Georgia 1990



FIRST DIVISION
==============

Final Table

      1 Iberia Tbilisi             34 24  6  4   91- 23    68  78
      2 Guria Lanchkhuti           34 22  6  6   73- 20    53  72
      3 Gorda Rustavi              34 22  3  9   63- 33    30  69
      4 FC Kutaisi                 34 20  5  9   62- 33    29  65
      5 Kolkheti 1913 Poti         34 19  5 10   53- 31    22  62
      6 FC Batumi                  34 18  7  9   56- 28    28  61
      7 Tskhumi Sukhumi            34 13 10 11   50- 36    14  49
      8 Odishi Zugdidi             34 12 10 12   47- 38     9  46
      9 Merzhali Osurgeti          34 11 10 13   49- 47     2  43
     10 Dila Gori                  34 12  6 16   52- 58    -6  42
     11 Kolheti Hobi               34 11  8 15   42- 43    -1  41
     12 Sanavardo Samtredia        34 11  7 16   35- 50   -15  40
     13 Mziuri Gali                34 11  7 16   47- 69   -22  40
     14 Samgurali Tskhaltubo       34 11  6 17   42- 57   -15  39
     15 Iveria Khashuri            34 11  5 18   33- 61   -28  38
     16 Shevardeni 1906 Tbilisi    34 10  8 16   39- 64   -25  38
     17 Amirani Ochamchira         34 10  7 17   36- 55   -19  37
     18 Liahvi Tskhinvali          34  0  0 34   11- 135 -124   0

Crosstable
                                IBE  GUR  GOR  FCK  KOL  FCB  TSK  ODI  MER  DIL  KOH  SAN  MZI  SAM  IVE  SHE  AMI  LIA
      1 Iberia Tbilisi          XXX  1-0  1-1  2-0  2-1  3-1  1-1  4-2  8-1  5-0  5-0  4-0  3-1  7-1  3-0  2-0  6-0  7-0
      2 Guria Lanchkhuti        1-1  XXX  1-0  2-2  2-0  1-0  3-0  5-0  2-0  1-0  3-0  2-0  6-1  2-0  4-0  8-1  2-0  6-0
      3 Gorda Rustavi           1-0  0-0  XXX  2-1  2-0  3-0  3-0  2-1  2-0  3-0  1-0  6-4  4-2  2-0  3-1  8-1  1-0  3-0
      4 FC Kutaisi              0-2  2-1  3-0  XXX  0-1  1-0  2-1  2-1  1-0  8-3  1-0  1-0  3-0  3-1  2-2  3-1  3-0* 6-0
      5 Kolkheti 1913 Poti      1-0  0-1  0-1  2-1  XXX  1-0  1-0  0-0  4-1  1-0  0-0  5-0  4-0  1-0  2-0  2-0  3-2  8-1
      6 FC Batumi               2-0  0-0  1-0  1-1  1-0  XXX  3-1  1-0  0-0  4-2  4-0  2-1  2-1  2-0  6-1  3-0  1-0  6-0
      7 Tskhumi Sukhumi         1-1  1-3  2-0  1-1  4-0  2-1  XXX  1-1  0-0  5-0  1-0  2-0  3-1  2-1  3-0  1-1  1-0  5-0
      8 Odishi Zugdidi          1-1  0-1  1-2  0-0  1-1  2-1  2-1  XXX  2-2  3-1  3-2  1-1  4-0  3-1  3-1  5-0  1-0  2-0
      9 Merzhali Osurgeti       1-4  5-2  3-1  0-1  2-0  0-0  2-1  0-0  XXX  1-1  2-2  4-0  4-1  2-1  4-0  2-0  1-0  4-0
     10 Dila Gori               0-3  1-0  0-2  3-1  0-1  0-0  3-2  2-1  4-2  XXX  1-0  3-0  5-1  0-0  3-1  0-0  7-0  7-1
     11 Kolheti Hobi            1-2  1-0  3-1  0-1  2-0  0-3  1-0  1-0  1-1  3-0  XXX  0-0  1-1  3-1  5-0  2-0  2-2  4-0
     12 Sanavardo Samtredia     0-1  1-0  1-1  1-0  0-1  0-1  0-0  2-0  1-0  3-1  2-2  XXX  3-2  0-0  2-0  3-2  1-0  3-0
     13 Mziuri Gali             3-2  0-0  3-2  0-1  1-4  2-2  1-0  0-0  2-1  1-1  0-0  1-0  XXX  4-2  3-1  1-1  4-2  4-0
     14 Samgurali Tskhaltubo    0-0  1-2  0-1  2-4  1-1  1-0  1-1  2-1  3-1  2-0  2-1  2-1  5-3  XXX  2-1  1-1  1-0  3-0*
     15 Iveria Khashuri         0-1  1-3  0-2  1-0  0-2  4-3  0-0  1-0  0-0  2-1  1-0  2-1  0-1  1-0  XXX  2-0  2-0  5-0
     16 Shevardeni 1906 Tbilisi 1-3  0-4  3-0  1-3  2-1  1-1  1-1  0-3  0-0  1-0  3-1  2-1  2-0  3-0  0-0  XXX  3-1  5-1
     17 Amirani Ochamchira      0-2  0-0  1-0  2-1  2-2  0-1  3-2  0-0  2-1  0-0  2-1  1-1  1-0  3-2  2-2  1-0  XXX  6-1
     18 Liahvi Tskhinvali       1-4  1-5  0-3* 0-3* 2-3  0-3  0-3* 0-3* 0-3* 0-3* 0-3* 1-2  0-2  1-3  1-2  0-3* 0-3* XXX

