Greenland 2017


Angutit inersimasut GM 2017

Angutit inersimasut GM 2017

Qualifying Stage | Slutrunden

Qualifying Stage

Nordgrønland | Diskobugten | Midtgrønland | Østgrønland | Sydgrønland 

Nordgrønland

NB: Terianniaq-58 (Upernavik Kujalleq) qualified.

Diskobugten (in Qasigiannguit) 

Round 1 [Jul 14]
Kugsak-45         7-1 T-41              
Ippernaq-53       0-4 Nagdlúnguaq-48    

Round 2 [Jul 15]
Kugsak-45         2-1 Ippernaq-53       
T-41              2-0 Nagdlúnguaq-48    

Round 3 [Jul 16]
Kugsak-45         1-3 Nagdlúnguaq-48    
Ippernaq-53       3-1 T-41              

Final Table:

 1.Kugsak-45 (Qasigiannguit)           3   2  0  1  10- 5   6  Qualified
 2.Nagdlúnguaq-48 (Ilulissat)          3   2  0  1   7- 3   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ippernaq-53 (Kangaatsiaq)           3   1  0  2   4- 7   3
 4.T-41 (Aasiaat)                      3   1  0  2   4-10   3

NB: G-44 (Qeqertarsuaq) qualified as organisers Slutrunden

Midtgrønland (in Nuuk)

Round 1 [Jul 17]
NÛK               1-2 Kâgssagssuk       
S-68             1-12 B-67              
IT-79             bye

Round 2 [Jul 18]
NÛK               0-1 IT-79             
Kâgssagssuk       0-6 B-67              
S-68              bye

Round 3 [Jul 19]
NÛK              10-1 S-68              
Kâgssagssuk       2-4 IT-79             
B-67              bye

Round 4 [Jul 20]
NÛK               2-2 B-67              
S-68             0-10 IT-79             
Kâgssagssuk       bye

Round 5 [Jul 21]
Kâgssagssuk      16-2 S-68              
B-67              6-2 IT-79             
NÛK               bye

Final Table:

 1.B-67 (Nuuk)                         4   3  1  0  26- 5  10  Qualified
 2.IT-79 (Nuuk)                        4   3  0  1  17- 8   9  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Kâgssagssuk (Maniitsoq)             4   2  0  2  20-13   6  Qualified
 4.NÛK (Nuuk)                          4   1  1  2  13- 6   4
 5.S-68 (Sisimiut)                     4   0  0  4   4-48   0

NB: Kâgssagssuk (Maniitsoq) apparently take the place of the Østgrønland winners

Østgrønland

NB: no information yet; the qualifying place for Østgrønland was not taken 
    and Kâgssagssuk (third in Midtgrønland) qualified instead.

Sydgrønland (in Qaqortoq)

[Jul 21]
Siuteroq-43        -  N-85              
[Jul 22]
K-33               -  N-85              
[Jul 23]
K-33               -  Siuteroq-43       

Final Table:

 1.K-33 (Qaqortoq)                                               Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Siuteroq-43 (Nanortalik)
 3.N-85 (Narsaq)

NB: K-33 (Qaqortoq) originally qualified but were banned by the GBU; 
    they were replaced by runners-up Siuteroq-43 (Nanortalik) 

Slutrunden

NB: in Qeqertarsuaq, Aug 5-12

Qualified:
G-44 (Qeqertarsuaq)                [organisers]
Kugsak-45 (Qasigiannguit)          [Diskobugten]
Nagdlúnguaq-48 (Ilulissat)         [Diskobugten]
B-67 (Nuuk)                        [Midtgrønland]
IT-79 (Nuuk)                       [Midtgrønland]
Kâgssagssuk (Maniitsoq)            [Midtgrønland]
Terianniaq-58 (Upernavik Kujalleq) [Nordgrønland]
Siuteroq-43 (Nanortalik)           [Sydgrønland]

NB: Østgrønland not represented at final tournament.

Pulje 1

[Aug 6]
B-67              1-0 IT-79             
Kugsak-45         3-0 Siuteroq-43       
[Aug 7 (rescheduled from Aug 5 due to replacement K-33 by Siuteroq-43)]
Kugsak-45         1-2 B-67              
IT-79             8-1 Siuteroq-43       
[Aug 8]
B-67              6-0 Siuteroq-43       
Kugsak-45         3-3 IT-79             

Final Table:

 1.B-67 (Nuuk)                         3   3  0  0   9- 1   9
 2.IT-79 (Nuuk)                        3   1  1  1  11- 5   4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Kugsak-45 (Qasigiannguit)           3   1  1  1   7- 5   4
 4.Siuteroq-43 (Nanortalik)            3   0  0  3   1-17   0

Pulje 2

[Aug 5]
Terianniaq-58     0-5 G-44              
Kâgssagssuk       3-9 N-48              
[Aug 6]
G-44              3-0 Kâgssagssuk       
Terianniaq-58    0-12 N-48              
[Aug 8]
G-44              4-4 N-48              
Terianniaq-58     4-5 Kâgssagssuk       

Final Table:

 1.Nagdlúnguaq-48 (Ilulissat)          3   2  1  0  25- 7   7
 2.G-44 (Qeqertarsuaq)                 3   2  1  0  12- 4   7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Kâgssagssuk (Maniitsoq)             3   1  0  2   8-16   3
 4.Terianniaq-58 (Upernavik Kujalleq)  3   0  0  3   4-22   0

Playoffs

Seventh Place Match [Aug 11]
Siuteroq-43       8-2 Terianniaq-58     

Fifth Place Match [Aug 11]
Kugsak-45         1-0 Kâgssagssuk       

Semifinals [Aug 10]
G-44              1-2 B-67              
N-48              3-4 IT-79             [aet]

Third Place Match [Aug 12]
G-44              2-1 N-48              

Final [Aug 12]
B-67              2-2 IT-79             [aet, 2-4 pen]


2016

2018

list of champions

list of foundation dates

list of women champions


About this document

Sources: NBU, GBU, N-85, KNR, Sermitsiaq, Pat's Football Blog (twitter)

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 9 Aug 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.