Ghana 2012/13


Ghana Premier League
FA Cup
Super Cup
Division One League

Ghana Premier League

Final Table:

 1.Asante Kotoko          30  14 14  2  39-23  56  Champions
 2.Berekum Chelsea        30  15  8  7  33-26  53
 3.Medeama SC             30  14  8  8  32-25  50
 4.Ebusua Dwarfs          30  15  5 10  40-27  50
 5.Hearts of Oak          30  13 10  7  46-32  49
 6.Ashanti Gold FC        30  13  8  9  36-29  47
 7.Aduana Stars           30  12  9  9  28-25  45
 8.King Faisal Babes      30  11  8 11  28-30  41
 9.New Edubiase FC        30  11  7 12  27-26  40
10.Wa All Stars           30   9 12  9  30-24  39
11.Amidaus Professionals  30  10  9 11  32-33  39
12.Liberty Professionals  30  10  8 12  31-33  38
13.Heart of Lions         30   9  9 12  31-33  36
-------------------------------------------------
14.Tema Youth             30   7 10 13  33-35  31  Relegated
15.Berekum Arsenal        30   7 10 13  26-38  31  Relegated
16.Real Tamale United     30   0  5 25  19-72   2  [-3]  Relegated

Round 1
[Oct 6]
Liberty Professionals 1-1 King Faisal Babes
[Oct 7]
Wa All Stars          1-2 Aduana Stars
Asante Kotoko         0-0 Amidaus Professionals
Berekum Chelsea       2-0 Heart of Lions
Ebusua Dwarfs         1-1 Berekum Arsenal
New Edubiase FC       0-1 Medeama SC
Real Tamale United    2-2 Ashanti Gold FC
[Oct 10]
Tema Youth            1-1 Hearts of Oak

Round 2
[Oct 13]
Heart of Lions        2-1 Real Tamale United
[Oct 14]
Aduana Stars          0-0 Berekum Chelsea
Amidaus Professionals 2-0 Liberty Professionals
Ashanti Gold FC       2-2 Asante Kotoko
Berekum Arsenal       1-1 Wa All Stars
Hearts of Oak         5-2 New Edubiase FC
King Faisal Babes     0-1 Tema Youth
Medeama SC            1-0 Ebusua Dwarfs

Round 3
[Oct 20]
Ebusua Dwarfs         3-1 Hearts of Oak
[Oct 21]
Wa All Stars          1-1 Medeama SC
Amidaus Professionals 0-1 King Faisal Babes
Asante Kotoko         1-1 Heart of Lions
Berekum Chelsea       2-0 Berekum Arsenal
Liberty Professionals 0-0 Ashanti Gold FC
New Edubiase FC       1-0 Tema Youth
Real Tamale United    1-1 Aduana Stars

Round 4 [Oct 24]
Aduana Stars          0-0 Asante Kotoko
Ashanti Gold FC       3-1 Amidaus Professionals
Berekum Arsenal       0-0 Real Tamale United
Heart of Lions        1-1 Liberty Professionals
Hearts of Oak         1-2 Wa All Stars
King Faisal Babes     3-2 New Edubiase FC
Medeama SC            1-0 Berekum Chelsea
Tema Youth            2-0 Ebusua Dwarfs

Round 5
[Oct 27]
Ebusua Dwarfs         0-0 New Edubiase FC
[Oct 28]
Wa All Stars          1-1 Tema Youth
Amidaus Professionals 2-2 Heart of Lions
Asante Kotoko         2-0 Berekum Arsenal
Ashanti Gold FC       1-0 King Faisal Babes
Berekum Chelsea       2-0 Hearts of Oak
Liberty Professionals 2-0 Aduana Stars
Real Tamale United    0-2 Medeama SC

Round 6 [[Nov 4]
Aduana Stars          2-0 Amidaus Professionals
Berekum Arsenal       0-1 Liberty Professionals
Heart of Lions        0-1 Ashanti Gold FC
Hearts of Oak         3-2 Real Tamale United
King Faisal Babes     0-1 Ebusua Dwarfs
Medeama SC            0-1 Asante Kotoko
New Edubiase FC       1-0 Wa All Stars
Tema Youth            1-1 Berekum Chelsea