Note: * - match no played

Top Scorers
Gia Guruli (Iberia Tbilisi)          23
Mamuka Panzulaia (Gorda Rustavi)     23

SECOND DIVISION

Final table
     1 Sudori Vani            38  28  4  6   92-56  88
     2 Margveti Zestafoni     38  28  3  7  102-44  87
     3 Alazani Gurdgaani      38  26  5  7   83-38  83
     4 Kakheti Telavi         38  19  7 12   68-47  64
     5 Aragvi Dusheti         38  15 13 10   57-54  58
     6 Siharuli-90 Gagra      38  16  5 17   67-55  53
     7 Imereti Honi           38  14  9 15   51-64  51
     8 Kartli Gori            38  15  5 18   64-64  50
     9 Shukura Kobuleti       38  12 13 13   56-62  49
    10 Skuri Calendjiha       38  14  6 18   72-73  48
    11 Magroeli Chiatura      38  14  6 18   60-72  48
    12 Sapovnela Tergola      38  14  6 18   50-55  48
    13 Chihura Sachere        38  14  6 18   55-66  48
    14 Sioni Bolnisa          38  12  9 17   81-85  45
    15 Armazi Mcheta          38  12  9 17   50-70  45
    16 Bakhtrioni Akhmeta     38  12  9 17   53-72  45
    17 Samegrelo Chorocku     38  10 14 14   49-54  44
    18 Durudgi Kvareli        38  13  4 21   57-67  43
    19 Inst.Fiskultury        38   9  9 20   39-65  36
    20 GTU Tbilisi            38  11  2 25   52-95  35     



Georgia Cup 1990

Preliminary round 1
====================
Tusheti Kvemo Alvani  -  Ercukhi Cnori            2-1
Trialeti Tsalka       -  Algeti Marneuli          2-3
Imedi Tbilisi         -  Rustavi                  0-0 pen 6-7
Mglebi Tbilisi        -  Paravani Ninocminda      3-0
Okriba Tkibuli        -  Gantiadi Kaspi           4-1
Samckhe Ackuri        -  Mamisoni Oni             2-1
Cherimela Haragauli   -  Mesheti Akhalcihe        0-1
Abuli Akhalkalaki     -  Chradjvari Tkibuli       1-0
Kutaisi-2             -  Zarzma Adigeni           4-0
Kolhi Gulripshi       -  Guria-2 Lanchuti         2-1
Kolheti-2 Hobi        -  Imedi Laituri            1-7
Lashkindari Tkvarcheli - Menavtobe Batumi         2-1 aet
Chkondidi Martvili    -  Egrisi Senaki            1-1 pen 4-2
Krcanisi Tbilisi      -  Samgori Gardabani        1-0
Djedjili Tbilisi      -  Chabukiani               1-0
Mretebi Tbilisi       -  Ereti Lagodekhi          6-1
Garedji Sagaredgo     -  Digomi Tbilisi           0-2
Shiraki Dedopliscckaro - Gantiadi Dmanisi         0-1 aet
Sairme Bagdati        -  Merani Tbilisi           2-0
Tori Borgomi          -  Vardzia Aspindza         1-1 pen 7-6
Mukhnari Mukhrani     -  Iberia Kareli            1-0
Aisi Kutaisi          -  Zana Abasha              3-1 aet
Betlemi Keda          -  Kolheti-2 Poti           3-2
Shevardeni Zugdidi    -  Mshenebeli Chiayra       w/o
Samtredia-2           -  Subtropiki Suchumi       4-1
Ukimerioni Kutaisi    -  Racha Ambrolauri         1-0
Gorda Suchumi         -  Mamuli Didi Chkoni       2-3
Martve Tbilisi        -  Garisi Tetri Tskaro      3-0

Preliminary round 2
===================
Ukemerioni Kutaisi    -  Tori Borgomi             0-1
TGU Tbilisi           -  Napareuli                3-2  aet
Tushemo Kvemo Alvani  -  Krcanisi Tbilisi         1-2
Algeti Marneuli       -  Martve Tbilisi           1-2
Rustavi               -  Djedjili Tbilisi         1-4
Digomi Tbilisi        -  Mretebi Tbilisi          2-5
Gantiadi Dmanisi      -  Mglebi Tbilisi           2-1
Okriba Tkibuli        -  Samckhe Ackuri           w/o
Kutaisi-2             -  Sairme Bagdati           1-0
Kolhi Gulripshi       -  Mukhnari Mukhrani        5-2
Imedi Laituri         -  Lashkindari Tkvarcheli   4-1
Aisi Kutaisi          -  Chkondidi Martvili       5-0
Shevardeni Zugdidi    -  Betlemi Keda             2-2  pen 5-6
Mamuli Didi Chkoni    -  Samtredia-2              3-2  aet
Chela Darcheli        -  Bakhmaro Chokhatauri     3-2
Mesheti Achalcihe     -  Abuli Akhalkalaki        3-1

