff
 8.WIT Georgia (Tbilisi)      22   8  5  9  28-29  29  Relegation Playoff
 9.Torpedo (Kutaisi)          22   8  5  9  24-30  29  Relegation Playoff
10.Spartaki (Tskhinvali)      22   6  2 14  19-32  20  Relegation Playoff
11.FC Zugdidi                 22   5  5 12  12-30  20  Relegation Playoff
12.Merani (Martvili)          22   4  3 15  16-41  15  Relegation Playoff

NB: Baia were renamed FC Zugdidi

Round 1
[Aug 10]
Merani Mv     2-1 Spartaki      
Torpedo       1-1 Metalurgi     
WIT Georgia   3-0 Guria         
[Aug 11] 
Dinamo Tb     2-1 Zestaponi     
Zugdidi       1-3 Chikhura      
Sioni         1-2 Dila          

Round 2
[Aug 17]
Dila          1-1 Dinamo Tb     
Zugdidi       0-0 WIT Georgia   
Guria         1-0 Merani Mv     
Spartaki      0-2 Sioni         
[Aug 18]
Chikhura      2-3 Metalurgi     
Zestaponi     2-3 Torpedo       

Round 3
[Aug 25]
Merani Mv     2-0 Zugdidi       
Sioni         2-0 Guria         
WIT Georgia   0-2 Chikhura      
[Aug 26]
Metalurgi     0-0 Zestaponi     
[Sep 17]
Dinamo Tb     2-0 Spartaki      
Torpedo       0-0 Dila          

Round 4
[Aug 31]
Zugdidi       2-1 Sioni         
WIT Georgia   3-0 Merani Mv     
[Sep 1]
Chikhura      1-0 Zestaponi     
Dila          3-0 Metalurgi     
Spartaki      0-1 Torpedo       
[Sep 2]
Guria         2-1 Dinamo Tb     

Round 5 [Sep 13]
Dinamo Tb     3-0 Zugdidi       
Merani Mv     3-2 Chikhura      
Metalurgi     1-0 Spartaki      
Zestaponi     2-0 Dila          
Sioni         1-1 WIT Georgia   
Torpedo       1-0 Guria         

Round 6 [Sep 21]
Chikhura      3-1 Dila          
Merani Mv     2-0 Sioni         
Zugdidi       0-0 Torpedo       
Guria         3-1 Metalurgi     
Spartaki      1-0 Zestaponi     
WIT Georgia   0-2 Dinamo Tb     

Round 7
[Sep 29]
Dila          3-1 Spartaki      
Dinamo Tb     4-2 Merani Mv     
Metalurgi     1-0 Zugdidi       
Zestaponi     1-0 Guria         
Sioni         2-2 Chikhura      
[Sep 30]
Torpedo       4-1 WIT Georgia   

Round 8 [Oct 6]
Chikhura      2-1 Spartaki      
Merani Mv     0-3 Torpedo       
Zugdidi       0-3 Zestaponi     
Guria         2-0 Dila          
Sioni         1-4 Dinamo Tb     
WIT Georgia   5-2 Metalurgi     

Round 9 [Oct 20]
Dila          1-1 Zugdidi       
Dinamo Tb     6-1 Chikhura      
Metalurgi     6-1 Merani Mv     
Zestaponi     1-1 WIT Georgia   
Spartaki      0-1 Guria         
Torpedo       1-1 Sioni         

Round 10 [Oct 26]
Chikhura      5-1 Guria         
Dinamo Tb     2-1 Torpedo       
Merani Mv     0-2 Zestaponi     
Zugdidi       1-1 Spartaki      
Sioni         0-1 Metalurgi     
WIT Georgia   0-2 Dila          

Round 11
[Nov 3]
Dila          3-0 Merani Mv     
Metalurgi     0-0 Dinamo Tb     
Zestaponi     0-0 Sioni         
Guria         1-0 Zugdidi       
Spartaki      3-1 WIT Georgia   
[Nov 4]
Torpedo       1-2 Chikhura      