Round 7
[Nov 10]
Berekum Chelsea       2-1 New Edubiase FC
[Nov 11]
Wa All Stars          1-2 Ebusua Dwarfs
Amidaus Professionals 1-0 Berekum Arsenal
Ashanti Gold FC       0-1 Aduana Stars
Heart of Lions        1-0 King Faisal Babes
Liberty Professionals 2-1 Medeama SC
Real Tamale United    1-1 Tema Youth
[Nov 18]
Asante Kotoko         0-0 Hearts of Oak

Round 8
[Nov 24]
Aduana Stars          2-0 Heart of Lions
[Nov 25]
Berekum Arsenal       1-0 Ashanti Gold FC
Ebusua Dwarfs         4-1 Berekum Chelsea
Hearts of Oak         2-0 Liberty Professionals
King Faisal Babes     0-0 Wa All Stars
Medeama SC            2-2 Amidaus Professionals
New Edubiase FC       2-0 Real Tamale United
Tema Youth            1-2 Asante Kotoko

Round 9 [Nov 28]
Aduana Stars          1-0 King Faisal Babes
Amidaus Professionals 2-2 Hearts of Oak
Asante Kotoko         0-0 New Edubiase FC
Ashanti Gold FC       0-1 Medeama SC
Berekum Chelsea       1-0 Wa All Stars
Heart of Lions        1-1 Berekum Arsenal
Liberty Professionals 1-0 Tema Youth
Real Tamale United    0-2 Ebusua Dwarfs

Round 10
[Dec 2]
Wa All Stars          3-0 Real Tamale United
Berekum Arsenal       1-1 Aduana Stars
Ebusua Dwarfs         0-0 Asante Kotoko
Hearts of Oak         0-1 Ashanti Gold FC
King Faisal Babes     abd Berekum Chelsea	[abd (rained-off) at 1-1 in 55']
Medeama SC            1-0 Heart of Lions
New Edubiase FC       1-0 Liberty Professionals
Tema Youth            1-1 Amidaus Professionals
[Dec 3 ]
King Faisal Babes     0-0 Berekum Chelsea

Round 11
[Dec 15]
Real Tamale United    2-3 Berekum Chelsea
[Dec 16]
Aduana Stars          2-0 Medeama SC
Amidaus Professionals 1-0 New Edubiase FC
Asante Kotoko         3-1 Wa All Stars
Ashanti Gold FC       1-1 Tema Youth
Berekum Arsenal       1-2 King Faisal Babes
Heart of Lions        2-0 Hearts of Oak
Liberty Professionals 0-1 Ebusua Dwarfs

Round 12
[Dec 22]
New Edubiase FC	      1-1 Ashanti Gold FC
[Dec 23]
Hearts of Oak 	      1-1 Aduana Stars
Tema Youth	      0-1 Heart of Lions
Ebusua Dwarfs	      0-2 Amidaus Professionals
Wa All Stars          1-0 Liberty Professionals
Berekum Chelsea       2-0 Asante Kotoko
Medeama SC 	      3-0 Berekum Arsenal
King Faisal Babes     1-0 Real Tamale United

Round 13 [Dec 26]
Asante Kotoko	      3-2 Real Tamale United
Liberty Professionals 5-1 Berekum Chelsea
Amidaus Professionals 2-2 Wa All Stars
Ashanti Gold FC       2-1 Ebusua Dwarfs
Heart of Lions 	      1-0 New Edubiase FC
Aduana Stars 	      1-0 Tema Youth
Berekum Arsenal	      2-2 Hearts of Oak
Medeama SC 	      0-0 King Faisal Babes

Round 14
[Dec 29]
Wa All Stars          0-1 Ashanti Gold FC
Real Tamale United    1-1 Liberty Professionals
[Dec 30]
Berekum Chelsea       0-1 Amidaus Professionals
Ebusua Dwarfs         0-0 Heart of Lions
Hearts of Oak         1-3 Medeama SC
King Faisal Babes     1-1 Asante Kotoko
New Edubiase FC       1-0 Aduana Stars
Tema Youth            2-0 Berekum Arsenal

Round 15
[Jan 5]
Heart of Lions        1-1 Wa All Stars
[Jan 6]
Aduana Stars          0-0 Ebusua Dwarfs
Amidaus Professionals 4-0 Real Tamale United
Ashanti Gold FC       1-1 Berekum Chelsea
Berekum Arsenal       1-0 New Edubiase FC
King Faisal Babes     1-1 Hearts of Oak
Medeama SC            1-0 Tema Youth
[Jan 13]
Liberty Professionals 1-2 Asante Kotoko

