Great Wall Cup


This tournament succeeded the Beijing International Friendship Tournaments.

Palmares

Year   Winners  
1983   China
1984   Waldhof Mannheim
1985   Romania U-21
1986   Legia Warszawa
1987   Watford
1989   China

Youth Tournament

Year   Winners
1981   Egypt


1st Great Wall Cup 1983

11-23 July in Beijing and Tianjin

Group A (Beijing)
11- 7 Beijing        4-1 Algeria Espoirs
  [Crowd 60000]
13- 7 Hong Kong      1-0 Algeria Espoirs  (1-0 HT)
  [Workers Stadium. Goal: Tang Sai-Fan 32']
15- 7 Beijing        1-1 Hong Kong        (1-0 HT)
  [Li Gongyi 30' / Tsang Wai-Chung 65']

 1.Beijing                2  1  1  0  5- 1  3
 2.Hong Kong              2  1  1  0  2- 1  3
 3.Algeria Espoirs        2  0  0  2  1- 5  0

Group B (Tianjin)
11- 7 GKS Katowice   3-0 Singapore        (2-0 HT)
  [Hongqiao Stadium. Goals: Jozef Luczak 27', ? 41', ?]
13- 7 August 1st     7-1 Singapore        (1-0 HT)
  [Goals: ? / A.R.J. Changatamilmani 86']
15- 7 GKS Katowice   2-1 August 1st       (0-0 HT)
  [Goals: Jan Furtok 55', Marek Biegun 82' / Chi Shangyi 65']

 1.GKS Katowice (Poland)  2  2  0  0  5- 1  4
 2.August 1st             2  1  0  1  8- 3  2
 3.Singapore              2  0  0  2  1-10  0

Group C (Tianjin)
11- 7 OB (Odense)    1-0 Tianjin          (0-0 HT)
  [Minyuan Stadium. Goal: Kim Borge Petersen 51']
13- 7 OB (Odense)    0-0 Thailand
15- 7 Thailand       2-1 Tianjin          (1-1 HT)
  [Goals: Nadaed Tongtaum 34', Piyapong Piew-On 60' / ? 14']

 1.Thailand               2  1  1  0  2- 1  3
 2.OB (Odense) (Denmark)  2  1  1  0  1- 0  3
 3.Tianjin                2  0  0  2  1- 3  0

Group D (Beijing)
11- 7 Japan League   5-3 Iran B
  [Workers Stadium. Goals: Hiroyuki Usui x2, Hiroyuki Tsujiya x3 / Mohammad Nadery Bosheri
4', Reza Nadaf Ahadi 6', Roholahe Ebadzadeh pen]
13- 7 China          5-0 Japan League XI  (1-0 HT)
  [Workers Stadium. Goals: Lin Qiang 24', ?. Crowd 70000]
15- 7 China          2-1 Iran B           (1-0 HT)
  [Goals: Li Hui 35' pen, Shen Xiangfu ?' / Nasser Mohammadkhani 58']

Notes: The Iran team was labelled "Omid", meaning "hope". This refers to
 an "Espoirs" type team, or a B-team. The age of some of the known players
 indicates it was not a youth team.  Japan's team was labelled "All-Stars".

 1.China                  2  2  0  0  7- 1  4
 2.Japan League XI        2  1  0  1  5- 8  2
 3.Iran B                 2  0  0  2  4- 7  0

Quarterfinals (Beijing)
17- 7 Beijing        4-0 OB (Odense)      (1-0 HT)
  [Goals: Lu Xiangbin, ?]
17- 7 GKS Katowice   2-0 Japan League XI  (0-0 HT)
  [Workers Stadium. Goals: Marek Biegun 46', Piotr Piekarczyk 55']
18- 7 Thailand       1-1 Hong Kong        (4-3 pen; 1-1 HT)
  [Goals: Piyapong Piew-On 25' / Lai Wing-Cheong 43']
18- 7 China          2-1 August 1st
  [Workers Stadium.]