Round 12
[Nov 9]
Dila          0-2 Sioni         
Metalurgi     2-1 Torpedo       
Spartaki      1-0 Merani Mv     
[Nov 10]
Chikhura      2-0 Zugdidi       
Zestaponi     1-2 Dinamo Tb     
Guria         2-1 WIT Georgia   

Round 13 [Nov 24]
Dinamo Tb     1-1 Dila          
Merani Mv     1-2 Guria         
Metalurgi     1-1 Chikhura      
Sioni         3-2 Spartaki      
Torpedo       0-1 Zestaponi     
WIT Georgia   1-0 Zugdidi       

Round 14 [Nov 30]
Chikhura      3-0 WIT Georgia   
Dila          3-0 Torpedo       
Zestaponi     2-1 Metalurgi     
Zugdidi       0-0 Merani Mv     
Guria         1-2 Sioni         
Spartaki      0-4 Dinamo Tb     

Round 15
[Dec 4]
Metalurgi     0-0 Dila          
Zestaponi     1-1 Chikhura      
[Dec 5]
Dinamo Tb     3-1 Guria         
Merani Mv     1-2 WIT Georgia   
Sioni         1-0 Zugdidi       
Torpedo       1-0 Spartaki      

Round 16
[Dec 8]
Dila          3-1 Zestaponi     
[Dec 9]
Zugdidi       0-3 Dinamo Tb     
Spartaki      2-0 Metalurgi     
WIT Georgia   0-0 Sioni         
[Dec 10]
Guria         2-0 Torpedo       
[Dec 11]
Chikhura      2-0 Merani Mv     

Round 17
[Dec 14]
Metalurgi     3-1 Guria         
Torpedo       1-2 Zugdidi       
[Dec 15]
Dila          0-0 Chikhura      
Dinamo Tb     0-1 WIT Georgia   
Sioni         2-0 Merani Mv     
[Feb 22]
Zestaponi     3-0 Spartaki      

Round 18
[Dec 18]	
Zugdidi       1-0 Metalurgi     
Guria         0-1 Zestaponi     
[Dec 19]
Chikhura      1-1 Sioni         
Merani Mv     0-2 Dinamo Tb     
Spartaki      0-0 Dila          
WIT Georgia   5-0 Torpedo       

Round 19 [Feb 26]
Dila          1-3 Guria         
Dinamo Tb     1-2 Sioni         
Metalurgi     2-0 WIT Georgia   
Zestaponi     3-0 Zugdidi       
Spartaki      2-3 Chikhura      
Torpedo       1-1 Merani Mv     

Round 20 [Mar 2]
Chikhura      1-5 Dinamo Tb     
Merani Mv     0-0 Metalurgi     
Zugdidi       2-1 Dila          
Guria         0-1 Spartaki      
Sioni         1-2 Torpedo       
WIT Georgia   0-2 Zestaponi     

Round 21 [Mar 9]
Dila          1-1 WIT Georgia   
Metalurgi     0-2 Sioni         
Zestaponi     2-0 Merani Mv     
Guria         2-0 Chikhura      
Spartaki      2-0 Zugdidi       
Torpedo       awd Dinamo Tb     [awarded 0-3]

Round 22 [Mar 16]
Chikhura      1-2 Torpedo       
Dinamo Tb     0-1 Metalurgi     
Merani Mv     1-2 Dila          
Zugdidi       2-0 Guria         
Sioni         0-1 Zestaponi     
WIT Georgia   2-1 Spartaki      

Final Table:

 1.Dinamo (Tbilisi)           22  15  3  4  51-17  48  Championship Playoff
 2.FC Zestaponi               22  12  4  6  30-15  40  Championship Playoff
 3.Chikhura (Sachkere)        22  11  5  6  40-33  38  Championship Playoff
 4.Sioni (Bolnisi)            22   9  6  7  27-23  33  Championship Playoff
 5.Metalurgi (Rustavi)        22   9  6  7  26-25  33  Championship Playoff
 6.Guria (Lanchkuti)          22  11  0 11  25-29  33  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Dila (Gori)                22   8  8  6  28-22  32  Relegation Playoff
 8.WIT Georgia (Tbilisi)      22   8  5  9  28-29  29  Relegation Playoff
 9.Torpedo (Kutaisi)          22   8  5  9  24-30  29  Relegation Playoff
10.Spartaki (Tskhinvali)      22   6  2 14  19-32  20  Relegation Playoff
11.FC Zugdidi                 22   5  5 12  12-30  20  Relegation Playoff
12.Merani (Martvili)          22   4  3 15  16-41  15  Relegation Playoff