Round 16
[Feb 23]
New Edubiase FC	      1-0 Berekum Arsenal
Real Tamale United    1-3 Amidaus Professionals
[Feb 24]
Wa All Stars	      1-0 Heart of Lions
Ebusua Dwarfs	      2-0 Aduana Stars
Berekum Chelsea	      0-0 Ashanti Gold FC
Hearts of Oak	      1-0 King Faisal Babes
Tema Youth	      4-0 Medeama SC
Asante Kotoko	      3-3 Liberty Professionals

Round 17
[Mar 2]
Amidaus Professionals 0-1 Berekum Chelsea
[Mar 3]
Ashanti Gold FC	      0-1 Wa All Stars
Liberty Professionals 1-0 Real Tamale United
Heart of Lions	      1-0 Ebusua Dwarfs
Medeama SC	      1-1 Hearts of Oak
Berekum Arsenal	      2-1 Tema Youth
[Mar 20]
Asante Kotoko	      1-2 King Faisal Babes
Aduana Stars	      1-0 New Edubiase FC

Round 18
[Mar 17]
Berekum Chelsea	      2-0 Liberty Professionals
Wa All Stars	      3-0 Amidaus Professionals
Ebusua Dwarfs	      3-2 Ashanti Gold FC
Tema Youth	      2-2 Aduana Stars
Hearts of Oak	      3-1 Berekum Arsenal
King Faisal Babes     0-1 Medeama SC
New Edubiase FC	      2-0 Heart of Lions
[Mar 23]
Real Tamale United    1-2 Asante Kotoko

Round 19
[Mar 27]
Ashanti Gold FC	      2-1 New Edubiase FC
Aduana Stars	      0-0 Hearts of Oak
Amidaus Professionals 1-0 Ebusua Dwarfs
Liberty Professionals 0-0 Wa All Stars
Asante Kotoko	      2-0 Berekum Chelsea
Berekum Arsenal	      1-1 Medeama SC
Real Tamale United    1-2 King Faisal Babes
[Apr 10]
Heart of Lions	      3-0 Tema Youth

Round 20
[Mar 30]
New Edubiase FC	      1-0 Amidaus Professionals
[Mar 31]
Berekum Chelsea	      1-0 Real Tamale United
Medeama SC	      3-1 Aduana Stars
Wa All Stars	      0-0 Asante Kotoko
King Faisal Babes     1-0 Berekum Arsenal
Hearts of Oak	      2-1 Heart of Lions
Ebusua Dwarfs	      1-0 Liberty Professionals
[Apr 17]
Tema Youth	      1-2 Ashanti Gold FC

Round 21
[Apr 13]
Liberty Professionals 1-0 New Edubiase FC
[Apr 14]
Real Tamale United    0-3 Wa All Stars
Aduana Stars	      0-1 Berekum Arsenal
Asante Kotoko	      2-1 Ebusua Dwarfs
Ashanti Gold FC	      2-1 Hearts of Oak
Berekum Chelsea	      1-0 King Faisal Babes
Heart of Lions	      0-0 Medeama SC
Amidaus Professionals 0-3 Tema Youth

Round 22 [Apr 21]
King Faisal Babes     2-1 Aduana Stars
Hearts of Oak	      1-0 Amidaus Professionals
New Edubiase FC	      1-1 Asante Kotoko
Medeama SC	      1-0 Ashanti Gold FC
Wa All Stars	      1-1 Berekum Chelsea
Berekum Arsenal	      0-0 Heart of Lions
Tema Youth	      1-1 Liberty Professionals
Ebusua Dwarfs	      6-1 Real Tamale United

Round 23
[Apr 24]
Heart of Lions	      0-1 Aduana Stars
Ashanti Gold FC	      2-2 Berekum Arsenal
Berekum Chelsea	      1-0 Ebusua Dwarfs
Liberty Professionals 1-3 Hearts of Oak
Amidaus Professionals 2-1 Medeama SC
Real Tamale United    1-3 New Edubiase FC
Asante Kotoko	      1-0 Tema Youth
[Apr 25]
Wa All Stars	      3-0 King Faisal Babes