Semifinals 9th-12th Places (Tianjin)
17- 7 Tianjin        drw Algeria Espoirs  (7-6 after pens)
17 -7 Iran B         4-1 Singapore

Semifinals 5th-8th Places (Beijing)
19- 7 Japan League   2-1 OB (Odense)
20- 7 August 1st     0-0 Hong Kong        (3-2 pen)

Semifinals (Beijing)
19- 7 Beijing        3-1 GKS Katowice     (AET; 0-1 HT, 1-1 FT)
  [Goals: Tang Pengju 56' ?', Yang Zhaohui 117' / Krzysztof Zajac 17' pen. Crowd 70000.]
20- 7 China          2-1 Thailand         (0-1 HT)
  [Workers Stadium. Goals: Liu Haiguang 64', Zuo Shusheng 66' / Piyapong Piew-On 19'. Crowd 70000]

Eleventh Place Match (Tianjin)
19- 7 Singapore      0-4 Algeria Espoirs

Ninth Place Match (Tianjin)
19- 7 Iran B         3-1 Tianjin

Seventh Place Match (Beijing)
22- 7 OB (Odense)    3-3 Hong Kong        (5-4 pen; 2-1 HT, 2-2 FT)
  [Goals: Kim Boerge Petersen 29' 32' pen ?' / Tsui Kwok ?' 55', Wong Chi-Fai ?']

Fifth Place Match (Beijing)
22- 7 August 1st     2-0 Japan League XI  (0-0 HT)
  [Goals: Zhang Zongben 71', Yang Zuhua ?']

Third Place Match (Beijing)
23- 7 Thailand       3-2 GKS Katowice     (1-1 HT)
  [Workers Stadium. Goals: Pakdee Choyasit 30', Piyapong Piew-On ?' 86' / Marek Biegun 39',
   Krzysztof Hetmanski ?'. Crowd 80000]

Final (Beijing)
23- 7 China          4-1 Beijing           (1-1 HT)
  [Workers Stadium. Goals: ?, Liu Haiguang 61' 63', Zuo Shusheng 90' / ?]

Offical awards:
Best player : Piyapong Piew-On (Thailand).
Best defender : Piotr Piekarczyk (GKS Katowice).
Best shooters : Piyapong Piew-On (Thailand), and Yang Zuhua (August 1st).

Sources: The Times, Xinhua News Agency.
Thanks: "Tanaka"	

2nd Great Wall Cup 1984


19 June-1 July in Beijing, Tianjin, Shanghai and Guangzhou

Group A (Beijing)
19- 6 China          2-1 Algeria U23
19- 6 Beijing        1-0 India
21- 6 China          2-0 India
        [Zuo Shusheng 9', Li Hui 70']
21- 6 Beijing        1-0 Algeria U23
23- 6 China          3-1 Beijing
23- 6 India          1-0 Algeria U23

 1.China                  3  3  0  0  7- 2  6
 2.Beijing                3  2  0  1  3- 3  4
 3.India                  3  1  0  2  1- 3  2
 4.Algeria U23            3  0  0  3  1- 4  0

Group B (Shanghai)
19- 6 Congo          1-0 Zeljeznicar Sarajevo
        [Blaise Vinga 31']
19- 6 Shanghai       1-1 USA Olympic
        [OG 24' / OG 80']
21- 6 Congo          1-2 Shanghai
21- 6 USA Olympic    2-1 Zeljeznicar Sarajevo
        [Paul Caligiuri 43', Ricky Davis 51' / Vlado Capljic 38']
23- 6 Congo          2-0 USA Olympic
        [? 18', Jean-Baptiste Okouo-Akaba 21']
        [Two Congo players were sent off]
23- 6 Shanghai       1-1 Zeljeznicar Sarajevo

 1.Congo                  3  2  0  1  4- 2  4
 2.Shanghai               3  1  2  0  4- 3  4
 3.USA Olympic*           3  1  1  1  3- 4  3
 4.Zeljeznicar Sarajevo   3  0  1  2  2- 4  1

* Note: the US team in this tournament was the preliminary amateur-dominated Olympic squad,
        announced in early June. Later, in early July, the USSF agreed with the NASL to allow
        any American professional players to take part in the Olympics, so that the final
Olympic
        squad was considerably different from the preliminary squad.

