Greenland 2016


Angutit inersimasut GM 2016

Angutit inersimasut GM 2016

Qualifying Stage | Slutrunden

Qualifying Stage

Nordgrønland | Diskobugten | Midtgrønland | Østgrønland | Sydgrønland 

Nordgrønland

[Jul 15-17?]
FC Malamuk        7-2 Eqaluk-56         
FC Malamuk        2-0 Ukaleq-55         
Eqaluk-56         3-3 Ukaleq-55         

Final Table:

 1.FC Malamuk (Uummannaq)     2   2  0  0   9- 2   6  Qualified
 2.Ukaleq-55 (Qaarsut)        2   0  1  1   3- 5   1
 3.Eqaluk-56 (Ikerasak)       2   0  1  1   5-10   1

Diskobugten

[Jul 22-24]
G-44              3-0 N-48              
Kugsak-45         bt  T-41              
N-48              bt  Kugsak-45         
G-44              bt  T-41              
N-48              5-1 T-41              
Kugsak-45         1-1 G-44              

Table:

 1.G-44 (Qeqertarsuaq)        3   2  1  0          7  Qualified
 2.N-48 (Ilulissat)           3   2  0  1          6  Qualified
 3.Kugsak-45 (Qasigiannguit)  3   1  1  1          4
 4.T-41 (Aasiaat)             3   0  0  3          0

Midtgrønland (in Nuuk)

[Jul 27]
GSS              0-19 B-67              
[Jul 29]
NÛK               1-5 B-67              
[Jul 31]
NÛK              14-0 GSS

Final Table:

 1.B-67 (Nuuk)                2   2  0  0  24- 1   6  Qualified
 2.NÛK (Nuuk)                 2   1  0  1  15- 5   3
 3.GSS (Nuuk)                 2   0  0  2   0-33   0

NB: IT-79 (Nuuk) qualified as organisers:
    Kâgssagssuk (Maniitsoq) qualified in separate group

Østgrønland

NB: TM-62 (Kulusuk) qualified

Sydgrønland

NB: Siuteroq-43 (Nanortalik) qualified


Slutrunden

NB: all matches in Nuuk, Aug 7-14;
    IT-79 (Nuuk) qualified as organisers

Pulje 1

[Aug 7]
IT-79            11-0 TM-62             
FC Malamuk        0-2 N-48              
[Aug 9]
TM-62            0-10 N-48              [earlier incorrectly reported 0-12]
IT-79             5-2 FC Malamuk        
[Aug 10]
TM-62             1-3 FC Malamuk        
IT-79             0-5 N-48              

Final Table:

 1.N-48 (Ilulissat)           3   3  0  0  17- 0   9
 2.IT-79 (Nuuk)               3   2  0  1  16- 7   6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Malamuk (Uummannaq)     3   1  0  2   5- 8   3
 4.TM-62 (Kusuluk)            3   0  0  3   1-24   0

Pulje 2

[Aug 7]
G-44              0-2 B-67              
Siuteroq-43       3-1 Kâgssagssuk       
[Aug 9]
G-44              1-0 Siuteroq-43       
B-67              2-0 Kâgssagssuk       
[Aug 10]
B-67              4-0 Siuteroq-43       
G-44              6-2 Kâgssagssuk       

Final Table:

 1.B-67 (Nuuk)                3   3  0  0   8- 0   9
 2.G-44 (Qeqertarsuaq)        3   2  0  1   7- 4   6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Siuteroq-43 (Nanortalik)   3   1  0  2   3- 6   3
 4.Kâgssagssuk (Maniitsoq)    3   0  0  3   3-11   0

Playoffs

Seventh Place Match [Aug 13]
TM-62            0-10 Kâgssagssuk       

Fifth Place Match [Aug 13]
FC Malamuk        1-2 Siuteroq-43       

Semifinals [Aug 12]
N-48              2-0 G-44              
  [Markus Jensen, Simon Dinesen]
B-67              4-0 IT-79             
  [Ari Hermann, Johan Bidstrup, Anders H. Petersen, Norsaq L. Mathæussen]

Third Place Match [Aug 14]
IT-79             6-1 G-44              

Final [Aug 14]
B-67              3-1 N-48              
  [Niels Svane, Anders H. Petersen, Norsaq L. Mathæussen; Markus Jensen]


2015

2017

list of champions

list of foundation dates

list of women champions


About this document

With many thanks to Jason Cumming and Brian Outlaw

Sources: GBU Klubforum, NBU, Sermitsiaq, KNR, B-67

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 20 Jul 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.