Round 24
[May 4]
Tema Youth	      2-0 Real Tamale United
[May 5]
New Edubiase FC	      0-0 Berekum Chelsea
Ebusua Dwarfs	      2-1 Wa All Stars
Berekum Arsenal	      1-0 Amidaus Professionals
Aduana Stars	      1-2 Ashanti Gold FC
King Faisal Babes     3-1 Heart of Lions
Medeama SC	      1-2 Liberty Professionals
Hearts of Oak	      1-1 Asante Kotoko

Round 25
[May 8]
Liberty Professionals 2-1 Berekum Arsenal
Ashanti Gold FC	      3-2 Heart of Lions
Real Tamale United    0-4 Hearts of Oak
Ebusua Dwarfs	      3-1 King Faisal Babes
Asante Kotoko	      0-0 Medeama SC
Wa All Stars	      0-0 New Edubiase FC
Berekum Chelsea	      2-1 Tema Youth
[May 9]
Amidaus Professionals 1-2 Aduana Stars

Round 26 [May 12]
New Edubiase FC	      2-0 Ebusua Dwarfs
Tema Youth	      1-1 Wa All Stars
Heart of Lions	      1-1 Amidaus Professionals
Berekum Arsenal	      0-3 Asante Kotoko
King Faisal Babes     1-0 Ashanti Gold FC
Hearts of Oak	      3-0 Berekum Chelsea
Aduana Stars	      2-1 Liberty Professionals
Medeama SC	      3-0 Real Tamale United

Round 27 [May 19]
Asante Kotoko	      1-1 Aduana Stars
Amidaus Professionals 1-0 Ashanti Gold FC
Real Tamale United    awd Berekum Arsenal       [awarded 0-3; originally 2-2, RTU
Liberty Professionals 3-1 Heart of Lions         fielded ineligible players]
Wa All Stars	      0-0 Hearts of Oak
New Edubiase FC	      1-0 King Faisal Babes
Berekum Chelsea	      3-0 Medeama SC
Ebusua Dwarfs	      1-0 Tema Youth

Round 28 
[May 29]
Hearts of Oak         1-0 Ebusua Dwarfs
King Faisal Babes     2-2 Amidaus Professionals
Heart of Lions	      1-2 Asante Kotoko
Berekum Arsenal	      1-1 Berekum Chelsea
Ashanti Gold FC	      2-0 Liberty Professionals
Tema Youth	      3-2 New Edubiase FC
Aduana Stars	      2-1 Real Tamale United
[May 30]
Medeama SC	      1-0 Wa All Stars

Round 29
[Jun 9]
Real Tamale United    1-5 Heart of Lions
Berekum Chelsea	      1-0 Aduana Stars
Liberty Professionals 0-0 Amidaus Professionals
Asante Kotoko	      2-1 Ashanti Gold FC
New Edubiase FC	      abd Hearts of Oak         [abandoned at 0-1 in 75' due to rain]
Wa All Stars	      0-2 Berekum Arsenal
Tema Youth	      2-2 King Faisal Babes
Ebusua Dwarfs	      2-1 Medeama SC
[Jun 10]
New Edubiase FC	      1-2 Hearts of Oak         [replay]

Round 30 [Jun 23]
King Faisal Babes     2-1 Liberty Professionals
Aduana Stars	      0-1 Wa All Stars
Amidaus Professionals 0-1 Asante Kotoko
Heart of Lions	      2-1 Berekum Chelsea
Berekum Arsenal	      2-4 Ebusua Dwarfs
Medeama SC	      0-0 New Edubiase FC
Ashanti Gold FC	      2-0 Real Tamale United
Hearts of Oak	      3-0 Tema Youth

Final Table:

 1.Asante Kotoko          30  14 14  2  39-23  56  Champions
 2.Berekum Chelsea        30  15  8  7  33-26  53
 3.Medeama SC             30  14  8  8  32-25  50
 4.Ebusua Dwarfs          30  15  5 10  40-27  50
 5.Hearts of Oak          30  13 10  7  46-32  49
 6.Ashanti Gold FC        30  13  8  9  36-29  47
 7.Aduana Stars           30  12  9  9  28-25  45
 8.King Faisal Babes      30  11  8 11  28-30  41
 9.New Edubiase FC        30  11  7 12  27-26  40
10.Wa All Stars           30   9 12  9  30-24  39
11.Amidaus Professionals  30  10  9 11  32-33  39
12.Liberty Professionals  30  10  8 12  31-33  38
13.Heart of Lions         30   9  9 12  31-33  36
-------------------------------------------------
14.Tema Youth             30   7 10 13  33-35  31  Relegated
15.Berekum Arsenal        30   7 10 13  26-38  31  Relegated
16.Real Tamale United     30   0  5 25  19-72   2  [-3]  Relegated