Group C (Tianjin)
19- 6 Poland U21     1-1 Tianjin
19- 6 China B        3-0 CA Bizertin
21- 6 Tianjin        1-0 CA Bizertin
21- 6 Poland U21     1-0 China B
23- 6 Poland U21     5-1 CA Bizertin
23- 6 Tianjin        0-0 China B

 1.Poland U21             3  2  1  0  7- 2  5
 2.Tianjin                3  1  2  0  2- 1  4
 3.China B                3  1  1  1  3- 1  3
 4.CA Bizertin (Tunisia)  3  0  0  3  1- 9  0

Group D (Guangzhou)
19- 6 Waldhof        3-0 Nigeria
        [Fritz Walter x2, Günter Sebert]
19- 6 Canada Amateur 1-0 Guangdong
        [Ed McNally]
21- 6 Waldhof        2-0 Canada Amateur
        [Roland Dickgießer 68', Günter Sebert 70' pen]
21- 6 Guangdong      2-0 Nigeria
23- 6 Waldhof        6-1 Guangdong
        [Jürgen Makan x2, Ulf Quaisser 44', ? / Wu Yuhua]
23- 6 Canada Amateur 3-1 Nigeria
        [John Catliff x2, Paul Lee / ?]

 1.SV Waldhof-Mannheim    3  3  0  0 11- 1  6
 2.Canada Amateur         3  2  0  1  4- 3  4
 3.Guangdong              3  1  0  2  3- 7  2
 4.Nigeria                3  0  0  3  1- 8  0

Quarterfinals (Beijing)
25- 6 China          3-2 Tianjin
        [Zhao Dayu 21' 75' ?' / ?]
25- 6 Congo          0-2 Canada Amateur
        [George Pakos ?', John Catliff 79']
26- 6 Poland U21     3-2 Beijing       [AET, 1-1 after 90']
        [? 43', ?, Joachim Klemenz / Li Gongyi x2]
26- 6 Waldhof        3-0 Shanghai
        [Ulf Quaisser, Günter Sebert, Jürgen Makan]

Places 1-4 Semifinals (Beijing)
27- 6 China          5-1 Canada Amateur
        [Li Hui 5', Li Huajun 10', Gu Guangming 20' 57' 89' / Dan Sudeyko 67']
        [Two Chinese and one Canadian were sent off]
28- 6 Waldhof        1-0 Poland U21
        [Rainer Scholz 40']

Places 5-8 Semifinals (Beijing)
27- 6 Congo          2-1 Tianjin
28- 6 Beijing        0-0 Shanghai    [3-2 pen]

Seventh Place Match (Beijing)
30- 6 Shanghai       2-0 Tianjin

Fifth Place Match (Beijing)
30- 6 Beijing        1-0 Congo

Third Place Match (Tianjin)
30- 6 Poland U21     5-2 Canada Amateur
        [?, Miroslaw Myslinski, Eugeniusz Kaminski pen, Marek Lesniak, Wieslaw Wraga / John
Catliff x2]

Final (Beijing, Workers Stadium, att 70000)
 1- 7 China          0-1 Waldhof Mannheim
        [Fritz Walter 60']



Friendly (in Shijiazhuang)
26- 6 Hebei  2-2  Algeria U23
        [Wang Xueming 32', Yang Ziming 88' / Faouzi Ben Khalidi 10', Hadda Maidi]