NB: Baia were renamed FC Zugdidi


Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Dinamo (Tbilisi)           32  21  5  6  67-23  68  Champions
 2.FC Zestaponi               32  19  5  8  48-23  62
 3.Sioni (Bolnisi)            32  16  7  9  41-33  55
 4.Chikhura (Sachkere)        32  13  7 12  56-50  46
 5.Metalurgi (Rustavi)        32  13  6 13  35-39  45
 6.Guria (Lanchkuti)          32  12  0 20  31-53  36

Round 23 [Mar 25]
Chikhura      1-2 Sioni         
Dinamo Tb     3-0 Guria         
Zestaponi     2-0 Metalurgi     

Round 24
[Mar 29]
Dinamo Tb     1-0 Zestaponi     
Metalurgi     2-0 Chikhura      
[Apr 8]
Guria         1-2 Sioni         

Round 25
[Apr 3]
Sioni         2-0 Metalurgi     
[Apr 4]
Chikhura      1-1 Dinamo Tb     
[Apr 5]
Zestaponi     1-0 Guria         

Round 26 [Apr 12]
Dinamo Tb     0-1 Sioni         
Zestaponi     2-1 Chikhura      
Guria         1-3 Metalurgi     

Round 27 [Apr 19]
Chikhura      3-0 Guria         
Metalurgi     0-2 Dinamo Tb     
Sioni         2-1 Zestaponi     

Round 28 [Apr 27]
Metalurgi     0-1 Zestaponi     
Guria         1-2 Dinamo Tb     
Sioni         3-2 Chikhura      

Round 29 [May 3]
Chikhura      4-1 Metalurgi     
Zestaponi     3-2 Dinamo Tb     
Sioni         2-0 Guria         

Round 30 [May 7]
Dinamo Tb     0-0 Chikhura      
Metalurgi     2-0 Sioni         
Guria         0-5 Zestaponi     

Round 31 [May 11]
Chikhura      2-3 Zestaponi     
Metalurgi     1-0 Guria         
Sioni         0-3 Dinamo Tb     

Round 32 [May 17]
Dinamo Tb     2-0 Metalurgi     
Zestaponi     0-0 Sioni         
Guria         3-2 Chikhura      

Final Table:

 1.Dinamo (Tbilisi)           32  21  5  6  67-23  68  Champions
 2.FC Zestaponi               32  19  5  8  48-23  62
 3.Sioni (Bolnisi)            32  16  7  9  41-33  55
 4.Chikhura (Sachkere)        32  13  7 12  56-50  46
 5.Metalurgi (Rustavi)        32  13  6 13  35-39  45
 6.Guria (Lanchkuti)          32  12  0 20  31-53  36

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Torpedo (Kutaisi)          32  14  6 12  43-44  48
 8.WIT Georgia (Tbilisi)      32  13  6 13  41-45  45
 9.Dila (Gori)                32  11  8 13  44-36  41
10.Spartaki (Tskhinvali)      32  12  4 16  33-38  40
-----------------------------------------------------
11.FC Zugdidi                 32  10  6 16  26-42  36
12.Merani (Martvili)          32   6  4 22  21-60  22

NB: due to the extension of the top level to 16 clubs, eventually no teams were relegated

Round 23 [Mar 26]
Dila          1-2 Merani Mv     
Torpedo       0-2 Spartaki      
WIT Georgia   1-2 Zugdidi       

Round 24 [Mar 30]
Dila          1-2 WIT Georgia   
Merani Mv     0-0 Spartaki      
Zugdidi       0-1 Torpedo       

Round 25
[Apr 4]
Torpedo       0-4 Dila          
WIT Georgia   1-0 Merani Mv     
[Apr 5]
Spartaki      1-1 Zugdidi       