Top Scorers: Mahatma Otoo (Hearts of Oak)  20 goals
             Kennedy Ashia (Liberty)	   14
             Yakubu Mohammed (AshantiGold) 14  


Team                  AK     BC     MS     ED     HOO    AGF    AS     KFB    NEF    WAS    AP     LP     HOL    TY     BA     RTU    
Asante Kotoko                2-0    0-0    2-1    0-0    2-1    1-1    1-2    0-0    3-1    0-0    3-3    1-1    1-0    2-0    3-2    
Berekum Chelsea       2-0           3-0    1-0    2-0    0-0    1-0    1-0    2-1    1-0    0-1    2-0    2-0    2-1    2-0    1-0    
Medeama SC            0-1    1-0           1-0    1-1    1-0    3-1    0-0    0-0    1-0    2-2    1-2    1-0    1-0    3-0    3-0    
Ebusua Dwarfs         0-0    4-1    2-1           3-1    3-2    2-0    3-1    0-0    2-1    0-2    1-0    0-0    1-0    1-1    6-1    
Hearts of Oak         1-1    3-0    1-3    1-0           0-1    1-1    1-0    5-2    1-2    1-0    2-0    2-1    3-0    3-1    3-2    
Ashanti Gold FC       2-2    1-1    0-1    2-1    2-1           0-1    1-0    2-1    0-1    3-1    2-0    3-2    1-1    2-2    2-0    
Aduana Stars          0-0    0-0    2-0    0-0    0-0    1-2           1-0    1-0    0-1    2-0    2-1    2-0    1-0    0-1    2-1    
King Faisal Babes     1-1    0-0    0-1    0-1    1-1    1-0    2-1           3-2    0-0    2-2    2-1    3-1    0-1    1-0    1-0    
New Edubiase FC       1-1    0-0    0-1    2-0    1-2    1-1    1-0    1-0           1-0    1-0    1-0    2-0    1-0    1-0    2-0    
Wa All Stars          0-0    1-1    1-1    1-2    0-0    0-1    1-2    3-0    0-0           3-0    1-0    1-0    1-1    0-2    3-0    
Amidaus Professionals 0-1    0-1    2-1    1-0    2-2    1-0    1-2    0-1    1-0    2-2           2-0    2-2    0-3    1-0    4-0    
Liberty Professionals 1-2    5-1    2-1    0-1    1-3    0-0    2-0    1-1    1-0    0-0    0-0           3-1    1-0    2-1    1-0    
Heart of Lions        1-2    2-1    0-0    1-0    2-0    0-1    0-1    1-0    1-0    1-1    1-1    1-1           3-0    1-1    2-1    
Tema Youth            1-2    1-1    4-0    2-0    1-1    1-2    2-2    2-2    3-2    1-1    1-1    1-1    0-1           2-0    2-0    
Berekum Arsenal       0-3    1-1    1-1    2-4    2-2    1-0    1-1    1-2    1-0    1-1    1-0    0-1    0-0    2-1           0-0    
Real Tamale United    1-2    2-3    0-2    0-2    0-4    2-2    1-1    1-2    1-3    0-3    1-3    1-1    1-5    1-1    0-3           