Friendly
26- 6 Jiangsu 2-1 Nigeria


USA Olympic squad
Coach: Alkis Panagoulias
Professionals:
Ricky Davis (St Louis Steamers, MISL)
Kazbek Tambi (New York Cosmos, NASL)
Mike Fox (New York Cosmos, NASL)
George Fernandez (Cleveland Force, MISL)
Bruce Savage (Phoenix Pride, MISL)
Amateurs:
Jeff Duback
Tim Harris
Paul Caligiuri
Mark Evans
Jim Kavanaugh
Amr Aly
Dan D'Angelo
Tab Ramos
John Stollmeyer
Steve Sharp
Jeff Hooker
Tom Kain
Louis Karbiener



Sources: Xinhua News Agency, The Times, New York Times
Thanks: 'Tanaka', Ahmed Laidi


3rd Great Wall Cup 1985


16-25 June in Shanghai, Dalian and Beijing

Notes: the China full national team was initially listed as a participant, but the team
 was disbanded after it was eliminated from the World Cup qualifying tournament by Hong Kong
 on 19th May. Beijing was brought in as a replacement.  Sunderland AFC was also listed as
 a participant, but was forced to withdraw after FIFA banned English clubs from playing abroad
 (following the Heysel disaster). They were replaced by the China Youth team which had just
 played a tournament in Tianjin.  The Liaoning provincial team was replaced by the Dalian team.


Group A (at Shanghai):
16- 6 Pyongyang      1-0 Beijing
16- 6 Shanghai       0-0 Romania U21
18- 6 Romania U21    4-1 Pyongyang
        [Nita Cireasa 51', Sorin Bobaru 70', Zsolt Musznai 77',
         Ioan Constantin Cojocaru 78' / Kim Yong-Il 74']
18- 6 Beijing        2-1 Shanghai
20- 6 Romania U21    1-1 Beijing
20- 6 Pyongyang      2-0 Shanghai

 1.ROMANIA U21   3  1  2  0  5- 2  4
 2.PYONGYANG     3  2  0  1  4- 4  4
 3.Beijing       3  1  1  1  3- 3  3
 4.Shanghai      3  0  1  2  1- 4  1

Group B (at Dalian):
16- 6 China B        1-0 Japan University XI
16- 6 China Youth    0-0 Dalian
18- 6 China B        1-0 Dalian
18- 6 China Youth    2-2 Japan University XI
20- 6 Dalian         1-2 Japan University XI
20- 6 China B        1-0 China Youth

 1.CHINA B       3  3  0  0  3- 0  6
 2.JAPAN UNIV.   3  1  1  1  4- 4  3
 3.China Youth   3  0  2  1  2- 3  2
 4.Dalian        3  0  1  2  1- 3  1

Semifinals (Beijing)
23- 6 China B        2-0 Pyongyang
        [Ma Lin 61', Wu Qunli 83']
23- 6 Romania U21    3-1 Japan University XI
        [Zsolt Musznai 22', Cornel Fisic 34', Lucian Ovidiu Burchel 48' / ? 90']

Third Place Match (Beijing)
25- 6 Pyongyang      1-0 Japan University XI
        [Pak Wan-Chol 89']

Final (Beijing)
25- 6 China B        2-2 Romania U21          AET, 1-3 pen
        [Wei Kexing 25', Dumitru Popescu 47' OG / Zsolt Musznai 75', Nita Cireasa 87' pen]


Post-tournament friendlies (at Qingdao):
28- 6 Qingdao        0-5 Romania U21
30- 6 China Youth    1-1 Romania U21

Sources: The Times, Associated Press, Xinhua General News
Thanks: "Tanaka"


4th Great Wall Cup 1986


Sponsored by Mitsubishi.

