Greenland 1966/67

Overview participants

NB: 22 clubs registered for the tournament; below they are listed according to the
    regional division of the GIF; in Sep 1966, it was reported the tournament had
    not been held for 2 years (meaning the previous edition was that of 1963/64).

Club                                     Home Town

Pulje I - Kreds A
Siuteroĸ                                 Nanortalik
Arssaĸ                                   Agdluitsup pā (now spelled Alluitsup Paa; Danish: Sydprøven)     
Narssarmiutaĸ                            Angmagssivik (now spelled Ammassivik; Danish: Sletten)
Eĸaluk                                   Tasiussaĸ (now spelled Tasiusaq)
Pulje I - Kreds B
K-33                                     K'aĸortoĸ (now spelled Qaqortoq; Danish: Julianehåb)
A-43 (Āgssik)                            Narssaĸ (now spelled Narsaq; Danish: Nordprøven)
Nagtoralik                               Pāmiut (now spelled Paamiut; Danish: Frederikshåb)

Pulje II - Kreds A
NŪK                                      Nūk (now spelled Nuuk; Danish: Godthåb)
GSS                                      Nūk (now spelled Nuuk; Danish: Godthåb)
Iliarssuk                                K'eĸertarssuatsiait (now spelled Qeqertarsuatsiaat; Danish: Fiskenæsset)
Tusilartoĸ                               Kangeĸ (now spelled Kangeq; town now abandoned)
Pulje II - Kreds B
Kāgssagssuk                              Manītsoĸ (now spelled Maniitsoq; Danish: (Nye) Sukkertoppen)
SAK                                      Sisimiut (Danish: Holsteinsborg)

Pulje III - Kreds A
T-41                                     Ausiait (now spelled Aasiaat; Danish: Egedesminde)
Nagdlśnguaĸ                              Ilulķssat (now spelled Ilulissat; Danish: Jakobshavn)
Kugsak                                   K'asigiįnguit (now spelled Qasigiannguit; Danish: Christianshåb)
Pulje III - Kreds B
Nanoĸ                                    K'utdligssat (now spelled Qullissat; town now abandoned)
G-44                                     K'eĸertarssuaĸ (now spelled Qeqertarsuaq; Danish: Godhavn)

Pulje IV - Kreds A
Malamuk                                  Ūmįnaĸ (now spelled Uummannaq)
Amaroĸ                                   Sātut (now spelled Saattut)
Eĸaluk                                   Ikerasak (Danish: Sundet)
Pulje IV - Kreds B
Ukaleĸ                                   Kangerssuatsiaĸ (now spelled Kangersuatsiaq; Danish: Prøven)

Qualifying Stage

Pulje I (Sydgrønland)

Kreds A

NB: no data

Kreds B

[Sep 1966]
K-33       13-0 A-43
[Sep 17, 1966, in Nūk]
K-33        7-1 Nagtoralik  [also quarterfinal Pokalturneringen]

NB: K-33 qualified

Pulje II (Midtgrønland)

Kreds A

Semifinals [Mar 1967]
NŪK         bt  Iliarssuk
GSS         bt  Tusilartoĸ

Final [Mar 17]
GSS         6-1 NŪK         

NB: GSS qualified for Midtgrønland final

Kreds B

[Sep 17, 1966, in Nūk]
SAK         3-2 Kāgssagssuk [also quarterfinal Pokalturneringen]

NB: SAK qualified for Midtgrønland final

Midtgrønland Final

[Mar 27, in Sisimiut]
SAK         5-1 GSS

NB: SAK qualified

Pulje III (Diskobugten)

Kreds A

NB: no data; played prior to Sep 1966; T-41 qualified for Diskobugten final

Kreds B

NB: no data; in Sep 1966, Nanoĸ were reported to have beaten Malamuk 8-0;
    however, Malamuk had originally been drawn in Pulje IV; in Apr 1967, Nanoĸ
    were reported to have beaten G-44; Nanoĸ qualified for Diskobugten final

Diskobugten Final

[Jun 10, in Ausiait]
T-41        3-2 Nanoĸ       [annulled after protest Nanoĸ]

Replay [Jul 23, K'asigiįnguit]
T-41        3-1 Nanoĸ       [replay originally fixtured for K'eĸertarssuaĸ but
                             moved to K'asigiįnguit]

NB: T-41 qualified

Pulje IV (Nordgrønland)

NB: no data submitted to GIF so no team qualified; in Sep 1966, Malamuk were reported
    to have played Nanoĸ (Pulje III), losing 0-8 in K'utdligssat


Final Phase (in Nūk)

[Sep 17]
T-41        6-2 SAK
[Sep 18]
K-33        bt  SAK         [probably by 1-0]
[Sep 19]
K-33        3-2 T-41        [half-time 0-2; in case of a draw, T-41 would have won
                             the title on better goal average]

Final Table:

 1.K-1933 (K'aĸortoĸ)         2  2  0  0   3- 2  4  [*]
 2.T-41 (Ausiait)             2  1  0  1   8- 5  2
 3.SAK (Sisimiut)             2  0  0  2   2- 6  0  [*]
[*] missing goals Sep 18

NB: second ever title for K-33 (after 1963/64)


Pokalturneringen 1966

NB: organised by NŪK, on the occasion of the second anniversary of the opening of the
    stadium in Nūk in Sep 1964

Quarterfinals
[Sep 15]
T-41        2-3 GSS
[Sep 17]
K-33        7-1 Nagtoralik  [also Pulje I Kreds B final]
SAK         3-2 Kāgssagssuk [also Pulje II Kreds B final]
NŪK         bye

Semifinals [Sep 18]
NŪK         7-1 GSS
K-33        6-2 SAK

Match against Seventh Place [Sep 18]
Kāgssagssuk 2-7 Nagtoralik

Fifth Place Match [Sep 19]
Nagtoralik  2-7 T-41

Third Place Match [Sep 19]
SAK         2-1 GSS

Final [Sep 19]
K-33        4-3 NŪK         [aet]


1963/64

1967/68

list of champions

list of women champions


About this document

Source: Atuagagdliutit/Grønlandsposten

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 4 Sep 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.