FA Cup


Preliminary round 1 [Dec 23]
Zone 1A
Berekum Adwinpa			  1-0 Kintampo Top Talent
Sunyani Suncity FC		  1-1 Dynamo FC			[3-4 pen]
Segomens FC			  1-1 Yeji Lacio FC		[4-2 pen]
Tamale Liberty FC		  0-0 Tamale All Stars		[6-5 pen]
Japekrom Mpuasuaman 		  1-0 Dormaa Nkyenkyenkye
Zone 1B
Nandom Black Bull 		  2-3 Crystal Palace
Scientific Soccer Revolutionaries 1-1 Pwalugu United		[4-3 pen]
Wa FC				  awd Wa Manchester City FC	[3-0 awarded; Wa Manchester City FC dns]
Zone 2A
UCC Youngsters			  2-2 Swedru All Blacks		[4-5 pen]
Finik FC			  1-5 Mighty Rovers FC
Vimabe FC 			  1-2 Oakzeel FC 
Glow Lamp Academy		  2-3 Feyenoord Academy FC
Zone 2B 
Bosomtwe Stars 			  0-1 Westlandes FC
Samatex FC 			  2-1 Kaase FC
Kwamaman FC 			  1-2 Ato Plans FC
Kesewa FC		          1-3 Subri Royals FC
Zone 3
Mepe United			  awd Woe United		[originally 1-1; 10-9 pen; Mepe United fielded inilegible player]
3rd World			  1-1 Agbozome Weavers		[3-4 pen]
Westland FC 			  4-1 Holy Stars
Dynamo FC			  0-0 Vision FC 		[8-7 pen]
Newtown Youth FC 		  1-2 FCM Maamobi
Teshie Unique FC 		  1-0 Donsu Borussia FC
Kutunse FC			  awd Kutunse Wusbrim FC	[3-0 awarded; Kutunse Wusbrim FC dns]
Dawuenya FC			  0-0 Cheetah FC		[3-2 pen]

Preliminary round 2
[Jan 15]
Inter-Allies	 		  bt  Rehoboth
Toende Utd	 		  bt  Upper East Utd
Tamale Utrecht	 		  bt  Bazooka FC
Galaxy FC	 		  lt  Guan Utd
Sampa FC	 		  lt  Bofoakwa Utd
BA United	 		  bt  Universal Stars
BA Stars	 		  bt  Berlin FC
Bechem FC	 		  lt  Unity FC
Tarkwa Utd	 		  lt  Rainbow FC
Samosa FC	 		  bt  Mine Stars
Gold Stars	 		  bt  Depotivo FC
Dunkwa Utd	 		  lt  Starke FC
[Jan 16]
Windy Prof.	 		  lt  Sekondi Hasaacas
Elmina Sharks	 		  bt  Ajax FC
Metro Stars	 		  lt  Eleven Wise
Wassaman Utd	 		  bt  Brighton Stars
Yassin FC	 		  bt  Juventus FC
Prestige	 		  bt  Istanbul
Sporting Mirren	 		  lt  Nania FC
D-International	 		  lt  Great Olympics
Unity Stars	 		  bt  Pure Joy
King Solomon	 		  bt  Red Bull
Tudu Mighty Jets 		  bt  Danbort
Zaytuna FC	 		  bt  Okwawu Utd

Round 1
[Feb 16]
Agbozome Weavers		  1-1 BA United			[5-3 pen]
Dumas FC			  0-1 Tema Youth
Samatex FC			  1-0 Unity FC
Guan Stars Utd			  5-0 Segomens FC
Oakzeel FC			  1-3 Tudu Mighty Jets
Scientific Soccer Revolutionaries 1-2 Toende Utd FC
Prestige			  4-0 Tamale Liberty FC
Rainbow FC			  1-0 Berekum Arsenal
Wa FC				  2-4 Dynamo FC (VR)
Elmina Sharks			  1-0 Ato Plans FC
K Samosa FC			  1-1 Yassin FC			[5-6 pen]
King Faisal			  4-0 Dynamo FC
[Feb 17]
Liberty Professionals		  0-1 Amidaus Prof
Feyenoord Academy FC		  2-0 Wassaman Utd
Swedru All Blacks		  3-2 Berekum Adwinpa
Ebusua Dwarfs			  1-2 Sekondi Hasaacas
BA Stars			  2-0 Westlandes FC
Heart of Lions			  1-0 Kuntunse FC
Aduana Stars			  3-0 RTU Dorma
King Solomon			  1-2 Zaytuna FC
Eleven Wise		 	  2-0 FCM Mamobi
Unity Stars		 	  0-1 Berekum Chelsea
Medeama SC			  3-0 Subri Royals FC
Tamale Utrecht			  0-3 Hearts of Oak
Gold Stars		          1-1 Crystal Palace		[4-2 pen]
Ashanti Gold SC		          2-1 Inter-Allies
[Feb 18]
Westland FC			  0-1 Wa All Stars
[Feb 19]
Nania FC			  4-0 Bofoakwa Utd
[Feb 20]
Teshie Unique FC		  0-4 Great Olympics
[Mar 6]
Woe United FC			  1-1 Dawenya FC		[3-4 pen]
[Mar 7]
Asante Kotoko			  5-0 Japekrom Mpuasuaman
[Mar 10
Starke FC			  1-0 New Edubiase