27 July-4 August in Beijing and Tianjin

Group A (Beijing, Workers Stadium)
27-7 China          4-1 Mitsubishi
       [Li Hui 46', Ma Lin 72' 87', Liu Haiguang 82' / Tisao Sekiguchi 35']
29-7 Mitsubishi     2-1 Congo
       [Tisao Sekiguchi 33', Yasushi Yoshida 88' / Didier Bonazebi 53']
31-7 China          1-1 Congo
       [Liu Haiguang 51' / Guy Moukaklunuo 54']

 1.China                  2  1  1  0  5- 2  3
 2.Mitsubishi (Japan)     2  1  0  1  3- 5  2
 3.Congo                  2  0  1  1  2- 3  1

Note: the Congo team was described in the Chinese press as "Les Diables Rouges", the
 nickname of the national team.

Group B (Tianjin, Minyuan Stadium)
27-7 Legia Warszawa 3-0 Pyongyang
       [Dariusz Kubicki 60', Dariusz Dziekanowski 75', Tomasz Arceusz 87']
29-7 Tianjin        3-1 Pyongyang
       [? 51' OG, Chen Jingang 56', Song Lianyong 61' / Kim Hun 19']
31-7 Legia Warszawa 3-0 Tianjin
       [Dariusz Dziekanowski 33', Witold Sikorski 59', Tomasz Arceusz 76']

 1.Legia Warszawa         2  2  0  0  6- 0  4
 2.Tianjin Seagull        2  1  0  1  3- 4  2
 3.Pyongyang (N.Korea)    2  0  0  2  1- 6  0

Semifinals (Beijing, Workers Stadium)
 2-8 Legia Warszawa 4-1 Mitsubishi
       [Andrzej Tomcruk 47', Tomasz Arceusz 64' 76', Witold Sikorski 79' / Hiroshi Nagatoni 59']
 2-8 China          1-1 Tianjin [aet, 5-4 pen]
       [Tang Yaodong 64' / Liu Hong 66']

Third Place Match (Beijing, Workers Stadium)
 4-8 Tianjin        2-0 Mitsubishi
       [Liu Hong 8', Wang Kai 23']

Final (Beijing, Workers Stadium)
 4-8 Legia Warszawa 2-0 China
       [Tomasz Arceusz 47', Witold Sikorski 70']


Source: Xinhua General News
Thanks: "Tanaka"


5th Great Wall Cup 1987

23-31 May in Shanghai and Nanjing

Group A (Shanghai)
23- 5 Romania Youth  1-1 Mitsubishi
        [Cristian Sava 31' / Yasushi Yashida 90']
23- 5 Liaoning       1-1 China B
        [Wang Yong 30' / Xu Hui 32']
25- 5 Romania Youth  0-0 Liaoning
25- 5 China B        1-0 Mitsubishi
        [Xu Hui 41']
27- 5 Romania Youth  1-0 China B
        [Ion Craiu 34']
27- 5 Liaoning       1-0 Mitsubishi

 1.ROMANIA YOUTH          3  1  2  0  2- 1  4
 2.LIAONING               3  1  2  0  2- 1  4
 3.China B                3  1  1  1  2- 2  3
 4.Mitsubishi (Japan)     3  0  1  2  1- 3  1

Group B (Nanjing)
23- 5 Watford        1-0 April 25th
        [Worrell Sterling 87']
23- 5 China          2-0 Hubei
        [Wang Baoshan (first half), Gao Sheng 80']
25- 5 Watford        2-0 Hubei
        [Luther Blissett 11' 43']
25- 5 China          0-0 April 25th
27- 5 Watford        2-0 China
        [Worrell Sterling 6', Luther Blissett 89']
27- 5 April 25th     1-0 Hubei
        [Choi Yong-Gil 38']

 1.WATFORD (England)      3  3  0  0  5- 0  6
 2.CHINA                  3  1  1  1  2- 2  3
 3.April 25th (N.Korea)   3  1  1  1  1- 1  3
 4.Hubei                  3  0  0  3  0- 5  0