Round 26 [Apr 12]
Dila          1-3 Spartaki      
Merani Mv     2-1 Zugdidi       
WIT Georgia   1-1 Torpedo       

Round 27
[Apr 17]
Spartaki      2-0 WIT Georgia   
[Apr 18]
Torpedo       5-1 Merani Mv     
[Apr 19]
Zugdidi       2-1 Dila          

Round 28
[Apr 26]
Zugdidi       2-3 WIT Georgia   
Spartaki      1-2 Torpedo       
[Apr 27]
Merani Mv     0-3 Dila          

Round 29 [May 2]
Spartaki      2-0 Merani Mv     
Torpedo       3-1 Zugdidi       
WIT Georgia   2-1 Dila          

Round 30 [May 6]
Dila          3-0 Torpedo       
Merani Mv     0-2 WIT Georgia   
Zugdidi       1-0 Spartaki      

Round 31 [May 10]
Zugdidi       3-0 Merani Mv     
Spartaki      2-1 Dila          
Torpedo       6-1 WIT Georgia   

Round 32 [May 17]
Dila          0-1 Zugdidi       
Merani Mv     0-1 Torpedo       
WIT Georgia   0-1 Spartaki      

Final Table:

 7.Torpedo (Kutaisi)          32  14  6 12  43-44  48
 8.WIT Georgia (Tbilisi)      32  13  6 13  41-45  45
 9.Dila (Gori)                32  11  8 13  44-36  41
10.Spartaki (Tskhinvali)      32  12  4 16  33-38  40
-----------------------------------------------------
11.FC Zugdidi                 32  10  6 16  26-42  36
12.Merani (Martvili)          32   6  4 22  21-60  22

NB: due to the extension of the top level to 16 clubs, eventually no teams were relegated


First League (Pirveli Liga)

Group A

Final Table:

 1.Shukura (Kobuleti)         24  18  3  3  72-23  57  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Kolkheti (Poti)            24  17  4  3  51-13  55  Promoted
 3.Dinamo-II (Tbilisi)        24  15  4  5  76-27  49
 4.FC Gagra                   24  11  9  4  44-25  42
 5.Sapovnela (Terdzhola)      24  12  5  7  40-25  41
 6.Algeti (Marneuli)          24  10  4 10  38-37  34
 7.Meshakhte (Tqibuli)        24   8  8  8  37-38  32
 8.Mertskhali (Ozurgeti)      24   7  2 15  29-54  23
 9.Chkhirimela (Kharagauli)   24   6  5 13  29-54  23
10.Skuri (Tsalendjikha)       24   6  4 14  24-52  22
11.Adeli (Batumi)             24   6  4 14  28-60  22
12.Imereti (Khoni)            24   6  3 15  26-56  21
13.Kakheti (Telavi)           24   5  3 16  27-57  18

NB: due to the extension of the top level to 16 clubs, Kolkheti (Poti) also were promoted

Group B

Final Table:

 1.Samtredia                  26  21  2  3  64-24  65  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Dinamo (Batumi)            26  19  2  5  65-17  59  Promoted
 3.Matchakhela (Khelvachauri) 26  16  6  4  44-21  54
 4.Sasco (Tbilisi)            26  15  4  7  50-30  49
 5.Lokomotivi (Tbilisi)       26  15  2  9  68-35  47
 6.Chiatura                   26  12  4 10  44-46  40
 7.Samgurali (Tskhaltubo)     26  11  6  9  49-49  39
 8.Saburtalo (Tbilisi)        26   9  5 12  38-34  32
 9.Kolkheti (Khobi)           26   8  6 12  31-54  30
10.STU (Tbilisi)              26   7  3 16  43-63  24
11.Betlemi (Keda)             26   7  3 16  28-50  24
12.Bakhmaro (Chokhatauri)     26   5  8 13  35-65  23
13.Dila-II (Gori)             26   5  6 15  27-53  21  [*]
14.Sulori (Vani)              26   2  3 21  14-59   9

[*] Kartli 2011 (Gori) apparently were renamed Dila-II (Gori)

NB: due to the extension of the top level to 16 clubs, Dinamo (Batumi) also were promoted

2012/13

2014/15

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 26 Sep 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.