Round 2
[Mar 8]
Prestige FC			  1-3 Amidaus Professionals
[Mar 9]
Great Olympics			  2-2 Rainbow FC		[9-10 pen]
Guan Stars United		  3-1 Sekondi Hasaacas FC
[Mar 10]
Heart of Lions			  2-1 Samatex FC
Kumasi King Faisal		  0-1 Tudu Mighty Jets
Aduana Stars			  3-0 Swedru All Blacks
Hearts of Oak			  1-0 BA Stars
Tema Youth			  4-0 Dynamo FC (VR)
Wa All Stars			  0-0 Medeama SC		[4-5 pen]
Berekum Chelsea			  3-2 Feyenoord Academy FC
Toende Utd FC			  0-0 Gold Stars		[0-3 pen]
[Mar 11]
Nania FC			  2-0 Dawenya FC
[Mar 12]
Elmina Sharks			  0-3 Ashanti Gold SC
[Mar 13]
Eleven Wise			  3-2 Zaytuna FC
[Mar 15]
Yassin FC			  0-1 Starke FC
[Apr 3]
Agbozome Weavers		  1-4 Asante Kotoko

Round 3
[Apr 6]
Heart of Lions			  2-0 Tudu Mighty Jets
[Apr 7]
Gold Stars			  3-1 Ashanti Gold SC
Tema Youth			  0-0 Aduana Stars		[2-4 pen]
Hearts of Oak			  2-0 Starke FC
Medeama SC			  1-1 Berekum Chelsea		[3-1 pen]
[Apr 8]
Eleven Wise			  3-0 Nania FC
[Apr 9]
Amidaus Professionals	          3-0 Guan Stars United
[Apr 10]
Asante Kotoko	  		  3-0 Rainbow FC

Quarterfinals
[Apr 27]
Amidaus Professionals		  2-1 Aduana Stars
[Apr 28]
Medeama SC			  2-0 Heart of Lions
Hearts of Oak			  2-0 Gold Stars
Asante Kotoko			  2-1 Eleven Wise               [aet]

Semifinals [Jun 2]
Medeama SC			  2-1 Hearts of Oak		[at Kumasi]
Asante Kotoko			  3-1 Amidaus Professionals	[at Accra]

Final [Jul 14, Accra Sports Stadium, Accra]
Medeama SC                        1-0 Asante Kotoko	
	  

Super Cup

[Sep 8, Baba Yara Stadium, Accra]
Asante Kotoko FC (Kumasi)	  3-0 Medeama SC (Tarkwa)