Semifinals (Shanghai)
29- 5 China          1-0 Romania Youth
        [Wang Baoshan 10']
29- 5 Watford        1-0 Liaoning
        [Luther Blissett 44']

Third Place Match (Shanghai)
31- 5 Romania Youth  2-0 Liaoning

Final (Shanghai)
31- 5 Watford        2-0 China       [AET]

Squads:
Watford
Chief Executive: Eddie Plumley
Manager: Graham Taylor
Assistant: Steve Harrison
Players: David James, Steve Sherwood, Tony Coton, David Bardsley, Nigel Gibbs, Dean Holdsworth,
 John McClelland, Cliff Powell, Lee Sinnott, Richard Hill, Kenny Jackett, Gary Porter, Chris Pullan,
 Tim Sherwood, Malcolm Allen, Luther Blissett, Mark Falco, Iwan Roberts, Worrell Sterling.

Romania Youth (average age 20)
Coach: Gheorghe Ola
Players: Florian Prunea, Valeriu Bovlea, Virgil Petcu, Cristian Pojar, Ioan Lupescu, Nicolae Zamfir,
 Cristian Sava, Marian Alexandru, Ion Craiu, Gigi Ion, Gheorghe Dumitrescu, Calin Ciucur, Lucian Petre,
 Petre Bunaciu, Gabriel Oanta, Glorin Motroc, Gigel Gheorghe, Dan Moromete.


Sources: Xinhua General News, zuqiuziliao.cn
Thanks: "Tanaka"

6th Great Wall Cup 1989

29 September-3 October

All matches at Beijing except as indicated below.

29- 9 China          2-0 China Olympic
        [Xie Yuxin 30' 58']
29- 9 Chernomorets   1-0 Pyongyang
        [Gennadiy Perepadenko 51']
 1-10 China          2-1 Chernomorets
        [Xie Yuxin 65' 75' / Georgiy Kondratiyev 66']
 1-10 China Olympic  3-1 Pyongyang	   [at Tianjin]	
 3-10 China          2-1 Pyongyang 
        [Wu Qunli 5', Duan Ju 60' / Kim Chang-Gyo 63']
 3-10 Chernomorets   3-2 China Olympic	
        [Gennadiy Perepadenko 13', Georgiy Kondratiyev 60', Sergey Tretyak 85' / Fan Zhiyi 12', Li Hongbing 53' pen]

 1.China                  3  3  0  0  6- 2  6
 2.Chernomorets Odessa    3  2  0  1  5- 4  4
 3.China Olympic          3  1  0  2  5- 6  2
 4.Pyongyang (N.Korea)    3  0  0  3  2- 6  0

Official awards:
Best players: Xie Yuxin (China) and Yun Chol (Pyongyang)
Best goalkeeper: Viktor Grishko (Chernomorets)
Best coach: Gao Fengwen (China)

Post-tournament friendlies:
 5-10 China    1-1 Chernomorets  [at Guangzhou]
 6-10 Shandong 0-3 Pyongyang     [at Jinan]


Sources: Xinhua General News
Thanks: "Tanaka"

Great Wall Youth Cup 1981

21-25 October in Beijing

Egypt          3-2 China XI		
Egypt          2-0 Australia		
Egypt          1-0 USA		
China XI       1-3 Australia	
China XI       5-1 USA		
Australia      1-2 USA		

 1.Egypt		  3  3	0  0  6- 2  6
 2.China XI		  3  1	0  2  8- 7  2
 3.Australia		  3  1	0  2  4- 5  2
 4.USA			  3  1	0  2  3- 7  2


About this document

Sources: ytyz.8u8.com (Chinese website), [MB 85], [MB 86]

Prepared and maintained by Tom Lewis and Neil Morrison for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Tom Lewis and Neil Morrison
Last updated: 13 Jan 2011

(C) Copyright Tom Lewis, Neil Morrison and RSSSF 2001/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.