Preliminary round 3
===================
Martve Tbilisi        - Djedjili Tbilisi          3-1
Krcanisi Tbilisi      - TGU Tbilisi               4-0
Mretebi Tbilisi       - Gantiadi Dmanisi          8-0
Okriba Tbilisi        - Mesheti Achalcihe         4-0
Tori Borgomi          - Kutaisi-2                 4-1
Imedi Laituri         - Kolhi Gulripshi           2-1
Betlemi Keda          - Aisi Kutaisi              2-1
Mamuli Didi Chkoni    - Chela Darcheli            2-1

Preliminary round 4
===================
Martve Tbilisi        - Durudji Kvareli           1-2  4-2
Samegrelo Chorotsku   - Institut Fizkultury       4-2  0-1
Imedi Laituri         - Siharuli-90 Gagra         3-2  0-2
Bakhtrioni Akhmeta    - Matgveti Zestafoni        2-3  0-3
Mamuli Didi Chkoni    - Chihura Sachere           0-0  2-0
GTU Tbilisi           - Kakheti Telavi            0-3  0-4
Okriba Tbilisi        - Magaroeli Chiatura        3-0  0-2
Krcanisi Tbilisi      - Aragvi Dusheti            3-2  2-1
Betlemi Keda          - Sapovnela Tergola         4-1  0-2
Kartli Gori           - Alazani Gurdjaani         1-2  0-1
Tori Borgomi          - Sioni Bolnisi             0-1  w/o Sioni
Sulori Vani           - Imereti Khoni             0-0  0-0 pen 2-3
Mretebi Tbilisi       - Shukura Kobuleti          2-4  4-0
Armazi Mcheta         - Skuri Tsalendijha         2-0  3-4

1/16 finals
===========
Odishi Zugdidi        - Kolkheti Hobi             1-0  1-1
Kutaisi               - Imereti Khoni             3-1  2-0
Sanavardo Samtredia   - Batumi                    1-1  1-2
Shevardeni 1906 Tbilisi - Msiuri Gali             4-3  1-5
Gorda Rustavi         - Iveria Khashuri           4-0  2-0
Margveti Zestafoni    - Guria Lanchkhuti          2-0  0-4
Merchali Ozurgeti     - Alazani Gurdjaani         5-1  1-2
Kolkheti 1913 Poti    - Betlemi Keda              3-0  4-2
Mretebi Tbilisi       - Liaghvi Tshinvali         3-1  1-2
Kakheti Telavi        - Samgulari Tskhaltubo      2-2  2-2 pen 0-3
Sioni Bolnisi         - Samegrelo Chorotsku       2-0  0-1
Iberia Tbilisi        - Krcanisi Tbilisi          3-2  5-0
Armazi Mcheta         - Okriba Tbilisi            1-2  0-3
Amirani Ochamchira    - Tskhumi Sukhumi           2-2  1-2
Dila Gori             - Mamuli Didi Chkoni        7-1  3-2
Martve Tbilisi        - Siharuli-90 Gagra         1-1  1-0

1/8 finals
==========
Msiuri Gali           - Guria Lanchkhuti          1-0  2-4
Odishi Zugdidi        - Batumi                    0-0  0-2
Okriba Tbilisi        - Kolkheti 1913             1-0  1-3
Martve Tbilisi        - Iberia Tbilisi            2-2  0-6
Merchali Ozurgeti     - Samgulari Tskhaltubo      4-1  1-2
Kutaisi               - Dila Gori                 3-0  1-2
Sioni Bolnisi         - Tskhumi Sukhumi           1-1  0-0
Mretebi Tbilisi       - Gorda Rustavi             3-1  0-2

Quarterfinals
=============
Iberia Tbilisi        - Kolkheti 1913             3-0  4-5
Gorda Rustavi         - Tskhumi Sukhumi           2-1  0-1
Guria Lanchkhuti      - Kutaisi                   5-1  0-1
Merchali Ozurgeti     - Batumi                    1-1  0-0

Semifinals
==========
Iberia Tbilisi        - Guria Lanckhuti           0-1  0-2
Tskhumi Sukhumi       - Batumi                    4-0  1-0

Finals[18-11-1990]
===================
Tbilisi, National Stadium          Att: 35000
Guria - Tskhumi  1-0 aet
     [Pridonashvili 95']                 



1991.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Almantas Lauzadis, Erlan Manaschev and Sergei Makarov for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Almantas Lauzadis (almis@post.omnitel.net), Erlan Manaschev (emanaschev@yandex.ru) and Sergei Makarov (Sergei.Makarov@tversu.ru)
Last updated: 13 Apr 2003

(C) Copyright Almantas Lauzadis, Erlan Manaschev, Sergei Makarov and RSSSF 1999/2003
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.