Division One League

Regular Season | Promotion Leagues

Regular Season

Zone 1 | Zone 2 | Zone 3
Zone 1 Poule A Reported Final Table: 1.Guan United 12 6 4 2 14- 6 22 Qualified 2.Yassin FC 12 5 5 2 18- 9 20 Qualified - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 3.Galazy FC 12 5 2 5 13-14 17 4.Tamale Utrecht 12 4 4 4 12-12 16 5.Bazooka 12 4 3 5 9- 9 15 6.Juventus 12 3 4 5 8-17 13 7.Toende United 12 3 2 7 12-18 11 NB: total goal difference +1 Poule B Reported Final Table: 1.Bechem United 12 7 0 5 14-10 21 Qualified 2.BA United 12 6 2 4 9- 8 20 Qualified - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 3.Bofoakwa 12 5 1 6 11- 8 16 4.Berlin FC 12 5 1 6 11-13 16 5.Unity FC 12 4 3 5 10-11 15 6.Sampa United 12 5 0 7 10-12 15 7.BA Stars FC 12 5 3 4 10-12 15 [-3] -.Universal Stars disqualified; all results annulled; playing record: 9 3 1 5 8- 9 10 NB: 2 more losses than wins; total goal difference +1 Zone 2 Poule A Reported Fnal Table: 1.Gold Stars 14 7 4 3 20- 9 25 Qualified 2.Tarkwa United 14 8 1 5 18-16 25 Qualified - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 3.Dunkwa United 14 7 1 6 17-14 22 4.Deportivo 14 5 3 6 17-14 18 5.Samosa 14 5 3 6 21-20 18 6.Rainbow FC 14 5 3 6 15-20 18 7.Starke FC 14 5 2 7 14-16 17 8.Mine Stars 14 5 1 8 13-23 13 [-3] NB: total goal difference +3 Poule B Final Table: 1.Hasaacas 14 8 2 4 21-10 26 Qualified 2.Eleven Wise 14 6 5 3 17-12 23 Qualified - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 3.Metro Stars 14 7 2 5 13-13 23 4.Elmina Sharks 14 6 4 4 17-13 22 5.Wassaman United 14 5 2 7 10-13 17 6.Ajax 14 4 4 6 16-18 16 7.Windy Professionals 14 4 3 7 13-19 15 8.Brighton 14 3 4 7 10-19 13 Zone 3 Poule A Reported Final Table: 1.Inter-Allies 14 6 6 2 16- 9 24 Qualified 2.Nania FC 14 5 7 2 13- 8 22 Qualified - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 3.Istanbul FC 14 6 3 5 13-10 21 4.Sporting Mirren 14 6 1 7 17-13 19 5.Olympics 14 4 6 4 11-13 18 6.Prestige FC 14 3 8 3 11-11 17 7.Rehoboth 14 3 5 6 8-13 14 8.D'International 14 4 2 8 11-22 14 NB: total goal difference +1 Poule B Reported Final Table: 1.Okwawu United 14 7 4 3 15- 9 25 Qualified 2.Danbort FC 14 6 6 2 13-10 24 Qualified - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 3.Pure Joy 14 5 7 2 17- 7 22 4.Mighty Jets 14 5 5 4 10- 9 20 5.Zaytuna 14 5 3 6 11-11 18 6.King Solomon 14 5 2 7 12-20 17 7.Unity Stars 14 4 3 7 10-17 15 8.Red Bull 14 3 4 7 12-16 13 NB: 2 more wins than losses; total goal difference +1 Promotion Leagues Zone 1 | Zone 2 | Zone 3
Zone 1 Round 1 [Jun 19] Guan 2-1 Yassin Bechem 1-0 BA United Round 2 [Jun 22] Bechem 1-0 Guan BA United 2-0 Yassin Round 3 [Jun 26] Yassin 0-0 Bechem BA United 1-1 Guan Final Table: 1.Bechem United 3 2 1 0 2- 0 7 Promoted ------------------------------------------------- 2.BA United 3 1 1 1 3- 2 4 3.Guan United 3 1 1 1 3- 3 4 4.Yassin FC 3 0 1 2 1- 4 1 Zone 2 Round 1 [Jun 26] Gold Stars 2-0 Tarkwa Hasaacas 2-0 Eleven Wise Round 2 [Jun 30] Hasaacas 3-1 Gold Stars Eleven Wise 0-0 Tarkwa Round 3 [Jul 3] Tarkwa 0-0 Hasaacas Gold Stars 3-0 Eleven Wise Final Table: 1.Hasaacas 3 2 1 0 5- 1 7 Promoted ------------------------------------------------- 2.Gold Stars 3 2 0 1 6- 3 6 3.Tarkwa United 3 0 2 1 0- 2 2 4.Eleven Wise 3 0 1 2 0- 5 1 Zone 3 Round 1 [Jun 1] Inter Allies 7-1 Nania FC Okwawu United 2-1 Danbort FC Round 2 [Jun 5] Okwawu United 0-2 Inter Allies Danbort FC 2-0 Nania FC Round 3 [Jun 10] Nania FC 2-0 Okwawu United Danbort FC 0-2 Inter Allies Final Table: 1.Inter-Allies 3 3 0 0 11- 1 9 Promoted ------------------------------------------------- 2.Danbort FC 3 1 0 2 3- 4 3 [2 1 0 1 3-2 3] 3.Nania FC 3 1 0 2 3- 9 3 [2 1 0 1 2-2 3] 4.Okwawu United 3 1 0 2 2- 5 3 [2 1 0 1 2-3 3]

2011/12

2013/14

list of champions

list of final tables

list of cup winners

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Josť Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Josť Batalha
Last updated: 12 Sep 2013

(C) Copyright Josť Batalha and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.